Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

CO JE MOC, JE PŘÍLIŠ

Zdeněk Gryc | Sobota, 30. 1. 2016 v 9:45

Včera byl v televizi na Btv jediné celostátní televize vysílající z Brna pořad o architektuře:

Proměny města Brna (13) (P)
Magazín, který nám dá možnost nahlédnout, jak se město proměňovalo ….

Proměny města Brna (13) (P) 20:15
http://www.b-tv.cz/?post_type=videogallery&p=7737

Poválečný vývoj, 50. a 60. Léta
Hovořil zde kolega architekt Viktor Rudiš.
V době kdy se projektovaly v Jihlavě Březinky, tak on pracoval na Lesné.
Tehdy jsme se snažili, už tím obdobným názvem sídliště polidštit.
Rudiš je také žákem Profesora Rozehnala. Svým milým vystoupením nehledanými slovy popisuje vývoj poválečné architektury v Brně.
Na úvod zde vyzdvihuje. Dětská nemocnice je první poválečná významná stavba. Její autor Rozehnal zde splnil 3 podmínky své osobité architektury „účel konstrukci a krásu.“
Zmiňuje se o Profesorech, kteří dali škole evropskou úroveň. Hovoří o jejich pronásledování a nahrazení politickými funkcionáři, z čehož se slavná éra školy nevzpamatovala a nedosáhla pak zdaleka té úrovně. Zajímavě hovoří o brněnském divadle. Jeho komentář se dá skvěle aplikovat na i na jihlavský kulturní dům.

Je fakt, že pro nás oba byl Profesor Rozehnal svým aristokratickým vzhledem, umem a slušností vzorem učitele, který umí studentu předat své životní zkušenosti a ovlivní jeho styl.

O Rozehnalovi jsem toho hodně napsal, nejen do aktuálního článku „Další omezování svobody, na řadě je internet“.

Smyslem mého psaní je oponovat opovržlivým komentářům blbouna, anonyma, který své komentáře přilepuje formou přitakávání sama-sobě, tedy:

„čtenář“ a „Strýček Nimra“

Jeho arogantní sprostota se kterou znevažuje mého učitele v různých komentářích, mne opravdu vybudila

„že jsem opravdu zadupal nožkama“

ztratil slušnost a okusil se poukázat na jeho hnusné pomluvy prasete-dvouhlavého.

PRASETE, KTERÉ NEJENOM ROZREJE ZAHRÁDKU – PAMÁTKU NA SKVĚLÉHO ČLOVĚKA, ALE JEŠTĚ JI ROTACÍ BLBOSTÍ A VÝMYSLŮ POKÁLÍ.

Ukázky jeho sprostoty a hňupství jsou zde alespoň částečně vloženy
Ing. arch. Zdeněk Gryc
———————————————————-
Strejček Nimra má pravdu.
Na stařecké bláboly Šášova poskoka nemá smysl odpovídat,. natož je snad dokonce číst.
čtenář | 2016-01-27 16:54:01 | Reagovat

—————————————————-
Víte Strejčku, na rozdíl od Zdendy, který zuří a dupe nožičkama, já se tím někdy bavím.
. . . . Článek pana Fejinky si rád přečtu, podobně jako články pana Havlíčka (Vladimíra V) jsou zajímavé a odborně fundované – prostě k věci – na rozdíl od stařeckého mlácení prázdné slámy pana architekta nebo dokonce bláboly dementního sluníčkáře Martina-Otíka.
čtenář | 2016-01-26 18:05:09 | Reagovat

