Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

politická vize JINDY a NYNÍ ?

Zdeněk Gryc | Úterý, 29. 4. 2014 v 12:23

Z časopisu ABC – rok 1960, Zprávy Sluvko.cz
Budovatelé komunismu v Sovětském svazu … To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.
zpravy.sluvko.cz/z-casopisu-abc-rok-1960/
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě!
Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, kroužcích i ve speciálních kolektivech.
————————————
Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.
————————————-
Na Ukrajině musí být velmi odvážní !
Zase budou volby, že?
Zdeněk Gryc

70 komentářů k článku “politická vize JINDY a NYNÍ ?”

 1. Zítek říká:

  No x…jak tě tak tady sleduji, rodiče tě asi neměli rádi a tatínek tě možná zneužíval, je to smutné a to už nepomůže ani léčba. Bohužel i takový odpad svět musí nosit.

 2. Svatopluk Beran říká:

  Můj příspěvek k blogu pana Gryce a Ukrajině.

  To co se zde děje je typický kapitalistický souboj o trhy, hospodářský vliv a profit nadnárodních společností obou stran, energetickou bezpečnost USA a vlastní bezpečnost kapitalistického Ruska. Roznětkou pak je již klasická stratedie Spojených Států, kdy za pomoci páté kolony občanů té které země v rámci tzv.demokracie a svobody projevu naruší stabilitu cílové země v období, kdy Spojené Státy coby momentálně ekonomicky nejvyspělejší zem planety, nejsou schopny vyhrát žádnou lokální válku o suroviny. O globální válce pak ani nemluvě.

  Investice Spojených Států ve výši 5 miliard dolarů do krajně pravicové ukrajinské nacioální, v jejím jádru až nacistické strany Pravý sektor, se podle mne zdařila stejně tak, jako bývalá 13 miliardová investice do podpory Talibanu a vybudování teroristické organizace AL – Kajda v devadesátých letech, v boji proti tehdejšímu SSSR. Mimo jiné je dnes již všem zcela jasné k čemu měla sloužit vojenská základna US ARMY v českých Brdech. Rusko pak přesně kopíruje svými vojáky taktiku amerických kontraktorů. (Žoldák neboli moderně po ,,americku,, KONTRAKTOR je voják nebo člen bezpečnostní agentury, který je najímut za žold na ochranu zájmů amerických nadnárodních korporací, k ochraně obchodních zájmů těchto korporací v zemích, které vlády Spojených Států vojensky destabilizovaly, legální armádou opustily a nyní v rozporu z přáním většinové části občanů, drží u moci nelegálně dosazenou loutkovou vládu. Cílem vlády USA je pak podpora těchto obchodních korporací a zadlužení té které země u MMF a Světové Banky, které jsou přes americký dolar napojeny na FED a slouží jako penězovody pro přísun tributu do Spojených Států z osvobozených zemí celého světa. O nějaké podpoře skutečné svobody a demokracie a ekonomické nezávislosti pro většinovou část obyvatel té které země, nemůže být ani řeči. Spojené Státy nejsou totiž demokracie tak jak mi si ji představujeme a jak nám byla například zrádným Havlem předkládána. Spojené Státy je OLIGARCHIE, která v okleštěné demokracii, pojem DEMOKRCIE užívá tak, jak se jim to momentálně hodí. Avšak zcela v rozporu s tužbami občanů v zemích, které rádoby osvobodily. O podpoře lidských práv jen farizejsky za pomoci ovlivnitelných medií hovoří. Jasně to dokládá mimo jiné podpora a nezjištná až bratrská spolupráce ze Saudskou Arábií, která je s ochranou lidských práv na ještě horší úrovni než KLDR. O právech žen ani nemluvě.

 3. berka říká:

  Ale tak chlapi, už jste si to tady párkrát řekli, že se nemáte rádi, tak se navzájem ignorujte, už tak to tady stojí za vyliž.

  P.S. : O lidském odpadu rád mluvil Hitler i Lenin. Mimochodem oba mistři v jeho třídění a likvidaci.

