Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.

Bohu-mil taky hrabal, alias „čtenář“ je jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů Jihlavských listů. Jeho cesta do české literatury nebyla snadná, ani život neměl jednoduchý. Pisavatel, který vytvořil originální vypravěčský styl, zjednodušeně zvaný PÁBITELSKÝ započal před léty v regionálním periodiku JL na horách ve Vysočině.

Dneska v den 20 úmrtí Bohumil Hrabala se mohou čtenáři JL,
tedy ti bez uvozovek utěšit několika alternativními literárními perlami,
pod kterými se ve své příslovečné skromnosti autor nepodepsal.
Je to několik ještě trochu nedoleštěných perel jeho ducha.
Jeho Hrabalovsko-pábitelského ducha však již odhaluje jeho osobitý styl, kterým už proslul v Jihlavských litech. Vyznačuje se také laskavým oslovením a radami, které čtenáře JL nenechají na pochybách, komu a zejména proč je publikoval.
Vznešená tvorba svědčí o inspiraci tím nejlepším, co český duch a literatura obsahuje.
Není tak úplně nutné číst jeho řádky, sám to také nedělá. Jak opakovaně napsal, jako „jenom je tak přelítnout“, a do několika minut noblesně reagovat. Příslovečnou laskavost k osobám, které oslovuje a kterým předkládá své anonymní dotazy. Kam se hrabe Škutina se svým „Dálkovým výslechem“ Václava Havla, že?

Hle, několik ukázek z aktuální, ba i dnešní tvorby:
——————————————————–
V dalekém Tibetu, škrábal se dalajtlama na hřbetu.
A když mu prstíčky ujely, škrábal se dalajtlama v ……. (na zádech). A kopírovat pořádně !!!!
čtenář | 2017-02-02 09:27:47 | Reagovat
———————————————————
Těší mne, že projev jistého nedoučeného rakouského hajného měl takový úspěch.
Pan ZG se ho učí nazpaměť, protože si to neustále opakuje, a proto mu pro radost ještě jeden projev přidáme:
Maine Herr, Kárl dobrotivý noblesní, Kdiš ten diplomasie nás na té lesnic šůle neušili, tak so mám chudák telat? President nejsem, Chymna neumim, nykgo mne nemá rát, má švestr furt dej mi Karl muj majetki, any na to pifo nechse nygdo se mnou jit. Já musela stežovat f Bildoberg, ona fas brzo znišit, pamatovala, vy Bémiše švajnerajn!!!!!!!!!!!!!!!!!!Chrrrrrrrrr…..
čtenář | 2017-01-31 20:55:59 | Reagovat
——————————————————
Domácí úloha pro žáčka opisováčka.
Kde tómof muj, kde tómof muj. Fóda chúči pólu čínach, Boryš umí póska línach.
Stokrát opsat a uvést na všech diskuzích a blozích..
čtenář | 2017-01-31 18:35:37 | Reagovat
———————————————————
Tapetování mizerné, kopírování nedůsledné, vlastní invence nulová, úprava nedostatečná. Žáka nedoporučuji k dalšímu studiu.
Hodnocení: Pětka s pěticípou hvězdičkou.

Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat
———————————————————-
Od „čtenář“e je milé a pozoruhodné jak si laskavým zrakem všímá osobnosti Profesora, Rozehnala spoluautora areálu Psych. léčebny v Jihlavě s Profesorem Fuchsem.
Je to zvláště hodnotné, protože pokusy pracovníků jihlavského archivu a povzdechy jeho žáků, nedokázali tuto funkcionalistickou architekturu prohlásit za kulturní památku.
Lze jen doufat, že u Prioru na náměstí se to snad povede a bude i nadále s ohledem na cizinecký ruch, úspěšně strašiti zejména cizinecké návštěvníky Jihlavy. Ti místní si už, docela, no raději . . .
Pábitel „čtenář“ nezůstává jen u osobností, která jiná města, tedy Letovice jmenovali čestným občanem, a odhalili jim bustu, ale všímá si málem každý den i podružných kolaborantů se sochaři v Jihlavě. Vězně obou režimů Kokrdy. Podrázského, jehož dílo, jak je vidět na ilustrační fotografii, v čl. čtenáři . . . výjimečně zcela bez uvozovek, píší do JL… poctil Václav Havel.
Pábitel rovněž ve svých sloupcích málem na úrovni Karla Čapka, si všímá sochařských artefaktů. Ve své skromnosti k nim nevzhlíží, ale všímá si s okruhem svých spolu-pisatelů spíše děje u jejich soklů. Je toho mnoho, co by se dalo o jeho laskavé duši napsat. Tedy nejenom úcta k stáří a prací druhých, ale i vztah k historickým odkazům předků nevyjímaje. Sv. Jána, kterého se snaží pro lepší zapamatování, zejména těch nejmenších pojmenovat. Zde na mostě stával „Utřinos“.
…Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. . jak napsala Jiskra list OV KSČ, tak zde se to opravdu povedlo. . .

Abychom se vrátili k architektuře a architektům:

„Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat“

Pábitel Hrabal byl za své dílo několikrát oceněn Stalo se to, v roce osmiček, pro český národ tak symbolických 1968. Dnes to ve své poslední komentáři a entusiasmu laskavě připomněl PÁBITEL „čtenář“. To se přece zrovna dnes, nedá přehlédnout.
ROZEHNAL a HRABAL JSOU OSOBNOSTI EVROPSKÉHO FORMÁTU, KTERÉ JSOU V SYMBOLICKÉM ROCE 1968 A TO JEŠTĚ PŘED VSTUPEM BRATRSKÉ POMOCI VYZNAMENÁNI STÁTNÍ CENOU.
HRABAL 30. dubna 1968 obdržel společně s Jiřím Menzelem státní cenu Klementa Gottwalda za film Ostře sledované vlaky
Hrabal, jehož dnes vzpomínáme ještě za román Příliš hlučná samota získal italskou literární cenu Premio Elba – Raffaello Brignetti, maďarskou cenu I. Bethlena, za knihu Obsluhoval jsem anglického krále Národní cenu České republiky, francouzské vyznamenání Officier de l’ordre des arts et des lettres (Rytíř umění a písemnictví), za anglické vydání Příliš hlučné samoty obdržel cenu Georgie Theinera a cenu Jaroslava Seiferta za trilogii Svatby v domě, Vita nuova, Proluky ad.
6. května 1989 mu byl udělen titul zasloužilý umělec.
9. května 1996 jej jmenovali doktorem honoris causa na univerzitě v Padově.[1]
TÉHOŽ ROKU ZÍSKAL Z RUKOU VÁCLAVA HAVLA medaili „Za zásluhy“. /viz. Wikipedie/

President, kolega v branži a dramatik Václav Havel, je asi poslední tuzemskou osobností, která poctila Hrabalovo dílo.
Jsme holt v Čechách, kde  v roce 1968 vládl Bůh lesa. V Anglii by jim udělila královna šlechtický titul, ten nemáme, měli jsme ale Klému a kriminál – Plebejstní. Noblesa se zde přestal nosit. Pomalu se to napravuje, včera:
ČT 2 Modrá krev: Czerninové
Nezahyneš ani ohněm ani mečem. Ukaž mi své cesty, ó Pane. Takového rodového kréda se snaží držet starý aristokratický rod Czerninů. Nový dokumentární cyklus o české šlechtě, která hrdě navazuje na kořeny svých slavných předků
Zdeněk Gryc

54 Responses to “Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.”

 1. blade napsal:

  😀 „Diskuze u článku byla ukončena. Admin“ … no jo no opět v diskuzi JL řádil Gryc, no tě pic !

 2. fotrák napsal:

  Diskuse ukončené bez možnosti vhledu, inzerentí makovci taky nechoděj, ženiší nevolaj…..
  Pak že jedinec nic nezmůže.

 3. fotrák napsal:

  Toho pána mi začíná být líto, profesně tu zanechal něco, co my zdejší kecalové nedokážeme ani okopírovat. Ale proč se toho za každou cenu snaží zbavit?

 4. blade napsal:

  😀 Nový lék: http://www.obrazkovysvet.cz/assets/Image.ashx?id_org=600655&id_obrazky=32653

  Já neužívám, ale třeba pomůže i těm co jsou postiženi horečným používáním CTRL+C a CTRL+V. 😀

 5. Zdeněk Gryc napsal:

  NENÍ DŮLEŽITÉ CO JE PRAVDA, ALE ČEMU SE VĚŘÍ

  a/ Hejtman: Ke koalici nemám připomínku.

  Můj komentář článku byl první, pochvalný a vstřícný k jeho obsahu. Je asi ode mne troufalé, poprosit redakci JL aby jeho text byl vložen zpětně.

  Aktuality : 03.02.2017
  Diskuze u článku byla ukončena. Admin

  Je zásadně zavádějíci napsat v souvislosti s tímto článkem:

  1. blade říká:
  Sobota, 4. 2. 2017 v 13:26
  „Diskuze u článku byla ukončena. Admin“ … no jo no opět v diskuzi JL řádil Gryc, no tě pic !

  Pan Blade, prosím zjistěte konkrétně proč se tak stalo. Pokud to nevíte, tak se pokuste za nepravdivé tvrzení omluvit. Trik kdy autor sprostých nadávek, a invektiv na Václava Havla které redakce smaže, pak výsměšně obrátí proti oponentovi jeho cholerických sprostot. Demagogičtí anonymové v JL používají často triku, kdy zloděj volá : „chyťte zloděje“.

  b/ Záměrně uvádět nepravdy se nemá.

  Toto tvrzení se v JL už několikrát opakovalo. „čtenář“ si rád demagogicky šťouchne, ví proč !
  —————————————————–
  „Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
  čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat“
  —————————————————-
  Řád práce Klementa Gottwalda a Řád práce je něco jiného,viz vysvětlení:
  Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

