Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Dveře dokořán

Petr Klukan | Pátek, 11. 4. 2014 v 10:15

Téměř denně dostávám e-maily, že se zase zastáváme Romů, protože cikáni (všichni) kradou, žijí na sociálních dávkách a do práce nechodí. Nyní jeden cikánský klučík zbil jiného hocha. Přesto nelze psát, že malí cikáni jsou rváči, i když to na některé určitě platí, stejně jako na bílé. Naučme se už rozlišovat lidi na zloděje a dobráky, líné a pracovité nebo třeba na přizpůsobivé a nepřizpůsobivé, ale ne na cikány, židy, bílé… Jestliže rozšiřujeme darebácké činy jednotlivců na celou komunitu, otevíráme dokořán dveře rasismu v každém z nás.

12 komentářů k článku “Dveře dokořán”

 1. Pavlík říká:

  Ano, z pravdoláskařského hlediska máte pravdu, ale z hlediska práva a hledání spravedlnosti ne. Když někdo – kdokoliv – spáchá nějaký přestupek nebo trestný čin, musí být identifikován a dopaden. Základním identifikátorem je, bohužel nebo bohudík, jeho fyzický zjev. Když se pátrá po pachateli, je potřeba jej posat. A když je potřeba před určitým pachatelem varovat, musí se udělat totéž. Nelze jen alibisticky říci: ,,byl to zlý člověk,,. Tím bychom hledání zákonnosti, práva a spravedlnosti spíše ubližovali. Poslední větu uvádíte správně – nelze činy jednotlivců vztahovat na celou komunitu.

 2. Svatopluk Beran říká:

  Základním identifikátorem je, bohužel nebo bohudík, jeho fyzický zjev. A když je potřeba před určitým pachatelem varovat, musí se udělat totéž. Nelze jen alibisticky říci: ,,statečně dokázal nést svou politickou zodpovědnost,,. Tím bychom hledání zákonnosti, práva a spravedlnosti spíše ubližovali.

  Jak by jste pane Pavlíku například fyzicky popsal paní Parkanovou, pana Klause, Nečase, Vondru, Kalouska, Topolánka, Ritiga, Janouška, Grose, Béma?

 3. Radek říká:

  Berane zkuste jmenovat dále – co takhle premiér Sobotka se kterým se nemůže žádný jmenovaný rovnat, to jsou samý břídilové. Co vy na to ?

 4. Hübner říká:

  Pane Klukane, to jste psal dobře!!!

 5. Svatopluk Beran říká:

  Radku upozorněre mne prosím na některý z politických faulů na němž se Sobotka osobně obohatil. Nebo cíleně okrádal či vykrádal uložený sociální tribut státu, který vyždímala vláda jedné strany z každého občana mezi lety 1948 až 1989 a on potom přidělil v prospěch výmečných jednotlivců.

 6. Radek říká:

  Berane, Co takhle prodej OKD pod Sobotkovým vedením ? Vlastně ne, to podepsali úředníci.

 7. Svatopluk Beran říká:

  Máte Radku na mysli tuto kauzu? Já si nemohu pomoci, ale nemyslím si že by se na této kauze Sobotka a to ještě za pomoci Bakaly obohatil, nebo provedl cílené vykradení bývalého státního majetku.

  V průběhu 90. let také proběhla částečná privatizace OKD, především prostřednictvím kupónové privatizace, část akcií OKD získaly také obce. V roce – 1997 za KLAUSE – bylo sníženo základní jmění tak, že Fond národního majetku České republiky ztratil ve společnosti majoritu. Prostřednictvím brokerské společnosti začal akcie mimo vlastnictví FNM skupovat ostravský podnikatel Stanislav Pros. Zanedlouho získal stejný podíl jako FNM a klíčovým se stal 5 % podíl ve vlastnictví severomoravských obcí. Ty se mu podařilo získat a v roce 1998 na valné hromadě OKD vystupoval jako majoritní vlastník.

  Do celé věci se pak vložili manažeři OKD Petr Otava a Viktor Koláček (a Jan Przybyla); jejich společnost K.O.P. (vlastnící podíly v Českomoravských dolech, Metalimexu a Sokolovské uhelné) a nově založená Karbon invest (zřejmě ve vlastnictví Stanislava Prose). OKD si půjčila 2,5 miliardy Kč od IPB. V průběhu středy 14. října 1998 pak OKD od manažerů kupuje K.O.P. za 3,9 mld, K.O.P. posílá 2,4 mld Karbon investu, Karbon invest tuto částku posílá Stanislavu Prosovi a získává za ní majoritní podíl v OKD. Následně K.O.P. posílá zbylé 1,5 mld na účet neznámé kyperské společnosti Lagur (zřejmě ve vlastnictví Stanislava Prose), za které pro manažery kupuje společnost Karbon invest. Manažeři tak získali majoritní podíl v OKD (a tedy i majetek své K.O.P) bez vynaložení koruny navíc.Tomáš Ježek tyto transakce označil jako kapitálový incest. Policie později celou vec dlouho vyšetřovala, dostatek důkazů pro zahájení trestního stíhání manažerů však nenašla. Manažeři nakonec byli v roce 2003 obviněni za pozdější transakce mezi Karbon investem a OKD (a Českomoravskými doly). OKD při nich měla přijít o více než 2 mld Kč. Soud nakonec v červnu 2009 manažery osvobodil. Státní zástupce chtěl ve věci podat odvolání, to mu ale nadřízený zakázal.

