Babiš – skvrn a špíny se zbavíš ?

„Setsakramentská věc, pani Vomáčková, tohlencto čapí hnízdo. V novinách psali – že prej to co v novinách psali – je jenom hnusná mediální kampaň a akce nepřátel pana Babiše“.

To jsou opravdu velice překvapivá odhalení. Já nevím, ale pokud by ta kampaň nebyla mediální, tak bychom my, dělný a zemědělný lid o ní přece ani nevěděli. A pokud by to byla akce přátel pana Jánošíka – tedy vlastně Bureše, proboha co to kecám, Babiše jsem chtěl říct – tak by to bylo přinejmenším jaksi divné. Samozřejmě, že je to mediální kampaň a samozřejmě, že je to akce nepřátel pana ministra. Zkoušel naivně šlapat starým krokodýlům po kuřích okách a to se ve velké (a bohužel ani v malé) politice neodpouští.

Vzpomínám si na jistou pohádku ze svého dětství, která končila tím, že jakýsi nehmotný neřád – myslím že snad duch zlého loupežníka – musel každý den (včetně nedělí) chodit na noční a strašit nebohé i bohé pocestné. Vysvobodit ho mohl modlitbou u jeho hrobu jenom ten člověk, který by byl zcela bez hříchu. Protože tehdy ještě nebyly televizní soutěže, lidi to vzali jako výzvu a tisíce se jich hrnuly na hřbitov, aby se pokusili nešťastníka zachránit. Jenomže se to nikomu nepovedlo – hlas ze záhrobí (počítám že to ve skutečnosti byl jenom nějaký malý ampliónek napojený na fejsbůk a wikipédii) každému začal vypočítávat jeho dávné a tajné hříchy, takže člověk ten, nesmírnou hrůzou a studem jat, zčerstva na úprk se dal. Až po sto letech jednou přišel jakýsi kněz, který také chtěl pomoci. Tajemný hlas mu ale vyčetl, že prý kdysi ukradl svému strýci krejčímu jehlu, aby si zalátal vetché trenýrky. Ten svatý muž však dokázal, že si jehlu pouze vypůjčil a posléze ji prý strejčkovi vrátil. Náhle se nad rozptylovou loučkou rozbřesklo, velebné tóny varhan rozezněly se vůkol a milý nemilý loupežník došel konečně spasení…

Bohužel stejné je to i v životě. Kniha knih píše o tom, aby vrhnul kámen ten, kdož bez viny jest – a jistě ví o čem mluví. Málokdo z nás je totiž bez hříchu. Na každého se dá nějaká ta dávná nepravost určitě najít a snadno se může stát, že nás naše vlastní minulost dožene. Vím, že kdyby si redakce Blesku usmyslela, tak zcela určitě z Aničky Beránkové vypáčí, že jsem ji v osmi letech (kupodivu tehdy ještě úspěšně) přemouval ke hře na doktory a o rok později, že jsem se tetě Molákové tajně (v rámci vendetty za to, že mi nedala nanuka) vyčůral do fíkusu. Prostě každý máme nějakou tu třináctou cimru. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Vymstilo se to panu doktoRathovi, vymstilo se to dvojníkovi Napoleona, jistému panu Bártovi (vzpomene si ještě dneska někdo, kdo to byl ?) a stejně se stalo i teď. Řeklo by se, že v regálu božího mlýna konečně zase jednou došlo na nějaký starý pytel se zrním. Jenomže – když už jsme u těch přísloví – tady je to bohužel hlavně o tom, že „zloděj volá –  chyťte zloděje“.

Všechno to, co se píše je bezesporu pravda. Ministr financí, léty protřelý obchodník s přístupem do nejvyšších pater politiky, který ví co a jak, se samozřejmě opravdu zachoval naprosto nečestně a nemorálně. Dotační podvod je ale silné slovo a osobně bych se velice divil, kdyby k nějakému takovému závěru oficiálně dospěly příslušné orgány. Jednoduše totiž JENOM využil mezer v tehdejších zákonech a předpisech ve svůj prospěch. Ano. Tedy vlastně ANO. Jenomže ti, co teď tak spravedlivě křičí, jsou v podstatě jeho spoluviníci. Proč pravice, když byla zrovna u vesla, už dávno nezrušila něco tak nepochopitelného a zrůdného, jako jsou anonymní akcie ? Proč evropská unie vůbec přiklepla dotaci firmě, jejíž vlastníci nebyli známi ? Proboha – vždyť to je přece něco, jako kdybych zítra přišel do spořitelny a řekl, že „jeden můj známý – myslím, že se jmenuje Franta, nebo tak nějak – by potřeboval půjčit sto tisíc“ a oni mi je pro něj dali. Proč vlastně existuje něco tak zhovadilého a rovné podmínky křivícího, jako jsou eurodotace ? Je to něco jako u nás v Lukách. Realizují se honosné a krásné projekty, jako jsou stacionáře a nízkoprahová zařízení, pro která se hledá uplatnění teprve následně – protože se staví hlavně proto, že jsou na to dotace (jinak ale upřímně klobouk dolů, ostatní obce mohou jenom závidět) . Ale na blbou plechovku barvy za dvě stovky, kterou by se natřela shnilá dětská houpačka (jediná na bezmála sto rodinných domů v nové zástavě – kdysi samozřejmě postavená proto, že zrovna ten rok byly dotace na dětská hřiště), na to už peníze nejsou.

