Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

politická vize JINDY a NYNÍ ?

Zdeněk Gryc | Úterý, 29. 4. 2014 v 12:23

Z časopisu ABC – rok 1960, Zprávy Sluvko.cz
Budovatelé komunismu v Sovětském svazu … To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.
zpravy.sluvko.cz/z-casopisu-abc-rok-1960/
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě!
Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, kroužcích i ve speciálních kolektivech.
————————————
Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.
————————————-
Na Ukrajině musí být velmi odvážní !
Zase budou volby, že?
Zdeněk Gryc

70 komentářů k článku “politická vize JINDY a NYNÍ ?”

 1. Fejinka říká:

  Pane Gryci, neblbněte , při vašem stáří, ještě i vy strašením s komunisty. Stačí co nám tady předkládá ČT a ČRo. Je to už velmi trapné a nikoho to , téměř, nezajímá. Vezměte si na paškál současnost, posledních 25 let, tady máte čerstvou materii a ta určitě zaujme více čtenářů.
  Kdyby nechali Ukrajinu Ukrajinou, tak si to tam vyřídí samotní. Když ty USA a jejich šíření „demokracie“… kapitalismus už nemá z čeho brát a tak se snaží co to jde rozeštvat svět jakýmkoliv způsobem. Těch konfliktů co rozpoutali.

 2. VladimírV říká:

  Je velký rozdíl mezi revolucí v roce 1989 u nás a revolucí na Ukrajině. U nás to byla naprostá neschopnost tehdejších politických elit, konfrontovat se s děním v sousedních zemích poté, co prohlásil Michail Gorbačov, že „Eto vaše dělo“. Zmizely direktivy a hrozba tvrdé represe. A začalo se hovořit o demokracii. S důsledky z toho plynoucími, které pociťujeme na své kůži.
  Na Ukrajině to ovšem vygradovalo zejména z důvodu nadvlády mafie, podporované státem, která zbídačila široké vrstvy obyvatel a vrhla je do revolučního kvasu. Ti, co chtěli situace využít ve svůj prospěch, se ovšem spletli v jednom. A to v tom, že se nejedná o stát typu Irák nebo Libye, kde by šlo „spojencům“ o ekonomický profit, ale o surovinově nezajímavou zemi, sousedící s mocným Ruskem, které si rozhodně nenechá ohrožovat svoji existenci. Proto západ stáhne ocas mezi nohy a za poštěkávání směrem k Rusům upustí od razantnějších kroků.

 3. Libor Furbacher říká:

  Pane Gryci je dobre jim to obcas pripomenout .Byl jich milion ,jenom zahodili knizku ,ale nezmenili se..Zacnou se kroutit jako hadi ,neradi to slysi.Pravdu prekrouti tak jak kdyz vladly,tenkrat ,ale bohudik uz nejsou jedini kteri mohou byt slyset..Jen se podivejte na tyhle dva prispevky.
  Kdyby USA nesirily demokracii tak tam panove nevim jak by to komunisticke cesko vypadalo dnes.Nikdy nezapomenu na to jak jsem tam prijel na jare 1990.Kdyz jsem prejizdel hranice porad tam byly zatarasy,pohranicnici mi hned pripomeli vetou“vidite jak jsme hodny my vas sem pustime“,jak by to asi vypadalo kdyby ……Dalnice jak polni cesta,odpocivadlo se zachodem ke kteremu se nedalo priblizit protoze ho lide zacly pouzivat uz v diametru deseti metru[nebo skoncily?].Zachod ten tam byl cejtit vsude i v dobrych restauracich,asi to bylo znameni doby. Vybydlene,rozpadle a nebo na pul opravene baraky.To same s fabrikama,spinave ,zastarale.Priroda zplundrovana ,potoky spinave kanalizace mizerna nebo zadna,lesy napul suche.Panove nebyl jsem tam tenkrat trinact let ale ty milove kroky ke komunismu jsem okamzete poznal.Slo to vse na buben.Bylo to daleko horsi nez pred trinacti lety co jsem odesel .
  Ja verim ze by zadnej z vas uz nechtel se tam vratit[snad] ale alespon nekousejte ruku ktera vam tu svobodu dala ,kdyz uz jste pro to sami nic neudelaly
  Momentalni krize jsou bohuzel proto ze amerika ma slabeho presidenta a kazdej se toho snazi vyuzit.
  Myslite si ze kdyby se v cesku ,polsku a pobalti vybudovali zakladny jak bylo puvodne naplanovano a presidentem byl McCain ,vietnamskej veteran,ktery prezil zajeti v Hanoi Hilton,ze by putin anexoval Crimea a posilal vojaky na ukrajinu?

 4. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere, lituji, ale nebyly to USA, kdo vrátil naší republice demokracii. Naopak, byla to válka, kterou na rozdíl od USA naše republika prošla a byl to Hitler, který za mlčení tzv. spojenců republiku zabral a ukončil tady demokracii. To, že se po válce dostala naše země do politického vlivu kulturně méně vyspělejší země, je bohužel pravda. Stalo se podle pravidla, že vítěz bere všechno. I přesto jsme byli na špici životní úrovně východního bloku. Díky událostem roku 1989 jsme se dali na cestu demokracie, která kromě takových výdobytků, jako jsou zpoplatněné čisté záchody na dálnici, přinesla i úpadek obecné morálky. Co je horší, si přeberte sám.
  Pokud hovoříte o Obamovi jako slabém prezidentovi USA, znamená to zřejmě, že ani tato země nemá pro svoji budoucnost na růžích ustláno.
  Vaše zmínka o válce ve Vietnamu ve vztahu k dění na Ukrajině se tak trochu nepovedla. Díky rovnováze vojenských sil a rozumu prezidenta Obamy žijeme i dnes v míru a USA nezažívá další debakl jako ve válce ve Vietnamu.

 5. Fejinka říká:

  Věřím, že kdyby se vrátil listopad 89, tak by si lidé určitě lépe pohlídali Havla a jeho následovníky, především Klause a spol. Moc mluvili a dělali něco jiného, navíc bez pevných zákonů a regulí. Tuto pseudodemokracii určitě ne!!! Pochopitelně ani co tu bylo před listopadem 89.
  USA stojí dnes ve světě snad za každými konflikty (jsou jich stovky od konce války), které se zde odehrávají, především z toho musí profitovat ať už jakýmkoliv způsobem. Ať to stojí co to stojí. A podívejte se, kde jsou všude nalezlí, snad v každém světadílu. USA jsou největším státním teroristou světa, jejich představitelé by měli být první na tapetě v Haagu. OSN je tady nula a to je největší chyba.
  Rusko se pouze brání. To, že na Krymu byli ruští vojáci je dáno smlouvou s Ukrajinou (snad 35000), o tom se moc nemluví. A to, že si k hranicím s Ukrajinou přesunula vojáky je asi také normální, udělal by to každý stát. Ke všemu, když tam jsou ve velké části jeho občané. Lidé na Ukrajině si musí rozhodnout sami v referendu a řádných volbách o své cestě kam se dát, třeba i novým rozdělením země.

 6. VladimírV říká:

  Se zkouškami z M-L mám na VŠE rovněž své zkušenosti. Až na pár výjimek ti, kteří tyto předměty učili, nebyli zároveň přesvědčenými „straníky“. Bylo to pouze jejich zaměstnání. A bohužel, byl to i předmět státních zkoušek. Z toho i vyplývá, že žádná vysoká škola, kromě těch politicky zaměřených, nevychovala přesvědčené budovatele komunismu. Ovšem, pokud jde o politickou ekonomii kapitalismu, v tom Marxův Kapitál, je chybou, že si ho někteří naši kormidelníci státu (Kalousek) dostatečně nenastudovali. Pak by nekoukali jak vyjevení, že se ekonomická krize dotkne i naší republiky. Znásobená zlodějinou, tolerovanou ve jménu svobody.

 7. VladimírV říká:

  Vážený pane Gryci. Pokud se něco v posledních dnech radikálně nezměnilo, dovolím si tvrdit, že na Ukrajině nezavládl autokratický režim. Nechme proto na samotných obyvatelích Ukrajiny, ať si svobodně rozhodnou o své budoucnosti.

 8. VladimírV říká:

  Rok 68 byl opravdovou tragický. Ovšem na rozdíl od Ukrajiny nás tenkrát Varšavská smlouva „vlastnila“ a potom stačilo pár malověrných konfidentů, kteří ochotně posloužili k okupaci naší země cizími vojsky. K reportážím z Ukrajiny (jakýmkoliv) jsem velice zdrženlivý. Zeptejte se obyčejných Ukrajinců a oni vám řeknou něco o mafii, která Ukrajinu zužuje takovým způsobem, až došlo k násilnému konfliktu. Přitom je třeba pojmenovat i fenomén revoluce, přívržence Stefana Bandery. To není boj za svobodu, demokracii, ale tolerovaná anarchie.

