Nejdříve hodnoty, pak chléb!

Jsou lidé které popuzuje, když se jim říká o vyšších hodnotách. Když se jim říká o tom, že úsilí každého člověka by mělo být trvale zaměřené k dosahování a realizování těch nejvyšších duchovních a morálních hodnot. Popuzuje je to ne proto, že by snad byli docela špatní, ale proto, že je život příliš bije. Neboť jsou nuceni každodenně bojovat téměř o holé přežití a ve svých starostech, ve svém pracovním nasazení a existenčním strachu nemají čas ani chuť zabývat se podobnými „hloupostmi“.

Takových, životem těžce zkoušených lidí je dnes hodně. Je velmi mnoho lidí, kteří mají podle jejich vlastního názoru příliš těžký život na to, aby se mohli nějak vážněji zaměřit na realizování vyšších hodnot ve svém životě.

Ale pozor! Tito lidé, a vůbec všichni lidé by měli vědět, že život kolem nás, že vnější poměry ve kterých se nacházíme jsou jen zákonitým odrazem hodnot, kterým žijeme a které uznáváme! Nefunguje to tedy tak, že se nejprve musíme snažit, abychom se měli lépe a až potom, když se už lépe mít budeme si najdeme čas a chuť na něco takového, jako jsou vyšší hodnoty.

Je to ale úplně naopak! Jedině příklon lidí k vyšším hodnotám, jedině jejich snažení o ty nejvyšší duchovní a morální principy může přivodit zlepšení jejich života! A všude tam, kde takového úsilí není, všude tam, kde bylo blahobytu a prospěchu dosaženo nějakým jiným způsobem, třeba lží, podvodem, nečestností, nemorálností, bezohledností, či zneužíváním jiných, všude tam nebude mít takový blahobyt dlouhého trvání a dříve nebo později to začne jít od desíti k pěti. Vždyť přesně takto je tomu i v případě současného společenského systému, kterému chybí úsilí o ty nejvyšší duchovní a morální ideály, čehož důsledkem je velký všeobecný úpadek nazvaný slovem krize.

Už Kristus jasně pojmenoval tento problém a poukázal na tuto zákonitost slovy: Netrapte se tím, co budete jíst, co budete pít a čím se budete oblékat. Hledejte především hodnoty království nebeského a vše ostatní se vám přidá!

Pokud si přeložíme tato slova do jazyka dnešní doby znamenají asi tolik, že výška hodnotového systému člověka souvisí přímo úměrně s jeho příznivými nebo nepříznivými životními poměry. Znamená to, že pokud se člověk začne snažit o naplňování těch nejvyšších morálních a duchovních principů, dostane se mu všeho, co ke svému důstojnému životu potřebuje.

Ale také to zároveň znamená, že pokud by dokázal dosáhnout čehokoliv, ovšem za cenu popření vysokých morálních a duchovních principů, takový člověk nebude nikdy v pravém slova smyslu šťastný a časem se mu i jeho životní jistoty začnou ztrácet. A nakonec o ně v mnoha případech i přijde.

Uvědomme si už jednou konečně, že život, který jsme nuceni prožívat je odrazem výšky hodnot, které žijeme! Uvědomme si, že výše našich morálních a duchovních ideálů určuje a přímo formuje vnější poměry, ve kterých jsme nuceni žít.

Mnozí přece tvrdí, že i současná krize je krizí hodnot. To není jen nějaké klišé, či řečnický zvrat. To je doslovná pravda! Neboť úpadek vysokých duchovních, morálních a lidských hodnot s sebou zcela zákonitě přináší i úpadek hmotný. A to se nyní děje!

Zastavení velké celosvětové krize spočívá v pochopení a zrealizování této zákonitosti. Spočívá v pochopení, že prohlubující se úpadek není již možné zastavit žádnými politicko ekonomickými opatřeními, ale jen přiměřenou snahou lidí i celé společnosti o velké morální, duchovní a lidské pozvednutí.

Úsilí o hodnoty „království nebeského“, o ideály vysokého morálního, lidského a duchovního druhu, takové úsilí však žel dnes absolutně chybí. Proto přichází úpadek! A spolu s ním ještě více nečestnosti, chamtivosti, sobectví, bezcitnosti a nelidskosti, protože každý se snaží urvat si se zmenšujícím se koláče co nejvíce sám pro sebe. A tím se úpadek ještě více a ještě rychleji prohlubuje.

Do tohoto velkého všeobecného marasmu však znějí zásadní Kristova slova, na které málokdo z lidí bere zřetel: Proč se tak staráte o to, co budete jíst, co budete pít a čím se budete oblékat? Proč vám honba za hmotným prospěchem stravuje všechny vaše životní síly? Hledejte přece hodnoty království nebeského a vše ostatní se vám přidá! Hledejte a naplňujte ty nejvyšší lidské, morální a duchovní ideály a všechno ostatní dostanete navíc!

Mezi ty nejvyšší duchovní, morální a lidské hodnoty, o které je třeba usilovat patří čestnost, spravedlnost, dobrota, lidskost, soucit, ušlechtilost a čistota myšlení. A patří sem i touha po poznání a naplňování smyslu vlastního bytí.

Kdo tedy postaví snahu o tyto principy na první místo ve svém hodnotovém žebříčku, kdo na ně bude myslet víc a zabývat se nimi alespoň v té míře, v jaké se zabývá starostmi o své hmotné zabezpečení, tomu se všechno ostatní přidá. Tomu se dostane přesně tolik, kolik potřebuje ke svému důstojnému životu na zemi. Neboť vysoké hodnoty, ke kterým se upnul mu pozitivním způsobem urovnají jeho životní cestu. V poznání této zákonitosti je skrytý prospěch každého jednotlivce i každé společnosti, která to pochopí a začne se podle toho řídit.

