Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

PŘED ROKEM, bylo v dopisech čtenářů JL, publikováno foto návrhu 1:5 na pomník JANA PALACHA

Zdeněk Gryc | Pátek, 15. 1. 2016 v 20:34

Jan Palach – 16. LEDNA 1969
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.
Hned po sametové revoluci, jsem požádal svého přítele ak. soch. Romana Podrázského o návrh na pomník k uctění památky Jana Palacha. Začal na návrhu hned pracovat. Předal mi ho těsně před výročím upálení J. P. začátkem ledna 1990. Odešel jsem s ním na radnici a jednal zejména s paní starostkou. Odmítnut jsem nebyl, ale ani po četných urgencích, z nichž mnohé jsem vložil do JL, nebyl projeven zájem, řešily se raději sochy na střechách etc. V roce 2013, bylo dílo životní R. Podrázského, v rámci 70 výročí jeho narozenin vystaveno na více místech v Přibyslavi a v Horácké galerii v Novém Městě. K této příležitosti byla vydána publikace Roman Podrázský 1943 – 2001. Autorem je Pavel Jajtner a Josef Chalupa. Na stránce 12. Je fotografie:“ S presidentem Havlem v Přibyslavi“, která ilustruje, jak si Havel jeho díla vážil. Na stejné stránce je i fotografie: „S iniciátorem velké křížové cesty pro zahradu v Plzni Luborem Hruškou“, na pozadí je obdobně komponované sochařské dílo, jako na ilustračním fotu k tomuto článku. Jsem rád, že mne R. Podrázský požádal o spolupráci, na pomníku faráře Toufara v Číhošti, jehož fotografie: „Pomník Ecce Homo kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti“ je publikována na stránce 47. Jsem ne-rád, jak je uvedeno na stránce 21 u fotografie:“ R. Podrázský-Mateřství“, „Přes protest architekta byla tato nejvýznamnější Podrázského jihlavská realizace z původního místa odstraněna a přemístěna do areálu diagnostického ústavu v Jihlavě.“
Čtenáři píší : 16.01.2015.
Na článek nebyl jediný komentář.

Stále si myslím, že v Jihlavě by měl mít Jan Palach upomínku,
formou drobné architektury – pomníčku – smírčí kámen,
který by připomněl, jak jsme se nedokázali po Palachovu činu vzchopit proti totalitě.

Ing. arch. Zdeněk Gryc
PS. Po roce opět připomenu

25 komentářů k článku “PŘED ROKEM, bylo v dopisech čtenářů JL, publikováno foto návrhu 1:5 na pomník JANA PALACHA”

 1. Fejinka říká:

  Vážený, největší ze všech Čechů, který si zaslouží mít největší počet desek, pomníčků, plastik, bust a soch po celé ČR za r.68 a 89 je Karel Kryl. Žádný Havel a jeho lavičky a nedej Bože sochu v Jihlavě. Ještě štěstí, že mu jeden bývalý komunista nechal udělat (Krylovi) pamětní desku na „odboráku“.

 2. XXXXX říká:

  A proč nepostavit sochu tomu magorovi, co skočil ze cityparku, to mělo taky zásadní vyznam na chod dějin

 3. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  podobná hrdinství, k nimž nepochybně patří i čin Jana Palacha, je dobré si připomínat. Zároveň je dobré uvést přesně okolnosti, které ho k tomu vedly. A to byl jeho akt odporu proti cenzuře a vydávání lživých Zpráv. O totalitě nebylo zmíněno v jeho dopisu na rozloučenou nic.

  Strana měla ve vínku zásadu demokratického centralismu. Tedy stylu jednoho oficiálního názoru, který byl prosazován. Měla svoji vedoucí úlohu zakotvenou dokonce i v Ústavě. Již před listopadem 89 sílily i uvnitř strany tlaky na odstranění tohoto článku z Ústavy, keč pozdě.

