Blog Jihlavských listů

Ivo Strejček
52- Od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně. V letech 1996/97 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do roku 2010 byl členem Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. V Evropském parlamentu působí v hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti.

Kam jdeme?

Ivo Strejček | Pondělí, 6. 1. 2014 v 13:26

Nepočítám-li období nacistického Protektorátu a vypustím-li krátké období poválečné „košické“ republiky byla polistopadová republika v pořadí Pátou republikou.

A proto nemohu jinak: vstup do nového roku 2014 bude, myslím, vstupem do období Šesté republiky. Jiné, nové, změněné. Jak hluboká to bude změna, uvidíme.

Snad kritická ohlédnutí zpět, do Republiky páté (1989-2013), by nám mohla napovědět, kam v Šesté republice, s jejími tvůrci, hlasateli a nositeli, jdeme.

Nabízí se nejprve otázka, co se v předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vůbec stalo. Řekl bych, že nic. Výsledky předčasných voleb potvrdily pouze to, k čemu jsme v Čechách kráčeli po léta před tím.

Zatímco se na podzim v předvolební kampani politické strany malicherně přely o to, kolik bude stát zubní plomba a zda se mají prvňáčci učit anglicky, polistopadová demokracie kolem nich se hroutila.

Nikdo si toho nevšímal. Nikdo z vůdců tomu nevěnoval pozornost.

Vůdců? Právě konec Páté republiky je charakterizován absencí vůdců.

Žádná z významných politických stran vůdce neměla a každá z významných politických stran podlehla přesvědčení, že politik již není odpovědný svému voliči, ale má jej přednostně zajímat to, co o něm píší média.

Nemá se zabývat tím, co konkrétního a praktického pro své voliče dělá, jak věrný je slibu, jenž dal prostřednictvím volebního programu a jak plní voličovy zájmy.

Politik konce Páté republiky podlehl představě, že smyslem jeho práce je loudit a žebrat o vrtkavou a povrchní přízeň českých médií a podbízet se bezejmenným tvůrcům veřejného mínění.

Slabost vůdců na sklonku druhé poloviny Páté republiky a jejich podřízenost mediálnímu vlivu se projevila jejich neschopností nastolovat skutečně vážná témata.

Témata, která běžného člověka zajímají. Identifikovat je, vypracovat návrhy na jejich řešení, předstoupit před voliče s odvahou srozumitelně obhájit jejich význam a pokusit se získat pro jejich plnění politický mandát.

Soubojem o přízeň voličů za každou cenu se politika záměrně a cíleně oprostila od vyhraněnosti svých ideových proudů.

Důkazem politické rezignace na vše, co ztělesňovalo podstatu „polistopadové republiky“, byla nepochopitelná podpora přímé volby hlavy českého státu. Ano, přímo zvolený prezident nad hlavou parlamentní demokracie je viditelným signálem příchodu nového řádu.

Ptejme se také, jak k dnešnímu stavu přispělo naše členství v Evropské unii. Jak přispěl k ideové vyprázdněnosti fakt, že většina českých zákonů se již píše v Bruselu. Jak neblahou roli sehrála evropská „politika nad politikou“, tvořená většinově nevolenými byrokraty, ve vlastním zájmu hlásajícími „politiku bez politických stran“.

Zřejmě neoddiskutovatelnou (a já myslím smutnou) skutečností je však to, že pojem svoboda nabyl za těch dvacet let pro českého voliče jiný obsah, než jaký měl v polistopadových letech.

Tehdy jsme svobodu chápali jako nedotknutelnost vlastního úsilí.

Dnes, s příchodem Šesté republiky, je – obávám se – chápána jako „plechovka“, která má být naplněna spotřební svobodou nákupů v obřích nákupních centrech, svobodou zalyžovat si v zimě v Alpách a v létě odletět na pláže Kanárských ostrovů.

Znovu a znovu se musím – s nostalgií – ohlížet do let minulých. Do let nespravedlivě opovrhované Páté republiky, abych s obavami a nedůvěrou vzhlížel k letům republiky nové – Šesté.

Kráceno pro potřeby Jihlavských listů

Vážení čtenáři,

můj dnešní text je pro Jihlavské listy textem posledním. Jednostranným rozhodnutím vedení tohoto listu byla moje spolupráce s Jihlavskými listy ukončena. Respektuji toto rozhodnutí. Vážím si možnosti nabízet své názory na jejich stránkách od roku 2006 a děkuji jim za to.

Děkuji však především vám, čtenářům, za přízeň i věrnost a přeji každému z vás vše dobré.

 S obhajobou mých názorů jistě nekončím. Můžete je i nadále najít na mé osobní stránce www.istrejcek.cz nebo na adrese Institutu Václava Klause www.institutvk.cz.

S hlubokou, vážně míněnou úctou, a třeba někdy na shledanou.

11 komentářů k článku “Kam jdeme?”

 1. Berka říká:

  Vám chybí Vůdce ? Hm…

 2. Venca říká:

  Berka: A co mu brání,aby léhal tuneldědkovi u nohou?

