Dnes je pátek 5. ledna 2018.

Za týden, v pátek 12. ledna, půjdeme k volbám prezidenta.

V této souvislosti si dovoluji upozornit na názory lékaře a vědce, kterých si vážím a s kterými se ztotožňuji:

1/ „Lékařský diplom nevrátím, říká profesor Pirk. Prezident Zeman je nemocný člověk a pro stát už vykonal dost“

V díle nového pořadu Místo nás k sobě do IKEMu pozval světově proslulý kardiochirurg profesor Jan Pirk. První transplantaci srdce provedl v roce 1991, od té doby má na kontě takových operací už 267. Je to vášnivý sportovec, takže s naším štábem nazul tenisky a vyrazil běhat do lesa.
V Česku je známý mimo jiné i tím, že se nebojí vyjadřovat k politice. Má třeba jasný názor na prezidenta Miloše Zemana, o kterém se před časem vyjádřil v médiích, že je nemocný a neměl by znovu kandidovat. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně Pirkovi vzkázal, že by měl vrátit lékařský diplom, pokud takto ordinuje na dálku.

2/Výzva: Svět se zbláznil. Nenapadlo mě, že budu v roce 2018 diskutovat o tom, že je Země kulatá, říká vědec Grygar
„Myslel jsem si, že je to silvestrovský vtip, byl to pro mě zážitek,“ říká vědec a astrofyzik Jiří Grygar o nedávné debatě v Českém rozhlase, kde s oponentem diskutoval o tom, zda je Země kulatá.
Přední český vědec v rozhovoru s Renatou Kalenskou mluví i o tom, jak společnost přistupuje k informacím. „Je určité procento lidí, kteří říkají, že všechno je jinak. Mají pocit, že nám je to podstatné tajeno. Ti lidé ničí sami sebe. Bojí se něčeho, co neexistuje,“ dodává s tím, že žijeme v době postfaktické a zkratek.
Tématem byla i blížící se prezidentská volba.
Podle Jiřího Grygara by bývalý šéf Akademie věd Drahoš byl velmi dobrým prezidentem.

„Je to velmi věrohodný člověk,“ uzavírá rozhovor.

Totéž podepisuje: Zdeněk Gryc

Leave a Reply