Blog Jihlavských listů

Tomáš Ďásek
32- Dlouhodobě působím v čestné funkci samozvaného okresního brouka Pytlíka. Všechno znám, nikdo si na mě nepřijde a ve všem mám jasno. V podstatě kdyby se mi z velkých měst nedělala kopřivka, mohl bych se celkem úspěšně ucházet o místo českého prezidenta. Do blogu JL jsem se po delší době opět rozhodl sem tam přispět proto, že je mi hodně smutno nad jeho úrovní, která je ale nakonec jenom odrazem současné české společnosti. Abych ale předešel dalším zbytečným krysoobojživelným válkám, nebudu zásadně nijak reagovat na případné diskuse pod mými blogy a předem děkuji čtenářům a případným diskutujícím za pochopení. Pokud snad někdo pocítí potřebu mi za mé internetové výkřiky osobně vynadat - a nebo prostě jenom tak napsat, těším se na Váš mail - tdasek(a)seznam.cz

Nevyhlášeně

Tomáš Ďásek | Neděle, 15. 11. 2015 v 0:12

Bylo jedenácté září. Svět zůstal stát s otevřenou hubou a civěl na žárem zkroucené pahýly dvojčat. Psalo se, že svět už nikdy nebude takový, jako dřív. Redakce satirického plátku se stala dějištěm tragedie tak absurdní, že by ji největší satirik nedokázal vymyslet. Svět už opět neměl být takový, jako dřív. A je to tady zase. Něco s tak neslýchaným rozměrem, že člověk snad ani nechce uvěřit smutné pravdivosti všech těch televizních záběrů.

Evropa se otřásá hněvem a franzouzský prezident mluví o nevyhlášené válce.

Vím, že v této rozjitřené době jdu určitě s kůží na trh a hodně si troufám – ale tak nějak si nejsem jistý, jestli to co se stalo včera v Paříži, není jenom předvídatelný revanš. V žádném případě – to podotýkám – se s touto událostí vnitřně nedokážu smířit, ale bohužel se něco takového dalo jenom čekat. Slova o nevyhlášené válce jsou sice celkem líbivá, ale je třeba se podívat na to, kdo tu nevyhlášenou válku začal. Bude to znít velmi tvrdě, ale Francie posledních více jak sto let, trpí komplexem méněcennosti. Postupně přišla o všechny kolonie, Hitler převálcoval její hrdou armádu během pár týdnů a dodnes působí Versailles vedle Anglie a Německa v mezinárodní politice jako jakýsi nezletilý bráška. O to víc se chce z tohoto prismatu vymanit. V Evropě bohužel jaksi není co řešit (to co by se řešit mělo, se stejně neřeší) a proto se snaží sbírat body a sebevědomí na „zahraničních cestách“. Ochotně se angažuje v řekněme ne zcela čistých vojenských operacích, jako bylo třeba asistované zabití libyjského vůdce, značnou měrou plní modré kontingenty OSN a snaží se budit zdání, že je pořád ještě světovou velmocí (což není pravda už od dob Napoleonových a všichni to vědí). Její angažmá v Sýrii a Iráku proti Islámskému státu je bohužel právě přesně nevyhlášenou válkou. Samozřejmě – jsme evropané, humanisté a demokraté. Chápeme, že IS je něco špatného, totalitního a asociálního. Ale pokud se pokusíme (jestli to vůbec jde) tak nějak vcítit do uvažování jeho představitelů, nemůžeme se bohužel ničemu divit. Francie soustavně bombarduje jejich pozice a oslabuje akceschopnost IS. Jak na to může IS odpovědět ? Jedině po svém – a to také včera ukázal.

