Dvě zastavení

Je tomu dvacet let, kdy zahynul český voják na zahraniční misi. Přesněji řečeno, kdy nesloužil žádné zrůdné ideo-logii, kdy pomáhal, kdy riskoval, aby bylo na světě lépe. Patří mu vzdát hold.

O víkendu mají přes naše území projíždět američtí vojáci NATO. Už teď se hovoří o tom, že někteří lidé chtějí protestovat. Stále není zřejmé proč? Když to dělají komunisté, je to „normální“, protože tím dokazují, že se nezměnili. Proti okupaci spřátelenými vojsky neprotestovali, ale přáli si udržet běžné občany ve strachu. Kam ale nyní dali rozum další protestující? Českem projede konvoj vojenských  vozidel   NATO,   jehož jsme dobrovolně součástí. Tak co má být?

93 Responses to “Dvě zastavení”

 1. berka napsal:

  Já osobně v tom žádnej morální ani legislativní problém nevidím a některý lidi prostě asi nemají co dělat.

  Jenom by mě zajímalo, jestli budou platit dálniční mejto.

 2. Jan P. napsal:

  Pane šéfredaktore,nechystám se veřejně protestovat nebo oslavovat přejezd vojenského amerického konvoje přes naše území.
  Přirovnání mezi padlým českým vojákem na zahraniční misi a amerických vojenský konvojem přijíždějící s pobaltí přes ČR je hodně zavádějící a kulhá na obě nohy.V pobaltských státech žádná občanská válka není a přímé ohrožení z vojenského napadení Ruské federace nehrozí.Společné vojenské cvičení některých členských státu armád NATO v blízkosti hranic RF napětí mezi Západem a Východem ještě více zvyšuje.
  Nebo jste pevně přesvědčen o tom,že to nepřibližuje možnost války v Evropě ?
  Jestli mají komunisté morální právo protestovat proti přejezdu vojenského konvoje je věcí názoru.Nebudou protestovat pouze komunisté,ale i názorová část občanské společnosti,která nemá zájem na válce v Evropě.
  Zní veřejnosti věrohodně hlasy některých kritiků Ruska za přístup na Ukrajině,když např.válečné zločiny v Gaze a porušování mezinárodního práva ze strany Izraele je zcela nechává jinak chladnými ?
  Kladete si otázku kam dali rozum ostatní protestující ?Odpovím vám jednoduše. Jejich racionální argumenty proč budou protestovat v českém mediálním mainstreamu nenajdete.
  Např.publicista a bezpečnostní analytik Jan Schneider, někdejší pracovník BIS, signatář Charty 77, spolupracovník Plastic People Of The Universe a nyní přispěvatel Lidových novin a České pozice, pro ParlamentníListy.cz rozebral, co se může dít o příštím víkendu, až bude republikou projíždět kolona americké armády. I největší jestřábi v USA prý připouštějí, že Západ zvyšuje napětí vůči Rusku. A spektakulární průjezd konvoje s demonstrativním záměrem prý nepřispěje k ničemu jinému než k posílení primitivní rusofobie.

 3. XXXXX napsal:

  Mě je šumafuk, že tudy projedou strašáci z ameriky. Když nemají nic lepšího na práci než pálit bezdůvodně již tak bídné zásoby ropy. Nebo snad má tento průjezd nějaké racionální pozadí o kterém národ neví? Kdyby bylo před koncem roku, rozumím tomu, že je třeba plenit rozpočet, ale teď na začátku???
  No a jestli ten nešťastný voják zemřel proto aby bylo na světě lépe, pak to byla smrt zcela zbytečná. Jak dokazuje americká ???NATO??? kolona.

 4. Svatopluk Beran napsal:

  Kam ale nyní dali rozum další protestující?

  Třeba Petře nevíš o všem co se kolem tebe děje. A nebo sloužíš podobně?

  Zaměstnanec ČT – Nesmíme ani hlesnout o okupaci z 15. března 1939, dostali jsme generální zákaz ze shora.
  V souvislosti s přesunem americké armády přes české území dostalo vedení České Televize již 3. března příkaz, aby nezařazovalo do vysílání historické filmové pásmo k výročí okupace českých zemí z 15. března 1939. Nežádoucí konotace by prý mohly ohrozit hladký průběh přesunu amerických vojsk plánovaný na konec tohoto měsíce.
  Okupace II. Republiky z 15. března 1939 je největší tragédií našeho národa. Je to příběh zrady na našem národu, zrady našich současných spojenců, je to memento zlovolnosti a podrazu těch, na které jsme tehdy spoléhali nejvíce. Právě tato okupace zasela do myslí českých občanů takový odpor k jakýmkoliv formám obsazování země cizími vojsky, včetně odporu i třeba jenom k průjezdu cizích vojsk a ke všem formám „dočasných,, přejezdů nebo rotací spřátelených armád.
  Česká Televize už ani žádné zpravodajství, v podstatě dělá jenom publicistiku. A to takovou, proti které není obrany. Česká Televize je státní vysílačka, kterou si občané musí povinně platit. Naštěstí zatím není povinné si jí zapínat a sledovat. Oblbování občanů a selektivní zvaní provařených figurek do diskusních pořadů je potom kapitolou samou pro sebe.
  Kdo zakazuje připomínku výročí okupace z roku 1939 v České Televizi? Je ČT nástrojem někoho jiného? Kdo pouští do vysílání agitky proti Zemanovi, kdo prosazuje pro-židovský akcent dokumentárního vysílání ČT. Kolik pořadů o holocaustu odvysílala ČT za měsíc? Kolik jich asi odvysílají všechny státní televize na západě za celý rok? Proč ČT ignorovala výročí okupace z roku 1939? Že by to nebylo v zájmu politické objednávky?

  Americká ambasáda se rozhodla vměšovat do záležitostí ČR. Ambasáda chce totiž ovlivňovat policii a státní zastupitelství v ČR skrze nový grant pro české neziskovky.
  Asi poslední perlou v Česku je totiž vyhlášení „protikorupčního“ grantu americkou ambasádou v Praze.
  Velvyslanectví se zajímá o návrhy, které v souladu s cíli vlády USA významně podporují otevřenost, transparentnost a zodpovědnost. Výběr se zaměří především na ty žadatele ať už jednotlivce, nebo organizace, kteří mohou doložit, že už v minulosti uskutečnili úspěšné programy. Návrhy se mají pohybovat v rozmezí 5.000 až 50.000 dolarů (cca. 125.000 až 1.250.000 Kč).

  Osvětové kampaně
  Zapojení civilní společnosti a občanská angažovanost
  Odpolitizování veřejné služby
  Ochrana whistleblowerů
  Posílení transparentnosti veřejných soutěží a ve financování politických stran
  Regulace lobbystických aktivit
  Podpora Policie ČR a státních zastupitelství v jejich snahách o zlepšení efektivity šetření a stíhání kriminalitu a veřejné korupce
  Ochrana integrity policejních a bezpečnostních složek

  Naprosto skandální je fakt, že grant cílí dokonce i na silové orgány ČR, na policii a státní zastupitelství. Toto je naprosto bezprecedentní porušení diplomatického neboť je naprosto nepřípustné, aby cizí mocnost ovlivňovala státní, úřední a silové složky státu skrze své financované granty!
  Dostupné fotografie například jasně dosvědčují že velvyslanec Schapiro odcenil neziskovku In Iustitia, jejíž zaměstnankyně Šárka Kadlecová se účastnila akce rozdávání červených karet proti Zemanovi. Ambasáda tehdy věc dementovala, že se do záležitostí v ČR nevměšuje. Uběhlo pár měsíců a najednou je tu další grant pro neziskovky, další hromady dolarů.
  Amnerický velvyslanec byl i na sjezdu ČSSD, nejenom na sjezdu hnutí ANO. Někdo namítne, že šlo o formální pozvání. Už jste někdy viděli, aby si Angela Merkel na sjezd svojí partaje zvala americké velvyslance? Nebo Holland ve Francii?
  Politická úslužnost tde hraničí s vlastizradou. Ta tenká linie mezi partnerstvím a vlastizradou je překračována vládou prakticky dnes a denně. Už nikdo ani nevnímá kdy politici pracují v zájmu partaje, státu nebo Američanů, protože se to všechno slévá dohromady. V určité chvíli politik ČR neví, co je dobré pro Česko, protože mu stačí vědomí toho, že je to dobré pro pana velvyslance a pro jeho zemi, kterou zastupuje.
  Určitě jste zaregistrovali hrozivou skutečnost a snahu o přepisování dějin a výsledků II. sv. války. Na oslavy vítězství nad fašismem do Moskvy skoro nikdo ze západních politiků nepřijede. Dětem v českých školách jsou o II. sv. válce někdy vyprávěny doslova chiméry. Zápisy našich dětí ze školy pak vypadají i takto – zápis o Stalingradu: „Německá vojska proti Stalinovi, který za dobu svojí krutovlády zabil na 50,000,000 lidí, vzdorovala až do 2. února 1943…“
  ČT má tedy generální zákaz na vysílání vzpomínek. Takový zákaz je nebezpečný pro budoucnost naší země. Když mladí lidé zapomenou a neuvidí vzpomínky naší země na obrazovce, za nějakou dobu ty vzpomínky zmizí. Vyblednou v paměti i na filmovém pásu. Manipulace s historií je opovrženíhodná. Manipulace se vzpomínkami je zločin. Za mnoho let si děti vzpomenou na školní sešit, že se v něm psalo o krutém Stalinovi a zubožených vojácích Wehrmachtu. V podvědomí se historie pomalu překreslí, viník a oběť, obránce a útočník se zamění a za 20 let tady bude generace lidí, kteří budou plivat na Beneše, domácí odboj, Rudou armádu a na vojáky, kteří v roce 1938 museli opustit bunkry v sudetském pohraničí. Ten proces už začal naše děti jsou první na řadě ve svých školách.

  Vměšování cizích mocností do běhu našeho státu překročilo další mez. Kontrolují nám televizi, naše děti, volební sjezdy našich nejsilnějších stran a teď budou mít skrze neziskovky pod palcem i policii a státní zastupitelství.

 5. petr klukan napsal:

  Ahoj Sváťo, přebíráš informace ze serverů, ktré jsou pro mne zcela nedůvěryhodné. Články jsou pod značkami… divím se, že i přes to dokážeš tvrdit, že to, co tam je, je pravda.
  Celkový článek je blábol. Chybí tam zdroj, který nahrazují větou: Kontaktoval nás zaměstnanec České Televize, aby nás informoval o poměrech, které teď vládnou na Kavčích Horách…
  a pak dále sami píší: „Pokud je to pravda, tak“….takže tím se zbavují jakékoliv odpovědnosti za zprávu a hned to okomentují.
  Že takto psané články dokáží pobláznit lidi chápu, ale přemýšlivý člověk by měl obdobné anonymní texty ignorovat. Ledaže by tím někomu „sloužil“…
  Server odkud je článek převzat o sobě píše, že je nezávislý (to si píší všichni), redakci nelze dohledat, lidé jsou opět skryti pod značkami….
  Když si pak přečtu, že o sobě napíší: „Přinášíme informace z alternativních zdrojů, dešifrujeme politické události, dezinformace a mediální propagandu a píšeme o dopadech a souvislostech. U nás píšeme bez cenzury, bez politické korektnosti, bez servilnich postojů k palčivým problémům z domova i ze světa.“ je to víc k pláči než k smíchu. Řekl bych že takové servery naopak přinášejí spoustu dezinformací. A opět se lze ptát, komu to slouží?

 6. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore. Slovy klasika:“ Zdáli to tak vypadá, zblízka je to pravda. Aneb, kdo si počká, ten se dočká.“. Bohužel.

 7. Fejinka napsal:

  Vůbec se nedivím mnohým lidem, že odmítají průjezd amerických vojáků přes naše území takovým alegorickým způsobem. Po evoluci v r.89 kdy se země rozhodovala jakým směrem se vrhneme a kdy nám náš představitel Havel sliboval, že už do žádného vojenského paktu nevlezeme a po chvilce bylo vše jinak, tak se nedivme lidem, že to odmítají a protestují a určitě to nejsou jenom komunisté. Řekl bych, že většina národa je současnou politikou zklamaná, ale že my Čecháčci jsme svým způsobem srabové-Švejkové.Tady se mělo rozhodovat referendem, zda chceme vlézt do této útočné vojenské mašinérie (jenže ministryně USA to s naším Havlem rychle sfoukla a proto ho tak milují v USA, doma už je to o něčem jiném). Vždyť se podívejme co se za tím dobrodružstvím USA, potažmo NATO táhne, dnes to Amíkům přerůstá přes hlavu a co to přináší do Evropy (možná to je jejich záměr, na válkách vždy vydělali). Už jenom zbývá, aby se to přeneslo na území USA a také oni poznali, co zaseli.
  Hrozně mě štve, jak se dávají do jednoho „pytle“ veteráni z 2. světové války s vojáky našich současných misí. Já být veteránem, tak okamžitě vrátím všechna válečná vyznamenání a beru to jako urážku. To je přece něco úplně jiného (veterán z 2. svět. války a současný voják-žoldák). Schvaluji jednání toho lékaře, který něco podobného udělal za účast v misi.

 8. Svatopluk Beran napsal:

  Třeba Petře nemáš přehled o všem a pak si nemůžeš udělat zodpovědný zavěr co se kolem tebe i nás všech děje. Třeba? Podle mne nutné se zodpovědně zamyslet jak se přesouvali americká vojska po roce 2000 směrem na východ a jak se Ukrajina po loňském státním převratu a protiústavním zvolení první vlády, kdy si občané oprávněně stěžovali na úroveň jak pro Amerických tak i pro Ruských oligarchů, nakonec dostala za 5 miliard dolarů z amerických neziskovek do ozbrojených pronacistických banderovských bojůvek, jenž neohroženě a násilně, v rozporu s demokratickým postupem, rozhodly o dnešním dění na Ukrajině a chování Ruska. To co se tam děje dnes nepřišlo z čista jasna. Dále je nutné si uvědomit že americká armáda v dnešním počtu asi 70 tisíc vojáků, plus 20 tisíc vojáků Velké Britanie, mají v Německu stále status okupační armády. Takže si našim územím demonstrativně projíždí okupační armáda. Je zřejmé že některým našim občanům to vyhovuje, ja ale naprosto legální že některým ne.

  Informace jsou z vojenského časopisu ATM.

  Informace z 6.6.2007 na podkladě vystoupení velitele USECOM gen. Jamese L. Jonese před výborem vojenských služeb amerického Senátu dne 7. 3. 2006, kdy se u nás 70 procent občanů bojovalo o nezřízení první americké vojenské základny v Brdech.

  Podle oficiálních údajů ministerstva obrany USA provozovaly (vlastnily nebo měly v pronájmu) v roce 2003 kromě 6 000 vojenských základen na vlastním území dalších 702 zahraničních vojenských základen ve 130 zemích světa s více než 253 000 uniformovanými příslušníky armády, zhruba stejným počtem civilních zaměstnanců Pentagonu a zaměstnávajících kolem 44 500 místních pracovníků. To také představovalo 44 870 budov, hangárů, nemocnic a dalších objektů ve vlastnictví ozbrojených sil a dalších více než 4 800 pronajatých objektů.

  Údaje z roku 2005 hovoří již o 737 základnách v zahraničí, na kterých sloužilo 196 975 vojáků a přibližně stejný počet civilních zaměstnanců a bylo zaměstnáno dalších 81 425 místních obyvatel. Seznam Pentagonu ale neobsahuje všechny vojenské základny USA v zahraničí. Nezmiňuje například základny zřízené v Kuvajtu, Kyrgyzstánu, Izraeli a Kataru, ani v Afghánistánu či Iráku, kde se sice proklamuje dočasná přítomnost amerických vojsk, ale v iráckém Tallilu, Al Asadu, Baladu či Qajarahu se buduje rozsáhlá infrastruktura, která s dočasností příliš nekoresponduje. Chybí v něm i základna Camp Bondsteel v Kosovu. Vzhledem k tomu, že se ještě další základny staví, bude se jejich skutečný počet blížit spíše jednomu tisíci. Nicméně to nemění nic na skutečnosti, že se na druhé straně do USA postupně vrací 70 až 100 000 příslušníků ozbrojených sil převážně ze základen v SRN a Jižní Korej.

