Blog Jihlavských listů

Marek Hovorka
49- Vystudoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU, je ředitelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, od listopadu 2010 jihlavským zastupitelem.

Má zkušenost v zastupitelstvu aneb Co bylo a co bude

Marek Hovorka | Středa, 8. 10. 2014 v 12:12

Čtyři roky v opozici byly pro mě cennou zkušeností a každému zvolenému zastupiteli bych ji (paradoxně) doporučil. Máte čas přemýšlet, jak byste postupovali v koaličních řadách, kde jsou hranice možného a proč.

Cílem je být lepší průměr

Zásadní zkušeností pro mě bylo, že zastupitelstvo (potažmo radnice/úřad) má za hlavní úkol udržet status quo. Je to konzervativní, ale pragmaticky srozumitelný postup. Abych to vysvětlil: mojí dlouhodobou zkušeností při přípravách festivalu a jeho prosazeni mezi nejvýznamnější akce svého druhu v Evropě je schopnost a instinkt odhalit slabší místa jiných a být v těch správných věcech odvážnější, než ostatní. Nastavovat trendy, nebát se neznámého. Mít touhu dělat zajímavé věci jako první. To ale předpokládá nečekaná rozhodnutí a určitou míru rizika, že nevyzkoušená věc nevyjde.

Takový přístup ale je, jak jsem během uplynulých čtyř let zjistil, z hlediska zastupitelstva či politických stran na komunální úrovni spíše rizikový. Nikdo nechce příliš vyčnívat – na druhou stranu ale ani být pod průměrem. Jde o to splnit si své, zopakovat vyzkoušené a držet lepší průměr.

A právě tato má čtyřletá zkušenost mě naučila být vůči tomuto fenoménu citlivý. Ne a priori změnit přístup, protože mě zajímá hledat nové a využívat takových věcí ve prospěch Jihlavy a jejích obyvatel. Ale zároveň pochopit, jak důležité je tyto odvážnější kroky vyargumentovat, vysvětlit, definovat prostor pro kreativitu, hledat pro ně shodu napříč zastupitelstvem. Mluvit o nich delší čas, aby jim měli i ostatní možnost porozumět, zjistit, že vlastně nejsou nebezpečné, ztotožnit se s nimi.

Nevěř nikomu přes třicet!

Závěrem musím přiznat, že jsem si v zastupitelstvu připadal trochu osaměle. V době zvolení mi bylo 30 let a byl jsem nejmladším zastupitelem, do 40 let jsme tam byli jen dva. A aniž bych si myslel, že generační pestrost vyřeší vše, je určitě cestou k tomu, aby radnice mluvila ke všem Jihlavanům.

Staré prověřené heslo ‚Nevěř nikomu přes třicet!‘ bych tak protáhl aspoň na pětatřicet a doporučil Vám, voličům, kroužkovat i takové ‚zelenáče‘. A nepíši to kvůli sobě, jak by mohlo někoho napadnout (sám jsem již téměř na věkové „hraně“), naopak! Napříč stranami vidím zajímavé osobnosti, s různorodou zkušeností, se zápalem pro věc. Nebojí se snít – a to je i u komunálních politiků dobře, protože jinak můžeme snadno uvíznout v šedivé a pragmatické mlze.

Ptáte se, koho třeba? Nemohu zmínit všechny, ale z těch, které znám (a zdaleka ne všechny na kandidátkách znám) a kterým je mezi 20 a 35 lety, bych byl rád, kdyby se do zastupitelstva dostali mimo jiné Vilém Antonů (KDU-ČSL), David Beke (ODS), Barbora Brossová Zemanová (Zelení a Piráti Jihlava), Karolína Koubová (Forum Jihlava), Kryštof Kothbauer (TOP 09), Vojtěch Prchal (Zelení a Piráti Jihlava), Roman Štork (ČSSD) či Lenka Tomášová (Forum Jihlava). Ale i mezi kandidáty ve věku 35 – 49 let nabízejí kandidátky mnoho zajímavých osobností.

