Blog Jihlavských listů

Zdeněk Geist
147- Absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, zajímá se o dějiny a dějiny umění. Autor publikací Nezlomený vězeň totalit, Rakušan z Jihlavy, Bez kresby v malbě nepokročíte ... . S rodinou žil po několik let v Jihlavě.

K odchodu MUDr. J. Procházky z jihlavské nemocnice

Zdeněk Geist | Středa, 1. 3. 2017 v 15:31

Důvody pro zachování či zrušení samostatné traumatologie v jihlavské nemocnici by měly vycházet z profesní debaty lékařských odborníků. Tím nejsem, tedy k tomu mlčím. Co mne ale velmi zaráží a udivuje, je skutečnost, že vedení nemocnice přimělo k odchodu jejího bývalého primáře, zkušeného lékaře se třemi atestacemi, renomovaného operatéra a dlouholetého vedoucího pracovníka zdravotnických týmů. Podle vyjádření mnohých pacientů a řady lékařů (kteří se však z obav o zaměstnání nechtějí vyjadřovat veřejně) je přínos MUDr. Jana Procházky pro odbornou lékařskou péči i vedení a výchovu mladších lékařů nesporný.

Očekával bych, že vedení příspěvkové organizace Kraje, financované z veřejných prostředků, bude jednat přísně v zájmu obyvatel Vysočiny, resp. pacientů nemocnice a osobní řevnivost či antipatie ustoupí před objektivním přístupem v personálních otázkách. Vynucený odchod kvalifikovaného lékaře neslouží dobré pověsti jihlavské nemocnice a zájmům jejích pacientů.

V situaci, kdy jsou nářky nad nedostatkem lékařů na denním pořádku, kdy probíhají – také na Vysočině – pobídkové programy pro mladé lékaře, je vynucený odchod zkušeného úrazového chirurga s letitou praxí těžko pochopitelným krokem. Je v zájmu veřejnosti, přispívající do veřejného zdravotního pojištění i daněmi na chod veřejných institucí, aby kvalifikovaní lékaři na Vysočině zůstávali a byli k práci zde motivováni.

Odejde-li MUDr. Jan Procházka z Jihlavy na jiné pracoviště mimo Vysočinu, stane se tak ke škodě nás, potenciálních pacientů. A ačkoliv kdekdo dnes po straně mluví o tom, že by to byla profesní ztráta, málokomu se chce takto vyjádřit i veřejně. Skutečně je důvod k takovým obavám?

7 komentářů k článku “K odchodu MUDr. J. Procházky z jihlavské nemocnice”

 1. treeman říká:

  Dobry den pane Geist, jake navrhujete reseni?

 2. fotrák říká:

  ODS, jejímž je p. Geist členem, řešení nejen navrhla, ale též realizovala v dobách svého vládnutí. Současný stav prosím považujme za výsledek i jejich snahy.

 3. Pavlik říká:

  Upřímně pane Geiste: Zastáváte se pana MUDr. Procházky proto, že je dobrý doktor, nebo že stejně jako vy kandidoval za ODS ?

 4. Zdeněk Geist říká:

  Dobrý den, pane treemane, řešení je na vedení nemocnice, ale předpokládám, že každé podobné rozhodnutí se dá přehodnotit. Ostatně, zajímavé je zjistit, zda podobný postup jihlavskou veřejnost vůbec zajímá. ZG

 5. Zdeněk Geist říká:

  Upřímně pane Pavliku, podobnou reakci jsem očekával. Podstatou ovšem je, že mluvíme o lékaři s 30-letou praxí a mnoha vděčnými pacienty. Otázka politické příslušnosti je v tomto kontextu pochopitelně zcela podružná. Předpokládám, že pacienti se obvykle svých úrazových chirurgů na stranickou příslušnost neptají. ZG

 6. Pavlik říká:

  Jen jestli nemají někteří pacienti s tou správnou stranickou knížkou lepší a pružnější péči a přístup ?

 7. treeman říká:

  Kdo vic plati, tim lepsi je pece…

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I