Blog Jihlavských listů

Ján Lauko
38- Nejsem sice z tohoto regionu, ale moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. Budu se snažit, aby byly přínosné pro každého jednotlivce a to bez ohledu na to, kde žije.

Zkažené ovoce západní demokracie

Ján Lauko | Pondělí, 23. 3. 2015 v 18:55

Zkusme se podívat na některé významné momenty zahraničně politického dění z nestandardního úhlu pohledu. A sice z hlediska reálného ovoce, které lidem přinesly. A to na základě známé věty, která říká, že po jejich ovoci je poznáme. Jaké je tedy ono ovoce, které přineslo toto dění běžným, obyčejným a jednoduchým lidem?

Podívejme se takto na události v Iráku, Libyi a Ukrajině, protože v nich můžeme najít mnoho společných styčných bodů. Ve všech případech se totiž jednalo o státy, které nebyly ve svém původním směřování výrazně prozápadně orientované. V Iráku a Libyi se z našeho západního pohledu nacházeli diktátoři, utlačující vlastní národy, a to až takovým způsobem, že se to stalo jedním z důvodů k jejich odstranění. Tím měly být tamní občané zbaveni utrpení, měla jim být přinesena svoboda a zachovávání lidských práv, zaručeno aplikováním demokracie západního typu.

Jako bojovníci za osvobození lidu zpod jha diktátorů začali tedy USA a jejich západní spojenci válečné akce, jejichž deklarovanými cíli byly pouze ty nejušlechtilejší ideály. No a teď, z odstupem času můžeme objektivně posoudit, jaké to přineslo ovoce.

Irák a Libye jsou země, ve kterých byla cíleným bombardováním systematicky ničena infrastruktura. Kromě obrovských materiálních škod měl ozbrojený zásah za následek i velké množství mrtvých, zraněných a zmrzačených.

V Iráku byla dosazena prozápadní vláda, avšak tento stát se stal státem vysoce nestabilním, plným ozbrojených konfliktů a sektářského násilí.

V Libyi vznikly dvě vlády a dva parlamenty, soupeřící mezi sebou. Kromě toho se zde nachází plno různých teroristických skupin, které hájí se zbraní v ruce své kmenové nebo náboženské zájmy. Situace v zemi nemá daleko od naprosté anarchie.

Pokud se podíváme na stav životní úrovně obyvatelstva, stav lidských práv a úroveň demokracie, toto všechno zaznamenává obrovský propad, Životní úroveň šla prudce dolů, demokracie a lidská práva jsou pouze iluzí v zemích, ve kterých se každodenně musíte bát o holý život.

Jaké je tedy reálné ovoce, které ozbrojené akce USA a jejich západních spojenců přinesly? Zničená infrastruktura, tisíce mrtvých, přetrvávající násilí a uplatňování práva silnějšího, rapidní propad životní úrovně a absolutní nefunkčnost demokracie západního typu. Národy Iráku a Libye byly vojenským zásahem USA a jejich západních spojenců vrženy o třicet, ne-li o víc let dozadu. A pokud bychom se zeptali běžných, obyčejných lidí, kdy jim bylo lépe, ne jen jim, ale i nám musí být jasné, že určitě za Husajna či za Kadáffiho.

Nikdo tím samozřejmě netvrdí, že neexistovaly určité věci, s nimiž se nedalo u těchto takzvaných diktátorů souhlasit, ale na druhé straně se zkusme objektivně podívat na to, co způsobil západ svým násilným řešením. Pokud totiž bylo tehdy špatně, dnes je mnohem hůř! Došlo k mnohonásobnému zhoršení životní situace obyvatelstva, bylo zabito a zmrzačeno množství lidí, už ani nemluvě o materiálních škodách.

Stručně vyjádřeno, ovocem jednání USA a západních spojenců je zkáza a destrukce! Ušlechtilé záměry a důvody, proč byly vojenské zásahy nezbytné je jedna věc, ovšem zcela rozvrácené země jako trpké ovoce těchto záměrů je věc druhá.

No a Ukrajina je něco velmi podobného. I tam před tím vládl režim Viktora Janukovyče, který nebyl západu nakloněn. Kvůli korupci byl tento režim násilím svržen a do vlády v Kyjevě se dostali lidé orientovaní prozápadně.