Avšak v neznalosti této zákonitosti a v její odmítání je skrytý úpadek! Úpadek každého jednotlivce, který o to nedbá i každé společnosti, která to ignoruje.

No a na závěr ještě odpověď na důležitou otázku, jak je tedy možné, že se nejednou výborně daří takovým lidem, kteří žádné vysoké hodnoty neuznávají?

Hledejte hodnoty království nebeského a všechno statné se vám přidá – říká Kristus. O to, co nám mělo být přidáno až na základě našeho života podle vysokých hodnot, o to lze samozřejmě usilovat i jiným způsobem. To si lze vydobýt i jinak! I nespravedlností, nečestností a lží! I bezduše hmotným životním snažením!

Nicméně mezi to ostatní, co bychom při našem správném postoji dostali přidáno nepatří pouze věci hmotné, ale i duševní harmonie, vyrovnanost, klid, štěstí a vnitřní naplnění. Toto už ale nelze získat jinak! Ani nespravedlností ani nečestností ani lží! Ani bezduše hmotárskym životním snažením!

Proto rozervanou, neklidnou, nenaplněnou a nešťastnou musí navždy zůstat duše každého člověka, který neusiluje o vysoké morální, lidské a duchovní principy. Takový člověk si totiž může vydobýt jen to hmotné, ovšem pravému, velkému a skutečnému štěstí zůstane navždy vzdálený. Jeho duše zůstane navždy žíznivou, hladovou a nenaplněnou. A takový člověk se ve své zmatenosti většinou ještě více upne na získávání hmotného prospěchu v naději, že právě jím utiší štvavých neklid vlastní duše.

Nenechme se proto mýlit demonstrací vnějšího blahobytu, úspěchu a dostatku, o jakou dnes není nouze. Je to všechno jen prázdná vnější fasáda, pokud za tím není úsilí o naplňování vysokých morálních a duchovních hodnot. Je to pouze vnější póza, za kterou se skrývá prázdná, nenaplněná a rozervaná lidská duše.

Neboť jediná cesta k pravé plnosti lidského štěstí spočívá v již zmíněných Kristových slovech: Pokud budete hledat hodnoty království nebeského, pak se vám všechno ostatní v hojné míře přidá.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s J.L.

5 Responses to “Nejdříve hodnoty, pak chléb!”

  1. Marek Řezáč napsal:

    Určitě hodnoty království nebeského nakrmí děti, zaplatí bydlení. Takovéto až náboženské kázání je pro mě nesmysl. Nejvíce času strávím v práci, pak odpočinek a pak nějaká aktivita s přáteli. Navíc nejsem věřící a v tyto nebeské ,,řeči,, já naprosto nevěřím. Zrovna církev moc morální není, stačí se podívat na kauzy kolem zneužívání dětí a nyní jim jde hlavně o majetek, který jim stát štědře s penězi vrací. Církvi šlo od začátku o co největší majetek a o co největší zblbnutí lidí, to se pak ovečkám nejlépe vládne.

  2. VladimírV napsal:

    Pane Řezáči. ke slovům pana Lauka bych se takto nevymezoval. Nejde jenom o „nebeské řeči“, ale poukaz na obecnou morálku, tedy duchovno. V tom má náboženství mnoho společného s ideologií komunismu. V obojím jde ve výsledku o způsob nastolení moci. Obě ideologie je podobné v tom, že v praxi nikde nevedly k pokroku, myšleno trvalému. Příčinou byli a jsou její propagátoři.

  3. Marek Řezáč napsal:

    Já bych do toho politiku a komunismus vůbec netahal. Už jen ten nadpis hodnoty a potom chléb. Dnes je cíl vydělat peníze, uživit rodinu, mít pěkné bydlení. Ale pro nějaké duchovní hodnoty? A náboženství je pro mě tím největším zlem, co je. Místo aby lidi sbližovalo, tak je rozděluje a vedou se kolem něj ošklivé války.

  4. Petr napsal:

    Pane Řezáči, ač vám to možná nyní přijde směšné, postupně přijdete na to, že křesťanství je jedna z nějvětších životních hodnot, neplést s náboženským fanatismem, jeden příklad- i socialista Standa Grosů přijal Krista a co má jak píšete peněz na uživení rodiny. Chce to jen přijít do momentu, kdy získáte ten opravdu správný pohled na hodnoty. A s těma penězma, to jsme si tak nastavili dobrovolně sami, a společnost zcela“zblbla“, samozřejmě najdou se i lidé, kteří si ještě zachovali zdravej rozum a snaží se konzumu nepodlehnout, ale na ty nahížíme jako na podivíny. A že je náboženství největší zlo, viníkem vraždění a válek, faráři jsou jen pedofilové, to jsou jen takové židozednářský zjednodušený zkratky vnímání a výkladu světa, je to na dlouhou debatu, nyní nám taky nabízejí zla- bombardování nazývají humanitárním, ve jménu demokracie a svobody /ovládnutí zdrojů ropy a nerostných surovin/ umírají v Iráku, Afganistánu statisíce lidí, buzeranti, kteří nejvíce zneužívají děti pořádají pochody hrdosti, od povolení potratů u nás bylo zabito 3 000 000 nenarozených dětí……………………….a tyto pod vlivem masáže médii vnímáme jeko normu.

  5. Berka napsal:

    Já nevím – ale to je podstata blogu. Autor si může psát o čem chce. Mě osobně vadí třeba ti předvolební spasitelé, co se teď zas na čtyři roky odmlčeli.

    Ale třeba zrovna tenhle blog mě sice osobně moc neříká, ale absolutně proti němu nic nemám.

    Žít a nechat žít…

Leave a Reply