  Řád budování socialistické vlasti byl nejvyšší československý státní řád zřízený roku 1953, předchůdce Řádu Klementa Gottwalda. Řád byl založen nařízením vlády z 3. února č. 14/1953 Sb., jeho udílení bylo ukončeno po vydání nového nařízení č. 5/1955 Sb. o Řádu Klementa Gottwalda, kde bylo nově ustanoveno: „Nejvyšší řád Československé republiky ponese jméno Klementa Gottwalda. Název řádu „Řád budování socialistické vlasti“ se mění na „Řád Klementa Gottwalda – za budování socialistické vlasti“.“ Nový řád využíval původního nařízení (podle tamějších stanov, nařízení platilo v nezměněné podobě souběžně s nařízení z roku 1955 až do roku 1990), měl také stejnou matriku.
  Insignie řádu byly obdobné jako u Řádu Klementa Gottwalda, pouze na medaili vsazené doprostřed hvězdy byl český dvouocasý lev (stužka byla zcela totožná). Protože se jednalo o nejvyšší řád vytvořený s nejvyšší uměleckou zručností (podle návrhu Otakara Španiela) a zároveň byl udělen v letech 1953 a 1954 pouze šestkrát, patří k velkým faleristickým (sběratelským, ovšem nejen) vzácnostem. Veřejnost se sním mohla setkat pouze na výstavě Řády a vyznamenání prezidentů republiky na Pražském hradě v roce 2000, případně odborná veřejnost na 3. mezinárodní faleristické konferenci Slovenské faleristické společnosti v Brně v říjnu 2013.
  Srv. též Seznam nositelů Řádu Klementa Gottwalda.[1]
  • Klement Gottwald, prezident, podle zákona (všem prezidentům republiky náležela všechna státní vyznamenání automaticky), datum udělení neuvedeno
  • Zdeněk Nejedlý, uděleno 7. února 1953
  • Antonín Zápotocký, prezident, podle zákona, datum udělení neuvedeno (po smrti Gottwalda)
  • Gustav Kliment, in memoriam, datum udělení neuvedeno
  • Antonín Novotný, udělen 10. prosince 1954
  • Antonín Zápotocký, udělen 19. prosince 1954 (tedy podruhé)[2]
  Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
  Řád Klementa Gottwalda – za budování socialistické vlasti je bývalé státní vyznamenání vzniklé roku 1953, respektive 1955. Původně řád vznikl vládním nařízením číslo 14/1953 Sb. pod jménem Řád budování socialistické vlasti. Vládním nařízením číslo 5/1955 Sb. vznikl Řád Klementa Gottwalda, jako nástupce předchozího. Hvězda a závěs byly raženy ze zlata o ryzosti 986, celková hmotnost byla 77,5 gramů.
  Šlo o nejvyšší státní vyznamenání v socialistickém Československu.
  Nositelem řádu byl např. sám Klement Gottwald (před přejmenováním), československý prezident Gustáv Husák (vyznamenán čtyřikrát), nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Iljič Brežněv (vyznamenán dvakrát), nejvyšší představitel socialistické Kuby Fidel Castro, ostravský starosta Josef Kotas, kolektiv Revoluční odborové hnutí a Jednotek lidových milicí.
  • Informace o Řádu Klementa Gottwalda na http://www.vyznamenani.net
  • Seznam nositelů řádů na stránkách Archivu Kanceláře prezidenta republiky (PDF)
  Vládní nařízení ze dne 8. února 1955 o Řádu Klementa Gottwalda – za budování socialistické vlasti
  Seznam nositelů, obsahuje i údaj komu byl řád odňat.
  —————————————————————————————————-
  Goldstücker Eduard 1913 30.4.1968 řád odňat rozhodnutím prezidenta 20.3.1970, čj. 8450/70-13
  —————————————————————————————————-
  Wikipedie : „V roce 1968 byl Bedřichu Rozehnalovi po rehabilitaci vrácen profesorský titul a vrátil se na stavební fakultu VUT Brno, kde vedl mistrovský ateliér architektonické tvorby. Téhož roku mu byl udělen Řád práce.“
  —————————————————————————————————
  Řád práce je bývalé československé státní vyznamenání udělované na základě vládního nařízení číslo 30/1951 Sb. Jednalo se o ocenění zásluh o budování státu a jeho hospodářský, politický, sociální a kulturní rozvoj a zásluhy o posílení jeho brannosti. Propůjčoval se za významné pracovní výsledky na poli hospodářském, zejména v průmyslu, zemědělství, dopravě nebo obchodu, ve státní nebo jiné veřejné službě, za zvláštní úspěchy ve vědecké, výzkumné nebo jiné kulturní činnosti nebo za technická zlepšení a vynálezy velkého hospodářského významu anebo za zásluhy o zvýšení obranné schopnosti armády.
  ——————————————————————————
  Zdeněk Gryc,
  Za sebe a spolužáky napsal a podepsal na Ministerstvo výstavby žádost o ocenění díla Profesora Rozehnala, četných nemocničních areálů, s tím, aby se tak stalo, ještě za jeho života.
  Ministerský úředník odpověděl stručně:
  Rozehnal byl již oceněn za svoje realisované nemocnice „Řádem práce“.

 6. Zdeněk Gryc napsal:

  ROK 1968 UNIVERSITA V OXFORDU A UNIVERSIA V LIVEPOOLU

  GEN – Galerie elity národa
  Dnes20:00
  Český politik, chartista, první porevoluční předseda české vlády a první předseda senátu ČR. Režie K. Smyczek Život Petra Pitharta provázejí neuvěřitelné paradoxy.
  Například už jeho cesta ze studií na prestižní Saint Anthony’s College v Oxfordu vedla v roce 1968 přímo do maringotky vodních staveb, kde jedině mohl získat práci.
  Tenkrát měl při návratu pro sebe celé dopravní letadlo. Nikdo jiný se totiž toho dne na cestu z Londýna do Československa obsazeného vojsky Varšavské smlouvy raději nevydal. Doma ho hledal sovětský generál, kterému jako dítě přespal na konci 2. světové války v tanku… A to jsme teprve na počátku mimořádného osudu Petra Pitharta, člověka plného naděje i rozčarování, těsně svázaného s posledními padesáti lety naší historie.
  ———————————————–
  Například už jeho cesta ze studií na prestižní Saint Anthony’s College v Oxfordu vedla v roce 1968 přímo do maringotky vodních staveb, kde jedině mohl získat práci.
  ———————————————–
  Funkce a styl
  „Liverpool university exhibition 1968 Bedřich Rozehnal“ – nápis na pamětní kameninové míse, na počest českého Funkcionalismu v Universitě Liverpool. Profesor Rozehnal je autorem Hospodářského pavilonu v areálu Psychiatrické léčebny Jihlava. Profesor Bohuslav Fuchs je autorem areálu Psychiatrické léčebny Jihlava a Hospodářského pavilonu v areálu nemocnice Jihlava.
  Od 9. 9. do 31. 10. můžete v Domě Gustava Mahlera navštívit výstavu Funkce a styl. Zde jsou fotografie stávajícího stavu Fuchsova hospodářského pavilonu. Na fotografiích je vidět, že konstrukce i přes stávající zanedbanost je v dobrém stavu.
  V dobrém stavu je i konstrukce od českého funkcionalistického architekta Jana Letzela. Budova Obchodního a průmyslového muzea Hirošimský Památník míru (Gembaku dome).
  Rok 1968 je osudový mezník v dějinách České republiky a města Jihlavy.
  Historické jádro Jihlavy bylo do té doby zachovalým celkem. Pak nastala urbanistická: „Funkce a styl po roce 1968.“ Funkce: totalitní stát. Styl: potlačení demokracie, devastace odkazu předků. Metodicky sem zapadá: „Funkcionalistický Fuchs asi v nejbližších dnech padne.“
  Univerzita Liverpool, versus Vysoká škola polytechnická Jihlava a aplikovaná vzdělanost: VŠPJ je veřejná vysoká škola zaměřená na aplikovanou vzdělanost. Spolupracuje s tuzemskými i zahraničními vysokými školami a výzkumnými institucemi. Zahraniční kolegové by jistě s nostalgií uvítali pobyt v Jihlavě, v interiérech jasně funkcionalisticky čitelných. Po vyčistění dvora s hospodářským vjezdem, by stálo zachovat funkcionalistický trakt s točitým schodištěm a lodními okénky. Fuchs a Rozehnal hovořili o lyrickém pojetí architektury.
  Na závěr: Ilustrační foto ukazuje pochopení a zhodnocení českého funkcionalismu v západní demokracii. O spolupráci se v minulosti pokusila společnost Mendel-morgan, která je v USA stále živá. Morganova universita v Baltimoru a vláda USA nabídla v šedesátých letech Brnu financovat ústav nesoucí jména obou vědců. Financovat to mělo USA. Brno mělo, nabídnou pozemek pro universitní campus.
  Záměr zhatil režim, který se obával průsaku myšlenek a lidí přes „železnou oponu“. Dneska se už o Morganovi nemluví, existuje však Nové Mendlovo centrum. Tam lze hledat nejen mezinárodní spolupráci v Brně, obdobně jako na Polytechnice v Jihlavě.
  Autor: Ing. arch. Zdeněk Gryc
  Čtenáři píší : 17.09.2015 Nový komentář Komentáře (18)

 7. blade napsal:

  Architekte, to co jsem uvedl je myšleno všeobecně k diskusím v JL, tak nepodsouvej. Můj poslední příspěvek speciálně pro architekta: smyslem života není jenom být v nějaké specializaci úspěšný, smyslem života je i umět si užít času kdy nemusíte myslet na to jak být úspěšný a můžete být sami sebou. Profese deformuje lidskou psychiku a dělá z profesionálů ubohé inteligentní trouby, nechte inteligentního troubu doma, není to jednoduché se zbavit inteligentního trouby ve vás, psychická nemoc přichází rychle a pomalu odchází.

 8. Zdeněk Gryc napsal:

  Vážený pane Blade,
  Zde vůbec nejde o nějakého místního kresliče. Zde jde o to, že Havel je symbolem svobody demokracie a lidských práv.
  Oponovat tvrzení, že jeho 5 let kriminálu byl fešácký pobyt s kaviárem má odezvu, která se snaží a to setrvale „pravdoláskaře“ umlčet. Dělá se to dosti sofistikovanou propagandou, která je dnes publikována v souvislosti s volbou Trumpa. Přímo a rovně málem chlapsky je to v JL takto :
  —————————————-
  Venca říká:
  Čtvrtek, 6. 10. 2016 v 21:18
  PIŠTOLY Zděnkovi ! S jedním nábojem.
  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat.
  Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
  „Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“
  ————————————————————-
  Je to dosti široký problém a zrovna nemám jednak dosti času, jednak je to trvalka…

  MLÁDEŽ V ČELE SE STUDENTY BYLA INICIÁTOREM BOJE PROTI OBĚMA TOTALITÁM

  Tato mládež je ovlivňována vzděláním, které získá prostřednictvím profesorů. Studenti chodí do nějakých přednášek se zájmem, do jiných pro zápočet. Stručně a zkratkovitě jde o to, že o svém vzdělání rozhoduje „NOHAMA“.
  To snad bylo vidět včera:
  ROK 1968 UNIVERSITA V OXFORDU A UNIVERSIA V LIVEPOOLU
  GEN – Galerie elity národa
  Dnes20:00
  Český politik, chartista, první porevoluční předseda české vlády a první předseda senátu ČR. Režie K. Smyczek Život Petra Pitharta provázejí neuvěřitelné paradoxy.
  Rozehnalovi neuspořádala výstavu životního díla Lomonosova universita, ale universita v Liverpoolu. Rozehnal byl pro režim nepřijatelný ne pro svou osobu, ale životní filozofii architekta napojeného na západní civilizaci. Profesor Putna je na tom obráceně umí třeba vysvětlit historické dění, jak jsme nedávno viděli v jeho filmu na Ukrajině. Je nepřijatelný počínaje hlavou státu, ale o jeho výkladu dějin na jeho přednáškách rozhodnou studenti nohama.
  1. Nevím jak dalece je pro ROK 1968 UNIVERSITA V OXFORDU A UNIVERSIA V LIVEPOOLU
  GEN – Galerie elity národa
  Dnes20:00
  Český politik, chartista, první porevoluční předseda české vlády a první předseda senátu ČR. Režie K. Smyczek Život Petra Pitharta provázejí neuvěřitelné paradoxy.
  studenta přitažlivé studium na východě, nejde třeba jenom o tamní profesorskou elitu, o genetologii. Třeba později se vrátím k příběhu Profesora Jiřího Kučery, který tam studoval. Problém je, že studenti chtějí prožít mládí v přátelském a prostředí, které představuje kulturní ekologie na západě,
  Na závěr bych zase vložil odkaz na včerejší BOHÉMU v ději se těžko vyznat, ale ukazuje předurčení Havlova strýce Havla. Filmový vila Vlasty Buriana, včetně scény v bazénu je filmována ve Vládní vile v Brně. Projektoval ji Profesor Wiesner „exilový kmotr“ vnuka Profesora Rozehnala.
  S pozdravem Zdeněk Gryc