Ono je to težké. Je strašný rozdíl, pokud vidíte v televizi zoufalé tváře příbuzných obětí, roztrhané kusy těl, zakrvácené zdi a rozsypaná okna. Je to hrozné. Je to šílené a je to nelidské. Takhle se přece bojovat nemá. Bojovat se má pěkně čistě, V desetikilometrové výšce zmáčknout v bílých rukavičkách červené tlačítko ovládající samonaváděcí bomby a na malém displeji pak sledovat, jak se za chvilku někde dole zvedne mračno prachu. Že to v té chvíli tam dole vypadá úplně stejně jako v předchozím případě, že kusy lidského masa létají vzduchem se stejnou rychlostí a že i v černém lidském těle je stejný objem krve jako v bílém, to na našem metrovém elcédéčku nevidíme a tudíž nic takového vlastně ani není.

V tomto jsme velmi schizofrenní. Na jedné straně křičíme, že muslimy nechceme, že nás nezajímají, že je to jiná kultura a že jsou „nedemokratizovatelní“. Jenže na druhou stranu se do nich nepřestáváme – promiňte, ale jiný přiléhavější výraz mě nenapadá – s odpuštěním srát. Neustále se jim snažíme nabízet svoji demokracii a svůj způsob života – ideálně za pomocí letadel Mirage a řízených raket. Česká republika posílá samopaly a náboje neohroženým hrdinným kurdům – kteří však kdyby k nám před přesilou IS nakonec uprchli, bude to pro nás naprosto stejná „čmoudská nefachčenská sebranka“, jako jejich nepřátelé. Pokud vývoz demokracie do oblastí temna má být naší cestou, musíme bohužel počítat s tím, že si to protistrana líbit nenechá. Evropským sítem radarů a patriotů (naštěstí – a doufám, že to tak i zůstane) žádný islámský bombardér neproletí. Tak tentokrát doručili odpověď po zemi.

Každá válka je hnusná. A je možná trochu absurdní, hodnotit válku podle toho, zda-li je vyhlášená a nebo nevyhlášená. Francii včera někdo vrátil protiúder a nikdo si nebyl ochoten připustit, že je něco takového možné. A ono je. A bohužel nejen možné, ale i očekávatelné. Ani nevíte, jak rád bych se mýlil, když řeknu, že v blízké době můžeme s velkou pravděpodobností čekat něco dalšího podobného. Třeba v Rusku, které si stejně jako Francie snaží v Sýrii foukat svoje mocenské bolístky. Pamatujete si ještě třeba na Beslan ? Až se mi chce parafrázovat pussyriotský refrén a říct – „Bohorodičko, ochraňuj Putina“.

Stalo se a Evropa se vzpamatovává. Kdekdo začíná řinčet zbraněmi a volat po rázné odvetě. I náš ministr obrany s ministrem financí – ruku v ruce s prezidentem, halasně bubnují do útoku a chlapi v hospodě u televizních zpráv nadšeně přitakávají. Mám z toho velký strach. Válka nevyhlášená se třeba změní na válku vyhlášenou. Budeme jistě stát na straně dobra a lidských hodnot. Zatím je pro nás tahle divná válka vzdálená. Naši tátové nespěchají s mobilizačními kufříky na nádraží a naši synové se nevracejí v bednách zakrytých státní vlajkou. Ze zahrádek u restaurací nás zatím nevyhnal strach, ale jenom chladné počasí. Náš poloinvalidní vrchní velitel armády, opírající se o hůlku a svého mluvčího, zatím pro islamistické předáky není tím hlavním soupeřem. Pořád ještě je pro nás Sýrie či Irák – a koneckonců vlastně i Paříž – něco „tam někde daleko tím směrem“. Pořád ještě je pro nás válka jenom nuceně přetrpěná pětiminutová reportáž v televizi před dalším dílem Stardance.

A já se jenom ptám – než zvedneme trumpetu a začneme hlasitě troubit na zteč – jestli si opravdu uvědomujeme všechny možné dopady a jestli jsme opravdu připraveni na to, že by se pařížské peklo mohlo jednou úplně klidně opakovat někde zatraceně blíž. Třeba v Praze…

105 komentářů k článku “Nevyhlášeně”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Honzo v duchu myšlenek Forresta Gumpa – PRO HLOUPÉHO KAŽDÝ HLOUPÝ, vám nemohu na tuto vaši originální myšlenku zdělit nic jiného než že – PRO APARÁTČÍKA KAŽDÝ APARÁTČÍK. 🙂

