Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Přidat, nebo ne?

Petr Klukan | Úterý, 29. 8. 2017 v 9:30

Pracovníci ve školství by chtěli přidat. Ostatně jako pracovníci ve zdravotnictví, vnitru, nebo úředníci na ministerstvu dopravy či zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty. Proč ne, když na to bude stát mít. Jinými slovy, když na to od podnikatelů a všech, co pracují, vyberou dostatek peněz.

Co ale není úplně fér, je volání o přidání před volbami. Jak se asi politici zachovají? Budou slibovat: Ano, přidáme, máme to v plánu, zdroje jsou… Strana, která by řekla: Počkejte, na to teď nemáme, by si pod sebou podřízla větev a padla na zadek do nevolitelných čísel. A tak vlastně slibovat „musí“ všichni. Rozdíl snad bude jen v umírněnosti vyřčených slibů.
Voláním po penězích krátce před volbami tak tlačíme politiky do kouta. Když pak sliby nesplní, klademe jim to za vinu. Na druhou stranu je pravdou, že některé strany touhu po větším výdělku lidí v kampaních rádi využívají. Už teď se z vlády ozývá, jak chtějí těm a těm finančně přilepšit. Až to vypadá, že se někteří politici se řídí heslem: Nikdo na světě vám nemůže dát, co já vám dokážu slíbit.

17 komentářů k článku “Přidat, nebo ne?”

 1. Storm říká:

  Někdo by se měl konečně zamyslet nad tím, jestli jsou důležitější rozumné finanční podmínky pro učitele, zdravotníky a další oproti spoustě rozházených peněz na předražené nesmysly.
  Pokud by veřejné zakázky halda ingnorantských úředníků řešila efektivně a hospodárně vůči státu / nám, tak je na potřebné prostředků dost.

 2. Svatopluk Beran říká:

  Určitě přidat minimálně to co pravice zákony ukradla učitelům, zdravotníkům, policii, hasičům, lidem v sociálních službách, důchodcům a přelila za krize do balíčků, ze kterých nám během krize přibili další miliardáři a stamilionáři. Dále přidat minimálně výši inflací od té doby. Společnost vydělává každý rok víc a víc, s tím by měl růst i reálný příjem obyvatelstva. Pokud to tak není a reálný příjem se zvyšuje pouze omezenému počtu lidí, je v tržní společnosti něco špatně. Na HDP makají všichni, samo od sebe neporoste. V tržním systémum, kdy centrální banky vedou k dvouprocentní inflaci za pomoci komerčních bank, které připravují a vymýšlejí dluhy pro obyvatelstvo aby se ekonomika točila, nesmí být možné, aby z toho měl profit jen omezený počet občanů.

 3. Venca říká:

  Proboha, co je špatného na dvouprocentní inflaci ? Samozřejmě, hlavním důvodem inflace je zvyšovaní objemu peněz, jak se píše i v učebnicích ekonomiky pro první ročník obchodní akademie – a centrální banka v posledních letech kvůli fixaci kurzu eura objem peněz v ekonomice zvedla celkem slušně, ale pozitiva jednoznačně převažujou. Až nebudeme podřízení exportu (a to si neumím představit, jak byste chtěl v naší montovně dokázat), můžeme si určitě nulovou inflaci dovolit. Osočovat naši centrální banku (a její spolupráci s bankami komerčními) není zrovna moc košér. Spíš byste se měl podívat na neviditelné věci, jako třeba chování státních podniků typu ČEZ, Česká Pošta atd. – které se na růstu ISC a potažmo tedy výši inflace nemalou měrou podílejí. Jenže zatím všechny vlády bez rozdílu prostřednictvím těchto podniků lidem vytahovaly a vytahujou ty peníze, které jim s velkou pompou zdánlivě rozdávají. Je to něco jako když je slavnostně zrušen 30ti korunový poplatek za návštěvu jihlavské nemocnice a druhý den se zavede padesátikorunové parkovné 🙂

  Tady má šéfredaktor v podstatě pravdu – lidem se napříč politickým spektrem bez rozdílu slibuje buď nesplnitelné, nebo něco, co v důsledku znamená naopak pohoršení. Ale nejrůznější pojídači koblih to ochotně a radostně akceptují, takže je vlastně všechno v pořádku.

  Třeba potrhlá sufražetka Marksová a její zvýšení minimální mzdy. Co bude jediným výsledkem ? Přestavba v Tescu, kde ubyde pokladen s živejma bábama a přibyde pokladních automatů. A ty živý báby skončí jednoduše na pracáku a stát jim bude muset platit podporu. Naprosto úžasná a kontraproduktivní socanská politika, které ale plebs ochotně tleská.

