Jak řešit vládní krizi?

Jako poslanec vládní koalice čelím také dotazům, jaké řešení vládní krize bych upřednostňoval. Považuji za správné, aby v souladu s Ústavou ČR pan prezident na návrh pana premiéra odvolal ministra financí, a ANO si vybralo na tento post nového kandidáta. Pokud se toto řešení nepodaří, nabízí se odchod těch politiků, mezi kterými je nyní největší napětí, tedy premiéra i ministra financí.

Úřednická vláda na pouhých pět měsíců podle mě nedává smysl, stejně jako předčasné volby v letních měsících, když je vypsán řádný termín sněmovních voleb na říjen. Apeluji tedy na rychlý kompromis, aby vláda a Poslanecká sněmovna mohly dál plnit své úkoly, což nejsou hádky a urážky, ale práce pro občany. V opačném případě a v případě protahování řešení hrozí totální znechucení veřejnosti a ostuda naší země v zahraničí.

Byl jsem po sněmovních volbách 2013 posledním poslancem, který kvůli určitým pochybám podepisoval koaliční smlouvu (ČSSD, ANO, KDU-ČSL). A i když pro mě komunikace s těmito koaličními partnery někdy je velmi těžká, jsem přesvědčen, že i když ne všechno se podařilo, přesto jsme za ty tři a půl roku prosadili řadu rozumných zákonů (za mě např. převod peněz z podpory nezaměstnaných na sociální péči nebo aktuálně lepší pomoc pro zdravotně postižené) a před touto krizí stávající koalici neprovázel žádný skandál.

 

 

7 Responses to “Jak řešit vládní krizi?”

 1. Fejinka napsal:

  Souhlas, odejít by měli oba dva. Sobotka to začal s těmi zmatky každou chvíli jinak a Babiš, aby byl klid. Otázka je, proč s tím vylezl Sobotka pár měsíců před volbami.

 2. Venca napsal:

  To není otázka. To je odpověď.

 3. XXXXX napsal:

  Jo vy jste prosadili fízlování, udávání, hlášení, likvidaci soukromí a další parádní věci, který ani komunisti neměli. jen tak dál. To si fakt myslíte, že jsme debilové. Jo myslíte, protože jinak byste si to nedovolili. A teď je na čase sebrat nám zbraně, abychom se s nimi na vás nevypravili.
  Vy jste ochotní spřáhnout se třeba s ďáblem jen proto abyste byli u kormidla. No ale snad se nám podaří zbavit se vás hned v dalších volbách současně s tím strašákem ze suché lozi.

 4. Jan P. napsal:

  Parlamentarismus se stal pouhým konkurenčním bojem oligarchů

  Hodně lidí(Mezi nimi najdeme i voliče KDU-ČSL) na rozdíl od autora si klade otázku:
  kde máme hledat podhoubí vládní krize.
  Odchod Sobotky a Babiše nemůže podhoubí vládní krize vyřešit, jak se autor naivně domnívá.
  Proč bychom si vůbec měli vybírat mezi Sobotkou a Babišem? Sobotka může vypadat sympatičtěji – a v současné chvíli i činí cosi, za co si ho lze vážit –, ale je zároveň předsedou vlády, která s Babišem tři a půl roku vládla. Hlavně je ale jen dalším z řady představitelů systému, který Babiše zplodil.
  Odmítám pohled, že by se jednalo o morální selhání jednotlivců. Babiš jakožto přímé ohrožení demokracie musí jít. Zároveň to nestačí.
  Problém je v systému, který na jedné straně produkuje zkorumpované politiky, kteří během krátké doby řeší hlavně svoje znovuzvolení, nebo „rozhořčené” miliardáře, kteří chtějí nápravu systému. Nynější vládní krize pomalu přerůstá v krizi ústavní, lidé se houfují za Sobotkou – ochráncem ústavnosti ČR –, či za Babišem – mučedníkem. Jakoby vítězství jednoho mělo zachránit demokracii, a vítězství druhého konečně vymést z politiky kmotry.Netvrdím, že by Babiš nebyl ohrožením demokracie, či spíše toho, co se tak dnes nazývá. Bezesporu je, koncentrace nebývalé politické, hospodářské i mediální moci v rukou (navíc ještě zcela bezskrupulózního) jednotlivce je situace, která v dlouhodobém horizontu může vést pouze k autoritářskému režimu s demokratickou fasádou.
  Stejně tak nemáme žádný důvod si myslet, že by Sobotka či vedení ČSSD nebylo zkorumpované – prodej bytů OKD, poslední zatýkání kvůli dotacím ve sportu, krocení protimafiánského útvaru ÚOOZ a vůbec bezpočetdalších kauz mluví sám za sebe.
  Babišovi se nedá upřít, že zefektivnil výběr daní. Jakožto velkopodnikatel nabral řadu cenných zkušenností ohledně volného trhu, tak mu došlo, že řada drobných podnikatelů právě přežívá díky dírkám v daňových sítích. Babišovi na rozdíl od jeho předchůdce na ministerstvu financí hraje do karet razantní nárůst HDP české ekonomiky a celkový přebytek ve státním rozpočtu za rok 2016. Nárůst HDP české ekonomiky je zapříčiněn zejména lukrativností českého trhu pro zahraniční investory, a to zejména ze sousedního Německa. V Německu v současné době existuje hrubá minimální mzda, která odpovídá 250 českým korunám na hodinu práce. V ČR je hrubá minimální mzda však jen pouhých 66 Kč na hodinu! To je téměř pětkrát méně. Proto je pro mnoho německých podnikatelů výhodné a pro krátkou vzdálenost i snadné přesunout své výrobny do ČR a ušetřit tak mnoho peněz. To vede k poklesu nezaměstnanosti, zejména v Plzeňském kraji, kde je nejnižší v republice, a rozvoje české ekonomiky. Kdo ale na tomto rozvoji ekonomiky vydělává?
  Rok 2017 je rokem volebním. Jedná se o rok, kdy strany vymýšlejí taktiku pro dosažení co nejlepšího volebního výsledku.Řadový občan se může jen domýšlet, jak moc zasahuje politický boj do státní správy a jací lidé jsou na koho nasazení, aby na někom před volbami našli nějakou špínu pro jeho diskreditaci.
  Poslanecká sněmovna je stejně jako volný trh vysoce konkurenční prostředí. Byli to právě podmínky kapitalistického volného trhu, které Babiše jakožto vládnoucího oligarchu stvořily.