 9. Fejinka říká:

  Pane Gryci, někdy vašim slovním obratům nerozumím, omlouvám se. Jako to přirovnání UFOnů a Ukrajina. Třeba to bude tím, že já jsem při marxáku (politická ekonomie) u první zkoušky neuspěl. Zkrátka jsem to jenom „zkusil“ a ono to nevyšlo.
  Jak říká Vladimír, nechme to na samotných Ukrajincích, ale kdyby to šlo.Když tam jsou zájmy především USA a EU, potažmo Ruska, které se strachuje o své ruské občany. Kdyby za tím nestálo Rusko, tak si to Američané dávno zařídili po svém, příkladů je habaděj a podívejme se co se tam dnes děje. Jenom namátkou sever Afriky a Blízký východ za poslední roky. S Rusama, v dnešní době, to bude holt těžší, Putin je někdo jiný než Gorbačov a vůbec nemluvě o ožralovi Jelcinovi. Ono je to vlastně dobře, že Amíkům znova někdo “ vyrostl“ a odporuje jim. Čína to zezadu pozoruje a nemíchá se do toho (zatím).
  Ještě malou poznámečku k těm volbám před r.89. V tom máte pravdu, ale když si vzpomenu na masáž našich sdělovacích veřejných prostředků o Ukrajině, konkrétně na Pepu Pazderku z Jihlavy (ČT) jak nám veřejně lhal o Kyjevě a Majdanu, tak to vychází podobně.

 10. Zítek říká:

  Pro pana Fejinku alias ANTIAMI . Jednoduchá otázka:
  Máme přestat psát o zločinech fašismu, protože to podle ,,vševědů,, jako vy nikoho nezajímá? Je to přece ještě vzdálenější minulost.

 11. Zítek říká:

  To Libor Furbacher : Díky za vyvážený příspěvek, napsal jste to výborně.

 12. berka říká:

  „No a k svobodným volbám jsem sice chodil v tuzemsku, leč Ukrajina je blízko, takže by to tam mohlo být podobné, tedy na 97% nebo tak.
  ZG“

  A proč jste chodil ? BYli i takoví, co nechodili (nemyslím sebe, já taky ochotně chodil a taky ochotně lístky házel)

  Ukrajina bohužel vůbec není černobílá, jak se tady dle klasického českého způsobu prezentuje. Ukrajina je strašně velká. Krym je vysloveně ruskojazyčný – tam tomu 95% svobodnému referendu plně věřím. V Doněcku či Slavjansku už to vůbec není stejné, tam je to tak půl na půl – proto separatisté museli zvolit trochu jiný scénář. Bohužel jim zřejmě vyjde.

  Důležité je si ale uvědomit, že džina z láhve na začátku nevypustil Putin. Ten se teď jenom s radostí chopil situace a může si v klidu a snadno ukájet svoje carské tužby. Je těžké teď někoho obviňovat z neústavních kroků atd. když byl Janukovyč odvolán zcela nezákonně. Samozřejmě že je to parchant, zloděj a korupčník. Ale byl to LEGÁLNĚ zvolený prezident (poté, co se předchozí vláda Juščenka, Tymošenkové, atd. díky korupčním skandálům a politickým tahaniím totálně zdiskreditovala) – takže ho měli odvolat standardní cestou. Mechanismy dané ústavou na to měli. Pak udělat svobodné volby. Těžko by pak někdo mohl něco namítat. Ale takhle ?

  Putin nám akorát s neskrývanou radostí vrací to, co jsme si sami zaseli. Zní směšně, když John Kerry (který počítám ještě před půl rokem ani nevěděl, kde Ukrajina leží) plamenně vykřikuje, že je nepřípustné, aby nějaký stát posílal vojáky na území cizího státu… Jak je to dlouho, co stíhačky NATO vykouřily z kanálu uprostřed Libye Kaddáfího ? To bylo něco jinýho ? Neměla tam samozvaná mise NATO původně akorát zabránit násilí na civilistech ?

  Obama a zmíněný Kerry křičí jak je nepřípustné měnit územní celistvost suverénního státu. Božínku a tuhle nedávno, v Kosovu – to bylo co ?

  Závidím všem, co to mají v hlavě všechno pěkně srovnané a nalajnované, hned poznají dobro a hned odhalí zlo.

  Du na pivo.

 13. berka říká:

  S těmi volbami to máte jedno, jak říkám – já nikoho soudit nemůžu, v osmdesátejch letech mi bylo ke čtyřicítce a k volbám a do průvodů jsem chodil – stejně jako vy. Abych neměl problémy. Nespecifikované problémy. Prostě PROBLÉMY. Jen jsem podotkl, že se ale chodit a volit nemuselo.

  Z toho co píšete (geny jsou geny) čtu, že podle vás je každej němec fašoun a každej rusák nenažranej okupant. Dost dobře možná – stejně jako že každej čech včetně mě je připosranej oportunista. Ale o Ukrajině pane inženýre víte s prominutím velké kulové. Svojí středoevropskou optikou dohlídnete tak do Užhorodu a když dobře, tak zprostředkovaně možná do Kyjeva. Já jezdil v 93-97 na Krym na montáže – i když netvrdím, že jsem nějakej odborník. Ale Krym bejval před válkou velkej národnostní kotel. Neexistují původní obyvatelé – to co píšete je hovadina. Stalin totiž všechny chytře dle svého osvědčeného receptu odsunul a rozprášil – Tatary, Řeky, Bulhary, Armény… Víte kolik je tam dneska těch vašich krymskejch tatarů ? Tak deset procent. Jenže všichni zdaleka nejsou proti rusku. Je to normální lidská povaha – rusko nemá nějakou extra životní úroveň, ale proti ukrajině je pořád nesrovnatelně vyšší. Evropa i se svou slavnou unií je od Krymu vzdálená asi tak jako pro jihlaváka Afrika. Místní vycítili, že v rusku se budou mít o něco líp, takže byli jednoznačně pro připojení. OCHOTNĚ a BEZ NÁTLAKU. Včetně neznedbatelné části těch medializovaných tatarů. (mimochodem, trochu demagogicky – a zdaleka nejen vy – operujete s těmi devadesátiněco procenty. To není volební účast, ale volební výsledek zúčastněných)

  Jenže vy to prostě nechcete vidět. Jste všichni vožralí mediálním podáním celého problému a vidíte to jenom černobíle. Když někde řeknu to co jsem tady napsal, hnedka mě někdo nařkne z toho, že straním Putinovi. Tak to ale vůbec není.

  Je to jak jsem psal – Ukrajina v současné podobě bohužel nemá perspektivu. Je tam tolik tlaků a je tak velká, že ji současná slabá vláda prostě nemůže dokázat udržet (zvlášť s tak směšně materiálně a morálně vybavenou armádou). Američanům je nějaká ukrajina s prominutím u prdýlky – vůbec nic z ní nekouká. Myslíte že jim opravdu tak záleží na místní demokracii ? Ne. Je to jen ideální příležitost pro obě strany bez rozdílu, jak zachrastit zbraněma bez toho, aby se z nich střílelo – a vytřepat přitom pár hromádek dolárků z okolních států na modernizaci a posilování místních armád (což už se úspěšně děje třeba v pobaltí). Putin je zase díky tomuto „konfliktu“ v sedle a doma má nejvyšší možnou popularitu. Dává všem rusům možnost pocitu satisfakce za dlouhá léta, kdy muselo být rusko trpně ve stínu. Nemůžete se jim divit.

  A nějaký mezinárodní sankce ? K smíchu. Tomu může věřit jenom ten, kdo nezná ruskou povahu. Rusy vždycky dokonale stmelí, když mají nějakého nepřítele. Naopak je to posiluje. Zatvrdí se a kdyby měli žrát hlínu, tak nepovolí. To platí už od dob Napoleóna.

  Prostě my tady o tom všem můžeme leda tak kecat a čekat jak to všechno dopadne. Ale rozhodně to nijak neovlivníme. Amíci budou dál dělat bubu, stejně jako naše slavná unie – pošlou ještě pár prtestních nót a usnesení, ale letadla na Moskvu jistě nepošlou. Stoprocentně v právu tam není ani jedna strana a nezbývá než doufat, že tam hlavně někomu nerupne v bedně a nezačnou se doopravdy natvrdo mazat mezi sebou. To by pak už žádná sranda fakt nebyla.

