Blog Jihlavských listů

Tomáš Ďásek
32- Dlouhodobě působím v čestné funkci samozvaného okresního brouka Pytlíka. Všechno znám, nikdo si na mě nepřijde a ve všem mám jasno. V podstatě kdyby se mi z velkých měst nedělala kopřivka, mohl bych se celkem úspěšně ucházet o místo českého prezidenta. Do blogu JL jsem se po delší době opět rozhodl sem tam přispět proto, že je mi hodně smutno nad jeho úrovní, která je ale nakonec jenom odrazem současné české společnosti. Abych ale předešel dalším zbytečným krysoobojživelným válkám, nebudu zásadně nijak reagovat na případné diskuse pod mými blogy a předem děkuji čtenářům a případným diskutujícím za pochopení. Pokud snad někdo pocítí potřebu mi za mé internetové výkřiky osobně vynadat - a nebo prostě jenom tak napsat, těším se na Váš mail - tdasek(a)seznam.cz

Zločin a trest

Tomáš Ďásek | Čtvrtek, 5. 11. 2015 v 19:31

Tento týden to v soudních síních celkem vřelo. Egyptská telenovela prý má další zádrhel a nové posudky vyvracejí posudky staré – takže konec tohoto nekonečného seriálu asi jen tak čekat nemůžeme (taky o čem by bulvár pořád psal, žeano). Dvě kauzy ale k závěru došly. Jednou z nich je potrestání silničního piráta z Brna, který za vytěsnění dodávky ze silnice dostal nekompromisních patnáct let natvrdo. Prý je to potřeba, aby to ostatní odradilo. Bohužel v tomto případě si já osobně myslím, že demokratická justice dost selhala. Podle mě má být smyslem rozsudku nikoli společenská objednávka, ale udělení adekvátního trestu odsouzenému. Trestu, díky němuž si uvědomí míru svého provinění a umožní mu případnou nápravu. Obávám se, že tady soudci ve skutečnosti opravdu podlehli okolní atmosféře a nerozhodli nestranně. Drakonický trest zdůvodnili tím, že obžalovaný si musel být předem vědom toho, že svým činem může způsobit těžké ublížení více osobám a tudíž že jednal promyšleně. Nebyl jsem na místě činu, nejsem psycholog, nejsem soudce a nejsem ani vševěd. Ale myslím si, že v té chvíli, kdy tak zkratkovitě a hloupě zareagoval, si vůbec neuvědomoval možné následky. Abyste mi rozuměli, v žádném případě ho neomlouvám. Pro jeho debilní a nebezpečný čin nemám pochopení a žádný důvod (natož zhrzená láska) ho přede mnou nemůže ospravedlnit. I když prý přišel k soudu opilý a arogantní, což mu jistě přitížilo – ten trest je prostě nepřiměřený. Tomu člověku je skoro čtyřicet. Kdyby si měl odsedět celý trest, vyjde ven po padesátce. Vzhledem k tomu, že prý ujížděl vyříkat si cosi s přítelkyní, předpokládám že je svobodný. Začínat „nový život“ v pětapadesáti ? Vyjde ven z vězení, psychicky starý, zlomený a plný nenávisti s pocitem křivdy a bez domova. Se svojí náturou zřejmě žádným přínosem pro společnost nebude – takže ho pouze bude zbytečně patnáct let živit. Přijde mi to vyloženě hloupé – i v kontrastu s tím, že dostal zákaz řízení „jen“ na deset let, takže si klidně bude moci obnovit řidičák a zase někoho pěkně „vyučit“.

Jistě, dav před soudní síní určitě cítí zadostiučinění. Arogantní frajírek v drahém autě dostal co proto. Nezastávám se viníka – to znovu zdůrazňuji. Ale myslím, že v tomto konkrétním případě trest rozhodně nesplní svoji funkci. Ani výchovnou a ani preventivní.

A teď to zkusme srovnat s druhým případem tohoto týdne. Násilník, který v pražském metru napadl bývalou družku a vážně pobodal jejího kolegu, dostal v odvolacím řízení jedenáct let. Také cítíte ten rozdíl ? Ano, brněnský frajírek mohl způsobit smrt několika osob. Ale určitě nevyjel ten den z domu s tím, aby svým autem někomu ublížil. To byl až zkrat v momentální situaci. Kdežto násilník, který si jde něco vyříkat s bývalou družkou a vezme si na cestu do kapsy nůž, tak podle mě jedná zatraceně promyšleně a s chladnou hlavou…

Jenomže ten na místo činu přijel metrem a ne Jaguárem, což je v očích lidově-demokratické veřejnosti značně přitěžující okolnost. Nemluvím o tom, že třeba takový deset let starý Jaguar S-Type se dá překvapivě pořídit za nějakých sto tisíc – tedy málem levněji, než stejně stará kombíková Octavia TDi, kterou má leckterý chudý důchodce. Mluvím o kontrastu obou zločinů a obou trestů. Jedenáct let pro pražáka mi přijde celkem adekvátních. Brňákovi bych ale osobně dal doživotní zákaz řízení, rok natvrdo, následně pět let podmínku a několik set hodin veřejných prací. Nebyl zdrogovaný, nebyl opilý – byl jen neskutečně blbý.

