Kšeftmani z ODS už odmítají kšeftovat!

V tiskovém prohlášení  svých zastupitelů k současné situaci ve vedení našeho města ODS odmítá politické kšeftování.

 

Tak to je panečku zlom! Vždyť tento způsob jejich „práce“je provází téměř po celou dobu existence. Alespoň tady v Jihlavě  …

 

Například právě politický kšeft jejich nevycválaného a klackovitého zastupitelé Bekeho nastartoval běh událostí, který nyní právě vrcholí. Ano, situace s koncem bývalé koalice to byla zcela neudržitelná i z jiných důvodů – hlavně proto, že ODS stále odmítala  pochopit ve svých praktických krocích prostý fakt,že už nemá ten vliv co dřív, tedy nikoliv desítku zastupitelů ze 37, ale pouze polovinu a přesto se nadále chovala zeměpansky jako dřív.

 

Nejmarkantnější to bylo v jejich zoufalém boji o udržení si předchozího vlivu v problematice vodohospodářské infrastruktury, kde v minulých létech  zpackali co mohli. A byl to právě pan Beke, stojící v představenstvu vodáren  nejprve v naprosté izolaci a opozici proti zbývajícím 4 členům, který iniciuje odvolání nejhlasitějšího kritika těchto pozic, jinak zcela bez konkrétního důvodu, jak je ostatně uvedeno i v zápise z jednání. Zprvu je neúspěšný, ovšem pouze do té doby, než do hry vstoupí nesmrtelná postava místní politiky, tedy náměstek Výborný, také člen představenstva. Ten si velmi rychle uvědomí, co by z nastalé situace mohl vytěžit a obratem změní názor. Udělá s ODS politický kšeftík. Já odvolám svým vlivem v radě toho nepohodlného křiklouna  z vodáren a vy mně zase na oplátku pomůžete zrušit komisi rozvoje města, kde se objevuje nejvíce podobně kritických hlasů proti mně. A Beke, ač do té doby v komisi aktivně pracuje, neváhá. Dohodnuto, uděláno za jediný den, 28.4.2016 – a lavina událostí už se nezastavila, protože koaliční partner,kterého se tyto personální šachy dotkly nejvíce, byť malý (ovšem na druhé straně  už skoro stejně velký jako ODS!)  si to pochopitelně líbit nenechal….

 

A pochopitelně – když se kácí les, tak lítají třísky a tak najednou, zničehonic, bez varování, jak dnes z modrého domu  v Brněnské slyšíme nářek  – je tady konec dlouholetého kšeftování, které počalo v devadesátých létech unikátní opoziční smlouvou Klaus – Zeman, u nás povětšinou v modifikaci Chloupek – Vymazal. A že to takto skončilo je jenom dobře, otázka způsobu a korektnosti jednání hlavních protagonistů už je samozřejmě věc zcela jiná.

 

23 Responses to “Kšeftmani z ODS už odmítají kšeftovat!”

 1. Donald Trump napsal:

  Mr. Tomanec, co tak terribly strašného Vám ti modří lidé udělali? Nezaplatili v Radniční?

 2. Miroslav Tomanec, Ing., MBA napsal:

  To Mr Donald Trump : Tak hlavně škodí mému milovanému městu. A pak také nectí zásadní pravidlo politické kultury, tedy alespoň vyslechnout politického oponenta….A do Radniční, to oni nechodí…
  Ale máte pravdu, už to trochu s nimi přeháním. Měl už bych se konečně začít věnovat něčemu konstruktivnějšímu.Tisíckrát si mohu říkat, že do mrtvol se nekope ale pak když od nich slyším nebo čtu tyhle hrůzy, tak mně to prostě nedá,

 3. VladimírV napsal:

  Vážený pane Tomanče,

  velice pečlivě sleduji váš atak na poměry na jihlavské radnici. Bez urážky, mně to připadá jako sice viditelné, leč pouze okopávání kotníků některých jihlavských politiků. Situace se snažím posuzovat podle logiky jejich projevu. Mám ale problém rozlišit úděl ODS, která přechází do opozice od vašeho hnutí, které jde stejnou cestou. Jste tedy obě formace politickými mrtvolami?

