Můj nejmilejší nevyžádaný mejl

Internetem jsem fascinován. No fakt! Vážně mě udivuje, co vše se na něm najde, ať pozitivního, či negativního.

Své nezastupitelné místo má v internetu e-mailová pošta, které zkráceně říkáme mejly. Denně mi jich připutuje několik desítek. Je léto, tak je hodně odesilatelů na dovolených, jinak by mě zásobili stovkou mejlů denně.

Odkud chodí? To bohužel dost dobře nevím, protože známky se na mejly nelepí, takže může přijít z Kotěhůlek stejně jako z Vene-zuely. Já to prostě nepoznám.

Pravda, 83,4 % mejlů je normálních od známých odesilatelů, ten zbytek přesto proleze všemi možnými filtry, kterými je naše síť chráněna.

Právě s těmi bych se rád se čtenáři podělil. A snad i trochu varoval důvěřivce, kteří vnímají obdržení mejlu stejně jako dopis. I když i v něm se dá falšovat, lhát a vymýšlet si. Jenže mejlem to jde mnohem, ale opravdu mnohem rychleji a nepoměrně laciněji. Takřka zadarmo.

Známé jsou ty různé podvody typu:

E-mail Administrator – info@lr.cz – Vážený uživateli, Váš přístup k e-mailu brzy vyprší a nebude přístupný pro vás. Je nutné aktivovat svůj účet KLIKNĚTE ZDE… S pozdravem, Manažer služby E-mailu Oddělení ověření.

Ale mnohem více se mi líbí ty, které vás nechtějí prvoplánově oblafnout, ale snaží se vás zaujmout nějakou nabídkou. Mezi ně patří tzv. převody peněz. Vlastně vůbec netuším, co kdo po mě chce, ale jméno Adela se mi odjakživa líbilo:

Adela – root@docyton.xyz – Vážený člene! Toto sdělení se vztahuje na bonusový převod – stav ze dne 05.03.2016. Klikněte zde: 100 Euro zdarma. Adela.

Nikdy na nic neklikám, ale někdo třeba neodolá. Těžko říci, zda se proto v současnosti necítí tak nějak vytunelovaný.

Mnohem běžnější jsou ale nabídky zaručeně výhodných investic:

Camille Derrick – cderrick@natoma.k12.ca.us – Hledání partnerství. Jsem zastupující investiční zájem ze strany…snažíme se svou účast jako v zámoří zvládnout investice….

Částečnou radost mám, když obdržím takovýto mejl:

Rachael Seago  – rseago@normandysd.org – Gratulace vítěz. Váš emailem adresa právě vyhrál € 150,000.00 (sto padesát tisíc eur). V Uplift mezinárodní charitativní program. Pro více informací kontaktem…

Proč částečnou? Protože ani na tyto mejly neodpovídám, i když to dá někdy práci. Co kdyby to byla náhodou pravda a já jedním klikem smazal skoro tři a tři čtvrtě milionu korun, které jsem měl získat? (Pochopitelně před zdaněním.)

Lákání na bezplatné vydělání peněz asi zabírá, protože se jimi mejly jen hemží:

Důležité! – NEBUDETE TOMU VĚŘIT! Můžete zdvojnásobit vaše peníze během jediného dne, zaregistrujte se ZDARMA! Věřte mi, peníze nejsou žert! Klikněte zde a vyhrajte jackpot 79,000 eur…Hodně štěstí! Pozdravy: Karolina.

Apel na pomoc s tím, že na tom ještě vyděláte, je také častým pokusem, jak z vás vytáhnout peníze.

Prosím, můžete působit jako můj manžel či vztahu? jmenuji se Sandra, mám 15.5million dolarů. Chci to propašovat ven z Afghánistánu prostřednictvím přepravní společnosti na vás, jak můjmanžel či vztahu. Budu vysvětlovat více jak budete odpovědět zde…

Specifické mejly jsou ty od různých bezradných krasavic.

Lady Ruslachka – khallkitz@talktalk.net – Hello Hledam na vazne vztah. Milovat vareni a fitnes. Budu stastny, kdyby dalo by napsat. Ruslana!

A přiložena je fotografie půvabné slečny s velkýma očima z nějaké ruskojazyčné země, která hledá vážný vztah.

Na snímku vypadá trochu ostýchavě, tak, aby se do ní člověk když ne hned zamiloval, tak v sobě alespoň probudil ochranitelský pud a chuť jí okamžitě pomoci z případných nesnází.

Je mi ale jasné, že fotku ani mejl neposlala žádná slečna, ale členové gangu – buď vousatý a chlupatý chlap s kalašnikovem, nebo ulízaný holobrádek, kteří vydělávají na důvěřivosti i chtivosti pánů.

Po reakci totiž jistě následuje srdceryvná korespondence s tím, že půvabné stvoření by se k vám rádo přistěhovalo a vařilo vám, ale nemá peníze na cestu, ani na uplacení úřadů, aby jí vystavili pas, nehledě na to, že její matka je těžce nemocná a potřebuje peníze na léky…

Ale mým nejmilejším nevyžádaným mejlem byla nabídka autosalonu Lotus v Dubaji, která mi navrhovala ukázkovou jízdu zdarma. Projet bych se mohl v nějakém ladném krásném placatém žlutém voze s několika sty koňských sil pod kapotou a burácivým zvukem. Bohužel tento mejl vám ukázat nemohu. Proč? Protože jsem jej záměrně vymazal. Co kdybych tomu obrovskému lákadlu podlehl a vydal se do Dubaje?

Leave a Reply