Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Nejdůležitější je majitel.(Zimák……díl 7.)

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Neděle, 28. 5. 2017 v 21:58

Fotbalisté se zachránili. Jakou to má spojitost se zimákem ? Mám za to, že hned dvojí.
Pro naše město a region jsou dvě vrcholné soutěže s finančně velmi náročnými požadavky hodně, jsme vlastně velkou raritou. V žádném městě naší velikosti v naší zemi není nejvyšší soutěž ve fotbale i v hokeji. Jenom z privátních peněz to fakt nejde utáhnout. A tak v příštích dnech reálně očekávám další požadavky na městské dotace v řádu milionů pro tuto nesmírně drahou zábavu. A protože takových žadatelů o nemístný luxus z veřejného je víc  (viz třeba primátorovo auto nebo tenor Pustina…), střádá se to. A na něco opravdu  trvalého, smysluplného a nadčasového pak penízky logicky v konečném součtu nezbývají.
Zastupitelských diskuzi o dalších „variantách“ postupu se zimákem se dlouhodobě už neúčastním a odcházím se  v této době posilnit dobrou kávou před dalšími opravdu důležitými body jednání. Je to ztráta času ,  tyto hodiny exhibic, protože karty jsou rozdány a rozhodnou až  příští volby, tedy která zájmová skupina zvítězí,  popřípadě se i může stát ,  že  opět nepřeváží žádná  jako dosud a nestane se opět nic.
ANO se již v podstatě rozhodlo pro „salámovou“ metodu, tedy za provozu to postupně opravit za cca 100 mil. ročně ve 2-3 letech. Jasně, je to nejlevnější,  účel to splní a na víc stejně nemáme. Zde je třeba jenom upozornit na nebezpečí pouze tohoto technokratického přístupu bez dalších návazností. K čemu je nám to, ze máme „finančně zdravé “ město , když  jeho rozvoj je v takových sračkách a všude je takový bordel….To je opačný extrém.
Přátelé starých pořádku jsou také pevně opevnění. Vše na původním místě zbourat  a postavit zde moderní arénu. Přestože už i jejích vlastní projektanti prokázali jaký je to nesmysl,  trvají pořád na svém, přiznat chybu to se v našich politických kruzích jaksi nenosí . …A tak nezbývá než se jich vytrvale ptát ,  co pro svůj krásný sen, za 10 let kdy byli u moci a měli vše pevně v rukách, udělali. Kromě fatální chyby s umístěním zimáčku a čekání na dotace…
Třetí parta, ta by chtěla pro město a region něco rozumného, krásného a nadčasového  a to novou, přiměřenou halu s multifunkcí jinde než na stávajícím  místě. Troufám si odhadnout, ze takových je ve veřejnosti nejvíce, ale v zastupitelstvu, které rozhoduje, nejméně…
Takové řešení totiž vyžaduje i jiné peníze než veřejné a tedy velmi aktivní hledání investorů, privátních peněz. A právě první krok na této cestě, tedy privatizovat extraligový hokej, zastupitelé ze zcela zřejmých důvodů nepodpořili. Ještě totiž opravdu není doba na něco, co má skutečně smysl a ta cesta je  pro všechny velmi obtížná.
Přitom není třeba vymýšlet nic převratného. Jenom co nejdříve najít majitele. Všude, opravdu všude kde se v poslední době něco nového v hokeji vybudovalo, to tak bylo. Pardubice, Vary, Chomutov, Liberec, Třinec – vždy za tím šel konkrétní majitel, který dokázal svojí vizi prosadit, byť se to nakonec třebas z podstatných částí postavilo z městských peněz. Ale stála za tím ta majitelova vize a tah na branku. A u nás? Co nový politik ve vedení města, to nový nápad a pořád dokola, od začátku.
A zde je druhá spojitost s fotbalem. Stejně jako u těch hokejových majitelů to přece bylo i s naším fotbalem. Když jej František Vaculík před mnoha lety ovládl, byl to pro něj hlavní úkol. Vyřešit stadion. Také byly ve hře různé alternativy – Modeta, styl Hoffenheim u dálnice. Nakonec zvítězil Spartak, udělal se generel, dlouhodobý projekt a podle něj se pořád jede, býť třeba pomalu. A i když se konečný stav může stát trochu megalomanský. Ale podívejte na Zlín v Evropě. Dostane jenom za účast 70 milionů a nemá kde hrát.
A právě to potřebuje náš hokej že všeho nejvíc. Už konečně najít svého majitele. Bez toho se to fakt rozumně nepohne, i když se nakrásně nakonec „cosi“ rozhodne.

