Blog Jihlavských listů

Pavel Paulát
92- Narozen v roce 1957 v Jihlavě. Jsem člověk, kterému není jedno, co se děje v jeho zemi, kraji i v jeho městě. "Když budete mít deset tisíc nařízení, zničíte jakýkoliv respekt k právu". Winston Churchil

Mají ideje místo v komunální politice?

Pavel Paulát | Úterý, 4. 11. 2014 v 15:12

Jak se prakticky projevuje absence idejí v politice, vidíme každý den. Ideová prázdnota politiků na nejvyšších úrovních – ve vládě nebo parlamentu – je skutečnou příčinou všeobecného znechucení z politiky, která u nás panuje již dlouho. Často se tvrdí, že v komunální politice musejí jít pojmy jako pravice a levice stranou, a namísto nudné ideologie je třeba tvrdého pragmatismu při řešení místních problémů. Ve skutečnosti neexistuje nic jako skutečná myšlenková prázdnota – i ten, kdo tvrdí, že neuznává principy a ideologie je pro něj sprostým slovem, zastává nějaké myšlenkové schéma.

Platí-li, že obec by měla být jakousi líhní, z níž by postupně měli vzejít ti nejlepší, kteří se propracují do vyšších pater politiky, potom lze tvrdit, že panuje-li v komunální politice mínění, že o ideje zde nejde, není divu, jakého myšlenkového marasmu jsme svědky na vrcholných úrovních.

Rozdělení na pravici a levici z naší vrcholné politiky na první pohled zmizelo (doufejme, že ne navždy).  Na místní úrovni pak panuje přesvědčení, že obec se má v první řadě starat. Obce ale mají pramalý vliv na to, jakým směrem se ubírá Česká republika, na výši HDP, nebo jak je nastavena hospodářská politika. Karty jsou rozdány, peníze rozděleny a obec může jen pasivně přijmout to, co se upeklo nahoře. Obec přerozděluje a má tedy zákonitý sklon chovat se pečovatelsky – odtud už je jen krůček k tomu, aby začala jednat arogantně, řídit občany, regulovat jim životy, upírat jim občanská práva a diktovat jim – stejně jako to dělá elitářská levice na vládní úrovni. O pravicových, a vlastně o jakýchkoliv ideových principech v komunální politice se tedy příliš nemluví, protože se již dopředu počítá s tím, že na obecní politiku se žádné pravicové principy aplikovat nedají.

Dělení na pravici a levici, stejně jako funguje ve vrcholové politice, třebaže renomované autority tvrdí, že takovéto rozlišování je dávno pasé, lze však vysledovat i na nižších úrovních. Zatímco vládní levice zvyšuje daně, uvaluje regulace na to či ono, vynucuje si stále více obtěžující kontrolu nad našimi životy, zadlužuje státní rozpočet a chová se diktátorsky a povýšeně, potom obecní levice zvyšuje poplatky, vydává obecní nařízení, závazné vyhlášky, zatěžuje obecní pokladnu dluhem a k tomu všemu se vůči občanům chová diktátorsky a povýšeně. Pravice by se měla chovat zcela jinak – na všech úrovních politiky. Zvyšuje-li městský úřad majitelům restaurací několikrát během let poplatky za zřizování zahrádek, nařizuje-li restauracím a barům pod záminkou zajištění pořádku v ulicích zavírací dobu, využívá-li městskou policii jako prostředek naplňování městské pokladny, nebo stanoví-li si dokonce pro odbory městského úřadu (živnostenský, životní prostředí…) plán pokut, je to ve všech případech arogantní, obtěžující, regulační a tedy levicový přístup.

A jestliže jsme si zvykli na regulacemi posedlou levici (třebaže často skrytou za masku „rozumného a věcného“ povznesení nad jakoukoliv ideologii) na úrovni obce, tedy tam, kde je nám nejviditelněji na očích a můžeme ji ovlivňovat mimo jiné i proto, že své zastupitele a radní máme možnost potkat přímo na ulici a jsou vlastně našimi sousedy, není divu, že vlastně nikomu nevadí regulační elitáři na vysokých postech, odkud nám pak škodí daleko citelněji, než „pouhým“ zvyšováním místních poplatků, šikanujícími místními vyhláškami nebo zpackanou koncepcí městské policie.

Přejeme-li si změnu v nejvyšších patrech politiky, nahradit aroganci moci respektem k individuálním právům, iracionální rozhazovačnost šetrností a bezmyšlenkový pragmatismus pevnými zásadami, musí se mnohé změnit na všech úrovních. V Jihlavě jsme bohužel tuto ideální příležitost, která se nám naskytla v komunálních volbách,  promarnili hlavně vinou nezájmu jihlavských občanů jít k volbám a chtít něco změnit – jejich frustrace z místní politiky je již zřejmě na takovém stupni, že jedinou cestu, kterou si zvolili, je (bohužel) absolutní rezignace.