  Pokud jde o dnešní dobu a její srovnání s Palachovým činem, máme vytouženou svobodu, zejména mediální. Až do té míry, že negativní mediální obraz dovedl některé občany rovněž k sebevraždě. To samozřejmě nesnese srovnání s činem Jana Palacha, který chtěl vyburcovat společnost k odporu. Na druhé straně jsou zde excesy, kdy si někteří politici, místo toho, aby zpytovali své svědomí, libují v negativní prezentaci své osoby, ať už je pravdivá či ne. Zkrátka to považují za dobrou reklamu. Kde je pak jejich morálka. A co by na to řekl Jan Palach? Dobrá nahrávka na Váš smeč, co?
  Mějte hezký víkend. Vladimír Havlíček

 4. Zdeněk Gryc říká:

  BLOG SE TÝKÁ PAMÁTKY NA STUDENTA JANA PALACHA
  NIC MÉNĚ, NIC VÍCE.

 5. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  připomenutí výročí Jana Palacha je veskrze dobrý počin. Ani já jsem nezapomněl. To ovšem neznamená, že bych měl při pietě podle příkladu korejského lidu za hlasitého naříkání dokonce ronit slzy. Třeba mi i sdělíte svůj názor na to, jak se současná politická reprezentace drala o to, aby byla busta Karla Kryla instalována do poslanecké sněmovny. Nebo i teatrální (za účasti kamer) položení věnce našim milým premiérem, který má k hrdinství Jana Palacha svojí povahou hodně daleko.

 6. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  Blog je o Janu Palachovi nikoli o Karlu Krylovi.

  O Palachově činu jsem se po prve dověděl, na návštěvě studenta u svého Profesora Rozehnala.
  Čin studenta Palacha na pana Profesora silně zapůsobil, ani ty slzy nechyběly.
  Nechtěl bych, aby památka na JP a mé osobní zážitky, byly zneužity a překrouceny.
  Pan Profesor tehdy říkal, že by se takového aktu sebeobětování v kontextu s našimi tradicemi a kulturou, na tak symbolickém místě, od českého studenta nikdy nenadál.
  Snažili jsme se tom okamžiku vcítit do Palachovy osobnosti a jeho činu, který v tom okamžiku měl vysokou váhu.
  Normalizace vykonala své a nyní je tomu tak jak ukazují komentáře.
  Po konci totality jsem se stal spoluautorem symbolického pomníku faráře Toufara.
  V této souvislosti jsem vyzval jako spoluautor autora, o návrh pomníku pro Jana Palacha.
  Nevím, jak kdo je vybaven taktem a slušností, aby se dokázal pietně postavit k památce umučeného kněze Toufara a sponte sua upáleného studenta.
  Minulý čtvrtek 14. 1. 2016 na vernisáži „Události“ v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě jsme o Romanu Podrázském a jeho návrhu na pomník Palacha, hovořili s ředitelem galerii NM, Josefem Chalupu,
  který je autorem publikace „ROMAN PODRÁZSKÝ život a dílo“. Zde je na str. 45 je publikován pomník „Ecce homo“ a na str. 42 Pomník obětem komunismu v letech 1948 – 1989,
  který má obdobnou kompozici jak pomník JP.
  Návrh na pomník Jana Palacha jsem převzal od kolegy Podrázského koncem roku 1989.
  Emotivní inspirace vedla k ztvárnění mříže v plamenech a s nápisem v psacím písmu, Jan Palach.

  Vážený pane Havlíček,
  Myslím, že jste si mohl povšimnout, mého letitého úsilí o realizaci toho, co jsem načal.
  Uctivě prosím, pokud je blog o Janu Palachovi, pišme prosím s pietou o něm.
  K panu premiérovi se nevyjadřuji. O bardu Janu Krylovi napišme třeba zde, ale separátně.

  S pozdravem Ing. arch. Zdeněk Gryc

 7. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  pěkně prosím věnujte chvilku a podívejme se společně na

  Poselství Jana Palacha

  19. 1. 2016, 20:00 – ČT 2

  Dokument, ČR 65 min

  Unikátní archivy v dokumentárním filmu režisérky Kristiny Vlachové. Snímek uvádíme k připomenutí památky statečného studenta, jenž chtěl svým činem v lednu 1969 zburcovat národ k odporu proti pokračující okupaci Československa.

  Za Váš zájem a čas děkuje:

  Zdeněk Gryc

 8. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Vladimíre Havlíčku,

  Dokument je uveden písní Karla Kryla,

  Před závěrem je dobový a autentický komentář Václava Havla.

  Co prosím bylo ne-autentcké. či zmanipulované ČT?

  JAN PALACH JE POCHODEŇ č. 1.

