Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Vystrčil – Vymazal… miliardu ?

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Pátek, 4. 11. 2016 v 7:03

Což o to, byla by to možná pěkná slovní hříčka, bez pomlčky, velkého písmena, teček a otazníku….a možná i docela pravdivá…. Vystrčil vymazal miliardu.

Ale ne, omluva, to je samozřejmě nadsázka. Titulek je jenom zkratkou řečnické otázky. Je pravdou –  jak tvrdil v oslavném projevu na úterním zastupitelstvu pan senátor Vystrčil po odvolání exprimátora pana Vymazala  i z funkce náměstka –  že přinesl tento Jihlavě miliardu na dotacích a přispěl tak výrazně k rozvoji města ?

Do mrtvol se nekope, ani politických, zařekl jsem se, proto jsem se také přímo při personálních změnách na tomto jednání vyvaroval jakékoliv reakce k této části našeho politického spektra  – ovšem na tohle už nejde nereagovat. Tvrzení zcela zavádějící, zcestné, neobjektivní, populistické a hlavně neúplné a bez souvislostí je to  od pana senátora totiž dle mého názoru.

Ten asi vycházel z členství pana Vymazala v řídícím orgánu tzv. Regionálního operačního programu (ROP)  Jihovýchod. Samozřejmě, není to jediný zdroj veřejných investičních peněz dnes (hodně se rozděluje také na životním prostředí, ministerstvu průmyslu nebo ministerstvu místního rozvoje atd…) , ale je velice významný. Pro EU jsou naše kraje příliš malé a tak jsme byli v tomto orgánu pro čerpání dotací spojeni s Jihomoravským krajem. Pan senátor vystavil své pochvalné tvrzení  o čerpáni té miliardy na srovnání s  6x větším Brnem, které vyčerpalo jenom 4 x více , tedy 4 miliardy. Myslím si, že je to úplně mimo, to takto srovnávat jenom matematicky přece. Jak by potom Jihlava vyšla ve srovnání třeba s takovou 10 ti násobně menší Telčí, která vyčerpala skoro 200 milionů tedy pouze 5 x méně…. No a třeba celý Kraj Vysočina vyčerpal 13 mld, z toho Jihlava jenom tu jednu – není to trochu málo ? Zase špatně, není to málo – kraj řeší přece především drahou dopravní infrastrukturu a nelze takto míchat hrušky s jablkama….A je to i v proporcích, Jihomoravský kraj dostal 18 mld.

Ne, tak to prostě není, je to v dnešní době přirozený zdroj financování, tyhle dotace, bohužel. Dříve to pokrýval státní rozpočet, pak předstrukturální fondy, následoval tento ROP, který končí. A tam se docela dbalo na proporcionalitu, která není vždy jenom o té páně Vystrčilově takto sdělené matematice.  Záleží přece také na výchozím stavu té které lokality, její připravenosti, aparátu který můžete nasadit do boje s evropskými byrokraty (a to zase ano, velmi kvalitní úředníky v čele s Ing. Kottovou v této oblasti máme…), kvalitě a návratnosti projektu, jeho přínosu pro region, možnostmi spolufinancování a podobně. Tohle není žádná zásluha, ale běžná administrativa. No a když už, tak v zájmu objektivity by bylo na místě, pane senátore,  třeba v této souvislosti také zmínit, že za primátorování pana Vymazala  Jihlava  přišla o jednu obrovskou dotaci ve výši 10 milionů euro za zmařený vodohospodářský projekt, z čehož se vzpamatováváme dodnes. Ani jedna, jediná koruna (!) nebyla investována  za 10 let působení pana Vymazala ve vedení města  do obnovy a rozvoje páteřní vodárenské sítě, což začíná již naprosto kritickým způsobem ohrožovat rozvoj města.  A poslední dva roky, kdy tento resort přímo řídil, byl dokonce postup v této oblasti účinně blokován! Když třeba dnes přijde zájemce – nový investor-   do průmyslové zóny, tak pozemek, ten bychom měli. Ovšem vodu už na něj za současných tlakových a kapacitních  podmínek přivést nemůžeme, ale za to ho potěšíme, že k pozemku brzy povede cyklostezka….