Celá tato patálie jenom ukazuje na tristní stav naší i evropské politiky. Je to začarovaný kruh. Ti, kteří by chtěli a snad i mohli něco změnit, díky podobným kauzám propadají malomyslnosti a přestávají věřit, že nějaká změna vůbec možná je.

Mě osobně ale přijde důležitý hlavně jeden trochu jiný aspekt. Vidím zde totiž zajímavou a velmi silnou analogii s případem bývalého jihlavského náměstka pana Vovsíka – na který si možná ještě pamatujete. Bylo to něco podobného. Taky šlapal na kuří oka a svým trochu řekněme nediplomatickým konáním si určitě znepřátelil nejen opozici, ale i mnohé spolustraníky. A tak došlo k tomu, že se náhle odkudsi z neznámých zdrojů na veřejnosti objevily fotografie, kterak milý pan náměstek dělá rychlostní zkoušku mezi dopravními značkami začátek a konec obce. Když mu pak přišla domů obsílka, vymluvil se na osobu blízkou – což byla tehdy zcela legální možnost, byť samozřejmě také nemorální.

Jenomže tady veškerá podobnost končí. Pan exnáměstek si patrně dodnes občas říká „že já debil tenkrát jel jak prase“ a jistě lituje, že mu jeho přestupek (ano, nešlo o žádný trestný čin – škoda tehdy určitě nepředstavovala 50 milionů a ani řekněme „společenská nebezpečnost“ nebyla  nějak extra vysoká) zničil poměrně slibnou politickou kariéru. I pan Babiš by jistě raději dneska místo Čapího hnízda zvolil na důchod nějaký tichý utajený domeček na španělském  pobřeží. Ale pro mě je tady přece jenom zcela zásadní rozdíl. Pan Vovsík tehdy klidně mohl říci, že zrovna – co já vím – třeba jeho těhotné prababičce vyšla voda a musel ji akutně odvézt do porodnice, nebo mohl v přímém přenosu teatrálně zakřičet, třeba že auto řídil jeho nezralý syn, který se chtěl předvést před slečnou a že on ho neprozradil proto, že děti jsou to nejcennější co má (copak to nechápeš, ty debile Kalousku ?). Mohl argumentovat nenávistnou kampaní proti své osobě. Mohl to zkrátka po vzoru většiny potrefených politiků zahrát do autu a za týden by byla tahle kauza aktuální asi tak, jako úhyn páru velryb v severním moři. Ale on se bez hloupého a směšného kličkování zachoval jako chlap – hodil ručník do ringu a veřejně řekl „hoši, to co jsem udělal, byla blbost, a i když vlastně o nic nešlo a je to jenom záminka proti mě – tak přece jenom nechci kázat vodu a pít víno, takže se všem omlouvám a končím“

Vzhledem k naprosto nestravitelné délce tohoto mého příspěvku nepředpokládám, že se jím snad někdo z vás dokázal prokousat až sem. Ale pokud se to někomu přece jenom podařilo, tak určitě pochopil, co jsem tím vším chtěl říci. Pro mě, obyčejného vesnického chasníka, je prostě mnohem větší kanón rovnej chlap, než „čestnej“ a „spravedlivej“ politik.

Dobrou noc.

11 Responses to “Babiš – skvrn a špíny se zbavíš ?”

 1. VladimírV napsal:

  Dobrý den. První pokus o zveřejnění mé reakce se nepodařil, zkusím tedy znovu:

  Pane Ďásku, děkuji Vám za velmi zdařilý článek, který přímo vybízí k polemice.

  Cesta pana Babiše, nepochybně velkého boháče, do vysoké politiky, byla vedena i z důvodu ochrany jeho majetku před důsledky počínání minulých vlád, které mohly vyústit v revoluci, které by se nepochybně stal obětí. Ano, i on využil a využívá nesmyslných dotací ze fondů EU. Jakým způsobem, to nechť posoudí kompetentní orgány.