Co však je toho důsledkem a jaké to přineslo ovoce? Výsledkem a ovocem násilně dosazené prozápadní vlády je občanská válka, aktivace neofašistických elementů, tisíce mrtvých a ekonomicky zruinovaná země.

Pokud se tedy máme podívat čistě objektivně pouze na ovoce, které přineslo prosazování prozápadní orientace na Ukrajině, tak jde o ovoce nesmírně trpké, představující obrovský propad životní úrovně obyvatelstva. Jeho mužská část je ještě navíc neustálými mobilizacemi hnána do nesmyslné války.

Po jejich ovoci je poznáte! V případě Iráku, Libye a Ukrajiny přinesla násilná aplikace západních hodnot zkázu a zmar namísto požehnání!

Pokud bylo za Husajna, Kadáffiho a Janukovyče špatně, je nyní lépe? Pokud ale není lépe, ale naopak dokonce mnohonásobně hůř, o čem to svědčí? O čem to napovídá?

Realita nám ukazuje, že ovoce násilného šíření demokracie a takzvané správné prozápadní orientace se jeví jako něco mimořádně zkaženého a zlého! Je to cosi podobného tomu, jako když byly kdysi dávno šířeny křesťanské ideály ohněm a mečem. Stejně je i dnes ohněm, mečem a importovanými revolucemi šířena takzvaná demokracie.

Po jejich ovoci je poznáte! Vězte tedy, že dobrý strom nemůže v žádném případě přinášet špatné ovoce. Dobý strom přece přináší pouze dobré ovoce! Špatné ovoce však musí nutně pocházet ze špatného stromu! Jinak to přece není vůbec možné!

A ještě něco bychom si měli uvědomit. A sice upozornění, skryté ve slovech: Dávejte si dobrý pozor na ty, kteří k vám budou přicházet jako beránci, avšak uvnitř jsou to draví vlci!

Za dravého vlka a za synonymum všeho zla je dnes západem považováno Rusko. Avšak USA a jeho západní spojenci sami sebe staví do pozice mírotvorců a vynucovacích orgánů demokracie a lidských práv. Oni jsou těmi dobrými a tuto velkou a vznešenou pravdu svorně každodenně šíří všechny jim poplatné média. A prostí lidé, podléhající médiím, jsou ve své naivitě přesvědčování o naší západní dobrotě a o agresivním a zvlčilém Rusku.

Kdyby ale většina naší populace nepodlehla západnímu, konzumnímu způsobu života, kdyby se většina našich spoluobčanů nestala ateisty a materialisty, pak by se asi byli přece jen schopni zamyslet nad známými slovy, které nás varují: Dávejte si velký pozor na ty, kteří se tváří jako beránci, ale uvnitř jsou to draví vlci!

Draví vlci, kterým jde pouze o svůj vlastní prospěch a kterým všechno to ostatní, všechny krásné a ušlechtilé řeči o demokracii a lidských právech slouží jen jako zastěrka jejich skutečných úmyslů. A ty úmysly už ani nejsou skryté, ale otevřeně poznatelné podle ovoce, které přinášejí. Vždyť přece po tomto ovoci je můžeme dokonale poznat! Můžeme poznat, že jsou schopni jako vlci na kusy roztrhat celé národy, za účelem vlastních mocenských a kořistnickými cílů, řka přitom pouze o ušlechtilých ideálech.

Kdo proto není v dnešní době vysloveně slepý, musí za vším tím líbivě ušlechtilým, co se prezentuje navenek vidět jako na dlani skrytou a shnilou vnitřní podstatu bezohledné chamtivosti a světovládně mocenských záměrů.

Avšak žel zdá se, že svět je plný hluchých a slepých, kteří proto, aby se oni sami měli dobře drží ústa a krok, a svým alibismem schvalují zvlčile zvrácený systém, jehož součástí se svým mlčením stávají.

 

8 komentářů k článku “Zkažené ovoce západní demokracie”

 1. VladimírV říká:

  Velmi pěkně napsané.☺

 2. Daňový Soumar říká:

  Otázkou ovšem zůstává, jak by tyto režimy vypadaly nyní a jak by se chovali směrem k západním demokraciím. Zda by už neměli našlápnuto k jadernému arzenálu atdt.atd..

