Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

„Medvěd“ senátorem, Tomanec náměstkem

Petr Klukan | Pátek, 20. 11. 2015 v 13:56

Milan „Medvěd“ Kolář už oficiálně přiznal, že by se rád stal senátorem. Určitě by to vnímal jako završení svého konání. Vymyslel Prázdniny v Telči, podílel se na kulturním životě Jihlavy již před pádem komunismu, poté stál za znovuobnovením havířského průvodu, 11. listopadu na náměstí přivádí bílého koně a slaví se sv. Martin…

Je známý, má organizátorské schopnosti, dokáže dělat krásné a milé věci. I proto by jej ráda na svou kandidátku přivítala každá strana. Tak se i stávalo, takže Medvěd je letitým zastupitelem Jihlavy. Sice pod různými hlavičkami, přesto zůstal, a je hlavně nezávislým kandidátem. Tedy takovým, který koná dle svého rozumu, ať si o tom jeho spolustraníci myslí, co chtějí. I proto kdysi jeho kandidatura za Zelené do zastupitelstva nevyšla. Vlastně vyšla. Fakticky se stal radním, formálně za Zelené. Strana zelených však z něho byla nešťastná, protože jim informace nepředával. Vše je zapomenuto, a i sám bývalý předseda Zelených dnes Kolářovu kandidaturu schvaluje.

A jistě ji přivítají i ve Foru Jihlavy, za které vloni usedl do křesla náměstka primátora. Kdyby se totiž stal senátorem, nastoupil by za něj náhradník – podnikatel Miroslav Tomanec, stojící za vznikem Fora. Největší kritik radnice, kterého ve volbách přeskočil nejen Milan Medvěd Kolář. Jistě by vzal i toho náměstka.

68 komentářů k článku “„Medvěd“ senátorem, Tomanec náměstkem”

 1. Miroslav Tomanec říká:

  Vážený pane Jane, nezlobte se ale pořád nerozumím tomu čemu v Jihlavě říkáte mafiánský kapitalismus. O tom nic nevím, přibližte mně to prosím na konkrétních věcech, rád se něco nového dozvím. S ostatním co píšete souhlas, snažíme se asi o totéž a můžu jen podepsat že ke změně vede jen cesta poctivé a tvrdé práce, navíc ještě velmi trnité….., plné protivenstvi, a odpůrců. Ale tak to musí být, jinak to nejde. Po roce je pro mně největším oceněním mé práce a zadostiučiněním to kolikrát různé staré struktury v radě města už žádaly odvolání ze všech mých funkcí… Vůbec se nedivím jejich nervozitě a docela mně mrzí, že převážil hlas pragmatiků, kteří docela jasně chápou, jaký by nám to přineslo nárůst preferencí…. Jak by se mohlo říkat…. Zas ta totalita na radnici, co likviduje nepohodlné nazory… Skutečnost je však naštěstí zcela jiná a pozitivní. Protože je třeba vidět i to velice důležité, co změnily volby. Odešli tri náměstci, kteří byli v první řadě nejvíce přítěží pro rozpočet města aniž by pro něj byli jakýmkoliv přínosem. Protože to byli v první řadě reprezentanti svých stran s odpovídající praxi. A nahradili je dva lidé ze světa hospodářství a podnikání, kteří už myslí, mluví i jednají úplně jinak. A na kulturu nastoupil člověk, který ji aspoň umí, protože jí dělá. A dobře. Víte třeba kdo měl tuhle nesmírně důležitou oblast, tak kultivující náse životy ve vedení města na starosti dřív? Že nevíte? Ano, máte pravdu, protože to nebyl nikdo….

 2. Fejinka říká:

  Vůbec se nechci míchat do vaší diskuse, pánové, ale jenom jeden postřeh. Kdyby se měl Prior zbourat a na jeho místě postavit replika Greclu, tak to by byla do nebe volající debilita, kterou by zastupitelé vypotili (z bláta do louže). Tady přesně souhlasím s Vladimírem co to bylo za ruinu a jestli to mělo nějakou památkovou hodnotu silně pochybuji, nejsem odborník jako třeba pan Z. Gryc, třeba by mne z toho vyvedl. Když zbourat, tak nic nestavět.

