Blog Jihlavských listů

Jaromír Kalina
143- Absolvoval Fakultu chemické technologie na VŠCHT v Praze. Působil jako výrobní ředitel a sládek Pivovaru Jihlava. Od r. 2014 do června 2019 náměstek primátora Jihlavy pro majetek a IT, v letech 2013-17 krajský předseda KDU-ČSL. Zastupitel města Jihlavy a Kraje Vysočina. Ženatý, čtyři děti, žije v Jihlavě. Přezdívka: Jack. Jeho pivovarnické hesla: "Dej Bůh štěstí!"

Surfaři na vlně strachu

Jaromír Kalina | Pondělí, 22. 8. 2016 v 9:48

O přízeň voličů do letošních krajských voleb na Vysočině se uchází 21 subjektů. Je to víc než minule. Šest z nich, tedy skoro třetina, „pluje“ na uprchlické vlně, což odráží aktuální nálady společnosti.

Na jedné straně pozorujeme strach a občas i xenofobii, na druhé vidíme reálnou krizi vyvolanou masivní imigrací lidí z válečných konfliktů, z oblastí sucha i hladu, ale také lidí, kteří se chtějí mít tak dobře jako západní Evropané.

Na příčinách uprchlické krize, terorismu a vzniku Islámského státu mají svůj podíl vyspělé země a hrají se zde ekonomické a mocenské zájmy. Ovšem i my jsme součástí vyspělé Evropy, takže už nemůžeme být nestranní. I my se k tomu musíme postavit čelem.

Česká republika není pro tuto chvíli cílovou zemí, což nevylučuje možnost, že se to v brzké době změní. Kraj Vysočina má svoji konkrétní zkušenost s uprchlíky z iráckého Irbílu. Byly mezi nimi skutečné oběti, které potřebovaly pomoc a vážily si jí. Pak to ale byla i větší skupinka, která skončila v Německu a jejíž zájmy byly především ekonomického rázu.

Křesťanské je poskytnout pomoc těm, kteří ji potřebují. Moudré je zamezit příčinám a řešit konflikty tam, kde krize probíhají. Naším cílem by mělo být poučit se z minulosti, uzdravit její rány a snažit se zlepšit budoucnost. Ne vrátit se do minulosti formou strachu, pomsty, xenofobie a ideologie neslučitelné s židovsko-křesťanskými hodnotami, na kterých vyrostla naše civilizace a které bychom měli předat další generaci.

Ing. Jaromír Kalina, náměstek primátora Jihlavy

 

5 komentářů k článku “Surfaři na vlně strachu”

 1. Karel Matějíček říká:

  Jak může Okamura se svými luxusními vozy a obřím majetkem hájit zájmy obyčejných lidí? Vždyť bohaté tahle krize vůbec netrápí, ti se mohou sbalit do Monaka a tam dožít rentu.

 2. VladimírV říká:

  Omyl pane Matějíčku,
  každá krize, zvláště pak ta migrační trápí všechny reálně uvažující obyvatele. Majetkem si totiž náklonnost kolonizátorů nekoupíte. Že se tohoto problému chytí někdo z politiků, pan Kalina sice poněkud opatrněji, je pak nabíledni.

 3. Fejinka říká:

  Okamura je podnikatel a pravděpodobně si dobře stojí. Nevím jaký má obří majetek, ale drahé auto si může koupit dnes každý, třeba na půjčku. Je vidět, že jste asi nikdy neslyšel jak hovoří a co hájí. V našich mainstreamech se to nedozvíte, to musíte jít na facebook. Tam zatím má volné ruce, na rozdíl od zmíněných českých médií. Až bude v Jihlavě na nějaké předvolební schůzi, tak se běžte podívat a poslechnout si jeho názory, možná otočíte svůj názor. Jak je poznat z této cenzury, někdo má z něj a jeho SPD dnes už „bobky“. A u Okamury asi nejde o majetek, ale o něco zcela jiného. Řečeno jednoduše a krátce-o obyčejnou spravedlnost v tomto státě.

 4. Jan P. říká:

  Musím se přiznat,že autor Jaromír Kalina(KDU-ČSL) mě svým článkem příjemně překvapil. U české veřejnosti,to není zrovna populární postoj,který od českých politiků chtějí slyšet. Oceňuji jeho objektivitu i odvahu.Je správné,že lídr křesťanských demokratů do krajských voleb se k otázce migrace takto staví. Děkuji za dobrý text.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Dobře sestavené, tak jak si to myslí většina běžných lidí. Teď se ještě nebát ukázat přímo na toho kdo, čím a proč vygeneroval tuto hraniční situaci v Evropě. Tak jako se například nebál apoštol Pavel prosazovat, že noví vyznavači židovských zákonů nemusí mít obřezané přirození, čímž byl nakopnut vznik křesťanství. Ale na to už nebude mít podle mne pan Kalina odvahu. To totiž znamená konec možnosti stát se hejtmanem. To by byla akce proti strategickému partnerství, jak by si to hned vysvětlila každá vláda nucená povině fungovat v NATO. Ona se v transatlantickém paktu totiž nenosí vstřícnost, touha po domluvě a tolerance. Ideálem jsou provokace a nesnášenlivost, jinak se totiž dráž dostáváváme ke komoditám, které nám nepatří a která potřebujeme pro své bohatství.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I