  Pravdou je, že se ODS a její představitelé za svého dlouhodobého vládnutí dopustili chyb. Nicméně, toto bylo známé i před uzavřením povolební koalice Fora s ní. Proč jste do této koalice šli a tím jste dopustili další dvouleté trvání „starých pořádků“ – váš výraz? Chtěli jste ji snad rozložit zevnitř a je tedy i Vaší zásluhou, že skončila?

  Těším se na vaše účinkování v zastupitelstvu za nové konstelace na radnici a zejména na to, jak se vypořádáte s faktem, že ve vedení radnice budou dál sedět zástupci ČSSD, kteří se téměř stejným dílem podíleli na problémech, které vznikly v minulosti. Tedy čemu konstruktivnějšímu než kritice starých pořádků se chcete věnovat?

  Zdraví Vladimír Havlíček

 4. Miroslav Tomanec napsal:

  Dobrý den pane Havličku,
  velice děkuji za tento názor.
  Rozdíly mezi naší prací a prací ODS nechci příliš hodnotit, to nechám na jiné, třebas na takové zkušené a znalé glosátory jihlavského politického dění, jako jste právě vy. A to bez nadsázky.A hlavním hodnotitelem pak bude samozřejmě volič za dva roky ve volbách.
  Pravdou je, že se velice snažíme poučit se z údělu ODS. Velkou výhodou nám pak je dosud to,že jsme hnutí nové, velice mladé a zcela logicky jsme toho ještě nemohli zkazit tolik jako oni.Píšete o chybách, které udělali. Ale ano,těch uděláme všichni spousty,vlastně celý náš život provázejí. Ale copak jste někdy zrovna je slyšel někdy někde říct, nebo viděl napsat….ano tohleto se nám nepovedlo,omlouváme se….Vůbec zde nechci zmiňovat takové záležitosti,o kterých se vede dodnes disputace jako třeba umístění zimáčku,nebo dopravní terminál – mám na mysli takové zcela jasné věci jako byly například nešťastné pařeniště na náměstí, šílená šestka nebo velice trapná aféra kolem auta pana Vymazala…
  A vůbec, jejích celková komunikace je naprosto nulová. Viděl nebo slyšel jste někde prosím že by se někdy někde za poslední dva roky vyjádřili k problémům města, kterých máme požehnaně?
  Rozdíl mezí ODS a ČSSD vidím v tom,že u místní sociální demokracie pozoruji zřetelnou snahu jejích podhoubí změnit to co dosud dělají, jak vládnou. Je tam prostě dost členů s jejích současným vedením nespokojených a to považuji za velice pozitivní. U ODS nic takového bohužel nevidím. Jsou sami se sebou velice spokojení a jednotní. Ale jakou jim tento postoj přinese budoucnost, to je otázka.
  Nemyslím si,že by moje vystupování bylo jenom okopáváním kotníků jihlavským politikům. Jednak se daleko více snažím kritizovat jednotlivé jevy než konkrétní osoby a jednak zvláště na zastupitelstvu hned k případné kritice připojujeme další názor na další možný postup.
  O tom,proč jsme vůbec šli do koalice s přáteli starých pořádků jsme my dva vedli diskusi už mnohokrát… Jednak to byl volič, který takto rozdal karty a vlastně řekl… ano, Jihlava už změnu potřebuje, ale ne zase tak příliš velkou a ne tak rychle. Ostatně právě proto, jak se ukázalo, že ani ODS ani ČSSD ve skutečnosti nechtěli změnu vůbec žádnou dopadla tato koalice poprávu tak jak dopadla.A jednak-a zde si dovolím použít vaše slova-opozice v našich poměrech je pouze poštěkávání za plotem a to ještě z velké dálky… Pro nás byly tyto dva roky neocenitelnou zkušeností,kterou bychom jinak nezískali.

 5. VladimírV napsal:

  Dobrý den pane Tomanče,

  Děkuji Vám za odpověď. Dovolím si ještě doplnit některé Vaše závěry. Sebereflexe se v jihlavském zastupitelstvu skutečně nenosí. Čestnou výjimkou byla omluva pana Matěje Koláře, který uznal svoji chybu, když se připojil k tažení proti výroku soudu o konání referenda, čehož využili odpůrci referenda k proklamaci nejednoty v přípravném výboru. Omluvil se, a přesto, že je to člověk velice inteligentní, nikdo z hlasujících pro ústavní stížnost jeho slova nevzal vážně.