 3. Miroslav Tomanec říká:

  Naprosto legitimní názor, který bude mít jisto jistě řadu zastánců, až ta oficiální a relevantní diskuse vypukne…. A doufejme jen, že se do toho zapojí co nejširší veřejnost, hodně odborníků ze všech dotčených oblastí a mrak architektonických a kulturních osobností… a hlavně majitel. .. Nejdůležitější přece je, aby už konečně skončila ta totalitní vůle – zvůle při tvorbě veřejného prostoru, která začala šibenicemi na Benešce, pokračovala pařeništi na náměstí a ocelovým průmyslovým schodištěm na hradbách městské památkové rezervace a prozatím se zastavila Vystrčilovou sochou kyčů-kličů za supermarkety za halasné podpory i takového architekta Zdeňka Gryce. Ostuda.

 4. Jan P. říká:

  Vážený pane Tomanče,na svém názoru a představách, jak má vypadat komunální politika a fungovat samospráva ve městě nemám žádný důvod,co měnit.Nemyslím si,že ve svém hodnocení jsem zaujatý a nespravedlivý.Co se týče čistoty,kultury,sportu a provozu veřejných služeb není Jihlava zanedbané město.To ještě neznamená,že město nemá jinak problémy a lidé si oprávněně kladou řadu otázek. Komu a čí prospěch politická elita ve městě slouží a funguje efektivně místní samospráva ? Je veřejný zájem města u politiků vždy tím hlavním ?
  Nabízí se i řada témat,které bych se vůbec nebál otevřít.To je pro jiné politické uskupení než je Forum.
  Každý zastáváme na dané téma jiný úhel pohledu.Vy jste možná přesvědčen o tom,že se konečně podařilo nastartovat v komunální politice a samosprávě města Jihlavy ten správný kurs ke kterému pozitivně přispělo hnutí Forum.Vaši tezi Vám vyvracet nebudu.Mám na to opačný názor,Je vidět,že i vy jste odtržen od života a potřeb obyčejných občanů města.Nepatřím mezi voliče nezávislého hnutí Forum,které mně ničím nezklamalo či příjemně překvapilo.Do jihlavské ODS žádné naděje nevkládám.Členům a voličům ČSSD a KDU-ČSL upřímně přeji,aby do komunální politiky ve městě začali posílat skutečné sociální a křesťanské demokraty.To ostatní je na občanské společnosti,která se musí ve městě začít aktivizovat.Bez ní se problémy města řeší těžce a pomalu..
  Mějte se hezky a přeji Vám pohodový víkend.

 5. Miroslav Tomanec říká:

  Střed města, jak píšete pane Havlíčku, pro mně osobně nyní není prioritou. Vypadá to totiž, že zde se elementární shoda na rozdíl od jiných oblastí daří nalézt. I když už po roce práce musím konstatovat, že máme tak půl roku zpoždění oproti naším předpokladům… Ale jak jsem psal, to je ten náš nedostatek zkušenosti. Své hlavní úsilí nyní napínám do jiných dvou oblastí, kde je stav naprosto katastrofální, léta neřešený a změny jsou starými strukturami dosud účinně torpedované. To je strategie, vize, koncepce města a dále vodohospodářská infrastruktura. V první oblasti je naprosto vypovídající třebas situace kdy vám na oficiálním jednání, když už asi posté argumentují, že rozhodnout musíme podle konkrétní budoucí vize města a z toho vyplývajících priorit, oponuje jeden dlouholetý člen rady, ač věkem ještě mlád, myšlením však už pokročilý penzista:VIZI MĚSTA DĚLAT NEMUSIME, TO ZA NAS UDĚLÁ EVROPSKÁ UNIE…. A ještě mnohem horší je to v tom vodárenství. Jako nějaký popravený rozctvrcenim… Ke každému údu je přivázán silný politický kuň a každý táhne úplně jiným směrem….
  To moje negativní vymezení se k radnici rozhodně nebylo myšleno k úředníkům, kde mám řadu přátel a o mnoha vím, že jsou schopní, slušní a pracoviti. To patřilo výhradně ke členům establišmentu…. Tam mně to kolikrát připomíná situaci s rozpočitáváním v Cimrmanově Vyšetřování ztráty třídní knihy…
  Jinak díky za podporu, už se těším až spolu zajdeme na pivo… Třebas na oslavu toho až konečně padne ten Richeliu v mysliveckém z Henčova….