  Nová organizační struktura základen představuje mnohem „lehčí“, agilnější a technicky mnohem dokonalejší zařízení. Nová základnová strategie, poprvé oznámená prezidentem Bushem v listopadu 2003, za jejíž koncepcí stál bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld, rozděluje americké vojenské základny do tří následujících typů:

  Hlavní operační základny MOB (Main Operating Bases) představující permanentně rozmístěné bojové síly s rozsáhlou infrastrukturou, místy velení a vlastním logistickým zabezpečením zahrnujícím ubytování pro rodinné příslušníky, nemocnice, školy a rekreační a sportovní zařízení; na těchto „malých Amerikách“ se počítá s tříletým rotačním cyklem příslušníků ozbrojených sil.

  Předsunutá operační místa FOS (Forward Operation Sites), představující sice také hlavní základny, ale podstatně menší než MOB, které nepočítají s umístěním rodinných příslušníků a rotace sil se na nich bude uskutečňovat po šesti měsících.

  Místa bezpečnostní spolupráce CSL (Cooperative Security Locations), která jsou relativně malými operační prostory dislokovanými v blízkosti ohnisek napětí, na nichž jsou na základě dohod s hostitelskými státy rozmístěny méně početné síly, zbraně, munice a zásoby, ze kterých by v případě potřeby mohly americké jednotky působit.

  Cílem je posílit strategickou účinnost, efektivnost a operační připravenosti sil. Podle rozhodnutí amerického prezidenta z roku 2004 se v průběhu deseti let sníží počet vojáků v podřízenosti USAREUR ze současných 62 000 osob, rozmístěných na 14 hlavních místech soustředění, na 24 000 vojáků ve 4 hlavních společných operačních základnách (JMOB). Kromě Wiesbadenu, který se stane místem společného velitelství USAREUR a Task Force 5 (UR&TF5), které bude zároveň plnit úkoly velitelství společného úderného uskupení (JTF), půjde o výcvikový prostor Grafenwöhr, kde se spojí expediční výcvikové velitelství (ETC) s plně vyzbrojenou brigádou Stryke a modulární leteckou brigádou vojskového letectva. Další JMOB, představující hlavní logistickou základnu a zdravotnické centrum, bude dislokovaná v prostoru Kaiserslautern. Třetím místem zůstane italská Vicenza se 173. vzdušně výsadkovou brigádou (173. vvb), která bude posílena o další prapor v síle kolem 1 000 vojáků a kde se také vytvoří mobilní velitelství Task Force 5.

  BRIGÁDY STRAIKER DO EVROPY.

  V podřízenosti USAREUR zasáhla transformace nejviditelněji pozemní síly. Přesouvá se postupně z plánů do realizace klíčových rozhodnutí, jež představují razantní snížení počtů bojových jednotek a civilních zaměstnanců a jejich odsun do USA, rekonfi gurování taktických jednotek, zanikání starých a vytváření nových velitelských a řídících struktur a vyzbrojování novou bojovou technikou. Po jejím dokončení vznikne osm samostatných organizací (v porovnání se současnými dvaceti) a dvě bojové brigády se stálou dislokací, představující brigádní bojový tým Stryker (SBCT) v německém Vilsecku a vzdušně výsadkový pěší brigádní bojový tým (BCT) v italské Vicenze. Zároveň se ve východní Evropě vytvoří jádro třetí brigády s rotujícími jednotkami k posílení východoevropského bojového uskupení (Eastern European Task Force). Vloni bylo do USA přemístěno velitelství 1. pěší divize a jedné brigády, zatímco další brigáda byla přemístěna po ukončení nasazení v Iráku. Do USA se postupně vrací další divizní jednotky a některé součásti V. sboru. V současné době probíhá redislokace 1. obrněné divize z německého Wiesbadenu do texaského Fort Bliss. Naopak do německého Vilsecku se z USA přemisťují komponenty 25. pěší divize ze základny Fort Lewis. Jako první to byla část 1. brigády Stryker, a sice 2. průzkumný pluk. Do roku 2008 tam počet vojáků dosáhne až konečných 3 900 vojáků a kolem 7 000 rodinných příslušníků. Uzavření Dohody o spolupráci v obraně s Rumunskem umožnilo zahájit výstavbu Východoevropského úderného uskupení (EETAF), které bude působit z předsunutých operačních míst na letecké základně v Michajl Kogalničeanu a sousedního výcvikového prostoru Babadag. Ty budou využívány nejenom US Army, ale také USAF a US MC. V případě potřeby zde může být rozmístěno i velitelství JTF. Vytvoření EETAF dále zdokonalí plánování, koordinování a realizaci bezpečnostní spolupráce a interoperability v euroasijském a kavkazském regionu. V Rumunsku by mělo být zpočátku umístěno kolem 2 300 vojáků, schopných v případě potřeby zajistit rozmístění dalších sil. Zhruba stejný počet vojáků bude rozmístěn v Bulharsku na leteckých základnách v Bezmeru a Graf Ignatievu, cvičném polygonu Novo Selo a logistické základně Aytos. S cílem prohloubit expediční výcvik, cvičení a podporu spolupráce v bezpečnostní oblasti v regionu USAREUR transformoval 7. velitelství výcviku do nového Společného mnohonárodního velitelství výcviku (JMTC). Jeho činnost byla zaměřena současně jak na přípravu obou velitelství společných úderných sil v Afghánistánu a Iráku, tak na expediční výcvik příslušníků bulharské a rumunské armády. Zvláštní a důležitou roli v operacích na Balkáně a v globální válce proti terorismu hrají i jednotky pro speciální operace (SOCEUR), zejména 2. námořní speciální bojová jednotka (2. NSWU) umístěná ve Stuttgartu. USAFE opustila Rhein Main a Kefl avik V rámci amerických vzdušných sil v Evropě (USAFE) s velitelstvím v německém Ramsteinu, došlo v rámci uskutečňované transformace a rozvíjení bezpečnostní spolupráce v regionu také k významným změnám. Nejvýznamnější z nich bylo uzavření hlavní letecké základny v Rhein Main, kterou USAFE předalo v říjnu 2005 německé Luftwaffe. Na základně, která zabírala plochu 155 ha a bylo na ní umístěno 196 objektů, působilo 3 000 amerických vojáků a civilistů. Její úkoly převzaly letecké základny v Ramsteinu a Spangdahlemu. Druhou důležitou skutečností bylo vytvoření bojového velitelství 16. letecké armády (16. AF) v německém Ramsteinu, které představuje kombinovaný společný vzdušný a kosmický velitelský a řídící komponent s nepřetržitou dobou činnosti, zajišťující efektivní řízení vzdušných sil a reagující na všechna spektra možných konfl iktů. Do jeho podřízenosti spadají letecké základny Lakenheath a Mildenhall ve Velké Británii, Spangdahlem, Ramstein a Stuttgart v SRN, italské Aviano, řecká Souda a turecký Incirlik. USAFE v minulém roce z ekonomických důvodů stáhla většinu vojenského personálu a bojové letouny z islandské základny NAS Kefl avik.

  Do roku 2008 bude ve východní Evropě vytvořeno jádro třetí brigády, fungující na základě rotačního doplňování, a vznikne zde další mobilní velitelství. Jednotky budou vybavené tak, aby byly v případě potřeby schopné rychlého rozmístění na Balkán, do jihovýchodní Evropy nebo západní Asie a Afriky. Obsah plánu STT je průběžně konzultován s hostitelskými státy, na jejichž území se americké jednotky nacházejí, a je také synchronizován s ostatními velitelstvími NATO.

  Rozporuplná Střední Asie

  Na podporu operací v Afghánistánu si na základě bilaterálních dohod dočasně pronajala USA ve střední Asii dvě základny, jednu v Uzbekistánu a druhou v Kyrgyzstánu. Jednalo se o leteckou základnu Karši-Chanabád (K-2) v jižním Uzbekistánu nedaleko tádžických hranic a letiště Manas severně od kyrgyzského Biškeku. Základny pocházejí ještě z doby tzv. sovětské éry a slouží především k tankování dopravních letounů, které zásobují rozmístěné americké a spojenecké síly v Afghánistánu. Na každé z nich bylo umístěno kolem jednoho tisíce vojáků a civilistů. Kromě poplatků za pronájem dostávaly oba státy každoročně od USA fi nanční pomoc. I když je primárním cílem americké přítomnosti ve střední Asii především boj proti Tálibánu a dalším teroristickým hnutím, zamezování obchodování s drogami, zbraněmi či dokonce jaderným materiálem, nelze nevidět, že region je rovněž bohatý na zdroje energie představující ropu. Proto zde USA podporují vybudování nového ropovodu z ázerbajdžánského Baku do tureckého Ceyhanu. Pro odchod jednotek z obou základen nebyl stanoven žádný časový plán a předpokládá se, že se tak stane po ukončení bojových operací v Afghánistánu.

  Za odchod amerických jednotek z regionu se zasazovala regionální skupina SCO (Shanghai Cooperation Organization) složená z ČLR, Ruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu; výsledkem bylo vypovězení smlouvy uzbeckým prezidentem, podle které museli Američané základnu opustit. Případné alternativní základny by mohly USA vybudovat v Gruzii nebo Ázerbajdžánu. Tádžikistán, který má s Afghánistánem hranici dlouhou kolem 1 600 km a na jehož území zatím nejsou rozmístěny žádné americké jednotky, nabídl USA možnost vstupu do svého vzdušného prostoru a tankování vojenských letounů na letišti Tádžik. USA zase Tádžikistánu přislíbily vybudování mostu přes řeku Pyandzh, který by spojil Tádžikistán s Afghánistánem, a také např. pomoc s výcvikem pohraničních jednotek zaměřeným k efektivnějšímu boji proti pašování drog a zbraní z Afghánistánu.

  Další základny na Středním východě

  Vzhledem k zatím nejednoznačnému stanovisku k trvání americké vojenské přítomnosti v Iráku počítají USA v plánu na nejbližších deset let se zdvojnásobením tonáže uskladněných předsunutých zásob mimo Irák. Z analyzování stratégů Pentagonu je zřejmé, že se prostor strategických zájmů USA přesouvá z Evropy a Asie na Střední východ. Základnová strategie v této části světa však nebude znamenat stálou přítomnost ozbrojených sil, nýbrž vytvoření předsunuté operační sítě (FOS) schopné zajistit činnost vyslaných rotujících bojových sil. To se týká i nových základen USA v Pákistánu v Rumunsku a Bulharsku. Přestože se nevylučuje, že americké síly zůstanou v Iráku ještě po roce 2008, plány počítají s rozmístěním předsunutých skladů materiálu v oblasti Perského zálivu především pro případ konfl iktu s Iránem. Podle strategických plánů logistického zajištění budou předsunuté zásoby uskladněny v nejméně šesti zemích Středního východu a střední Asie. Mezi ně patří dosavadní logistické základny v Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru a Ománu a také vytvoření dvou nových skladovacích základen v západní části Saúdské Arábie a v jednom, blíže zatím neoznačeném středoasijském státě. Dalším faktorem, který začal ovlivňovat americkou základnovou politiku na Středním východě během 90 let, byl vývoj informačních technologií, který dovoluje provádět předsunuté operace s redukovanou silou. Koncepce označená jako „reachback“ znamená zajištění infrastruktury mimo region, nebo dokonce na území samotných USA, aby nemusela být budována další nákladná infrastruktura.

 9. Svatopluk Beran napsal:

  Petře podle tvého vlastního uvažování, jak informovala ČT o německé okupaci tento rok? Bylo to v úrovni let minulých? Popíráš že americký ambasador odměnil neziskovku In Iustiti a její zaměstnankyně Šárka Kadlecovou, účastnici rozdávání červených karet proti Zemanovi? Je výmysl že americká ambasáda vypisuje granty pro českou policii?

  Je tomu dvacet let, kdy zahynul český voják na zahraniční misi. Přesněji řečeno, kdy nesloužil žádné zrůdné ideo-logii, kdy pomáhal, kdy riskoval, aby bylo na světě lépe. Patří mu vzdát hold.

  Žije se Petře podle tebe lidem v Kosovu lépe? Žije se podle tebe po amerických ale i našich misích v Afganistánu, Iráku, Libyi, Sýrii lépe? Je podle tebe Petře v pořádku že vojáci té země která demonstrativně projíždí přes naši zem spolupracují a podporují teokratický režim který potlačuje a trestá jakékoliv lidské svobody o mimimálních právech žen nemluvě? Proč neprovedou američtí i naši vojáci misi do Saudské Arábie? Jseš si jistý že to z tvé strany není tak trochu farizejstvé. Píšeš o vodě a víno máš ve sklepě.

 10. Karel napsal:

  Svatopluku..i o vás zeman mluvil:

  Zeman: Odpůrci konvoje jsou antiameričtí blázni …Novinky.cz – a já dodám : Patří vám to.

 11. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran v tom vasem poslednim clanku znite jak ten prirodovedec Lauko.Kteremu jsem odpovedel v jeho bloku.Zakladny jsou proto aby nejenom byla mozna rychla odpoved na“ vylety“ dobyvacnych statu,jako treba Kuvajt.Ale take jako deterent pro tyto staty.Providing ze USA ma presidenta a ne nositele ceny miru za kazdou cenu.Proto se putin chechta.
  Jeste jste mi neodpovedel na tu vasi organizaci NEPROJDOU,nebo jak si to rikate.
  http://cermanjaroslav.blog.respekt.ihned.cz/c1-63730200-jak-jsem-s-jirim-vyvadilem-blokoval-americky-konvoj

 12. Zdeněk Gryc napsal:

  http://cermanjaroslav.blog.respekt.ihned.cz/c1-63730200-jak-jsem-s-jirim-vyvadilem-blokoval-americky-konvoj.
  ———–
  Fakt, chléb, láska a fantazie.
  Všechno zdarma, nechce to ani moc přemýšlet.

 13. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher špatně jste vybral. Rozumím tomu že jste neznalý. Takže se podívejte na tyto stránky. – http://www.nezakladnam.cz/ Časopis Respek a blogy na něm jsou tak akorát pravé pro vás, mě nijak neoslovují a hlouposti na něm už mi neříkají vůbec nic.

 14. petr klukan napsal:

  Sváťo, na spoustu tvých dotazů musím odpovědět, že nevím. Nevím, jak moc letos ČT informovala o okupaci (já to prostě nesledoval), nevím, koho všeho ambasador odměnil, nevím i spoustu dalších věcí. Problémem je, že prvotní článek je pro mne z nedůvěryhodného serveru, což jsem výše doložil, takže i kdyby tam pak psali spoustu pravdy, zůstává pro mne nedůvěryhodný a tudíž jej nečtu a jeho články neakceptuji. Vždyť takto se dělá úžasně propaganda, napíšu naprostý propagandistický či jiný výmysl a obalím ho pravdami – to je ale přece špatnost … a ještě si napíší, že dešifrují dezinformace…
  K dalším dotazům ke spolupráci, působení NATO atd. na mne působí až filozofickodemagogicky a mohli bychom v těchto intencích nařknout kohokoliv. Srovnání z evropského pohledu nedostatku práv žen v Saudské Arábii je přece něco jiného, než když se v Kosově vraždili. Z tohoto pohledu bychom neměli ani pomáhat v boji proti Islámského státu, neboť při tom zahynou nevinní lidé.
  Jinak se omlouvám, ale celý tvůj dlouhý článek jsem nebyl schopen přečíst. PS: ale je pravda, že doma máme víno, i když ne ve sklepě:-)

 15. Svatopluk Beran napsal:

  Pro tebe je Petře článek z nedůvěryhodného servru. Podle mne i mnohých jiných jako je například Jozef Ftorek který vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK v Praze a New York University v USA přičemž též působil jako redaktor zahraničního vysílání v ČT a na Nově není prakticky žádné tiskové či televizní medium důvěryhodné. Přesněji – každé pracuje takovým způsobem jaké má zadání. Je mi naprosto jasné že ti nemám a ani nechci já amatér, tobě profíkovi co radit. Ale pokud by jsi měl někdy příležitost, přečti si jeho publikaci PUBLIC RELATIONS A POLITIKA aneb jak a kdo řídí naše osudy s naším souhlasem. Publikace byla vydána v nakladatelství Grada v roce 2010. Je tam spousta zajímavých myšlenek a odkazů na skutkové světové události. Jistě jsi si všiml že jsem článek nepřetiskl celý, ale uvedl pouze výňatky se kterými se stotožňuji tak, jako ty tím že ten náš první zabitý voják před 20 lety bojoval v zahraničí za náš lepší svět. Znám pár kluků kteří venku byli a nikdo z nich nemluví o svém štěstí padnout za mé štěstí. Jsou tam buď k vůli penězům a nebo se narodili jako bojovníci a prostě je to baví. Jistě jsi si všiml a svým způsobem i potvrdil že o mnohých situacích nic nevíš. Přitom bez jakých koliv důkazů přenášíš těžiště rozhovoru na omáčku, kterou já jsem neuvedl. Mám své osobní zkušenosti z redaktory ČT a tak mohu tvrdit že cíleně manipulují ze skutečnostmi a tím osobami která zpravodajství sledují a kteří o daných skutečnostech nemají aní šajnu. Máš pravdu že replika – Zaměstnanec ČT – Nesmíme ani hlesnout o okupaci z 15. března 1939, dostali jsme generální zákaz ze shora – je zavádějící a lehce zneužitelná. Dovedeš si ale představit že bude uvedeno jméno člověka který podobnou zprávu vynese ven? Domníváš se že bude i nadále zaměstnán v ČT? Důležitější než tato replika je ale to následující, že zpravodajství o naší okupaci německým Wermachtem bylo leteos časově velice omezené, o čemž ty ale nic nevíš, protože to pro tebe není již zřejmě podstatné. Ještě dva tři chytře okomentované přejezdy americké armády k nám z Polska a děti budou věřit tomu že nás osvobodili američani ve 2SV ze všech stran. To už ale bude ale asi morální otázka pro vás novináře, kteří v našich mediích pracují.