  Sakra to je hodin, vždyť za chvíli vstávám do průvodu…

 14. berka říká:

  ježiši, to jsem všechno naslátal já ? Nějak sem dneska po tom pivu zberanovatěl.

 15. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire ne jenom ze nam Americane vratily svobodu dvakrat, ale jeste nam hodne pomohly se zalozenim prvni republiky.Masaryk kvuly politickym stykum sve zeny ,americanky, Charlotte Garrigue se seznamil s presidentem Wilsonem a toho presvedcil na setkani v Chicago [kde se seslo na 150 000 ceskych emigrantu kteri take hodne pomohly]ze si cesko a slovensko zaslouzi republiku.Do te doby si Wilson nebyl tak jist.A ani se nemusi moc podotykat ze amerika mela v tom hlavni slovo mezi spojenci.
  Tady je o tom take zminka ,pokud mi neverite.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk
  Rozciluje te se ,ze spojenci nepomohly republice v roce 1938 v boji proti Hitlerovy.Pokud nekdo chce pomoc v boji,tak musi prvne zacit bojovat.Jinak to nejni pomoc ale je to to na co jsme porad zvykly ,ze to za nas nekdo jiny udela.Polaci taky meli dohodu a spojenci pomohly.
  Tez nesmite zapomenout ,ze u nas ve volbach v roce 1935 vyhrala Sudetonemecka strana,ktera byla potom pro pripojeni sudet k nemecku.Takze spojenci meli dilema .Ono kdyz v democracii voli pres milion lidi pro neco tak to nejni jen tak zanedbatelne.Tady je reference.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_parlamentu_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky_1935
  A k vasi posledni stati.Neporovnaval jsem ukrajinu k vietnamu ale porovnaval jsem McCaina a Obamu.A jak to Obama“ rozumne“ dela tak k tomu mam vyhrady .To jeho Arabsky jaro a stale omlouvani a klaneni nejak nepomaha v boji s terorem.Zrovna vcera state department vydal statistiku a teroristicke utoky ve svete jsou up 40 procent oproti minulemu roku.

 16. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire ne jenom ze nam Americane vratily svobodu dvakrat, ale jeste nam hodne pomohly se zalozenim prvni republiky.Masaryk kvuly politickym stykum sve zeny ,americanky, Charlotte Garrigue se seznamil s presidentem Wilsonem a toho presvedcil na setkani v Chicago [kde se seslo na 150 000 ceskych emigrantu kteri take hodne pomohly]ze si cesko a slovensko zaslouzi republiku.Do te doby si Wilson nebyl tak jist.A ani se nemusi moc podotykat ze amerika mela v tom hlavni slovo mezi spojenci.
  Tady je o tom take zminka ,pokud mi neverite.
  //en.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk
  Rozciluje te se ,ze spojenci nepomohly republice v roce 1938 v boji proti Hitlerovy.Pokud nekdo chce pomoc v boji,tak musi prvne zacit bojovat.Jinak to nejni pomoc ale je to to na co jsme porad zvykly ,ze to za nas nekdo jiny udela.Polaci taky meli dohodu a spojenci pomohly.
  Tez nesmite zapomenout ,ze u nas ve volbach v roce 1935 vyhrala Sudetonemecka strana,ktera byla potom pro pripojeni sudet k nemecku.Takze spojenci meli dilema .Ono kdyz v democracii voly pres milion lidi pro neco tak to nejni jen tak zanedbatelne.Tady je reference.
  //cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_parlamentu_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky_1935
  A k vasi posledni stati.Neporovnaval jsem ukrajinu k vietnamu ale porovnaval jsem McCaina a Obamu.A jak to Obama“ rozumne“ dela tak k tomu mam vyhrady .To jeho Arabsky jaro a stale omlouvani a klaneni nejak nepomaha v boji s terorem.Zrovna vcera state department vydal statistiku a teroristicke utoky ve svete jsou up 40 procent oproti minulemu roku.

 17. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere,
  Váš exkurz do dějin naší země není až tak jednoduchý, jak jej nastiňujete. Pokud jde o vznik republiky, hlavní příčinou byl konec války a chuť Čechů a Slováků pro svoje sebeurčení. Museli se samozřejmě najít hegemoni „převratu“, jako byl např.
  T.G.Masaryk. Mocnářství se zmítalo v krizi a pak stačilo brnknout na národní notu a podařilo se. Při vší úctě, Amerika byla hodně daleko od dění u nás. Národní cítění emigrantů se svojí vlastí nelze zpochybňovat, to je přirozené. Ovšem u nás tehdy nešlo o nic jiného než o pokojný převrat v samostatné Československo.
  Pokud jde o okupaci naší republiky v roce 1938, existovaly dohody spojenců. Jenomže ve chvíli, kdy Hitler nutil podepsat představitele naší země utlitmátum, nechali nás na holičkách. Snad ze sprostého kalkulu, že obětování republiky ho nasytí.. Sudetoněmecký nacionalismus byl samozřejmě dobrou záminkou pro obsazení země. I Putin se takto chová.
  Pokud jde o „boj za demokracii“ v arabském světě, tak tam jde především o ekonomické zájmy. Islám sám o sobě existuje dlouhá staletí a jeho militantní podoba zavrhuje všechny, co nectí jeho zásady. To ví každý soudný člověk a jakékoliv lámání tohoto náboženství se nesetká s pochopením. Metodu totální likvidace islámu si nedovolí nikdo uplatnit, proto volí „spojenci“ neefektivní metodu lokálních válek, nebo spíše tzv. dohod s místními vládami. Přičemž pokud volí Obama metodu kompromisů, není to samoúčelné. Ono jít do střetu s islámským světem, vírou, která nelpí na pozemském životě, je velmi riskantní.
  A Ukrajinu bych opravdu nesrovnával s konflikty na blízkém východě ani s válkou ve Vietnamu. To je opravdu jiný level. Věřím, že zůstane jenom při teatrálních gestech.

 18. berka říká:

  Pane Gryci,

  Geny jsou svinstvo, to máte pravdu. Ale ruský národ jako takový ve své podstatě žádné uzurpátorské ambice nemá a neměl – narozdíl třeba od germánů. Rusové jsou (v podstatě jako všichni slovani) nevýbojní. Chtějí a potřebují ale nad sebou mít nějakého cara. Je jim jedno, jestli je to Petr Veliký, Stalin a nebo Putin. Vzato do důsledku – když byste trval na těch genech, tak Stalin vůbec nebyl rus ale gruzínec – přičemž gruzínci nejsou Slovani (mimochodem, je docela zajímavé, že si dneska už málokdo vzpomene, jak probíhala nedávná „revoluce“ v Gruzii, když se moci chopil Sakašvili a zrušil tam defakto demokracii. To američtí hlídači demokracie tak nějak přešli mlčením).

  Ale on vlastně ani Hitler nebyl němec, ale rakušák 🙂

  Na genech asi teda vůbec nezáleží. Jinak – dneska jsem četl že Ukrajinci (nic jiného jim nezbývá) museli zdražit o 40% ceny plynu. Jak se asi taková věc projeví na touze běžného místního člověka po demokracii a místa v evropské unii ? Stačí když se začne říkat „vidíte ? u NÁS v rusku byste měli plyn naopak o padesát procent levnější !“ a uvidíte jak se veřejné mínění ochotně otočí. Jako když vám Babiš se Sobotkou slíbí že budou větší důchody, menší daně a že se nebude platit v nemocnici.

 19. jihlavák říká:

  Já se domnívám, že všichni cítíme v dění na Ukrajině další byznyslán napsaný V USA a EU, jehož cílem je ekonomické a surovinové zotročení Ukrajiny. Tak jak tomu bylo v Iráku, Lybii, Afgánistánu, nyní v Sirii, Kosovu, nakonec i u nás, atd. A chce se mi už zvracet, když vidím ti americký tlamy, jak zas kážou o svobodě, demokracii, hospodářské pomoc- rozuměj brutálním zadlužení- my zaplatíme v letošním roce za státní dluh jen za úroky 70 000 000 000,- Kč. Dyť je to pořád dokola s cílen vytvořit jeden svět- zotročenej,mnohobarevnej, bez kultury, bez morálky, kde člověk bude pro dolar schopnej čehokoliv a nutno dodat zatím se jim daří a je to i vina každého z nás.

 20. Zítek říká:

  To berka…….nechci dělat rozbor Vašeho příspěvku, ale s tím ,,ruským národem,, to snad ani nemyslíte vážně. Tedy co se týká jeho ,,nenároků,,

 21. Zítek říká:

  Ježíši Marjá…další antiami ….. a oni nám amíci udělali státní dluh…..no, snad jako vtip dobrý.