 4. Svatopluk Beran říká:

  Někde jsem tu četl že manželka T.G.M. přemluvila amerického presidenta o tom aby umožni Čechům a Slovákům vlastní zem. Hloupost na entou. Jedna žena měla hlavní podíl na změně názoru jednoho presidenta. O tom snad nemůže studovanej člověk vůbec uvažovat i kdyby to někdo stokrát někde napsal. O změně chrakteru státu nerozhoduje jeden president a přímluva jedné ženy. Logickou skutečností je, že pro nově vznikající ekonomický a vojenský megastát – jakým měli být Spojené Státy – je potřebné, doslova nutné co největší možné rozmělnění bývalých velmocí. Menší země se dá v budoucnu snadněji hospodářsky, finančně i vojensky ovlivnit. Rakousko Uhersko které by mělo přístup k moři, vynikající industriální zázemí a zároveň i schopnost sebeuživení je sakra složitější soupeř, než několik samostatných států, každý zcela jinak hospodářský vybavený a použitelný.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Zřejmě jste ještě zapoměl pane Berka na plánovanou genocidu obyvatel žijících na území dnešních Spojených Států Amerických v počtu několika desítek milionů a zahnání přeživších do uzavřených rezervací, z důvodu potřebné krádeže země a surovin. K dosažení co nejrychlejší genocidy byl například během pěti let cíleně americkou vládou vyhudben jeden živošišný druh jenž byl nezbytný k přežití těchto občanů odjakživa působících na amerického kontinentu. Z několika milionů kusů bisonů zbylo pouhopouhých dvěstě kusů. Prostě hladomor pro tyto lovce. Stalin se měl kde učit.

 6. XXXXX říká:

  berka: pravda.
  Proti blbosti se nedá bojovat. Ani násilím.

 7. Svatopluk Beran říká:

  To Furbacher. Dovedu si zcela jasně představit jak nás USA ARMY v případě zastavení Německa na sovětských hranicích, v roce 1945 osvobozují. Jak na žádost jedné ženy a několika tisíců domestikovaných českých američanů ve vládě navrhují změnu Monroovy doktríny a vystupují a izolacizmu. Jak staví letadlové lodě, které naplní výsadkovými jednotkami a letadly, přeplouvají se na nich přes Atlantický oceán, v noci zakotví někde u Němci nepokořeném Albionu. Ještě téže noci potají vzlétají v mohutných leteckých svazích nad okupovanou Francíi a provedou u nás mohutný výsadek, který zcela drtí německou armádu v Čechách, z minimem vlastních ztrát. Stálo je to sice nějaké peníze, ale čert to vem, to Česko které vytrhli ze spárů Rakousko Uherska před 25 roky je opět svobodné a může zase ve vlastní prospěch volně dýchat. Pocit že to těm vraždícím Němcům natřeli je totiž pro ně ta správná odměna. Jasně totiž bez jakýchkoliv požadavků ukázali kdo je tady na této planetě nejlepší a kdo má dobré srdce. Dodneška by tím například Rumunsko mělo o 30000 víc občanů, kteří padli při našem skutečném osvobozování, kdy šlo doopravdy o životy a ne o většinové zatýkání vzdávajících se německých vojáků. Pokud by totiž nešli Japonci po surovinách na jih, kde měli Spojené Státy své vlastní surovinové zájmy, ale na Sibiř, kde však na východě Ruska chyběly otevřené doly a dopravní infrastruktura směrem k Japonsku, nikdy by nebylo Pear Harbru a Spojené Státy by tím nikdy neměli potřebu ze svého izolacizmu vystoupit.

 8. berka říká:

  No, pane Beran, poslechnou… jste tady už známej svojí zarputilostí a já se zařek, že už tady nikomu nadávat nebudu – ale vy ste fakt vůl s kroužkovaným u. Teď jste si zase s prominutím jednou nablil do rukávu. Než mohli boys dojít až do Plzně a začít zatýkat ty houfně vzdávající se německé vojáky, nebyla to až taková selanka. Jen na pláži Omaha v den D zařvalo 3000 amíků. Ať už byly pohnutky těch co je tam poslali jakékoliv, tak těm chlapům – a je úplně jedno, jestli to byl američan, kanaďan, rumun, nebo rus – mohlo bejt prdlačku po nějakým československu.

