Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Ministr do kouta

Petr Klukan | Středa, 6. 8. 2014 v 9:42

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) prosazuje větší počet žen v politice. A chce to dát do zákona.

S takovými kvótami nesouhlasí jak ministerský podnikatel Andrej Babiš (ANO), tak opozičník Miroslav Kalousek (TOP 09). Hanba jim. Kvóty jsou zcela správné, i když typicky sociálně demokraticky nedotažené.

Nestačí totiž kvóty na ženy, ale je nutné zavést i kvóty na naši nejpočetnější menšinu – Romy. Jenže i na Vietnamce. A co homosexuálové? Zdravotně postižení? Tlouštíci či hubeňouři? Blondýny a plešouni, černovlásky a brýlatí?

Ale pozor, v politice by neměli mít zastoupení jen lidé ve středním až starším věku, kteří dnes převažují, ale je třeba zavést i kvóty pro mladé! Kdo by jinak zastupoval jejich zájmy?

A co profesně? Co nám bude platné, když budou v poslaneckých lavicích sedět jen samí podnikatelé, nebo právníci, nebo herci? Zájmy lidí je třeba zastupovat v celé šíři – a kdo bude hájit zájmy strojvůdců lépe než sami strojvůdci? Zpěváci či dermatologové těžko.

Proto je třeba na Dienstbierův návrh kývnout, jen je třeba jej poněkud upravit, dopracovat a rozšířit o výše uvedené.

A pochopitelně doplnit o další z Dientsbierových myšlenek: „Jestliže stanovíte kandidátky z hlediska rovnoměrnějšího zastoupení žen, tak to nemá smysl bez sankce.“

Správně! A pokud si některá strana troufne na kandidátku nepostavit určitý počet žen, Romů a homosexálů, nebo naopak překročí kvótu a na kandidátku navrhne hned pět učitelů či samé plešouny, navrhoval bych nechat vedení strany klečet hodinu v koutě, případně je plesknout rákoskou. Anebo raději postavit do kouta samotného Dientsbiera?

 

6 komentářů k článku “Ministr do kouta”

 1. VladimírV říká:

  Pan Dienstbier se buď definitivně zbláznil nebo se chce ještě více zviditelnit. Pak bych mu doporučil, aby se začal nezřízeně přejídat a tím se alespoň prostorově více zvýraznil.

 2. Hübner říká:

  Tak o tom celém se dá polemizovat, to jistě. Ale nemyslíte si, pane šefredaktóre, že rozdělení společnosti do žen a muži je přece jen něco trochu jiného než rozdělení podle toho, kdo má vlasy a kdo ne?

 3. Zítek říká:

  Pokud soudruh Dienstbier chce na kandidátky povinně 30 procent žen, tak prosazuje diskriminaci, protože nechce 50 procent? No není to tak ?

 4. petr klukan říká:

  panu Hübnerovi: Ano žena a plešatý jsou něco jiného. Byla to nadsázka.

 5. Karel Obrdlík říká:

  Je to smutné, každá další kvóta či nařízení je zátěž a za chvíli budeme mít přikázáno chodit ven v helmě a reflexní vestě, bude to přece také pro naše dobro a spousta lidí tomu ještě ráda zatleská.

  Ono i ministerstvo pro lidská práva mi přijde v naší zemi poměrně slušný přepych. Ani se raději nebudu dívat na jeho strukturu a rozpočet, protože by se mi určitě udělalo zle.

  Tím ale rozhodně nechci říct to, že se lidská práva nemají dodržovat – mají a zákoníky na to nastavené máme.

  Karel Obrdlík

 6. Libor Furbacher říká:

  Bohuzel panove to je ted svetovy trend,kazdy“ progressivist“chce tu svobodu “vylepsit“a zapomina na to ze pokud jsou prava a povinosti stejna pro vsechny bez vyjimky ,zeny ,muze ,cerny ,bily ,atd .Tak uz se neda na svobode nic jineho vylepsit ,POUZE TO DODRZOVAT!
  Zavedenim “Quotas“ se pouze omezuje svoboda druhych.
  Ty do-gooders nevidi ze svoboda jednoho konci tam kde zacina svoboda druheho.

  PS.Zda se ze Cesko ted prebira z venku vse “progressivni“,rekordni rychlosti,tak si drzte klobouky,je bohuzel daleko vic to come.
  Mozna treba jeste v Cesku nemate paralelni soudni system pro“ specialni pripady“ a rasismus?Proste kdyz nekdo z nejake “minority“groupe prohraje normalni soud ,a nebo chce nekoho soudit a normalni soud to odmintne jako blbost ,tak si zazada k tomuto “specialu“ .Tady se to jmenuje“ Human Rights Tribunal“.No a tento tribunal zjisti ze se neprihledlo k tradicim naroda odkud dotycny prisel atd ,atd.no a vyhra je jista.Zakony se staveji na hlavu.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Rights_Tribunal_of_Ontario

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I