  Jinak jsem přesvědčen o tom že tento přejezd je hlavně lakmusovým papírkem ze strany okupační americké armády o tom jak budou občané naší republiky reagovat. Je to taková drobná zkouška bojem o tom jestli chceme žít z oběma velmocema v míru nebo se přidáme jako zprávný vazal k provokacím etablované neoliberální kapitalistické země proti nově vznikající ještě neetablované zemi v kapitalismu, která teprve zjišťuje jestli v tomto neoliberálním kapitalistickém světě se svými bohatými surovinovými zásobami přežije, nebo bude jako Irák, Afganistán, Sýrie, Libye či Ukrajina destabilizována a zahnána do občanské války.

 16. Svatopluk Beran napsal:

  Polsko také poskytlo své území k mučení unesených občanů americkou armádou. Těm se nedivte pane Gryc, ti jsou schopni všeho.

 17. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher proč vaše demokracii leze do zadní části zemi, která stejně tak jako Severní Korea neuznává žádné opoziční strany, kde o nějaké demokracii nemůže být ani řeči a kde ženská práva neexistují. Proč tam vaši presidenti a senátoři olizují kliky?

  A pokud mluvíte o Kuvajtu a Iráku. Kdo vytáhl Sadáma na vrchol? Kdo ho vyzbrojil a dodal mu plyn?

  Kdo spolupracoval a podporoval Taliban před a během devadesátých let minulého století?

  Kdo vygeneroval, financoval a vicvičil AL- Kajdu?

  Kdo a kde vygeneroval Islámský stát.

  Čí peníze a vojáci rozvrátili Irák, Sýrii, Afganistan, Libyi?

  Čí vojáci vyhnali a vyhánějí miliony občanů ve výše uvedených zemí z jejich domovů.

  Čí vojáci vrátili školství a zdravotnictví těchto zemí o desítky let zpět?

  Kdo podporoval diktátorské režimy v Chile a Argentině kde mizeli lidé po tisících?

  Kdo ukradl Srbsku jeho zem a postavil si tam vojenskou základnu?

  Kdo má dodnes, ještě 60 letech po ukončení 2SV okupační armádu na dobytých územích?

  Kdo provedl třikrát za sebou válečný zločin jednorázovým upálením 3x 100 000 civilních obyvatel?

  Který vojenský pakt vznikl jako první po druhé 2SV v Evropě. Proč do něj nebyli přijati všichni kteří měli zájem?

  Proč vyhlásili Spojené Státy území cizích států na opačné straně polokoule v osmdesátých letech za svůj životní zájem s právem tam kdykoliv vojensky zasáhnout z důvodu své energetické bezpečnosti.

  Myslíte že to samé právo mají i ostatní země vzhledem k energetickým zásobám na území Spojených Států?

 18. XXXXX napsal:

  No tak to jsem zvědav na ty odpovědi.

 19. Karel napsal:

  Bolševik a žumpa si tady chtějí notovat. Krásná ukázka.

 20. petr klukan napsal:

  Sváťo, v tomto prostě máme jiný názor a je skvělé, že jej oba můžeme svobodně říct a ani jeden z nás za to není zavřen. K tomu nejmenovanému redaktorovi z ČT (jestli vůbec existuje). Já takové věci neuznávám. Jestli je nespokojen a dělal by něco proti svému přesvědčení, tak ať odejde a řekne vše „na plnou hubu“. Je-li šikovný, práci najde v jiné televizi nebo se uživí jinak.

 21. Zdeněk Gryc napsal:

  Svatopluk Beran říká:
  Polsko také poskytlo své území k mučení unesených občanů americkou armádou. Těm se nedivte pane Gryc, ti jsou schopni všeho.

  To tedy koukám, pouze nevím kdy, kde a jak a kolik jich mučili. Že by v tom měla prsty vláda, nebo přímo ministr obrany Tomasz Siemoniak? Který včera vojáky USA , stejně jako celý polský národ vřele uvítal. . .
  Nebo o čem neví, co pan Beran ze svých zdrojů ví ? Že by velká skleněná koule?

  „Květy, objetí, focení a děkovné řeči jasně nasvědčují, že Poláci vidí Američany ve svých městech rádi a vůbec by jim nevadilo, kdyby tam měli i trvalé základny. „Polsko usiluje o stálou přítomnost amerických jednotek na svém území,“ uvedl v úterý v TVN24 ministr obrany Tomasz Siemoniak.“

  Za uvítání vojáků USA v Polsku stojí hrůzy 2. Světové války, kdy se Hitler spojil se Stalinem a oba napadli Polsko. Hitler čelně, Stalin zbaběle zezadu.

  Katyň jsem vložil do blogu nedávno, k tomu nemáte co říci?
  Story kolem Varšavského povstání netřeba znalému pisateli rozvádět.

  POLÁCI DOBŘE VÍ NA CO BY MĚLA BÝVALÁ CARSKÁ ŘÍŠE CHUŤ.
  ————————————————————
  Zásadně bych doporučoval šetřit s „hnojem“.
  Nejprve hnojit vlastní zahrádku, která byla druhdy dobře oplocena. Dost to trvalo, než situace uzrála v našem koncentráku natolik, že bylo možno s turistickou průkazkou v rámci malého pohraničního styku zajet do Zakopaného a vylézt na Gievont. Ví už vůbec někdo, co bylo před a po „malým pohraniční stykem“?
  Skaut „Chrobák“, to měl těžší, když se svou cigaretkou, která mu jistě neprospívala,
  lezl na hory na polské hranici, aby se tam setkal s lidmi stejné krevní skupiny,
  kteří tak vadí několika aktivním Zde-pisatelům.

  I ta jeho busta je jim v Jihlavě stejně nepřijatelná jako socha TGM pro nacisty a komunisty, že?

 22. Svatopluk Beran napsal:

  Pro pana Gryce něco o tom jakou TAKÉ armádu muž v Polslu s květinami vítal.
  V Polsku byly tajné věznice CIA, připustil bývalý prezident Kwaśniewski
  10. prosince 2014 v 21:14
  V Polsku byly tajné věznice CIA. Vůbec poprvé to připustil bývalý prezident Alexandr Kwaśniewski.

  Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski vůbec poprvé připustil, že na polské půdě byly tajné věznice CIA. Polští politici jejich existenci dosud popírali. Z nové americké zprávy o práci CIA ale vyplývá, že američtí vyšetřovatelé vězně podezřelé z terorismu na polském území nejenom zadržovali, ale také mučili.

  „Američané požádali Polsko o klidné místo, kde by mohli vyslýchat a získávat informace od lidí, kteří s nimi chtěli spolupracovat,“ vysvětloval dnes bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

  Bylo to v letech 2002 a 2003, kdy byl v úřadě, ale nevěděl, co se na utajovaném místě děje. V nové zprávě amerického Senátu o CIA jsou názvy zemí, kde vyšetřovatelé při výsleších mučili podezřelé z terorismu, začerněné.

  Ze jmen přinejmenším dvou zadržených ale jasně vyplývá, že mezi ně patřilo i Polsko. V této souvislosti se mluví zejména o armádním středisku u vsi Stare Kiejkuty.

  Podle zprávy o výslechových metodách americké Ústřední zpravodajské služby zveřejněné Senátem CIA před 11 lety také uplatila značnou sumou Polsko, které hrozilo, že přestane přijímat další vězně do tajné americké věznice na svém území.

  „Ve velké míře zradili za peníze polskou ústavu a všechny hodnoty, které jsou s ní spjaty,“ řekl na adresu tehdejších polských představitelů viceprezident varšavské Helsinské nadace pro lidská práva Adam Bodnar.

  Čtěte také: CIA zřejmě zaplatila Polsku za přijetí dalších vězňů, tvrdí zpráva Senátu USA

  Ve zprávě se píše, že částka se měla pohybovat v milionech dolarů. Už v lednu americký list Washington Post psal na základě výpovědi nejmenovaného zdroje ze CIA, že šlo o 15 milionů. S touto cifrou dnes média operují.

  Aleksander Kwaśniewski ale uvedl, že americké zpravodajské služby platily za využití některých objektů a areálů už od 90. let. Chtěl tak vyvrátit dojem, že peníze měly sloužit k tomu, aby vlivní lidé o věznění mlčeli.
  3:48

  Zveřejnění zprávy o praktikách CIA v boji proti terorismu – téma pro washingtonskou zpravodajku Lenku Kabrhelovou

  Vložit na svůj web

  Peníze si tajné služby předávaly v hotovosti, což je podle Kwaśniewskeho při podobných transakcích celkem běžné.

  Případ bude mít velmi pravděpodobně právní dohru. Současný polský prezident Bronislaw Komorowski se nechal slyšet, že to nepochybně bude velký impuls pro další vyšetřování.

  Krakovská prokuratura se navíc už léta snaží vypátrat, jestli opravdu bylo, nebo nebylo na polské půdě tajné americké vězení. Včera uvedla, že si senátní zprávu o praktikách CIA z USA vyžádá, a to zřejmě v „nezačerněné“ podobě.

  Čtěte také: CIA se brání kritice za své metody během výslechů. Prý zachránily mnoho životů

  Americká CIA svůj program výslechů podezřelých z terorismu brání. Metody, jakými vyslýchala podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001, považuje za odůvodnitelné a ospravedlnitelné. Zároveň tvrdí, že pomáhala chránit lidské životy.

  Prezident Barack Obama řekl, že používání mučících postupů výrazně poškodilo pověst USA ve světě. Zprávu ale bere za šanci pohnout se dál.

  „Zveřejnění zprávy bylo velmi důležité pro to, abychom se měli o co opřít a aby veřejnost pochopila důvody, proč jsem podobné praktiky okamžitě po příchodu do úřadu zakázal,“ řekl.

  Podle svých slov doufá, že zveřejnění zprávy o CIA nepovede k novým sporům, ale k tomu, že podobné praktiky už budou navždy minulostí.

  Mezinárodní organizace vyzvaly ke stíhání

  Mezinárodní organizace už kvůli mučení podezřelých z terorismu vyzvaly k trestnímu stíhání amerických úředníků. Podle OSN by mu měli čelit všichni vysocí představitelé vlády bývalého prezidenta George Bushe, kteří stáli u zrodu kontroverzního programu CIA.

  „Mučení je protizákonné, nemorální, špatné a nefunguje. Spojené státy překročily po zářijových útocích své pravomoci,“ soudí Lara Pitterová z organizace Human Rights Watch.

  Pitterová také připomněla, že praktiky jako topení nebo spánková deprivace jsou podle amerických zákonů nelegální.

  Ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že trestné řízení ohledně programu CIA neplánuje.

  http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/v-polsku-byly-tajne-veznice-cia-pripustil-byvaly-prezident-kwaniewski–1430995

 23. Svatopluk Beran napsal:

  Zcela určitě jsem se ke Katyni již jednou vyjádřil. Alepokud to potřebujete slyšet budu to pro vás dělat kolikrát budete potřebovat. Něco podobného co se v Katyni stalo je pro mne a musí být pro všechny normální občany nepřijatelné. Právě proto také protestujeme proti americkému principu provokování válek po celém světě, kdy si následně po 75 letech od Katyňského masakru dělají zákonné právo na unášení lidí s následným mučením. Připomínám že ani po desetiletém neoprávněném věznění a mučení nemají u převážné většiny z těchto téměř 1 000 občanů jiných států američané žádné důkazy o tom že by tito občané provedly něco nezákonného. Samozřejmě kromě toho že nesouhlasí se zahraniční politikou Spojených Států na území svách států. Prostě mají na ekonomiku a hospodářství ve svých zemích jiný pohled než američani. Nejsem si plně jistý, jestli vám něco říká dnešní americký princip chápání světa, kdy si dělají legitimní právo zasáhnout vojensky v které koliv zemi světa pokud by tato na svém území narušila jejich nastoupenou cestu v budování hospodářského zázemí vlastní země, či neumožnila čerpat suroviny nebo manipulovat s centrální světovou měnou v prospěch Spojených Států.

 24. Svatopluk Beran napsal:

  Je určitě Petře supr že se můžeme spolu dnes bavit beze strachu z toho že by byl kdokoliv za své přesvědčení a myšlenky persekuován. Některé naše pohledy jsou zcela rozdílné, což je jak podle mne tak i podle tebe naprosto v pořádku. Díky za tuhle nabídku a její udržení v platnosti od doby našeho rozhovoru o mém bolševismu. Měj se fajn. 🙂

 25. Svatopluk Beran napsal:

  Prohlášení k průjezdu americké armády Českou republikou nejen iniciativou Ne Základnám a tím to bych rád pozval všechny příznivce v sobotu v 15 hod do Prahy na Václavák.

  První otázkou novinářů a proamerických stoupenců bývá, proč protestujeme proti průjezdu americké armády Českou republikou.

  Kolona vojenské techniky dosahujicí délky dvou kilometrů, vyzbrojená ostrou municí je demonstrací síly. Takto to prezentuje i americká strana a je to popíráno představiteli vlády České republiky.

  Komu je tato demonstrace americké vojenské síly určena. Slovensku, kde se rozrůstá hnutí požadující vystoupeni Slovenska ze struktury NATO? Německu, kde sílí odpor proti přítomnosti americké armády?

  Protestujeme, naše svrchované území České republiky není k tomu, aby sloužilo k demonstraci síly jakékoliv armády a neexistují žádné závazky, které by ji vázaly své území k takové činnosti poskytovat.

  Propagace vojenské síly s přihlédnutím na současnou situaci v Evropě je válečnou propagandou, která je článkem 20 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech ze zákona zakázána.

  Protestujeme, aby byla porušována mezinárodní práva a jednalo se v rozporu se zákony.

  Českou republiku lze projet od 00,00 hodin do 6,00 hodin, aniž by to přineslo zhoršení dopravní situace. Místo toho vstupují americké jednotky do České republiky ze tří směrů, které se následně spojí v Praze Ruzyni. To jsou parametry vojenského cvičení americké armády s ostrou munici uskutečněné k civilnímu objektu, mezi civilisty. Tvrzení, že rozdělení vojenské techniky do 3 proudů k zamezení zhoršení dopravní stuace jsou nesmysly a znedůvěryhodňují Armádu České republiky a Vládu ČR. Veškerý průjezd americké amády mohl být kromě toho uskutečněn po železnici. Ale to by šlo o pouhý průjezd a ne o dragounskou jízdu.

  Protestujeme, vojenská cvičení se ze zákona smí provádět pouze ve vojenských újezdech. Jde o ohrožení obyvatel České republiky. Zákon o Armádě České republiky neumožňuje, pohyb ostré vojenské munice mezi obyvatelstvem.

  Historické zkušenosti i zkušenost, kdy se americká administrativa snažila umístit v České republice radarovou základnu ukazují na odpor většiny občanů, aby na území České republiky pobývala cizí vojska a budovala se cizí vojenská základna. Demonstrace síly americké armády spojené s jejím 4 denním pobytem v České republice má posílit proamerickou menšinu, získat další podporovatele, zatlačit a zastrašit všechny, kteří s touto demonstrací síly, tzv. průjezdem americké armády a možným vznikem americké základny na svrchovaném uzemí ČR nesouhlasí.