Až úsměvně pak působí tvrzení pana senátora, když se podíváme na privátní subjekty, které si sáhly  na tyto dotační prostředky. ROP Jihovýchod přispěl třeba 47 miliony na Hotel Sladovna pro pivovar Černá hora, stejnou částkou brněnským golfistům na wellness a kongresové centrum, v našem kraji pak 50 milionů na přeměnu zámečku v Herálci na opravdu luxusní hotel…. Ale skutečným králem je pak Aquapark v Pasohlávkách, který takto EU podpořila neuvěřitelnou částkou 428 milionů Kč. To je tedy teprve úspěšnost vaší optikou pane senátore – částka větší než třetina všech peněz do Jihlavy na jeden, jediný projekt, jednomu jedinému soukromému příjemci, z toho samého zdroje….

Brno za svůj podíl peněz dokázalo třeba krásně zcela zrevitalizovat  své centrum, na čemž my jsme stěží teoreticky začali. Náš střed města vypadá stejně jako před 30 lety, zastavil se tam čas – a není to jenom o Prioru. Obludné betonové květináče, otřesné odpadkové koše,  plátěná a trubková „tržnice“,hrozné občerstvovací stánky, zoufalá historka s pařeništi – průhledy do podzemí…. To je také vizitka.  Několika dotačních titulů na pitnou vodu jsme se nemohli vůbec účastnit z důvodu absolutní technické a projekční  nepřipravenosti, v současnosti jsme unikátem mezi krajskými městy v tom, že zde neexistuje jakákoliv odborná platforma pro diskusi o rozvoji směřování města po svévolném zrušení Komise rozvoje města. Jihlava se jako centrum kraje vyvíjí ve spoustě oblastí velice živelně, chaoticky, bez koncepce a vize. Symbolem našeho budoucího dopravního terminálu – neterminálu je šílená linka číslo 6. To vše  jsou pro mne daleko podstatnější argumenty pane senátore při hodnocení poslední desítky let…  Ale na to jste logicky jaksi opomněl.

A proto všechno je jednoznačně dobrým krokem pro další vývoj našeho města, že ODS v čele s panem Vymazalem ve vedení po čtvrtstoletí skončila. Ať už vývoj v následujících dnech bude jakýkoliv. A populistické projevy jeho stranického kolegy pana senátora na tom nic nezmění.

8 komentářů k článku “Vystrčil – Vymazal… miliardu ?”

 1. XXXXX říká:

  No ale zato máme kupu cyklostezek a stojany na kola. Měli by ho namístě zařít.

 2. Honza54 říká:

  Pane Tomanče, čtu z vašich článků jen samou kritiku na všechny a na všechno. Sám odmítáte odpovědnost nepodepsáním koaliční smlouvy (snad alibismus?) a začněte teda konat vy, když všemu rozumíte. A zkuste se neskrývat za vašimi aktivitami.

 3. Miroslav Tomanec říká:

  Milý pane Honzo54, bez mučení se přiznám, že tedy vašemu komentáři ani za mák nerozumím. Nepodepsání koaliční smlouvy vidíte opravdu jako alibismus ? A vy sám byste podepsal něco, s čím nesouhlasíte, co vůbec nefunguje a o čem ti ostatní signatáři odmítají jednat ? A jak bych měl konat jinak než konám…. tedy nesu svoji kůži na trh, jsem veřejně známá osoba, každý mně může najít kdy chce, jsem spoluzakladatelem hnutí, které chce změnit ty zatuchlé poměry jihlavské, jsme reálnou politickou silou …. co bych měl ještě dál dělat, co byste mně poradil ? A že se skrývám za svými aktivitami, tak to mně už vůbec hlava nebere… jak to myslíte ? Že bych se měl raději skrývat za aktivitami vašimi ? Ale klidně mně vyhledejte, můžem si dát kávu, pivko nebo víno a všechno to, čemu nerozumím, probrat. Mně určitě najdetee, když budete chtít, neskrývám se ttiž za anonymním nickem…

 4. Miroslav Tomanec říká:

  … A JEŠTĚ… jak píšete, že všechno jenom kritizuju… to přece také není pravda. Ano, velice kritizuju třeba takového pana Vystrčila za tento jeho projev, to je pro mne takový typický představitel establishmentu, který se odmítá bavit s lidmi s odlišnými názory…ale třeba úředníky v článku chválím, a závěr také vyznívá více než pozitivně, všechno lepší než tohle…. ne ?