  Souhlasím s Vámi, že na zastupitelstvech dosud málokdy zazněla plodná diskuze k nastolenému problému. U těch zásadních šlo vždycky o přetahovanou. Přitom existují nepolitické metody, kterými lze řešení problému usměrnit, např. finanční či rizikové analýzy. S tím se ovšem na radnici moc nepracuje, ačkoliv by tyto měly být součástí příslušných materiálů. Pak slyšíme i kolikrát srdceryvné výlevy, proč musí být zrovna toto správné. To je zbytečně strávený čas.

  K Vámi zmíněné zřetelné snaze starších juniorů ĆSSD jsem poměrně dost skeptický. Nechci jmenovat, ale někteří ambiciózní chlapci z ČSSD už chytili manýry matadorů strany.

  K bývalé koalici toliko. I Vy byste v rámci sebereflexe měl přiznat, že vstup do koalice s bývalými vládci radnice byla chyba. Účast Fora v koalici tedy vyhodnocuji jako tah na její rozvrácení zevnitř. A zároveň prubštyk vašich členů, jak jim zachutná moc. To je dobré vědět.

  Mějte hezký den. Vladimír Havlíček

 6. Miroslav Tomanec napsal:

  Tak to zase rozhodně ne, pane Havlíčku, rozhodně jsme nešli do této koalice abychom ji rozvrátili zevnitř, takové ambice jsme ani s naši dosud malou silou mít nemohli a ostatně jsme to ani nebyli my, kdo ji nakonec rozbil. A to prohlašuji s plnou vážností člověka , který po volbách byl proti vstupu do ni. Nechci rozhodně ani říkat to, že na moje slova nakonec došlo.
  Koalici rozbil pan Výborný za pomoci hloupého postupu ODS, která si tak dlouho koledovala, až přišla o vše.
  Já sám bych , nebýt popisované aktivity pana Bekeho, do zastupitelstva nikdy nešel. Nejprve jsem absolutně nemohl uvěřit že ten handl, co jsem v článku popsal jsou schopni reálně uvažující lidé vůbec udělat. Ale jak se ukázalo, pan Výborný zavětřil a využil toho a ODS nepochopila opět vůbec nic.
  No a tehdy mně začalo svítat , že to je vlastně začátek konce této koalice a že už nemusím mít ty zábrany jako předtím – pro mně jsou totiž možné pouze dvě role – tedy moci si s partnery vyjednat předem koaliční podmínky a pak je dodržovat, nebo být prostě v opozici.Nic mezi tím.
  A k tomu zachutnání moci. Důležití jsou přece ti, kteří mají pro město takovou perspektivu, že by se na nich mohlo vedení města v budoucnu opírat. A Karolína Koubová se přece v bezvýchodné situaci zachovala nejsprávněji jak mohla. Odešla sama.

 7. XXXXX napsal:

  Taky budem muset nějak vyřešit tu ventilaci v radniční co?

 8. VladimírV napsal:

  Vážený pane Tomanče.

  A už mi zase logika věci přestává fungovat. Koaliční svatba z rozumu za asistence Fora a hlavní aktéři svatby si nakonec namydlí schody? To snad ne. Vy sám jste byl proti vstupu do koalice jako politik mimo nominaci. Nevěřím tomu, že by lidé, jejichž duchovním vůdcem dosud jste, neposlechli Váš názor. Ale budiž, nastupuje vize, „být u toho“ a ne „za plotem“. Samozřejmě se spoluodpovědností za počínání koalice.

  Vy opravdu věříte v absolutní moc jednotlivce na jihlavské radnici. Že by takový nebyl smetený ostatním zastupiteli? A jsme znovu u té svatby z rozumu, která se mohla realizovat pouze s účastí Fora. Takže Váš poukaz na sólový tah na bránu pana Výborného v rámci seskupení protřelých matadorů (tedy s výjimkou vašich zástupců) je těžko uvěřitelný. Pokud by byl, pak nerozumím tomu, proč dostali padáka zástupci ODS.

  Ano, souhlas. paní Koubová i pan Salichov se zachovali po zhodnocení své životní situace s grácií a to oceňuji.