  Protestujeme, aby něčí plány schovávající se za naplňování závazků, slovech o přátelství vnesly do naší společnosti nenávist, ztrátu schopnosti slušné argumentace a diskuse. Pokud žijeme v demokratickém a právním státě, mají odpůrci právo se vyjádřit k demonstraci slíly prezentované průjezdem americké armády přes území České republiky.

  Nechceme demonstraci síly a válečnou propagandu!

  Chceme dát šanci míru!

  Chceme karavanu míru!

 26. Svatopluk Beran napsal:

  Je potřebné přivítat každého amerického (samotřejmě mimo toho co v Brně vyvraždil čtyřčlenou rodinu a teď ho Spojené Státy nechtějí vydat do Česka k řádnénmu soudu) i ruského – civilního turistu – . V žádném případě však ani jednoho ozbrojeného Američana či Rusa.

  Civilní oběti ruských agresí podobných počtů nedosahují.

  USA podle nové studie způsobily ve třech zemích smrt 1,3 až dvou milionů lidí

  Uprostřed zjitřené debaty o protestech proti americké vojenské koloně, jež na přelomu března a dubna projede Českou republikou, se formují dva postoje: na jedné straně značný nesouhlas s přítomností amerických vojáků v české kotlině a na straně druhé se chystá jejich vítání, přátelská družba a možná i slavnostní koncert na jejich počest. Organizace International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW, Lékaři proti jaderné válce) nyní přichází se znepokojující studií o počtu obětí globálního tažení USA proti terorismu.

  IPPNW je celosvětová skupina 63 národních lékařských organizací, která se snaží pomáhat zabránit jaderné válce a která podporuje jaderné odzbrojení. V roce 1985 tato organizace za svou činnost získala Nobelovu cenu za mír ZDE. Tato organizace ve spolupráci s podobně orientovanými skupinami vytvořila a v těchto dnech zveřejnila studii s názvem Casualty Figures after 10 Years ZDE o téměř stovce stran, v níž autoři sumarizují data týkající se počtu obětí americké kruciáty proti terorismu v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.

  Podle konzervativních odhadů způsobily USA smrt – ať přímo či nepřímo – více než 1,3 milionu lidí. Autoři studie nicméně upozorňují na fakt, že toto děsivé číslo může být ve skutečnosti ještě vyšší – až dva miliony mrtvých kvůli vojenskému angažmá Bílého domu ve třech výše zmiňovaných zemích. Výzkumníci dospěli k závěru, že v Iráku byl v důsledku angloamerické invaze zahájené v roce 2003 usmrcen až jeden milion osob, v průběhu okupace Afghánistánu americkými vojsky a silami NATO, započaté v roce 2001, přišlo o život 220 000 osob, a v Pákistánu pak 80 000.

  Tyto hrozivé cifry ale nezahrnují zabité v důsledku většinou tajných operací, které speciální americké jednotky provádějí v dalších zhruba 130 zemích po celém světě, o nichž detailně informuje kupříkladu investigativní novinář Nick Turse ZDE.

  Badatelé kriticky analyzovali různé metody odhadů a sčítání usmrcených osob v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, též upozornili na chyby, nedostatky či politicky motivované restrikce různých metod, například studii Iraq Family Health Survey. Nevládní organizace Iraq Body Count referovala pouze o zabitých, o nichž se psalo v médiích, tedy nikoliv o skutečném počtu mrtvých. Autoři vyzvedli vědecky zpracované studie, příkladně prestižním lékařským časopisem Lancet.

  Co se počtu zabitých civilistů a kombatantů v Afghánistánu týče, badatelé vycházeli ze závěrů 14 individuálních studií, dat UN Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA), dále například z analýzy vyhotovené německou vládou apod. V Pákistánu zabíjely zesílené Obamovy útoky bezpilotních letadel a především pak Američany financovaná pákistánská vláda a armáda při boji proti „teroristům“, přestože při masivních operacích pákistánské armády umírali civilisté v hojném počtu.

  Oproti tomu je zejména v řadě západních sdělovacích prostředcích (včetně českých) do morku kostí nenáviděné Rusko neustále pranýřováno za „agresi“ na Ukrajině, přičemž podle konzervativních organizací, jako je Amnesty International, zločiny na civilním obyvatelstvu na východě země páchají jak ukrajinská armáda a její bojůvky, tak proruští separatisté podporovaní Kremlem. Děsivá válka v Čečensku, již rozpoutalo Rusko, a jež s tříletým „oddychem“ probíhala v letech 1994 až 2002, mohla podle uznávaného reportéra Roberta Fiska připravit o život 125 000 civilistů ZDE. Nicméně, jak na stránkách listu The Independent píše Fisk, když Boris Jelcin vedl První čečenskou válku, západní státníci, kteří ho jako „bytostného demokrata“ vzali mezi sebe, tiše stáli opodál.

  Tak či onak – o zločinech autokratického Ruska ví každý, ne tak o zvěrstvech páchaných demokratickou americkou armádou zejména ve výše zmíněných zemích. Ti, kdo za pár dnů budou u nás vřele vítat americkou kolonu, by se měli povinně seznámit s hrozivými, byť reálnými fakty. Možná by pak na americké vojáky hleděli s jistým nadhledem.

 27. Svatopluk Beran napsal:

  Ještě jednu informaci pane Gryc a budu vám ji stále omýlat pokud vy budete užívat zavádějící a z vojenského hlediska přihlouplé pohledy. Vytvoření nárazníkového pásma na úkor Polska ze strany tehdejšího Sovětského Svazu, vygenerovala v tehdejším čase událostí zrada západních spojenců na nás a naprostá neochota západních zemí spolupracovat z tehdejším Sovětskám Svazem na zničení fašistického Německa. Časové důkazy jsem vám již několikrát předložil.

  Něco podobného se stalo z hlediska Západních poválečných spojenců i po 2SV a po rozpuštění Varšavské Smlouvy. Jen tak pro vysvětlení a vaši nízkou znalost dějin. Jako první vzniko NATO. Tehdejší Sovětský Svaz požádal o možnost připojení se do tohoto svazku. Západem to bylo zamítnuto. Následně až po vstupu Německé Spolkovvé Republiky do NATO vznikla v proti reakci a obraně vojenské uskupení Varšavské smlouvy. Ta byla z iniciativy Gorbačova a Regana rozpuštěna po 89 roce z ústním příslibem Regana o nerozšiřování se NATO směrem k nově posunutým Ruským hranicím výce na východ. Po přístupu bývalých sateltů SSSR do NATO a budování amerických vojenských základen v těchto bývalých satelitních zemích požádalo Rusko opětovně a to již po třetí od roku 1939 o přijetí do společného vojenského svazku se západem. Opět mu nebylo vyhověno. To co se nyní děje kolem nás a na Ukrajině není o spolupráci západu s východem, nýbrž se jedná o cílené úsilý západu ovládnout Rusko a jeho surovinovou základnu, tak jak se o to pokoušel i Napoleon nebo nacistický Wermacht. Nyní jsou to Spojené Státy které k tomuto mimo jiné nutí rychlý úbytek jejich vlastní surovinové základny při veliké účinnosti a eskalaci amerického hospodářství. Že s vámi západní PR a článkem pana KLukana například i Jihlavské Listy chytře manipulují, je už vaše valstní věc.

 28. Karel napsal:

  Beran je blázen…

 29. Jan P. napsal:

  Zajímavý rozhovor na Parlamentních listech s novinářkou Literárních novin Terezou Spencerovou na téma americký konvoj a aktuální dění na Ukrajině a ve světě. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Moskvo-raduj-se-Tereza-Spencerova-vyklada-co-muze-drasticky-pomoci-Rusku-proti-Zapadu-A-pravi-Budeme-cucet-na-konvoj-USA-TV-ho-bude-laskat-my-se-pohadame-a-pak-nam-dojde-367961

 30. Zahradník napsal:

  Kecy, kecy – ať žije Amerika!!!

 31. Fejinka napsal:

  Zahradníku, Zahradníku probuď se!

 32. Michal napsal:

  Fejinko……že vy, obdivovatel Úsvitu vyzýváte někoho aby se probudil. Humorné.

 33. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran s vami je pekne discutovat ,pouze se mi zda ze to nejak zahlcujete otazkama.Odpovim vam na tu prvni a pak vy uz asi ty odpovedi stejne znate.Ja take nemam moc casu na zbyt.
  Sadama k moci nedosadila USA jak rikate ale vase CCCP a melo s nim smlouvu a pratelstvi a vzajemne pomoci a spolupraci , No znate ty kecy.A dodavaly mu zbrane za ropu.Jeste tam meli hodne tisic vojenskych poradcu,kdyz je US hnaly z Kuvajtu.
  Posilam vam link ,aby jste se vzdelal.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Iraq%E2%80%93Russia_relations
  Dnes jsem cetl ze Americani zaplati cechum asi 176 tisic za prujezd armady.Jestli muzu poradit vasemu hnuti Neprojdou ,aby jste si zjistili jestli nahodou Americani nezapomely zaplatit tu posledni cestu do Plzne v 1945.Pokud ano tak by jste se za to mohli vzit a dostat to i s urokama.

 34. Zdeněk Gryc napsal:

  Svatopluk Beran říká:
  Čtvrtek, 26. 3. 2015 v 13:34
  Pro pana Gryce něco o tom jakou TAKÉ armádu muž v Polslu s květinami vítal.
  —————————————————————–
  Vážený pane Beran,

  Právě jsem se pokoušel napsat něco o terorismu, ale zastihl mne anonymní telefonát.
  Snad si všimli mého jména ve Vašem příspěvku. Velmi zdvořile a málem dobrou češtinou mi vysvětlil,
  že předmětný článek pana Berana, je pro Al Kaidu písmo svaté.
  Odhaluje pravdu o jejich mučednících. Nemělo by se s ním moc polemizovat.

  Info centrum VÚT – AL Kaidy, Fakulta terorismu, ho předala Katedře filozofie.
  Po schválení Khalid Sheikh Mohammeda, /který sám sebe prohlásil za duchovního otce útoků z 11. Září /bude přeložen do saudského jazyka a vložen do skript fakulty.
  Text jasně specifikuje prohnilost demokracie v Polsku. Pronásledování a utrpení aktivistů,
  na ideové cestě vytýčené proroky a duchovními.
  Pojednání je zvláště cenné, ukazuje a to nikoli anonymně, že Al Kaidá není ve svém boji osamocena.
  Je to důkaz, že řada slušných lidí, přímo v t. zv. Evropských demokraciích,
  má na shnilý západ, zejména USA, podobný názor.

  Ideová pomoc lidí s podobným názorem je pro pochopení a interní podporu terorismu neocenitelná.

 35. Jan P. napsal:

  Pane Berane,zajímal by mě Váš osobní názor na vydané prohlášení bývalých lídrů NE základnám.
  http://denikreferendum.cz/clanek/20090-byvali-lidri-ne-zakladnam-iniciativa-uz-neni-co-byla-mluvi-jako-kreml.
  Předem děkuji za odpověď.

 36. Venca napsal:

  Dobrovolně součástí? V tom případě okupaci v roce 1968 sme si taky zvolili dobrovolně.

 37. petr klukan napsal:

  Vencovi: vy opravdu považujete bývalý režim označený zavrženíhodný za dobrovolně zvolený? Na to mám skutečně jiný názor.

 38. Jan P. napsal:

  Pane Klukane,určitá paralela,kterou měl Venca zřejmě na mysli tu je.
  Jste přesvědčen o tom,že kdyby k NATO bylo referendum většina voličů by hlasovala pro NATO ?
  Já si myslím,že NE.Např. sociologické průzkumy tehdy jasně ukazovaly,že většina občanů ČR si vstup do NATO nepřeje.
  Po roce 1989 máme ústavou garantovaná občanská a lidská práva včetně svobody slova,ale velká část veřejnosti oprávněně vnímá naší polistopadovou demokracii jako formální.To ale zákonitě ještě neznamená,že si přejí návrat do doby reálného socialismu.

 39. Libor Furbacher napsal:

  Pane Jane.
  Ja bych ale rek ze ta demokracie a svoboda slova vcelku je pro normalni lidi proste to co momentalne maji ale jeste porad ti starsi neveri ze to tak je ,po svej zkusenostech s komousema, a tak to zpochybnuji i tem mladejm.Ale co tem starejm skutecne chybi je,socialisticky delat a socialisticke postarani od kolebky az do hrobu .
  Ale pritom nadavaji ze jeste nemaji tu kapitalistickou zivotni uroven jako nemci.

 40. Jan P. napsal:

  Pane Furbacher,váš subjektivní názor a ideovou zaujatost vám vyvracet nemíním
  Každý má o svobodě a demokracii jiné představy a své osobní zkušenosti.
  Váš konformní postoj s polistopadovým vývojem u nás a nekritické vidění Západu např.některý naši bývalý autentický politický emigranti a disidenti nesdílí.
  Berte to tak,že i já patřím mezi názorovou část společnosti,která podle vašeho myšlení není normální.

 41. Libor Furbacher napsal:

  Pane Jane nevim kdo je podle vas “autenticky politicky emigrant“.Ale pravdepodobne to bude nejaky , tehdy mlady komunista ,ktery budoval komunismus v cesku od 1948 a najednou po 68 zjistil ze i on muze dostat stejny treatment jako ty v padesatej letech a tak honem jeli za svou komunistickou internacionalou za hranice.[Ktera mela sve styky v komunistickem cesku]Kde svym idealum zustaly verni.A byly uspesni protoze socialismus a komunismus byl mezi intelektualama v evrope vzdycky popularni.
  Panove typu Kohouta ,takovy cesti vychcanci.Tyhle lidi nikdy nebyly ti co jsem obdivoval a nebo litoval.To byla ta sebranka ,ktera ten srab a nestovice na nas prinesla ,in the first place.
  A parodie je ze jich hodne takovych prislo ze zapadu zpet po sametu, a zacaly budovat v novem cesku“kapitalismus“,[tedy to proti cemu celej zivot urputne bojovaly] , s prevlecenema komunistama.[kteri celej zivot delaly totez].Tedy nevim co jste ocekavaly,kdyz jste je volily.
  http://kultura.idnes.cz/pravdepodobny-zivotopis-pavla-kohouta-fci-/literatura.aspx?c=A020529_111531_literatura_kne
  To jenom tak na vysvetlenou.
  Ale prekvapil jste me s vasi otazkou pro pana Berana o te skupine “ne zakladnam“,kde je pan Beran velice aktivni.Az prestane demonstrovat proti Dragounum a bude mit cas se podivat sem na blog tak z vas urcite nebude mit radost.Nevim,nevim, jestli se dockate odpovedi.

 42. Milan napsal:

  Pane Fejinka….máte pravdu asi jako s Okamurou.

 43. Zdeněk Gryc napsal:

  1. Svatopluk Beran říká:
  Čtvrtek, 26. 3. 2015 v 15:15
  Ještě jednu informaci pane Gryc a budu vám ji stále omýlat pokud vy budete užívat zavádějící a z vojenského hlediska přihlouplé pohledy. Vytvoření nárazníkového pásma na úkor Polska ze strany tehdejšího Sovětského Svazu, vygenerovala v tehdejším čase událostí zrada západních spojenců na nás a naprostá neochota západních zemí spolupracovat z tehdejším Sovětskám Svazem na zničení fašistického Německa. Časové důkazy jsem vám již několikrát předložil.
  ——————————————————
  Vážený pane Beran,
  To je absolutní nonsens.
  Po prvé a to jsem musel mlčet, nám to takto v roce 1954 přednášela a pak zkoušela naše lektorka ML v posluchárně FA v Hluboké ulici v Brně. O Katynu, smlouvě Hitlera se Stalinem a její tajnou doložce se ale tehdy nevědělo, že?
  Zdeněk Gryc
  PS. o Katynu se již předtím za Protektorátu Brně „šuškalo“. Němci pro objektivitu před světem tam zavezli také doktory z patologie, fakulty medicíny z Brna. Ti z toho byli velmi nešťastní, zvláště, z formulací, když pak po nich vyžadovali nacisté výpovědi. Snažili se, aby jejich výpověď zněla „našli jsme tam nějaká těla“. Naše dvě spolužačky, pod vedením těchto patologů pitvaly těla SSmanů, která byla po bojích v Králově poli naložena do formalínu v kádích umístěných v suterénu budovy medicíny.