—————————————————-

Přečetl jsem si pouze poslední řádek a naplnil mne údivem.
Výraz „ložil“ nabízí až fantastický výklad. Já myslel že se dá ložit pouze vagon, či jste to psal na loži? Jen jestli nelažírujte. V každém případě jste utvořil nový český výraz, který se může směle řadit k takovým, jako je BUMERNG, či nedostižná „CHÁMOVÁ LOĎ“.
A k tomu ČT Art.? To ještě existuje? Já myslel, že tam čte dětem pan Donutil multikulti pohádky.
čtenář | 2016-01-25 09:38:41 | Reagovat
————————————————————-
Divím se, že na ty dlouhé kecy Zdendy tak reagujete. Smotá páté přes deváté. Já snad to čtu přes řádek. Dostalo se mi do pošty několi e-mailů a jeden z nich popisuje naše celebrity jakou jsou třídou v požívání alkoholu. A tam figuruje mezi politiky V.H. jako špička společně s Kalouskem. V.H. Měl štěstí, že ta jeho první žena ho držela co mohla od chlastu, nevím jak to bylo s tou druhou. Hromadné sdělovací prostředky držely bobříka mlčení. Dnes můžete na Zemana nadávat jako ve IV. třídě restauračního zařízení a co chcete ruku v ruce s tiskem a ČT. Je to hanba.
Druhý e-mail, který mi přišel (už druhý na toto téma) byl o Peroutkovi, který byl nalezen v Čapkově vile. Bylo to z novin. Tak nevím, ten první byl asi hoax, ale ten druhý vypadal hodnověrně.
A je tam v JL nový článeček od p. Fejinky ohledně kotlíkových dotací. Něco z jiného soudku.
Strejček Nimra | 2016-01-26 17:23:09 | Reagovat
————————————————–
Víte Strejčku, na rozdíl od Zdendy, který zuří a dupe nožičkama, já se tím někdy bavím.
Ale budu to muset skutečně omezit. On nemá nejmenší smysl pro humor, ironii nebo nadsázku. A on se snad domnívá, že o ty jeho pindy má někdo zájem. Jestli že vy čtete jeho bachořiny přes řádek, já to jen přelétnu očima, vynechám tradiční ódy na Havla a Rozehnala a všimnu si pouze jeho vzteklého dštění síry a ohně za doprovodu vulgarit. Pak ho trochu pošťouchnu a on má celou noc co smolit a sepisovat.
Ale on je celkem neškodný. Jsou daleko horší případy a týká se to horké současnosti – sluníčkáři. Vezměte si takového Martina, zvaného Otík Lunochod (tyto temíny si vymyslel sám). To je totální magor, což u sluníčkáře nepřekvapuje. Potvrzuje známé rčení, že kde blb, tam nebezpečno. On je sice absolutní nula, přestože okázale tvrdí, že je špičkový manažer, ale průšvih je v tom, že jiní jemu podobní jsou u vesla a škodí národu. Jména není třeba uvádět, ale měli bychom vstávaje lehaje děkovat Bohu, že naším prezidentem je pan Zeman, který musí tyto škodlivce ukrutně štvát.
A k tomu Peroutkovi: Já viděl na snímku originál toho článku a nezdál se mi jako hoax. Je pravda, že určitě se nemohl zachovat pouze jediný exemplář onoho tisku, ve kterém byl onen Peroutkův článek otištěn, takže se určitě nezachoval pouze v Čapkově vile, jenže pokud se ještě někde jinde zachoval, určitě se o něm mlčí. Cenzura pracuje daleko důkladněji než za komunistů.
Článek pana Fejinky si rád přečtu, podobně jako články pana Havlíčka (Vladimíra V) jsou zajímavé a odborně fundované – prostě k věci – na rozdíl od stařeckého mlácení prázdné slámy pana architekta nebo dokonce bláboly dementního sluníčkáře Martina-Otíka.
čtenář | 2016-01-26 18:05:09 | Reagovat
————————————–
Requiescat in pace,
jakož i soudruh učitel Rozehnal a jeho vyprávění, jak TGM střílel do dělníků.. Amen !
čtenář | 2016-01-28 11:32:10 | Reagovat
————————————–

Už si zase tykáme, Zdeněčku, sláva.
No vždyť to přece říkám., že z toho máš doživotní trauma a když ti to soudruh učitel Rozehnal vyprávěl, měl jsi z toho špatné sny. za každým rohem na tebe vykukoval Masaryk s kolty zavěšenými proklatě nízko. A ty jsi byl tehdy prvňáček? Kolikrát jsi opakoval? Ostatně ti to zůstalo, vážený podržtaško soudruhů dodnes, to opakování, kopírování, tapetování a bonzování.
čtenář | 2016-01-28 12:03:21 | Reagovat
—————————————————–
Tak už se Zdeňo přestaň rozčilovat, dobře víš, že to škodí zdraví.
Uvědom si, že to „Nihil novi sub sole“ platilo nejen nyní, ale i zpětně.

Soudruh učitel Rozehnal – teď nevím, jestli se jedná o architekta nebo lékaře, z

tvého ctěného příspěvku to jednoznačně nevyplývá, může nebo mohl být docela slušný člověk, byť soudruh, ono to dříve jinak ani nešlo, a proto musel plout, jak se říká s proudem. Co si myslel o tom střílení do dělníků, Bůh suď.
Právě tak, jako se lže dětem nyní, třeba o hodňoučkých a integrovatelných muslimácích, stejně tak se muselo lhát za komoušů, že prý TGM střílel do dělníků. Myslíš, že dnes učitelé rádi vykládají předepsané lži?

