Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

ČSSD, ODS, Forum a Pavlík

Petr Klukan | Pátek, 4. 11. 2016 v 12:54

Kdy naposledy byli odvoláni tak vysocí představitelé Jihlavy? To bychom museli hodně do historie. Bylo to před více než dvaceti lety, v porevoluční době, kdy došlo k odvolání starostky Daniely Brodské. Několik pamětníků z řad současného zastupitelstva by si na to ještě vzpomnělo. Josef Kodet, Božena Kremláčková, Pavel Šlechtický. Jistě by mi dali za pravdu, že se tehdejší odvolání neslo v mnohem dramatičtější atmosféře.

 

Klidné odvolání
Úterní odvolání náměstků Milana Koláře, Jaroslava Vymazala   a  radních Davida Bekeho  a   Vítězslava Schreka se neslo v trochu jiném duchu. Odvoláni nebyli, jak sám primátor Rudolf Chloupek několikrát zmínil, pro špatnou práci, nebo nedejbože za zpronevěru, lhaní, nebo třeba vyvěšení tibetské vlajky, ale z důvodu nefunkčnosti koalice. Prý vázla komunikace, řekl pan primátor.
A tak se sešli členové klubu ČSSD a lidovců, aby určili viníka – je jím Forum Jihlava a ODS. A bylo rozhodnuto. Námluvy lidovců a sociálních demokratů s hnutím ANO se děly již před krajskými volbami, takže to vlastně až tak velké překvapení není.
Odvolaní oba náměstci i oba radní to nesli hrdě, bez ukřivděných výkřiků, jen s podivením, že se to dozvěděli vlastně až na zastupitelstvu, což nepůsobí zrovna jako fér jednání.
 

Kdo s kým si rozumí
Proč lidovci a ČSSD? Dá se říci, že lidovecký náměstek Jaromír Kalina si mnohem více rozumí se sociálními demokraty, než se zástupci ODS. A pro něj to musí být i jakési zadostiučinění, když jim to v krajském zastupitelstvu nevyšlo a dostali se do opozice.
Pravda, „jihlavské šachy“ by asi nenastaly, kdyby na Kraji lidovci uspěli. Kalina by se stal náměstkem hejtmana a vývoj v Jihlavě mohl být jiný.
To jsou ale kdyby. Politika je o jednání a dohodách, a tady se dvě strany dohodly, že chtějí pokračovat s někým jiným, a to je legitimní.
Je už vlastně jedno, kdo za rozpad skutečně může. Mladí radní rejpalové z ODS a Fora jistě přinášeli do jednání rady přílišný vzruch, a to se nemuselo líbit. Podstatné je, že koalice nedokázala prosadit své priority, a nějaká změna se udělat musela. A nejsilnější strana v koalici, ČSSD, si za partnery vybrala Kalinu a jeho lidovce.

 

Z opozice do koalice
Na tahu je teď hnutí ANO. Nejdříve zváží, zda do koalice půjde, a pak do ní půjde. Velmi silný mandát od voličů na to ostatně dostalo už před dvěma roky. To ostatní strany se proti němu v počátku semkly a k moci je nepustily.
Jihlavské ANO za ta dvě léta prokázalo, že umí být ostrou, ale převážně věcnou opozicí. Teď bude mít šanci ukázat, zda si stejně dobře poradí i se spoluvládnutím, v němž se každý trochu ušpiní, ať chce či nechce.
ČSSD i lidovci to však nebudou mít s ANO tak úplně snadné. Její dva nesilnější představitelé, manželé Mayerovi, se nenechají opít rohlíkem, a hlavně zpočátku nemusí chtít přistupovat na nějaké moc velké kompromisy.