 44. Fejinka napsal:

  A to má být pravda asi jak s tím Okamurou, Milane.

 45. Zdeněk Gryc napsal:

  Svatopluk Beran říká:

  Čtvrtek, 26. 3. 2015 v 13:53

  Zcela určitě jsem se ke Katyni již jednou vyjádřil. Alepokud to potřebujete slyšet budu to pro vás dělat kolikrát budete potřebovat. Něco podobného co se v Katyni stalo je pro mne a musí být pro všechny normální občany nepřijatelné. Právě proto také protestujeme proti americkému principu provokování válek po celém světě, kdy si následně po 75 letech od Katyňského masakru dělají zákonné právo na unášení lidí s následným mučením.
  ——————————————-
  I Katyň se dá s trochou dobré vůle propojit s USA.

 46. Svatopluk Beran napsal:

  Jane, tak trochu tomu co pan Májíček a paní Novomeská prezentovali nerozumím a kde přišli na to že pokračující členové Ne základnám jsou proputinovští nechápu. Škoda že jste na Václavském Náměstí nebyl a nemohl slyšet o čem se tam v projevech hovořilo. Naše media vám to určitě nezveřejní. Jisté je že se tam sešlo kolem tisícovky občanů různých sdružení a i komunistů. Tento protest však tak jak media prezentovala komunisty na Václaváku organizován nebyl. Pokud znáte historickou posloupnost jak měl kde kdo povolený zábor na vyjádřená souhlasu nebo nesouhlasu s průjezdem americké okupační armády dislokované v Německu, tak zjistíte typickou manipulaci která je již v českých médích naprosto samozřejmá a těžko nezúčastněnými osobami rozpoznatelná. Na sobotním protestu na Václavském náměstí jsem pana Májíčka zahlédl. Jak jistě víte, tak již během protestu proti radaru, kdy si iniciativa Ne základnám dala za úkol pokusit se znemožnit vygenerování první legální přítomnosti amerických vojsk a jejich zázemí v Čechách, se iniciativa částečně rozdělila na Ne základnám a Humanistické hnutí. Obě dvě složky však dál spolu kooperovali. Přičemž Humanistická strana se po ukončení možnosti vzniku americké vojenské základny stáhla víceeméně sama do sebe a věnuje se nyní spolupráci s humanistickým celosvětovým hnutím.

  Rád bych podotkl že prokonvojisté měli dojednaný zábor na zcela jiném místě Prahy, odkud neustále přecházeli na náš povolený zábor a snažili se náš, dosud ještě v naší demokracii legální protest, neustále narušovat a provokovat, což se policie snažila řešit. Nemám žádné zprávy o tom, že by někdo chodil na Mírák z protestujících proti demonstrativnímu průjezdu ozbrojených sil Spojených Států Amerických naší zemí a narušoval tím tak, nebo provokoval jejich legální souhlasící srocení.

  Media pak prezentovala výměnu názorů na Václavském náměstí mezi odpůrci a souhlasícími s průjezdem amerických okupačních vojsk, jako zcela legitimní. Jsem přesvědčen že ze strany souhlasících s průjezdem se jednalo o cílené provokace, ke kterým mi jsme se vůči nim na jejich místě demonstrace síly americké armády, neuchylovali. Moc si přeji aby se u nás neopakovalo za americké peníze něco podobného, jako byl na Ukrajině Majdan.

  Jestli následný odkaz aspoň některým nenaznačí skutečnou realitu a pozadí, tak dobře nám tak.

  https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE&feature=youtu.be

 47. Jan P. napsal:

  Pane Furbacher, já se vám divím.Stojí vám to za to ?
  Váš přehled o našich politických emigrantech a disentu je povrchní a účelově zavádějící.
  Na příkladu zmíním ty co nebyli nikdy členy KSČ nebo aktivními svazáky a po roce 1989 svými komentáři přispívali či přispívají do našich různých médií(mainstream,nezávislá,alternativní).
  Karel Kryl(písničkář),Jan Čulík(bohemista a publicista)šéfredaktor Britských listů,Milan Zelený(česko-americký ekonom),MilanKohout(česko-americký performer a vysokoškolský pedagog),Petr Uhl(nejdéle vězněný disident v době normalizace),Milan Kundera(česko-francouzský spisovatel),Ivan Štampach český (regionista a teolog),Jiří Jírovec(Vědecký pracovník v Atomic Energy of Canada).Ve výčtu bych mohl klidně dále pokračovat.Jejich komentáře a nastolená témata se vyjadřují jasně.Mimo jiné patří mezi moje oblíbené autory a mluví mi z duše.Všichni zmiňovaný patří podle vás mezi ty nenormální.Dlouholetá osobní přítelkyně Václava Havla herečka a předsedkyně Českýho helsinskýho výboru Táňa Fischerová(nikdy nebyla členem žádné politické strany) by se do vašeho seznamu nenormálních také vešla.
  Pro vás nejsou pochopitelně dostatečně věrohodný protože se nestali lacinými antikomunisty jako vy.
  Co se týče mého dotazu na p.Berana.Nehledejte zde nic záludného.Zajímal mě pouze jeho názor.Pokud odpoví či ne je to jeho čistě osobní věc.
  Já z toho žádné závěry dělat nemíním.
  Vám se zdá např. normální,že po 25-letech od listopadu 1989 nemají dosud občané v ČR zákon o celostátním referendu ?
  Mě NE.

 48. Jan P. napsal:

  Pane Berane,díky za vyslovený názor a informace.
  Vím,že Socialistická solidarita na pořádanou demonstraci v Praze veřejnost zvala: http://solidarita.socsol.cz/2015/akce/zadne-jednotky-usa-na-uzemi-cr.Tím jsem správně předpokládal,že Jan Májíček se demonstrace zúčastní.JM považuji za výraznou osobnost našeho protestního a sociálního hnutí a má moji důvěru.
  Díky ,,objektivitě“ našich médií zůstala řada občanských iniciativ včetně odlišnosti názorů a postojů jejich lídrů na Rusko-Ukrajinský konflikt před veřejností utajena.Na demonstraci jsem nebyl a mé informace jsou pouze zprostředkované.Četl jsem např. projev spisovatelky Lenky Procházkové,který se mi líbil.
  V sobotu 18.4. tohoto roku se má konat v Praze na Václavském náměstí demonstrace Stop TTIP.
  Třeba se tam některý z nás sejdou.

 49. Honza napsal:

  Pane Jane P., ještě neznamená, že vámi vyjmenované osoby které nebyly nikdy organizovány za komunistického režimu v žádné tehdy vedoucí straně nemají radikálně levicové myšlení. Že vám jsou blízcí ani nepřekvapuje. A pro pana Svatopluka Berana. Vy snad dostanete z té Ameriky a její „chování „pupínky“. Dnes je 1.4.2015 „apríl“ a i snad za to chudáci Američani můžou. Jste přesvědčen že ta vaše podezření „podložená“ různými weby jsou čistá a pravdivá ? Slyšel jste někdy o zastoupení Ruských agentů na jejich velvyslanectví v Praze. Myslíte že jsou tady jenom tak na „dovolené“ jako ruští vojáci na Krymu ? Je mi vás spolu s panem Janem P. že se vaše úvahy a myšlení ubírá vámi prezentovaným směrem.

 50. Svatopluk Beran napsal:

  Honzo sebemíň nepochybuji o tom že že rádoby ruští diplomaté na ruském velvyslanectví nedělají nic jiného než američtí diplomaté na americkém velvyslanectví. Rozdíl je akorát v tom, že ti ruští se musí hodně dobře krýt, zatím co ti američtí mají naprosto volné a zákonné pole působnosti. Tím si já vysvětluji ten číselný rozdíl. Měl jsem možnost mít o této rozporuplné činnostii cizích agentů globálních velmocí v naší republice velice krátký rozhovor s panem Bublanem. Ten mi nechtěně potvrdil že CIA pracuje na našem území na základě kontinuálního povolení všech vlád ČR hned od roku 1990 a samozřejmě beztrestně. Na americkém velvyslanectví je též dislokovaná omezená část americké námořní pěchoty s povolením české vlády na ochranu americké ambasády. Což není legálně umožněno žádné jiné ambasádě, jelokož ochranu ambasád má podle zákona zajišťovat hostitelský stát. Nebojte se omne Honzo, jsem si scela jistý že mi pupínky nehrozí. Jsem ale potěšen že máte starost o mé zdraví. Zastávám však pohled, že kdo je připraven není překvapen. 🙂

 51. Svatopluk Beran napsal:

  Když USA a Sadám Hussajn bojovali bok po boku…

  Válečníci by si přáli, abychom uvěřili jednoduché formulce: Hussajn je monstrum – proto proti němu USA bojují. Toto monstrum je však produktem čtyř dekád intervencí v Iráku a na Blízkém Východě, nejprve jak obou supervelmocí, poté Spojených států a jejich spojenců. Bez Západu by se Hussajn k moci nedostal. A u moci by nezůstal, kdyby se za něj v klíčových okamžicích Západ nepostavil. Británie vytvořila Irák při dělení Středního Východu v roce 1922. Byla to součást její strategie kontroly ropy. Britové také do země dosadili krále – prvního z celého řetězu monarchů v oblasti, kteří na svých trůnech seděli z milosti… britské armády. Prozápadní vládci byli na Blízkém východě mimořádně neoblíbeni.

  Právě v té době se zde začal zdvihat nacionalismus.V roce 1959 velitel Egyptské armády Nássir svrhl Británií podporovanou monarchii. O čtyři roky později zestátnil Suezský průplav. Británie, Francie a Izrael reagovaly invazí. Nássir byl schopen invazi odolat, převážně z toho důvodu, že se USA zdržely.Ponížení Británie a Francie Nássirem vyvolalo na Středním východě světě vlnu sympatií – jedním z Nássirových hesel bylo volání po arabské solidaritě a modernizaci. V Iráku zastávala podobné názory strana Ba`ath. K té se připojil Saddám Hussajn v roce 1956. O dva roky později Abdul Karim Kassem, irácký armádní důstojník po vzoru Nássira svrhl iráckého monarchu. Do ulic Bagdádu vyšly slavit milióny lidí.

  Západní lídři zpanikařili. Spojené státy se obávaly, že Kassem bude první vlaštovkou vlny radikálně nacionalistických režimů. Británie vylodila vojáky v Jordánsku, které sousedí s Irákem. USA vyslala námořní pěchotu do Libanonu. Irácká strana Ba`ath se s Kassemem nepohodla a Saddám a další aktivisté brzy začala spolupracovat s CIA ne jeho svržení. Puč proti Kassemovi přišel v roce 1963. Rádiová stanice CIA v Kuvajtu vysílala aktivistům Ba`ath a armádním důstojníkům jména levicových aktivistů. Následovalo krveprolití, kdy Ba`athisté a jejich spojenci zmasakrovali tisíce levičáků a Kassemových spojenců. Poté začaly USA do země dodávat zbraně k použití proti Kurdským rebelům na severu.

  Za nového režimu se dostaly ke kontraktům a výsadám americké společnosti jako Parsons, Bechtel a Mobil. Jeden z bysnysmenů, který v té době nejvíce profitoval, se jmenuje Ahmad Chalabi a je nyní Spojenými státy prosazován jako možná náhrada Saddáma Hussajna. Nový ba`athistický režim měl ovšem malou podporu. Byl rychle nahrazen konkurenčními armádními důstojníky. Druhý puč v roce 1968 přivedl, s asistencí CIA, ba`athisty zpátky k moci. Saddám se brzy stal druhým mužem v zemi. Režim na počátku sedmdesátých let podporovaly jak USA, tak Rusko. USA zásobovaly Irák sofistikovanou komunikační technikou. Nicméně hlavním spojencem USA v Zálivu byl Irán. V důsledku toho směřoval irácký režim k Rusku, jež se stalo jeho hlavním dodavatelem zbraní. Šáh a USA v roce 1973 vyzbrojovaly a cvičily Kurdské guerrily Kurdské demokratické strany k tomu, aby bojovaly s iráckou armádou.

  V roce 1975 se pak Irák a Irán dohodly ohledně sporného přístupu k zálivu. USA a Irák náhle zastavily pomoc Kurdské demokratické straně, která se ocitla vydaná na milost a nemilost irácké armádě. Kurdové byly brutálně vražděni, kdy byly používaný MIGy k náletům na bezbranné civilisty. Ten samý rok povolila americká vláda společnosti Pfaulder dodávat Iráku plány na výrobu továrny na chemické zbraně. Podobně jako několik dalších režimů té doby, jako např. Siad Barreovo Somálsko či Mengistova Etiopie, Irák podporoval ve Studené válce nejprve jednu, pak druhou stranu.

  Násilnictví těchto režimů a nedostatek demokracie neznepokojovaly ani Rusko, ani USA. Saddám se stal formálním vůdcem v roce 1979. V tomto roce svrhla revoluce v Iránu Šáha, čímž zbavila Spojené státy klíčového spojence. Irán Ajatoláha Chomejního inspiroval skrze Střední Východ vlnu antizápadního cítění. Spojené státy se obávaly, že se iránská revoluce rozšíří. Začaly rázně podporovat Saddáma Hussajna proti Chomejnímu. Irák začal v září roku 1980 proti Iránu válku. Prudce narostly západní prodeje zbraní Iráku. Stejně tak přímá americká vojenská podpora. Spojené státy daly Iráku satelitní a jinou zpravodajskou techniku, která byla schopna například vymezit Irácké pozice pro útoky jedovatým plynem.

  V ranných osmdesátých letech se vynořily důkazy o útoky hořčičným plynem proti iránským vojákům. Americký prezident Reagan vetoval odsouzení Iráku. Jeho ministr obrany Donald Rumsfeld odletěl do Bagdádu, aby si potřásl ruce se Saddámem Hussajnem a Spojené státy zde znovuotevřely ambasádu. Byla to i tato podpora, jež povzbudila Saddáma Hussajna k použití jedovatého plynu proti kurským civilistům v roce 1988. Pokaždé, když irácké jednotky utrpěly ve válce s Iránem porážku, zvýšily Spojené státy Iráku podporu. Americké válečné lodě doprovázely irácké ropné tankery a doprovázely útoky na iránské ropné pole. USA také sestřelily iránský dopravní letoun. Stále zjevnější podpora Spojených států v letech 199 až 1989 přinutila Irán k ukončení války.

  Hussajn byl v té době obtížen ohromnými válečnými dluhy. Obvinil Kuvajt, že těží tolik oleje, že snižuje cenu, a v srpnu 1990 jej napadl. Dny před invazí řekl velvyslanec Spojených států v Iráku režimu, že považuje spor mezi Kuvajtem a Irákem za čistě “arabskou záležitost”. Saddám věřil, že to znamená americké požehnání pro invazi. Ale USA se obávaly, že Irák získá rozhodující kontrolu produkce ropy a obrátily se proti němu. Právě v té době americké (a české) deníky najednou objevily masakry kurských a iráckých členů opozice.V roce 1991 spustily USA a jejich spojenci válku proti Iráku.

  Iniciativa proti válce, 2003

 52. Jan P. napsal:

  Honzo, vy jste si to vyložil dost nepřesně.Já proti USA jako zemi a jejim občanům žádnou fóbii necítím.
  Nemám žádný důvod proč ?
  Proti zahraniční politice USA a NATO jako byla např. válka v bývalé Jugoslávii,Iráku,Lýbii atd se jasně vymezuju.Máte pravdu,že některý revoluční socialisté a levicový liberálové mi jsou blízký.Stejně jako vám jsou blízký názory naší pseudopravice.Nebo pouze podléháte oficiální propagandě,kterou šíří náš privátní mediální mainstream a veřejnoprávní ČT ?
  Naprosto výstižně přesně to ve svém článku ,,Deficit cti,myšlení a odvahy“ napsal Milan Daniel(bývalý disident a myšlením levičák).
  http://www.literarky.cz/blogy/milan-daniel/19621-deficit-cti-myleni-a-odvahy.
  Tímto z mé strany debatu k blogu ,,Dvě zastavení“ končím.Jsem přesvědčen o tom,že se diskuze vyčerpala.Vyjímku udělám pouze u p.Berana.

 53. Honza napsal:

  Pro pana Jana P. a Svatopluka Berana. Neví zda jste včera večer před 22.hod. viděli ČT která ukazovala zpravodajství Ruské televize kde tato informovala o průjezdu americké kolony přes území ČR. Jestli podle vás ČT informuje zkresleně a jednostranně, tak tady bylo vidět jak se dělá propaganda. Skutečně poučné.
  A co se týče ochrany ambasád, tak jelikož se jedná o svrchované území té které země, tak má nárok na svoji ochranu. Stejně tomu je u všech ambasád a to i u našich. Možná to není o uniformách, ale ozbrojená ochrana existuje.

