Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

Den Číhošťského zázraku (11. prosinec 1949)

Zdeněk Gryc | Neděle, 11. 12. 2016 v 10:54

Dnes, nepochybně nejen v Číhošťském kostelíku vzpomenou na osobnost faráře Josefa Toufara.
Do Jihlavských listů byl v této souvislosti vložen dne 20. 11. 2015 článek:
17. listopad 1989
Je v něm ilustrační fotografie pomníku faráře Toufara umístěná u kostelní zdi v Číhošti.

Pomník vytesal těsně po sametové revoluci Akad. soch. Roman Podrázský.

I drobná Ilustrační fotografie dokumentuje pietu, kterou Podrázský vložil do tohoto sochařského díla – MEMENTA.
Patronem byl opat Želivského kláštera, politický vězeň Vít Tajovský.

„Mrtvolu sprovoďte ze světa“ je dokument o osudu nejen faráře Toufara, ale doby. Měl být navždy zapomenut, lidskou paměť však nelze zničit. Dokumentární svědectví o pátrání po ostatcích umučeného číhošťského faráře Josefa Toufara připravili M. Doležal a R. Vávra Farář Josef Toufar byl v lednu 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku.

Po zatčení byl ve Valdické věznici krutě mučen a 25. února 1950 byl převezen v kritickém zdravotním stavu do pražského státního sanatoria, kde zemřel. Těla nepohodlného, ovšem lidmi milovaného a uznávaného kněze, se komunisté chtěli zbavit, aby nebyla možná identifikace místa, kde je pohřbený. Proto byl pohřben v hromadném hrobě na hřbitově v Praze-Ďáblicích pod falešným jménem Josef Zouhal. Příbuzným byla jeho smrt oznámena až po čtyřech letech. Vedoucí vyšetřovatelského týmu, který Toufara umučil k smrti, Ladislav Mácha, byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům odnětí svobody, o rok později odvolací soud změnil trest na dva roky. Mácha trest nastoupil v roce 2002, po roce byl podmíněně propuštěn.
Ostatky Josefa Toufara byly z ďáblického hromadného hrobu vyzvednuty v listopadu minulého roku a zkoumání profilu DNA určilo, že patří skutečně Josefu Toufarovi. Dokument nabízí exkluzivní materiál z okamžiků exhumace, následného genetického a antropologického výzkumu ostatků a jejich pohřbení v Číhošti na Českomoravské vrchovině. V dokumentu hovoří pamětníci, přímí iniciátoři a účastníci exhumace i Toufarova rodina.

Jihlava, neděle, 11. prosince 2016,
alespoň takto stručně, ale přece, Zdeněk Gryc

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I