Kauza zimák: koalice propadla

Tak tohle vůbec nepůsobilo dobře. Jihlavská koalice na posledním zastupitelstvu propadla, když nedokázala prosadit důležité body – řešení Horáckého zimního stadionu nebo výstavbu zpevněné dráhy letiště.

Jihlavští zastupitelé sice ocenili bývalého vynikajícího reprezentačního hokejistu Jirku Holíka, který se podepsal se svým bráchou Jardou pod největší úspěchy Dukly Jihlavy, poté ale nedokázali zvednout ruku pro rekonstrukci zimáku.

Koalice si ale za to může sama. Kdybychom chtěli hledat viníka, pak by jím byla nejvíce sociální demokracie, a to v podobě pana primátora Rudolfa Chloupka. Vlastně ne, může za to první náměstek primátora Vratislav Výborný (také z ČSSD), který návrh na veřejnou soutěž architektů k zimáku předkládal. Jenže byl v zahraničí, a tak tento bod vzal pan primátor na sebe. Jistě si to poté vyčítal.

Jak sám primátor v přímém přenosu prohlásil: „Já bohužel nevěřím svým očím, bohužel tady nejsou ti, kterým bych vynadal… teď už jsem opravdu naštvanej…“ Reagoval tak na výtky opozice, že v dokumentu je psáno, že se bude stavět o rok později, než se doposud říkalo. A nejenom to, sami radní pořádně nevěděli, která „varianta“ rekonstrukce právě platí, když se vše pořád mění. Od rekonstrukce Žáka, Buchty, přes totální zbourání zimáku až k veřejné soutěži architektů. A do toho opozice otevřela možnost stavět na zelené louce. Návrh, který tu padl již před lety, ale zastupitelstvo jej tehdy odmítlo.

Opozice především z ANO konala svou práci a cupovala chabý jednostránkový návrh. Jedná se přece o největší porevoluční investici v rámci města, říkala. Ani na částce, kolik asi bude zimák stát, se koalice s opozicí neshodly. Zatímco jedni hovořili o přibližně 700 milionech, druzí dokonce o 1,3 miliardách korun…

Primátor Chloupek musel opět zvýšit hlas, aby někomu vyčinil za tvrzení, že koalice nic celou dobu nedělala a nyní dostává od opozice rady, co měla dělat. Až dokonce prohlásil: „Jestliže máte pocit, že to na městě nikdo neumí, proč tedy nepřijdete a své schopnosti nenabídnete?“

Jenže to úplně není cílem ani povinností opozice. Ta má koalici kontrolovat a „jít vládě po krku“, což do slovníku politiků „vložil“ kdysi sociální demokrat Miloš Zeman.

Lze se tak jen podivit, že zástupce opoziční ANO hned nevystoupil s jasným tvrzením, že rádi radnici povedou, protože by ji určitě vedli lépe. A neudělají to jen proto, že na svržení koalice ještě nemají dost hlasů.

Chvílemi to však vypadalo, že i sociální demokrat Jiří Dvořáček či Karolína Koubová z Fora Jihlava jsou v opozici. Zvlášť u paní Koubové to bylo překvapením, neboť sedí dokonce v radě města, takže by měla mít nejvíce informací, a z první ruky.

Rekonstrukcetvorný apel bývalého primátora Jaroslava Vymazala (ODS) už nemohl situaci zvrátit. Schváleno nebylo nic. Kdo ví, jak to tedy dopadne. Třeba se zjistí, že životnost zimáku lze papírově prodloužit. Nebo se ze zahraničí vrátí náměstek Výborný a vše, na rozdíl od svého spolukolegy primátora Chloupka, vyřeší.

Nejednotnost koalice, nepřipravenost, rozpory v předkládaném dokumentu s dřívějšími tvrzeními, to vše muselo mít za následek jediné – neúspěch. Koalice byla úspěšná jen v jednom: že za takových okolností nebyla odvolána.

4 Responses to “Kauza zimák: koalice propadla”

 1. Stanislav Doležal napsal:

  Jak letiště, tak rekonstrukce (stavba) zimního stadionu jsou především mizerně připravené chybí reálné podklady. Vše je zdůvodňováno že se to nějak udělá, někdo to potřebuje, je několik zájemců atd. Konkrétní data, jména, náklady chybí. Hlavně že zlá opozice a nespolehliví koaliční partneři brání rozvoji města. Jediné co brání realizaci těchto projektů je neschopnost předkladatelů připravit podklady na vyšší úrovni než je druhý stupeň základní školy.

 2. Fejinka napsal:

  O tom letišti se vůbec nezmiňujte, ať si tu dráhu postaví ti, kteří ji potřebují. Veřejnosti sloužit nebude, jenom několika jednotlivcům, všichni to dobře ví.

 3. Daňový Soumar napsal:

  Fejinko když to dobře všichni ví, tak kteří jedinci to tedy jsou ?

 4. Fejinka napsal:

  Soumare, jsou to ti, co na to mají a samozřejmě patří mezi naše velkopodnikatele na Vysočině. Nepotřebují to podniky na Vysočině(aspoň se tak vyjadřovaly), letecké zájezdy(cestovky) sem nejezdí, Nemocnice Jihlava má svůj helioport, armádu jsme z Jihlavy vypakovali a pro majoritu společnosti je to jenom zbytečnost-vyhozené peníze, které jinde chybějí. Těm bývalým svazarmovcům s Andulou to vyhovuje, protože nikdo jim peníze na nic nedá.

Leave a Reply