 54. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran zminoval jste se ze by jste si rad podiskutoval s americkymi vojakyl ,tak jak jste discutoval s ruskymi v 68.,kdyby byla moznost.Moznosti bylo dost ,hlavne v Praze.
  Zajimalo by mne jak reagovaly ,kdyz jste na ne spustil tu vasi komunistickou agitku.

 55. Jan P. napsal:

  Honzo,rozumím tomu,že pro řadu lidí je to těžké se v tom dobře orientovat.Konflikt mezi USA,EU a Ruskem vyvolal mimo jiné informační válku.Propagandou nešetří jak Západ tak Rusko.To je nezpochybnitelný fakt.Např.politolog Jiří Pehe se domnívá,že je lépe se mýlit s USA než mít pravdu s Ruskem.Já sdílím názor,že pravda není jenom jedna. Informační válce a zvyšování rizika válečného konfliktu v Evropě ze strany obou světových velmocí včetně NATO jsme vystavený bez rozdílů všichni.Málo kdo z nás si přeje válku.Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík ve svém článku na téma americký vojenský konvoj pravdivě píše:Reakce české veřejnosti na průjezd kolony amerických vojáků českými městy znovu dokazuje, že mnozí Češi nereagují realisticky a pragmaticky na to, co je, ale na to, co si sami určí jako symbolický, metaforický význam daného jevu na základě své vlastní zkušenosti.Konec citátu.
  Zkuste sledovat jiná média a autory komentářů než jste byl doposud zvyklí.Jsem přesvědčen o tom,že vás to informačně o společenském dění u nás i ve světě více obohatí.Nemusíte se vůbec bát nákazou bolševickým komunismem či proruskou propagandou.Např.americký novinář Erik Best v dnešním vydání Parlamentních listů má zajímavý komentář,který je plný racionálních argumentů:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Erik-Best-mluvil-na-plna-usta-uz-pred-prijezdem-konvoje-A-proti-proudu-jde-i-ted-kdyz-Americane-odjeli-368917

  Pro čtenáře,který mají zájem si poslechnout projev lídrů občanských iniciativ včetně předsedy KSČM V.Filipa,které zazněly na demonstraci proti průjezdu konvoje americké armády minulou sobotu na Václavském náměsti v Praze přeposílám odkaz na celý video: http://www.novarepublika.cz/2015/04/demonstrace-proti-prujezdu-konvoje.html
  Každý si svůj názor na smysl a cíl pořádané demonstrace jistě vytvoří sám.

 56. Michal napsal:

  Přesně Libore, videa z Prahy 1968 jsou k dispozici na YouTube….mongolové by Berana, pardon Jana P. což je mimochodem jedna osoba nakopali do zadku.

 57. Libor Furbacher napsal:

  Pane Jane ,
  Odpoved na Vase:………“Pane Furbacher, já se vám divím.Stojí vám to za to ?
  Váš přehled o našich politických emigrantech a disentu je povrchní a účelově zavádějící.
  Na příkladu zmíním ty co nebyli nikdy členy KSČ nebo aktivními svazáky a po roce 1989 svými komentáři přispívali či přispívají do našich různých médií(mainstream,nezávislá,alternativní)…………“
  Konec quote.
  Jen jsem se na ten vas seznam “nekomunistu “ podival a uz jsem tam videl stalinistu Kunderu, nejenom ze byl komous ale jeste udal kamose stbakum a ten dostal 14 let.
  http://brno.idnes.cz/doba-kdy-i-kundera-zpival-falesne-d4e-/brno-zpravy.aspx?c=A081021_112139_brno_luv
  Ten vas socialistickej Bohemista Culik a jeho Blisty,jsou trosku na vychcane strane ve skotsku,jak se i jeho nekteri socialisticti spolupracovnici domnivaji.
  http://blog.aktualne.cz/blogy/fabiano-golgo.php?itemid=12795
  Dalsi je Kanadan Jiri Jirovec , klidne si vystudoval v Praze ,byl poslan na studium v Canade .Kde se v1969 strasne divil tomu ze cesti emigranti z 1948 napsali dopis Canadske vlade,at neberou komunisty ,protoze tam bylo mezi nimi hodne tech co je osobne vyhaneli z gruntu a zaviraly.
  Do ceska se vratil vystudovany 1970 ,do pekneho mistecka ,nekolikrat cestoval do svedska a uzival si priviligovaneho socialismu.V roce 1986 nahle “utekl“ do canady.Kde dostal praci v atomovem vyzkumu.Zajimave.Jeho socialisticke postoje jsou zname od te doby co sel do duchodu ,predtim jsem o nem neslysel nic.
  Uhle mel zalozene “Hnuti revolucni mladeze“.Samozrejme bylo marxisticke ,ale ne komousum po chuti.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Uhl#cite_note-4
  Samozrejme PAN Kryl se mam dostal na vas list nedopatrenim,ten nema s vasim socialismem nic spolecneho.Ty ostatni neznam .
  Pane Jane ,Ano stoji mi to za to vam odpovedet,abych ty vase upravene “pravdy “uvedl na pravou miru.

 58. Libor Furbacher napsal:

  Pane Jane ,
  Odpoved na Vase:quote…“Pane Furbacher, já se vám divím.Stojí vám to za to ?
  Váš přehled o našich politických emigrantech a disentu je povrchní a účelově zavádějící.
  Na příkladu zmíním ty co nebyli nikdy členy KSČ nebo aktivními svazáky a po roce 1989 svými komentáři přispívali či přispívají do našich různých médií(mainstream,nezávislá,alternativní)….“
  Konec quote.
  Jen jsem se na ten vas seznam „nekomunistu “ podival a uz jsem tam videl stalinistu Kunderu, nejenom ze byl komous ale jeste udal kamose stbakum a ten dostal 14 let.
  //brno.idnes.cz/doba-kdy-i-kundera-zpival-falesne-d4e-/brno-zpravy.aspx?c=A081021_112139_brno_luv
  Ten vas socialistickej Bohemista Culik a jeho Blisty,jsou trosku na vychcane strane ve skotsku,jak se i jeho nekteri socialisticti spolupracovnici domnivaji.
  //blog.aktualne.cz/blogy/fabiano-golgo.php?itemid=12795
  Dalsi je Kanadan Jiri Jirovec , klidne si vystudoval v Praze ,byl poslan na studium v Canade .Kde se v1969 strasne divil tomu ze cesti emigranti z 1948 napsali dopis Canadske vlade,at neberou komunisty ,protoze tam bylo mezi nimi hodne tech co je osobne vyhaneli z gruntu a zaviraly.
  Do ceska se vratil vystudovany 1970 ,do pekneho mistecka ,nekolikrat cestoval do svedska a uzival si priviligovaneho socialismu.V roce 1986 nahle „utekl“ do canady.Kde dostal praci v atomovem vyzkumu.Zajimave.Jeho socialisticke postoje jsou zname od te doby co sel do duchodu ,predtim jsem o nem neslysel nic.
  Uhle mel zalozene „Hnuti revolucni mladeze“.Samozrejme bylo marxisticke ,ale ne komousum po chuti.
  //cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Uhl#cite_note-4
  Samozrejme PAN Kryl se dostal na vas list nedopatrenim,ten nema s vasim socialismem nic spolecneho.Ty ostatni neznam .
  Pane Jane ,Ano stoji mi to za to vam odpovedet,abych ty vase upravene „pravdy „uvedl na pravou miru.

 59. Svatopluk Beran napsal:

  Honzo odpovídám opožděně, ale fakt nestíhám. Na rozdíl od vás, mám možnost sledovat různé televizní zpravodajské servry, jak už jsem několikrát podotkl, čímž jsem podle mne schopen si udělat celkem vyrovnaný přehled kde co kdo preferuje a co pro svou výhodu zase naopak potlačuje. Takže konkrétně tuhle blamáž ruských medií jsem nemusel vstřebávat opožděně jako vy z ČT. Sám jsem se bavil tím co vysílala ruská media zkresleně o ,,průjezdu americké armády českem, ještě před tím než tuto argumentaci naše televize umocnila na druhou. ČT skutečně informovala naše občany pravdivě o tom jak ruská media manipulovala se svými ruskými občany, ovšem činila to proto, aby stejným způsobem manipulovala s námi, potažmo s vámi. Všimněte si například jak ve 22,minutě a 32 vteřině pořadu Horizont komentátor uvádí že proti americkým vojákům protestovalo pouze několik desítek občanů. Což není v celkovém dění reálná skutečnost. Protestu proti průjezdu amerických okupačních sil Českou republikou, což ve skutečnosti nebyl pouhý průjezd samostatné americké armády českou republikou, nýbrž vojenské logistické cvičení americké okupační armády dislokované v Německu, testující průjezdnost české republiky, protestovalo a nesouhlasilo na Václavském náměstí ne několik desítek občanů, nýbrž dobrá tisícovka. Dále česká media vůbec neuvedla, že ostatní světová media neuvedla na svých servrech o tomto vojenském cvičení na území ČR prakticky ani zmínku. Otázkou tak též zůstává proč u nás a v Rusku takový humbuk a na západě ticho po pěšině. Vysvětlení může být podle úhlu pohledu různé. Já bych to viděl tak, že není důvod zviditelňovat u občanům západu cvičení americké okupační armády na území ČR a to ještě v případě, kdy zdaleka ne všichni čeští občané souhlasí s eskalací amerických destabilizačních a vraždících vojenských misí po celém světě, která mají na svědomí za posledních několik let ve třech státech Euroasie až 2 miliony mrtvých a až šestinásobnou eskalaci terorismu po celém světě.

  Pokud budete mít čas a potřebu si poslechnout o čem všem diskutující na demonstraci proti americkým vojskům na českém území hovořili, přikládám následný odkaz.

  https://www.youtube.com/watch?v=nFwmQjf-BRE

 60. Svatopluk Beran napsal:

  Pame Furbacher nehovořil a dovysvětlím později.

 61. Honza napsal:

  Svatopluk Berane, jenom krátce :
  – Kdyby z průjezdu a krátkého pobytu neudělal levice a různé extrémní levicová uskupení s médii „aféru světového rozměru ohrožující světový mír“, tak si toho skoro nikdo nevšimne, jelikož se jednalo o banalitu.
  – I kdyby počet nesouhlasících a protestujících pod vedení generála JUDr. Vyvadila byl daleko větší, tak to je stále „nic“ proti těm co Američany vítali (proto i ten poměr šotů v televizi 🙂 ).
  – Americké základny rozmístěné po celém světě jsou na základě mezistátních dohod a nejsou okupační, což nelze o Rusech říci.
  – S těmi mrtvými lze souhlasit , ale Rus taky nemá čisté ruce.

 62. Honza napsal:

  Svatopluku Berane, ta poslední řečnice ( nevím kdo to byl ) ta je fakt „dobrá“. Jenom jste mi tam na tom podiu zastiňujícím se mírem chyběl vy nebo Jan P.

 63. Jan P. napsal:

  Pane Furbacher,čekal jsem,že se ozvete.Největší ideovou zaujatostí trpíte vy sám.
  Já neměl na mysli pouze ty co se hlásí k nějakému světonázoru jako je např.revoluční socialista Petr Uhl.Mezi nimi jsou osobnosti a intelektuálové,který zastávají pouze kritické a racionální myšlení.
  Na příkladu jsem některá jména uvedl.Jestli jsou tato zmiňovaná jména a osobnosti pro vás dostatečně důvěryhodná je věcí názoru.Jsem pevně přesvědčen o tom,že řada z nich mimo jiné projevila za minulého režimu věští kus odvahy postavit se totalitě než vy.
  Měl by jste se naučit respektovat určitou názorovou část společnosti,která má odlišné myšlení a úhel pohledu a není vůbec marginální.Na vaše přesvědčení a hodnoty máte pochopitelně právo.Nikdo vám je neupírá.Jak zdůrazňoval americký senátor Daniel Patrick Moynihan: „Máte právo na svůj názor. Ale nemáte právo na vlastní fakta.“
  Vladimír Tupáček ve svém článku ,,Déjá vu“ na stránkách Literárních novin mimo jiné výstižně napsal:
  Stejně jako za radarových let jsou i dnešní odpůrci konvoje podrobováni masivní štvanici nejen pravicových médií. Tolik novinářských perel, ať už od „obránce svobody slova“ Šafra nebo „levicového politologa“ Pehe, jsme tu opravdu dlouho neměli. Lažnovský se Scheinostem nadšeně tleskají v hrobě. Věc je přece tak strašně jasná a jednoduchá: Všichni odpůrci konvoje jsou buď komunisté nebo Putinovi agenti, případně obojí. Vše se přece potvrdilo na sobotní protikonvojové demonstraci na Václavském náměstí.
  Je trošku humorné vůbec označovat Filipovy neproduktivní sociáldemokraty v rudém tesilu za autentické komunisty, nicméně tenhle problém nechme stranou, neboť je až příliš mimo omezenou myšlenkovou kapacitu našich NATOidních agitpropčíků. Nikdo z nich si ani nechce přiznat, že by proti konvoji a NATO obecně mohli protestovat i lidé, kteří nesouhlasí jak s americkým, tak ruským imperialismem. Příkladem budiž zmíněná demonstrace, kde se objevil i disident a undergroundový performer Milan Kohout. Ostatně bývalých chartistů, kteří nesouhlasí se současnými NATOidními eskapádami, je habaděj (Petr Uhl, Jan Schneider, Lenka Procházková, Mikoláš Chadima, Jan Petránek…). Nebyla nakonec Charta samotná produktem KGB, jak tvrdí cibulkovští paranoici?

 64. Honza napsal:

  Pane Jan P., nejsem velkým příznivcem vystupování a chování pana Cibulky, ale jsem přesvědčen že na těch jeho seznamech a názorech něco bude. Proč by k nim byla v mnoha případech taková averze.

 65. Libor Furbacher napsal:

  Pane Jane ja nad vama zasnu.
  Prvne mi napisete seznam lidi kde se dusujete ze nikdy nebyly komunisti,jako treba Kundera;Kdyz vam poslu fakta a vyvratim vam to,tak citujete ze mam pravo na svuj nazor a ne na sva fakta.Ctete to nekdy po sobe?Vy nevidete jak tam lzete?Vlastne to je asi ta ruda fata morgana kterou vy socialisti slepe nasledujete ,proste ucel sveti prostredky.
  Vy jste ten pravej soudce co muze posuzovat nekoho odvahu proti komunistum a totalite.Ja osobne jsem zadnou odvahu nemusel mit.Kdyz jsem videl ty davy ovci jak jdou podepisovat antichartu aniz to cetly tak to mi dodalo veskerou odvahu co jsem potreboval.A pak uz jsem potreboval jenom stesti.A poprat vam at se tam mate dobre [a dobre vam tak].