 4. FL říká:

  To Vence: Skvěle napsané,jen bych dodal:
  ..a Beran.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Centrální banky byly zavedeny aby neklesale hodnota měny a byly eliminovány krize, které probíhaly před začátkem 19 století. Nic takového samozřejmě při tomto systému dvouprocentní inflace nejsou schopny zajistit, protože samy cíleně hodnotu měny inflací ředí. Typickým případem je FED a na něj přes dolar navázany všechny ostatní centrální banky evropskou ECB nevyjímaji. FED jak všichni víme vznikl za podivných okolností právě k odstranění krizí a udržení hodnoty dolaru v roce 1913. Od té doby do do roku 2010 ztratil 93 procent své hodnoty. To že si někdo myslí že je to systém nejvhodnějš pro budoucnost světa a nikdy nenahraditelný, jen svědčí o schopnosti některých občanů reálně přemýšlet. Tento systém počítá s tím že je stále někde volná zem a suroviny kterých se lze válkami domoci a dvoprocentní západní celosvětová inflace bude mít stále své ředěné měny čím dopňovat. To samozřejmě vyhovuje minimálnímu procentu občanů světa, asi 5procentům, které vlastní kolem 80 procent světovho bohatství a ostatním občanům světa přináší bídu, chudobu a smrt. Naše zem se v přístupových protokolech do EU zavázala že zdravotní vymoženosti nebudou cíleně vytrženy.To že sami nemocní přispíval u nási za parvicových vlád na druhé nemocné poplatky, je na začátku třetího tisíciletí je stupidita největší. Vybraných pět miliard není to co nám chybí, problém je někde úplně jinde. Nejen v zakonzervovatelnosti světových elit v osobní potřebě řídit svět podle sebe, ale i v hlouposti a neschopnosti si uvědomit skutečnou realitu dnešní omezené střední vrstevy světa, (nejen u nás a na tomto blogu), která si sama sebe představuje jako elitu. Konzerva zůstane vždy konzervou, a opakování o Kalouskových koblihách nejsou důkazem matky moudrosti, ale spíš výrazem životní jednoduchosti a omezenosti v přemýšlení, jak to bude asi za pár desetiletí se světovými surovinami, až nebude kde vykrádat. No, Vencové jistě dodají své děti a vnuky i na válku s Ruskem o Sibiř. Zatím postačí když budou tito Vencové provádět explantační prohlídky na americké bojové technice, kterou si zapoměli naši militantní přátelé v Rančířově po průjezdu své techniky do Rumunska, Bulharska a zpět do své poválečné Německé okupační zony. Skutečností je že se to děje za socanské vlády a bez jakékoliv zvěřejněné smlouvy o dočasném umístění americké vojenské techniky na našem území.

 6. Venca říká:

  Verbum Domini – deo gratias…

  Nejlepší obranou je útok, chápu.

  Konzervu by ale opravdu zajímalo co je momentálně špatného na dvouprocentní inflaci u nás. Zvláště když muklové od Bosche, Volkswagenu, TCPA a dalších volají po srovnání platů se západem. Otázka pro chytré hlavičky, co mají FED a ECB v malíčku – když se v krátkém časovém úseku srovnají platy s Německem, tak inflace u nás bez jakéhokoliv přičinění české či evropské centrální banky výrazně skokově (myšleno samozřejmě jako RPY)

  a) stoupne
  b) klesne
  c) nezmění se

  ? 🙂

 7. Svatopluk Beran říká:

  V žádném případě nejde o krátký čas. Tenhle finanční systém neomezených možností centrálních bank a na ně napojených komerčních bank, které přes vymýšlené dluhy a schopnou ekonomickou kondici toho kterého státu, někdo začal budovat před sto lety v domnění že bude fungovat navždy. Nic není navždy. Jen je potřba se toho nebát. Všechny tři odpovědi a,b,c, mohou být položeny právě jenom v tomto systému a mají samozřejmě i svou racionalitu v tomto systému, pokud se jedná krátý časový úsek. Je vidět Venco že představa chytré ELITY ti nechybí. Samozřejmě tvé osobní sebeuspokojení respektuji. Já tady píšu o tom že je potřeba tento finanční systém postupně bourat a budovat něco jiného co bude bez válek, vraždění, pocitů nadřazenosti a to samozřejmě ve vyrovnávání a přeměně v delší časovém úseku. Jen je potřeba s tím začít. S konzervama vychovanýma Friedrichem Augustem von Hayekem 🙂

