Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.

Zdeněk Gryc | Pátek, 3. 2. 2017 v 20:05

Bohu-mil taky hrabal, alias „čtenář“ je jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů Jihlavských listů. Jeho cesta do české literatury nebyla snadná, ani život neměl jednoduchý. Pisavatel, který vytvořil originální vypravěčský styl, zjednodušeně zvaný PÁBITELSKÝ započal před léty v regionálním periodiku JL na horách ve Vysočině.

Dneska v den 20 úmrtí Bohumil Hrabala se mohou čtenáři JL,
tedy ti bez uvozovek utěšit několika alternativními literárními perlami,
pod kterými se ve své příslovečné skromnosti autor nepodepsal.
Je to několik ještě trochu nedoleštěných perel jeho ducha.
Jeho Hrabalovsko-pábitelského ducha však již odhaluje jeho osobitý styl, kterým už proslul v Jihlavských litech. Vyznačuje se také laskavým oslovením a radami, které čtenáře JL nenechají na pochybách, komu a zejména proč je publikoval.
Vznešená tvorba svědčí o inspiraci tím nejlepším, co český duch a literatura obsahuje.
Není tak úplně nutné číst jeho řádky, sám to také nedělá. Jak opakovaně napsal, jako „jenom je tak přelítnout“, a do několika minut noblesně reagovat. Příslovečnou laskavost k osobám, které oslovuje a kterým předkládá své anonymní dotazy. Kam se hrabe Škutina se svým „Dálkovým výslechem“ Václava Havla, že?

Hle, několik ukázek z aktuální, ba i dnešní tvorby:
——————————————————–
V dalekém Tibetu, škrábal se dalajtlama na hřbetu.
A když mu prstíčky ujely, škrábal se dalajtlama v ……. (na zádech). A kopírovat pořádně !!!!
čtenář | 2017-02-02 09:27:47 | Reagovat
———————————————————
Těší mne, že projev jistého nedoučeného rakouského hajného měl takový úspěch.
Pan ZG se ho učí nazpaměť, protože si to neustále opakuje, a proto mu pro radost ještě jeden projev přidáme:
Maine Herr, Kárl dobrotivý noblesní, Kdiš ten diplomasie nás na té lesnic šůle neušili, tak so mám chudák telat? President nejsem, Chymna neumim, nykgo mne nemá rát, má švestr furt dej mi Karl muj majetki, any na to pifo nechse nygdo se mnou jit. Já musela stežovat f Bildoberg, ona fas brzo znišit, pamatovala, vy Bémiše švajnerajn!!!!!!!!!!!!!!!!!!Chrrrrrrrrr…..
čtenář | 2017-01-31 20:55:59 | Reagovat
——————————————————
Domácí úloha pro žáčka opisováčka.
Kde tómof muj, kde tómof muj. Fóda chúči pólu čínach, Boryš umí póska línach.
Stokrát opsat a uvést na všech diskuzích a blozích..
čtenář | 2017-01-31 18:35:37 | Reagovat
———————————————————
Tapetování mizerné, kopírování nedůsledné, vlastní invence nulová, úprava nedostatečná. Žáka nedoporučuji k dalšímu studiu.
Hodnocení: Pětka s pěticípou hvězdičkou.

Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat
———————————————————-
Od „čtenář“e je milé a pozoruhodné jak si laskavým zrakem všímá osobnosti Profesora, Rozehnala spoluautora areálu Psych. léčebny v Jihlavě s Profesorem Fuchsem.
Je to zvláště hodnotné, protože pokusy pracovníků jihlavského archivu a povzdechy jeho žáků, nedokázali tuto funkcionalistickou architekturu prohlásit za kulturní památku.
Lze jen doufat, že u Prioru na náměstí se to snad povede a bude i nadále s ohledem na cizinecký ruch, úspěšně strašiti zejména cizinecké návštěvníky Jihlavy. Ti místní si už, docela, no raději . . .
Pábitel „čtenář“ nezůstává jen u osobností, která jiná města, tedy Letovice jmenovali čestným občanem, a odhalili jim bustu, ale všímá si málem každý den i podružných kolaborantů se sochaři v Jihlavě. Vězně obou režimů Kokrdy. Podrázského, jehož dílo, jak je vidět na ilustrační fotografii, v čl. čtenáři . . . výjimečně zcela bez uvozovek, píší do JL… poctil Václav Havel.
Pábitel rovněž ve svých sloupcích málem na úrovni Karla Čapka, si všímá sochařských artefaktů. Ve své skromnosti k nim nevzhlíží, ale všímá si s okruhem svých spolu-pisatelů spíše děje u jejich soklů. Je toho mnoho, co by se dalo o jeho laskavé duši napsat. Tedy nejenom úcta k stáří a prací druhých, ale i vztah k historickým odkazům předků nevyjímaje. Sv. Jána, kterého se snaží pro lepší zapamatování, zejména těch nejmenších pojmenovat. Zde na mostě stával „Utřinos“.
…Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. . jak napsala Jiskra list OV KSČ, tak zde se to opravdu povedlo. . .