 9. Svatopluk Beran říká:

  To určitě nebyla pane Berka a je velice dobře že již máme více informací, než za mediální masáže jedné strany. Jen mi připadá že se to tak trochu obrátilo. Vám se to nezdá? Je možné že jsem fakt vůl a mám nablito do rukávu. Jen se mi zdá že míra srovnání padlých 300 američanů při našem osvobozování plus kotle rozdávaného teplého kakaa je medializována v našich mediích víc než 30 tisíc padlých rumunů a 140 tisíc padlých občanů bývalého Sovětského Svazu. To nehovořím o asi půl milionu společně raněných. Tak jak mi jsme mi nic netušili za vlády jedné strany o 300 američanech na našem území, tak jsou dnes mladí účelově odstřihováni od těchto kompletních informacích.

 10. Daňový soumar říká:

  Jestli von ten nepoměr padlých náhodou nemůže být taky způsobem nasazování vojsk a vedením boje. Pokud někdo bojuje zbůsobem nás mnogo a lidský život pro něj nic neznamená, pak se holt ztráty počítají ve velkém. Já vím, je to zlá imperialistická propaganda, protože to tak nebylo. 🙂 Soudruh Stalin to říkal.

 11. berka říká:

  Já nevím, ale mě osobně se zdá i 300 mrtvejch moc. Mě se totiž bůhvíproč zdá moc i jeden. Každej z nich byl něčí manžel, táta, syn, brácha… Jasně, například v první den invaze se v Normandii úspěšně vylodilo na 150 000 spojenců, přičemž jich zařvalo JENOM deset tisíc – což si velení pochvalovalo, protože čekalo ztráty ještě vyšší…

  Kdysi jsem se bavil na montáži s jedním černochem, co prožil celou invazi. Byl přímo na Omaze. Říkal, že to bylo šílený – lidi vedle něho padali jako mouchy a oni museli dopředu nahoru do kopce, kde se nedalo za nic schovat. Ale nemohli nic dělat, dozadu to nešlo, tak museli dopředu. Byla to prej taková nepředstavitelná šílenost, že nebyl vůbec čas přemejšlet, člověk prostě jenom běžel a ani nestřílel, protože nebylo na co. Pro něj ale prej bylo tisíckrát horší, co přišlo potom, když už byli úspěšně vylodění. Normandie prej byla plná německejch odstřelovačů. Jsou tam samé živé ploty a v těch měli perfetní úkryty. Nedalo se proti nim nijak bránit – prostě jenom jít dopředu, čekat až to jeden z jednotky koupí, ostatní pak zalehnout, střílet bezcílně dopředu a doufat, že germána buď náhodně zasáhnou, nebo že se zdekuje. To prý bylo na psychiku úplně nejhorší – tušení nebezpečí, který nebylo vidět. Když nad tím přemejšlím, tak já bych se asi fakt strachy pos..ral. Takže mě trochu vytočily ty řeči herr Berana o tom, jak si Amíci s písničkou na rtech, pytlem žvejkaček a baťohem nylonek pro plzeňský rozhoďnožky v klídku došli zatknout houfně se vzdávající gestapáky…

  Pane Furbachere, nic ve zlým, je od vás moc pěkný jak velebíte ameriku jako ochránkyni světové demokracie. Jenom taková hypotetická otázka – kdyby vám přivezli syna v dřevěný bedně potažený vlajkou s pruhama a hvězdama, se skotskejma dudákama, někde z Afghánistánu, kde úspěšně chránil a budoval demokracii – byl byste na něj určitě moc hrdej, žejo ?