 66. Jan P. napsal:

  Pane Furbacher,některý z nich v KSČ do roku 1968 skutečně byli jiní NE.Tento fakt nepopírám.Naleznete tam taky řádu osob,který v KSČ nikdy nebyli.
  Např.u Petra Uhla se dopouštíte ne-fér argumentace.Za svoji angažovanost v Hnutí revoluční mládeže byl po roce 1969 souzen a vězněn.To jste účelově raději zamlčel nebo neznáte všechna relevantní fakta. S KSČ nebo Národní frontou nemělo HRM nikdy nic společného a bylo v té době nelegální.Pro neostalinisty a normalizační vládní stranickou elitu byli revoluční socialisté stejně nebezpečný jako ostatní opozice.Tento fakt snad uznáte.V HRM byla mimo jiné taky aktivní např. Petruška Šustrová.Její osobu vám nemusím snad přibližovat.Ona svůj světonázor na rozdíl od lidí jako PU změnila.To není výtka k její osobě.Pouze konstatování jako holý fakt.Revoluční socialisté a humanisté se od reformních komunistů z roku 1968 v řadě věcí názorově liší.Pravice má taky řadu názorových proudů a z některými pravicovými hodnotami nemám problém se ztotožnit.
  Karel Kryl svojí kritikou polistopadových poměrů u většiny veřejnosti je dostatečně známý.Stejně jako např.Jan Čulík,Milan Kohout,Jan Schneider a řada dalších se k žádnému světonázoru nikdy nehlásila.Měli a mají kritické a racionální myšlení,který vy vnímáte jako nebezpečnou levicovou úchylku. Povrchně a demagogicky soudíte minulost a současnost řady našich předních politiků,intelektuálů a aktivistů.Vaše vidění světa je hodně černobílé.
  Za křivdy,které se vám v bývalém Československu stali socialisté,reformní komunisté a celá demokratická levice nemůže.Kde zůstala vaše kritika normalizačních komunistů a politiků jako byl M.Čalfa,V.Dlouhý,V.Tošovský,K.Dyba,I.Kočárník…..? Ty žádnou odvahu za minulého režimu neprojevili a za vaše těžkosti v minulosti nesou přímou politickou a osobní odpovědnost.! Odpovím za vás.
  Po roce 1989 se ztotožnili s hodnotami a světonázorem,který vám je blízký.Pro vás se tím stali důvěryhodnými.Vše odpuštěno. To stejné platí i o řadě některých našich novinářů a komentátorů,který po listopadu 1989 změnili politický dres.Se zájmem a nadšením je dnes čtete či posloucháte.
  Nezlobte se na mě.Vašemu uvažování nerozumím a nechci ani porozumět

 67. Libor Furbacher napsal:

  Samozrejmne pane Jane ,pokud ctete to co obcas pisi tak vite ze se zase mylite. Pro mne jsou vsichni komousi stejny svinstvo ,vy si tam pridejte jmena ,protoze vy je znate.Me je jedno jestli jsou reformni nebo prevleceny .Jednou tam byly tak je to sebranka, a tak jsou zodpovedni ,jak vy pisete za“ moje “tezkosti.
  Samozrejme ne za vase tezkosti ,protoze vam to vyhovovalo ,popripade jste byl jeden z nich,Tak se nedivte ze nemuzete rozumet memu uvazovani.

 68. Jan P. napsal:

  Pane Furbacher,já se vám opět divím,že zbytečně ztrácíte svůj čas v diskuzi s levicovou sebrankou.Já vás první neoslovil. Vy by jste nejraději s některými našimi komentátory a novináři jako je např. p.Šafr zavedl mccarthismus.
  Zastávat určité přesvědčení a hodnoty není ještě důvod pro to být členem politické organizace.Např.vy svým pravicovým neoliberálním smýšlením jste člen TOP 09,ODS, ANO ? Nemusíte být pochopitelně k vůli tomu v politické straně. Stejně jako my všichni ostatní názorově politicky odlišný. To není snad tak těžké to pochopit.Já si myslím,že v USA to nějak funguje podobně jako v Evropě včetně ČR.
  Můžu vás pouze ubezpečit o tom,že jako názorový levičák jsem nebyl v minulosti ani současnosti člen žádné politické organizace.Do roku 1989 jsem nevěděl ani o tom,že existuje nějaká pravice či levice.
  Abych vás na závěr trochu popíchnul.Čekám na českou Syrizu či Podemos.
  Myslíte si,že se dočkám ? Vaši odpověď si dovedu už teď představit.Nemusíte reagovat.Bylo by to zbytečný.Já na to reagovat nebudu.
  Přeji vám hodně zdraví a štěstí v osobním životě a úspěch ve vašem byznysu.

 69. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher, s vojáky americké okupační armády Německa, kteří prováděli své nepovolené vojenské cvičení na území ČR, (za tolerance dnešní české vlády i opozice, které toto vojenské logistické cvičení americké armády medializovaly jako pouhý průjezd), jsem nehovořil především z toho důvodu, že náš protest byl zorganizován den před tím než se toto vojenské cvičení přesunulo na území naší republiky, přičemž naším cílem bylo využít pouze legální a zákonné prostředky k tomuto protestu, s vyloučením jakýchkoliv provokací, které by následně mohlo americké velvyslanectví a americká vláda zneužít finanční podporou českých nácků, podobně jako zneužili oprávněný protest ukrajinských občanů z vládou na Majdanu, k podpoře ukrajinské krajní pravice a ukrajinských nacistických složek k násilnému státnímu převratu. To za prvé. Za druhé jsem přesvědčen o tom, že občané USA, kteří slouží za peníze v americké celosvětově vraždící armádě a živí tím své rodiny, nemohou vést legitimní vyrovnaný rozhovor směřující k upřesnění toho aby si uvědomili, co po nich jejich zaměstnavatel za peníze daňových poplatníků vlastně požaduje. Za třetí se domnívám, že by nás ani jako nesouhlasící občany ČR do kasáren česká vojenská policie nepustila. Za třetí jsem nehovořil ani s anglickými okupačními vojáky Německa, (kterých je na rozdíl od asi 70 tisíc amerických jich je v Německu dislokovaných pouze 19 tisíc), protože ti se tohoto výhradně amerického cvičení neúčastnili. A za čtvrté přispěji i něčím ve váš prospěch. Nevěřím ani za mák tomu co koluje jako možnost zdůvodnění tohoto amerického cvičení na našem území z hlediska některých českých fundamentálně prorusky zaměřených občanů, že se totiž jednalo o logistické cvičení americké armády, které mělo prověřit ústupové schopnosti americké armády před armádou ruskou.

  Dále přikládám odkaz, který je možná součástí ruské propagandy. Mohl byste mi potvrdit nebo vyvrátit že proběhl v některé americké televizi. To za prvé. A za druhé. můžete podat nějaké důkazy o tom že není skutečností to co onen diskutující prohlašuje. Děkuji za odpověď

  http://www.mojevideo.sk/video/1b052/najuprimnejsie_tri_a_pol_minuty_v_televizii.html

 70. Svatopluk Beran napsal:

  Honza říká:
  Pondělí, 6. 4. 2015 v 12:49

  Svatopluk Berane, jenom krátce :
  – Kdyby z průjezdu a krátkého pobytu neudělal levice a různé extrémní levicová uskupení s médii „aféru světového rozměru ohrožující světový mír“, tak si toho skoro nikdo nevšimne, jelikož se jednalo o banalitu.

  Na rozdíl od vás Honzo jsem přesvědčen, že se nejednalo o banalitu a že v demokracii má každý právo vyjádřit svůj názor. To co provedla česká televize nebylo nic jiného, než že na doporučení americké ambasády, z ohledem na to jak historicky proběhly první české reakce na dislokaci první americké vojenské základny v Brdech, zvedly od židlí typickou PR mediální akcí proamericky smýšlející občany, z nichž většina vůbec netuší co vlastně Spojené Státy ve světě za pomoci nejvýkonnější armády světa a amerického rezervního petrodolaru, tištěného americkou soukromou bankou, vlastně činí. Dále bych se vás chtěl zeptat jestli znáte tu o Jezinkách. Domnívám se že ano. Takže dobře víte, že napřed je to jen prstíček, potom dva, potom pět, pak je to noha mezi dveřmi, no a nakonec si už s vámi dělají zcela co chtějí. Vy na těchto blogách asi nejste až tak dlouho. Ale psával tu také jeden jihlavský zastupitel za ODS a ten tvrdil, že je dobře že Američané vraždí v Iráku, protože on přece nebude jezdit jenom na ropu z Hodonína. No a ta úžasná americká armáda a vláda dokázala vygenerovat svou hloupostí v Iráku, Afganistán, Lybii či Sýrii toxický odpad v podobě šestinásobného zvýšení terorismu po celém světě s vygenerováním Islámského státu. Zjistěte si jak na to doplácejí nyní třeba Jezídské ženy. Tento jihlavský zastupitel ODS měl též ,,zajímavé pohledy na Kubu, jenž byly prezentovány bez naprostých historických vědomostí o prvních pokusech občanů Kuby z vymanění se od Španělské nadvlády a následné americké okupace. Puste si dnešní zprávy ČT 24, v 7hod. Najděte si moje příspěvky ohledně Kuby, které jsem prezentoval asi před osmi lety a posuďte sám co jsem uveřejňoval tenkrát já a co již má americkou ambasádou povolené zveřejňovat dnes také ČT.

  Honza říká:
  Pondělí, 6. 4. 2015 v 12:49

  Americké základny rozmístěné po celém světě jsou na základě mezistátních dohod a nejsou okupační, což nelze o Rusech říci.

  Za prvé Honzo, napište mi které okupační vojenské základny a kde Rusové mají.
  Za druhé jsem přesvědčen že zdaleka ne všechny vojenské základny, které mají Spojené státy po celém světě na ohlídání si svého petrodolaru nejsou následkem vojenské okupace nebo anekxe. Typické je například Kubánské Guantanámo či Havajský Pearl Harbor.Též vojenské základny v Afganistánu, Iráku. Lze mezi ně podle mne zařadit i ty které získaly Spojené Státy po celém světě v roce 1939 na úkor Velké Britanie. Bez nich totiž nebyly Spojené Státy ochotny Velké Britanii poskytnou půjčku pro boj o holý život anglických občanů z hitlerovským Německem. Dokud totiž neodstoupil z postu ministerského předsedy Velké Britanie Chamberlain a nebyl zvolen Churchill, musela Velká Britanie platit v systému ,,Cash and Carry. (zaplať hotově a můžeš si to odnést). První co Churchill udělal po svém nástupu do funkce bylo totiž to, že přistoupil na tyto americké podmínky, které Chemberlain vytrvale odmítal. Jednalo se například o britské základny na Bermudách, na Bahamských ostrovech, na Jamajce, na ostrově Santa Lucia, na Trinidadu, na ostrově Antigua, v Britské Guayně a mnohých dalších, vše na 99let. Ano tehdy to bylo ještě období kdy nad Velkou Britanií slunce nezapadalo. To se to zjískávají země od příbuzného, když mu jde o holý život a chytře vyřazují ze světového prvenství.

 71. Honza napsal:

  Svatopluku Berane – typický příklad Československo rok 68, Maďarsko 1954 (?), 2015 Krym, Jižní Osetie, Abcházie. Ano, následně vše uznáno kolaborační vládou. Historii před 2.světovou válkou a těsně po ní lze chápat jako mocenské rozdělení světa, kterého se účastnil v té době i Sovětský svaz.
  Co se týče vašeho výrazu „cvičení“ týkajícího se průjezdu amerických vojáků přes území ČR . Určitě jste byl na vojně a víte co je vojenské cvičení. Zároveň vojenské provokace Ruska v oblasti pobaltských zemí jsou daleko nebezpečnější než průjezd kolony „pár“ obrněných vozidel a 500ti vojáků americké armády daleko od hranic Ruska.
  A když vám tak leží v hlavě americká ambasáda, tak já zase můžu tvrdit že vámi uskutečněné proti akce jsou financovány Ruským velvyslanectvím, kde sedí „záhadní mužíci“ krytí diplomatickou imunitou.

 72. Honza napsal:

  Satopluku Berane ( trochu odlehčeně ) -a je to tady „Noční vlci, oblíbený motorkářský klub ruského prezidenta Vladimira Putina, oslaví sedmdesáté výročí konce druhé světové války netradičním způsobem, který se dotkne i Česka“. Projedou přes ČR – nejsou to ti maskovaní mužíci ( viz Krym ) kteří jako maskovaní projedou demonstrativně přes naše území a jsou podporováno Ruskou ambasádou ? 🙂

 73. Svatopluk Beran napsal:

  Vůbec nepochybuji že se jedná o zpětnou provokaci a nesouhlasím s ní. To je přesně ta eskalace proti které jsem já na Václaváku protestoval a se mnou převážná většina lidí. Začli to opětovně amíci průjezdem u nás a už se to rozrůstá na obě strany. Byl jsem na vojně. Hrál jsem sice volejbal ale jako vojín ze zařazením ,,nadpočetný,, jsem se i zůčastnil i dvou dvoudeních cvičení ve kterých jsme nacvičovali pouze právě přesun z kasáren na místo určení kde se máme zakopat. Tihle američtí okupanti Německa si cvičili jenom průjezd, protože Brdy zatím nejsou jejich. Je potřeba to zastvit. Jak já proti amíkům i rusákům, tak to samé i vy a každý občan této republiky. Nesmí tu být žádný Majdan. Nezapoměňte že zatím co rusáci jako okupační armáda opustili Německo i ostatní země které kontrolovali, tak západní okupační armády to neučinily a ještě se v rozporu z ústní dohodou mezi Gorbačovem a Reganem posunuly své okupační jednotky do bývaláho okupačního pásma jiné vítězné mocnosti 2SV. Nevzniklo tak žádné svobodné Německo, které bylo cílem dohody o zboření rozdělující zeď mezi Němci, nýbrž jeden okupant se konečně stáhl a ukončil tak jednou pro vždy ze své strany důsledky 2SV, zatím co druhý se posunul na uvolněné místo a podvedl toho prvního. Pokud by se totiž spojila německé technologie s ruským prostorem a surovinami, znamenalo by to vedle Číny dalšího silného konkurenta celosvětovým hospodářským zájmům USA. A to je to co dnešní etablované nadnárodní společnosti, korporace i finanční ústavy, nechtějí připustit.

  Jak daleko projíždějí se svými obrněnými vozidly ruští vojáci od amerických hranic a jistí si třicet kilometrů od amerických hranic, dejme tomu v Mexiku, své hospodářské zájmy s odůvodněním, že američani cvičí vně svých hranic? Co myslíte že je důsledkem toho že najednou jsou Spojené Státy rozhodnuty ustoupit od embarga Kuby a spolupracovat. Domníváte se že je to zájem o chudé občany Kuby? To jsem zvědavej do jaký klece teď poleze lidovec Svoboda i ostatní na Václaváku, když sami američani v obavě s ruské expanze na Kubu jsou najednou největším bratry Kubánců? Kde asi bude exibovat?

 74. Jan P. napsal:

  Honzo,zkuste se na celou věc o které píše p.Berana dívat racionálně pokud nejste zapřisáhlý militarista.
  Nikdo zde neadoruje současný politicko-společenský systém v Rusku a není nekritický k imperialistické politice bývalého SSSR a dnešního Ruska.To neznamená,že tím musíme být nekritický k zahraniční a bezpečnostní politice USA,která za posledních 50-let pro národy a státy ve světe nic dobrého nepřinesla.P.Beran ve svých diskuzních příspěvcích předložil řadu faktů,která jsou nezpochybnitelná a veřejně ověřitelná.I v USA existuje řada mírových iniciativ a občanských hnutí,které za to vládní elitu a Pentagon ostře kritizují a protestují.
  Nedávejte dohromady p.Vyvadila a Bartoše dohromady z iniciativami,které jasně odsuzují americký tak ruský imperialismus.To nemá z antiamerikanismem a rusofilstvím nic společného.
  Zkuste si něco na toto téma přečíst od autorů jako je např.analytik a disident Jan Schneider či novinářka Tereza Spencerová.Já jejich články a komentáře považuji za velmi fundované.
  Politička a občanská aktivistka Táňa Fischerová to v rozhovoru pro Parlamentní listy vystihla dobře,když sdělila,že našimi klíčovými spojenci by měly být především státy EU.

 75. Honza napsal:

  Jane P. – Parlamentní listy nečtu, jelikož se jedná o levicově zaměřený tisk – ztráta času. Rovněž vyjádření paní Táni Fischerové nemá pro mě vypovídající hodnotu ( viz. její prezidentská kampaň ). Že našimi spojenci jsou právě státy EU ( což začíná podkopávat náš všeználek Zeman ) mi paní T.Fischerová nemusí připomínat. Rovněž by ale měla připomenout naše členství a povinnosti v NATO. Dokud bude PUTIN u moci, tak pro nás jistota členství v NATO je to základní co bychom měli respektovat v plném rozsahu.

 76. berka napsal:

  No a až nebude PUTIN, tak se severoatlantický pakt rozpustí ? A nebo se najde nějaký jiný nepřítel ?

  Prostě pochopte, že studená válka je super výdělečná věc pro obě strany.

 77. Honza napsal:

  Až nebude PUTIN, nebude Ukrajiny a možná i Krymu pod Ruskou vládou. Možná že se naplní dodržování mezinárodních smluv.

 78. Jan P. napsal:

  Honzo,já vám názor paní Fischerové nevnucoval.Pouze jsem připomněl její pragmatický postoj.
  P.Berka zde správně připomněl i ten fakt,že na vojenském byznysu,který míru a stabilitě na Ukrajině nepomáhá vydělávají všechny zúčastněné strany konfliktu.

  Parlamentní listy nepatří mezi levicová média.Dávají prostor nejširšímu názorovému proudu.
  I v mainstreamových médiích,které vy bezpochyby čtete dostávají prostor autoři komentářů,který zastávají rozumný postoj(např.americký novinář Erik Best,Břetislav Olšer).

