FORUM JIHLAVA a krajské volby.

 

Opravdu si nemyslím, že je špatně  když „naši lidé“ kandidují do krajských voleb, a je dobře že FORUM nereaguje na žádné ataky v tomto duchu a není to pro nás ani námět k diskusi, protože se to nijak nedotýká našich městských problémů.  Jsme  uskupení zaměřené  na městský veřejný život a vlastní kandidátku do krajských voleb nestavíme.
Naopak,  FORUM  toto angažmá svých osobností vítá a velice podporuje – bereme to jednak jako další doklad jejich přístupu k veřejnému životu a jednak nás těší zájem o naši práci ze strany těch subjektů, které kandidátky vytvořily a oslovily nás. Otázku vstupu na tyto kandidátky jsme řešili pouze v souvislosti s nabídkou TOP 09 a SZ na postavení společné kandidátky. S díky jsme odmítli – neviděli jsme ještě moc důvodů proč dávat naši značku na krajské kolbiště, když v městských podmínkách nejsme spokojeni s tím, co se nám zatím podařilo prosadit.

Zároveň jsme však nechali všem z našeho prostředí volnou ruku v tom, aby se sami rozhodli, jestli budou kandidovat a za koho. Přece jenom, řada z nás chápe velice silně provázání krajských a městských záležitostí a dopady rozhodování na krajské úrovni na život našeho města. No a je naprosto logické, že nejvíce je jich právě na kandidátce dvou výše jmenovaných stran, v Jihlavě patří k našim názorovým spojencům a již dnes s nimi spolupracujeme. Prostě k nim máme blízko.

Velice si zakládáme na tom, že nemáme žádnou právní subjektivitu, žádné orgány a žádný sekretariát. Zato máme velice intenzivní vnitřní  život,  pravidelně a často se scházíme, podílíme se na pořádání spousty akcí, na naše setkání může přijít prakticky kdokoliv, výjimkou nejsou ani členové politických stran. O problémech nehlasujeme, ale diskutujeme. No a tuhle situaci považujeme pouze za další důkaz naší otevřenosti a vstřícnosti.

Přestože sám nekandiduji  protože objem práce spojený s výkonem funkce  zastupitele  je opravdu velký, pokud člověk nemá být  pokládán  pouze za „hlasovací mašinu“, která si stovky stránek podkladů otevře až na jednání a pak mačká tlačítko podle svého bosse,  přeji našim sedmi statečným hodně úspěchů ve volbách a naše příznivce vyzývám k jejich masivní podpoře!

5 Responses to “FORUM JIHLAVA a krajské volby.”

 1. VladimírV napsal:

  Vážený pane Tomanče.
  Váš příspěvek potvrzuje toliko jedno. Systém zastupitelské demokracie s doménou politických stran se přežívá. Ovšem s jedním rizikem a vy jste toho přímým svědkem. Může dojít k tomu, že si příslušná strana, ve Vašem případě radniční koalice, osopuje právo na to, abyste bez protestu šlapal její brázdu. Toto riziko hrozí i Vašim kolegům, pokud se uspějí na kandidátkách stran. Nastane dilema, rovněž současnou praxi potvrzené, že dotyčným volí mezi svým svědomím a placeným místečkem na výsluní.
  Zdraví Vladimír Havlíček

 2. Miroslav Tomanec napsal:

  Pane Havlíčku, nemyslím si, že systém politických stran by se přežíval. Přestože mně nalepkuji jako jejich nepřítele, není tomu tak. Mám za to, že v komunální politice města naší velikosti by nejlepší by byly 2-3 silné, ovšem obrozene strany, aspoň tak jak to dokázali aspoň částečně před minulými volbami lidovci a vedle nich nezávislí zodpovědní občané, sdružení například v podobném uskupení jako je to naše. To dilema, o kterém píšete tady bude vždy i uvnitř stran. Dokladem toho, že jejich brázdu nešlapeme, je současný stav na radnici. Bohužel, protože dobře pro město to není, to je pravda. Smyslem by mělo být, aby se stranická brázda a vlastní svědomí co nejblíže přibližovalo, když už ne překrývalo… Vím, zatím je to idealismus a moje velká naivita, protože pořád je většina takových, kteří se jdou do politiky především hmotně zabezpečit. Ale zlepšuje se to.

 3. VladimírV napsal:

  Vážený pane Tomanče.

  A jak si mám vysvětlit, když se dotážu jednoho z krajský představitelů nejmenované strany, jak nahlíží na fantasmagorické předvolební sliby jejího šéfa a zda si myslí, že to pomůže ve volbách, a on mi odpoví, že se s tím, co se upeče v centru nemůže b o h u ž e l nic dělat.

  Podle představitelů stran se potom nálepkují jejich příznivci. Ano, program lidovců patří mezi ty vstřebatelné, velmi záleží na jeho propagátorech. A hlavně síle peněz.

 4. Miroslav Tomanec napsal:

  No to si pane Havlíčku můžete vysvětlit třebas tak, že to je právě ten doklad nereformovatelnosti té strany, protože pokud by se ten krajský funkcionář měl rozhodnout podle svého nejlepšího svědomí, tak by jeho odpovědi muselo být to, že by v takové straně přestal být…. Ale to je jenom potvrzení toho, jak to bohužel v naší společnosti pořád vypadá…

 5. XXXXX napsal:

  A taky by nám něco mohlo ukápnout do naší stavební firmičky, kdyby náhodou někdo prošel.

  No snad neprojde a budou se moci všichni cele soustředit na práci pro blaho města za kterýmžto účelem, jak se tu pořád někdo prsí, byla tato strana zplozena. A kde sám stvořitel přiznává „objem práce spojený s výkonem funkce zastupitele je opravdu velký“. Že? A ono zase ne, zase se to dá vysvětlit.

  A když diskuse uvázne na mrtvém bodě, tak se rozhoduje jak? Podle velitele nebo podle náčelníka?

  Pane Havlíčku jak jste jistě pochopil, je to nereformovatelné! To by se z toho jeden, možná i dva.

Leave a Reply