 12. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire vy do toho jeste prinesete mejdan umelcu v Zlate Kaplicce v roce 1942.Jako by te hanby nebylo dost.Kdyz uz jste s tim zacal vite ze nekteri skutecne dobry,jako Vojta a Stepanek stihli dve navstevy Narodniho divadla,hajlovat Hitlerovy ve 42 ,pak cestpracovat Gotwaldovy v 48 a Hoger dokonce tri, byl i na Anticharte v roce 1977.Ja si myslim ze to jsou skutecne narodni umelci. A kdyz to dela nase elita ,tak proc normalni lidi by mely mit pater a postavit se za neco cemu veri? Tak je priklad dan, lepsi je se pridat, aby se “nemusely placat ve srackach “jak tu bylo receno.
  Mate pravdu ze v americe se definuji hrdinove jinak nez v cesku a verite jsem tomu strasne moc rad.
  Pisete ze v americe take plati “koho chleba jis ,toho pisen zpivej“.Nemuzete se vice mylit.Pral bych vam navstivit nejake university na americkem kontinente a vase socialisticko -komunisticke srdce by radosti poskocilo co se tam vsechno uci. Snad jenom Vokovicka pokryvala vic marxismu.Ale stejne tak se tam uci i vse ostatni.Ted spatna zprava pro Vas.Protoze studenti maji vsechny informace a pouzivaji svou hlavu, skoro zadnej komunista tady nejni.Je tu kompletni svoboda slova.[i kdyz porad pod utokem nejakych skupin].Ta svoboda to je to nejdulezitejsi; s ni indoktrinace je nemozna.
  Pane Beran nevim co jste presne chtel tim vasim clankem me rici, ale mate bohuzel pravdu v tom ze kazdy jiny stat za nase osvobozeni pokladal zivoty po stovkach a vice a my si zily tu valku doma.Jakkoli to bylo spatne ,nebojovalo se.
  Kdo se s tim nechtel smirit a chtel bojovat musel uteci do zahranici, at uz na zapad nebo na vychod.Po vitezne valce se jim narod a republika odvdecila za jejich obet.Z tech stastnych ze zapadni fronty se staly emigranti a z tech mene stastnych ,kopaci uranu.Jinak nevim co bych vam k tomu rekl.

 13. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere. Žebříčky hodnot, za které se lidé nebojí postavit, lépe řečeno, pro které nejsou ochotni obětovat i svoji morálku, jsou různé. Pokud jde o vlastní život, pak se okruh hrdinů velice zužuje. Někomu postačí hrozba ztráty kariéry umělce. Ve státě, kde bylo umění zcela dotováno, tedy hrozba reálná. USA mají specifický druh hrdinů. Nepochybně jej jich mnoho, když za posledních 200 let dokázali vést ve světe až 1000 lokálních konfliktů. Podle hesla: „Prosazování demokracie všemi dostupnými prostředky“. S malou chybou na kráse. Války se bohužel velmi málo dotkly jejího území a tedy i osudu lidí. Nepřeji Vám, aby se přes USA přehnala válka.
  Líbí se mi Vaše označení mého srdce. To byste mohl publikovat jako nový objev genetiky. Člověk, který žije v ČR a který se zde i narodil, má socialisticko komunistické srdce. S převratnou myšlenkou, že pokud se odstěhuje do Ameriky, srdce mu „zmutuje“ do srdce kapitalistického. To jen na odlehčení.
  I v Americe platí, že ekonomická moc podmiňuje moc politickou a naopak. (Česky, koho chleba jíš, toho píseň zpívej). To mi nevyvrátíte. Nemyslím si, že by české školy produkovaly „komunisty“. I na českých teologických školách se v minulosti vyučoval marxismus leninismus, protože ideologii politického protivníka bylo dobré znát. Mám velmi za zlé bývalým kormidelníkům našeho státu (Sobotka, Kalousek), že se např. nepoučili z Marxova Kapitálu, který mimo jiné jasně definuje zákonitosti hospodářského cyklu v kapitalismu. Pak se totiž nemohlo stát, že koukali jak z jara, když na nás dolehla recese.
  Pokud jde o svobodu občanů, její míra u nás je opravdu veliká. To by Vám mohli potvrdit i Američané, kteří k nám tak rádi jezdí. Nezpochybňuji zároveň, že si někteří jedinci svobodu vykládají po svém, zvláště ti, kteří věří v neomezenou moc peněz.
  Vážím si zejména té svobody, že se můžeme bez problémů vyjadřovat k jakémukoliv problému, aniž bychom museli mít strach z bombardérů nad našimi hlavami.