16 komentářů k článku “Nejdůležitější je majitel.(Zimák……díl 7.)”

 1. VladimírV říká:

  Stručně shrnuto:

  Reálné řešení situace existuje. Pro hraní extraligy i pro údržbu stadionu. To je dobře. Privatizovat Duklu lze smysluplně pouze tehdy, když se najde privátní mecenáš, který zároveň získá majoritu vůči stadionu. Jedno jestli novému nebo „starému. Jenom diletant by uvěřil tomu, že zprivatizovaná Dukla si dál bude sahat pro štědré spolufinancování ze strany města.

  „Divit“ se nad tím, že si krajské „malé“ město dovolí přepych, mít celky ve dvou nejvyšších, divácky nejzajímavějších soutěžích, je nemístné. Toto je samo o sobě dobrou reklamou pro město i pro kraj. Věřím tomu, že se soukromý investor najde i pro činnost Dukly, potažmo výstavbu stadionu. Takový, který přestane mít obavy, že se konsorcium zastupitelů šprajcne a začne mu házet klacky pod nohy. Ano, přátelé starých pořádků nikdy podobnou velkou snahu neměli, důvod je jasný. Nikdo jim přece nebude hrabat v jejich písečku.

  Shrnuto, pokud Jihlava ztratí účast v vrcholových soutěžích v nejpopulárnějších sportech, stane se opravdu provinčním městem, kde bude nekonečným tématem kašna (Prior) na náměstí jako v Kocourkově.

 2. Fejinka říká:

  Tady je hlavní problém, že největší podnik na Vysočině, respektive oba dva v průmyslové zóně na Pávově (Bosch, Automotiv…)nesponzorují snad v Jihlavě nikoho. Když třeba budějovický Bosch sponzoruje tamní myslím hokejisty, nebo sponzoroval.
  Když byl ŽĎAS největší podnik na Vysočině, tak sponzoroval kompletní sport (až na malé vyjimky) celého Žďáru, ale to bylo za těch „blbých komunistů“.
  Pro Jihlavu to bude problém udržet obě vrcholné soutěže.

 3. Miroslav Tomanec říká:

  To bychom museli mít vedení města, které k této společenské odpovědnosti firem tyto zaměstnavatele směřuje…. Namísto planých keců s Číňany a Ukrajinci vyjet třebas občas do toho Německa nebo Rakouska, jejíchz firmy naše lidí jednak opravdu živí, ale také tam odvádí své zisky. Ovšem je třeba objektivně přiznat, že náměstkyně Mayerová bleskově vyjednala 300 tisíc​ pro malou jihlavskou kulturu, když pan primátor rozhodl , že tuto částku namísto toho předtím přidělí politickému prominentovi Pustinovi že Žďáru nad Sázavou…… Takže je vidět, že by to šlo.

 4. Standa říká:

  Vážený pane, v Pardubicích se nic nového nestavělo, pouze se několikrát rekonstruovala nynější Tipsport Aréna za takové peníze, že na ně by mohla být pomalu nová a ty 4 sloupy v rozích svědčí o tom, že vedení města přemýšlí skoro tak jako to jihlavské. Jediná šance a to znovu opakuji už po několikáté je postavení nové multifunkční arény na místě, kde bude zároveň možnost parkování, kapacitně pro tolik diváků, kolik budou požadovat extraligové předpisy a stoprocentně ve vlastnictví města. Protože pokud do toho Jihlava zatáhne soukromý kapitál, tak se případní nájemci a město na dotacích nedoplatí a až majitele, který nebude dělat charitu to v Jihlavě přestane bavit, tak prodá arénu Vietnamcům na tržnici a půjde o dům dál.

