Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Hlasovat tajně, nebo veřejně? Koukněte se na to očima voliče

Petr Klukan | Pátek, 18. 12. 2015 v 8:37

Co je demokratičtější? Hlasovat tajně, nebo veřejně? Taková diskuze se rozproudila v pondělí na jihlavském zastupitelstvu. Vyvolalo ji opoziční ANO, které chtělo odvolat především náměstka ODS Jaroslava Vymazala z funkce náměstka primátora a radního.

Opozičních hlasů má ANO málo, a proto k prosazení návrhu potřebovalo další hlasy z řad koalice. Ty by ale otevřeně získat nemohlo, proto se ANO pokusilo změnit jednací řád v tom smyslu, aby se odteď a kdykoliv příště hlasovalo o personálních otázkách tajně.

„Veřejný způsob hlasování o personálních záležitostech není možné považovat za demokratický, jelikož vede k možným sankcím v případě dodržování mezistranických dohod…,“ napsali v odůvodnění svého návrhu. A pak ještě přitvrdili, když napsali, že v případě vyhrocených útoků může dojít až k ostrakizaci konkrétních zastupitelů a označení zrádců. Těch, kteří by veřejně hlasovali proti stranickým dohodám.

Je tedy veřejné hlasování při odvolávání radních, volení náměstků, nebo vyslovení důvěry či nedůvěry méně demokratické než hlasování tajné? Důležité je, z jakého pohledu se na to koukáte.

Pro opozici je samozřejmě mnohem vhodnější hlasování tajné. Jen tak se může najít mezi koaličními zastupiteli či poslanci ten, který tajně opozici podpoří. Pro koalici se takový člověk stává zrádcem, pro opozici hrdinou, který se nebojí projevit svůj názor či hlasovat podle svého svědomí, jak to rády opoziční strany nazývají.

Pro koalici je mnohem vhodnější hlasování veřejné. Díky němu si stále udržují přehled, a případné „zrádce“ může „strach“ z následků odradit od hlasování proti svým spolustraníkům.

Pro opozici i koalici je tedy výhodné vždy něco jiného. Zda svůj návrh zabalí do slov „demokratický“, nebo „demokratičtější hlasování“, je pak jen účelovým prostředkem jak dosáhnout svého.

Pohlédněme však na hlasování očima voliče a odpovězme si sami na otázku: Chtěli byste vědět, jak kdo hlasuje? Tedy jak hlasuje ten který zastupitel nebo poslanec, kterému jste dali svůj hlas?

Jesliže ano, pak je z tohoto jednoduchého pohledu jednoznačně správnější hlasování veřejné.

9 komentářů k článku “Hlasovat tajně, nebo veřejně? Koukněte se na to očima voliče”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Jesliže ano, pak je z tohoto jednoduchého pohledu jednoznačně správnější hlasování veřejné.

  NEJLÉPE OVŠEM ANO-NYMNÍ A DEMOKRATICKÉ

  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně.
  Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.

  Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.

  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.

 2. Libor Furbacher říká:

  Pane Klukan pro hlasovani vseobecne verejnosti ,treba volby; hlasovani je a melo by byt tajne.Protoze nejsem nikomu zodpovedny a nikomu do toho nic nejni jak jsem volil,je to moje osobni vec.
  Ale pokud jsem,zastupitel a musim delat rozhodnuti jakoukoliv volbou,tato volba musi byt verejne dostupna,aby moji volici vedely kde ve veci stojim,protoze jenom zastupuji sve volice a jim jsem zodpovedny.
  O tomto by nemely byt zadne discuse ,to je zaklad demokracie.A pokud zastupitel voli z jakehokoliv duvodu aby si pomohl a nebo neuskodil ,misto toho co je spravne ,tak tam nema co delat. V pristich volbach out.

 3. petr klukan říká:

  Pane Furbachere, ano, na mysli jsem měl hlasování zastupitelů a poslanců – tedy již zvolených zástupců „lidu“. Hlasování občanů ve volbách je samozřejmě správné tajné.

 4. Miroslav Tomanec říká:

  Právě pane Klukane, že se na to očima voliče vůbec nedíváte a opět jenom matete lidi, když velebíte systém nebo způsob, který udržel vašeho pana Vymazala u moci. Protože pokud byste se na to opravdu díval z peripetie toho, co je skutečně peo město a jeho občany v dané chvíli nejlepší, tak byste musel napsat jediné – cokoliv co pomůže ozdravit současnou koalici tím, že pan Vymazal už konečně odejde a především, především, především vezme s sebou pana tajemníka… Ač bych velmi chtěl, tak bohužel lepší variantu nevidím….

 5. petr klukan říká:

  Pane Tomanče, při pozornějším čtení je patrné, že píši na základě konkrétního návrhu (v Jihlavě) o obecném principu, které hlasování je „demokratičtější“.

 6. Miroslav Tomanec říká:

  To sice ano, ale předtím použijete zcela zavádějící titulek v kontextu se současnou situací v Jihlavě, která je popisovaná v jiném článku … a také proto, že samozřejmě obecně je daleko „demokratictější“ naopak volba tajná…. Která se samozřejmě dá spravedlivě užít pouze za určité všestranné vyspělosti hlasujících, nikoliv však v našem současném případě, kdy hlavní hráči koalice nemluví pravdu a odmítají pojmenovat problémy pravými jmény…. Pak by takovéto rozhodnutí mohlo mít podobné dopady jako třebas přímá volba prezidenta…. Do budoucna krok určitě správný, ovšem současnost jednoznačně prokázala, že na zodpovědnou a kultivovanou volbu není společnost ještě zdaleka připravená..

 7. petr klukan říká:

  Titulek: „Hlasovat tajně, nebo veřejně? Koukněte se na to očima voliče“ mi nepřijde zavádějící.

 8. Miroslav Tomanec říká:

  Ano, jak by také mohlo, že. Nepřijde zavádějící…..
  Opravdu hrozně dlouho pátrám v paměti, abych našel Váš objektivní a nezavádějicí politický komentář.
  Vždy naleznete východisko, jak čtenáře navést na tu „správnou“ cestu.

 9. Petr klukan říká:

  Pane Tomanče, vy ve všem vidíte jen tu místní politiku, v níž jste účasten. Můj výše zmíněný článek není o jednom zasedání zastupitelstva kdesi v Jihlavě, ale o hledání, co je „demokratičtější“, zda tajné či veřejné hlasování. Pan Furbecher to popsal pro vás možná srozumitelněji.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I