Komunální volby mají zkrátka tu výhodu, že můžeme volit lidi, které skutečně známe. Proto má opravdu smysl kandidátky pečlivě přečíst a vybrat si svých 37 zastupitelů.

A nemířím tím proti svým o trochu starším kolegům, protože oni mají své zvolení téměř jisté. Jen říkám, po své osobní zkušenosti, že by zastupitelstvu snížení průměrného věku i větší pestrost prospěly.

Politika nesmí ztratit étos, protože politici nejsou úředníci.

 

 

8 komentářů k článku “Má zkušenost v zastupitelstvu aneb Co bylo a co bude”

 1. VladimírV říká:

  Pane Hovorko, patříte ke slušným lidem, kteří spojili svoji kvalifikaci se službou kulturnímu rozvoji města. A to doslova. Pokud jde o Vaši představu o výhodě znalosti kandidujících osob občany, dalo by se skutečně vybrat 37 kandidátů, kteří se budou starat o své město. Jenomže princip přímé volby je zatím v nedohlednu, což je veliká škoda. A tak už pouhé zakřížkování strany znevýhodní x krát preferenčně zakřížkovaného kandidáta z jiné strany. Rovněž je vysoce nepravděpodobné (rozdílně od voleb do PS) přeskočit ostatní na kandidátce strany, za kterou kandidujete.
  K Vašemu závěru dodávám, že politika étos bohužel dávno ztratila, tedy ony dobré mravy, které jsou příznačné pro ideální demokracii. Úředník, který nedodržuje etický kodex, může být okamžitě tvrdě trestán, politik, který má pouze politickou zodpovědnost, je jednou za čtyři roky figurkou v rukou voličů. Ve volbách by proto měl být za svoje účinkování spravedlivě odměněn.

 2. XXXXX říká:

  VladimírV: Tak to zcela mimořádně souhlasím.
  Děsí mě představa, že to tady řídí třicetiletí klučící. Stejně jako představa, že volit může kdejaký čtenář Blesku. Já si myslím, že volební právo by měli mít lidé od 40 let věku s milionem na kontě a minimálně dvěma dětmi. To první znamená, že už něco v životě viděli a to druhé, že něco dokázali, ikdyž se to samo sebou dá i zdědit a to třetí, že něco dokážou předat dál, ikdyž u některých se to týká jen genetické výbavy. Ti ostatní by měli, no nic, zase bych ryl.

 3. berka říká:

  No voni ti mladí – třicátníci – mají velikou výhodu. Nejsou nijak zatížení a dokážou si jít celkem tvrdě za svým. Mnohdy i poměrně nekonvenčními metodami. Občas si o tom čtu zajímavý knížky. Například jeden mladej doktor, jistej Pepa Mengelů – tak tomu bylo přesně třicet, když se začal zabývat v Osvětimi „vědeckými“ výzkumy v oblasti lékařství a osobně údajně poslal do plynu skoro půl milionu lidí. Jeho kamarád, jmenoval se tuším Reinhard, seděl na pražským magistrátě, když mu ještě zdaleka nebylo čtyřicet. A ten to tam vzal panečku taky pěkně do pucu…

  Já myslím, že o věku to až tak úplně není. Hajzl se hajzlem narodí a obvykle jako hajzl taky umře. Hajzlovitost může mít s rostoucím věkem zvyšující se tendenci. Ale obráceně je to málokdy…