 5. Miroslav Tomanec říká:

  Standa : souhlasím, prosazují tuto alternativu a neustále tlačím vedení města, aby už konečně aktivně začalo hledat majitele. Ale velkým problémem zatím je, že v městském parlamentě ( tedy zastupitelstvu – 37 lidí) nás takhle smýšlí cca třetinka. Ostatní jsou v těch dvou skupinách jak jsem je popsal. No a v městské vládě ( tedy radě – 11 lidí) , tam jsou hlavně šťastní, že nemusí nic rozhodovat a mohou to zase odsunout na ty, co přijdou po volbách.A tak furt dokola. Dokud nepřijde opravdu nějaký majitel.

 6. VladimírV říká:

  Vážený pane Tomanče,

  každý ze 37 zastupitelů má svobodnou možnost se podílet na hledání strategického partnera nejen pro výstavbu či rekonstrukci haly, ale i vlastnictví či spoluvlastnictví Dukly. Tedy nejen kritizovat současnou koalici či radní za „průtahy“. Výsledek této snahy bude obrazem toho, jak to bude v Jihlavě v této oblasti vypadat. Jste přece zvolení zástupci občanů, tak chutě do toho. Držím palce.

 7. XXXXX říká:

  VladimírV: bod

 8. Miroslav Tomanec říká:

  Vážený pane Havlíčku, je mně líto, ale tentokrát jste úplně mimo. Především ten pojem – strategický partner. To už používáte snad jenom vy a pan primátor. U vás jsem ale předpokládal, že jste pořád v plné síle…. Nedokázal jsem a nedokážu si představit, co je pod tím pořád myšleno. Jestli to alibi, kterým předchozí vedení města skrývalo svojí nechuť předat klub do soukromých rukou, když po několik let viselo na stránkách magistrátu „výběrové řízení na strategického partnera…“ ve stylu – naval prachy a do ničeho nemluv. Nebo něco jako ta halasně adorovaná energetická společnost, která zkrachovala hned poté, co získala za své „strategické partnerství“ právo dodávat energie do zimáku a pár fandů do tarifu Duklák… Něčeho takového se opravdu účastnit nehodlám – je to naprosto stejně zbytečné úsilí, jako se pokoušet hledat u našeho pána prezidenta nějakou slušnost nebo úctu k ostatním.
  Takže chci věřit, že jste se jenom spletl ve výrazu a že vám jde o to samé co mně, tedy o privatizaci klubu.Pak vám ale musí být jasné, že nejvyšší orgán města je kolektivní orgán, a jestli ten odsouhlasí usnesení, že privatizovat se nebude, jako se stalo, tak je to pro těch 37 jeho členů prostě závazné. Tím se musí začít. Pravda, je to docela nadějné, pro bylo posledně to podpořilo 15 lidí, ale je to pořád málo.Ale samozřejmě tento návrh zopakujeme, protože to prostě musí být první krok. Ale i pak, když se konečně tohle po desítkách let prosadí, tak je vyloučené, aby řadový zastupitel, a ještě k tomu opoziční, v tom vedl bez patřičných oprávnění jakékoliv partizánské aktivity – všechno má své regule a privatizační proces je běh na dlouhou trať, je zapotřebí odborných kroků a pečlivou přípravu.Ovšem velice rád se zapojím, pokud důvěru dostanu.
  S investicí do haly je situace ještě horší. Jestliže k rozhodnutí o privatizaci klubu už chybí jen málo, tedy 4 hlasy, zde jsou zhruba početně vyrovnané tři zájmové skupiny a do voleb v příštím roce nedojde k žádnému posunu, že kterého by mohla vyústit jakákoli reálná nabídka pro investory. A to ještě první dvě alternativy jsou pro jakékoliv privátní peníze naprosto neatraktivní. Co chcete nabídnout – investujte do opravy starého zimáku uprostřed města bez parkování a komerčních ploch? Proč? Třetí alternativa by zajímavou mohla být, ovšem to by se namísto stávajících slohových cvičení a statisíce z veřejných peněz musela konečně začít reálně připravovat.Ovšem to za stávající politické konstelace nehrozí. Úkol je jasný. Dodržovat to do voleb.

