Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Černé díry

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 24. 6. 2015 v 11:46

Je na čase zahájit seriózní diskusi o smyslu, poslání, hospodaření a budoucnosti městských společností. Všech, bez rozdílu. Diskusi věcnou, korektní, odpolitizovanou a vedenou s chladnou hlavou ve prospěch občanů města.

Městské společnosti, 100 % vlastněné městem a původně historicky založené pro zajišťování určitých činností a služeb ve prospěch občanů města, měly v době svého založení smysl. Především z důvodu překotného vývoje nových ekonomických poměrů a potřeby stabilizace a ukotvení provádění těch kterých činností a služeb v začátcích fungování. Jedná se o v těchto dobách založené  SMJ, SML, Prádelny, HC Dukla, Dopravní podnik.

Z důvody snahy o změnu v zajišťování činnosti ve vodohospodářské infrastruktuře přibyly nejnověji ještě Jihlavské vodovody a kanalizace.

Dobrá byla i myšlenka obsazení statutárních orgánu na základě výsledků voleb – jednalo se přece o vyjádření vůle voličů, občanů tohoto města. Ovšem nutně nastalo to, co by nemělo a postupně více či méně graduje – střet politiky a ekonomiky.

Členové statutárních orgánů společností velmi často zapomínají, že politika by měla končit s jejich zvolením do tohoto orgánu a dál už by se měli chovat podle obchodního zákoníku (dříve) nebo dnes podle zákona o korporacích. Ovšem lze to vůbec?

Vždyť tito členové se v první řadě zodpovídají svým stranám, za které byli zvolení a teprve až prostřednictvím nich svým voličům. A to většinou totéž rozhodně není…. Bližší košile než kabát, přece. První obrovský problém.

Dále je tu ta skutečnost, že tyto obchodní společnosti se postupně staly velmi těžko kontrolovatelné, přestože z praktického hlediska není žádný rozdíl mezi jejími zaměstnanci a úředníky magistrátu. Obojí platí daňový poplatník, občan našeho města.

Ovšem jestliže dnes můžete magistrát kdykoliv písemně požádat třebas o kopii faktury, když se vám zdají například právnické služby, které zadává, předražené (a musíte se k těmto informacím podle zákona o svobodném přístupu k informacím dostat), tak zkuste o něco podobného požádat u obchodní společnosti města! Nedozvíte se vůbec, ale vůbec  nic…. Obchodní tajemství, odkazování od čerta k ďáblu, zatemňování a mlžení.

Navíc – v Jihlavě jde všechno hrozně pomalu – v jiných městech už se dávno moci ujímají přímo občané a zde poslední volby přinesly pouze malou kosmetickou změnu (chvála aspoň za ni).

Což ale v konečném důsledku znamená, že praktickou moc v obchodních společnostech mají stále tytéž strany, mnohdy i titíž lidé, kteří samozřejmě nepotřebují žádnou změnu, žádné zprůhlednění hospodaření, žádnou kontrolu nad sebou samými. A samozřejmě všem zúčastněným velice vyhovuje, že nehospodaří z vlastního, jako v normální obchodní společnosti, ale z erárního, tedy všech občanů.

No a konkrétně se toto může  projevit třeba u vyvádění městského majetku. Velice názorně, i když bez dotažení, vysvětlení a zobecnění pro ty, kteří tak hluboko problematiku neznají, na to poukázala na posledním zastupitelstvu jedna z fundovaných opozičních zastupitelek. Jednalo se o vložení hájenek do základního jmění společnosti SML, velice kontroverzní téma, a ona svými nepříjemně cílenými dotazy velice uváděla do rozpaků předsedajícího. Musel totiž vysvětlovat, že ano, má pravdu, poté co se majetek převede do společnosti, tak už o jeho případném prodeji nebude rozhodovat zastupitelstvo, jako nyní, ale valná hromada, tedy rada, což je podstatně užší skupina vyvolených, většinou se společností nějak svázána….Možná proto se i podařilo tento „obchod“  těsně neschválit ale nepochybuji, že na podzim to je na stole opět , už s lepší politickou předběžnou přípravou, tedy „prolobováním“…