 4. Fejinka říká:

  S tím věkem je to pofiderní. Dříve se jezdilo studovat do Sovětského svazu, dnes zase na druhou stranu. Kdo vystudoval v USA je největší „king“ a má samozřejmě, přednost před ostatními. Jenom se podívejte co je v TV expertů (mladíčků) na ekonomii, obdobně je to se žoldáky. Často obyčejným selským rozumem vidláka zjistíte, že plácají hoši nesmysly, které mají ze západu a u nás se moc nehodí(podle toho taky vypadalo hospodaření v některých našich podnicích řízených Američany, nebo absolventy jejich škol). Jsou zase země, které si těch starších váží více, především ze severní Evropy.
  K volbám bych řekl asi toto: tady souhlasím s presidentem-panašování. Výběr politiků napříč politickým spektrem, žádné křížky pro partaj, vybrat si jednotlivce a zároveň mít možnost, jak říká president, vykroužkovat neoblíbené politiky. Platilo by to jak v komunálních, tak i v parlamentních volbách. A TO HLAVNÍ: VOLBY POVINNÉ. Volit jenom lidé, kteří mají u nás trvalý pobyt, nebo jsou v zahraničí na studiích , či pracovně. Žádní krajané, kteří zde vůbec nežijí. To si jenom část politiků tím vylepšuje svoje „skóre“.

 5. Jan P. říká:

  Pane Hovorka,vaše články na komunální téma v Jihlavě považuji za sympatické.Přesto si dovolím s některými vašimi argumenty a tvrzením,které jste uvedl na vašem blogu nesouhlasit.
  Jsem přesvědčen o tom,že věk kolem 30-let pro zastupitele není záruka toho,že překoná vámi oprávněně kritizovanou průměrnou šedivost a konzervativní přístup.Sdílím s vámi názor o nezbytnosti potřebného progresivní myšlení,který většině zastupitelů v současném zastupitelstvu města Jihlavy chybí.Příčina problému proč se tomu tak děje je v systému většiny našich politických subjektů,kdy se pří výběru zastupitele nebo poslance na přední místa kandidátní listiny do voleb(parlamentní,komunální) mimo jiné průměrnost přímo vyžaduje.Řada členů strany i nestraníků by mohla na toto téma hodně vyprávět. Voličům vámi doporučovaná alternativa(křížkovat napříč politickým spektrem) a tím prosadit progresivně věrohodné zastupitele relativně dobře funguje na menších obcích. Ve velkých městech nikoliv.Každý křížek znamená jeden hlas, kterých můžeme udělit, v případě města Jihlavy až 37. Výsledně tak svůj hlas rozdělíme mezi více partají, prakticky ani jedné z nich významně nepomůžeme a při závěrečném (ne)přeskakování podpoříme své kandidáty, kteří se ale díky rozdělení mandátů stranám, vůbec nemusí do zastupitelstva dostat.
  Volební systém do komunálních voleb nepovažuji za dobrý.Férovější systém pro voliče existuje.Ten by samozřejmě zmenšil vliv politických stran a zvítězil vliv voličů,což se bohužel našim politikům zjevně nechce.
  Zajímavý a progresivní systém pro členy své strany, sympatizanty a voliče při sestavování kandidátek do voleb má u nás podle mého názoru pouze Česká pirátská strana.

 6. Moik říká:

  Taky bych raději volil mladší generaci. Nemyslím, že 30ti letý kluk je míň/víc chytrý než 50ti letý, ale není tolik ovlivněný komunismem, je více prozápadní, modernější.

 7. Marek Hovorka říká:

  Dobrý den, děkuji za Vaše reakce. Rád bych jen zdůraznil, že si nemyslím, že věk je zárukou lepší práce, ale není ani handicapem. V žádném případě si nemyslím, že by v zastupitelstvu měli sedět jen třicátníci, ale na druhou stranu, když jich tam bude víc, než teď (2 z 37), myslím, že to bude ku prospěchu nás všech. A protože s některými z nich mám osobní dobrou zkušenost, napříč stranami, dovolil jsem si to napsat. A i když vím, že s křížkováním to není tak snadné, sám jsem (i pro mě samého překvapivým) příkladem toho, že to může fungovat, při posledních volbách jsem byl totiž na 20. místě. A to samé se nyní klidně může přihodit vícekrát. Hlavně zdůrazňuji, že to nepíši kvůli sobě – má dlouhodobá zkušenost je totiž opačná: smysl má přemýšlet pouze v širších souvislostech. Pěkný den. MH

 8. Karel říká:

  Jděte do prdele

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I