 14. Svatopluk Beran říká:

  Pane Berka nijak nehodlám zpochybnňovat spojenecké vylodění v Normandii a jeich oběti. Ve stejném duchu který vy zde prezentujete však naše mladá generace není seznamovaná ze Stalingradem, Leningradem, či vypalováním a vražděním civilních obyvatel bývaleho Sovětského Svazu německým vermachtem. S ničím takovým americké civilní obyvatelstvo nemá sebemenší zkušenosti. Stoprocentně by potom zatýkání a likvidace německých vojenských sil probíhala v osobních střetnutích (nekontrolovatelných situací) úplně jinak. Stačí se podívat na pomstychtivost mnohých amerických vojáků v Afganistánu nebo Iráku. A to šlo v obouch případech o mrtvé VOJÁKY – kamarády v boji, v nezákonných válkách o suroviny a tranzitní plynovody v rámci energetické bezpečnosti Spojených Států, na zcela opačném konci světa. Ne o znásilněné manželky či povražděné a upálené vlastní děti ve vlastní zemi. Naše mladá generace, ale byli jsme to do velké míry i my za vlády jedné strany a mnozí nadále stále jsou nic netuší o desítkách tisíc Rumunů padlých na našem území zejména v okolí Brna. Proč to tak zdůrazňuji je asi hlavně proto, že moje babička se v Rumunsku narodila a vyrůstala českým rodičům. Můj praděd byl totiž vyslán Rakousko Uherskou vládou coby lesnický inženýr pomoci založit králi Karolovi rumunské lesní hospodářství. Něco jako když jsou dnešní specializovaní poradci v určitých oborech vysíláni do zahraničí pomoci svými zkušenostmi a vzděláním v rozvojových zemích.

 15. Svatopluk Beran říká:

  D. S. a o kolik bych měl podle vás asi, v rámci vašeho uvažování, ponížit statistiky u sovětských vojsk? Když už jste přehodil na tuto inteligentní kolej. Možná že jste ale také četl nebo něco viděl a slyšel o tom co se dělo na pláži Omaha, jak zde psal pan Berka a jak i tam to probíhalo. Nebo jak byli posíláni polští výsadkáři na zajišťování mostu ve vnitrozemí spojeneckými veliteli, přičemž se vědělo že tam všichni padnou, ale cíleně se tím chránili vojáci vlastní národnoti. Já bych prostě touto vaší zjednodušenou cestou nešel. Jak píše Berka, válka je hnus. A nebo jak jsme psávali a zpívali v 68 roce, válka je VŮL a hnusnej.

 16. Radek říká:

  Berane, tak trochu exkurzu do minulosti týkající se osvobození Československa. Britové si sice přáli aby vliv Západu zůstal v Československu zachován, Američané „není cílem naši politiky ustavovat na osvobozených územích vlády …………. „. Stalin si naopak význam Československa dobře uvědomoval a dával Západu najevo, že zde chce mít po válce svůj vliv a proto pro něj bylo důležité aby Prahu osvobodila Rudá armáda. Svůj postoj jasně sovětská strana ukázala když nepovolila transfer západních diplomatů cestujících z Liverpoolu pře Rumunsko do Košic, kde poprvé na osvobozeném území zasedala československá vláda, která měla přijmout svůj program. Je faktem ale, že Američané strategickou situaci v Evropě nechápou a význam obsazení Prahy nerozpoznal ani Eisenhower. I přes intervence Churchilla bylo jasné že Američané ke vstupu do Československa vůbec neuvažují. Až teprve po nástupu prezidenta Trumana došlo k dohodě „nutnost zničit všechny zbývající německé vojenské síly“ a v proto bylo v případě nutnosti povoleno vstoupit na území Československa na linii Plzeň – Karlovy Vary – České Budějovice.
  Za osvobození cca 9025km čtverečních padlo přibližně 180 Američanů a dalších 300 letců padlo na území Čech a Moravy. Další zemřeli v důsledku tzv. „nebojových ztrát“. Takže nic není černobíle a díky mocenským choutkám Sovětského svazu ( které přetrvávají do dnešní doby v podobě Ruska ) ztráty Rudé armády musely být větší než Americké armády.