 9. Miroslav Tomanec říká:

  Oprava…..dozdržovat to do voleb.

 10. VladimírV říká:

  Vážený pane Tomanče,

  nechci rozpoutávat bezobsažnou přestřelku. Nicméně, nelíbí se mi styl: „To oni“. Už proto, že se celý problém táhne už několik volebních období s různou skladbou volebních koalicí, mimo jiné i za spoluúčasti Forum Jihlava, jehož jste byl a jste neformálním vůdcem. Pojem „strategický partner“ je přesným vyjádřením toho, co Dukla, potažmo zimní stadion potřebuje jako sůl. To prosím nezlehčujte.

  Jak to vidím já. Žabomyší války, které vedou některé skupiny v jihlavském zastupitelstvu, jsou jednou z příčin minimálního zájmu investorů. Ano, je zde frakce, která by chtěla mít Duklu „pro sebe“ a pokud možno i tučnou provizi z realizace megalomanského projektu, nad finanční možnosti města. No co, jsou to výdaje, za které nenesou tito lidé žádnou osobní odpovědnost. Na druhé straně, pokud jde v této chvíli primárně o investice do stadionu, nelze zapomenout na fakt, že se Dukla dostala do hledáčku zájmu těch, kteří ví, co je to síla reklamy (v tomto případě své prezentace na televizních obrazovkách při přenosech z extraligy). Já osobně bych zainvestoval do těch, co dokážou sportovce „prodat“. Ovšem pozor, stylem, aby se z nich nestaly figury byznysu a z pojetí jihlavského hokeje se vytratila nepochybná snaha hrát srdcem. Dobrým příkladem budiž Brno. Těšit se na to, že se Dukla v lize ohřeje jednu sezónu, to Vás snad nemůže ani napadnout. Shrnuto. To vše chce čas a hlavně přijmout za své, že problém stadionu, potažmo Dukly, je srdeční záležitostí všech, opakuji všech zastupitelů.

  Nehřešte prosím na potvrzení Vašich slov, že se problém odsune na další volební období. To není nic špatného, pokud se najdou zastupitelé, kteří moudře skloubí efekt stadionu s citem pro rozvoj města.

  Zdraví Vladimír Havlíček

 11. Miroslav Tomanec říká:

  No konečně trochu reálnější pohled, pane Havlíčku! Sice jste pořád nevysvětlil co to vlastně je ten strategický partner, jestli je to pro vás totéž jako pro mně majitel, ale budiž ! Dovysvětlime si to až se zase potkáme.
  Zároveň jste odpověděl na otázku, proč už nejsme součástí koalice. Nejde přece být donekonecna ve vedení, ve funkcích s někým, kdož se pouze tváří, že změny chce a ve skutečnosti je sabotuje! No a mně docela dlouho trvalo, než jsem pochopil, že žádnou změnu vlastníků tihleti lidé vlastně vůbec nechtějí….
  S ostatními věcmi co píšete souhlasím, jenom odkrývate tu šíří a složitost celého problému. Až na ty vaše hraběcí rady, ohledně těch „žabomyších válek“ .To mně prosím poraďte, jak já bych se třeba se svými názory mohl na něčem v této oblasti být schopen se domluvit s takovými pány Výborným nebo Kodetem, kteří otevřeně hlasují proti privatizaci? Ti ostatní odpůrci se aspoň decentně zdrželi hlasování, aby se k té „frakci“ jak o ní píšete, nehlásili tak příliš okatě….

 12. Miroslav Tomanec říká:

  TOHLE JE PŘESNÉ ZNĚNÍ ZDŮVODNĚNÍ NAŠEHO NÁVRHU NA PRIVATIZACI HC DUKLA s.r.o. KTERÝ TĚSNĚ NEPROŠEL (chyběly 4 hlasy). ZATÍM. PŘÍŠTÍ PONDĚLÍ TO OPAKUJEME. Zdá se vám na tom něco závadného pane Havlíčku?