Abychom se vrátili k architektuře a architektům:

„Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat“

Pábitel Hrabal byl za své dílo několikrát oceněn Stalo se to, v roce osmiček, pro český národ tak symbolických 1968. Dnes to ve své poslední komentáři a entusiasmu laskavě připomněl PÁBITEL „čtenář“. To se přece zrovna dnes, nedá přehlédnout.
ROZEHNAL a HRABAL JSOU OSOBNOSTI EVROPSKÉHO FORMÁTU, KTERÉ JSOU V SYMBOLICKÉM ROCE 1968 A TO JEŠTĚ PŘED VSTUPEM BRATRSKÉ POMOCI VYZNAMENÁNI STÁTNÍ CENOU.
HRABAL 30. dubna 1968 obdržel společně s Jiřím Menzelem státní cenu Klementa Gottwalda za film Ostře sledované vlaky
Hrabal, jehož dnes vzpomínáme ještě za román Příliš hlučná samota získal italskou literární cenu Premio Elba – Raffaello Brignetti, maďarskou cenu I. Bethlena, za knihu Obsluhoval jsem anglického krále Národní cenu České republiky, francouzské vyznamenání Officier de l’ordre des arts et des lettres (Rytíř umění a písemnictví), za anglické vydání Příliš hlučné samoty obdržel cenu Georgie Theinera a cenu Jaroslava Seiferta za trilogii Svatby v domě, Vita nuova, Proluky ad.
6. května 1989 mu byl udělen titul zasloužilý umělec.
9. května 1996 jej jmenovali doktorem honoris causa na univerzitě v Padově.[1]
TÉHOŽ ROKU ZÍSKAL Z RUKOU VÁCLAVA HAVLA medaili „Za zásluhy“. /viz. Wikipedie/

President, kolega v branži a dramatik Václav Havel, je asi poslední tuzemskou osobností, která poctila Hrabalovo dílo.
Jsme holt v Čechách, kde  v roce 1968 vládl Bůh lesa. V Anglii by jim udělila královna šlechtický titul, ten nemáme, měli jsme ale Klému a kriminál – Plebejstní. Noblesa se zde přestal nosit. Pomalu se to napravuje, včera:
ČT 2 Modrá krev: Czerninové
Nezahyneš ani ohněm ani mečem. Ukaž mi své cesty, ó Pane. Takového rodového kréda se snaží držet starý aristokratický rod Czerninů. Nový dokumentární cyklus o české šlechtě, která hrdě navazuje na kořeny svých slavných předků
Zdeněk Gryc

54 komentářů k článku “Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  ČEST PRÁCI…SOUDRUZI…KUPŘEDU LEVÁ…ZPÁTKY NI KROK?

 2. blade říká:

  😀 Z.G. v ŽÁDNÉ straně jsem NIKDY nebyl, ani se nijak politicky neangažuji, tak nepodsouvejte i ten chudák Havel se kvůli Vám obrací v hrobě. Vám již pomůže zřejmě jen cesta kolem světa se vším.
  Čus 😀

 3. Zdeněk Gryc říká:

  sláva, tak jste už proklamativně 2
  tím jediným se presentoval „čtenář“, když se roz-fašně zastával radního, tuším Pavlíka.

  Je fakt že s přítelem Jirmusem jsme se nezdravili a nikdy jinak.

  Předseda ZV ROH Nováček, který znal naši hlubokou angažovanost nám to na chodbě vytknul.
  Přítomný Ing.Svatoň, říkal no a co? na chodbě v podniku byl dříve nápis:

  „KAŽDÝ Z NÁS JE ODBORÁŘ,ČEST PRÁCI JE POZDRAV NÁŠ“

  Tak bratře Sokole NAZDAR

 4. blade říká:

  Howhg, domluvil jsem! 😀

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I