Proč jsem nepodpořil memorandum s Čínou

Hned několik důvodů mě vedlo k tomu, abych v jihlavském zastupitelstvu hlasoval proti memorandu Jihlavy s čínským městem Wu-Han, které prošlo hlavně díky hlasům ČSSD, ANO a KSČM.

Celou věc nelze zjednodušit na konflikt „nedodržování lidských práv“ versus „ekonomika“. Naopak i ti, kteří schvalují spolupráci a argumentují ekonomikou, by si měli uvědomit, že čínské zboží u nás vedlo k útlumu textilního průmyslu. Není to ale férová konkurence, protože Číňané vyrábějí levně i kvůli tomu, že nemají vyvinutý sociální systém, limity znečišťování životního prostředí a regulace trhu včetně patentů. Stát nechrání potřebné, kteří se o sebe sami postarat nemohou.

Čína se tedy tváří jako socialistická země, ale je tam ještě drsnější kapitalismus než u nás a jsou tam vysoké rozdíly mezi chudými a bohatými. Trpí i rodiny, protože ženy si nemohou dovolit zůstat s dítětem tak dlouho jako u nás.

V memorandu se píše o „kontaktech a komunikaci mezi organizacemi a společnostmi mládeže, žen a práce mezi oběma městy, stejně jako personální stáže“ Kulturní i náboženské dědictví Číny je pro nás tak vzdálené, že nevím, jaké praktické zkušenosti bychom od ní mohli čerpat – snad kromě důrazu na vzdělání a pracovitost.

Už teď víme, jak Číňané skupují půdu na Ukrajině i jinde a ekonomicky kolonizují Afriku. Nedávno koupili jihlavský pivovar, takže se obávám, že bude stále těžší v něm držet důraz na regionalitu, který tam za mého působení fungoval. Trendu ekonomické rozpínavosti Číny bychom měli spíš bránit, než ho podporovat. Musíme podpořit české výrobce a náš kapitál, Čína si zaslouží spíš mantinely.

Jaromír Kalina, náměstek primátora Jihlavy za KDU-ČSL

6 Responses to “Proč jsem nepodpořil memorandum s Čínou”

 1. Joe napsal:

  Velmi dobře napsáno. Zejména skutečnosti v 2. odstavci (sice finanční síla, ale za pofiderních a nefér praktik i podmínek) někteří nejsou ochotni připustit, natož pochopit.
  Hnát se do náruče Číny v zaslepení hlavně ekonomickými argumenty rozhodně není moc prozíravé.
  Přitom na druhé straně by si řada domácích lidí, organizací a podniků zasloužila pozornost a podporu, jíž se jim neprávem mnohdy nedostává.
  Přeju více vlastenectví a moudrosti nejen tomuto městu!

 2. Berka napsal:

  A co brání EU, aby nastavila mantinely ? Jednoduše vysoké clo na čínské zboží – když je vyráběno tak nečestně. Jenže je to bohužel všude stejné. Brojíme proti Číně, ale sami si to jejich oblečení kupujeme, protože je tak báječně levné.

  Čína je velmi lákavý trh a tak je nějaká celní překážka opačným směrem bohužel utopií. Pak ovšem krajským předsedům nezbývá než ronit krokodýlí slzy v regionálním tisku…

  Nemyslím si, že by milý pan Kalina byl jiný a kupoval si výhradně tuzemské zboží.

 3. VladimírV napsal:

  Pan Kalina má pravdu do té míry, pokud jde o pohled pouze na Čínu. Ano, je to mocnost, která dobývá ekonomicky svět a která se snaží expandovat do odvětví, co zaručeně produkují zisk. Pro Čínu jsme intelektuálně a technicky vyspělou zemí. Navíc bezpečnou. Jenže skromně neuvádí, komu dalšímu tady u nás vlastně co patří.

 4. Venca napsal:

  No tak hlavně když by přišlo na věc, tak nějaká česká republika, velká asi jako menší čínský krajský město, číně nijak ekonomicky chybět nebude. Ale pro nás by to bylo zatraceně horší (škodovky, sklo a podobně). Proto všichni na šikmáče nadávají, ale za bukem děkujou lidoveckýmu bohu za to, že takový skvělý odbytiště existuje…

 5. fotrak napsal:

  V situaci, kdy nám nepatří téměř nic, neb jsme prochlastali grunt, jsou podobná zvolání pouhými sympatiemi k těm či oněm majitelům klíčů. Jestli prochodím noc po ježkovi rakouském či čínském.

 6. Joe napsal:

  Jenže vyjádřit názor a potvrdit ho činy je dost důležité.
  Kdo mlčí souhlasí – pasivita nic dobrého nepřinese. Obzvlášť u lidí na vedoucích pozicích.

Leave a Reply