 17. Svatopluk Beran říká:

  Chtěl jsem tím říci pane Furbacher že Spojené Státy cíleně na obou válkách vydělávali a také vydělaly. V rámci takzvané Monroovy doktríny si země Spojené Státy, totiž hlídala a jistiila celý americký kontinent a to i Ameriku Střední Jižní a Karibik, aby jim především evropané ale i asijci netěžili nerostné suroviny v těchto oblastech. Poslední část druhé věty je vysvětlením hlavně pro místní české čtenáře jaké území myslím. Protože ve Spojených Státech se na školách v zeměpise nevyučuje že kontinent Amerika je severní, střední a jižní jak se to jinak učí po téměř celém světě, nýbrž že toto celé území je jedna amerika ve které jsou pouze různé státy. Monroova doktrína, které se veřejně zřekl až teprve nyní president Obama, pak upředňostňovala a měla zaručit Spojené Státy jako jediné které mají právo těžit zde nerostné suroviny. Nadnárodní americké společnosti disponovali nepsanými zárukami a finančními dotacemi všech vlád Spojených Států, bezpečnostními organizacemi Spojených Spojených Států CIA i FBI či mediálních magnátů v naprosté vojenské, bezpečnostní i mediální podpoře. Následně byl po druhé světové válce ještě zahrnut do těchto míst přednostního působení ještě Střední Východ a Blízký Východ. To už je ale další historická kapitola, která se v nynější době posouvá na kapitalistickou Východní Rus. Takže malé zhrnutí. Monroova doktrína která vznikla na konci osumnáctého století a která upředňostňovala americký IZOLACIZMUS – jenž zaručoval přednostní právo na suroviny po celé americe a upředňostňoval nevměšování se do konfliktů ve světě z vyjímkou těch, na kterých by se dalo vydělat. Rozšířena pak byla po 2SV i na Střední a Blízký Východ. Presidentem Obamou jako taková nyní zrušena a přegenerována. V přenesené podobě něco jako například plovoucí kurz měn dnes jištěný petrodolary po Jomkypurské válce po zrušení zlatého standardu dolaru, který byl dohodnut v roce 1944 na Breton

 18. Svatopluk Beran říká:

  Omlouvám se. Špatně jsem překlik.

  na Brettonwoodské konferenci.

  http://www.penize.cz/15899-brettonwoodsky-menovy-system-a-jeho-pad

 19. Svatopluk Beran říká:

  Celkem zajímavý článek doplňující pohled na Ukrajinu z globálním pohledem na možný budoucí vztah mezi velmoci je dnes na Blicích Listech.

  Toto je malá ukázka z něj, kdo chce může si ho přečíst celý. Je pod názvem Kdo může řídit kapitalistický světový řád po zániku supervelmocí. Je od více méně levicového sociologa Slavoje Žižega a v originále vyšel na této ztránce.

  http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/may/06/superpower-capitalist-world-order-ukraine

  V mezinárodní politice jsme ještě tohoto stádia nedosáhli. Kdysi v 90. letech vztahy mezi západními velmocemi a Ruskem reguloval tichý pakt. Západní státy jednaly s Ruskem jako s velmocí pod podmínkou, že se tak nebude chovat. Ale co když osoba, které jste předložili nabídku určenou k odmítnutí, ji ve skutečnosti přijme? Co když se Rusko začne chovat jako velmoc? Taková situace je skutečně katastrofická, ohrožuje veškeré existující tkanivo vztahů – jak se to před pěti lety stalo v Gruzii. Rusko unavené tím, že se s ním jako se supervelmocí pouze zachází, začalo jako supervelmoc jednat.
  Jak k tomu došlo? „Americké století“ končí a vstoupili jsme do období, kdy se utváří několik center globálního kapitalismu. V USA, Evropě, Číně a také možná v Latinské Americe se vyvinuly kapitalistické systémy se specifickými odchylkami: USA hájí neoliberální kapitalismus, Evropa co zůstalo ze sociálního státu, Čína autoritářský kapitalismus, Latinská Amerika populistický kapitalismus. Poté, co selhaly pokusy USA zaujmout pozici jediné supervelmoci – univerzálního policajta – existuje nyní potřeba ustavit pravidla interakce mezi těmito lokálními centry, pokud jde o jejich konfliktní zájmy.

  http://blisty.cz/art/73129.html

 20. Libor Furbacher říká:

  Pane Beran k vasemu poslednimu prispevku .USA vydelavaji na hodne vecech a to z jednoho prosteho duvodu .Jejich produktivita je asi dvakrat tak vysoka jako ta evropska.
  Oba vyprodukuji asi 16 000 000 milionu US dollars ale EU ma asi dvakrat tolik obyvatel.
  A tam je ten rozdil ,ne nejake vase konspirace a doktriny.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I