A za soudruha učitele Rozehnala to nebylo jiné. Tak už se chlape vzpamatuj !
čtenář | 2016-01-28 12:32:21 | Reagovat
——————————————————–

Zdendo, člověče nešťastná, to víš že vím, kdo byl pleno titulo Bedřich Rozehnal.
Ty tady vyskakuješ jako čertík z krabičky, sprostě nadáváš, ale především mlžíš. Jestliže chceš někoho glorifikovat, nesmíš nic zamlčovat. Na tom, že byl někdo učitelem na obecných školách ve Voděradech a ve Svitávce u Brna v letech 1922-1924, není přece nic špatného.

A rovněž je jasné, že jestliže soudruh Rozehnal byl dekorován Řádem práce, jakožto oblíbenec tehdejšího prezidenta Antonína Novotného,

není tom nic zlého, právě naopak. A to víš, že nějaký disident by se těžko mohl takovýmto řádem honosit. Za člověka mluví jeho práce a dílo, ne jeho politická přislušnost. Tak zklidni hormon a nenadávej jako dlaždič. Jako člověk s akademickými tituly by ses mohl trochu krotit.
čtenář | 2016-01-28 17:37:32 | Reagovat
——————————————————-

Asociace myšlenek.
Zdeňo, to o té kameninové míse někde v Liverpoolu mi připomnělo Alaricha a jeho Medicinu v županu.
Dovolím si ocitovat:
Starý Rohon nedovedl udržeti mezi posluchači náležitou kázeň. Nemálo ho to hněvalo.
„Kdo si myslíte, že je starý Rohon? Nula? Mýlíte se ! Jděte do Ruska, jděte do kterého musea chcete, kde jaký mastodont, kde jaký rhinoceros, vždycky je pod ním cedulka: Rohon !“

Zdroj: Alarich, Medicina v županu, Praha 1931, str. 76.
čtenář | 2016-01-28 12:49:30 | Reagovat
————————————————

Co má společného Putin s Rozehnalem?
Oni se znali? Kámoši? A ať si Putin šetří na tancích, co je nám do toho? U nás mělo Star Dance slušnou odezvu, oni si klidně můžou třeba tančit kozáčka. A šetřit na něm.
čtenář | 2016-01-28 19:08:49 | Reagovat

Tak je v Bratislavě hlavní přestávka, a vrtá mi, Zdeňo, hlavou,
odkud bereš informace, že Putin šetří tak, že na tance nedá ani rubl. Uvidíme, až budou na programu volné tance. jestli Rusáci neodvezou z Bratislavy žádnou medaili, bude se Putin drbat na hlavě, že na těch tancích neměl tolik šetřit a na ty tance nějaký ten rublík pustit. Tak čágo aneb Putin nebo Obama, všechno jedna rodina !
čtenář | 2016-01-28 19:44:51 | Reagovat

——————————————————-

Tak vidíš Zdendo, sám to uznáváš:
“ na základě dekretu prezidenta republiky Antonína Novotného propuštěn z vězení.“ A k tomu ten Řád práce.
Kdybych byl sprostý (a bral si z tebe mustr), napsal bych, že mohl jinak velice neoblíbenému Toníkovi líbat pozadí. Já vím, že ti ten Řád práce nejde pod nosánek (ty bys to napsal jinak), ale co s tím naděláš.
Víš ty co? Nechme toho,

Strejček Nimra už určitě hrozí prstíkem,

pojď, najdeme si nějaké aktuálnější téma, kdo si dnes kromě tebe ještě vzpomene na nějaké bývalé soudruhy, oba už jsou dávno na pravdě Boží. Podíváme se raději na krasokorčulování z Bratislavy.
A neutrhávej se jako bernardýn od boudy. Měj se a čus, divochu !
čtenář | 2016-01-28 19:05:01 | Reagovat
—————————————————–
Zdendo, mám takový dojem, že jsi vnukem strážmistra Flanderky z Putimi.
Znáš to, že? Víš, jak se Flanderka vyptával Švejka, jestli je ruský špion. Přečti si onu pasáž (důkladně) a dostaneš odpověď. Tak čus, Šerloku !
čtenář | 2016-01-28 21:41:10 | Reagovat

Zdeněk | 2016-01-28 21:53:08 | Reagovat
————————————————
Vzal sis prášek, Šerloku?
A tu pasáž o tom Flanderkovi z Putimi si fakt přečti ! A nezapomeň připsat na toto téma 72. komentář, včetně vybraných sprostot, hodných člověka s akademickým titulem !
čtenář | 2016-01-28 21:58:17 | Reagovat
———————————————-