 

Fakta hovoří proti Pavlíkovi
Jaký je však obrovský rozdíl mezi jihlavským hnutím ANO a krajskou kandidátkou ANO, která na podzim uspěla ve volbách. Její lídr, Josef Pavlík, se v úterý stal náměstkem hejtmana.
Před volbami si nejdříve nevzpomněl na své dvouleté členství v KSČ, dnes o listinách uvádějících ho jako člena Lidových milic tvrdí, že jde o podvrh. Někdo se jej prý snaží zlikvidovat, když dokumenty vyplouvají na povrch až nyní, a má přece negativní lustraci!
Připusťme, že má pravdu: Komu by ale posloužilo, aby se jej pokusil „zlikvidovat“? Někdo ze členů jiné politické strany? Proč? ANO bylo ve volbách druhé, diskreditací jednoho člověka po volbách se nic na výsledku nezmění. Pokud by ho chtěl někdo odsunout, tak jedině z jeho vlastního hnutí.
O falzifikát podle všech dostupných dat nejde. Dokumenty o jeho členství v Lidových milicích nalezl novinář Mareš v úředních archivech. Leda, že by sami komunisté v osmdesátých letech falšovali i zápisy z porad a uváděli nepravdivě jeho členství v Lidových milicích. Proč se ale tehdy komunista Pavlík proti chybným zápisům neozval?
Proč dokumenty vyplouvají až nyní? Jednoduše proto, že když už někdo jednou zalže, novináři se začnou v jeho minulosti hrabat víc a víc. A když je co, tak taky nalézat.
Negativní lustrace také nic neříká o členství v Lidových milicích. Stačí jen čestné prohlášení, v němž člověk může zalhat.

 

V tradiční politické straně by neuspěl
Co z toho vyplývá? Že rychlý a tichý odchod by byl pro pana Pavlíka nejelegantnějším řešením. Čím déle si nebude moci vzpomenout, kde všude byl, tím více dokumentů, fotek a svědectví se může objevit. A média o tom nebudou psát týden, ale měsíce.
A je-li proti Pavlíkovi veden spiklenecký útok, jak tvrdí, ať odstoupí a obrátí se na soud, který rozhodne, zda je čistý. Pokud mu však zbyl kousek soudnosti, tak v době, kdy čtete tyto řádky, již rezignoval.
Lídr Pavlík však není na vině sám. Spoluviníkem je i krajská organizace ANO, která nedokáže své kandidáty prověřit. Člověk by řekl, že si vezme z ostudných kauz „Bačiak“ a „Sobotka“ příklad, opak je ale pravdou. Hnutí ANO je tak stále výtahem k moci i lidem, kteří by v tradiční politické straně neuspěli. 

2 komentářů k článku “ČSSD, ODS, Forum a Pavlík”

 1. Jan P. říká:

  Jak má tomu občan města rozumět ?
  Není to tak dávno,co bývalá vládní koalice prohlašovala,že až na malá nedorozumění mezi nimi žádný vážný konflikt nehrozí a vše mají pod kontrolou.
  Je zajímavé sledovat,že odvolaní zastupitelé(ODS,Fórum) dnes již bývalého vedení města jsou podezřele zticha.Žádná veřejná prohlášení k rozpadu koalice apod.Privátní deník Jihlavské listy by jim dal jinak rád prostor vyjádřit se.Nic takové se zatím neděje.
  Lídři ČSSD,ODS a KDU-ČSL po posledních komunálních volbách se vyjádřili v tom smyslu,že vítěz voleb ve městě (ANO)by představoval ve společné koalice řadu rizik.Byl pro ně moc neznámý a málo čitelný potencionální koaliční vládní partner.
  Uběhly dva roky od voleb a neznámé a málo čitelné ANO již pro ČSSD a KDU-ČSL neplatí.
  Lídři ČSSD a KDU-ČSL by si měli přesto dát pozor(…)
  Politici a členové hnutí ANO na rozdíl od politiků etablovaných stran makají a nekradou…
  Bude sociálně demokratický primátor Rudolf Chloupek a lidovecký náměstek Jaromír Kalina stačit tempu,které zastupitelé za ANO teď nasadí ?

 2. Donald Trump říká:

  Mr. Klukan, nebudete prodávat Jihlavské listy? Měl bych zájem.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I