Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

Den Číhošťského zázraku (11. prosinec 1949)

Zdeněk Gryc | Neděle, 11. 12. 2016 v 10:54

Dnes, nepochybně nejen v Číhošťském kostelíku vzpomenou na osobnost faráře Josefa Toufara.
Do Jihlavských listů byl v této souvislosti vložen dne 20. 11. 2015 článek:
17. listopad 1989
Je v něm ilustrační fotografie pomníku faráře Toufara umístěná u kostelní zdi v Číhošti.

Pomník vytesal těsně po sametové revoluci Akad. soch. Roman Podrázský.

I drobná Ilustrační fotografie dokumentuje pietu, kterou Podrázský vložil do tohoto sochařského díla – MEMENTA.
Patronem byl opat Želivského kláštera, politický vězeň Vít Tajovský.

„Mrtvolu sprovoďte ze světa“ je dokument o osudu nejen faráře Toufara, ale doby. Měl být navždy zapomenut, lidskou paměť však nelze zničit. Dokumentární svědectví o pátrání po ostatcích umučeného číhošťského faráře Josefa Toufara připravili M. Doležal a R. Vávra Farář Josef Toufar byl v lednu 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku.

Po zatčení byl ve Valdické věznici krutě mučen a 25. února 1950 byl převezen v kritickém zdravotním stavu do pražského státního sanatoria, kde zemřel. Těla nepohodlného, ovšem lidmi milovaného a uznávaného kněze, se komunisté chtěli zbavit, aby nebyla možná identifikace místa, kde je pohřbený. Proto byl pohřben v hromadném hrobě na hřbitově v Praze-Ďáblicích pod falešným jménem Josef Zouhal. Příbuzným byla jeho smrt oznámena až po čtyřech letech. Vedoucí vyšetřovatelského týmu, který Toufara umučil k smrti, Ladislav Mácha, byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům odnětí svobody, o rok později odvolací soud změnil trest na dva roky. Mácha trest nastoupil v roce 2002, po roce byl podmíněně propuštěn.
Ostatky Josefa Toufara byly z ďáblického hromadného hrobu vyzvednuty v listopadu minulého roku a zkoumání profilu DNA určilo, že patří skutečně Josefu Toufarovi. Dokument nabízí exkluzivní materiál z okamžiků exhumace, následného genetického a antropologického výzkumu ostatků a jejich pohřbení v Číhošti na Českomoravské vrchovině. V dokumentu hovoří pamětníci, přímí iniciátoři a účastníci exhumace i Toufarova rodina.

Jihlava, neděle, 11. prosince 2016,
alespoň takto stručně, ale přece, Zdeněk Gryc

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I