 22. XXXXX říká:

  Sice to nikoho nezajímá, ale já si myslím, že mezi ruskem a amerikou je jedinej rozdíl v tom kde leží, jinak je to jedna nemlich ta samá pakáž. Jestli jsou to vývozci demokracie nebo uzurpátoři, zá leží jen na úhlu pohledu.

 23. Fejinka říká:

  Těch „antiami“ bude v republice velmi mnoho, oni už lidi také vidí tu skutečnou situaci ve světě a kdo za ní stojí, za mohutného přispívání našich sedmilhářů ze sdělovacích prostředků. Ty informace už jsou i z jiných zdrojů. U nás se Amíci podepsali třeba na zničení řady podniků, které jim stály v cestě (za jejich „odborného vedení“)
  Rozdíl mezi USA a Ruskem trošku je . Amíci myslí především na svoje kšefty(ekonomiku) a politiku v celém světě, Rusko to bere přes své občany ve vedlejších státech, bývalého SSSR. Vizuálně to lépe vypadá na Rusko.

 24. Venca říká:

  Shrnuto,podtrženo-cokoliv udělá komunista nebo někdo k nim bližší bude vždycky špatně.Kdyby u nás sebral církevní majetek Kalousek v rámci svých reforem nebo Obama v zájmu celosvětovýho míru,bude to oukej. Že Rusko chce hájit zájmy svých občanů na Ukrajině je špatný,ale amíkům to stačilo třeba jako odůvodnění invaze na Grenadu.No a že těch krajanů tam tenkrát měli.1,2,3,…:D No ale to je oukej.Rusko vyzbrojuje ukrajinský povstalce,špatný.Ale třeba v Lybii se ti utlačovaný chudáčči vzbouřili s mávátkama,že jo.na Balkáně si jednou takhle odpo sedli ke kávičce a řekli si,uděláme Kosovo. A bylo to.Pohoda ne.

 25. Libor Furbacher říká:

  Jezismarja Vladimire v jakym svete zijete?V roce 1918 Cesi a Slovaci dostali chut na sebeurceni a tak si uddelaly republiku? Wake up!
  Povalecna evropa se delila podle viteznejch spojencu a ne podle toho jakou kdo dostal na co chut.
  Kdyby se to delilo podle chuti tak jsme nekonec meli jenom rezarvaci kolem Ripu a to jeste kdyby se nasel rodnej list Praotce Cecha tak by nam to vzaly rusaci.

 26. Libor Furbacher říká:

  A pro ty ostatni co nemuzou prijit na jmeno Zapadu,libi se jim sedet na ohrade a hazet USA a Rusko do jednoho pytle.
  Asi toto .Ne ze bych souhlasil s berkou ,ale ma tam v jednom pravdu ,ze ta mentalita od Ase na vychod je ze se lidi spojej treba s certem kdyz dostanou materialni vyhody.
  Pro velkou vetsinu svoboda a demokracie je druhorada vec,protozi ji nevyuzivaji.[Hlavne na venkove}.

  Panove nez si uvedomite ,ze svoboda a demokracie je ten nejdulezitejsi nastroj,ktery vam umoznuje si ty materialni hodnoty vybudovat sam ,a ne cekat ze vam je nekdo da ,tak tam mate problem.
  A davejte si pozor.Protoze kdyz je goverment tak silnej ze vam neco muze dat zadarmo ,tak je dost silnej aby vam to zase vzal a jeste vic.

 27. Venca říká:

  Pro nejchytřejšího z emigrantů-za komančů si tady většina všechno musela vybudovat sama a hlavně na tom venkově.Ale lidi měli po ruce aspoň blbou jednotu,poštu,školu a nějakýho felčara. A jestli je svoboda a demokracie to,že můj příspěvek do blogu projde přes několik tajných služeb,tak si to tam v těch udatných státech amerických upřímně užívejte.Kdy už konečně pochopíte,že lidi mají možnost porovnávat co bylo před rokem 89 a co po něm a že už maj dost toho,že s nima pořád někdo vyjebává. A nejvíc ti,kteří mají plnou hubu tý vaší svobody a demokracie. Tak se nedivte,že ty západní žvásty už moc lidí nežere.

 28. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere. Historický vývoj u nás ponechme raději historikům. Jenom té hrdosti nám ve srovnání s obdobím před 60 lety trochu ubylo.
  Pokud jde o Váš názor ne svobodu, ten je nezpochybnitelný. Ano, svoboda je poznaná nutnost, jak pravil klasik. Pokud jde o demokracii, je rovněž v mnoha zemích pro život důležitá. Ovšem hodně záleží, jak si ji kormidelníci zemí vykládají. Schovávat se za demokracii a nestydatě krást, nebo třeba po praporem demokracie chtít napravovat dění v zemích, kde je zakořeněný islám, to zrovna není dobrá vizitka demokracie. Demokracie není pouze předpoklad o budování materiálních hodnot, jsou národy kmeny, které nelpí na tomto atributu a přesto si se životem plně vystačí. Já je proto rozhodně nepovažuji za méněcenné.

 29. jihlavák říká:

  Pro Zítek- tak občané určitě dluh nenadělali a bylo by zajímavé rozklíčovat, komu těch 70 miliard úroků za rok putuje do „kapsy“ a proč nás tak politici zadlužili. A všiměte si jakej je řev kolem církevních restitucí- bratru 80 miliard cekem, ale že každej rok se z republiky posílá 70 miliard z republiky bůhví komu o tom sodruh Sobotka mlčí a nezajímá ho to. Proč? Osobně se domníván, že je takto zaúkolován- dyť on sám jako ministr financí pěkně se státním dluhem zamával. Jak říkal jeden český emigrant- světu se vládne z Londýna a USA jsou jen dráb. Třeba až dospějeme do stavu Řecka, tak ještě zprivatizujou to málo co ještě zbylo- ČEZ atd. a dluhy nám pořád zůstanou, takže budeme dál platit a platit a platit a platit.

  http://fragmenty.cz/archiv/iz000058.html

 30. Daňový soumar říká:

  Venoušku, to je mi Vás líto, že Vám bylo za komančů líp. Musel jste být tehdy hodně angažovaný. Mě komunisti otravovali život ať jsem se hnul kam jsem se hnul. Pokud by se to mělo vrátit před rok 89, tak dozajista beze mě. Bylo by načase udělat této hezké zemi, plné zavistivců, pápá. A vy budovatelé a sociální inženýři byste si to potom mohli plnými doušky užít.

 31. Venca říká:

  Soumare,soumare. Kdepak sem tady kdy něco takovýho napsal? Ale dneska asi kdo nemá na tričku hvězdy a pruhy,na okně modrýho ptáka a placku s rakouským senilem tak je komunista,bolševik a kdoví co dalšího,že. Pá pá

 32. Daňový soumar říká:

  A není ? 🙂

 33. berka říká:

  Pro Zítka – ano, to myslím vážně. Bavili jsme se o ruské povaze, jakožto národa. Ono kdybyste si pořádně prošel historii, třeba byste překvapeně zjistil, že mnohem větší mocenské „potřeby“ vykazovali vždy třeba takoví poláci (naštěstí díky tomu, že jsou to snad ještě větší lemplové než my, tak jim to nikdy moc nevycházelo). Vy se na všechno koukáte jenom svojí nesmiřitelnou pravicovou optikou.

  Znova opakuju – svět není černobílý a Ukrajina už vůbec ne. Já osobně Krymské sebeurčení spíše schvaluju, to co se dějě ve Slavjansku, Doněcku atd. rozhodně ne. Tam prostě absolutně nelegitimní dav vzal útokem státní budovy, drží rukojmí atd. To by si nemohla nechat líbit ani ta nejdemokratičtější vláda na světě. Putin si moc nevidí do huby, když vykřikuje o tom, jak ukrajinská armáda ubližuje chudákům separatistům, kteří pokojně okupují radnice. Není to tak dlouho, co něco podobného zkoušela skupinka teroristů v jednom ruském divadle. Jak pokojně to ruská armáda vyřešila (včetně toho, že přitom zařvala víc jak půlka rukojmích) si možná pamatujete…

 34. berka říká:

  Pane Furbachere, mě se opravdu moc dobře spí, když vím že má svět Ameriku – toho neomylného hlídacího psa demokracie.

  Víte, slyšel jsem kdysi moc pěkný vtip, který je – bohužel – zatraceně přiléhavý.

