Blog Jihlavských listů

Aleš Urban
151- Jsem třicátník, narozen v Jihlavě. Město je pro mě srdcová záležitost. Člen politické strany ČSSD, která by neměla zapomínat na slovo sociální ve svém názvu. Zajímám se o sociální dění ve městě.

Žijeme si tu přímo hvězdně

Aleš Urban | Pondělí, 9. 10. 2017 v 13:31

Existují neziskové organizace, které umí pomáhat. Žádají si přitom o dotace na provoz a při podání žádostí musejí doložit řadu dokumentů. S tím je spojená také řada kontrol. Vždy musí doložit potřebné, a to doslova každou korunu. Po všech těch kontrolách musí ještě vystavit výroční zprávu. V jejím obsahu se můžeme dočíst, kolik financí a od koho získaly. Kromě pomoci a papírování leccos ještě stihnou. Třeba pořádají tradiční a návštěvníky oblíbené akce. Nic však nejde hned. Za těmito organizacemi většinou stojí lidé, kteří mají nejenom praxi v oboru, ale hlavně se těší dobrému jménu.

Mince má ovšem dvě strany, a tak tu máme ještě hvězdnou nadaci, v Jihlavě jedinou. Pro tu však platí jiná pravidla. Ano, nezveřejňuje výroční zprávy, ano, nemá transparentní účet, ano, nedozvíme se, kam veškeré dary jdou a ne, nemáme nárok se to dozvědět.

Bohužel nám musí stačit věta, že veškeré finance jdou na pomoc potřebným. Hlavně moc neblábolit. Tečka.

7 komentářů k článku “Žijeme si tu přímo hvězdně”

 1. VladimírV říká:

  Pane Urbane.

  Když už chcete prát špinavé prádlo jménem neziskovky, ta prosím pořádně. Víte, výroční zprávy, výkazy další „důkazy“ o bohulibé činnosti některých z nich se dají vytvořit, aniž by se cokoliv hmatatelného ve prospěch potřebných dělo. Horší je to, kdyby se zjišťoval, tedy ti, co ony výkazy požadují, měli schopnost, lépe řečeno sílu, zjistit skutečný efekt poskytnutých dotací. Pak byste třeba pochopil, proč se neziskovky oprávněně ocitají v nemilosti většinové společnosti.

  Óóbr proces nad poskytnutými 10 tisíci ve prospěch jihlavského Gulášfestu, potažmo poukaz na angažování jihlavského ANO na této akci, bohužel nejen této strany, který se spustil, je víceméně úsměvný. Zvláště pak, když sám primátor, váš spolustraník, hodlá celou trapárnu elegantně ukončit.

  Holt, volby jsou za dveřmi, je třeba se trochu přiživit na ničení politických protivníků. Ale prosím, ne tak útržkovitě.

 2. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  Ne, pane Havlíčku. Tentokrát absolutně nemáte pravdu. Každý příjemce veřejných peněz má ve smlouvě uvedeno, že tam, kde jsou ty peníze určené, nebude probíhat žádná agitace ani propagace politických stran. A kontroluje se to a vyžaduje se to. Jak to, že někde to platí a u vyvolených ne? A pan Faltus, čelný představitel této partaje, se ještě chlubí, kolík tam rozdali Babišovych snářů. A hrdě se nechá vyfotit s čepičkou PODLE PRAVIDEL. A první ty pravidla pošlape.Tentokrat jste se svou rétorikou úplně vedle.

 3. Venca říká:

  Taky bych řekl. I kdyby to ve smlouvě nebylo, považoval bych to minimálně za nevhodné.

 4. Fejinka říká:

  Drtivou většinu neziskovek zrušit!!!

 5. VladimírV říká:

  Pane Tomanče,

  vrtá mi hlavou, kdože to byl v tomto případě onen příjemce veřejných peněz. Že by oněch 10 tisíc bylo poskytnuto stánku hnutí ANO? Když ano, tak komu dalšímu? Např. hudebnímu doprovodu nebo návštěvníkům, že si mohli užít atrakce gulášfestu? Ale abych ze sebe nedělal hlupáka. Peníze byly vydány na veřejný účel. Že se na tom přiživily některé politické subjekty, se nedivím. Je přece před volbami a kandidáti voleb do PS ukazují své obličeje i u jiných akcí, které jsou dotované. Takový už je holt život.

  Zkuste se se svými politickými protivníky vypořádávat jinak než na veřejnosti. Pak se vyvarujete jejich případných negativních reakcí. Být kritikem je bohulibá věc. Nicméně, když jste byli (Forum) u vesla, nezaznamenal jsem bohužel nějaká velká pozitiva v dění ve městě. Což ve výsledku, a to je jen dobře, znamenalo konec bývalé koalice.

  Mějte hezký podzim a šťastnou volbu. Zdraví Vladimír Havlíček

 6. Aleš Urban říká:

  Jde o to, že akce byla zneužita. Politicky. Proč tedy dostala zpětně dar? V tomto musím souhlasit s panem Tomancem. Pravidla by se neměla ohýbat.

 7. VladimírV říká:

  Souhlas,

  stalo se. A to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Propříště. Politici by si měli dát pozor, aby se náhodou nevyskytli na dotované veřejné akci. Hlavně pak před volbami. Zvláště pak ti z ANO.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I