Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Černé díry

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 24. 6. 2015 v 11:46

Je na čase zahájit seriózní diskusi o smyslu, poslání, hospodaření a budoucnosti městských společností. Všech, bez rozdílu. Diskusi věcnou, korektní, odpolitizovanou a vedenou s chladnou hlavou ve prospěch občanů města.

Městské společnosti, 100 % vlastněné městem a původně historicky založené pro zajišťování určitých činností a služeb ve prospěch občanů města, měly v době svého založení smysl. Především z důvodu překotného vývoje nových ekonomických poměrů a potřeby stabilizace a ukotvení provádění těch kterých činností a služeb v začátcích fungování. Jedná se o v těchto dobách založené  SMJ, SML, Prádelny, HC Dukla, Dopravní podnik.

Z důvody snahy o změnu v zajišťování činnosti ve vodohospodářské infrastruktuře přibyly nejnověji ještě Jihlavské vodovody a kanalizace.

Dobrá byla i myšlenka obsazení statutárních orgánu na základě výsledků voleb – jednalo se přece o vyjádření vůle voličů, občanů tohoto města. Ovšem nutně nastalo to, co by nemělo a postupně více či méně graduje – střet politiky a ekonomiky.

Členové statutárních orgánů společností velmi často zapomínají, že politika by měla končit s jejich zvolením do tohoto orgánu a dál už by se měli chovat podle obchodního zákoníku (dříve) nebo dnes podle zákona o korporacích. Ovšem lze to vůbec?

Vždyť tito členové se v první řadě zodpovídají svým stranám, za které byli zvolení a teprve až prostřednictvím nich svým voličům. A to většinou totéž rozhodně není…. Bližší košile než kabát, přece. První obrovský problém.

Dále je tu ta skutečnost, že tyto obchodní společnosti se postupně staly velmi těžko kontrolovatelné, přestože z praktického hlediska není žádný rozdíl mezi jejími zaměstnanci a úředníky magistrátu. Obojí platí daňový poplatník, občan našeho města.

Ovšem jestliže dnes můžete magistrát kdykoliv písemně požádat třebas o kopii faktury, když se vám zdají například právnické služby, které zadává, předražené (a musíte se k těmto informacím podle zákona o svobodném přístupu k informacím dostat), tak zkuste o něco podobného požádat u obchodní společnosti města! Nedozvíte se vůbec, ale vůbec  nic…. Obchodní tajemství, odkazování od čerta k ďáblu, zatemňování a mlžení.

Navíc – v Jihlavě jde všechno hrozně pomalu – v jiných městech už se dávno moci ujímají přímo občané a zde poslední volby přinesly pouze malou kosmetickou změnu (chvála aspoň za ni).

Což ale v konečném důsledku znamená, že praktickou moc v obchodních společnostech mají stále tytéž strany, mnohdy i titíž lidé, kteří samozřejmě nepotřebují žádnou změnu, žádné zprůhlednění hospodaření, žádnou kontrolu nad sebou samými. A samozřejmě všem zúčastněným velice vyhovuje, že nehospodaří z vlastního, jako v normální obchodní společnosti, ale z erárního, tedy všech občanů.

No a konkrétně se toto může  projevit třeba u vyvádění městského majetku. Velice názorně, i když bez dotažení, vysvětlení a zobecnění pro ty, kteří tak hluboko problematiku neznají, na to poukázala na posledním zastupitelstvu jedna z fundovaných opozičních zastupitelek. Jednalo se o vložení hájenek do základního jmění společnosti SML, velice kontroverzní téma, a ona svými nepříjemně cílenými dotazy velice uváděla do rozpaků předsedajícího. Musel totiž vysvětlovat, že ano, má pravdu, poté co se majetek převede do společnosti, tak už o jeho případném prodeji nebude rozhodovat zastupitelstvo, jako nyní, ale valná hromada, tedy rada, což je podstatně užší skupina vyvolených, většinou se společností nějak svázána….Možná proto se i podařilo tento „obchod“  těsně neschválit ale nepochybuji, že na podzim to je na stole opět , už s lepší politickou předběžnou přípravou, tedy „prolobováním“…