  Važme si jeho odkazu a neřeďme ho plky, o někom, či něčem jiném.

  S úctou k JP Zdeněk Gryc

 9. Berka říká:

  Pochodeň č. 1. …

  A říká vám pane inžinýre něco jméno Ryszard Siwiec ?

 10. VladimírV říká:

  Vážený pane Gryci,
  když o Janu Palachovi, tak prosím objektivně. Oba jsme žili v roce 68, tak Vám nemusím připomínat, že se tehdy všelidově prosazoval socialismus s lidskou tváří. Prosím, nic víc, nic méně. S tím byla spojena i velká víra ve svobodu slova, v tom i publikování. Jan Palach protestoval svým činem proti počínající cenzuře a vydávání lživých Zpráv. To, že se to v dubnu 69 zhouplo do totality, je pravda, nicméně přímý odpor proti ní lze časově spojit až s třetí pochodní, kterou byl Evžen Plocek.

 11. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  nevím proč je Vaším cílem relativizovat Jana Palacha v souvislosti s mou snahou o jeho pomník v Jihlavě.
  Udělejte prosím sám o něco „konstruktivního“ pro zvýraznění a zachování památky na Evžena Plocka a dalších, kteří se totalitě postavili. Co jsem udělal za pomocí Akad. soch. Romana Podrázského jsem mnohokrát napsal. V Praze jeho památku vyzdvihl a zachoval v uměleckém díle Akad. soch. Olbram Zoubek
  Nepodrývejte prosím moji snahu, pokud nemůžete přispět, tak raději mlčte.
  ———————————————————-
  JE NEPOCHYBNÉ, ŽE JAN PALACH BYL POCHODNÍ ČÍSLO 1,
  která inspirovala další a vyburcovala národ.

  Jan Palach byl mladý hoch – student, který svým činem navázal na mezinárodní věhlas našeho studentstva, které vždy stálo v našich dějinách v čele.
  Je to velká tradice českého národa, která navazuje na památku také Jana. . .

  Jan Opletal (31. prosinec 1914 Lhota nad Moravou, obec Náklo [1] – 11. listopad 1939 Praha) byl student Lékařské fakulty Karlovy univerzity. Zemřel na následky střelby při protinacistické demonstraci během německé okupace….
  Pohřbu Opletala se 15. listopadu zúčastnily tisíce studentů a jejich setkání přerostlo v další protinacistickou demonstraci, jejímž důsledkem bylo zavření všech českých univerzit a kolejí říšským protektorem Konstantinem von Neurathem. Více než 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět studentů a funkcionářů studentských organizací bylo 17. listopadu popraveno. Pro trvalou připomínku této události byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodní unií studentů Mezinárodním dnem studentstva.
  —————————————————–
  Jan Palach (11. srpna 1948, Praha[2][3] – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti[4] po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.
  Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.
  Pohřeb Jana Palacha dne 25. ledna 1969 se stal velkým protestem proti pokračující okupaci. Smuteční průvod, čítající několik desítek tisíc lidí, šel z Václavského náměstí na tehdejší náměstí Krasnoarmějců v Praze 1 (dnešní Náměstí Jana Palacha), kde hovořilo několik řečníků včetně Luboše Holečka.[5] Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Roku 1973 byly jeho ostatky, bez souhlasu pozůstalých, zpopelněny a popel uložen v rodných Všetatech. Převoz proběhl tajně a narychlo. Prázdný hrob byl však hojně navštěvován i nadále. V roce 1990 se urna s popelem vrátila na Olšanské hřbitovy.[zdroj?]
  Jan Palach je in memoriam nositelem Čestné medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu, kterou mu udělilo jako prvnímu in memoriam Masarykovo demokratické hnutí.[9]
  Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy převzal za Jana Palacha od prezidenta Václava Havla jeho bratr Jiří Palach v roce 1991.