Chceme li trestat exemplárně, trestejme jinde. Zaměřme se na korupci, zneužívání pravomoci a krácení daní. V těchto případech málokdy padne nějaký vyšší (padne-li vůbec jaký) nepodmíněný trest. Milenka předsedy vlády beztrestně řídí tajné služby, jeden hejtman krade lidově řečeno jak voteklej, další hejtman kuje pikle s kmotříčkama, úniky na dani z lihu se začnou řešit teprve až zkape dvacet lidí, vykutálenci připraví stovku lidí nejen o peníze za nepostavené domy, ale ti si je navíc ještě musí znovu zaplatit – a když už s prominutím celý tenhle českomoravský pytel sraček přetéká, tak ho nejvyšší představitel státu cestou do důchodu propíchne svojí naprosto skandální amnestií.

Aby se z toho strašného smradu lid nezalknul, je tedy třeba mu předhodit nějakou žaludeční pilulku. Patnáct let pro blbečka s jaguárem je přece ideální a bezbolestný lék na to, aby se obyčejnému, Bleskem a Kauflandem živenému čechovi zase vrátila důvěra ve spravedlnost božích mlýnů…

10 komentářů k článku “Zločin a trest”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Zaměřme se na korupci, zneužívání pravomoci a krácení daní.
  V těchto případech málokdy padne nějaký vyšší (padne-li vůbec jaký) nepodmíněný trest. Milenka předsedy vlády beztrestně řídí tajné služby, jeden hejtman krade lidově řečeno jak voteklej, další hejtman kuje pikle s kmotříčkama, vykutálenci připraví stovku lidí nejen o peníze za nepostavené domy, ale ti si je navíc ještě musí znovu zaplatit – a když už s prominutím celý tenhle českomoravský pytel sraček přetéká, tak ho nejvyšší představitel státu cestou do důchodu propíchne svojí naprosto skandální amnestií.

  MAFIÁNSKÝ KAPITALISMUS, SKANDÁLNÍ AMNESTIE

  Safra a pořád n-ic, Zde-Gr-yc

 2. Zdeněk Gryc říká:

  Svět ve válce (20)
  5. 11. 2015, 20:00 – Prima ZOOM
  Dokument, VB (1973), 65 min, Premiéra

  Genocida. Dokument VB (1973). Nejdůležitější události druhé světové války (53 min)

  VIDĚLI JSTE TO PRÁVĚ PROSÍM?

  MEZI TÍM REKLAMA NA HAMBURGERY…

 3. Venca říká:

  To že někdo vezme pistoli,vystřelí a netrefí,znamená,že se nic nestalo? to samý je to s tím autem. Zajímalo by mě vaše hodnocení,kdyby těch šest lidí zařvalo. Já myslím,že ten magor z metra dostal málo,takhle bych se nato díval. A když k tomu přidám dalšího magora Lacinu,tak ten byl v podstatě omilostněn.

 4. Berka říká:

  Jasně, nejlíp rovnou frajírka pověsit. Na náměstí, prodávat na to lístky v předprodeji a pro všechny žáky autoškoly povinně. Ne ?

 5. fotrak říká:

  Souhlas s pány JD a ZG i V. Osum by bylo akorát.

 6. Berka říká:

  Janoušek, kterej srazil úmyslně ženskou a přitom řídil ožralej, dostal 4 a půl roku. Takže ještě míň jak třetinu. V pořádku ?

  Možná ten s jaguárem udělal chybu, že byl střízlivej. Je to jak ze Švejka. Ožralej nevěděl co dělá, kdežto střízlivej si to musel uvědomovat a tudíž nese plnou odpovědnost.

 7. XXXXX říká:

  Ty vole Ďásku konečně tě poznávám. To je téměř přesný. Malé pochybení máš v tom, že by k tomu co jsi uvedl měl dostat ještě šest tisíc ran rákoskou (za každýho ohroženýho tisíc) a ten rok v krimu by 12 hodin denně mlátil palicí šutr v lomu.

 8. VladimírV říká:

  Odvolací soud je od toho, aby posoudil, zda opravdu šlo o pokus o vraždu. Evidentní zkrat v uvažování toho frajera jej z z tohoto obvinění dostane. Podobným týpkům by spíš slušelo pořádně rozbít sukovicí zadnici, že by si už do smrti za volant nesedli.

 9. Fejinka říká:

  To naše soudnictví je žumpa sama o sobě. Zákony, které tady vyplodí naši právníci a ta paka poslanci to potom schválí, to je často výsměch obyčejnému selskému rozumu. Soudy a jejich soudci to potom praktikují v rozsudcích. V Česku je potřeba udělat fungl novou reformu soudnictví a ne to, co tady dnes je, od základu. Největší paradox, který tady svého času byl, když prohlásili něco v tom duchu, že potřebují zvýšit platy, aby byli neúplatní. Za to by potřebovali okamžitě vrátit diplomy a zavřít!!! Toto se může stát jenom v této pseudodemokracii.

 10. venca říká:

  Dneska jsem si vzpomněl na tenhle starej článek, když jsem si na Novinkách přečetl toto :

  Za smrt kojence po vybržďování 11 let: Jedenáct roku ve vězení stráví s konečnou platností šestatřicetiletý Martin Kostner, který svým vybržďováním způsobil tragickou dopravní nehodu, po které zemřel osmiměsíční kojenec.

  Tomu volovi z Brna s Jaguárem co dostal patnáctku aniž někoho zabil nebo zranil (což teda při něm stáli všichni svatí) už je to jedno – po rozsudku prý začal chlastat takovým způsobem, že zakukal ještě před nástupem do vězení. Ale mě to připadá fakt jako na hlavu postavený.

  Navrhuju, aby české soudy rovnou přešly na komerční bázi. Když někdo spáchá trestný čin, tak aby si mohl nechat od různých soudů zpracovat nabídky a pak se rozhodnout, ke kterýmu půjde…

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I