 9. XXXXX napsal:

  Architekte havel je symbolem kamarádčoftů, prohulenejch pochcanejch ochlastů, pokusů o zblbnutí lidí psaním stupidit velkoryse nazývaných dramatická tvorba, kurvení se s vlastou jo a podporou humanitárního vraždění Srbů. Úpadku společnosti, netrestané zlodějiny a devastace i toho zbytku průmyslu a hospodářství co po komančích zbyl. No a nakonec vytvoření „Blbé nálady“ a pak takovejch trotlů jak seš ty.
  A o umlčování „pravdoláskaře“ si můžem nechat jen zdát. Jedinej kdo tu pořád vříská je pravdoláskař.
  A co jsou disidenti za chamraď se jasně ukázalo teď když usvědčili Lecha ze spolupráce s tajnejma. Takový morální disidentský autority jako je Petruška, či páter Malý tu svini obhajovali. Ne kecám neobhajovali, snažili se vysvětlit proč to udělal. Proč pak? Že by….
  Jestli si milej architekte myslíš, že tím, že tu neustále budeš vychvalovat havla či rozehnala někoho přesvědčíš, tak to ti rovnou říkám, opak je pravdou. A pokud nechceš přesvědčovat ale jen prudit, radši drž klávesy.

 10. Venca napsal:

  ajajaj…

 11. Honza54 napsal:

  Pane 5x, to s těmi výrazy na Havla jste tak trochu přehnal, myslím si, že to až tak „žhavé“ nebylo. Zároveň si myslím, že názor lze vyjádřit kultivovaněji, ne tak expresivně a vulgárně. Ale nevím zda jste toho schopen.

 12. XXXXX napsal:

  Co bych přehnal, rozhlidni se po internetu a všechno dohledáš, včetně z jeho pařby odcházejících pochcanejch kámošů.
  V tomto případě nejsem.

 13. franta pulpytel napsal:

  Pane xxxxx Vy věříte tomu že Walesa byl agent ? Podle Vás stačí nějaký papír ,který napsal údajně Walesa ?Možná že byl nebo nebyl agentem. Bohužel si už ten název nepamatuji ,ale v jedný knize jsem jsem četl jak vyhrožoval německý komisař zatčenýmu že pro ně není žádný problém napodobit jeho rukopis. Takže proč by to nemohl být podvrh. Mě by spíš zajímalo proč stím vyšli na světlo boží po tolika letech

 14. XXXXX napsal:

  Tak za prvý vyšli s tím na světlo boží už před deseti lety od tý doby se souděj a za druhý nejde o podpis, ale o rukou psané udavačské texty a grafologie je věda. Sice omylná, ale soudně uznaná.

 15. Venca napsal:

  A hlavně šlo o velké množství stránek. Pokud jsou časově autentické (a to se dá snadno zjistit), PROČ by je tehdy někdo falšoval jeho zdánlivým rukopisem ? Aha…aby měl černou duši, jako to bylo v případě Babiše, žejo 🙂

 16. Zdeněk Gryc napsal:

  PREVENTIVNÍ NENÁVIST = ŽALUDEČNÍ ALERGIE

  Pokud prosím, Vás nutí Váš ustálený názor, psát první komentář k blogu,
  bez znalosti pravdy, šetřte čas a zdraví.

  Vidím jméno, ošklivej ksicht, je pod úroveň si všímat a navíc anonymně reagovat.

  1. blade říká:
  Sobota, 4. 2. 2017 v 13:26
  „Diskuze u článku byla ukončena. Admin“ … no jo no opět v diskuzi JL řádil Gryc, no tě pic !
  —————————————————————-
  Hejtman: Ke koalici nemám připomínku

  Aktuality : 03.02.2017
  Diskuze u článku byla ukončena. Admin
  ——————–
  Reindlerův dvůr premonstráti pronajali soukromníkovi z Brna
  Aktuality : 07.02.2017 Komentáře (10)

  Diskuze u článku byla ukončena. Admin
  ——————–
  Objekt Modety Style poblíž Zoo by mohl sloužit také jako inkubátor
  Aktuality : 01.02.2017 Komentáře (5)

  Diskuze u článku byla ukončena. Admin
  ——————–

  S pozdravem ZG

 17. Venca napsal:

  Ale tady to přece admin může taky mazat. Tak ho o to požádejte a budete mít klid v duši.

 18. Zdeněk Gryc napsal:

  1. Vážený pane Venca, Zdeněk Gryc říká:
  Středa, 8. 2. 2017 v 16:24

  PREVENTIVNÍ NENÁVIST = ŽALUDEČNÍ ALERGIE
  Pokud prosím, Vás nutí Váš ustálený názor, psát první komentář k blogu,
  bez znalosti pravdy, šetřte čas a zdraví.
  Vidím jméno, ošklivej ksicht, je pod úroveň si všímat a navíc anonymně reagovat.
  1. blade říká:
  Sobota, 4. 2. 2017 v 13:26
  „Diskuze u článku byla ukončena. Admin“ … no jo no opět v diskuzi JL řádil Gryc, no tě pic !
  ———————————————————
  To prosím bylo adresováno panu Blade, ale jak vidno :
  PREVENTIVNÍ NENÁVIST = ŽALUDEČNÍ ALERGIE se vyskytuje i u Venci, který se iniciativně případu ujal. . .

  Je spíše Váš případ. Je to možná nedorozumění.
  Těžko se vyznat v těch anonymních politických a rodinných vazbách, „kdo je kdo?“ také je otázka,
  jak to vlastně bylo, Minařík se pokusil zastřelit. Nedávno jeden z anonymů v JL se zmínil, že konce M. D. nebyly právě šťastné.
  Chtěl bych se omluvit, z toho, jak jsem několikrát napsal, že Milan Dvořák nejprve vyzval jihlavské občany o podávání informací o pohybu ruských tanků na stáni pod Pístovem a pak informátory zradil STB.
  Možná neudal, souvisí to s aktuálními články v tisku o úloze Pavla Minaříka také v rozhlasu.

  Možná se nedá tak úplně vyloučit, že Milan Dvořák byl nasazen do Radia Jihlava obdobně jako Minařík do Svobodné Evropy.
  To co pak sdělil, udal na občany Jihlavy bylo v kontextu posláním, za jehož účelem tam byl nasazen.
  Pak by to byl čestný čin, člověka, který pochopil v srpnu 1968 dobu a poznal, kde je jeho místo.
  Jeho článek v Jiskře z Února 1975 ukazuje na velikost Stalina a Gottwalda. Logicky zapadá do jeho názoru na nutnost likvidace sv. Jána na Březinkách.
  V tomto duchu pokračuje v publicitě „čtenář“, tituluje ho „Utřinos“ a církev jako „černoprdelníci“ v kontextu s jeho komentářem:

  Hyenismus.
  Rušit klid mrtvých, aby se „tým odborníků“ dohadoval – „je to hnát Toufara nebo není to hnát Toufara“, z toho se dělá špatně. A za každou cenu vyrábět svaté, to je nezlobte se skutečně v dnešní době směšné. Jaký mu přisoudí zázrak, bez něj to bohužel dost dobře nejde. Snad ten pohyblivý křížek? Ať už to bylo dílo faráře, snaživce estébáčka, či davová psychóza, připadá mi to poněkud slabé. Nikdo nepochybuje o tom, že Toufarova smrt byla důsledkem krutého totalitního režimu, ale hrabat se v kostech mrtvých je neúcta podobná tomu, jako když otylý Duka nosí o pouti údajnou lebku svatého Václava. Maškaráda.
  čtenář | 2015-06-16 09:38:19 | Reagovat

 19. Zdeněk Gryc napsal:

  Jestli si milej architekte myslíš, že tím, že tu neustále budeš vychvalovat havla či rozehnala někoho přesvědčíš, tak to ti rovnou říkám, opak je pravdou. A pokud nechceš přesvědčovat ale jen prudit, radši drž klávesy.

  Vážený pane XXXXX,

  Je mi ctí, že nejsem sám, kdo si vysoce váží osobnosti Václava Havla.

  V pořadu Rozhovor na sklonku léta byli Přidalovými hosty manželé Václav a Dagmar Havlovi.

  Včera zemřel spisovatel Antonín Přidal, známý z pořadu Klub Netopýr

  Spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal. Bylo mu 81 let, poslední sbírku poezie vydal v roce 2015. Informaci o jeho úmrtí potvrdila iDNES.cz Alžběta Plívová, mluvčí České televize, kde Přidal účinkoval v pořadech Z očí do očí či Klub Netopýr.

  Narodil se 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu jazyků na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. Za normalizace se živil hlavně překlady pod jinými krycími jmény, napsal také scénář k trezorovému filmu Straka v hrsti.
  Přeložil díla zejména anglických a španělských autorů, jako jsou García Lorca, Patrick White, John Updike, Joseph Heller, Robert Lowell či Galway Kinnell. Vedle Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejproslulejším Přidalovým překladem humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád.
  Na počátku 90. let začal spolupracovat s ČT, a to nejen jako moderátor pořadů Z očí do očí či Klub Netopýr, nýbrž také coby autor i režisér titulů ̈Poslíček č.111, Valčík na uvítanou či Elektrický nůž.
  V pořadu Rozhovor na sklonku léta byli Přidalovými hosty manželé Václav a Dagmar Havlovi.
  Antonín Přidal psal též hry divadelní a rozhlasové, v roce 2011 mu vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem. Vydával rovněž básnické sbírky, poslední z nich se objevila před dvěma lety pod názvem Zpovědi a odposlechy.
  Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/zemrel-antonin-pridal-0u6-/literatura.aspx?c=A170207_125953_literatura_spm

 20. Berka napsal:

  S váma je to těžké pane Gryci. Píšete „jeden z anonymů v JL se zmínil, že konce M. D. nebyly právě šťastné.“ – přičemž víte, že jsem to napsal já, který se vám NĚKOLIKRÁT představil svým pravým jménem, které stále ignorujete.

  Vypadá to ale, že už alespoň pod tíhou časových dat uznáváte, že „redaktor“ a „režisér“ není možná jedna rodina. To je totiž váš velký problém – pokaždé si něco zafixujete a přes to už nejede vlak. Argumenty jakoby neexistovaly.

  Co kdybyste se zkusil na causa Dvořák podívat trochu po těch všech letech konečně trochu jinak – střízlivěji ? Já osobně, jako ten co osobně nezná ani jednoho z vás a který se těch věcí nijak neúčastnil, si mohu dovolit se na to podívat zcela nezaujatě a nestranně.