  Já jsem spíš pro Keynese a ještě nějakou vyšší a promyšlenější nadstavbu ve smyslu citace – z wikipedie – ,že vhodným ekonomickým systémem je volná emise měn založena na dohledu a úsudku občanů. Hlavním praktickým důsledkem zavedení takového systému je, že se občané můžou aktivně bránit nekontrolovatelnému znehodnocování svých úspor vládami a bankami. Zároveň je tím zcela eliminována možnost provádět cokoli, co by se dalo nazvat měnovou politikou. Pokud není možné centrálně řídit ekonomiku, není možné donutit všechny subjekty v ní, aby ve stejnou dobu udělaly stejnou chybu. Pravděpodobnost globální krize je v takovém systému mnohem menší, než v systému s centrální bankou. Ve své knize Soukromé peníze/Potřebujeme centrální banku? tyto na první pohled šíleně vypadající myšlenky velmi podrobně rozebírá a ukazuje, že vůbec tak šílené nejsou. (Tvrdit dnes, že nepotřebujeme státní peníze, je něco podobného, jako ve středověku tvrdit, že nepotřebujeme státní náboženství.) Ukazuje i historické příklady, kdy byly takové měny zaváděny (vždy se jednalo o reakci lidu na silné znehodnocování vládních peněz a vždy byly tyto snahy nakonec krvavě potlačeny).

 8. Svatopluk Beran říká:

  S konzervama vychovanýma Friedrichem Augustem von Hayekem to nepůjde nikdy 🙂

 9. Venca říká:

  Ano, děkuji, to je opravdu přímá odpověď.

  Zeptám se tedy zcela konkrétně POTŘETÍ :

  CO je špatného na dvouprocentní inflaci, jestliže chcete rozšířit tzv. střední třídu (zmenšit rozdíly mezi nízko a vysokopříjmovými občany – s čímž já mimochodem plně souhlasím) v prostředí ekonomiky, zcela závislé na exportu ???

  Nebo snad chcete ve střednědobém horizontu vyhnat otrokářského Bosche, automobilky, Arcelor a věnovat se pěstování brambor ?

  Opravdu mě udivuje, jak si neomylně škatulkujete lidi, o nichž a jejich názorech vůbec nic nevíte.

 10. Berka říká:

  Já inflaci a centrálním bankám houby rozumím a nevím pořádně o čem je řeč. Ale chápu, že pan Beran a třeba Jan P jsou prostě idealisté. Když si budou chtít koupit nové auto (počítám že pan Beran mi namítne že v naší republice, kde bují chudoba a okrádání si nové auto běžný občan dovolit nemůže), tak prostě budou chtít aby to byl velký prostorný kombík co bude vypadat jako sporťák, bude silný a rychlý, přičemž ale musí mít motor do litru (kvůli pojištění), spotřebu ve městě tři litry na sto a samozřejmě by to měla být čtyřkolka, nejlépe s otevírací střechou. A hlavně – musí to mít recyklační systém, kdy při couvání bude přibývat benzín v nádrži…

  Společenský řád bohužel hledají s podobně nerealizovatelnými parametry. Tím jim ale jejich utopismus nijak neberu a plně ho respektuju.

 11. franta pulpytel říká:

  Pane Bernarde Vy byste takový auto nechtěl?

 12. franta pulpytel říká:

  Pane Klukane pokud Vám neušlo tak učitelé chtějí přidat peníze od současné vlády a ne od budoucí vlády.

 13. petr klukan říká:

  Frantovi: Ano, před volbami se rádo přidává. Proč asi? A slibuje, že po volbách to bude ještě lepší…

 14. Jan P. říká:

  1.září protestovali učitelé i za nás.

  Supr článek(My všichni školou povinní) na Alarmu od pedagoga a člena Strany Zelených Pavla Himla.