  Na jakési tiskové konferenci před invazí do Iráku se zeptá novinář prezidenta Bushe : „Pane prezidente, existují nějaké reálné důkazy, že režim Saddáma Husajna vlastní zbraně hromadného ničení ?“

  George Bush bez váhání odpoví : „Samozřejmě. Od všeho máme schované faktury“…

 35. XXXXX říká:

  Fírbachr: Víš ty co , polib mi pozadí, chudák z ameriky bude poučovat. Žes nevedl tu válku proti komančům, tady odsud? Zdrhnout a pak poučovat to umí kdekdo. Co víš o český mentalitě, když ani neumíš pořádně česky? Svými amerikanismy si možná připadáš zajímavý, nicméně svědčí to o tom, že jsi blb. A neser se do venkovanů ti rozhodně nic zadarmo nezískali.
  Otázky. Ukaž se inteligente. Co je to svoboda? K čemu je dobrá lidem žijícím na hranici bídy? Pokud bude odpověď znít aby mohli svobodně vycestovat za prací do ameriky, tak se potvrdí to co si myslím od samého začátku a to je že jsi zneuznanej a blb. Vycestovat do státu a třiceti milionama nezaměstnanejch může jen blázen. Ale může, pokud je mladej a má chuť to přeprat a nemá další závazky. To je tak 1%. Zbytek mladejch to má na salámu, protože může, chcípnout je nenecháme to je výdobytek té svobody. A co ti co jim je padesát a víc? To je totiž druhá velká skupina lidí bez práce.
  A nejsrandovnější je, že o svobodě mluví někdo jehož země je prošpikovaná tajnými službami, posedlá stihomamem vlastního ohrožení, odposlouchávající kamarády (Angela), kamerami na každém kroku, šmírováním vlastních lidí a miliony naprosto nevzdělaných ale věrných policajtů takových tvarů a uniforem, že ani c. a k. policie by se nemusela stydět.
  Cirkus-divadlo pro tupany, ale užívej si to tam. Nezapomeň vyvěsit vlajku s hvězdami a pruhy.

 36. XXXXX říká:

  Venca: To je marný, klidně ho nech ať si to myslí. To je totiž ta samá sorta jako komunisti jen maj jiný triko. Kdyby měli tu moc jako mančové, dávno by bylo po nás, protože nekejváme.

 37. Daňový soumar říká:

  XXXXX. Jen komunista může tvrdit, že před rokem 89 bylo líp a za vše co se tady děje může jen USA a představitelé polistopadové pravice. Zajímalo by mě, jak tvoje rodina a konkrétně třeba ty jsi před rokem 89 nekejval. Příští volby to zase všem politikům můžeš nandat a nejít k volbám :). A pak tady hrdině můžeš plácat něco o kejvačích :). Psychická polistopadová infekce. 🙂 Bulení,závist a buranství.

 38. Zítek říká:

  Jistě berko, ti zlí Poláci …..porcovaní Stalinem a Hitlerem…….

 39. berka říká:

  Pane, vy musíte bejt strašně nešťastnej člověk.

 40. berka říká:

  Zkuste si někdy přečíst něco jiného, než jenom Klausovy sebrané spisy…

  Dejte si do Google třeba „sedmidenní válka“

 41. XXXXX říká:

  Daňovej: Mýho dědka komančové zavřeli. Ne proto, že by to snad byl velkej kulak, ale proto, že na ně vzal vidle, když mu přišli ukrást mlátičku, takže já rozhodně nepatřím k těm co je podporovali a podporují. Ale Tak jak rudý zloději přišli k nám na dvůr, tak modrý zloději i to hovno co po komunistech zbylo ukradli. Takže běž se svojí demokracií doprdele. A za to co se tady děje samo sebou amerika nemůže, ale můžou za to místní komunisty utlačovaní příslušníci prognostického ústavu, který komančové ve své nedůslednosti neposlali na uran. Na tenhle národ žádná demokracie neplatí. Bič a malej dvůr. To platí.
  A nemysli si, že seš jedinej kdo platí daně.

 42. Zítek říká:

  proč to tady ten hulvát okradenej nehlásí na policii?

 43. XXXXX říká:

  Zítku vyliž si. Jestli tomu nerozumíš, tak jsi prachovyčejnej blb.

 44. Zítek říká:

  Ano, přitroublé ,,argumenty,, hodné primitiva. A díky x , že jsi potvrdil pravidlo o potrefené huse.

 45. XXXXX říká:

  Ano to je pravda

 46. Libor Furbacher říká:

  To XXXXX,
  Proc jsem nebojoval proti komousum z ceska uz jsem tady snad vysvetloval,ale tedy jeste jednou.
  S hruzou jsem sledoval jak se ta nase spolecnost vyvijela od 68.A kdyz se podepisovala Anticharta tak jsem videl ty stada jak pekne jdou a podepisujou vcetne nasich “kulturnich velicin“v Narodnim divadle,[to nebyl moralni upadek Vladimire?].Pokud jste zapomeli muzete se podivat.Jeste ted se mi chce blit kdyz to vidim.[A vy je tam porad mate jako modly.]
  http://www.youtube.com/watch?v=alVS_MvekJo
  A aby se clovek nechal zavrit a sikanovat pro tento zastup ovci,a neztratil viru ,na to musel byt opravdovy hrdina a to ja jsem nebyl.Proste moje moznosti byly jako kazdeho jineho.Bud se k nim pridat a nebo je tam nechat ten Komunizmus budovat samotny.Po nekolikatem pokusu se mi povedlo ten raj delniku a rolniku opustit a nikdy toho nebudu litovat.Nikdy jsem svoje deti nemusel ucit lhat .

  Ptate se zase k cemu je lidem svoboda ,uz jsem to napsal o par clanku nahore.
  Jedina zarucena prace je ve vezeni,jinak se prace musi hledat a musi se za ni jit ,ona k vam sama neprijde.Hlavne ta pro vysokoskolaky. Kdyby se university musely platit tak by si kazdej prvne zkontroloval jake jsou potrebne profese ,nez by investoval do sve budoucnosti a nedelal to pouze proto ze muze a pro titul.
  Kdyz uz tady rozdavate mineni o me ,tak si poslechnete moje mineni o vas.Jste chytry ,a mate dar na prekrucovani a upravovani pravdy az k uplne lzi a to ,bez mrknuti oka;osobnim napadanim prolozenem s obcenity a intimidation.Tak jak to ucili na Vokovicky Sorbone,delate ze sebe zastance chudych ale stoprocentne ,na hranici chudoby nezijete.Nedivim se vam ze jste ponekud rozcarovan ze se vam ten komunizmus polozil ,mohl jste udelat velkou karieru.
  Vzpominate na sveho dedu,ktery byl spravnej chlap a vzal na komunisty vidle.Potkal jsem se s dost lidma ,kteri sli na uran za min a “rudy zlodeji“ jim vsechno vzaly ,i ten grunt,takze tu odvahu umim ocenit.A zaplat panbu,pak kdyz prisli ti co jim rikate“modry zlodeji“a tak to dostali zpet.
  Skoda ze jste se nedrzel dedova prikladu.A mam pro vase otazku:Co asi rikal nebo by rekl deda vam ,kdyz vy jste k tem “rudejm zlodejum“ vlezl?
  Jo a abych nezapomel ten prapor s hvezdama a pruhy si vyvesim anytime i kdyz nejsem american ,jak mi porad podstrojujete.

 47. XXXXX říká:

  No takhle, část o vzdělání a práci. Souhlasím. Chytrej to jsem vždycky byl, pravdu nepřekrucuju, je vidět všude okolo. Ostatně co je pravda. Že je Kalousek ksindl, no kdo ví? Že Nečas za peníze živnostníků píchal na služebním stole tlustou arogantní krávu co se jí báli i generálové rozvědky? Kdo ví. Že je pomocnej mašinfíra křišťálovej jako křišťál? No kdo ví. Ale kdo není blbej ledacos si dovodí. No a pak to se svobodou dopadá tak, že sjetej debil s jedenáctkrát zabaveným řidičákem zabije autem policajtku. A má svoje demokratická práva a svobody? No kdo to ví. Na hranici chudoby nežiju a komunismus mi nechybí. Modří zloději PAK nepřišli, hlubokej omyl, to lidi přišli a bylo jich hodně mysleli si, že se konečně něco zlepší a tenhle modrej ksindl se rychle chopil moci, dřív, než se ti co to zařídili vzpamatovali. Toho že na ty dva šmejdy vzal dědek vidle do smrti litoval a přihlášku jsem podepsal na jeho popud. Nechtěl abych se v těch sračkách plácal jako on.
  Tak ameriko drž prapor vysoko.

 48. Zítek říká:

  Rudej a oranžovej ksindl tady někdo pomíjí…proč asi ?