  Pan Babiš šel do politiky s heslem, že lze stát řídit jako firmu. To je samozřejmě neuskutečnitelný sen. Státní instituce jsou molochem, který si nenechá nic moc mluvit do svých praktik. Přímo balzámem pro podřízené úředníky je ministr, který toho o skutečném životě moc neví. To se to „obchoduje“. Mimochodem, „malá domů“ panu Bakalovi, kterou poslal jeden z bývalých ministrů financí a součaný předseda vlády, je daleko větší průšvih než dotace na Čapí hnízdo Babišovým firmám. Ano, kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

  Trochu k jeho minulosti. Byl pracovníkem podniku zahraničího obchodu a pohyboval se v cizině. Je známo, že tito lidé byli většinově zájmovými osobami státní bezpečnosti, neboť stát měl eminentní zájem získávat informace z ostatních zemí. Podle příslušného zákona byl veden jako její agent. O výroku soudu k jeho účastenství lze ovšem těžko pochybovat. Nicméně, byli dva druhy agentů. Jemu podobní a potom větší část a to byli ti, kteří donášeli informace o svých spoluobčanech, konfidenti v boji proti vnitřnímu nepříteli. Tito lidé zaslouží nepochybně z velké většiny opovržení. Jako i jiní se díky svému působení ve světě stal pan Babiš i zdatným obchodníkem, čehož beze zbytku a s úspěchem využil. I někteří bývalí veksláci dosáhli vysokého a leckdy úctyhodného postavení. Příkladem budiž pan Topolánek.

  Srovnávat čin pana Babiše s počínáním pana Vovsíka a jeho „prinicipiálním“ postojem ke svému provinění opravdu nelze. Pan Vovsík neskončil rozhodně kvůli banánímu dopravnímu prostředku. Byl dominantní osobou na jihlavské radnici. prosadil vše, co chtěl, leckdy podivným způsobem. To bylo v předvolební době těžko obajitelné a proto postačilo „vytvořit kauzu“. Třeba kvůli tomu, aby se někdo nezačal podrobněji drápat v praktikách tehdejšího politického vedení jihlavské radnice.

  Hospodářský cyklus za kapitalismu je něco, co se nedá pominout. Levicové vlády měly to štěstí, že vládly ve stádiu oživení a konjunktury. Ovšem moc toho k prosperitě země nepřinesly. To je i fáze, ve které se nacházíme. Jak dlouho bude trvat, nikdo neví. jedno je jisté, že nebude trvat věčně. Což může vést ke skepsi. A kupodivu, je to pan Babiš, který může kolaps svým jednáním zmírnit. Proč, protože prostě omezí zlodějinu, která stát decimuje bez ohledu na to, zdali prosperuje nebo ne.

  Klidné Velikonoce přeje Vladimír Havlíček

 2. Frej napsal:

  Tak tady čtu, že donašeč estébé byl vlastně obchodník a že omezí zlodějnu. Jak tohle může někdo napsat poté co ten lupič tyto dny předvádí, tomu tedy fakt nerozumím.

 3. Zdeněk Gryc napsal:

  Srovnávat čin pana Babiše s počínáním pana Vovsíka a jeho „prinicipiálním“ postojem ke svému provinění opravdu nelze. Pan Vovsík neskončil rozhodně kvůli banánímu dopravnímu prostředku. Byl dominantní osobou na jihlavské radnici. prosadil vše, co chtěl, leckdy podivným způsobem.

  Vážený pane Vladimíre,

  Zajímavá byla „Vovsíkova anketa“ k likvidaci pěší zóny na Březinkách,
  včetně negativního výsledku jejího positivu
  a přemístění dominantní plastiky Březinek do areálu „Děcáku“, kde šéfuje.

  Staré rány si pofoukal, Zdeněk Gryc, který oba autory srdečně zdraví.

 4. Frej napsal:

  Způsob, kterým se z celé věci „Bureš“ vylhal, byl GENIÁLNÍ: 1. očernit všechny okolo, 2. pochválit sám sebe, 3. hodit problém na rodinu (stejně se dnes nedá zjistit, jak to doopravdy bylo) a ze sebe udělat svědomitého a starostlivého rodiče. Ten, kdo tento scénář vymyslel, by zasloužil metál. Vždyť „Bureš“ je vlastně takovej táta nás všech a myslí to s námi dobře, jen někteří nezvedenci to nechtějí pochopit. A to, že se občas zamotá – třeba když jednou chválí nadační fond proti korupci za vydání brožurky o Kalouskovi a podruhé ho pomluví, protože naopak ukázal prstem na něj samotného – to je jen taková drobná piha na kráse. A že sice žádnej podvod za 50 mega nespáchal, ale zároveň se z toho vykoupí navýšením vlastního fondu o stejnou částku? Nebo že neodstoupí ne proto, že je nevinnej, ale že chce splnit slib daný voličům? Obojím tvrzením sice svoji vinu přiznává, ale kdo by takovou drobnost řešil, že? Takže nakonec dobrý, ne?