 15. Svatopluk Beran říká:

  CO je špatného na dvouprocentní inflaci. Již jsem vám dvakrát odpověděl a mohu přidat další důvod. Jako nápad to není špatné, akorát že převážnou výhodu z toho má pár vyvolených a ta střední třída roste jen na tom co těm pár vyvoleným upadne od huby. Kdyby šel profit z tohoto systému převážně společnosti, neměl bych s tím asi takovej problém, ikdyž to problém spřemírou spotřeby surovin přináší. Veškerý nárust ekonomiky totiž není postavený na kvalitě a výdrži výrobků, nýbrž na kvantitě a zrychlujících inovacích, jenž doslova drancující světové zásoby obnovitelných i neobnovitelných surovinových světových zásob. Nevím jestli jste například informován o tom, že už žijeme všichni vlastně „na úvěr”. – Citace – V minulém roce byly přírodní zdroje, které Země dokáže za jeden rok obnovit, vyčerpány o šest dní později. Každým rokem se počet „soběstačných” dní zmenšuje. V praxi vyčerpání přírodního bohatství znamená, že lidstvo vyprodukovalo více uhlíku, než oceány a lesy dokážou absorbovat, chytilo více ryb, pokácelo více stromů a spotřebovalo více vody, než dokáže planeta za rok obnovit. Od roku 1977, kdy tento den připadal na 1. listopadu, je rozdíl již celých 91 dní. V každé zemi připadá Overshoot Day na jiné datum. Nejhorší jsou v tomto ohledu Australané, Kanaďané a Američané, kteří své přírodní zdroje vyčerpali již v březnu. V České republice připadl tento den na 28. dubna. Naši ekonomiku a schopnost ji posouvat tak vlastně nevědomky táhnou nejzaostalejší země. Nejsem proti pokroku, jen by měl mít v zájmu přežití příštích generací rozumný a korigovaný postup. O tento korigovaný postup však nemají zájem světové elity ovládající cílenou dvouprocentní inflaci. Ta sice tištěním nových nekrytých peněz (převážně dluhopisů) šroubuje ekonomiku a tím narůstající bohatství převážně omezené skupiny občanů světa, ale většině ostatních a jejich potomkům nechává pro jejich průběh života v ruce ČERNÉHO PETRA. K čemu jsou různé politické vlády, směry a názory, když pár lidmi nevolených bankéřů ( americkým ekonomickým systémem ze začátku dvacátého století) rozhodne například o dotaci pro vývoz, (tištěním dluhopisů pro nákup eur, čímž vědomě snižuje hodnotu měny), nebo naopak zvyšováním úroků blokují ekonomiku, aby mohli vytištěné peníze opět stáhnout z oběhu za příhodných podmínek a hodnotu měny přtvrdit. V obou dvou případech pak miliardy z těchto recesí a krizí končí převážně za nehty těm, jenž to celé organizují. Někteří redaktoři pak v dnešním rádoby svobodném světě, (svobodném na ústní projevy, ne však ekonomické svobodě), akorát píší o tom jestli po vytištěných prostředcích směny a nastartování ekonomiky, mají vedle nejbohatších, také ostatní občané nárok na radikálně lepší sociání, zdravotní, důchodové či jiné životní požitky.

 16. Venca říká:

  Aha… takže byste chtěl u nás mít dvouprocentní deflaci a zároveň bojovat s chudobou ? No, to je skoro na nobelovku…

  Vy máte své vyčtené pravdy a svaté přesvědčení, které vám nikdo žádnými argumenty nevyvrátí. Ale protože je to zajímavá problematika, tak to rozvedu alespoň pro ostatní. Ona totiž Wikipedie a utopistické knížky nejsou všechno. Jasně – díky inflaci se u nás prý zvyšuje chudoba, vždyť přece inflace znamená zdražování…oblíbená a stále omílaná hovadina. Možná byste se měl podívat co inflace vlastně je a z čeho se určuje. Vliv inflace na různé příjmové skupiny přece není horizontálně konstantní, ale naopak silně progresivní. Pokud dojde třeba ke zdražení elektrické energie (třeba díky debilním fotovolto dotacím), projeví se to samozřejmě na míře inflace. Zdánlivě všem stejně. Ale mají ti nejchudší doma vyhřívaný bazén, nebo klimatizaci ? Obvykle ne. Tudíž se jich to dotkne méně, než těch s vysokým standartem. Ale samozřejmě to výrazně dopadne i na ty chudé a skromné, protože svítit a topit prostě musí. Ovšem pokud třeba vláda zvýší spotřební daň u alkoholu (aby mohla alespoň částečně splnit to co nereálně naslibovala voličům), na míře inflace se to též projeví docela významně. No a pokud budete pracovat jako noční vrátný za deset čistého, budete chlastat tulamorku – nebo si dáte večer jedno kauflandový pivo ? A když dokonce nebudete chlastat vůbec, tak se vás (říká se tomu taky někdy osobní inflace) tenhle růst indexu spotřebitelských cen naprosto nedotkne.

  Prostě to rozhodně není tak, že když by byla každý rok pětiprocentní inflace a vy nikdy nedostali přidáno, že budete za deset let makat za polovičku, než dneska. Pozitiva mírné inflace (a zatím nikdo nedokázal opak) z ekonomického hlediska převažují nad jejími negativy. Bavíme se samozřejmě o střednědobých horizontech.

  Stačí se podívat na čínskou ekonomickou mašinu, která sice pořád ještě mete jak o život, ale pomalu a znatelně se jí začíná přehřívat kotel.

 17. Fejinka říká:

  Těm učitelům to přejme. Jsou to nejhůře placení vysokoškoláci v tomto státě, kde kdejaký „ajťák“ se střední školou má daleko více. Tyto mizerné platy se táhnou již z dob minulého režimu a tady ten současný tomu dal korunu, hlavně za pravicových vlád. Když se po dlouhé době zvedly tarifní tabulky, tak se okamžitě snížilo osobní ohodnocení a bylo opět vymalováno. O nějakých benefitech se jim může jenom zdát. Ne, jak tomu je např. u represivních složek. A to, aby se báli pomalu chodit do práce, co jim tam naše nová, Havlova mládež, vyvede.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I