 49. XXXXX říká:

  Protože rudej ksindlza posledních dvacet let dělal akorát směšnou stafáž a oranžovej je jakoby u moci tři měsíce, jakoby, protože u moci je ve skutečnosti někdo úplně jinej. Ale to tupanovi těžko vysvětlit. A krom toho že je Rath ksindl jsem se vyjádřil už dávno ale dlužno podotknout že Kokott byl poslancem za úplně jiný zmetky. To samé patí o Grosovi a Zemanovi. Takže oni si kamarádi v politice nemají co vyčítat, jen tupé Zítko je pořád mimo. Tak co chceš? Ale lidi to pochopili a krom tupanů jako jsi ty už je nepodporuje nikdo viz jejich volebně nevolební preference. Zdar magore.

 50. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere, k tomu morálnímu úpadku. Jistě je Vám známo něco o shromáždění česká kulturní elity po atentátu na Heidricha. Smutný pohled na heilující celebrity. Ale co jim zbylo. S tou antichartou máte jistě pravdu. Jenže i v Americe platí, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Jak dopadlo těch pár jedinců, kteří se vzepřeli, netřeba připomínat. A to za jakéhokoliv režimu, viz Karel Kryl.
  To, že horujete pro USA, má určitě svoje důvody. V USA jsem nikdy nebyl, nemohu tedy nikterak soudit. Je to šťastná země, která na svém území nezažila v novodobých dějinách válku. Proto si musí definovat své hrdiny jiným způsobem. Jenom jsem zvědavý, jak dlouho jí vydrží role „ochránce demokracie“. I pro ní platí, že politická moc je podmíněná mocí ekonomickou a naopak.

 51. Zítek říká:

  No x…jak tě tak tady sleduji, rodiče tě asi neměli rádi a tatínek tě možná zneužíval, je to smutné a to už nepomůže ani léčba. Bohužel i takový odpad svět musí nosit.

 52. Svatopluk Beran říká:

  Můj příspěvek k blogu pana Gryce a Ukrajině.

  To co se zde děje je typický kapitalistický souboj o trhy, hospodářský vliv a profit nadnárodních společností obou stran, energetickou bezpečnost USA a vlastní bezpečnost kapitalistického Ruska. Roznětkou pak je již klasická stratedie Spojených Států, kdy za pomoci páté kolony občanů té které země v rámci tzv.demokracie a svobody projevu naruší stabilitu cílové země v období, kdy Spojené Státy coby momentálně ekonomicky nejvyspělejší zem planety, nejsou schopny vyhrát žádnou lokální válku o suroviny. O globální válce pak ani nemluvě.

  Investice Spojených Států ve výši 5 miliard dolarů do krajně pravicové ukrajinské nacioální, v jejím jádru až nacistické strany Pravý sektor, se podle mne zdařila stejně tak, jako bývalá 13 miliardová investice do podpory Talibanu a vybudování teroristické organizace AL – Kajda v devadesátých letech, v boji proti tehdejšímu SSSR. Mimo jiné je dnes již všem zcela jasné k čemu měla sloužit vojenská základna US ARMY v českých Brdech. Rusko pak přesně kopíruje svými vojáky taktiku amerických kontraktorů. (Žoldák neboli moderně po ,,americku,, KONTRAKTOR je voják nebo člen bezpečnostní agentury, který je najímut za žold na ochranu zájmů amerických nadnárodních korporací, k ochraně obchodních zájmů těchto korporací v zemích, které vlády Spojených Států vojensky destabilizovaly, legální armádou opustily a nyní v rozporu z přáním většinové části občanů, drží u moci nelegálně dosazenou loutkovou vládu. Cílem vlády USA je pak podpora těchto obchodních korporací a zadlužení té které země u MMF a Světové Banky, které jsou přes americký dolar napojeny na FED a slouží jako penězovody pro přísun tributu do Spojených Států z osvobozených zemí celého světa. O nějaké podpoře skutečné svobody a demokracie a ekonomické nezávislosti pro většinovou část obyvatel té které země, nemůže být ani řeči. Spojené Státy nejsou totiž demokracie tak jak mi si ji představujeme a jak nám byla například zrádným Havlem předkládána. Spojené Státy je OLIGARCHIE, která v okleštěné demokracii, pojem DEMOKRCIE užívá tak, jak se jim to momentálně hodí. Avšak zcela v rozporu s tužbami občanů v zemích, které rádoby osvobodily. O podpoře lidských práv jen farizejsky za pomoci ovlivnitelných medií hovoří. Jasně to dokládá mimo jiné podpora a nezjištná až bratrská spolupráce ze Saudskou Arábií, která je s ochranou lidských práv na ještě horší úrovni než KLDR. O právech žen ani nemluvě.

 53. berka říká:

  Ale tak chlapi, už jste si to tady párkrát řekli, že se nemáte rádi, tak se navzájem ignorujte, už tak to tady stojí za vyliž.

  P.S. : O lidském odpadu rád mluvil Hitler i Lenin. Mimochodem oba mistři v jeho třídění a likvidaci.

 54. Svatopluk Beran říká:

  Někde jsem tu četl že manželka T.G.M. přemluvila amerického presidenta o tom aby umožni Čechům a Slovákům vlastní zem. Hloupost na entou. Jedna žena měla hlavní podíl na změně názoru jednoho presidenta. O tom snad nemůže studovanej člověk vůbec uvažovat i kdyby to někdo stokrát někde napsal. O změně chrakteru státu nerozhoduje jeden president a přímluva jedné ženy. Logickou skutečností je, že pro nově vznikající ekonomický a vojenský megastát – jakým měli být Spojené Státy – je potřebné, doslova nutné co největší možné rozmělnění bývalých velmocí. Menší země se dá v budoucnu snadněji hospodářsky, finančně i vojensky ovlivnit. Rakousko Uhersko které by mělo přístup k moři, vynikající industriální zázemí a zároveň i schopnost sebeuživení je sakra složitější soupeř, než několik samostatných států, každý zcela jinak hospodářský vybavený a použitelný.

 55. Svatopluk Beran říká:

  Zřejmě jste ještě zapoměl pane Berka na plánovanou genocidu obyvatel žijících na území dnešních Spojených Států Amerických v počtu několika desítek milionů a zahnání přeživších do uzavřených rezervací, z důvodu potřebné krádeže země a surovin. K dosažení co nejrychlejší genocidy byl například během pěti let cíleně americkou vládou vyhudben jeden živošišný druh jenž byl nezbytný k přežití těchto občanů odjakživa působících na amerického kontinentu. Z několika milionů kusů bisonů zbylo pouhopouhých dvěstě kusů. Prostě hladomor pro tyto lovce. Stalin se měl kde učit.

 56. XXXXX říká:

  berka: pravda.
  Proti blbosti se nedá bojovat. Ani násilím.

 57. Svatopluk Beran říká:

  To Furbacher. Dovedu si zcela jasně představit jak nás USA ARMY v případě zastavení Německa na sovětských hranicích, v roce 1945 osvobozují. Jak na žádost jedné ženy a několika tisíců domestikovaných českých američanů ve vládě navrhují změnu Monroovy doktríny a vystupují a izolacizmu. Jak staví letadlové lodě, které naplní výsadkovými jednotkami a letadly, přeplouvají se na nich přes Atlantický oceán, v noci zakotví někde u Němci nepokořeném Albionu. Ještě téže noci potají vzlétají v mohutných leteckých svazích nad okupovanou Francíi a provedou u nás mohutný výsadek, který zcela drtí německou armádu v Čechách, z minimem vlastních ztrát. Stálo je to sice nějaké peníze, ale čert to vem, to Česko které vytrhli ze spárů Rakousko Uherska před 25 roky je opět svobodné a může zase ve vlastní prospěch volně dýchat. Pocit že to těm vraždícím Němcům natřeli je totiž pro ně ta správná odměna. Jasně totiž bez jakýchkoliv požadavků ukázali kdo je tady na této planetě nejlepší a kdo má dobré srdce. Dodneška by tím například Rumunsko mělo o 30000 víc občanů, kteří padli při našem skutečném osvobozování, kdy šlo doopravdy o životy a ne o většinové zatýkání vzdávajících se německých vojáků. Pokud by totiž nešli Japonci po surovinách na jih, kde měli Spojené Státy své vlastní surovinové zájmy, ale na Sibiř, kde však na východě Ruska chyběly otevřené doly a dopravní infrastruktura směrem k Japonsku, nikdy by nebylo Pear Harbru a Spojené Státy by tím nikdy neměli potřebu ze svého izolacizmu vystoupit.

