Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Žádná výjimka

Petr Klukan | Úterý, 13. 10. 2015 v 8:31

Krajský náměstek Joukl půjde k soudu a dle pravidel ČSSD, jejíž je členem, nemůže kandidovat ve volbách. To se nelíbí řadě jeho spolustraníků, kteří pro pana Joukla žádají výjimku.

Měl by ji dostat? V prvé řadě je nutné říci, že je to výhradně věcí sociální demokracie, jak se rozhodne. A až v té druhé vyslovit jednoznačné – neměl by dostat výjimku.

Ano, do pravomocného rozhodnutí soudu je nevinný. A možná se stejně jako bývalý náměstek Jihlavy Zelníček dočká osvobozujícího rozsudku až po mnoha letech soudů. Dlouhé soudy však nemohou být argumentem, proč by měli kandidovat i obžalovaní lidé. Proč? Protože se tím nebezpečně snižují už beztak nízké mantinely politické kultury. V budoucnu by pak mohlo dojít k paradoxu, že budeme vybírat třeba z odsouzených podvodníků, protože „si sice nakradli, ale jinak dokázali obci přinést peníze“. Tradiční politické strany mají naštěstí tolik pudu sebezáchovy, že se snaží obviněné na kandidátky nepouštět.

A k těm dlouhým soudům? Kdo může pomoci soudní řízení zkrátit? Jedině politici – třeba vyšším rozpočtem, počtem soudců… Tak ať se o to postarají.

2 komentářů k článku “Žádná výjimka”

  1. VladimírV říká:

    Správné rozhodnutí. Takto by ovšem měli uvažovat v prvé řadě obžalovaní. Tím, že setrvávají ve svých funkcích i přes svoji obžalobu, vytvářejí negativní klima pro hodnocení partaje, kterou reprezentují.
    Pokud jde o dlouhé soudy, ty živí především advokáty. Je pouze na soudcích, aby se striktně nedrželi i sebemenší pochybnosti, kterou uplatní ve prospěch žalované osoby, a jednání stále odročují. Zejména v případech zlodějiny, krácení daní a úplatkářských afér je procento justičních omylů velmi malé.

  2. XXXXX říká:

    palec nahoru

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I