  Takže jak jsem pochopil, Vy a Milan Dvořák jste byli svým způsobem v podstatě přátelé – třeba ne nějak dobří, ale prostě jste spolu vycházeli. Vy jste kreslil a stavěl a on o tom psal. A pak přišel ten 68 a on vás najednou svině udal estébákům. Od toho okamžiku se vše změnilo, jakékoliv přátelství skončilo a dál už jste se „kontaktovali“ jenom přes třetí osoby, případně přes sžíravě kritické články v Jiskře.

  A co když to bylo trochu jinak ? Mluvili jste o tom někdy pak spolu z očí do očí ? Řekli vám u toho výslechu estébáci, že vás udal přímo Dvořák ? Viděl jste nějaký Dvořákův svazek ? Nějaký záznam z jeho výslechu, kde vás udává ?

  Vím, že to po vás nemohu žádat, ale prosím – zkuste zapojit logiku. Žádný estébák nebyl snad tak blbý, aby jakékoliv „nepřátelské osobě“ (zejména hned u prvního pohovoru) prozradil svůj zdroj informací. Tím by přece daného agenta okamžitě odepsal a už by ho na vás ani na nikoho z vašeho okolí nemohl použít. Maximálně snad kdyby došlo k nějakému procesu s vámi – ale na udělání bububu by rozhodně svůj zdroj takhle naivně nerozkryli.

  Vy ale argumentujete tím, že vám slovo od slova u výslechu řekli to, o čem jste se s Dvořákem bavili jenom vy dva, bez přítomnosti třetích osob.

  Takže kam jste mu to tenkrát volal ? Mobily myslím ještě tak nějak jaksi nebyly. Takže jste mu volal zjevně do práce – nevím zda do Jiskry a nebo dokonce do Rozhlasu. Okresní redakce orgánu KSČ a redakce rozhlasu ale byly objekty, které měly podle mě permanentně napíchnutý telefon (kvůli anonymům a podobně). A zejména rozhlas si už tehdy VŠECHNY telefonické rozhovory přímo sám nahrával (jako dnes činí každá infolinka) – kvůli případné pozdější reprodukci ve vysílání atd. (trochu o tom něco jako starý radioamatér vím). Opravdu si tedy myslíte, že obsah toho rozhovoru musel StB vykecat jedině jeden z vás dvou ?

  Nemohlo to taky být třeba tak, že tak jako nastoupili na vás, nastoupili i na samotného Dvořáka a řekli mu – podívej, víme dobře o čem ses s tím Grycem bavil a taky víme jak se k tomu všemu stavíš. Tak to bysme milej redaktůrku kamarádi nebyli. Tvůj kluk študuje FAMU (pokud bychom připustili, že Václav Dvořák je syn Milana Dvořáka, tak v té době musel být právě na VŠ) předposledním rokem. Chceš aby doštudoval ? Tak koukej pěkně šlapat brázdu. A milej Dvořák začal šlapat – a chlastat. Až do konce života si myslel, že jste ho tehdá StBákům naopak udal vy a celej ten nešťastnej telefonát jim vykecal. NIkdy neměl možnost si s váma o tom promluvit a protože byl stejně zabejčenej jako vy a svatosvatě přesvědčenej o tom, že jste sketa, tak si neodpustil možnost vám to pěkně v roce 1977 v onom legendárním megačlánku na první straně Jiskry alespoň tak osladit.

  Takhle to přece tehdy fungovalo. Rozesrat lidi proti sobě a udělat atmosféru strachu. Aby člověk nemohl věřit nikomu – ani svejm kamarádům. To se jim povedlo dokonale, v tom byli dobří. A jak je vidět, klidně něco z toho může přežívat i dodneška – po čtvrtstoletí po tom, co to prasklo.

  Jak se vám líbí tenhle scénář ? Jasně, na bondovku to není, ale bohužel si myslím že na slušnou reality-show jo.

  Zkuste si to prosím celé co jsem napsal POZORNĚ přečíst a zkuste napsat, jestli se to všechno dá stoprocentně vyvrátit. Díky.

 21. Zdeněk Gryc napsal:

  Vážený pane Berka,

  dosti jsem se snažil pochopit co se dělo na Gymplu, FA a svazu architektů , v Sokole i Skautu jak to šlo s mými spolužáky a zachovat svědectví.
  Protektorát, 1945,1948,1968,1989, hra o TGM sokol, skauty, architekty.
  Aristokrat v Jihlavě je PhDr. Hoffmann, v Brně Profesor Rozehnal v nastolení demokracie Václav Havel.
  Nepíši z ohledem na světové dějiny, ale na příběhy mé rodiny, mých spolužálů a učitelů.
  Vše je subjektivní. pokud zjistíte, že v něčem lžu, uveďte konkrétně
  Globální pomluvy v obecném smyslu nemám rád.
  Stejně jako pomluvy osobností, kterých si vážím a většinou je osobně znal.
  Také, lži na osobnosti a jejich 5 letého , či 3 letého typu fešáckého kriminálu s kaviárem jsou blbosti nehodné normálního člověka.
  Určité lži se dají snadno vyvrátit, ale jejich opakování nezabráníte:

  Nositel Řádu práce Klementa Gottwalda s. Bedřich Rozehnal.
  čtenář | 2017-02-03 15:21:42 | Reagovat

  Založte si prosím vlastní blog a netrpte se nad mým.

  S úctou Zdeněk Gryc, který stejně nechápe kdo jste.
  Nechápe, proč se nepodepsat plným jménem a dát si takovou práci k napsání tak rozsáhlého stanoviska.
  mým vzorem je „čtenář“ nic nečte,jen tak přelítne očima,že?
  „čtenář
  Prosím hleďte si svého. / Z JEDNÉ VODY NA NE-ČISTO/

 22. Zdeněk Gryc napsal:

  JEŠTĚ MI NAPADÁ:
  byl jste někdy u výslechu na STB?
  Našel jste si alespoň některé protokoly z výslechu v Kanicících?
  Znáte i po létech jména těch vyslýchajících, jeden byl Judr. a je kupodivu podepsán správným jménem.
  Některé originály zápisů mých výslechů mám, udejte e-mail pošlu i se jménem , nebo
  třeba i přes redakci JL,pokud je ochotna se namočit do té špíny která se týká sokolů a skautů.
  Pozor je to hra na porušení jeho občanských práv, jak mi sdělil generál Nekvasil,který nechal v některých dokumentech jména začernit.
  Mluvil jsem telefonem přímo do Ji rozhlasu s Milanem Dvořákem, který bral telefon. se kterým jsme se znali s jeho reportáží o mé práci.
  Dost bych stálo O to jestli je někdy v dokumentech popsána story „BOJE O JIHLAVSKÝ ROZHLAS V ROCE 1968“ A UVEDENÍ JMEN,KTERÉ HO HÁJILI.
  Nejlépe by ovšem bylo sejít se v redakci JI listů, kde bych Vám to ukázal na flešce.

 23. Zdeněk Gryc napsal:

  Berka říká:
  Středa, 8. 2. 2017 v 21:37
  S váma je to těžké pane Gryci. Píšete „jeden z anonymů v JL se zmínil, že konce M. D. nebyly právě šťastné.“ – přičemž víte, že jsem to napsal já, který se vám NĚKOLIKRÁT představil svým pravým jménem, které stále ignorujete.
  —————————————
  HIMBAJS, VY IGNORUJETE SÁM SEBE
  čekáte,že ve změti zdejších povídaček si někdo bude pamatovat luštění krížovky Vaší identity?
  Pochopte,že nejste TGM

 24. Venca napsal:

  Karle – to máte marné. Prostě Dvořák byl udavačská krysa a já jsem jeho syn. To panu architektovi nevyvrátíte a ani se o to nesnažte – zboural byste třeba jeden z pilířů jeho života a to je možná zbytečné.

  Jinak ale všechno co píšte překvapivě logicky sedí. Fakt byste byl dobrý scénárista.

 25. blade napsal:

  Architekte opět si přečti následující a věř, že je to TVŮJ případ: smyslem života není jenom být v nějaké specializaci úspěšný, smyslem života je i umět si užít času kdy nemusíte myslet na to jak být úspěšný a můžete být sami sebou. Profese deformuje lidskou psychiku a dělá z profesionálů ubohé inteligentní trouby, nechte inteligentního troubu doma, není to jednoduché se zbavit inteligentního trouby ve vás, psychická nemoc přichází rychle a pomalu odchází.

  Proti horečnatému užívání CTRL+C a CTRL+V opět užij:
  http://www.obrazkovysvet.cz/assets/Image.ashx?id_org=600655&id_obrazky=32653

  Již mne v tomhle diskuzním galamatyáši JL nikdo neuvidí. Nazdar!

 26. Zdeněk Gryc napsal:

  Vážení pánové,

  Blade, XXXXX, Venca, Berka,

  Jste 4, kterým vadí Václav Havel a Profesor Rozehnal.

  Havel je to vlajková loď demokracie, která přistála v CZ a udělala konec totality a jejím pisálkům v Jiskře.
  Napadat a hanět Profesora Rozehnala, to je omyl. Jeho životní dílo, / od Masarykova onkologického ústavu po nemocniční areály, které svými návštěvami ocenil president Beneš a posléze ho jmenoval Profesorem/ je důvodem, aby si ho lidé nejenom v Letovicích, kde ho loni jmenovali čestným občanem vážili. Loni se dokonce na jeho věhlasu zviditelnili a to jenom v Kyjově pánové Hašek a Škromach, včetně diplomů předaných jeho dceři.

  Pochopte prosím, že můj životní vzor Rozehnal je „kopací míč“, který vynalezl „čtenář“, který nikdy nebyl ve straně.
  Je to pouze psychologický trik od člověka mentálně postiženého zlobou na Havla.
  Převodovou pákou na osobu, která oponuje jakýkoli jeho nesmyslům,
  od nablití na Roštejně, až po fešácký kriminál s kaviárem,
  který také sdílel s „černoprdelníkem“ arcibiskupem Dukou.

  Věřím, vážení pánové, že víte, že jsou to blbé lži a pomluvy.

  Nikterak jsem se nevměšoval do komentářů k článku
  Reindlerův dvůr premonstráti pronajali soukromníkovi z Brna.

  Prostě mi z profesního pohledu vadí architektu užít, zneužít a zničit.
  Začíná to drobnou architekturou o které jsem už hodně napsal.
  Píši konkrétně. Svět je v šoku, co se děje se antickými starověkými areály.
  Jihlavská veřejnost by si měla uvědomit, a nezapomenout, kdo a proč ničil opakovaně a záměrně
  sochu TGM, Madonu na Skalce, a zejména autorizované vandalství sv. Jána na Březinkách.
  Václav Havel je osobnost, která v kulturním post-totalitním kontextu upozornila svět,
  na artefakty nejenom v Praze, ale dokázal si povšimnout i práce mého sochařského kolaboranta Podrázského,
  autora sochy umučeného kněze Toufara v Číhošť, realizovaného pod patronací opata želivského Tajovského a Meditativního sadu mukla Hrušky, realizovaného pod patronací biskupa Radkovského.