 58. berka říká:

  No, pane Beran, poslechnou… jste tady už známej svojí zarputilostí a já se zařek, že už tady nikomu nadávat nebudu – ale vy ste fakt vůl s kroužkovaným u. Teď jste si zase s prominutím jednou nablil do rukávu. Než mohli boys dojít až do Plzně a začít zatýkat ty houfně vzdávající se německé vojáky, nebyla to až taková selanka. Jen na pláži Omaha v den D zařvalo 3000 amíků. Ať už byly pohnutky těch co je tam poslali jakékoliv, tak těm chlapům – a je úplně jedno, jestli to byl američan, kanaďan, rumun, nebo rus – mohlo bejt prdlačku po nějakým československu.

 59. Svatopluk Beran říká:

  To určitě nebyla pane Berka a je velice dobře že již máme více informací, než za mediální masáže jedné strany. Jen mi připadá že se to tak trochu obrátilo. Vám se to nezdá? Je možné že jsem fakt vůl a mám nablito do rukávu. Jen se mi zdá že míra srovnání padlých 300 američanů při našem osvobozování plus kotle rozdávaného teplého kakaa je medializována v našich mediích víc než 30 tisíc padlých rumunů a 140 tisíc padlých občanů bývalého Sovětského Svazu. To nehovořím o asi půl milionu společně raněných. Tak jak mi jsme mi nic netušili za vlády jedné strany o 300 američanech na našem území, tak jsou dnes mladí účelově odstřihováni od těchto kompletních informacích.

 60. Daňový soumar říká:

  Jestli von ten nepoměr padlých náhodou nemůže být taky způsobem nasazování vojsk a vedením boje. Pokud někdo bojuje zbůsobem nás mnogo a lidský život pro něj nic neznamená, pak se holt ztráty počítají ve velkém. Já vím, je to zlá imperialistická propaganda, protože to tak nebylo. 🙂 Soudruh Stalin to říkal.

 61. berka říká:

  Já nevím, ale mě osobně se zdá i 300 mrtvejch moc. Mě se totiž bůhvíproč zdá moc i jeden. Každej z nich byl něčí manžel, táta, syn, brácha… Jasně, například v první den invaze se v Normandii úspěšně vylodilo na 150 000 spojenců, přičemž jich zařvalo JENOM deset tisíc – což si velení pochvalovalo, protože čekalo ztráty ještě vyšší…

  Kdysi jsem se bavil na montáži s jedním černochem, co prožil celou invazi. Byl přímo na Omaze. Říkal, že to bylo šílený – lidi vedle něho padali jako mouchy a oni museli dopředu nahoru do kopce, kde se nedalo za nic schovat. Ale nemohli nic dělat, dozadu to nešlo, tak museli dopředu. Byla to prej taková nepředstavitelná šílenost, že nebyl vůbec čas přemejšlet, člověk prostě jenom běžel a ani nestřílel, protože nebylo na co. Pro něj ale prej bylo tisíckrát horší, co přišlo potom, když už byli úspěšně vylodění. Normandie prej byla plná německejch odstřelovačů. Jsou tam samé živé ploty a v těch měli perfetní úkryty. Nedalo se proti nim nijak bránit – prostě jenom jít dopředu, čekat až to jeden z jednotky koupí, ostatní pak zalehnout, střílet bezcílně dopředu a doufat, že germána buď náhodně zasáhnou, nebo že se zdekuje. To prý bylo na psychiku úplně nejhorší – tušení nebezpečí, který nebylo vidět. Když nad tím přemejšlím, tak já bych se asi fakt strachy pos..ral. Takže mě trochu vytočily ty řeči herr Berana o tom, jak si Amíci s písničkou na rtech, pytlem žvejkaček a baťohem nylonek pro plzeňský rozhoďnožky v klídku došli zatknout houfně se vzdávající gestapáky…

  Pane Furbachere, nic ve zlým, je od vás moc pěkný jak velebíte ameriku jako ochránkyni světové demokracie. Jenom taková hypotetická otázka – kdyby vám přivezli syna v dřevěný bedně potažený vlajkou s pruhama a hvězdama, se skotskejma dudákama, někde z Afghánistánu, kde úspěšně chránil a budoval demokracii – byl byste na něj určitě moc hrdej, žejo ?

 62. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire vy do toho jeste prinesete mejdan umelcu v Zlate Kaplicce v roce 1942.Jako by te hanby nebylo dost.Kdyz uz jste s tim zacal vite ze nekteri skutecne dobry,jako Vojta a Stepanek stihli dve navstevy Narodniho divadla,hajlovat Hitlerovy ve 42 ,pak cestpracovat Gotwaldovy v 48 a Hoger dokonce tri, byl i na Anticharte v roce 1977.Ja si myslim ze to jsou skutecne narodni umelci. A kdyz to dela nase elita ,tak proc normalni lidi by mely mit pater a postavit se za neco cemu veri? Tak je priklad dan, lepsi je se pridat, aby se “nemusely placat ve srackach “jak tu bylo receno.
  Mate pravdu ze v americe se definuji hrdinove jinak nez v cesku a verite jsem tomu strasne moc rad.
  Pisete ze v americe take plati “koho chleba jis ,toho pisen zpivej“.Nemuzete se vice mylit.Pral bych vam navstivit nejake university na americkem kontinente a vase socialisticko -komunisticke srdce by radosti poskocilo co se tam vsechno uci. Snad jenom Vokovicka pokryvala vic marxismu.Ale stejne tak se tam uci i vse ostatni.Ted spatna zprava pro Vas.Protoze studenti maji vsechny informace a pouzivaji svou hlavu, skoro zadnej komunista tady nejni.Je tu kompletni svoboda slova.[i kdyz porad pod utokem nejakych skupin].Ta svoboda to je to nejdulezitejsi; s ni indoktrinace je nemozna.
  Pane Beran nevim co jste presne chtel tim vasim clankem me rici, ale mate bohuzel pravdu v tom ze kazdy jiny stat za nase osvobozeni pokladal zivoty po stovkach a vice a my si zily tu valku doma.Jakkoli to bylo spatne ,nebojovalo se.
  Kdo se s tim nechtel smirit a chtel bojovat musel uteci do zahranici, at uz na zapad nebo na vychod.Po vitezne valce se jim narod a republika odvdecila za jejich obet.Z tech stastnych ze zapadni fronty se staly emigranti a z tech mene stastnych ,kopaci uranu.Jinak nevim co bych vam k tomu rekl.

 63. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere. Žebříčky hodnot, za které se lidé nebojí postavit, lépe řečeno, pro které nejsou ochotni obětovat i svoji morálku, jsou různé. Pokud jde o vlastní život, pak se okruh hrdinů velice zužuje. Někomu postačí hrozba ztráty kariéry umělce. Ve státě, kde bylo umění zcela dotováno, tedy hrozba reálná. USA mají specifický druh hrdinů. Nepochybně jej jich mnoho, když za posledních 200 let dokázali vést ve světe až 1000 lokálních konfliktů. Podle hesla: „Prosazování demokracie všemi dostupnými prostředky“. S malou chybou na kráse. Války se bohužel velmi málo dotkly jejího území a tedy i osudu lidí. Nepřeji Vám, aby se přes USA přehnala válka.
  Líbí se mi Vaše označení mého srdce. To byste mohl publikovat jako nový objev genetiky. Člověk, který žije v ČR a který se zde i narodil, má socialisticko komunistické srdce. S převratnou myšlenkou, že pokud se odstěhuje do Ameriky, srdce mu „zmutuje“ do srdce kapitalistického. To jen na odlehčení.
  I v Americe platí, že ekonomická moc podmiňuje moc politickou a naopak. (Česky, koho chleba jíš, toho píseň zpívej). To mi nevyvrátíte. Nemyslím si, že by české školy produkovaly „komunisty“. I na českých teologických školách se v minulosti vyučoval marxismus leninismus, protože ideologii politického protivníka bylo dobré znát. Mám velmi za zlé bývalým kormidelníkům našeho státu (Sobotka, Kalousek), že se např. nepoučili z Marxova Kapitálu, který mimo jiné jasně definuje zákonitosti hospodářského cyklu v kapitalismu. Pak se totiž nemohlo stát, že koukali jak z jara, když na nás dolehla recese.
  Pokud jde o svobodu občanů, její míra u nás je opravdu veliká. To by Vám mohli potvrdit i Američané, kteří k nám tak rádi jezdí. Nezpochybňuji zároveň, že si někteří jedinci svobodu vykládají po svém, zvláště ti, kteří věří v neomezenou moc peněz.
  Vážím si zejména té svobody, že se můžeme bez problémů vyjadřovat k jakémukoliv problému, aniž bychom museli mít strach z bombardérů nad našimi hlavami.