  Proč má podle vás mezinárodní právo dodržovat Putinovo Rusko a Západ v čele s USA to dodržovat nemusí ? Vaše argumenty,které nějak sdílíte považuji za pokrytecký a nevěrohodný.
  Nejsem odborník na právo,ale členství v NATO podle alianční smlouvy nezajišťuje vojenskou pomoc napadené zemi ostatními státy NATO. Trauma z roku 1938,1968 si náš národ může klidně zopakovat znovu.Zahraniční politika světových velmocí byla ke svým spojencům vždy sobecká.
  Spíše vítám debatu o nové bezpečnostní architektuře Evropy do které by mělo být přizváno i Rusko.Sdílím názor a argumenty řady politiků,aktivistů a analytiků,že NATO je přežitek studené války.Stejně jako Varšavská smlouva i NATO mělo být dávno zrušeno a nahrazeno ničím novým.

 79. Honza napsal:

  Jane P., když má být zrušeno NATO a nahrazeno něčím novým, tak prosím čím a jak by ten nový subjekt měl chovat ? Možná by to vše bylo v „bledě modrém“, ale funkčně zaměřené stejně.

 80. Svatopluk Beran napsal:

  NATO je nezbytné z hlediska bezpečnosti evropských občanů neprodleně zrušit. Nejdůležitější složkou NATO jsou Spojené Státy, které svévolně v zájmu svých hospodářských potřeb a energetické bezpečnosti vlastní země, vedou preventivní a destabilizační války po celém světě. Jen tak pro informaci téměř padesát procent veškerých ročních výdajů na zbojení celého světa investují právě Spojené Státy. Zbytek, tedy ostatníc padesát procent investuje zbytek NATa a celý ostatní svět. Spojené státy tak svými osmdesáti procentním obsazení NATa, zatahují ve svůj vlastní prospěch ostatní západní i střední země Evropy, do svých vraždících misí. Jediným možným řešením je samostatná americká armáda, samostatná evropská armáda, samostatná ruská armáda, samostatná čínská armáda, atd., které budou mezi sebou mít dohody, že žádná z nich neprovede útok proti druhé zemi jako první. Naplní se tak mimo jiné i odkaz čtvrté svobody podle amerického presidenta F.D. Roosewelta, kterou navrhl jako jednu ze čtyř na podzim roku 1940 na 77kongresu sboru senátorů a poslanců. První svoboda byla svoboda slova a projevu kdekoliv na světě. Druhá svoboda byla svoboda vyznání náboženství a Boha svým způsobem kdekoliv na světě. Třetí je svoboda vysvobození z nouze, která podle něj znamenala hospodářské dorozumnění, které zajistí každému národu zdravý a mírový život jeho obyvatel kdekoliv na světě. Čtvrtá svoboda pak byla svoboda vysvobození ze strachu, která měla být podložená světovým zbrojením v takové míře a v takovém rozsahu aby žádný národ nebyl schopen napadnout zbraněmi svého souseda, kdekoliv na světě. Minimálně na poslední dvě svobody však začal hospodářský vítěz 2SV po úmrtí presidenta Roosevelta zlehčeně řečeno, kašlat.

 81. Svatopluk Beran napsal:

  Tak nám pan Babiš odjede na povinné školení do USA, které už musel absolvovat také pan Bělobrádek před několika měsíci. Nepřipomíná vám to všem tak trochu ,,nepovinné,, návštěvy našich bývalých komunistických vizionářů v bývalé SSSR? Zemana zatím žádný představitel americké vlády nestihl, tak to skusil aspoň velvyslanec. Jsem zvědavej kdy si ho pozvou na kobereček přímo do Států a on jim tam bude v opilosti tancovat jak Jelcin? Babiš si už podle mne vydobil nynější přátelskou návštěvou to co plánoval a potřeboval v zájmu svých budoucích kšeftů. Teď už jen bude kývat hlavou jak oslík a bussines se mu bude bez nutnosti viditelného rozkrádání českých státních prostředků zákonným způsobem utěšeně rozrůstat.

 82. Honza napsal:

  Svatopluku Berane k prvnímu příspěvku : Naivní názor. Tak to nikdy v historii nefungovalo a ani fungovat nemůže. Geopolitické zájmy a zároveň z povahy jednotlivých národů na demokratické principy společnosti to není možné.
  A k druhému příspěvku : nemám Babiše rád, nejsem jeho příznivec, ale vaše nenávist k USA vás vede k prezentovaným konspiracím. Dost legrační na vaši sečtělost.

 83. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran dekuji za vysvetleni,proc se vam nepodarilo mluvit s americkymi vojaky.Jak roztomile.Uz jste byly bitching o prujezdu tydny predtim,ale protest jste stacily zorganizovat az den predtim?To jste skutecne nic nezustaly dluzni komunistickemu planovani!Tez vase rozhodnuti pouzit pouze legalnich prostredku bylo pro vas neco noveho co vas zpomalilo,tomu se da rozumet.
  A tez si davate kredit ze jste zachranily republiku od ukrajinske krize .Jake to stesti ze vas mame a ze jste tak uvedomely.
  Tez jsem 100% presvedcen ,ze mate pravdu ,ze americti vajaci by pravdepodobne dlouho s vami nevedly“legitimni vyrovnany rozhovor“,pokud by jste na ne spustil vase vyplody,a myslim ze jste strasne rad ze jste se tak rozhodl.
  Ze jste nemluvil ani s anglicanama,protoze tam nebyly,to konecne dava i smysl.
  Moc se mi libi ,vas vtip o ustupove ceste americanu.Keep dreaming.

 84. Svatopluk Beran napsal:

  Honzo moje pohledy a příspěvky byly před pár lety jednomu mému openentu na zdejších blogách směšné a naivní přičemž mi odpovídal podobně jak vy dnes, teď se mohu já smát jemu.

 85. Jan P. napsal:

  Honzo,položil jste otázku, na kterou jste si zároveň subjektivně i odpověděl:…když má být zrušeno NATO a nahrazeno něčím novým, tak prosím čím a jak by ten nový subjekt měl chovat ? Možná by to vše bylo v „bledě modrém“, ale funkčně zaměřené stejně.

  Narozdíl od vás zastávám na celou věc odlišný názor. Na vytvoření nové bezpečnostní architektury Evropa+Rusko není zatím pochopitelně dostatečná politická vůle.To je každému z nás jasný.Debata na toto prospěšné téma už delší čas u nás i v Evropě různě probíhá mimo zájem našeho mediálního a politického mainstreamu.

  Já nevím, jak bude vypadat Evropa a svět za dvacet nebo padesát let.Vy ano ?
  Dovedu si představit,že NATO už nebude existovat v té podobě, jak ho známe dnes.Název není podstatný.Důležitá bude forma této příští instituce.

 86. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran .
  Dekuji vam za vase “vysvetleni’proc se vase planovana diskuse s “s okupacni armadou US nekonala.Je to opravdu poucne.Zda se ze to opravdu bylo planovano komunisticky.Chapu ze vas zaskocilo to ze jste chteli nahle delat vse legalne ,to vam opravdu spadl klic do prevodovky.Ale aspon mate ten dobrej pocit ,ze jste zachranily ceskou republiku od katastrofy,jak pisete cekal by nas stejny osud jak Ukrajinu.Protoze vrazi z Wall Streetu cihaji na prilezitost jak to u nas podmaznout a popichnout.
  Ve druhem bode mate tez “pravdu“.Opravdu nevidim jak by mohl americky obcan ,prislusnik okupacni americke vrazdici armady s vamy “ vest legitimni vyrovnany rozhovor“,jak pisete.Dobre ze jste si to rozmyslel.Oni boys jsou rychly.
  Vase nazor ze by vas tam ,kde bylo stovky dalsich lidi co prisli americany privitat,nepustily ,does not fly.Pokud samozrejme by jste tam nejel v ziguliku a maval ruskou vlajkou,tak by jste nemel problem.
  Jak pisete za treti,ze jste nehovoril ani s anglicanama ,protoze tam nebyly ,to je jedine vase vysvetleni co dava smysl a da se mu verit.
  A ten vas vtipek o americke ustupove ceste je neco co kazdemu rudemu da hned hard on.Keep on dreaming.
  Ted pry pojedou“ putinovy vlci“pres cesko,po stopach rude armady osvoboditelky,Tak pripravte uvitani.Pravdepodobne prijedou na americkych mashinach ,tak jako ty jejich predchudci v 45.

 87. Honza napsal:

  Svatopluk Beran říká:

  Sobota, 11. 4. 2015 v 9:31

  „Pane Furbacher, s vojáky americké okupační armády Německa, ……………..“ .

  Svatopluku Berane, to bylo myšleno vážně, nebo máte taky smysl pro humor ?

 88. Honza napsal:

  Pro Svatopluka Berana a Jan P. – omlouvám se za kopírování, ale fakta originálně sdělena mají větší hodnotu než smyšlenky a konspirace těchto dvou oslovených lidí.

  Ruská intervence na Ukrajině NATO překvapila a aliance nyní musí ujistit veřejnost, že má prostředky a vůli Moskvě čelit. V rozhovoru pro agenturu AP to ve středu řekl náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, kterého čeká v brzké době nástup do funkce předsedy Vojenského výboru NATO.

  Rusové podle generála Pavla „používají velmi dovedně informační a psychologickou válku jak doma, tak v zahraničí“. „Ruskému vedení se podařilo, možná překvapivě, výrazně sjednotit veřejné mínění v názoru, že všechno zlé, co se děje v Rusku, je poháněno Západem v čele se Spojenými státy, a že Rusko je opět v pozici, kdy se musí bránit,“ řekl Petr Pavel.

  Členové NATO by podle něho měli věnovat více prostředků na obranu, provádět další společná vojenská cvičení a pevně čelit ruským krokům. Generál Pavel k tomu dodal, že spojenci musejí být připraveni na to, aby se vypořádali s nekonvenčním válčením, které ilustruje ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny.

  Rusko podniklo „široký a velkorysý“ program modernizace svých vojenských kapacit a NATO na to musí reagovat, řekl dále Petr Pavel. „Jako voják musím být znepokojen kroky Ruska, protože zvýšení jeho (vojenských) schopností a jeho vůle jich použít je evidentní,“ upozornil český generál.

  Pavel poukázal na dosavadní alianční a ruskou aktivitu. V roce 2013 provedlo NATO cvičení v Pobaltí a Polsku se zhruba 6000 vojáky, zatímco Rusko uspořádalo přibližně ve stejné době manévry v západní části země s nejméně 38 000 vojáky. „Tato cvičení jsou naprosto nesrovnatelná,“ řekl český generál. Moskva prý tvrdila, že její manévry byly zaměřeny na vypořádání se s možností teroristického útoku. Toto vysvětlení označil Pavel za „výsměch“.

  NATO má podle něj naprosté oprávnění odpovědět ve stejném měřítku a ve stejném rozsahu, aby alespoň tímto způsobem ujistilo veřejnost v členských zemích, že je schopné v daný čas aktivovat takovou sílu a prostředky. Také tím má vyslat jasný signál Rusku, že má tuto schopnost a že je připraveno ji v případě potřeby použít. „To je, myslím, důležité poselství,“ uzavřel český generál.

 89. Zdeněk Gryc napsal:

  PUTINOVY VLCI

  „Ted pry pojedou“ putinovy vlci“pres cesko. . .“

  Ale houby, ti už tady dávno jsou, štěkají ve smečce, mají to psychologicky dobře organisovaný.
  Napřed jsem myslel, že je to pátá kolona. Ale s jídlem roste chuť a verbální agresivita vzrůstá.
  Zkouší kam až lze zajít.

  Pokud je to širší debata, jako zde, snaží se psát korektněji
  Když jde o jednotlivce, tak vlci mají geriatrické a anální výrazivo. Opakují, že obsah nikoho nezajímá.

  Příkladů je spousta. Jako vlci čekají kde pokousat Havlovu pověst. Hlavně jde o to znehodnotit opačný názor a to nejlépe „jak-koli“. Stylizování, gramatika, etc.

  S TGM dlouze oponovali. . . střílením do dělníků.

  Havla, fakt nemohou ani cejtit. Je to chorobně-patologická averse.
  …ČERVENÝ ŠÁTEK…
  používají rádi odkaz na „údajné“ prameny.
  Dobrý trikem je že něco vymyslí a pak o tom chtějí polemizovat.
  Děje se to stylem,vy pane XY si myslíte,že ???

  Fašismus jim není cizí:
  ———————————————————
  Ukrajinský sedmilhář o Majdanu bude v Jihlavě. Hlavně aby nám řekl, jak se „vyrábějí zprávy“ typu ČT1 a ČT 24.

  Že má vůbec tu odvahu vylézt mezi lidi?

  Tito lidé by měli být jednou souzeni nechci říkat za co.

  Strejček Nimra | 2015-04-01 09:26:24 | Reagovat
  ————————————-
  Na výhružky a styl takovéto diskuze by se nemělo mlčet.
  Jak plíživě začínal fašismus, uvedla včera ČT 2 v pořadu:
  Vzestup a pád NSDAP (4/10)
  31. 3. 2015, 20:00 – ČT 2
  Zdeněk Gryc

 90. Jan P. napsal:

  Honzo,mezi samotnými členskými státy NATO není jednotný názor na Ukrajinskou krizi.
  To je jasný i každému kdo se o zpravodajství a publicistiku zajímá pouze okrajově.

  Informační zdroj ze serveru první zprávy cz:
  Francie a Německo se snaží o normalizaci vztahů s Ruskem, zatímco pobaltské státy a Polsko zvyšují obranné rozpočty. Toho využívají USA, aby upevnily svoji vizi bezpečnosti v Evropě.
  Zatímco Evropa pracuje na snížení napětí, USA trvají na své snaze „zadržování“. Jednou z posledních iniciativ bylo přemístění vojáků z 173. výsadkové brigády, umístěné trvale v Itálii, k výcviku ukrajinské Národní gardy. Pozoruhodné je, že ruská vláda se nijak konkrétně nevyjádřila k této otázce, a prakticky nezmiňuje přemístění amerických výsadkářů.
  Podle analytiků Stratforu, (americká soukromá konzultační zpravodajská agentura)skutečnost, že Moskva v tomto případě neodsoudila akce USA, potvrzuje, že v zájmu Kremlu je, aby ukrajinský konflikt vyšuměl. I když Rusko neučinilo žádné konkrétní kroky ke splnění dohody z Minsku, také zároveň dělá maximum, aby se zabránilo provokacím, které by vyprovokovaly vojenskou reakci Kyjeva nebo rozšíření sankcí EU, konstatoval Stratfor.

 91. Honza napsal:

  Pane Jane P.. Asi jste si špatně přečetl ty počty cvičících vojáků na obou stranách, a to i za účasti vojáků USA. Ano Francie a Německo se snaží o normalizaci vztahů, jelikož obě země mají velký zájem o ekonomickou a hospodářskou spolupráci. Ale jejich chování spoléhá na aktivity USA které vytvářejí na Rusko „vojenský“ nátlak v rámci NATO čímž se tyto země můžou chovat tak jak se chovají.

 92. Honza napsal:

  Pro Jana P. : 173.výsadková brigáda armády USA v počtu 300 vojáků bude provádět výcvik ukrajinské Národní gardy. Zvýrazňuji VÝCVIK na rozdíl od tisíce ruských vojáků „na dovolené“ BOJUJÍCÍCH v řadách separatistů.

 93. Jan P. napsal:

  Honzo,vaše tvrzení,že Francie a Německo se snaží o normalizaci vztahů s Ruskem a zároveň spoléhá na aktivity USA,které vytváří na Rusko ,,vojenský“nátlak v rámci NATO postrádá logiku.
  Není žádným veřejným tajemstvím,že USA mají zájem EU hospodářsky k sobě více připoutat.Chystaná smlouva TTIP,uvalené ekonomické sankce na Rusko a vytváření vojenského napětí v Evropě není pro státy a občany EU žádná výhra.Některý politici EU si jsou toho dobře vědomi.

  Říká vám např. něco kauza Edward Snowden ?

  Já už sem vám to zde navrhoval jednou.Celou diskuzi na téma ,,Dvě zastavení “ bych z mé strany definitivně ukončil.Jsem přesvědčen o tom,že se diskuze vyčerpala.Možná se někdy sejdeme na jiné téma.
  Přeji všem příjemný víkend.

Leave a Reply