 12. VladimírV říká:

  Vážený úpane Gryci,

  nepodsouvejte mi prosím něco, co není pravda. Čin Jana Palacha nikterak nerelativituji. Naopak, jsem z generace, která měla v té době stejné ideály jako on. Akorát chci, a na to jsem Vás již upozornil dříve, bránit Vám v tom, dělat z určitých lidí modly tím, že jim přisuzujete svoje myšlenkové vývody – viz Váš Palachův boj proti totalitě.
  Nechci být zbytečně tvrdý, ale Vy a lidé Vám podobní vytvářejí u určitých lidí kult jejich osobnosti způsobem, který by dotyční zcela jistě zavrhli.
  Zamyslete se prosím nad sebou. Držím Vám palce.☺ Vladimír Havlíček

 13. Zdeněk Gryc říká:

  „Zamyslete se prosím nad sebou. . . “

  Děkuji za radu, ale ocenil bych, kdyby se pan mentor + 7 statečných + 1 přitakávač,
  nelepilo na mé blogy, které jak „přitakávač“ vícekrát napsal, nikoho nezajímají a nikdo je nečte.

  Tento blog je o Janu Palachovi, v rámci výročí jeho upálení
  a mé snaze realizovat návrh zesnulého přítele Romana Podrázského „smírčí kámen“ v Jihlavě.

  Zamýšlet se nad sebou, zavání pohrdáním občana kádrovákem.
  Něco jako direktiva“ musíme naše inženýry-architekty učit“,
  komunistického redaktora Dvořáka v Jiskře v únoru 1975.

  Vždyť vy snad máte na víc, než jenom parazitovat na cizím blogu.

  Nestarejte se o mne a napište ve vhodném výročí blog o panu Plockovi, určitě si to zaslouží.

  Za Váš nezájem o mé psaní děkuje:
  Ing. arch. Zdeněk Gryc

  PS. Sám jste napsal, co je to „můstek“. . . odskok od meritu věci.
  1. VladimírV říká:
  Neděle, 18. 10. 2015 v 19:27 upravit
  Vážený pane Gryci.
  Žádná nepravda, ale demagogie ano. Je to např. Váš oslí můstek od hitlerovské totality a jejího pogromu na Židy k neochotě bývalého režimu adorovat někoho jiného než ty, co šlapali stranickou brázdu. To se přece nedá ani omylem srovnat. I Vy přece víte, že dějiny tvoří vítězové.

 14. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  Nic ve zlém, ale „kádrovat, parazitovat“. To je báječná snůška výrazů potrefené husy. Co kdybyste mi rovnou zakázal se vyjadřovat k Vašim příspěvkům. Věřte mi, pokud mi to osobně navrhnete, rád tak učiním. Je to totiž Vaše svoboda a já Vám ji nikterak nehodlám omezovat. V opačném případě si buďte jistý, že Vám při každém Vašem blogerském pokusu o vyzdvihování Vámi adorovaných jedinců, o kterých mám i já své povědomosti, budu „k ruce“. To je zase moje svoboda.

  A propós: Pokud chcete mít jistotu nedotknutelnosti Vašeho blogu, domluvte se s redakcí, ať všechny Vaše protivníky z diskuze vyautuje. Mimochodem, to je ona cenzura, proti které bojoval a kvůli které si vzal i život Jan Palach. Nejsem si jistý, zdali Vám vyhoví.
  Ať se Vám dílo daří k Vašemu prospěchu a zdraví. Vladimír Havlíček

 15. Zdeněk Gryc říká:

  VADÍ MI VAŠE NABÁDAVÉ ŘEČI „EX KATEDRA – UČITELE NÁRODA“,
  KTERÉ SE NETÝKAJÍ MERITU VĚCI,

  něco jako ty komoušské adresované mi v Jiskře v únoru 1975.

  Bádejte a nabádejte na vlastním hnoji

 16. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  ne, nenabádám nikoho k adorování po Vašem způsobu. Neodcházím od merita věci. Nepřirovnávám Vás k nikomu z minulosti, ač bych mohl. Nenazývám Vaše komentáře hnojem. Promiňte mi, ale pouze zkouším Vaši „kovanost“ v problému a neprůstřelnost. A ta byla i Vaším předchozím komentářem narušena, ztratil jste prostě figuru. Tak už to v životě a v pokeru bývá. Přání Vašeho dobrého zdraví platí.

 17. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Vladimíre Havlíčku,

  zkuste se nad sebou zamyslet, ale nepochopit, že Vaše tvorba má v podtextu levý pohled na svět.

  Počínaje USA, EU, NATO a konče Havlovou bustou ve Washingtonu.

  Smysl Vaší práce, levicového aktivisty, kterých jsem zažil hodně,
  / počínaje gymnáziem a konče politickým školením za totáče,/
  je cokoli neurčitě „nóbl rozrejpat“, a odvolávat se v politice na jakési světově renomované zdroje.