 9. berka napsal:

  Salichov s Grácií… To myslíte Veseckou ? 🙂

 10. Miroslav Tomanec, Ing., MBA napsal:

  Pane Havlíčku, jednak se vše vyvíjí a jednak to je přece jasný důkaz, že žádným duchovním vůdcem opravdu nejsem ! Jsme skutečně naprosto nezávisle a volné sdružení místních patriotistických osobností a velice, velíce dlouho dospíváme k jednotnému názoru. Uznávám, že to není úplně praktické pro běžný život , ale tak to prostě je. A teď už se to hodně zlepšilo, to je ten vývoj, začínáme hledat svůj tvář, výraz, konzistentnost. Ovšem před dvěma léty, před a po volbách tomu tak ani náhodou nebylo. Shodli jsme se prakticky jenom na dvou věcech, a to že se zatím opravdu neshodneme a druhou bylo to, že co dál po volbách – že bude rozhodovat ten s největším počtem hlasů. A tak to také dopadlo, nebyl jsem u jediného koaličního jednání, do ničeho jsem nezasahoval, pouze jsem na našich vnitřních setkáních vyjadřoval svůj názor. Neúspěšně. Měl jsem zcela jiné představy, ale tak to prostě je, vše se vyvíjí.
  A nyní v současnosti také fungujeme jako silné individuality už s tím rozdílem, že je zde zřetelná vůle po jednotnějším působení. Největší urážky za poslední dobu se na na nás dopustil právě ten nevyzrálý chlapec Beke, když veřejně vypráví, že rezignaci Karolíny Koubové jsem napsal já a že jsme ji k tomu přinutili. Vykopal si tím neskutečně hluboké příkopy k našim lidem, protože tak to ani za mák nebylo. Stalo se to úplně stejně jako u ostatních věcí, tedy velice dlouho jsme o tom diskutovali a ona sama na konci k tomuto rozhodnutí dospěla a sama si druhý den ten dopis napsala. Vůbec nikdo jí do toho nezasahoval.
  Já jsem přece vůbec nikde nanapsal, že Výborný má absolutní moc. Ale je nejzkušenější, nejprotřelejší, ví jak na to, jak tahat za nitky a jeho pohnutky nejsou právě takové, že bychom to mohli akceptovat. Proto naše poslední výzva – a ani tu jsem napsal já. Jednu verzi jsem sice měl, ale neprošla, byla pro ostatní moc měkká.

 11. XXXXX napsal:

  a ještě tu o Křemílkovi

 12. VladimírV napsal:

  Pane Bernarde,

  pana Salichova znám a vím, že to v profesi státního zástupce na nejrůznějších úrovních neměl zrovna jednoduché. Např. přídělení kauzy Čunek a jeho spolupracovnice bylo polibkem smrti. Ustál to. V místní politice, a v tom má pan Tomanec pravdu, poslušně nešlapal koaliční brázdu. Přeji mu, aby se uzdravil.

  Pane Tomanče,

  touha po sjednocení názorů lidí z nejrůznějších sfér života se zdá těžce realizovatelná. Ale ono by to nemuselo být tak složité, kdyby se jedinci domluvili na prioritách, které budou prosazovat za každou cenu. Mimo priority je to o kompromisu. Věřím, že paní Koubová má svoji morálku, která ji vedla k rozhodnutí. Tím mimo jiné ukázala svému „spolustraníkovi“ v Radě, jak má morálka vypadat. Souhlasím s Vámi, že pan Výborný je skutečný praktik. Sám ovšem nic nedokáže. Pokud se Vám zdají některé kroky přes čáru, hledejte spoluviníky i v jeho okolí.

 13. Jan P. napsal:

  Vážený pane Vladimíre V,můj názor na politické hnutí Forum Jihlava je nemění.Vidím to podobně jako Vy.
  Já jsem taky nedávno ve svém komentáři na jednom blogu konfrontační výměnu názoru mezi Tomancem a Kalinou správně predikoval,že poslední se bude smát náměstek primátora Jaromír Kalina.Taky se tak stalo.