 64. Svatopluk Beran říká:

  Pane Berka nijak nehodlám zpochybnňovat spojenecké vylodění v Normandii a jeich oběti. Ve stejném duchu který vy zde prezentujete však naše mladá generace není seznamovaná ze Stalingradem, Leningradem, či vypalováním a vražděním civilních obyvatel bývaleho Sovětského Svazu německým vermachtem. S ničím takovým americké civilní obyvatelstvo nemá sebemenší zkušenosti. Stoprocentně by potom zatýkání a likvidace německých vojenských sil probíhala v osobních střetnutích (nekontrolovatelných situací) úplně jinak. Stačí se podívat na pomstychtivost mnohých amerických vojáků v Afganistánu nebo Iráku. A to šlo v obouch případech o mrtvé VOJÁKY – kamarády v boji, v nezákonných válkách o suroviny a tranzitní plynovody v rámci energetické bezpečnosti Spojených Států, na zcela opačném konci světa. Ne o znásilněné manželky či povražděné a upálené vlastní děti ve vlastní zemi. Naše mladá generace, ale byli jsme to do velké míry i my za vlády jedné strany a mnozí nadále stále jsou nic netuší o desítkách tisíc Rumunů padlých na našem území zejména v okolí Brna. Proč to tak zdůrazňuji je asi hlavně proto, že moje babička se v Rumunsku narodila a vyrůstala českým rodičům. Můj praděd byl totiž vyslán Rakousko Uherskou vládou coby lesnický inženýr pomoci založit králi Karolovi rumunské lesní hospodářství. Něco jako když jsou dnešní specializovaní poradci v určitých oborech vysíláni do zahraničí pomoci svými zkušenostmi a vzděláním v rozvojových zemích.

 65. Svatopluk Beran říká:

  D. S. a o kolik bych měl podle vás asi, v rámci vašeho uvažování, ponížit statistiky u sovětských vojsk? Když už jste přehodil na tuto inteligentní kolej. Možná že jste ale také četl nebo něco viděl a slyšel o tom co se dělo na pláži Omaha, jak zde psal pan Berka a jak i tam to probíhalo. Nebo jak byli posíláni polští výsadkáři na zajišťování mostu ve vnitrozemí spojeneckými veliteli, přičemž se vědělo že tam všichni padnou, ale cíleně se tím chránili vojáci vlastní národnoti. Já bych prostě touto vaší zjednodušenou cestou nešel. Jak píše Berka, válka je hnus. A nebo jak jsme psávali a zpívali v 68 roce, válka je VŮL a hnusnej.

 66. Radek říká:

  Berane, tak trochu exkurzu do minulosti týkající se osvobození Československa. Britové si sice přáli aby vliv Západu zůstal v Československu zachován, Američané „není cílem naši politiky ustavovat na osvobozených územích vlády …………. „. Stalin si naopak význam Československa dobře uvědomoval a dával Západu najevo, že zde chce mít po válce svůj vliv a proto pro něj bylo důležité aby Prahu osvobodila Rudá armáda. Svůj postoj jasně sovětská strana ukázala když nepovolila transfer západních diplomatů cestujících z Liverpoolu pře Rumunsko do Košic, kde poprvé na osvobozeném území zasedala československá vláda, která měla přijmout svůj program. Je faktem ale, že Američané strategickou situaci v Evropě nechápou a význam obsazení Prahy nerozpoznal ani Eisenhower. I přes intervence Churchilla bylo jasné že Američané ke vstupu do Československa vůbec neuvažují. Až teprve po nástupu prezidenta Trumana došlo k dohodě „nutnost zničit všechny zbývající německé vojenské síly“ a v proto bylo v případě nutnosti povoleno vstoupit na území Československa na linii Plzeň – Karlovy Vary – České Budějovice.
  Za osvobození cca 9025km čtverečních padlo přibližně 180 Američanů a dalších 300 letců padlo na území Čech a Moravy. Další zemřeli v důsledku tzv. „nebojových ztrát“. Takže nic není černobíle a díky mocenským choutkám Sovětského svazu ( které přetrvávají do dnešní doby v podobě Ruska ) ztráty Rudé armády musely být větší než Americké armády.

 67. Svatopluk Beran říká:

  Chtěl jsem tím říci pane Furbacher že Spojené Státy cíleně na obou válkách vydělávali a také vydělaly. V rámci takzvané Monroovy doktríny si země Spojené Státy, totiž hlídala a jistiila celý americký kontinent a to i Ameriku Střední Jižní a Karibik, aby jim především evropané ale i asijci netěžili nerostné suroviny v těchto oblastech. Poslední část druhé věty je vysvětlením hlavně pro místní české čtenáře jaké území myslím. Protože ve Spojených Státech se na školách v zeměpise nevyučuje že kontinent Amerika je severní, střední a jižní jak se to jinak učí po téměř celém světě, nýbrž že toto celé území je jedna amerika ve které jsou pouze různé státy. Monroova doktrína, které se veřejně zřekl až teprve nyní president Obama, pak upředňostňovala a měla zaručit Spojené Státy jako jediné které mají právo těžit zde nerostné suroviny. Nadnárodní americké společnosti disponovali nepsanými zárukami a finančními dotacemi všech vlád Spojených Států, bezpečnostními organizacemi Spojených Spojených Států CIA i FBI či mediálních magnátů v naprosté vojenské, bezpečnostní i mediální podpoře. Následně byl po druhé světové válce ještě zahrnut do těchto míst přednostního působení ještě Střední Východ a Blízký Východ. To už je ale další historická kapitola, která se v nynější době posouvá na kapitalistickou Východní Rus. Takže malé zhrnutí. Monroova doktrína která vznikla na konci osumnáctého století a která upředňostňovala americký IZOLACIZMUS – jenž zaručoval přednostní právo na suroviny po celé americe a upředňostňoval nevměšování se do konfliktů ve světě z vyjímkou těch, na kterých by se dalo vydělat. Rozšířena pak byla po 2SV i na Střední a Blízký Východ. Presidentem Obamou jako taková nyní zrušena a přegenerována. V přenesené podobě něco jako například plovoucí kurz měn dnes jištěný petrodolary po Jomkypurské válce po zrušení zlatého standardu dolaru, který byl dohodnut v roce 1944 na Breton

 68. Svatopluk Beran říká:

  Omlouvám se. Špatně jsem překlik.

  na Brettonwoodské konferenci.

  http://www.penize.cz/15899-brettonwoodsky-menovy-system-a-jeho-pad

 69. Svatopluk Beran říká:

  Celkem zajímavý článek doplňující pohled na Ukrajinu z globálním pohledem na možný budoucí vztah mezi velmoci je dnes na Blicích Listech.

  Toto je malá ukázka z něj, kdo chce může si ho přečíst celý. Je pod názvem Kdo může řídit kapitalistický světový řád po zániku supervelmocí. Je od více méně levicového sociologa Slavoje Žižega a v originále vyšel na této ztránce.

  http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/may/06/superpower-capitalist-world-order-ukraine

  V mezinárodní politice jsme ještě tohoto stádia nedosáhli. Kdysi v 90. letech vztahy mezi západními velmocemi a Ruskem reguloval tichý pakt. Západní státy jednaly s Ruskem jako s velmocí pod podmínkou, že se tak nebude chovat. Ale co když osoba, které jste předložili nabídku určenou k odmítnutí, ji ve skutečnosti přijme? Co když se Rusko začne chovat jako velmoc? Taková situace je skutečně katastrofická, ohrožuje veškeré existující tkanivo vztahů – jak se to před pěti lety stalo v Gruzii. Rusko unavené tím, že se s ním jako se supervelmocí pouze zachází, začalo jako supervelmoc jednat.
  Jak k tomu došlo? „Americké století“ končí a vstoupili jsme do období, kdy se utváří několik center globálního kapitalismu. V USA, Evropě, Číně a také možná v Latinské Americe se vyvinuly kapitalistické systémy se specifickými odchylkami: USA hájí neoliberální kapitalismus, Evropa co zůstalo ze sociálního státu, Čína autoritářský kapitalismus, Latinská Amerika populistický kapitalismus. Poté, co selhaly pokusy USA zaujmout pozici jediné supervelmoci – univerzálního policajta – existuje nyní potřeba ustavit pravidla interakce mezi těmito lokálními centry, pokud jde o jejich konfliktní zájmy.

  http://blisty.cz/art/73129.html

 70. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran k vasemu poslednimu prispevku .USA vydelavaji na hodne vecech a to z jednoho prosteho duvodu .Jejich produktivita je asi dvakrat tak vysoka jako ta evropska.
  Oba vyprodukuji asi 16 000 000 milionu US dollars ale EU ma asi dvakrat tolik obyvatel.
  A tam je ten rozdil ,ne nejake vase konspirace a doktriny.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I