Zdendo, ještě jsi rudej, bílej, nebo už jsi zmodral?
Hele, nech toho, ty jsi sice rapl, ale na svědomí tě mít opravdu nechci. U každé srandy je třeba v nejlepším přestat. Tak už fakticky dobrou noc ! Zítra je taky den.
čtenář | 2016-01-28 22:15:16 | Reagovat
————————————————

Vážně už ti to hrabe, tak čus.
čtenář | 2016-01-28 22:16:10 | Reagovat

Ahoj Zdendo, kamaráde, ty jsi včera vyváděl.
Řádil jsi víc, než Zuřivý Roland, klel víc než papoušek Johna Silvera a útočil jako Březina na medaili. A proč to všechno?
—————
Vlastně jen proto, že prof. etc. Rozehnal učil na obecných školách ve Voděradech a Svitávce u Brna.
—————
A do toho tradičně jsi zamotal Putina a osočil ho, že nechce pustit ani rubl na tancování.
—————
Zdeňku, každý musel nějak začínat, třeba i v té Svitávce. A v době, kdy obdržel státní vyznamenání kdejaký komunistický pazour, ten Řád práce, který

s. Rozehnal získal, když byl rehabilitován po uznání, že byl soudní proces s ním vykonstruován a navíc obdržel Řád práce, svědčí o tom, že byl uznávaný za dobrého profesionála.
————–
Jenže tobě tak něco vykládat, že? Buď rád, že tvé občasné škemrání o cenzuru příspěvků nepadlo na úrodnou půdu, protože kvůli svým vulgárnostem by sis už ani neškrtl a to by pro tebe znamenalo úplnou katastrofu.
A jdi trochu do sebe: Kdyby ty tvoje pindy po tobě někdo četl, co by si o tobě pomyslel? Při nejmenším, že jsi úplně mimo kameninovou mísu. Tak ahoj a čauík.
čtenář | 2016-01-29 09:55:37 | Reagovat
——————————–
„čtenář“ a „Strejček Nimra“, je jedno, leč dvojhlavý tele. Má tele ještě více hlav?
Zdeněk | 2016-01-29 10:10:17 | Reagovat
——————————————————–
Má. Ta třetí hlava, největší, se jmenuje Zdeněk.
Vážně, milí zlatí, jste ještě nepoznali, že alter ego našeho milého Zdeněčka se jmenuje Mitrofanov? Tak se přiznej Zdeňo, já vím, že na Novinkách ti to hází víc.
čtenář | 2016-01-29 10:30:24 | Reagovat
—————————————————–
Zdeňo, já vím, že jsi celou noc nespal a jsi pěkně nabuzený.
Ale já na tebe dnes nemám čas, tak promiň. Tak zatím sesmol nějaké ty traktáty,

třeba zase něco o nositeli Řádu práce s. Rozehnalovi a jeho kameninové míse

nebo se cvič v používání klávesových zkratek CTRL+C, CTRL+V a brzy zase ahoj , ty Mitrofanove. Carpe diem !
čtenář | 2016-01-29 11:34:20 | Reagovat
—————————————————

9 komentářů k článku “CO JE MOC, JE PŘÍLIŠ”

 1. XXXXX říká:

  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest. Ale koho to kurva dneska zajímá?

 2. Frej říká:

  Pro několik xxxxx – tak vy nejste jen primitivní hulvát, ale také trapný ubožák, co na jedné straně pečlivě studuje příspěvky, aby tady potom prezentoval, že na ně není zvědavý. Co to je Schizofrenie?

 3. Honza říká:

  to Frej : A teď se těšte ………. :-).

 4. Zdeněk Gryc říká:

  1. XXXXX říká:

  Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34

  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest. Ale koho to kurva dneska zajímá?

  Vážený pane XXXXX,
  Co jste to za organizaci?
  „Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel.“

  Děláte to z lásky k čemu? Nebo Vás platí nějaká organizace, o které se zmiňuje Slonková?

  Napřed ještě osobní dotaz, nejste další již třetí. . .
  alter-ego anonymů „čtenář“ alias „Strýček Nimra“ schizofreniků, tedy jedné osoby, která jak zhora doloženo si vzájemně dopisuje.

