Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Referendová taškařice

Petr Klukan | Pátek, 19. 9. 2014 v 11:41

Kdo na internetu on-line sledoval poslední jihlavské zasedání zastupitelů, které se konalo v pondělí, a zajímal se jen o to proklaté referendum ke spalovně, musel si připadat jak v Jiříkově vidění.

A možná se mu otevřely oči. Některým z šoku, jiným pochopením. Člověk neznalý problematiky zákona na jedné straně od zastánců referenda slyšel, že zastupitelé teď vlastně MUSÍ vyhlásit referendum, jinak budou jednat protizákonně, zástupce radnice jinými slovy prohlásil, že zastupitelé teď NEMOHOU o referendu jednat, protože by konali také protizákonně.

Že se v tom nevyznáte? Nejste sami. Obě strany se přitom opírají o zákon.

Pro radnici hraje trochu fakt, že když se zastánci referenda obrátili na soud, byly v podání pěkné zmatky. Dokonce i ty, že místo Jihlavy tam bylo omylem zmíněné jiné město, tuším že Plzeň.

Pro radnici nahrává i to, že vedoucí správního odboru magistrátu hovoří jasně a jistě a zákon si podrobně nastudoval. Druhé straně takový člověk na zastupitelstvu chyběl. Takový, který by mu případně dokázal fundovaně oponovat. Nebo by uznal „porážku“.

Aby toho nebylo málo, zastupitelé, kteří si brali slovo, se shodli, že proti referendu nemají vůbec nic, ALE… nelíbí se jim navržené otázky, nelíbí se jim jejich tón a možná ani lidé, kteří za nimi stojí…

Co je však podstatné, na referendum uvolnili peníze – dva miliony korun, takže v tu chvíli naplnili svůj úkol daný zákonem. Referendum s nejvyšší pravděpodobností sice nebude v době komunálních voleb, ale se zpožděním, ale vše nasvědčuje tomu, že bude. A to je to hlavní.

Pravdivou myšlenku na jednání vyslovil zastupitel Víťa Schrek: „Referendum“ se teprve učíme, jak vy, tak my.

Ano, vždyť je to poprvé. Až se bude schylovat ke třetímu či čtvrtému, budou obě strany sporu vědět, jak se chovat. A nebude docházet k takovým absurdnostem, aby se obě strany obviňovaly z porušování zákona. Na takové zasedání se pak člověk dívá jako na pěknou taškařici.

59 komentářů k článku “Referendová taškařice”

 1. VladimírV říká:

  Realitou je, že soud rozhodl o konání referenda 13.12.2014.

 2. XXXXX říká:

  No vida, tak přeci máte na kontě nějaký ten bodík. 12.13. by ale bylo kouzelnější.

 3. VladimírV říká:

  Děkuji z uznání. I Váš termín se však může stát realitou.

 4. Tomáš říká:

  Přiznám, že jsem celou diskuzi pročetl jen letmo. Nicméně, pokud volby dopadnou tak, že se na radnici vymění současní zastupitelé, a doufám i politické strany, může veškeré dění o spalovně nabýt jiný směr. Já hlavně doufám v mnohem větší komunikaci s občany o potřebách (těch skutečných, co se dotýkají všech) města, plánování a velkých investicích.

 5. Venca říká:

  Takže 13.12. se rozhodně nebude rozhodovat o spalovně,to jen aby lidi,který ta spalovna se.re,zbytečně nemrhali časem. Ale ten,kdo chce položit otázku odpadům,může přijít. No a kdyby vás náhodou bylo málo,můžete dvakrát. Stačí říct,že ste měli ještě jinou otázku k odpadům.

 6. VladimírV říká:

  Venco, referendum není opravdu taškařice. Pokud si ale někdo z mocných myslí, že má patent na rozum, pak je to záležitost, která mu vadí. a je rád i za příspěvky, podobné Vašemu.

 7. Marek Hovorka říká:

  Dobrý den, já mohu jen říct, že jsem rád, že došlo na má slova: zastupitelstvo o konání referenda dále nerozhoduje, musí jej vyhlásit, pokud neoporuje zákonu. Zástupci magistrátu v tomto přítomné mystifikovali, protože tuto mou informaci nepotrvrdili. Ano, referenda se učíme. Jen doufám, že se je naučíme co nejdřív. Jako země, která dala volební práva ženám mezi prvními, jsme k podobně progresivnímu postupu zavázáni. A hlasující bych vůbec nepodceňoval, to mi přijde nedůstojné. Naopak. A pokud lidé, i se zkušeností s Kronospanem, spalovnu nebudou chtít, je to naprosto relevantní. Pracovní místa lze budovat i jinak. Pokud se pro ni jako pro moderní formu nakládání s odpady rozhodnou, je to také relevantní rozhodnutí. V této volbě není dobro a zlo, ale vůle obyvatel města. A té se současné vedení radnice svou zdržovací a pokutovací taktikou postavilo. Namísto chytré a věcné argumentace dala přednost obstrukcím a dostrkání referenda mimo termín voleb. Věřím, že se tak stalo naposledy. Voličům se má věřit častěji, než jednou za čtyři roky.

 8. Zahradník říká:

  Dobrý den pane Hovorko, díky za váš názor, vážím si vás za to. Škoda jen, že jste kandidátem strany, kterou volit nemohu.

 9. fotrak říká:

  Strana je to odporná, panu Hovorkovi naslouchat chci.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I