  Strejčku,zkuste změnit doktora. A nebo konečně nějakýho navšívit,protože tyhle výpotky musí značit nějakou vážnou poruchu. Jinak šťastnou cestu a klidně se zas někdy neukažte.

 3. Tomáš Ďásek říká:

  To víte, na další europoslanecké období už to nevypadá…to se nedivte, že pak někdo hledí do budoucnosti s obavama…

 4. VladimírV říká:

  Vážený pane Strejčku, měl byste poděkovat panu Klukanovi za to, že Vás nechal tak dlouho „mlet prázdnou“ slámu v JL a pokoušet se tak dělat si své politické body. Pokud jste se stal europoslancem, očekával jsem od Vás nejen příspěvky ve stylu hlásné trouby sebestředného pana Klause, ale i objektivní hodnocení výsledků našeho členství v EU. Vaše vzdychání nad osudem republiky opravdu neberu jako Vaši omluvu za to, o co se Vaše milovaná ODS po revoluci v tomto státě postarala. Co mě na celé Vaší anabázi mrzí nejvíce je to, že jste zpanštěl a hájíte neobhajitelné. Ale to si i ve stylu „taťky zakladatele“ ve svém svědomí určitě srovnáte. Pokud je Vám smutno z toho, kam až naše země došla, jste bohužel jedním ze spoluviníků tohoto marasmu. Budete muset konzumovat i plody politiky ODS. Přeji Vám dobrou chuť k jejich zažívání.

 5. Jan P. říká:

  Pane europoslanče !

  Nepatřím mezi voliče ODS,která skutečné pravicové hodnoty a důvěru veřejnosti v politiku během svého vládnutí zdiskreditovala.

  Vaše obavy z dalšího politického vývoje u nás sdílím také.Na rozdíl od vás nejsem přesvědčen o tom,že za vzniklou situaci mohou novináři jak jste nedávno v jednom rozhovoru uvedl.
  Za vzniklou politickou krizi i té hospodářské, jako významný představitel ODS nesete politickou a osobní odpovědnost.Euroskepticismus,který sdílíte s Václavem Klausem nepředstavuje alternativu k původní dobré myšlence EU.

  Šéfredaktor levicového Deníku Referendu Jakub Patočka ve svém článku(Máme přát ODS vzkříšení?)
  na závěr správně napsal:Ale pokud bychom dnes ODS nepřáli zázračné vzkříšení, dopouštěli bychom se přesně stejné krátkozrakosti a zaslepenosti, kterou český pravicový mediální provoz po desetiletí páchá svým zarytým antikomunismem a protilevicovostí.

 6. Berka říká:

  Jan P by asi napsal – Autor tohoto příspěvku, který je pravicovým politikem zde celkem oprávněně před diskutujícími vznáší otázku „Kam jdeme ?“

  A já bych napsal – Naštěstí jdete konečně do pr-de-le, milý autore.

 7. Fejinka říká:

  Ono to nebude tak zlé, za to „europoslancování „si vydělal nějaké milionky a někde se zase upíchne, kamarádů má jistě hodně, hladem nezemře. Jestli se vrátí do školství, tak to bude skok, třeba dopadne jako Vystrčil, který šel na bývalou vošku za kamarádem, než se stal senátorem, tak ten mu flíček zajistí určitě lépe placený než na normální základce třeba v tom Žďáru n.S.

 8. Fejinka říká:

  Vy všichni z ODS, kteří jste měli moc, by jste měli jeden po druhém po 20letech svého panování v této zdevastované zemi, kterou jste rozkradli a rozprodali cizincům, jít před soud v čele se svojím bývalým guru a jak šel čas za ním Kočárník, Dyba…a konče Nečasem. Jestliže komunisti to po r.48 zabrali, tak to tady aspoň zůstalo, často také v mizerném stavu, ale po vás zůstávají jenom dluhy a země v rozvráceném stavu po všech stránkách, včetně morálky lidí.

 9. Tomáš Ďásek říká:

  No jo, ale těch 20 let nepanovali jenom „ONI“. Pokud se pamatuju, slušných pár let byla u vesla levice. Podle mě píchni, jako řízni – nemají si navzájem moc co vyčítat…

 10. Tomáš Ďásek říká:

  A tak samozřejmě, já – hlasem lidu oznámkovaný nesmiřitelný pravičák a zažraný neoliberalista, abych nekydal hnůj na levici, žeano.

  Já vím houby. Jen jsem psal něco o tom, KDO byl kdy v minulosti U VESLA. Chápu ale, že pro někoho možná jsou jména jako Zeman, Špidla, Paroubek a nebo ten klučina s tou nejtajnější – křišťálovou – platební kartou (už ani nevím, jak se jmenoval) typickými představiteli pravicových premiérů…

 11. XXXXX říká:

  Ty vole Tomáši já se ti fakt divím, to nemáš nic lepšího na práci, než obhajovat neobhájitelné – vlastní názor???

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I