  Zastupitelstvo města stojí před důležitým rozhodnutím o největší investici v historii města v souvislosti s nevyhovujícím stavem Horáckého zimního stadionu. Tato investice je natolik velká, že přesahuje možnosti rozpočtů jednotlivých dotčených let a úvěrových možností města bez toho, aby nebyly výrazně narušeny další důležité investiční potřeby města a jeho občanů. Proto je nezbytné hledat pro tuto i související investice další partnery, například v soukromém sektoru. Aby byly vytvořeny elementární podmínky pro vstup soukromého kapitálu do této investice, je třeba ji propojit s jednou z klíčových a atraktivních aktivit zde probíhajících, tedy profesionálním ledním hokejem.

  Město Jihlava, tedy přeneseně všichni jeho občané, by dlouhodobě nemělo vlastnit profesionální hokejový klub. Úloha samosprávy takto není definována a není to ani spravedlivé vůči podstatné části občanů města. V ustanovení § 2, odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích je vymezena role obce totiž takto: Obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o všestranné potřeby svých občanů…

  Dlouhodobým 100% vlastnictvím profesionálního hokejového klubu a případnou budoucí neúměrnou investicí bez dalších partnerů do vytváření podmínek pro profesionální hokej je tento základní princip rovnosti a všestrannosti významně narušen ve prospěch jedné úzké skupiny obyvatel.

  Taková situace, tedy aby město dlouhodobě vlastnilo obchodní společnost s takovýmto jednostranným zaměřením na profesionální sport, není v žádném z jiných 29 hokejových profesionálních klubů naší země. Bylo jistě na místě, že po odchodu armády z této aktivity se město postaralo o pokračování činnosti v té době nejúspěšnějšího klubu naší hokejové historie a navazujících mládežnických týmů. Ovšem vždy bylo deklarováno, že se jedná pouze o dočasný stav, že vývoj ve vlastnických vztazích bude pokračovat, po mnoho let však nedošlo k žádnému hmatatelnému posunu.

  Je tomu tak také proto, že přes obecně vyjadřovanou vůli po privatizaci společnosti nebyly nikdy činěny aktivní, odborné a systematické kroky k dosažení nového stavu, z čehož tedy logicky vyplývají současné, dlouhodobě nezměněné vlastnické poměry této společnosti což rozhodně není v zájmu podstatné většiny občanů města.

 13. VladimírV říká:

  Vážený pane Tomanče,

  děkuji Vám za exkurz Vašeho pohledu na ideu řešení situace kolem ZS a hokejového celku Dukla Jihlava. Nemíním Vám udílet žádné knížecí rady, to nemám ve zvyku, dovolím si pouze toliko:

  Souhlasím, že v kruhu zastupitelů existuje některých lidí, kteří si nechtějí vzít svoji hračku. Nedovolím si je jmenovat. Pouze dodám, že je rozdíl „mít na triku“ investice města a tedy i být v dané oblasti „tátou svatby“ a nebo být šedou eminencí a v závětří problému tahat za nitky. Myslím tím pana Výborného, do kterého se trefujete. Po hříchu, i jeho odbornost zde hraje roli, radniční „učitelování“ za ní nepovažuji.

  Námět, který prosazujete je velkolepý, avšak jde o velmi riskantní tah. Bez toho, že byste předložili na talíři CV soukromého vlastníka Dukly, proč ne, je to pro Vás jediné správné řešení. Za kterým se skrývá riziko, že radnice, která se zbaví majority ve vlastnictví klubu, najednou nebude mít potřeby ho dotovat dosavadním způsobem a nový vlastník se zachová jako rozumný byznysmen a klubu se případně jednoduše zbaví. S výsledkem, že ne úzká skupina obyvatel, ale Jihlava konečně dosáhne statutu ne krajského, ale provinčního města, jehož hlavní atrakcí bude vedle ZOO dění na náměstí ve stylu Kocourkov, které bude řešit „podobu kašny“. A máme tu znovu pojem „strategický partner“. to je takový partner, který by se stal zárukou toho, že 60 letá sláva Dukly a tedy i Jihlavy nepůjde do kopru.