  Ukázkou je třeba, Váš první komentář na můj blog:

  25 komentářů k článku “Modely soch z Parku G. Mahlera patří Jihlavě”
  1. VladimírV říká:
  Úterý, 29. 9. 2015 v 17:23 upravit
  Vážený pane Gryci,
  Vašemu příspěvku by slušelo trochu méně demagogie. Hradby v Jihlavě se nestavěly z minulého režimu, segregace Židů po válce u nás rovněž neprobíhala. Pokud jde o umění, tam máte pravdu, režim prostě adoroval ty „své“.

  Prostě jste tam nenašel nic co není pravda a tak jste napsal cosi obecně neuchopitelného:
  “ Vašemu příspěvku by slušelo trochu méně demagogie.“
  ———————————
  Jak je z tisku patrné, tak od 21. března 1973. Kdy vyšel v Jiskře můj první článek“Březinky dostanou novou tvář“. Jsem toho o sídlišti a tomto jediném historickém artefaktu v prostoru nažvejkal pře-bohatě. Pak se vyskytne nějakej komoušskej debil, který do sendwiche mezi Stalina a Gottwalda vloží tuto sochu. Podívejte co jste sám a Vašich 7 statečných nažvejkali na toto téma,
  aby jste ze mne udělali umanutého blbce, jak se právě snaží v rámci „SVATOŘEČENÍ“ Váš přitakávač.

  Moje práce architekta souvisí se sochou sv. Jána na Březinkách, pomníkem faráři Toufarovi v Čihošti.
  25 let trvá moje snaha realizovat pomník Janu Palachovi v Jihlavě.

  Myslím, že tuto snahu podrejpáváte, protože Vám nevoní Václav Havel,
  který jak je vidět, na ilustrativním fotu jiného blogu ocenil dílo Romana Podrázského,
  autora návrhu na Palachův pomník.
  Myslím že se Vám nelíbí vůbec nic co Havel udělal, taky třeba:

  „Jan Palach je in memoriam nositelem Čestné medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu, kterou mu udělilo jako prvnímu in memoriam Masarykovo demokratické hnutí.[9]
  Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy převzal za Jana Palacha od prezidenta Václava Havla jeho bratr Jiří Palach v roce 1991.“
  Podívejte, Váš přitakávač se právě vyžívá na dehonestaci svatých a mých gramatických chybách, co tak se zamyslet a mrknout tam a zapojit se?
  Zdeněk Gryc

 18. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  odpustím Vám Vaše nálepkování. Dokonce s Vámi budu souhlasit v tom, že mám do jisté míry levý pohled na svět. Bude to logicky tím, že jsem vyrůstal a převážnou část života žil ve společnosti, která byla směrovaná doleva. Vy snad ne? Váš VH byl levicový intelektuál, za kterého se já rozhodně nepovažuji.
  Měl jsem ovšem to štěstí, že jsem nemusel povinně číst články nějakého redaktora Jiskry Dvořáka, jak to zřejmě fungovalo ve Stavoprojektu. Pouze jsem musel k mé nevoli skládat státnice z M – L. To bohužel patřilo k povinnostem studentů na VŠ.
  Svoboda jedince je něco, co povařuji za klíčové. Nespojujte prosím můj drsný názor na Vaši přílišnou náklonnost vůči VH s Janem Palachem. Po jeho smrti jsem nezaznamenal žádnou větší revoltu z kruhů kolem VH. Jeho čin se tehdy hluboce dotkl celého národa. I já jsem poslouchal Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu a VH nebyl mezi těmi, kdož by mi v souvislosti se smrtí JP nějak utkvěli v paměti. Bohužel.
  Abych to shrnul. Nelze ani omylem srovnávat hrdinství Jana Palacha s disidentskou činností VH, kterou jednou zhodnotí dějiny. JP si ocenění právem zasloužil i za krátký život, co prožil. Ve své době byl prostě hrdina.