Proto je na čase začít tento stav měnit. Jedná se opravdu o velké peníze, které se dají využít lépe. Zamyslet se nad kvalitou a efektivitou činností, aparátem nadstavby, personálním obsazením, odpolitizováním, hledáním jiných, hospodárnějších a  hlavně průhlednějších cest zacházení s penězi nás, občanů Jihlavy.

6 komentářů k článku “Černé díry”

 1. VladimírV říká:

  Vytvoření městských společností je velmi dobrým krokem, který by měl skloubit potřeby města se zájmy občanů. Pravdou je, že o hospodaření, respektive výdajích společností rozhodují městští politici v rámci rozpočtování. Politici zároveň zasedají ve správních a dozorčích radách společností, což je předurčuje do rolí hmotně a trestně spoluodpovědných za jejich hospodření. Tady je první zádrhel, protože politici jsou ochotni v krajním případě přijímat pouze politickou odpovědnost.
  Pokud jde o efekt vynakládaných prostředků, ten je dán jejich účelem a taky hospodárností. A jsme u jádra problému, protože postačí většina hlasů radniční koalice a my občané můžeme pouze bezzubě kritizovat, jak je s nimi nakládno. To, že se v Jihlavě občas uplatňuje salámová metoda jejich vynakládání, je pravda. Určitým posunem k lepšímu by bylo uplatňování formy participativního rozpočtu, kdy by občané konkrétní části města mohli sami rozhodnout o výdajových prioritách v jejich teritoriu. K systému participativního hospodaření máme zřejmě hodně daleko a je především v silách raniční koalice, aby k tomuto sytému směřovala.
  Tož přátelé s Fóra, chutě do toho!

 2. Jan P. říká:

  Konečně potřebné téma pro Jihlavu,ale jinak nic neříkající text od autora blogu.

  Pane Vladimíre V. Jsem rád,že i vy se hlásíte k participativní demokracii,kterou jako jediný měli ve svém předvolebním programu v Jihlavě společná koalice Pirátů a Zelených.
  Od zastupitelů za politické hnutí Fórum Jihlava bych si nic nesliboval.Ty svůj cíl už dávno splnili.

 3. VladimírV říká:

  Pane Jane P.
  Participativní rozpočet měl v Jihlavě v programu i Úsvit. Tedy strana, která rovněž u voleb neuspěla. Proto je dobré, znát alespoň někoho (myslím tím osoby(, které mohou co zásadního říci do jednání zastupitelstva.

 4. Berka říká:

  Držitelé titulu MBA ve mě celkově moc důvěry nevzbuzují 🙂

 5. hansy říká:

  Je Miroslav Tomanec opravdu takovým jihlavským patriotem nebo jsou jeho motivy temnější? Důležité otázky přináší zajímavý článek investigativního novináře Miroslava Mareše na jeho Občasníku. Rozhodně to stojí za přečtení.
  http://www.obcasnik.eu/politicka-korupce-uskupeni-forum-jihlava/

 6. Zdeněk Gryc říká:

  Je na čase zahájit seriózní diskusi o smyslu, poslání, hospodaření a budoucnosti městských společností. Všech, bez rozdílu. Diskusi věcnou, korektní, odpolitizovanou a vedenou s chladnou hlavou ve prospěch občanů města.
  —————————————–
  Asi to sem moc nepatří,
  ale včera večer na cyklostezkách Jihlavského nábřeží a skejtovém areálu bylo nejen impresionistické osvětlení ale i dívky s nejhezčíma nohama.
  Velmi kladně bych hodnotil tento počin města pro aktivity mládeže.
  Zdeněk Gryc

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I