  Politická změna ve městě je reálně možná.Záleží jenom na nás všech.
  Členy a zastupitele FJ osobně neznám.Autor a zastupitel za Forum Jihlava Miroslav Tomanec je známý úspěšný jihlavský podnikatel a byznysmen. Na jeho restaurace,vinárny a kavárny,které ve městě provozuje slyším od známých jenom chválu.Chystám se,že některou jeho provozovnu rád taky navštívím
  MT sdílí pragmatickou představu Andreje Babiše,že kvalitním marketingem se může politické hnutí voliči dobře prodat jako ,,alternativa“ k politickému mainstreamu .Na rozdíl od českého oligarchy AB má ovšem omezené možnosti.Snaží se využívat internetová fóra a sociální sítě.Což je naprosto legitimní a logický.Vůbec nesnižuji MT jako zastupitele a jeho upřimný zájem vést dialog s veřejností a hledat řešení nad problémy města.
  Některá témata jsou pro MT a celé FJ málo zajímavá.Např.prohlubování občanských práv -nástroji přímé demokracie,potřeba sociálního bydlení,dostupné a kvalitní veřejné služby ve městě,větší transparentnost při nakládání veřejných prostředků bez předražených zakázek atp.
  MT působí jako sám voják v poli a samotné FJ se oprávněně jeví jako nevyzrálé,které se politicky zachovalo naivně bez jakékoliv strategie.
  Jako ,,zástupci“ občanské společnosti v otázce referenda o spalovně rovněž zklamali.S tím se dalo nakonec i počítat.
  V příštích volbách do městského zastupitelstva těžko uspějí. Nevěřím ani tomu,že se jim napodruhé podaří mobilizovat nespokojenou část voličů s fungování města skvěle vedenou předvolební kampaní.Vycházet s obecného programu a deklarovat se jako změna politické kultury ve městě už nebude znít přesvědčivě.Jinými slovy,politický projekt FJ se definitivně stal mrtvý a pro řadu z nás to není jistě žádně překvapení.Klidně mohou členové FJ přestoupit např. do ANO,Strany zelených,ČSSD či k jiným stranám,pokud mají zájem v politice dále pokračovat.Nic strašného a překvapivého se tím nestane.
  Jistě se dá argumentovat,že nováček v komunální politice má právo chybovat. Nicméně racionálním myšlením a střízlivým pohledem se dalo předvídat jak tato bývalá koalice a FJ celkově dopadne.Na to nikdo z nás nemusí být zkušený politik či politolog.
  Nebudu spekulovat o skutečných příčinách rozpadu koalice a kdo všechno za zatím asi stál v pozadí.
  Hrdiny a morální autority nevidím.Vidím vítěze a poražené.
  Je zde tady řada otázek a nezodpovězených odpovědí.
  Od pana Tomance se jiná interpretace hodnocení FJ očekávat pochopitelně nedá.Nebude veřejně přeci prohlašovat,že král je nahý.

  Netvrdím,že v zastupitelstvu města bez ohledu na politické tričko,které kdo nosí se nedají najít jména a kroužkovat je ve volbách. Potřebnou štiku v zatuhlém rybníku městského zastupitelstva Jihlavy tu stále nemáme.
  Ta by mohla podle mého názoru mohla představovat Strana telených + politické hnutí typu Žít Brno,Praha 7 Sobě.
  Jsem přesvědčen,že prostor pro nezávislé politické hnutí tu je. Bez občanských aktivistů, a podporovatelů,který stáli za iniciativou prvního referenda ve městě se to neobejde.
  Zkusme se nad tím na chvíli zamyslet.

 14. VladimírV napsal:

  Pane Jane P.

  Dle mého názoru je Forum Jihlava zárodek toho, co uspělo jinde. A to je sdružení nezávislých kandidátů. To uspělo všude tam, kde se poměry na jejich radnicích staly problémem pro rozvoj obce. Občanská iniciativa sama o sobě nestačí, je třeba dobrý marketing, v tom samozřejmě finanční injekce. Bez účinné propagace, v tom finančního zázemí, se volební úspěch zřejmě nedostaví.

  Jsem optimista a proto věřím tomu, že se i v současném jihlavském zastupitelstvu najde síla, která zlepší poměry v Jihlavě. Dosavadní uvážlivý přístup k rozhodování o větších investicích města a nakonec i zemětřesení na radnici leccos naznačuje.

  Šance kandidátů v příštích volbách budou závislé nejen na morálním profilu osobností, ale samozřejmě i na kvalitě a věrohodnosti realizace jejich předvolebních slibů. Určitě ne takových jako je již flašinetářský předvolební song, slib bourání Prioru.