 2. Svatopluk Beran říká:

  Na vaši odpověď pane Furbacher to samé co Honzovi. Jen bych doplnil, že jsem psal o tom že minimálně 3 miliony cizinců ztratili díky americké stupidnosti v Lybii normální práci. Někteří se vrátili do svých chudých zemí a ostatní se nasměřovali do Evropy. Je dosti pravděpodobné že ti domácí skutečně po svržení Kadáfího namontovali zbraně na Pic-upy. Otázka podle mne však nezní KDO je namontoval, ale – KDE JE VZALi?. A tady se opět ukazují důsledky hlouposti amerických vládních a vojenských myslitelů, když vygenerovali bezletovou zonu nad Lybií. Jsou tu podle mne pouze dvě možnosti. Buď vůbec nerozumí svému vládnímu a vojenskému řemeslu (čemuž moc nevěřím), nebo to byl cílený plán nechat vyrabovat vojenské sklady občanskou masou, ať se válka mezi znepřátelenými kmeny a opozicí co nejvíc ozbrojí a šíří terorismus pomocí těchto zbraní po celém středním východě. Situace bude samozřejmě složitější, ovšem důsledeky jednání amerických vlád jsou čím dál tím více zřetelnější, více a více občanům ikyž je česká media stále masírují podobnými nesmysly jako tu v posledním příspěvku uvádí pan Honza – připomíná mi to slova předlistopadového aparátčíka – ještě ta mandelinka a je to jasné – .

 3. honza říká:

  Sv. Berane, přečtěte si svá větná vyjádření která jsou plná expresivních vyjádřen, zapšklosti, nenávisti a vzpomeňte si na léta před rokem 89 jak se prezentovali ve svých vyjádřeních komunističtí funkcionáři. No a nevím zda vaše moudra svědčí zrovna o vaši ………. . Možná ty vaše slohová cvičení a moudra zakrývají vaši …….. . Jinak se odmlčuji do Nového roku, odjíždím si ověřit vaše pravdy o USA na místo činu. Takže si užijte klidné Vánoce a dejte si pauzu o přemýšlení o USA jako o zlu pro celý svět, jinak se zblázníte.

 4. Libor Furbacher říká:

  Honza ,have a good time and enjoy“ Land of the free and home of the brave.“

 5. Svatopluk Beran říká:

  Honzo také vám přeji hezké vánoce. Nejsem si ale úplně tak jistý, zdali jsou vánoce prožité – NA MÍSTĚ ČINU – v Severní Africe či Středním a Blízkém Východě, tou nejlepší variantou prožitých vánoc. Když já byl před pětadvaceti lety v Lybii, nebo před patnácti v Sýrii a Jordánsku, tak to bylo hodně zajímavé. Ať už pevnost Murzuk či zakrytý Gadámes (stará berberská města), či Sabrata s Leptis Magdou ( bývalá Římská města), v Lybii. Nebo Sýrii křižácké hrady či město Homs a jeho obrovská zavlažovací kola, královský palác v Damašku či Palmyra v poušti Sýrie. Za tu mojí zapšklost se omlouvám, ale někdy mě fakt některý věci serou tak, že jsem skutečně, jak jste správně identifikoval, zapšklej :). No, mám dojem, že dnes už – MÍSTO ČINU – nebude při vaší vánoční návštěvě to pravé ořechové. Já vám i přesto moc a moc přeju, aby se tam vaší rodině nic nestalo a vy jste si to užil. (drony tam teď ale létají pomněrně často a nerozlišují manželky a děti od dospělých chlapů). My tam mohli spát ještě v klidu a pod širákem, když jsme projížděli Blízký Východ se žďárským Bivak klubem. Když už tam budete, protáhněte to až do Jordánska. Je tam nádherné skalní město Petra, či první křesťanský kostelík, tehdá ješte Aramejský. Arménské králoství totiž bylo první křesťanské králoství na světě, kde vás za tuto víru netrestali. Historii místa tam mají dokonce na kazetovém pásku v češtině. Hezké vánoce.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I