 6. Venca říká:

  Nojo, JaneP – to je sakramentská věc. Vy máte názor na to co je špatně a jste přesvědčen že znáte řešení. Mister Tomanec taky. Jenže on narozdíl od vás pro to aspoň něco (neříkám že dobře nebo špatně) konkrétně dělá…

  Pořád chcete budovat občanskou společnost, ale doma od počítače to dost dobře nejde. To jste pak úplně na stejné úrovni jako já, který se o nic nestará a chce mít akorát svůj klid.

 7. Jan P. říká:

  Venco,já pouze věci konstatuji.Ostatní je věc názoru a diskuze.
  Pan Tomanec je jistě nějak aktivním.Jestli jeho aktivity povedou ku prospěchu života většiny lidí,který ve městě trvale žijí,pracují či podnikají nedokážu teď objektivně posoudit. Vím je jedno,že od p.Tomance, jako občan města mám jiné představy o tom,jak asi problémy města řešit. Nakonec čas ukáže jestli hnutí Forum a postoje p.Tomance bylo pro město ničím zásadně prospěšným či ne.
  Mám takový názor. Než něco od základu dělat špatně je lepší nedělat vůbec nic.
  Máte pravdu.Mlácením do klávesnice počítače na internetové diskuzi občanskou společnost ve městě nevybudujeme.Já jsem nedávno zde v komentáři psal o tom,že si plně uvědomuji jakou energii i čas,každá občanská iniciativa představuje.Sám si na takovou věc netroufám.Věřte tomu,že pokud někdo s nějakou potřebnou iniciativou přijde rád ji v rámci svých možností a schopností aktivně podpořím.
  Doporučují sledovat situaci v komunální politice a samosprávě i v jiných městech než je Jihlava.Považuji to za užitečný a inspirativní.
  Nebo sledovat pomocí internetových serverů neziskové organizace a iniciativy,které se fundovaně zabývají alternativami místní samosprávy a lokální ekonomikou po celé ČR.

  Podle Wikipedie:Občanská společnost je abstraktní pojem, zahrnující veškeré organizace, sdružující občany na dobrovolné bázi. Vymezit ji lze také jako organizované aktivity občanů, které nejsou spojeny se státními strukturami nebo komerčními organizacemi. Tento termín je používán především v teoretických pracích, zatímco autoři empirických studií častěji užívají přesně vymezených pojmů nevládní neziskové organizace (NNO) nebo třetí sektor, které ale zahrnují jen část organizací, tvořících občanskou společnost.

  Ze své strany celou diskuzi končím.Jsem přesvědčen o tom,že je diskuze nad tématem už vyčerpaná.

 8. Jan P. říká:

  Omlouvám se p.Tomancovi.
  Na jednu otázku jsem mu zapomněl odpovědět.Otázka zněla:
  …pořád nerozumím tomu čemu v Jihlavě říkáte mafiánský kapitalismus. O tom nic nevím, přibližte mně to prosím na konkrétních věcech, rád se něco nového dozvím ?