 5. VladimírV napsal:

  Pane Jane P.

  Nevím, odkud berete text svých příspěvků, Zamyslel jste se nad tím, co obsahuje?

  Např.: „Problém je v systému, který na jedné straně produkuje zkorumpované politiky, kteří během krátké doby řeší hlavně svoje znovuzvolení, nebo „rozhořčené” miliardáře, kteří chtějí nápravu systému.“.
  Shrnuto. Naše demokratická společnost je reprezentována kariéristy a miliardáři. Zbytek je zřejmě stádo nemyslících jedinců. nižší třídy, která se holt do těchto pozic nedostala. A to prosím ve svobodné společnosti, která se honosí přízviskem demokratická. Trochu zjednodušené, že?

  Pokud mluvíte o „demokratické fasádě“ na autoritářském režimu, nějak mi to neštymuje. Nejsme ani monarchií, ani totalitní společností, kde je demokracie upozaďovaná. Připusťme si však, že bez autorit, tedy nevynucených (neformálních) to v prosperující společnosti prostě nejde. A zároveň, že platí, že ekonomická moc podmiňuje moc politickou a naopak.

  Ano, kapitalismus stvořil nejen pana Babiše, ale i hospodářský rozmach zemí.

 6. Jan P. napsal:

  Trefný komentář zaznamenaný na jedné internetové diskuzi
  „Každý, kdo však Babišovi dělá v diskusích advokáta, by měl především po pravdě sdělit, zda on sám nebo někdo z jeho blízkých není zaměstnancem Agrofertu, nějaké dceřinné společnosti Agrofertu, popř. nakladatelství Mafra, Rádia Impuls, nebo nějakého významného obchodního partnera Babišových podniků..“

 7. VladimírV napsal:

  Pane Jane P.

  Osobně si myslím, že pan Babiš nepotřebuje advokáty „z lidu“. A zatím ani jiné, protože proti němu nebylo vzneseno jediné obvinění, které by vyústilo v soudní proces s ním.

  Ale k Vašemu příspěvku: Svého času jsem měl v práci kolizní rozhovor s člověkem, který poté, co nebyly uspokojeny jeho požadavky, mne obvinil z toho, že paní Havlíčková, tehdejší mluvčí vězeňské správy, je nepochybně moje příbuzná. To už tak bývá, když má někdo např. frekventované příjmení nebo, nedej bože, je přímo jeden z 35 000 zaměstnanců Babišových firem, je bohužel v očích lidí Vašeho ražení jasným signálem nerozlučného spojenectví s ním. Jó, abych nezapomněl, onen člověk, co mne osočil, trpěl klinicky potvrzenými bludy.

Leave a Reply