 19. Zdeněk Gryc říká:

  1. Milý pane Gryci,
  odpustím Vám Vaše nálepkování. Dokonce s Vámi budu souhlasit v tom, že mám do jisté míry levý pohled na svět. Bude to logicky tím, že jsem vyrůstal a převážnou část života žil ve společnosti, která byla směrovaná doleva. Vy snad ne?
  —————————————–
  NE, můj strýc Čeněk Janík, který jako valašský partizán přežil koncentrák,
  byl hned po osvobození odvlečen komandem RA s cílem Sibiř.
  Otec ženy bratra druhého dědka mého vnuka, byl také odvlečen komandem RA,
  moc prý netrpěl, zemřel a byl ušlapán podle svědectví jeho spoluvězně krátce po odvlečení.
  Byl velký problém ochránit matku před znásilněním RA v Tetčicích.
  Co se odehrálo se skauty a sokoly a Profesorem Rozehnalem a jihlavským architektem Sedlákem na FA jsem mockrát popsal jinde.

  Prosím pochopte, že se snažím zachovat památku na jejich osudy,
  včetně mi nejbližšího jihlaváka PhDr. Hoffmanna.
  Věřím, že víte jak to bylo a o co byli jeho přátelé a Jihlava ochuzeni.

  Ing. arch. Zdeněk Gryc s dobrou nocí a díkem za vysvětlení

 20. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  Mluvíte- li o nejbližší rodině a jejím pohnutém osudu, tomu se nedá nevěřit. Společnost se ovšem sestává nejen z ní. Válka nebyla zrovna ten pravý etalon způsobu žití u nás. Děly s v ní zvěrstva, jindy nemyslitelná, která se dotkla téměř každé rodiny. Z toho vyplývá, že pokud by ona silně ovlivnila Váš světonázor, budete logicky urputným bojovníkem proti jakékoliv její podobě. Tu poslední světovou válku nerozpoutali ani komunisti ani socialisti a její průběh v Evropě nejvíce zasáhl „východní blok“. Je pravda, že se SSSR zachoval jako vítěz i u nás, protože holt většinu našeho území osvobodila RA. Od Sovětů bylo i prozíravé, že naši zemi materiálně nevydrancovali, ale chovali si ji v kleci jako slepici, co snáší zlatá vejce. Za cenu, že u nás šly poněkud stranou tradice fungování demokratického státu.
  To vše je naštěstí pryč. Nejsme sice pupkem světa, ale to neznamená, že bychom se měli unisono cpát do nějaké velké zádele jen proto, že se v ní shlédlo pár „taky“ vlastenců.

 21. Zdeněk Gryc říká:

  vážený pane Vladimíre,

  hned po osvobození jsme koukali na dění kolem nás. Bylo nás pár kluků ve třídě,kteří se zajímali o techniku,knihy a časopisy.dost mne zaujali páni profesoři,kterým jsem se snažil dělat helfra,na archeologii volontéra.
  To by bylo na celou knihu.taky zde nasekám dost chyb,většinou to jednak moc nekontroluji,jednak jsem dost šlompna.
  dík a zdar Zdeněk

 22. Libor Furbacher říká:

  Pane Vladimire ,jak jiste vite Hitler byl nacionalni socialista, ve zkratce nacista.NSDAP byla jeho strana,Narodne socialisticka nemecka delnicka strana!
  Takze vase tvrzeni ze socialisti a komunisti valku nerozputali je nepravdive!A sovetsi komunisti napadli polsko spolecne s Hitlerem ,nez se spolu nedohodly.

 23. VladimírV říká:

  Pane Fürbachere,
  nesměšujte prosím socialismus jako společenský systém s národním socialismem hitlerovského Německa, který vyústil ve fašismus a xenofobní jednání vůči Židům, Cikánům a nakonec i Slovanům.
  Válku rozpoutal Hitler, nikoliv SSSR. O roli Polska nechci spekulovat. Proč se asi stavěly bunkry a pevnosti na našich hranicích s Polskem? Faktem je, že nás Hitlerovi obětovali naši spojenci Francie a Velká Britanie ve snaze se uchránit před rozpínavosti Hitlera. Nic jim to nakonec nebylo platné.

 24. XXXXX říká:

  Gryc samosebou v té společnosti nežil, protože s tím troubou z ameriky byl v odboji a za trest komančům kreslil baráky špatně spočítaný, aby spadly, a protože ani počítat neumí, tak nespadly, takže to vlastně je takový odbojový kolaborant. Jen neví jak z těch sraček ven.

 25. Venca říká:

  🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I