  Podívejte se na blog a více než 80 komentáři, které jsou v původním článku pana Fejinky o internetu. Osobnost a architektura Rozehnala byla včera vyzvednuta v televizi. V JL bylavýstav jeho životní díla v galerii Jána Šmoka, kde bylo i jeho architektura realisovaná v Jihlavě. Totéž bylo na výstavě Funkce a Styl, na jejíž upoutávky v zelené barvě šlapete ještě stále na chodníku. Nedávno zde byla na radnici výstava jeho kolegy a kolaboranta na Psych. Léčebně Profesora Fuchse. Uváděl ji Profesor-architekt Sedlák, který má pracovnu v bývalém Rozehnalově ateliéru, kam mne pozval. Ředitelka Psych. Léčebny MuDr. Drlíková, se nejenom pečlivě stará o tuto Rozehnalovu architekturu, ale i ji publikuje. Požádala mne o vzpomínku a náhled na jeho dílo, do publikace 111 let Ji Psychiatrie. V pondělí byla v Domě umění vernisáž knihy Moderní žena. Je také o paní Morávkové, manželce šéfa laboratoří Morávka na Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Je jedním z životních děl pana Profesora Rozehnala, jejich společné podílu na špičkové léčbě rakoviny v té době v CZ. Pochopte rakovina je vážná věc a její problematika byla v našem státě moderními způsoby započata zásluhou jejich spolupráce. O Rozehnalovi mluvil v televizi včera večer jeho žák Rudiš, jak jsem uvedl shora.

  Opět, nečtěte, vyberte a sjeďte zrakem komentáře k prvnímu článku pana Féjinky k internetu.
  Já se prosím nezabývám věcmi kterým nerozumím, píši o architektuře a osudech těch, které s ní souvisí. Profesora Rozehnala jmenoval „bez problémů“ president Beneš a odsoudil ho „bez problémů“ k 4 letému žalářování president Novotný.

  Komentáře a blogy v JL nemusí nikdo číst. Vozit se na osudech popravených a vězňů blbými komentáři, které se snaží je vmačknout do anonymní tragedie lidsta se mi nelíbí.
  Koho jsem si vážil a měl rád, tak na toho nechci, aby se zapomnělo.

  Kreslím akvarely, zakázat po 3 náčrtcích 10x 10 do dopisu sentimentální kresbičky z mládí, třeba jak do Letovic přijel cirkus považuji za takovou zhovadilost, že bych chtěl, aby se něco takového neopakovalo.

  V posměšcích anonyma „čtenáře“ cítím, že ublížit někomu ho dost baví.

  Odpusťte prosím staré prožluklé profesionálně i emotivně olivněné zkamenělině, co píše.
  Ona pomalu, ale jistě přestá bejt slušná.

  „Ale koho to kurva dneska zajímá?“ takže prosím v souladu s Vaším závěrem:
  BĚŽTE DO PRDELE. . . třeba se to bude i líbit

  Ing. arch. Zdeněk Gryc

 5. Zdeněk Gryc říká:

  ,někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest. Ale koho to kurva dneska zajímá?
  —————————-

  Když tak koukám, ex post, jak jinak, na text, který jsem stejně dost neobratně odkliknul,
  tak vzpomínám na pana Ing. Václav Hlaváče, terénář, silničář, co navrhl výsypky na městském nádraží. Spolu-autor toho mostu na Březinkách, kde chybí původní sv.Ján.
  Napsal text do naší společné technické zprávy.
  Tu pak písařky přepsaly s 8 kopiemi a daly k společnému podpisu.
  Došel jsem za Hlaváčem, aby to zkontroloval a podepsal.
  Ten na mne zhnuseně koukal a říkal,“ já ti to podepíšu, ale číst to nebudu, ztratil bych zbytek sebedůvěry.“

  Jo to byl borec, otec Ing. Václava Hlaváče šéfa ochranářů v Havlíčkově Brodě

 6. XXXXX říká:

  Frej se nemá na co těšit, pouze vyjevil svůj názor na mě, o čemž nehodlám polemizovat je to jeho názor na mě což mu neupírám. Trochu nejasno má v tom, jestli jsem ubožák nebo schizofrenik, ale to je odpustitelné, a není to podstatné. Až mi ale bude vyprávět o tom, že amerika v mým zájmu vraždí lidi po celým světě, nebo, že mě havel spasil jistě se nějakého peprného oslovení dočká.

  Gryc: jedno sebekriticky uznávám, architektuře nerozumím a Rozehnala neznám proto slova o něm beru zpět. Nicméně ostatní je beze změn.

 7. Zdeněk Gryc říká:

  Gryc: jedno sebekriticky uznávám, architektuře nerozumím a Rozehnala neznám proto slova o něm beru zpět.
  ———————————–
  Za dceru pana Profesora Rozehnala, Evu, autorku sídliště Jabloňová v Pisárkách,

  děkuje Zdeněk Gryc

 8. Venca říká:

  Já děkuju za profesora Chocholouška.

 9. XXXXX říká:

  Není zač, ikdyž to tak nevypadá, vím co je moc.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I