9 komentářů k článku “Mají ideje místo v komunální politice?”

 1. berka říká:

  Pane Pauláte :

  „Zatímco vládní levice zvyšuje daně, uvaluje regulace na to či ono, vynucuje si stále více obtěžující kontrolu nad našimi životy, zadlužuje státní rozpočet a chová se diktátorsky a povýšeně“

  já nevím, paměť už mi taky houby jako důchodci slouží, ale není tohleto právě charakteristika uplynulých let vládnutí pravice ??? Hergot, to už zase máme krátkou paměť ? A co teda zvýšení DPH, totální zhovadilosti jako ručení odběratele za odvod DPH dodavatelem ? Kdo chtěl rušit nebo razantně omezovat paušál? Kalousek. Teď by to rádi i socani – a Kalousek proti tomu najednou strašně bojuje.

  Proboha to je furt dokola – levice, pravice, Sparta, Slávka, Losna, Mažňák… jedni 100% hodní a druzí 100% zlí.

  Víte, moje bába kdysi říkávala „vrána vráně oči nevyklove“. A v tom to myslím všechno je.

 2. XXXXX říká:

  berka: bod

 3. Karel říká:

  Pro připomenutí něco z období vlády socialistů:

  Abych citoval z Hospodářských novin ještě jednou: „S výjimkou mimořádné tisícikoruny v červnu na zvýšení DPH prodělají penzisté. Těm přinese jen zdražení v podobě zboží a služeb, které se posunou do vyšší DPH, stejně jako bezdětným, nezaměstnaným a lidem žijícím pouze ze sociálních dávek.“ Označil byste skupinu důchodců jako nejvíc postihnutou nedělním rozhodnutím stran vládní koalice?

  bbc.co.uk/czech/interview/story/2004/02/printable/040203_skromach.shtml

 4. Pavel Paulát říká:

  Dobrý den pane Berko,

  jenom mé krátké vyjádření, střední odstavec jste trefil docela přesně a taková moje „kontrolní otázka“:
  vy tu vidíte nebo jste posledních pár let viděl – když se budeme bavit jak o vrcholové politice tak zejména o té jihlavské komunální – nějakou pravici? Já ne. Proto píši o absolutní vyprázdněnosti politiky na jakékoliv úrovni – státu, kraje i komunálu a z toho vyplývající frustraci a celkovou zhnusenost „taky kdysi voličů“.
  Pokud máte na mysli ODS (Organizaci demokratického socialismu), to ponechám raději bez komentáře.
  Mějte hezký den

 5. jiří Rychnovský říká:

  Pane Paulát,kterou že to stranu preferujete Vy?

 6. VladimírV říká:

  Není to ani pravice, ani levice. Je to novodobá národní fronta. Rozdílné názvy stran nic nemění na tom, že vyvolení táhnou za jedno vemeno, když společně dojí městský rozpočet.

 7. H.J. říká:

  Pane Paulát, když hovoříte o „absolutní vyprázdněnosti politiky na jakékoliv úrovni ……“ můžete mi říci jak z vašeho pohledu a představ vypadá “ absolutně naplněná politika …….“ a jakou formou by jste ji v praxi realizoval ?. Děkuji za Vaši odpověď.

 8. Jan P. říká:

  Pane Pauláte,téma vašeho blogu považuji za užitečný.Komunální politici ve středně velkých městech jako je např.Jihlava mají podle mého názoru-občana(voliče) mimo jiné hájit taky ideje a hodnoty své politické strany nebo hnutí.To platí pro pravici i levici.To se bohužel ve většině případů neděje.Souhlasím s vaší oprávněnou kritikou na adresu našich politických stran o ideové a hodnotové vyprázdněnosti.Vladimír V. to ve svém diskuzním komentáři vystihl přesně.S vašim tvrzením,že ODS je Organizací demokratického socialismu už ale nesouhlasím.
  I ve vyspělých státech na západ od našich hranic si je konzervativní a liberální pravice vědoma toho,že bez dostatečného množství finančních zdrojů není možné dobře provozovat chod státu měst a obcí.Otázkou zůstává v čí prospěch a na jakém základě mají být veřejné finanční zdroje spravovaný.To už je ale téma na jinou debatu.

 9. Karel říká:

  Škoda, že odkaz na situaci, kdy soudruzi (to snad projde), tedy kdy soudruzi z čssd přesunuli služby a energie do vyšší sazby DPH – tak ten odkaz neprošel schvalovacím procesem redakce. Berka si mohl oživit paměť.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I