  Mafiánský kapitalismus v ČR p.Tomanče se Jihlavě nevyhnul.Přátelé starých pořádku nebo ekonomická bratrstva vznikala průběhu devadesátých let i v komunální politice drtivé většině měst.Opoziční smlouva mezi Klausem a Zemanem v roce 2000 ekonomická bratrstva či přátelé starých pořádku smluvně stvrdila. Zejména mezi ODS a ČSSD.Až po posledních komunálních volbách v některých městech ČR vznikem nových vlád na radnici se opoziční smlouva mimo jiné začíná stávat minulostí.Jinými slovy, politika přátel starých pořádků je důsledek mafiánského kapitalismu a opoziční smlouvy.
  Konkrétní případy v Jihlavě Vám na internetové diskuzi popisovat nebudu.Sám dobře víte,jak to mezi místními politiky a byznysem v Jihlavě chodilo a chodí.

 9. VladimírV říká:

  Pane Jane P.
  Každé ekonomické bratrstvo nemusí být zákonitě mafiánským kapitalismem. Hlediskem je, v koho prospěch bratrstvo působí a jaké nástroje používá. Pokud považujete systém stranického zápolení a třeba i oposmlouvu za mafiánský kapitalismus, nehodlám Vám to vyvracet. Ale je to poněkud zjednodušené. Mafie má pevnou hierarchii a neporušitelná pravidla. Nemůže se stát, že by v jejím čele stál neschopný člověk. Pokud si to chcete převést na „dohodu“ špiček státu v roce 2000 -, pak Vám z toho musí vyjít pouze, že jednaly ve prospěch státu – „rodiny“, jejíž byli představitelé.
  Komunální politika je přece jenom o něčem jiném. Je ovlivněna jak samými politiky, tak, a to především jejich medvědáři. Těch lidí není moc, ale při konzervatismu většiny občanů je jejich vliv rozhodující. Samotné rozjímání nad tím, jak by to mohlo být lepší, má v současné společnosti pouze teatrální význam. A pomýšlet na revoluci, do toho je v Jihlavě opravdu daleko. Navíc platí rčení, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestaný. Zvláště, když nabourá ego těch, kteří by mohli přijít k újmě. Třeba jen ke ztrátě volebních preferencí.
  Nic není ztracené. Pokud si radniční suita uvědomí sílu, jakou má obec v životě státu a zároveň bude slyšet na potřebu svých obyvatel, bude lépe. Dře to, jde to. Posun k lepšímu ve shodě s panem Tomancem vidím i já.

 10. Miroslav Tomanec říká:

  Vencovi palec nahoru, velmi výstižné! Chtěl bych umět takto lapidárně vyjádřit v jedné větě podstatu!
  Pane Jane P. rozhodně jsem netvrdil že náš směr je správný, jak píšete. Naopak je to o velmi dlouhém hledání, diskusích, tápání a změnách směru. A já sám uvítám každý názor, nápad jak to konkrétně dělat tak aby to opravdu nejvíce prospělo městu a jeho občanům… Pečlivě jsem si vše co jste napsal znovu přečetl a vy toho pro mne bohužel zatím moc nenabízí te, jenom obecné pravdy a ideální teorie. Tak to ovšem málokdy funguje. Proto Vás zvu k živé diskuzi, rád se něco konkrétního přiučim… Protože napsat že je lepší než něco dělat od základů špatně je trošku divné. To si totiž zase nemyslím, že bychom dělali všechno od základů špatně, to podle mne nedělá nikdo, ani ti koho nejvíce kritizují…
  A s tím mafiánským kapitalismem jste mně uklidnil, potvrdil jste mně co jsem si myslel, že ničeho podobného se tady v Jihlavě bát nemusíme… I když souhlasím s hodnocením velice neblaheho vlivu opoziční smlouvy. Tím se vše po listopadu zlomilo k horšímu….

 11. Jan P. říká:

  Liberál,publicista a televizní dramaturg Jan Štern-pojem mafiánský kapitalismus formuloval přesně:
  Mafiánský kapitalismus je systém, kdy je u vlády stále tatáž ekonomicko-politická oligarchie a kdy je jedno, která strana vyhrála volby, protože vítězem voleb jsou soukromé peníze, které si koupí vliv a moc. Občané si takto neformulují, ale celkem přesně to zjednodušují do formule: tam všichni jenom kradou. A velká část občanů politiky v podstatě opovrhuje a nesnese od nich i racionální opatření, pakliže jsou spojená s bolestivými dopady na jejich život. Politikové prostě nemají nárok, ztratili elementární důvěru lidí. Lidé je tam nahoře trpí, když už se s tím nedá formou voleb nic dělat, ale nic od nich nesnesou. Konec citátu.