Proto je na čase začít tento stav měnit. Jedná se opravdu o velké peníze, které se dají využít lépe. Zamyslet se nad kvalitou a efektivitou činností, aparátem nadstavby, personálním obsazením, odpolitizováním, hledáním jiných, hospodárnějších a  hlavně průhlednějších cest zacházení s penězi nás, občanů Jihlavy.

6 komentářů k článku “Černé díry”

 1. VladimírV říká:

  Vytvoření městských společností je velmi dobrým krokem, který by měl skloubit potřeby města se zájmy občanů. Pravdou je, že o hospodaření, respektive výdajích společností rozhodují městští politici v rámci rozpočtování. Politici zároveň zasedají ve správních a dozorčích radách společností, což je předurčuje do rolí hmotně a trestně spoluodpovědných za jejich hospodření. Tady je první zádrhel, protože politici jsou ochotni v krajním případě přijímat pouze politickou odpovědnost.
  Pokud jde o efekt vynakládaných prostředků, ten je dán jejich účelem a taky hospodárností. A jsme u jádra problému, protože postačí většina hlasů radniční koalice a my občané můžeme pouze bezzubě kritizovat, jak je s nimi nakládno. To, že se v Jihlavě občas uplatňuje salámová metoda jejich vynakládání, je pravda. Určitým posunem k lepšímu by bylo uplatňování formy participativního rozpočtu, kdy by občané konkrétní části města mohli sami rozhodnout o výdajových prioritách v jejich teritoriu. K systému participativního hospodaření máme zřejmě hodně daleko a je především v silách raniční koalice, aby k tomuto sytému směřovala.
  Tož přátelé s Fóra, chutě do toho!

 2. Jan P. říká:

  Konečně potřebné téma pro Jihlavu,ale jinak nic neříkající text od autora blogu.

  Pane Vladimíre V. Jsem rád,že i vy se hlásíte k participativní demokracii,kterou jako jediný měli ve svém předvolebním programu v Jihlavě společná koalice Pirátů a Zelených.
  Od zastupitelů za politické hnutí Fórum Jihlava bych si nic nesliboval.Ty svůj cíl už dávno splnili.

 3. VladimírV říká:

  Pane Jane P.
  Participativní rozpočet měl v Jihlavě v programu i Úsvit. Tedy strana, která rovněž u voleb neuspěla. Proto je dobré, znát alespoň někoho (myslím tím osoby(, které mohou co zásadního říci do jednání zastupitelstva.

 4. Berka říká:

  Držitelé titulu MBA ve mě celkově moc důvěry nevzbuzují 🙂

 5. hansy říká:

  Je Miroslav Tomanec opravdu takovým jihlavským patriotem nebo jsou jeho motivy temnější? Důležité otázky přináší zajímavý článek investigativního novináře Miroslava Mareše na jeho Občasníku. Rozhodně to stojí za přečtení.
  http://www.obcasnik.eu/politicka-korupce-uskupeni-forum-jihlava/

 6. Zdeněk Gryc říká:

  Je na čase zahájit seriózní diskusi o smyslu, poslání, hospodaření a budoucnosti městských společností. Všech, bez rozdílu. Diskusi věcnou, korektní, odpolitizovanou a vedenou s chladnou hlavou ve prospěch občanů města.
  —————————————–
  Asi to sem moc nepatří,
  ale včera večer na cyklostezkách Jihlavského nábřeží a skejtovém areálu bylo nejen impresionistické osvětlení ale i dívky s nejhezčíma nohama.
  Velmi kladně bych hodnotil tento počin města pro aktivity mládeže.
  Zdeněk Gryc

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I