 15. Staník napsal:

  Mohu se zeptat pana Tomance jestli byl v KSČ ? Děkuji za slušnou odpověď 😀

 16. Miroslav Tomanec napsal:

  Ano, byl.

 17. Libor Furbacher napsal:

  Pane Tomanec ,otazka k tomu clenstvi.
  Nejak nechapu ten system, jak to tam u vas pracuje.
  Treba pan Pavlik byl v KSC a byl pod tlakem rezignovat ze sve funkce protoze se stim understandably nechlubil.
  Pokud by se k tomu ale hrde hlasil tak by to nebyl problem ,a nikdo by se nad tim ani nepozastavil?

 18. Venca napsal:

  Ježiš…v KSČ byl milion členů. Měli se teda v 89tým všichni zavřít, nebo poslat na sibiř a bylo by ? Prostě bez tlusté čáry se tohle vyřešit nedá.

  Však jen si vezměte, kolik nacistických plukovníků a generálů vzorně dvacet let po válce sloužilo na vysokých pozicích v NATO.

  Staník se jasně zeptal, Tomanec bez vytáček a bez nějakých vysvětlovacích omáček jasně odpověděl. To beru.

 19. Staník napsal:

  Vážím si vaší přímé odpovědi pane Tomanče a děkuji za ni. Samozřejmě jsem to věděl ale chtěl jsem to slyšet od vás. Jste u mne frajer ikdyž se s mnoha vašimi názory neztotožňuju. A tys Fírbachere opět ukázal jakej seš „asshole“. A o tvý inteligenci si nedělám už vůbec žádný iluze. Každej v týhle republice je přímo nebo nepřímo a chca či nechca spojenej s ňákým komunistou a zajímalo by mne kolik tvejch příbuznejchch mělo rudou kůži. Doufám, že ses jich všech zřekl ty stepní primitive a pravidelně jim píšeš výhružný mejly. Jinak je to přesně jak píše Venca. Podle Fírbachra jsou teda nacisti asi v cajku a komunisti v žádnym připadku nee. Jsem zmaten. Bůh žehnej Ameriku a její lid. Jsem fakt rád že jsi emigroval a zbaběle utek před těma komoušema, ze kterejch jsi byl podělanej až za ušima a teď si přes oceán vyskakuješ 😀 Jak nahlížíš na východní Němce? Měla by je Merkelová zplynovat? Hochu už se prosím prober.

 20. Pepa napsal:

  27 let po revoluci řešit, kdo byl v KSČ je dost mimo mísu. Měli jsme dost času na to, aby se společnost změnila a toto nás absolutně nemusí zajímat.

 21. Svatopluk Beran napsal:

  Tak si odpovězte zpětně pane Furbacher. Jak je možné že Spojené Státy dostal na Měsíc šéf fašistického vývoje kontinentálních i mezikontinentálních raket ve spolupráci se svým hlavním konstruktérem vývoje raketových motorů? Či kdo byl například prvním šéfem lékařské podpory výcviku amerických kosmonautů, který byl vyhoštěn z USA až několik desítek let po ukončení 2SV, kdy došlo k částečnému odtajnění archívů CIA o poválečné spolupráci CIA s nacistickými zločinci. Jak je možné že se titi váleční zločinci nejen klidně pohybovali ve vaší zemi, ale přitom pro ni byli vlastně zcela nezbytní.

 22. Libor Furbacher napsal:

  Panove ,polozil jsem jednoduchou otazku a ocekaval jsem slusnou odpoved ,ze pane Stanik.
  Ne hrdinne placani se doprsou a delat z nouze cnost,protoze nas bylo mnoho.A michat to dohromady z nemci ,coz samozrejme nejde ,protoze NSDAP byla zakazana a vinni clenove potrestani,coz se v cesku nestalo.Tedy nevidim zadne spojeni.
  Co se tyce toho “vyskakovani a podelani“,rekl bych ze to bylo opacne.Za komousu jste sedel vy potichu a ted jste velmi vokalni ale bohuzel i sprosty.Ta vase hrdost na to ze jste nic nedelaly a nenom ten komunismus prezily je ponekud tristni.Takze ten ocean mezi nami je appreciated.

 23. XXXXX napsal:

  On nedělá z nouze ctnost jen ti velmi mírně napsal co ti já říkám leta. Nejseš nic víc než pomatenej debil.

Leave a Reply