 5. Berka napsal:

  Přesně tak…

  A jinak pro autora – sice je to opravdu hodně dlouhý, ale přesný a trefný článek.

 6. Berka napsal:

  pan Frej – taky bylo moc pěkné, jak se Bureše včera ve zprávách zastával jeho kámoš Faltýnek a (přesně dle hesla o potrefené huse) znovu neustále kvičel něco o zlodějovi Kalouskovi a zlých podplacených novinářích.
  Bodejť by ne, když byl s Burešem ve správní radě toho hnízda – a v několika desítkách správních rad dalších.

 7. VladimírV napsal:

  Pene Freji,
  nic ve zlém. Ale čtete to nepřesně. Donašeč, tedy spolupracovník STB není zároveň obchodníkem. Ovšem zástupci PZO (podnik zahr. obchodu) v zahraničí rozhodně obchodníky byli. Výstavba Čapího hnízda započala v době, kdy pan Babiš nebyl ještě v politice.
  Zneužití dotací je poněkud jiná zlodějina než rozkrádání státního rozpočtu. Tedy peněz nás všech. A i jiná zlodějina než rozprodání státního privatizovaného nárdního majetku pod cenou.
  Pomluvy a dehonestace politických protivníků je národní (nejen u nás) folklór. Rovněž tak i přenesení viny či majetku na rodinu ( viz pan Kalousek).
  I pro politky platí, že jenom idiot nemění svoje názory. Jsou ovšem tací, že je mění jako ponožky. Taková je holt doba.Bohužel.

 8. XXXXX napsal:

  vladimírV: to, že tu nikdo nečte co se píše, ale jen co si domýšlí je naprosto normální a divím se, že tě to ještě udivuje.

  Jinak Ďásku ty fakt buď dost leješ, nebo naopak nezdravě abstinuješ. Krom toho že žádná škoda nevznikla, protože unii je třeba okrást kompletně, s tím cos napsal vcelku souhlasím a narozdíl od dišputujících pánů jsem pochopil, že postatný není zločin, nýbrž trest. Jen s malým dovětkem – voves se o svý statisíce až miliony bát nemusí, kdežto bureš o svý desítky až stovky miliard jo a v tom vidím důvod sráčského chování.
  A navzdory tvé včerejší námaze s epopejí o pracím prostředku, burešovy preference zase vzrostly. A spravedlňák kalous je skoro v pochvě.
  Není přeci jen lepší věnovat se alkoholu?

 9. XXXXX napsal:

  Kdybys náhodou chtěl porušit bobříka mlčení, bude to uvítáno, pokud ne, počkám si na tebe potmě za rohem u kolničky. Jo mimochodem utrácíte tam pěkně v těch Lukách jen ten podjezd pod tratí se ne a ne zvětšit.

 10. XXXXX napsal:

  Víš co mi přijde mnohem divnější než to že bureš krade? To že bych nemusel mít přednost na kruháči pokud na vjezdu nebylo Dej přednost! A že vraj to v rámci HARMONIZACE s evropskou unií platí od prvního ledna. A já se to kurva dozvím dneska. Tak ještě pochybuješ o tom, že měl bureš ukrást rovnou miliardu a raději v Éčkách? Taky by se mu líp odstupovalo.

 11. Zdeněk Gryc napsal:

  Vzhledem k naprosto nestravitelné délce tohoto mého příspěvku nepředpokládám, že se jím snad někdo z vás dokázal prokousat až sem. Ale pokud se to někomu přece jenom podařilo, tak určitě pochopil, co jsem tím vším chtěl říci. Pro mě, obyčejného vesnického chasníka, je prostě mnohem větší kanón rovnej chlap, než „čestnej“ a „spravedlivej“ politik.
  Dobrou noc.

  Ať již tak, nebo onak, ten závěr blogu, jeho autorem, je v rámci jeho sebe-ironie, sám o sobě krásnej.
  Zdeněk Gr-yc, fon Nema-nic….Dobrou noc a pevnou naději…Jan Masaryk…na BBC…1943.

Leave a Reply