Konec hazardu v Jihlavě – co dál?

Pár poznámek k hazardu v Jihlavě.

V jihlavském DIODu se v 27. 11. uskutečnila pod záštitou poslance Víta Kaňkovského beseda na téma problematiky hazardu. Na diskusní podium byli pozvání Ondřej Závodský, náměstek ministra financí a Karel Blaha, ředitel odboru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí, Jaromír Kalina, náměstek primátora, lékařka Jana Toufarová a psycholog Alan Steinhäusel z jihlavské psychiatrické nemocnice.

Přítomní v publiku byli vedle nového primátora Jihlavy, Rudolfa Chloupka, jeho předchůdce Jaroslav Vymazal a člen rady Milan Kolář (Forum Jihlava). Slyšitelnou část hostů ovšem tvořili provozovatele heren a možná i jejích zaměstnanci. Za Stranu zelených seděli v sále Klaus Mike Hübner a Patrik Priesol, kteří se připojili i do diskuze.

Organizátorům patří poděkování za to, že besedu vůbec zorganizovali. Ovšem kritiku si zaslouží fakt, že ve chvíli kdy se začala rozvíjet diskuse, bylo oznámeno, že čas besedy byl vyčerpán. Debata trvala sotva půlhodinu, a nikdo z přítomných netušil, že akce po 90. minutách musí končit. V tomto kontextu je pak lehce k pousmání fakt, že programem provázela kapela, která z drahocenného času přítomných ukrojila více než dvacet minut.

Vzhledem k tomu, že již za měsíc vstoupí do platnosti vyhláška k omezení hazardu na území Jihlavy (viz TZ z 11.12.2011), máme pocit, že diskuse na toto téma nebyla dostatečná.

Například Rudolf Chloupek v svém krátkém projevu zejména zdůraznil údajnou důležitost finančních prostředků z hazardu pro městský rozpočet, domníval se, že by se bez peněz z hazardu  se nemohla rekonstruovat hala SK Jihlava. Pokud ovšem bereme v potaz, na co všechno Jihlava v posledních letech peníze měla, tak nám takováto prohlášení přijdou zavádějící, velmi zavádějící.

Připomínáme anketu na „Desatera problémů Jihlavy“, kde byl nejprve při jednáních na kulatých stolech zformulován problém „Jihlava bez heren“, který se umístil na 3. až 4. místě v hlasování odborníků, následně pak byl problém ve veřejné anketě občany posunut na první místo společenských problémů v Jihlavě, což samo o sobě hovoří jak tuto problematiku vnímají občané města.

„Herny končí, ale lidé se závislostí na hraní tu po nich zůstanou.“  To byla jedna z poznámek, která se objevila v následné diskusi na toto téma. SZ to vnímá jako velký problém vzniklé situace. Odborníci z psychiatrické nemocnice Jihlava nám potvrdili, že závislých lidí na výherních automatech a hazardu stále přibývá, v Krajském městě však není žádná nezisková organizace, která by se problému věnovala. Máme pocit, že pokud se situace nepodchytí a nebude se dostatečně monitorovat, může se stát, že hazard se nám ukryje za zamčené dveře, kde bude jen těžko kontrolovatelný či daněný.

Nenamítáme nic proti zákazu, tento krok je zcela určitě správný, chybí nám ale odpovědi na řadu otázek, např.: Jaký bude následný postup radnice, jak bude předcházet vzniku nelegálních heren na jeho území. Jak se bude pracovat dle kvalifikovaných předpokladů z jihlavské psychiatrické nemocnice s více než stovkou závislých hráčů na Jihlavsku.

Spousta možných a často diskutovaných opatření se tedy na besedě nepobralo. Především se bavilo o penězích, co nám připadá alarmující! A panu primátorovi bych rád vzkázal: Pokud vedení Magistrátu nedokáže zachránit SK Jihlava bez „špinavých“ peněz z hazardu, tak někde dělá chybu.

Pomůže registr hráčů při boje proti souvislosti? (…a jiné legislativní úvahy jako „řidičák“ pro výherní automaty, zvýšení věkové hranice)

Zažene zákaz hazardu v Jihlavě hráče do ilegality?

Přesunou se hráči k hazardu na internetu?

Jaké máme možnosti prevence?

7 Responses to “Konec hazardu v Jihlavě – co dál?”

 1. Jan P. napsal:

  Pane Hübnere,díky za pěkný blog.
  Podle mého názoru staronové politické vedení Jihlavské radnice nemá důvod od své politiky,kterou místní politici(bez ohledu na stranickou příslušnost) ve městě dvacet let realizují ustupovat.
  Život ve městě Jihlavě lze oprávněně vnímat jako místem neregulovaného hazardu,klientelismu a asociálního chování většiny místních politiků k provozování veřejných služeb.Na náměstí to lidem zakryje několikrát ročně pořádaná lidová zábava(chléb a hry).
  Civilizovaná a kulturní města evropských zemí se občanům Jihlavy na další čtyři roky po volbách opět vzdálila.

 2. pozorovatel napsal:

  Důležitost hazardu pro městský rozpočet- možná by Chloupkovi měl nějakej zoufalej a zadluženej gembler přiložit nůž na krk, jestli by pak myslel na městskej rozpočet a co ty rozvrácený rodiny, takhle může mluvit jen ubožák- hlvně že tři náměstci brali 1 000 000 na rozloučenou s radncí, jo jo peníze někomu nesmrdí. Souhas s Janem P, bohužel civilizovaný a kulturní svět se Jihlavě bude další 4 roky vzdalovat a budou se budovat další předražený pařeniště s kostlivcem, jako by jich na radnici nebylo dost.

 3. XXXXX napsal:

  Jsem příznivcem jediné „hazardní“ hry a tou je mariáš. Bohužel díky všelijakým mrkacím a pískacím bednám na požírání peněz už brzo nebude s kým hrát. Zkuste se zeptat dnešní mládeže jestli tuší jak se hraje. Jeden z tisíce. Možná. Co kurva v těch hospodách dělají? To samé platí ve vztahu k internetovým pokrům a jiným stupiditám pro tupou zvěř.
  A debata o hernách je zbytečná. Hráči si prostředí vždycky najdou a bezzubá policie je bude tak maximálně odposlouchávat a pak je předhodí Ištvánovi, co se mu všichni vysmáli.

 4. Venca napsal:

  Když zavřete Vysočně stadion,tak už v Jihlavě nebudou žádní fotbalisti a nebo si najdou hřiště jinde?

 5. Moik napsal:

  Fandim… Pro me bude srozumitelnejsi, kdyz budete mluvit konkretneji a trefneji. Se neudelalo se diskutovalo se nepracovalo mi pripomina bolsevika – kdy taky nikdo nebyl za nic odpovedny.

 6. fotrak napsal:

  Prosím, zda mi může někdo erudovaný způsobem laikovi pochopitelným okomentovat vyhlášku 4/2011.
  Tam, kde to blikalo do konce roku, bliká to i dnes. Děkuji i za ty, kteří stejně jako já nepochopili, proč se tolik mluvilo o konci hazardu v Jihlavě k 1.1.2015.

Leave a Reply