  Životní příběh kriminálníků Duky a Havla by měl být mementem naší uspěchané doby.
  Je fakt, že zde oslovené kvarteto má jiný názor. Prosím, nechť ho publikuje, nejlépe na blogu s čitelným leitmotivem a nepoužívá moje příběhy a vzpomínky pouze jako žebříky na šplhání do výšin nenávisti k osobnostem, jejichž díla, nejenom sochařského si váží Zdeněk Gryc

  PS. Památník obětem zla (Meditační zahrada v Plzni) vznikl v Plzni-Doudlevcích díky politickému vězni panu Luboši Hruškovi (20. července 1927 – 30. června 2007), který svoji původně ovocnou zahradu přeměnil na okrasný park a později na Památník obětem zla. V přírodním areálu s množstvím zahradních dřevin se nachází pískovcová křížová cesta od akademického sochaře Romana Podrázského (24. února 1943 – 2. dubna 2001) a kaple Maxmiliána Kolbeho. Současným vlastníkem památníku je biskupství plzeňské, jemuž jej pan Hruška v roce 1995 daroval.
  Vybudoval jej politický vězeň pan Luboš Hruška, který svoji zahradu přestavěl na památník a okrasný park s pískovcovou křížovou cestou od sochaře Romana Podrázského. V areálu se také nachází kaple sv. Maxmiliána Kolbe.
  ROMAN PODRÁZSKÝ, život a dílo 1943 – 2001 – publikace k jeho výstavě v Přibyslavi :
  Str. 39. K zahradě byla posléze přistavěna exerciční kaple zasvěcená novodobému světci sv. Maxmiliánu Kolbemu. Kapli vyzdobil pěti obrazy rovněž Roman Podrázský. Kaple byla vysvěcena biskupem plzeňské diecéze Mons. Františkem Radkovským. Meditační zahrada Luboše Hrušky a Romana Podrázského nazvaná Památník obětem zla má být nejen trvalým připomenutím eticko-morálního selhání lidstva v novověku ve XX století, ale i trvalým varováním.

  Jeden z Židů přeživších Osvětim, Ernie Lobet, říká:
  „K ÚSPĚCHU ZLA STAČÍ, ABY POCTIVÍ LIDÉ NEDĚLALI NIC“.

 27. Berka napsal:

  „pane hleďte si svého“. – Máte pravdu pane architekte. Budu.

  A vy si tu dál žijte se svými informacemi a hlavně dezinformacemi. Poslední je třeba ta, že píšete že mi vadí havel a profesor rozehnal. Jasně jsem kdysi napsal, že Havel mi nevadí, jen mi vadí jeho zbožšťování, proti kterému by myslím byl on sám. A o rozehnalovi jsem zela jasně napsal, že ho neznám, ale že zasluhuje úctu. Nikde a nikdy jsem o vašem profesorovi nenapsal jediné křivé slovo – nebo mi prosím takovou pasáž najděte. Tak laskavě alespoň o mě tady nelžete a pište pravdu.

  Možná se budete divit, ale ač narozdíl od vás jsem nebyl trpící disident, tak na výslechu StB jsem byl dokonce několikrát. U radioamatérů to ale bylo normální – stát si zatraceně hlídal, koho nechá a koho nenechá pípat do éteru. Naposled tuším, když jsme chtěli s kamarády v roce 84 vyjet na DX Contest do tehdy zcela exotického Norska. Nicméně bohužel žádná bondovka to nebyla. Žádné mučení, pálení cigaretou a vyhrožování vězením, jako to bylo ve vašem případě. Dva pánové si se mnou relativně slušně popovídali, zeptali se mě, za koho jako bych v té cizině chtěl mluvit (to jsem nepochopil) a pak se mě zeptali, jestli bych byl ochotný pro ně „monitorovat“ ostatní účastníky zájezdu. Řekl jsem, že bych ochotný nebyl (vychcaně jsem řekl, že když se opiju, tak všechno vykecám a že bych se prozradil) – oni řekli že se teda nic neděje a tím audience v podstatě skončila. Žádné vyhrožování nebo buzerace se nekonala. Akorát…jsem samozřejmě nedostal doložku 🙂

  „HIMBAJS, VY IGNORUJETE SÁM SEBE
  čekáte,že ve změti zdejších povídaček si někdo bude pamatovat luštění krížovky Vaší identity?
  Pochopte,že nejste TGM“

  A vy tedy se stejnou logikou očekáváte, že si lidé budou pamatovat to, co píšete vy ? Já osobně se snažím vždy číst pozorně a také si pamatovat. Jak je tedy možné, že osobně já si ze změti těch povídaček tady pamatuju bez problémů třeba jména jako Čeněk Janík, Bedřich Rozehnal, nebo že vaši rodiče byli František a Marie ? Pozorně číst a přemýšlet nad tím co ostatní říkají já osobně považuju za elementární základ slušného chování. Svojí ignorací – nejen mého jména – dáváte akorát najevo svoje pohrdání ostatními – a pak se divíte, že vás napadají.

  Ani omluvit se za svoje dokola omílané DEZINFORMACE (třeba Dvořák otec a syn) neumíte. Je mi vás docela líto. Ale už si budu hledět svého, vy žlučovitá nádobo morálního sedimentu. Žijte ve svém světě blaze.

  K.Bernard, Jihlava

 28. Zdeněk Gryc napsal:

  děkuji,
  to o těch výsleších na STB je docela zajímavé.
  První byla výtka od JuDr.Ch. za moje informace Jihlavskému rozhlasu o pohybech gazů a tanků na stráni pod Pístovem redaktoru MD, se kterým jsem se znal z naší spolupráce na jeho článcích o výstavbě v Jihlavě ,Jitřenka atd. jsme se poznávali po hlase a o pohybech RA. Byl velmi vstřícný a velice děkoval.
  STB se mnou to bylo podobné, ale bohatěji.
  okruhy, mí kolegové architekti, kolegové v plavání v souvislosti se Steyrem, emigranti, kdo je navštěvuje.
  (vychcaně jsem řekl, že když se opiju, tak všechno vykecám a že bych se prozradil) –
  zajímavý,to bych nezvládl.
  byli korektní,jen jsem pozoroval nábytek a křeslo ve kterém jsem seděl,jak mu ubývají podroučky.
  rozhodně se Vás nechci dotknout.
  moje jediná výmluva je,že si pamatuji jen něco v grafických souvislostech.
  doslovně jsem uvedl,že to rozčiluje svoje kolegyně,které zlobím tím,že se pořád divím,když říkají něco po desáté.
  Jsem už takovej,odmítám si pamatovat cokoli mimo autentického šriftu aktuálního podpisu
  Za letmý škrabopis s omluvou ZG
  PS.pochopte,že ve změti všech těch anonymů si nepamatuji, co který řekl,
  těch invektiv jsou desítky.dokonce si mne pletou i redaktoři v JL s tím druhým zdenek,,
  beru to podle Husáka v Globálu máme všechno.
  ——————————
  v Globálu mi vadí sprosté a úplně blbé výmysly na VH na úrovni blití na Roštejně čuráka atd.
  takže Zdar

 29. Zdeněk Gryc napsal:

  PS. byl jsem safra důležitej „informátor“ k areálu vysílače vidím dosud docela dobře!

 30. XXXXX napsal:

  Vidím to tak. Architekt našel smysl života v trávě, anebo koksu.
  Ani zhulenec by nedokázal produkovat takový blitky. Kbyž někdo a tím myslím kdokoli, není schopen si mezi zdejšími ano-ne-nymy zapamatovat jedinýho co se představí, tak je to holt blb.
  Míň si ho leštit nad fotkou havla architekto mio.

 31. Zdeněk Gryc napsal:

  pro pana XXXXX
  bez sprostot k nahlédnutí, třeba to zatím neví:

  Václav Havel

  Dramatik, spisovatel a poslední československý prezident se narodil 5. října 1936 v Praze. Vyrůstal ve známé intelektuálsko-podnikatelské rodině, jeho otec Václav M. Havel byl architekt, stavitel a Rotarián. Část svého prvního desetiletí trávil v domě, který postavil jeho dědeček ve Žďárci u Tišnova na Moravě. Jenže děti na vesnici mezi sebe synka z bohaté rodiny nebraly a Václav to nesl velice těžce. Až do chvíle, než se mu narodil bratr Ivan.

  Prvorepublikové aktivity rodičů se staly důvodem, proč mladému Václavovi komunistická moc nedovolila po ukončení školní docházky v roce 1951 dále studovat. Havel nastoupil do učení v oboru chemický laborant a maturitu složil až při zaměstnání na večerním gymnáziu. Z kádrových důvodů nebyl později přijat ani na žádnou vysokou školu s humanitním zaměřením. Rozhodl se tedy pro Ekonomickou fakultu Českého vysokého učení technického, ale tento ústav po dvou letech opustil.

  Tou dobou už pracoval jako jevištní technik, nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. Zájem o humanitní hodnoty jej později přivedl k dálkovému studiu dramaturgie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění, které zakončil v roce 1966 komentářem ke hře Eduard, jenž se později stal základem jeho hry „Ztížená možnost soustředění“.

  V roce 1956 se seznámil s Olgou Šplíchalovou a jakkoli oba pocházeli z odlišného prostředí (Olga byla potomkem dělnické rodiny ze Žižkova), brzy se velmi sblížili. Po osmileté známosti se v roce 1964 vzali.

  Už od svých dvaceti let Havel aktivně přispíval do literárních časopisů Květen, Tvář a Sešity. Později začíná Divadlo Na Zábradlí uvádět jeho alegorické hry, zaměřené proti soudobé situaci ve společnosti. Na 4. sjezdu československých spisovatelů přednáší Havel jeden z projevů kritiky monopolu KSČ, stává se členem Klubu angažovaných nestraníků a předsedou Klubu nezávislých spisovatelů.

  Po potlačení Pražského jara vojsky Varšavské smlouvy Havel pokračuje v tvrdé kritice režimu. V této době nesmí vykonávat své povolání a pracuje jako dělník v trutnovském pivovaru, současně píše do samizdatových Lidových novin. V roce 1975 píše otevřený dopis prezidentu Husákovi, v němž upozorňuje na rozpory, nahromaděné v české společnosti. Vrcholem jeho činnosti se však stává o dva roky později vydání Charty 77. Havel byl společně s Jiřím Hájkem a Janem Patočkou jedním z prvních tří mluvčích této občanské iniciativy, jež požadovala dodržování základních práv a svobod v Československu. V dubnu 1979 se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

  Za své postoje byl téhož roku zatčen a odsouzen na čtyři a půl roku vězení. Roku 1983 byl podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů, přesto se znovu zapojil do disidentského hnutí. V této době bylo československými úřady znemožněno publikovat veškeré Havlovy texty. O jejich téměř kompletní vydání se postaralo německé nakladatelství Rowohlt se sídlem v Hamburku.

  Ve druhé polovině osmdesátých let byl Václav Havel ještě dvakrát uvězněn, naposledy v roce 1989. Tou dobou už komunistickému režimu docházel dech a bylo jen otázkou času, kdy se masová nespokojenost projeví v přímém střetu se státní mocí. Také proto podepsaly novou petici „Několik vět“ desetitisíce lidí, na rozdíl od Charty 77, pod níž se objevily podpisy několika set občanů.

