Blog Jihlavských listů

Jaromír Kalina
143- Absolvoval Fakultu chemické technologie na VŠCHT v Praze. Působil jako výrobní ředitel a sládek Pivovaru Jihlava. Od r. 2014 do června 2019 náměstek primátora Jihlavy pro majetek a IT, v letech 2013-17 krajský předseda KDU-ČSL. Zastupitel města Jihlavy a Kraje Vysočina. Ženatý, čtyři děti, žije v Jihlavě. Přezdívka: Jack. Jeho pivovarnické hesla: "Dej Bůh štěstí!"

Ponižující fronty na kotlíkové dotace

Jaromír Kalina | Pondělí, 23. 10. 2017 v 18:10

Kraj znovu selhal v zajištění důstojných podmínek pro žadatele kotlíkové dotace. Podle mě je ve 21. století ponižující, aby žadatelé stáli v noci frontu před krajským úřadem v Jihlavě – jako tomu opět bylo v noci z 19. na 20. října. Proto vyzývám k odpovědnosti toho, kdo tuto situaci znovu nechal dopustit.

Byl jsem ke svému názoru k tomuto tématu vyzván obyvatelem, který tuto zbytečnost už víckrát viděl z nedalekého domu. Zastavil jsem se přímo na místě a z přítomných jsem cítil bezmoc a zoufalství. Bylo docela chladno, a tak jsem chtěl aspoň dojít uvařit kafe nebo čaj do našeho zastupitelského klubu na krajském úřadě, ale elektronické zajištění objektu mě tam v tu dobu nepustilo. Ale přece není možné, aby třeba starší člověk z Novoměstska, který tu nemá známé, stál venku celou noc bez možnosti toalety či základního občerstvení, respektive podstupoval tuto ponižující formu podání žádosti.

Situace z předchozích vln kotlíkové dotace se opakuje a právě starší lidi zejména z venkova nemají možnost žádost doručit přes datovou schránku anebo o tom vůbec neví. Navíc ani při vystání celonoční fronty nemají jistotu, zda dotaci získají. V době elektronizace veškeré agendy kraj musí nalézt jiné řešení, jak se této nedůstojné situaci vyhnout. Vždyť třeba Karlovarský kraj to řešil čistě elektronickou cestou. Anebo se to jednoduše dá řešit tak, že tzv. neúspěšné žádosti pod čarou se přímo podpoří z rozpočtu kraje tak, aby se na všechny dostalo. Vždyť rozpočet Kraje Vysočina je v dobré kondici a navíc by tím kraj zlepšil životní prostředí konkrétním lidem, kteří zde skutečně žijí.

3 komentářů k článku “Ponižující fronty na kotlíkové dotace”

 1. Storm říká:

  Komunistické myšlení trapných úředníků: pohrdání lidma, jejich časem a důstojností.
  Souhlasím s názorem v článku. Tohle přeci není v demokratické zemi 21. století normální.

 2. VladimírV říká:

  Svého času jsem osobně zažil dotace na ekologičtější vytápění bytu vyhlášené magistrátem. Žádnou frontu jsem neabsolvoval, zato jsem musel předložit kompletní dokumentaci k novému elektrickému topení včetně ceny jeho pořízení, tehdy 19 tisíc Kč. Dotaci jsem nedostal, úředník, který vyřizoval moji stížnost mi popravdě sdělil, že město rozhodlo, že dotace spolkne jedna známá nejmenovaná jihlavská topenářská firma. Proč by si neulehčilo práci a zároveň nepomohlo někomu k lukrativnímu kšeftu. Ano, to byly počátky klientelismu v Jihlavě.

 3. XXXXX říká:

  Osobně bych tyhle dotace zrušil. Nevím proč stát nepostaví další atomovku a neprodává elektriku za korunu a vedle tý atomovky si může postavit fabriku na elektrokotle. Ovzduši zachráněno, státní kasa spokojená. Bylo by to holt moc jednoduchý. Takhle je ještě jednodušší rozdávat peníze který nemuseli vydělat, sráči z kraje.
  Nevím proč já si musel zaplatit tepelný čerpadlo celý protože jsem odmítl dát si do baráky posranou zaplesnivělou rekuperaci, která nemá pro úspory žádnej faktickej význam (tedy téměř žádnej) a nějakej trubec dostane prachy na smradlavej automat na ořech II.
  Nehledám spravedlnost, ale smysl tohoto počínání. A předpokládám, že to je v tom – utratit peníze z rozpočtu EU a tvářit se jako ekolog.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I