 5. Jan P. říká:

  Vážený pane Tomanče,nedá se říct, že vaše komentáře nejsou zajímavé. Problém kolem zimního stadionu v Jihlavě se nějak konečně vyřešit jistě musí.
  Troufám si tvrdit,že většina běžných občanů města ledním hokejem či fotbalem nežije.
  Město má řadu jiných závažných problémů,které dlouhodobě neřeší a veřejnost je oprávněně kritizuje.
  Politické hnutí Fórum Jihlava skončilo po dvouletém angažmá ve staronové vládní koalici v opozici.
  Co vám tato zkušenost přinesla ? Kde chcete i do budoucna pro svá hlavní témata(?)napříč zastupitelstvem či stranám a hnutím,které se v minulých komunálních volbách nedostali do zastupitelstva hledat nejbližší spojence ?

 6. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  Pane Jane P.
  Velice děkuji za Váš zájem o problematiku. Ano, máte pravdu, většina občanů města ledním hokejem nebo fotbalem nežije, ovšem jednak jsou to důležitá sportoviště hlavně pro mládež, což je velká skupina občanů a jejich dětí – a nám půjde vždy o to , preferovat sport aktivní před tim pasivním. A jednak se jedná o obrovské veřejné peníze, proto je třeba tomu věnovat opravdu velkou pozornost.
  Naprosto souhlasím s tou spoustou neřešených problémů města – ostatně to byl hlavní důvod proč jsme do veřejného života vůbec šli a proč se uskupení Forum Jihlava dokázalo takto ustavit a hned v prvních volbách uspět.
  To vše byla a je pro nás zkušenost nesmírně cenná, protože se přece nejedná pouze o tu špičku ledovce, tedy radní a náměstka, ale především o tu dvacítku úplně nových lidí, která nás zastupuje v nejrůznějších komisích, výborech a městských společnostech. A to jsou neocenitelné poznatky, které bychom jinak nikdy nezískali.
  Hlavní témata mají skoro ve všech oblastech stejného jmenovatele – chceme zásadní změny téměř ve všem a absolutně nejsme spokojení s tím, čeho se nám zatím, za první dva roky ,podařilo dosáhnout a co jsme prosadili. Začali jsme pracovat už nyní, 2 roky před volbami, na volebním programu, kde postupně rozpracováváme jednotlivé oblasti s ohledem na nabyté zkušenosti a hlavně na to hledáme co nejschopnější a nejkvalifikovanější lidi nepoznačené předchozím pokřiveným vývojem našeho města.
  Kromě ODS a ČSSD, kterým vůči nám dělá velké problémy naplnit aspoň základní pravidlo politické kultury, tedy vyslechnout politického oponenta, jsme připraveni k jednání s každým, se kterým nalezneme programovou a názorovou shodu. Aby to hlavně nedopadlo jako s touto koalicí, co právě skončila. Ovšem i u dvou jmenovaných stran se to může samozřejmě změnit, ve městě si přece nemůžeme hrát na nějakou velkou politiku – záleží především na personálním obsazení – už přece konečně musí přijít doba , kdy i tam se lidi vyměnív což pevně doufáme, že to bude změna k lepšímu
  Pokud máte zájem, chuť i čas, klidně si s vámi o tom popovídám podrobněji. Jsem veřejně známá osoba středu města.

 7. Honza54 říká:

  Citace M.Tomance „Ano, máte pravdu, většina občanů města ledním hokejem nebo fotbalem nežije, ovšem jednak jsou to důležitá sportoviště hlavně pro mládež, což je velká skupina občanů a jejich dětí – a nám půjde vždy o to , preferovat sport aktivní před tím pasivním“. Můžete mi říci, jak dostanete mládež na nově vybudovaná sportoviště. Kdo zaplatí dobrovolné trenéry/vedoucí kroužků ? Doba „zadarmo“ je již historií a proto je podle mne důležitější nejdříve zajistit odborné a finančně ohodnocené „blbce“, kteří obětují vlastní volný čas sportující mládeži a teprve následně budovat sportoviště.

 8. Aleš Urban říká:

  Osobně souhlasím s názorem, že je potřeba, aby hokejový tým nebyl ve vlastnictví města. Je potřeba najít kupce, bohužel toto se řeší ještě déle než samotná rekonstrukce stadionu. Podpora mládeže je důležitá, ale také by bylo fajn, aby podmínky byly stejné anebo aspoň srovnatelné s ostatními sporty, sportovními kroužky. Kdo rozhoduje, zda je hokej důležitější než plavání nebo závodní tanec? Proč je rozdělování městských peněz sportovním spolkům tak rozdílné?

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I