Blog Jihlavských listů

Radek Vovsík
5- Jsem šťastným otcem třech dětí, vedu dětský domov v Jihlavě a vůbec mi není lhostejné, co se kolem nás děje. V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS.

Obdivuhodná připravenost x nerozumný risk

Radek Vovsík | Neděle, 29. 10. 2017 v 22:49

Republikou se v neděli prohnal orkán mající za sebou obrovské škody na majetku a také 2 lidské životy. V ten den po poledni jsem přejížděl autem z Moravských Budějovic (kde můj mladší syn hrál hokejový zápas) do Přerova (kde hokej měl hrát můj starší syn). Spěchali jsme, neboť na přejezd jsme měli pouhé 2 hodiny, a tak každý zádrhel nám mohl vše zkomplikovat.

Kousíček za Náměští n/Oslavou jsme projížděli lesem, když pár desítek metrů před námi, v obrovském větru, spadl strom přes vozovku. Dvě auta, jedoucí před námi, zastavila a za nimi i my. Naštěstí strom padl o pár vteřin dříve, než se některé z aut dostalo do místa dopadu. By jsem však velmi rozmrzelý z této situace, neboť očekávané dlouhé minuty čekání či objíždění zatarasené silnice nám velmi komplikovaly situaci. Spolu s řidiči před námi stojících aut jsme vystoupili a přemýšleli, jak situaci řešit. Jeden z nich zničehonic prohlásil – ten strom musíme leda rozřezat. Usmáli jsme se tomu vtípku a dumali dál. On však otevřel kufr vozu, vyndal malou motorovou pilu a k našemu nesmírnému údivu se za naší asistence jal strom přeřezávat. Do 5 minut byla cesta volná. Na náš dotaz, jak to, že s sebou měl pilu, lakonicky odvětil: „V takovémhle počasí bez pily nejezdím!“

Nasedli jsme do aut a rozjeli se. Byl jsem rád, že se nikomu nic nestalo a že ani naše cesta nebyla ještě ohrožena. Les byl plný polomů a ve větru nebezpečně se kymácejících stromů. Za další zatáčkou na lesní cestě stál zaparkovaný automobil a nedaleko od něj se polomy prodírala dvojice houbařů….

7 komentářů k článku “Obdivuhodná připravenost x nerozumný risk”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane náměstku,

  Bylo by možná Vás někdy navštívit a pokusit se,
  Se mnou jako spoluautorem sochy Romana Podrázského jednat,
  s cílem, aby s laskavostí Vaší + patřičných institutucí, socha „Jihlavské madony“
  byla zapůjčena s tím, že bude umístěna do neoploceného veřejného parkovního prostoru Jihlavy.
  Za Vaše stanovisko děkuje:
  Ing. arch. Zdeněk Gryc

 2. Radek Vovsík říká:

  Vážený pane Gryci – již 7 let nejsem náměstkem primátora a do žádné politické funkce se nechystám :-). Co se jedná sochy madony – jsem ochoten jednat o jejím odprodeji za znaleckým posudkem určenou cenu (ta se pohybuje na necelých 500.000,- Kč). V této záležitosti se s Vámi rád sejdu. Další komunikaci v této záležitosti, prosím, směřujte na můj pracovní e-mail info@ddssjihlava.cz, neboť se evidentně nejedná o komunikaci k tématu mého blogu. Děkuji za pochopení.

 3. VladimírV říká:

  Vážený pane Gryci,
  no vidíte, jak to jde. Stačí rozbít prasátko a socha je Vaše. Mimochodem, spočítal jste si, kolik stojí kilo šutru, ze kterého je vytvořena?
  Mějte hezký den. V.H.

 4. Zdeněk Gryc říká:

  Dobrý den,
  nepíši o prodeji.

  Jihlavské zastupitelstvo původně slíbilo, že sochu vykoupí.
  pak zjistilo, že na to nemá.
  Takže angažovat se s cílem zápůjčky sochy do veřejného prostoru,

  „galerie v plenéru“

  je zcela vyloučena od osobnosti:
  “ V letech 2006-2010 jsem byl náměstkem jihlavského primátora za ODS“?

  Socha byla dominantním uměleckým dílem umístěným ve středobodu Březinek.

  Myslím, že je dobře o této věci psát a jednat veřejně.
  Zejména proto, že veřejné mínění by mohlo této věci napomoci.
  Ideová hodnota díla Romana Podrázského včetně sochy pro faráře Toufara v Číhošti je zhodnocena i posledním předsmrtným dílem Olbrama Zoubka, také inspirovaným brutalitou totality.

  Sochy Romana Podrázského nejsou jen kusy kamene na váhu, ale mají ideu a jsou památníky doby.
  Podobně jako pomsta totality, na soše sv. Jána na mostě v Březinkách.

 5. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  to ceně kamene bylo samozřejmě nadsázkou. Nicméně je třeba vidět, že městský rozpočet není nafukovací a existují priority jeho výdajů. Zmíněná socha není národní kulturní památkou, takže by pomohlo Vámi zmíněné veřejné mínění. Bez urážky, již předem je mi jasno, jak by dopadlo hlasování o odkupu sochy.

 6. fotrák říká:

  Pane architekte, mohl byste zde popsat historii sochy a jakým způsobem se stala majetkem p. Vovsíka?
  Děkuji.

 7. Berka říká:

  Proč zde ? Ať založí svoje téma, já s vichřicí nevidím sebemenší souvislost.

  Jinak – už jsem to tu myslím kdysi psal, já když je zrovna hospoda zavřená tak občas dokonce jdu s manželkou na špacír po Jihlavě – takže vím, kde ta socha teď je. A nepřipadá mi, že by byla nějak nedůstojně umístěna. Naopak. Je v pěkném prostředí, vyloženě tam zapadne, neochcávají ji psi ani čučmeni a není objektem výtvarného snažení sprejerů.

  Samozřejmě panu architektovi umístění symbolu mateřství ausgerechnet do areálu dětského doma bůhvíproč nesedí – mě naopak přijde silně symbolické.

  Ale jinak musím říct, že se to ten pan Vovsík má přece jen dobře, když je socha za půl milionu JEHO majetkem 🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I