  OKD v novém tisíciletí. Na podzim roku – 2004 prodal Sobotka Karbonu zbývající státní podíl v OKD, takže poté vlastnil 95,89% akcií firmy. Krátce nato se vlastníkem Karbon Investu – a přeneseně tedy i OKD – stala firma Charles Capital, patřící kyperské společnosti RPG INDUSTRIES, za kterou stojí český finančník Zdeněk Bakala.

  10.04.2014 Česko podle Evropské komise prodalo akcie těžební firmy OKD za tržní cenu. Komise to oznámila v exkluzivním stanovisku pro Radiožurnál. Ministr financí Andrej Babiš přitom obvinil premiéra Bohuslava Sobotku, že v roce 2004 jako tehdejší šéf státní pokladny prodal podíl v OKD příliš levně. To ale podle Evropské komise, která v unii dohlíží na férovou hospodářskou soutěž, není pravda.

  Komise ale už v červenci 2011 konstatovala, že český stát při prodeji menšinového podílu OKD nikomu neposkytl nedovolenou státní pomoc, a odmítla proto stížnost, kterou u ní na Česko podala společnost Penta.

  http://ec.europa.eu/competition/state_aid/cases/240829/240829_1235024_58_2.pdf

  Můj osobní názor je, že základní energetické suroviny by nikdy neměly patřit soukroným osobám nebo firmám. Vždy by měly zůstat v majetku státu a stát by měl s nimi v prospěch všech obyvatel hospodařit. Jedno ze základních pravidel kapitalismu podle mne je – že každý by měl vlastnit pouze to k čemu si svou prací nebo intelektem pomohl. Suroviny uložené v zemi nikdo konkrétní nevytvořil, ty vznikaly samy v čase a přírodním působení této planety. Proto by měly patřit vždy pouze celému národu nad danou lokalitou. Podnikatelé by pak měli mít právo na procentuelním zisku z těžby a následného prodeje, nebo užitku napojeného na celý národ. Výroba tepla a energie.

 8. Daňový soumar říká:

  Baran vy jste šašek. Na základě čeho ta EU komise rozhodla? Není to právě ten problém, na který poukazuje Babiš? Vy jste příkladem manipulátora typu Geobbelse nebo Putina. Chce se mi z Vás blejt.

 9. Radek říká:

  Berane, čtěte a více se zajímejte jak celá ta kauza probíhala a co nyní vyplouvá na povrch. Sobotka se možná sám neobohatil ale okradl stát a miliardy. A to se málokomu do dnešní doby podařilo.

 10. Svatopluk Beran říká:

  D.Soumare, já bych spíš viděl že vaš dávící trakt bude mít problémy se sebou samím a výpotky vlastní šedé mozkové kůry.

 11. Svatopluk Beran říká:

  Radku a o jakou výši okradení se tedy podle vás přesně jedná? Já čtu ve vyjádření Evropské komise , že to byla v daný moment po Klausově ekonmické šaškárně a rozložení ekonomiky, reálná hodnota na burze. Kde jsou podle vás nyní ty peníze? Myslíte že to byla malá domů panu Bakalovy od důvěrného přítele, sociálního demokrata a ministra financí, Sobotky? Co tím podle vás Sobotka sledoval? A proč potom pan Bakala sponzoroval ODS a TOP09 ve volbách a ne soc. demokrata Sobotku? Nějak mi to nejde dohromady. A kde vůbec vznikla podle vás podstata a následná hodnota privatizovaného majetku? Byla to vámi obdivovaná ekonomika bankovního úředníka Klause, která jej vygenerovala?

  Vaše zakončující replika je pak skutečně veselá – okradl stát a miliardy. A to se málokomu do dnešní doby podařilo – :). Asi žijeme každý v jiné zemi. Měl by ste se přijet někdy podívat.

 12. Radek říká:

  Berane, vy jste skutečně jako „beran“. Přečtěte si co vám napsal Daňový soumar. EU komise rozhodně rozhodla správně, měla přece podklady od Sobotkových úředníků ale co Sobotka v ocenění firmy neuvedl , to dostal Bakala zadarmo. Nebo snad media, Babiš a bývalý úředník ministerstva financí lže ?

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.




© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I