  Rozbuškou, jež odstartovala pád totalitního režimu, se stala poklidná manifestace studentů 17.listopadu 1989, kterou komunistický režim tvrdě potlačil policejním zásahem na Národní třídě v Praze. Do čela následného občanského hnutí se postavili studenti a umělci. Na setkání v Činoherním klubu 19. listopadu byl Václav Havel ustaven vůdcem Občanského fóra a jako jeho kandidát byl 29. prosince ještě tehdejším Federálním shromážděním zvolen prezidentem Československa. V inaugurační řeči slíbil, že dovede zemi ke svobodným volbám, což splnil v létě následujícího kroku.

  Nové federální shromáždění potvrdilo 5. července 1990 Havla ve funkci. Během jeho druhého funkčního období však narůstaly rozpory mezi tehdejší českou a slovenskou politickou reprezentací v názorech na budoucí uspořádání. Hluboký rozkol ve Federálním shromáždění vedl k tomu, že Havel nezískal v červencových volbách 1992 dostatek hlasů. Ačkoli byl požádán o setrvání ve funkci, než bude zvolen nový prezident, složil 20. července mandát s odůvodněním, že nemůže nadále plnit závazky ze slibu věrnosti federativní republice.

  Po rozpadu československé federace ukončil Havel svůj několikaměsíční pobyt v ústraní a po volbách 26. ledna 1993 byl zvolen prvním českým prezidentem. Jeho žena Olga se po boku hlavy státu věnovala především charitativní činnosti. Inspirována prací ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, založila v roce 1990 Výbor dobré vůle, jehož činnost se zaměřila na pomoc tělesně a mentálně postiženým. V lednu 1996 však po těžké nemoci zemřela.

  Na konci téhož roku těžce onemocněl i prezident. Radikální lékařský zákrok, při němž byla Havlovi odejmuta část plíce, však vedl k jeho uzdravení. Krátce po propuštění z nemocnice se Havel podruhé oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou. V obtížné politické situaci po „sarajevském atentátu“ byl 28. ledna 1998 zvolen do svého posledního funkčního období. Poslední léta jeho vlády citelně poznamenaly jak zdravotní potíže, tak prohlubující se souboj s Václavem Klausem, který se později stal jeho nástupcem. Prezidentský mandát vypršel Václavu Havlovi 2. února 2003.

  Za své literární a dramatické dílo byl Václav Havel oceněn řadou prestižních cen, je členem mnoha světových klubů spisovatelů. Za své smýšlení a celoživotní úsilí o dodržování lidských práv byl několikrát nominován na Nobelovu cenu míru a stal se laureátem nejvyšších státních vyznamenání mnoha států.

  Václav Havel zemřel 18.12.2011 v Hrádečku u Trutnova.

 32. Zdeněk Gryc napsal:

  ANONYM MŮŽE NAPSAT PLNÝM JMÉNEM. . .

  Nevím, co jste ukradl vy, vážený pane LF,
  mohl bych vás napsat plným jménem, protože vím, kdo jste, vaše iniciály jsou velice průhledné, ale je mi to docela jedno, ale k věci, já jsem na rozdíl od svaté církve neukradl nic.
  Komouši tady kradli 40 let, ale katolická církev celá staletí a bezostyšně krade znova. A je znakem podobného primitiva, jakým račte být, že někoho napadáte osobně.
  Na zmíněném statku je skutečně vidět, jak s ním církev nakládá. Vy jste snad viděl nějakého mníška s otylým teříškem pracovat ? Ten statek je jim dobrý jen na kšeft.
  čtenář | 2017-02-07 13:13:18 | Reagovat
  ————————————

  Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.
  ————————————
  Nevím, co jste ukradl vy, vážený pane LF,
  mohl bych vás napsat plným jménem, protože vím, kdo jste, vaše iniciály jsou velice průhledné, ale je mi to docela jedno, ale k věci, já jsem na rozdíl od svaté církve neukradl nic.
  ———————————–

  „mohl bych vás napsat plným jménem, protože vím, kdo jste, vaše iniciály jsou velice průhledné,“. . . .

  Zajímavé, že anonymita chrabrého borce za lepčí příští „čtenář“ PLNÝM JMÉNEM?

  „mohl by se napsat plným jménem“, ale čest mu velí, že ne-může, co kdyby sousedé pochopili, jakého „présenta“ mají vedle, že?
  ————————————————–

  Komouši tady kradli 40 let, ale katolická církev celá staletí a bezostyšně krade znova. A je znakem podobného primitiva, jakým račte být, že někoho napadáte osobně.
  ————————————————-
  „že někoho napadáte osobně“. . .

  V článku marně hledám jméno našeho „otloukánka“.
  Co to, co to ?
  čtenář | 2016-01-06 11:32:10 | Reagovat

  čtenáři neser!!!!
  nebo se ho nezbavíme, jak popadne dech
  XXXXX | 2016-01-06 19:03:29 | Reagovat

  Příteli, to je stejně marné.
  Ten je Merkelová v kalhotech.
  čtenář | 2016-01-06 19:46:08 | Reagovat
  ———————————————
  Na zmíněném statku je skutečně vidět, jak s ním církev nakládá. Vy jste snad viděl nějakého mníška s otylým teříškem pracovat ? Ten statek je jim dobrý jen na kšeft.
  čtenář | 2017-02-07 13:13:18 | Reagovat
  ———————————————————-
  Milý strejčku.
  Víte kolik by to stálo, kdyby se takovýmto nechutným způsobem zacházelo s pozůstatky všech obětí krutých režimů, ať už toho nacistického, či komunistického nebo všech obětí současného – těch, kteří si vzali život ze zoufalství z bezvýchodné situace – ztráty zaměstnání, domova vinou exekutorů, těch supů současné „svobody“, kterou nám přinesl alkoholik a lhář Venca?
  To by na to nestačily ani nezákonně získané restituce
  břicháče Duky.
  čtenář | 2015-06-26 19:09:31 | Reagovat

  Ale, ale dědoušku Zdeněčku.
  Musíte si nasadit při čtení brejličky. Že Havel s Dukou jsou stejně horší než všichni komunisti dohromady, jsem nenapsal ani já, ani strejček, nýbrž jedině diskutující Martin. Není mi známo, že by Martin byl členem nějakého tria, i když jeho postřeh o Havlovi a Dukovi byl vynikající. Tak dědo, příště pozor, než něco napíšete ! Staré moudré přísloví praví, že ani tři páry volů nedostanou zpátky, co z huby jednou vyletělo.
  čtenář | 2015-06-30 10:25:14 | Reagovat

  A dědo, co s tím má společného socha nějakého utřinosa na mostě?
  Jedině to, že je to fixní idea někoho, kdo si ukřivděnost vytýčil za svůj jediný životní program.
  čtenář | 2015-06-30 10:37:20 | Reagovat
  ——————————————————————
  Ukřivděný děda Zdeněk Gryc, na rozdíl od práce trvalek JL = kolektivů anonymů,
  s výjimkou pana K.Bernard, Jihlava, přeje čtenářům JL, ale jenom těm bez uvozovek,
  DOBROU NOC A PEVNOU NADĚJI,
  že uvidíme ve filmu o Janu Masarykovi něco z pravdy o jeho vraždě.

 33. Zdeněk Gryc napsal:

  Což udělat k blogu závěr:

  Rodina Havlů od dědečka Hugo Vavrečky po jeho bratra Ivana dokázala ovlivnit kulturu národa. Symbolem je Barandov a Lucerna

  Profesor Rozehnal dokázal svými nemocničními areály změnit standart nemocničního prostředí.

  Takže se jim, dá nadávat a hanobit, nejlépe anonymně, jejich jména.

  Pochválit, nebo ocenit nějakou osobnost a jeho dílo, se v komentářích v JL nenosí, že?
  Zdeněk Gryc

 34. Jan P. napsal:

  Pane Gryci,je irelevantní žehrat na internetové diskuzi,jestli autor komentáře v diskuzi vystupuje pod pravým či falešným jménem.Důležitý snad je samotný sdělený obsah.Nenávistné projevy a podpásové nefér argumenty do slušně a věcné diskuze jistě nepatří.Co se týče vulgarity a hrubého nadávání je věc administrátora diskuzního blogu,který má všem měřit stejným metrem za porušení kodexu diskutujících(pravidla diskuze) .Je na svobodném rozhodnutí,každého z nás,jestli do internetové diskuze vstoupí či ne.
  Jinak k tomu o čem stále na blogu a v komentářích píšete.Nadávat na Havla a Chartu se dnes stalo módou určité části Čechů. Vaše články na toto téma jim má v podstatě dělat radost. Měli by vám za to poděkovat a ne hrubě nadávat.
  Dramatik a prezident Václav Havel a smutné příběhy vašich blízkých přátel a spolupracovníku za minulého režimu je vaše velké téma.Nic proti tomu.Proč to nějak nepřipomenout.
  Jsem toho názoru,že adorací a nekritickému pohledu na Václava Havla zejména v roli prezidenta jste na blogu JL udělal Havlovi spíše medvědí službu.K objektivnímu a vyváženému pohledu,který si VH jistě zasloužil jste udělal více škody než užitku.Nebo vám jenom jde o zviditelnění vašeho ega a dělat ze sebe ,,statečného“ mučedníka ? Havel,Charta a jejich odkaz(…) je vám možná ve skutečnosti ukradený. Vaše interpretace není objektivně pravdivá. Vyzdvihujete pouze to,co se odpovídá vašemu vidění světa.
  Mimo jiné se často hlásíte k osobnosti prvního československého prezidenta T.G.Masaryka. Mezi perzekuovanými a obětmi politických procesů po roce 1948 najdeme i představitelé církví a šlechty.Nicméně s vašim názorem na roli katolické církve a šlechty ve společnosti před rokem 1948 jste od postoje Masaryka v přímém rozporu.
  Kníže Karel Schwarzenberg před rokem 1989 v exilu záslužně a aktivně podporoval dodržování lidských a občanských práv v bývalém Československu.O tom není pochyb.Jeho angažmá v roli ministra prokorupčním neoliberální pravicové vládě po roce 1989 u velké části veřejnosti jeho pověst vážně poškodila.To se v přímé volbě prezidenta ve druhém kole nakonec projevilo na konečném výsledku volby.
  Pro vaši informaci:Šlechtické tituly roku 1918 byly v Československu (zákonem č. 61/1918 Sb.) a Rakousku postaveny mimo zákon. To ještě komunisté ve vládě neseděli.
  Dáváte nám za vzor Anglii.Čím se máme jako ČR nechat inspirovat ? Brexitem, fyzickými útoky místních obyvatel na východoevropany,vzestupem ultrakonzervativního nacionalismu,zašlou slávou kolonií ? Ne pane Gryci. Ta stará dobrá Anglie už dávno není tou zemi, jak si ji pamatujete jako mladý kluk z doby nacistické okupace a krátce po skončení druhé světové války.
  Nemyslím si,že nám ve veřejném prostoru autority z řad katolických biskupů a šlechty.To už tady v historii českého národa jednou bylo.Návrat ,,osvíceného“ monarchy a privilegované postavení šlechty a církve ve společnosti není řešení. S tím by Havel a Masaryk ani dnes rozhodně nesouhlasil.Jaký je rozdíl mezi těmi,co volají po vládě silné ruky,nostalgikům po bývalém režimu a vámi,který jsou zase zahleděni v bývalém Rakousko-Uhersku ?
  Jsem toho názoru,že blíže k pravdě má šéfredaktor Britských listů Jan Čulík,který nedávno ve svém článku (Husákovská normalizace jako předchůdce dnešní globální postpravdivé éry)přesně popsal.
  Žijte ve své bublině a stařecké ješitnosti dál.Za sebe vám slibuji,že vás rušit u toho nebudu.
  Ve skutečnosti nejste žádný Masarykovec ani Havlista. Vy pouze sdílíte zbožňování kultu osobnosti.