  Odmysleme si vlastní klub a máme tu hlavní finanční problém, a to je existence sportovní haly. Ano, zařízení hodného krajského města (škoda, že neexistuje standard vybavení metropolí krajů, kde se ukazuje, že Jihlava je mezi nimi Popelkou. Jsme u prvního možného strategického partnera, a to je Kraj Vysočina, který by měl mít zájem na rozkvět své metropole. Ne způsobem, že bude prosazovat např. zpevněnou dráhu jako požadavek velmi úzké skupiny lidí, dalo by se je i jmenovat, ale který by měl mít materiální zájem podporovat rozvoj sportu na Vysočině. Samozřejmě společným tlakem na spoluinvestory ze strany podnikatelské veřejnosti, firmami, které v kraji sídlí. O případném pozitivním přístupu státu nemluvím, i tam je kousek řešení financí na budování haly.

  Skončím tím, že slibům typu „zprivatizujme klub a město bude dál blahosklonné k jeho spolufinancování “ málokdo uvěří a proto se našlo dostatek moudrých lidí v zastupitelstvu, které tento krok zatím neodsouhlasilo. Ne v zájmu úzké skupiny fandů Dukly, ale jistoty její existence jako přinejmenším dobré reklamy města.

  Zdraví Vladimír Havlíček

 14. Miroslav Tomanec říká:

  Aha, takže zpátky do reality, tady se zásadně rozcházíme. Strategický partner není pro vás to co je pro mne majitel. A tím já se zabývat nechci a nebudu, jak jsem již výše psal. Protože to nic neřeší. Ano – připouštím – mohl by to být ten Kraj Vysočina – ovšem bohužel ta doba na to už je pryč – když v čele obou institucí tedy kraje i města, stály stejné strany, panovaly téměř bez omezení a mohly si to rozhodnout. To už se dneska asi nepodaří.
  Náš pohled na celkové řešení je tedy diametrálně odlišný – vy preferujete jakousi pofidérní „jistotu“ pod křídly města a další nekonečné pasivní čekání na jakéhosi imaginárního strategického partnera, který pořád nepřichází. Já si myslím že tato aktivita jako celek, tedy profesionální hokej, do městského vlastnictví nepatří a chtěl bych co nejdříve zahájení aktivního privatizačního procesu na jehož konci budou jiné vlastnické vztahy, tak jak je tomu ve všech ostatních klubech naší země nebo v jihlavském fotbale.
  Tak uvidíme co převáží

 15. VladimírV říká:

  Vážený pane Tomanče,

  trochu Vás poopravím. Hledání strategického partnera souvisí s jistotou existence klubu v Jihlavě a rovněž s efektivní investicí do ZS. Tedy na rozdíl od Vaší vize bezpodmínečné a pokud možno co nejrychlejší privatizace klubu žádná pofidérní jistota. Nikde netvrdím, že by měl být klub ve vlastnictví města, říkám toliko, že do doby nalezení s t r a t e g i c k é h o p a r t n e r a, čili někoho, kdo dokáže pro Jihlavu klub nejen udržet, ale zajistit jeho rozvoj, aniž by tento byl nutně závislý na financování pouze ze strany města, jsou myšlenky na privatizaci Dukly v rovině snů. Kdo hledá, najde.☺

  Vladimír Havlíček

 16. Miroslav Tomanec říká:

  Tak teď už jsem pane Havlíčku z vašich myšlenek a názorů úplně paf. Nerozumím.. To znamená, podle vás, že nejprve je tedy nutné najít strategického partnera, pravděpodobně tím způsobem jako dosud – tiše sedět v koutě a čekat až se objeví blázen, který jen tak nasype do naší Dukly desítky milionů, a pak je třeba možné tedy klub zprivatizovat ? Tak to mně naprosto uniká smysl proč by to kdo dělal…a taky proč se ten kouzelný strategický partner neobjevil v předchozích desetiletích….Vy byste si s naším panem primátorem notovali, máte totiž úplně stejné názory…A na to já říkám​ třebas – no ale nelze přece na toho Mesiáše čekat donekonečna, ne ? Je třeba zkusit něco jiného, když to furt nejde

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I