 3. Svatopluk Beran říká:

  V podstatě souhlasím z článkem pana Jána Lauka, akorát nevím kde přišel na to, že je to také tím – že se většina našich spoluobčanů stala ateisty. Já jsem stoprocentní ateista, bůh mě nijak neoslovuje a nic pro mne neznamená. Ovšem například na nové americké stodolarové bankovce máte na zadní straně poměrně velkým a výrazným písmem napsáno IN GOD WE TRUST. Takže jak je to vlastně s tím bohem ve kterého věří demokratičtí světový policajti a který žehná Spojeným Státům Americkým, jejichž nejhlavnější lidskou svobodu je zisk za každou cenu a měřítko úspěšnosti života na této planetě je četnost nul a jedniček na pevných discích bankovních kompjůtrů. Jsem přesvědčen že tady se pan Lauka s bohem sekl a nebo amíci cíleně zneužívají náboženství. Aspoň já si tedy nepamatuji že by Bůh ústy Krista preferoval maximalizaci zisku jako hlavní životní krédo, či požadoval od malomocného nebo slepého číslo jeho průkazky zdravotního pojištění, jinak že mu nepomůže.

 4. Fejinka říká:

  Vážený pane, k tomu není co dodávat. Kdo se trochu orientuje v celkovém dění, tak s tím musí souhlasit. Jenom na okraj, ta Libye s tím „tyranem“ Muamarem K. měla s JAR nejvyšší životní úroveň v Africe a v mnohých sociálních vymoženostech měla, jako celek, lepší podmínky pro obyčejné lidi, než u nás. jenomže si „tyran“ přál platit za špičkovou kvalitní ropu zlatem (protože nechtěl dolary, které FED tiskl jako o závod), a tak skončil jak skončil, hrnec přetekl a Libye to měla sečtené. A nyní podobný scénář vývozu americké demokracie je na Ukrajině.

 5. J.R říká:

  Přesně a pravdivě napsáno,bohužel se to nehodí do součastného politického zaměření a mediální masáže.Budete zřejmě brzy nazván rusofilem a putinomilcem.

 6. Libor Furbacher říká:

  Pane Lauko ,vy jako prirodovedec jiste vite.Pokud chcete mit dobre ovoce tak nejenom musite mit dobry strom ale take musi byt dobra puda ,kam ho zasadit ,aby vubec nezasel ,never mind ovoce.A zahradnik obama,misto aby se staral a ty stromy zaleval a chranil ,Tam kam je zasadily jeho predchudci tak se jenom omlouval tem co je nicily.To je tak kdyz nekdo s nobelovou cenou miru je commander- in- chief.Vse se dela napolovic ,nic se nedotahne do konce.
  A nejspokojenejsi ale je Rus putin.Ten prvne ukrad sousedovy celou zahradu na krymu a ted pomalu pleni stromy dal.Jenom za ty ty ty.Ten si nemuze zahradnika obamu vynachvalit.Presne jako kluci z Iranu.A snazi se vyuzit kazde minuty dokud je jeste in oval office.
  Tady jsou obamovi OUT HODINY.
  http://www.timeanddate.com/countdown/to?iso=20161108T07&p0=611&msg=Countdown+until+Obama+is+OUT+OF+OFFICE
  Kde je pan president Reagan ,kdyz ho potrebujete.

 7. XXXXX říká:

  Vy už potřebujete akorát pořádně nakopat prdele. A kdybyste neslibovali hispáncům občanství, tak v tý vaší posraný superarmádě už není krom budoucích kandidátů na presidenty a pár dobrodruhů ani noha. Kam jste vlezli, tam je bordel. Ani blbý negry ze somálska jste nedokázali donutit aby neloupili, museli to vyřešit rusáci. Tak zalez s tou svou amerikou někam na aljašku.

 8. Zdeněk Gryc říká:

  Kdo proto není v dnešní době vysloveně slepý, musí …za vším… tím líbivě ušlechtilým, co se prezentuje navenek vidět jako na dlani skrytou a shnilou vnitřní podstatu bezohledné chamtivosti a světovládně mocenských záměrů.

  ZA VŠÍM…bezohledné chamtivosti a světovládně mocenských záměrů.
  KDO SE KDY NE-PRESENTOVAL LÍBIVĚ UŠLECHTIE…od Hitlere přes Stalina až k zářivým zítřkům?

  Je otázka jestli není blog pana Lauka, něco jako žert typu:

  http://cermanjaroslav.blog.respekt.ihned.cz/c1-63730200-jak-jsem-s-jirim-vyvadilem-blokoval-americky-konvoj.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I