 35. VladimírV napsal:

  Pane Jane P.

  Žijeme ve svobodné společnosti a mám zato, že i diskuzní fórum je postavené na zásadě svobodného projevu diskutujících. Jestliže někdo zbožňuje kult osobnosti, je to zase jen jeho věc a nám ostatním by to nemělo ve výsledku vadit. Kritizovat za jeho postoj je sice naším právem, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.

  Trochu úsměvně, a to se asi opakuji, na mne působí Vaše občasné hodnocení nás diskutujících. Bez urážky, není objektivní, a ani to nemůže být, protože jste silně motivovaný vidinou ideálu sociálně spravedlivé společnosti. Vše, co se vymyká tomuto imaginárnímu modelu, není dle Vás dobré. Nikdo Vám Vaše sny nebude upírat a není opravdu vinou nás, kteří vidí svět poněkud realističtěji, že se nesplní.

 36. Jan P. napsal:

  Pane Vladimíre V,já o žádném vysněném sociálně spravedlivém světě v komentáři určeném pro pane Gryce nepíšu . Nebuďte i Vy za internetového trolla.
  Wikipedie:Troll je v internetovém slangu obvykle anonymní účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.Konec citátu.
  Prosím i Vy pozorně čtěte komentáře v diskuzi ! Nevkládejte druhým do úst, co neřekli.
  Vidění světa panu Grycovi o starém dobrém Rakousko-Uhersku neberu.S Masarykem,Havlem a odkazem Charty, kterým se tak rád tady zaštiťuje to nemá,ale nic společného.Stejně jako vaše sdílená představa o ,,přímé demokracii“ kde se privatizují zisky a socializují ztráty.
  Všichni neměli štěstí na devadesátky jako Vy. Chápu,že lidem jako Vy(Nová populistická pravice) je skutečná či alternativně levice nepříjemná. Výhledově se může stát relevantní politickou sílou všude v Evropě včetně samotných Spojených států.První vlašťovky v západní Evropě i USA už máme.

  To byla moje poslední odpověď na komentář od diskutujícího čtenáře.
  Vyjma tématu autora blogu se k ostatním diskuzním komentářům dále vyjadřovat nebudu.Na otázky od diskutujících čtenářů odpovídat rovněž nemíním.Neberte to jako nezdvořilost,nebo že nejsem schopen věcně diskutovat.Prostě jsem se takto rozhodl.
  K Vencovi:Možná jsem vás za trolla odsoudil neprávem.Nevím ? Váš poslední diskuzním komentář se mi líbil.Působil na mě racionálně.Nemyslel jsem tím,že už dále nebudete na internetovém fóru JL vystupovat.

 37. VladimírV napsal:

  Pane Jane P.

  Věcně, rozhodně nechci čeřit vodu. Žádné citáty, žádná irelevance. Pokud mne paměť neklame, vidíte (vidíte stále?) ideál společnosti, kterou prosazuje řecká Syríza. V reálu nic moc, co?

  Sorry, nechápu Váš poněkud zmatený popis výsledků hospodaření ve společnosti, která je z velké části privátní (privatizování privátních zisků).

  Opakování je prý matka moudrosti. Tedy Vám opakuji. Můj realistický pohled na dění kolem nemá nic společného s pravicovou nebo levicovou doktrínou. Pro mne má slovo „populistický“ význam uchu lahodící, ve výsledku pak zpravidla škodlivý pro společnost. Nic pro můj naturel, tedy opět špatná trefa.

  Zdraví Vás Vladimír Havlíček

 38. Zdeněk Gryc napsal:

  Havel. . . což se takhle podívat a pokusit pochopit. . .

  Bohéma (5/6)
  12. únor20:15
  Stojí barikáda. Na ní, spolu s jinými občany, i Štěpánek (M. Dlouhý), Havel (J. Plesl), Vávra (P. Batěk), Drda (T. Milostný), nebo Vítězslav Nezval (T. Racek). A protože jsou bohémové, dají si doušek vína na kuráž. Blíží se německý tank a všichni si myslí, že přišla jejich poslední hodinka. Nakonec je ale po válce, mělo by konečně nastat štěstí a přijít kýžené uvolnění. Jenže promluví rozzlobený hlas lidu a vymáhá revoluční spravedlnost. Perzekuci se nevyhnuli ani Vlasta Burian (V. Javorský), ani Miloš Havel. Dojde ke dvěma soudům s Burianem s rozdílným průběhem. V pozadí už začíná spřádat své sítě StB. Právě teď přichází chvíle Arnoštova kamaráda Bouchala (J. Ployhar). Vládne sice poválečný zmatek, ale začíná se šířit podivná nejistota a strach, že by všechno mohlo dopadnout jinak, než se původně čekalo. Že jeden totalitní režim zakrátko nahradí druhý.
  ——————————————–
  PS. Zatčení Buriana ve filmu se odehrává ve funkcionalistické vile.
  Její autor Wiesner je „kmotr z exilu“ Rozehnalova vnuka.

  COŽ SE TAKHLE POKUSIT POCHOPIT:

  Wiesner emigroval za Protektorátu Londýna, kde pomáhal Benešovi a doporučil mu /fiktivní Burianovu/ vilu Stiassny jako sídlo v Brně, než dojde k osvobození Prahy.
  Od té doby a pro tuto příhodu nese vila název Vládní vila.

  Z filmu se dá pochopit kam směřovala doba, která vedla k procesům na VÚT v Brně,
  k žalářování Profesora Rozehnala a spolužáka architekta Jana Sedláka.
  Dozvuk doby si ilustruje 25 let tahanic Snášela s vůdcem studentů na FA architektem Laštovičkou.

  Toho se zastal alespoň morálně, protože jinak nemohl president Václav Havel.

  Historii, aby mohla být pochopena, je nejlépe demonstrovat na skutečném příběhu.
  Neomlouvám se pouze konstatuji.
  Zažil jsem příběh Protektorátu, studoval gymnázium za totality.
  FA a atelier Profesora Rozehnala byla pro nás ostrovem slušnosti v moři totality.
  Profesor Ruller má právě ve zmíněné Vládní vile výstavu díla v rámci své 90tky.
  Jeden panel je věnován jeho učiteli Profesoru Rozehnalovi.
  Nejsem sám, kdo zažil peripetie nacismu a komunismu.
  Považuji za správné psát příběh této doby a vzpomenout událostí svých spolužáků a učitelů a známých.

  Kdo nechápe tento názor, nechť si nekazí náladu čtením.
  Ing. Arch. Zdeněk Gryc

 39. Zdeněk Gryc napsal:

  Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, aktuálně, dnes 13. února 2017.
  —————————————————-
  vy žlučovitá nádobo morálního sedimentu.

  Jak nemám rád kopírování, tohle je perfektní a pisatelé na blogu, autoři těchto textů se přesněji vyjádřit nemohli.

  čtenář | 2017-02-13 10:13:27 | Reagovat
  —————————————————
  Nihil novi sub sole !
  Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
  čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
  —————————————————-
  Láska a fantazie. Přímo od pramene vody živé

  Anonym s vysokou morálkou cituje anonymy:

  Anonym s vysokou morálkou cituje starce:
  „vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků“.

  Ještě by morální nádoba měla napsat,
  jestli citát který vkládá je z doby nacismu, nebo komunismu.
  —————————————————-
  Bejt zbabělej anonym, to je jedna věc, ale anonymně citovat anonymy.
  To je ta pravá PRAVDA a LÁSKA co?

 40. XXXXX napsal:

  Já bych se jen zeptal, jestli teda zase nepřijde óda na havla nebo kopírák čtenáře, proč jsi tu vylepil ten poslední příspěve architekto mio?

 41. Zdeněk Gryc napsal:

  Vážený pane XXXXX,

  Bohu – mil Hrabal + Bohu – mil, taky – hrabal, dnes 3. února 2017.
  Blog s ohledem na autentičnost obsahuje citace:

  V dalekém Tibetu, škrábal se dalajtlama na hřbetu.
  A když mu prstíčky ujely, škrábal se dalajtlama v ……. (na zádech). A kopírovat pořádně !!!!
  čtenář | 2017-02-02 09:27:47 | Reagovat

  Je tam tedy pro úplnost vložena dnešní aktualita:

  „vy žlučovitá nádobo morálního sedimentu.“

  A kopírovat pořádně !!!!
  Takže se snažme. . .

 42. XXXXX napsal:

  Aha. No sice tomu nerozumím, ale jistě máš pro to důvod. Vy asi vedete s čtenářem nějakou utajenou korespondenci co?

 43. Zdeněk Gryc napsal:

  Kybernšikana je anonymní politicko-bojový smrad
  Za první světové války se používal yperit, nyní PC.

  „Neuchopitelný smrad, kdy blábolící anonym se odvolává na anonyma“.

  Vrcholem je osobní napadání oponenta s uvedením jména, profese a stáří.

  Anonym tohoto typu se v normální společnosti sám deklasuje.
  Je smůla, že demokracie, kterou nastolil Václav Havel a jeho přátelé
  podpisy na Chartě 77 umožňuje, ji takto zneužít.
  Je to ne-čestné, lze věřit, že tento styl propagandy může působit pouze
  na dementního čtenáře.
  Anonymita je prostředek-nůž, kterým je možno slušně se vyjádřit k nějakému problému. Dá se snadno zneužít a zbaběle bodnout oponenta.
  První komentář ukazuje, kam pomluvy oponentů směřují.
  Budou volby, bylo by dobré do té doby neumožnit v JL anonymní publicitu.
  „Hrůza. . . život anonyma by den ze dne ztratil náplň a smysl“.
  Pomluvy a invektivy okysličují jeho krev.
  Jediná možnost redakce JL je sprostoty mazat. To by ale bylo křiku na bonzáky atd. . . jenže anonym v přiloženém komentáři je sám bonzák.