  Klientelismus a korupce je symptom mafiánského kapitalismu.
  Potýkáme se na i komunální politice s klientelismem a korupcí ?

  Názorová část kolem p.Tomance a p.Vladimíra V. je přesvědčena o tom,že o mafiánském kapitalismu na úrovni komunální politiky města nemůžeme mluvit.Ten kdo to šíří je podle nich nebezpečný anarchista nebo popleta.Uvažovat v střednědobém horizontu vývoje města není racionální.
  Za problémy města máme hledat pouze osobní selhání určité části politické elity a šlendrián místní samosprávy.Podle některých má být odvolatelnost politika přímo samotnými voliči tím jediným správným řešením.
  Pro členy hnutí Forum máme mít pochopení a poskytnout jim čas na to,aby se v řízení samosprávy rozkoukali a po příštích volbách se uvidí.
  Opozice v zastupitelstvu se už prý mobilizuje a hnutí Forum bude výhledově užitečný vládní partner. Máme se na co těšit.Změna je prý na blízku.
  Vést dialog o alternativách a otevírat nová společensko-politická témata než jsme byli dosud zvyklí je podle nich obskurní.Žit dále v bublině.
  Oproti jiným městům a regionům v ČR a zahraničí tím zůstaneme stoprocentně provinční.

  Vážení spoluobčané,čtenáři. Za sebe vám sděluji,že o takové vize města a komunální politiky a fungování samosprávy nemám zájem vést dialog.

 12. Miroslav Tomanec říká:

  Amen.
  Slyšeli jsme slovo boží.
  Děkujeme ti.
  Ó pane.

 13. Venca říká:

  „Za sebe vám sděluji,že o takové vize města a komunální politiky a fungování samosprávy nemám zájem vést dialog.“

  No, teď jste jim to dal. Z toho určitě konšelé padnou na zadek…

 14. Jan P. říká:

  Venco,opět jste mimo mísu.Nevadí někdy příště…
  Pan Tomanec do svého divadelního sboru Forum Jihlava hledá nové tváře.
  Nemáte zájem ? Rád vás tam uvítá.

 15. Miroslav Tomanec říká:

  Vážený pane Jane P., už toho opravdu nechte, slíbil jste to už přece. Je to od Vás dosti podlé a ubohé urážet takhle ze závětří anonymity. Nejsme pro Vás žádný divadelní soubor, to už jste si dovolil trochu příliš, jsme obyčejní občané, kteří se o cosi snaží. A tak nás nechte na pokoji, když už nechcete dělat nic kromě tohohle maskovaného poštekáváni z velké dálky.

 16. Jan P. říká:

  Vážený pana Tomanče,vám a Vencovi jsem pouze ta vaše ,,férová“ šťouchnutí na dálku oplatil.
  Nic víc,nic miň. Vy můžete a já ne ? Máte divné představy o rovnosti.
  Nemám žádný důvod důvěřovat hnutí Forum,které mi je jinak zcela lhostejné.

 17. Miroslav Tomanec říká:

  Na rozdíl od vás nejsem anonym.
  To je podle vás rovnost?
  Hnutí Forum důvěru u takovýchto zbabělých lidí asi hledat podporu opravdu nebude.
  A když jsme vám lhostejní, tak proč jste se vůbec pouštěl do diskuse… o nás?

 18. Venca říká:

  Tak jasně, ustrašenej anonym píše o tom, jak má bejt každej občan uvědomělej a veřejně aktivní.

  Jo, to má fakt velkou váhu…

  Já už psal, že mě je to všechno ukradený, o nikoho se nestarám, jen sám o sebe a na ostatní kašlu. Ale aspoň to přiznávám.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I