  Aktuální blábol je stručnou encyklopedií jejich politických cílů:
  ——————————————————
  Jasně, nádobo morálního sedimentu, jak tě trefně nazvali na blogu.
  Geronti typu ing. arch. ZG, zažraní komouši, vykládali podobné nesmysly malým dětem. Teď se vykládá malým dětem, geronty stejného druhu, jaký byl notorický ožrala Havel málem Pánbůh, tedy kravina na stejné úrovni. Takže skutečně Nihil novi sub sole.
  čtenář | 2017-02-13 17:35:36 | Reagovat

 44. XXXXX napsal:

  Takže to je spravedlivá válka?
  No tak to mi připomína…., ale radši nic. Bojuj.
  Nerozumím tomu, proč jsi tam nalepil příspěvek Pondělí, 13. 2. 2017 v 14:47, ale hádám, jen rytí. Nikdo ti neodpověděl, nikdo nepomlouval havla a stejně tam blekotáš cosi o čtenářovi a zaštiťuješ se hrabalovým jménem.
  Ale při svým vzdělání bys mohl pochopit, že rejpáním vybojuješ leda další prchu. Je složitý pochopit, že v místě kde se vyskytuje převaha havlových nemilovníků je prostě lepší havla nevytahovat. Tím, že sem budeš lepit příspěvky s jeho blahořečením si určitě nezískáš ani stopu respektu a tvůj bůh už vůbec ne? To je stejný jako když buděš mezi skinama blahořečit cigoše. Maximálně dostaneš přes dršku. A to i přesto že Čonka je dříč, denně chodí do práce a živí se jako většina.
  Co to zkusit architekte s havlem na nějakým havlovými milovníky prošpikovaným serveru? A tady třeba o počasí nebo EET. Ty subsole.

 45. Zdeněk Gryc napsal:

  HOKEJ JE HOKEJ, ALE ČT MÁ I JINÉ POŘADY.

  Můžeme na ni být hrdi. 3 krásné pořady včerejšího večera, pověděli hodně o osobnostech:

  Modrá krev: Schwarzenbergové
  ČT 2 Dnes18:55
  Nic než právo. Takové heslo má v erbu významný český aristokratický rod Schwarzenbergů.

  Šípek
  Art Dnes20:20
  Časosběrný dokument mapující osud významného umělce, jenž se natáčel až do jeho předčasné smrti. Portrét uvádíme k ročnímu výročí od úmrtí B. Šípka. Režie M. Le Fay Režisérka filmu Monika Le Fay natáčela osm let časosběrný portrét

  František Miška
  27. 8. 1919. – 11. 2. 2017.
  . . . . Stalinův blábol o jazykovědě. . .
  Celé gymnázium RG Židenice bylo zaveden do místního kina, kde tahle hovadina byla manifestačně presentována.
  ————————————

  Šípek
  Dnes20:20
  Časosběrný dokument mapující osud významného umělce, jenž se natáčel až do jeho předčasné smrti. Portrét uvádíme k ročnímu výročí od úmrtí B. Šípka. Režie M. Le Fay Režisérka filmu Monika Le Fay natáčela osm let časosběrný portrét světoznámého umělce, u nás mnohdy opomíjeného. Film vznikal od roku 2008 až do února 2016, kdy Bořek Šípek předčasně zemřel. Filmařka se štábem společně s Šípkem prožívala nepříznivou diagnózu, pokus o léčbu v zahraničí až ke smíření se s odchodem a smrt. Bořek Šípek v průběhu let střídal bydliště, show-roomy, studia i sklárny, byl neposedný, rozlítaný a neuchopitelný.
  Jedno sobotní odpoledne se vrátil ze Senegalu a večer už v DOXu ukazoval anglickému dramatikovi Tomu Stoppardovi baobab pro Václava Havla k narozeninám.

  Přátelství s prezidentem Havlem je také leitmotivem filmu.
  ————————————————————
  Na začátku máme možnost vidět Václava Havla v Šípkově křesle, na konci filmu sedí Šípkovi přátelé na pražské lavičce Václava Havla, která po Bořku Šípkovi zbyla.

  TGM a Havel jsou pozoruhodné osobnosti, které se obklopili nejen kulturní elitou národa,
  ale měli také svého architekta, který v jejich době ovlivnil renesanci Hradu.

 46. blade napsal:

  Článek v JL „Chce tepelné čerpadlo, tak šel do fronty na kotlíkové dotace.“ Komentář pana Z.G. k tomuto článku:

  VÁCLAV HAVEL UKONČIL „RUDÉ PRÁVO ÚNORA 1948“
  Milan Dvořák v roce 1968 po svém boji o Jihlavský rozhlas pochopil, kde je náš chléb vezdejší. Jeho článek k Únoru 1975 v Jiskře, od Stalina ke Gottwaldovi v JISKŘE je dokladem doby, nikoli jiskrou, ale RUDOU POCHODNÍ, nesenou tím správným směrem. . .
  . . . „Na věčné časy a nikdy jinak“.
  Václav Havel sfoukl rudou pochodeň,
  kriminálníka H-usáka vystřídal na hradě kriminálník H-avel.
  Štafeta pohrobků totality z Jiskry, neúnavných borců kybernšikany nese JISKRU Milana Dvořáka.
  Stále hledá příležitost jak ji rozfoukat do původní podoby RUDÉ POCHODNĚ.
  Nejlépe kdy-koli a jak-koli hanobit památku Václava Havla. Činí tak i převodově, špiněném jeho sympatizanta.
  Stoka drobných pomluv teče do kanalizačního sběrače jejich nenávisti na Václava Havla,
  který ukončil RUDÉ PRÁVO, nejenom na církevní majetky,
  Zdeněk Gryc
  PS. Jsou to i blbosti, když propaganda neteče, tak aspoň aby kapala. Rafinovaně si otřít hubu o Václava Havla je radost, že ?

  Zdeněk | 2017-02-15 13:40:17 | Reagovat

  Pane Z.G. v článku se píše o kotlíkových dotacích a ne o V.H.!!! Vidíte opět kvůli Vám admin zrušil diskusi. Jinak to jak píše „čtenář“ že za komunistů byla fronta na kde co a po 89. mocipáni hlásali, že takové fronty již nebudou je holá pravda nebo jste již ztratil dočista paměť? Nepleťte tedy do všemožných diskusí toho V.H. jinak ji admin opět ukončí. Hezký den.

 47. Zdeněk Gryc napsal:

  Vážený pane Blade,

  Nutno číst a myslet, první komentář OK
  Druhý komentář = ani ne moc zaobalená invektiva na Havla: “ Byl to vítaný argument havloidů,“
  —————————————————–
  Vzpomínáte ještě, jak se za komoušů stály fronty na spartaka,
  pračky a kdoví co? Byl to vítaný argument havloidů, že takové fronty na cokoliv se u nás již nikdy tvořit nebudou.
  čtenář | 2017-02-15 09:56:31 | Reagovat
  —————————————————————–
  Čili do kotlů plete iniciativně „čtenář“ v 2 komentáři Havla, nebo ne?
  Přeloženo do češtiny, 5 let po smrti Havla je možno veřejně presentovat, že Havel může za současnou frontu na tepelná čerpadla.
  Můj komentář je až třetí, že? Není smazán!
  Takže nebyl důvodem k mazání.
  Jaký guláš, který byl pak fakticky smazán, který pak uvařil „přítel“ těžko říct.
  Doporučuji se ve věci chorobné nenávisti lépe a třeba i objektivněji orientovat a podívat se jak obrovskou práci si po celé měsíce „čtenář“snaživě dává včetně hledání gramatických chyb. Například co vyrobil z mé první stručné pochvaly na článek pana Urbana:
  SENIOŘI DNEŠNÍ DOBY.
  Čtenáři píší : 29.05.2015 Nový komentář Komentáře (53)
  STUDENT = SNAŽIVEC
  Urban = měšťan.
  Je výborný, dík za článek.
  ZG
  Zdeněk | 2015-05-29 19:23:57 | Reagovat
  —————————————————————-
  Komentáře (53)
  Mino jiných:
  Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.
  Dědo, není vám ani trochu stydno, srovnávat Prezidenta Osvoboditele TGM s takovou špínou, jakou byl Venca Lahev? Jen stáří vás omlouvá. Tak se uklidněte, váš milovaný Bělobrádek vám dá v prosinci šest stovek, to se budete mít. Tak ať vám slouží !
  čtenář | 2015-06-10 17:15:47 | Reagovat

  Pochopil jste to prosím? Vy by jste na to slušně odpověděl, nebo poslal přítele do teplých krajin, což jeho cíl, včetně dovést diskuzi do stádia, aby ji JL smazaly a pak anonymně „strouhat mrkvičku“.
  Přítel je tak napnutý, že diskuze pak v monologu končí ne jedním, ale 3 komentáři. . . jestli třeba jako ještě něco. . .
  Věřím, že jak píše anonym, že nic nečte, pouze jako opička na soplíček napjatě kouká do svého PC a často do 10 min. reaguje. S úctou na-ivka Zdeněk Gryc, který objektivitu neočekává.
  Jiskra orgán OV KSČ Jihlava v myslích genetických a ideových potomků LIVE. Na dnešní večer bych doporučil podle „čtenář“ zglajšaltovanou ČT. Ovšem z hlediska duševní hygieny bude lepší hokej.
  Miloš Forman – Co tě nezabije… (1/4)
  ArtDnes23:20
  V prvním díle dokumentu Miloš Forman vypráví o nejsmutnějších zákoutích svého dětství, jak vnímal film, když byl malý kluk. Poodkrývá svůj životní příběh osmiletého kluka, kterému gestapo vzalo rodiče, a který se po válce musel protloukat internátní školou, kde se rodila mimořádná umělecká přátelství, a když ho z ní vyloučili, tak protloukat se, jak se dalo. Spolu se svými mladšími syny, dvojčaty Jimmym a Andym, odkrývá místa, kde vyrůstal a žil. Vzpomíná, jak komunistický režim ovlivnil jeho rodinu a první práci v televizi a na Barrandově. Jak bylo těžké se rozhodnout, zda zůstat s rodinou, anebo přece jen vyrazit na zkušenou do Ameriky.
  ———————————-

  „Nepleťte tedy do všemožných diskusí toho V.H. jinak ji admin opět ukončí. Hezký den.“

  TAKŽE DOST HAVLA,NEZAPOMEŇME KOUKAT NA FORMANA, hezký večer

 48. Zdeněk Gryc napsal:

  Afrodisiakum pro nenávist je ANONYMITA

 49. A.Svobodova napsal:

  To bych neřekla. Anonymita je pro nenávist spíše laxativum.

 50. blade napsal:

  Z.G. potřebujete naléhavě tzv. Amádeův sen :-D. Sbohem 😀

 51. Zdeněk Gryc napsal:

  ČEST PRÁCI…SOUDRUZI…KUPŘEDU LEVÁ…ZPÁTKY NI KROK?

 52. blade napsal:

  😀 Z.G. v ŽÁDNÉ straně jsem NIKDY nebyl, ani se nijak politicky neangažuji, tak nepodsouvejte i ten chudák Havel se kvůli Vám obrací v hrobě. Vám již pomůže zřejmě jen cesta kolem světa se vším.
  Čus 😀

 53. Zdeněk Gryc napsal:

  sláva, tak jste už proklamativně 2
  tím jediným se presentoval „čtenář“, když se roz-fašně zastával radního, tuším Pavlíka.

  Je fakt že s přítelem Jirmusem jsme se nezdravili a nikdy jinak.

  Předseda ZV ROH Nováček, který znal naši hlubokou angažovanost nám to na chodbě vytknul.
  Přítomný Ing.Svatoň, říkal no a co? na chodbě v podniku byl dříve nápis:

  „KAŽDÝ Z NÁS JE ODBORÁŘ,ČEST PRÁCI JE POZDRAV NÁŠ“

  Tak bratře Sokole NAZDAR

 54. blade napsal:

  Howhg, domluvil jsem! 😀

Leave a Reply