Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

ŠTAFETA borců pomníků, nejenom TGM.

Zdeněk Gryc | Pondělí, 5. 2. 2018 v 21:47

Doufám, že už je to poslední Masaryček v Jihlavě. On měl taky máslo na hlavě,

když nechalstřílet do lidí.

Selský rozum | 2011-10-21 10:14:57 | Reagovat

———————————————–

V dalších létech  anonymové publikovali  v JL více komentářů, „TGM střílel do dělníků“.

Viz první komentář. V některých  dalších uváděli  dokonce místa a data, kde se tak mělo stát.

Na sprosté anonymní pomluvy se nemělo tehdy,

ani nyní,  ve 100 letém výročí  vzniku republiky mlčet:

Střílení do dělníků? Ne, spíše do běsnících Hooligans

Autor: Jan Ziegler | Publikováno: 20.5.2011 | Rubrika: Politika

Někdo tady napsal, že prý každá doba má své mrtvé, Za I. republiky to prý byly oběti po střílení do dělníků, v padesátých letech politických procesů nyní údajně umrzlí bezdomovci na ulici. Nezlobte se, ale je to jen jeden z dalších studpidních pokusů o bagatelizaci komunistických zločinů.

Pohádka o tom, že Masaryk nechal střílet do dělníků má tuhý kořínek. Je to o dost složitější a zároveň výzvou pro historiky, aby pravdivě zpracovali četnické zásahy proti demonstrantům v předválečné demokratické Československé republice. Seriozní studie na toto téma dosud chybí.

Přesto jisté informace jsou k dispozici a já nabízím jeden příběh. Můj kamarád z Brna Petr měl kdysi dávno velký průšvih a hrozilo, že z něj nebude úspěšných architekt, jak si tolik přál. Za svých mladých studentských let jsem ho potkal na skleslého na ulici, a on povídá. „Honzis je zle, asi mně vyrazí z gymplu.“ Já na něj. „To snad ne, co si tak hrozného provedl?“

A on se rozpovídal, jak jim soudružka profesorka vykládala o střelbě do dělníků za frývaldovské stávky v roce 1931 a on se přihlásil s tím, že jeho dědeček tam byl a tvrdil, že ti dělníci začali tak řádit, že oni měli co dělat, aby se jim ubránili. Petrův dědeček byl totiž četník. Průšvih jak mraky, ale Peťa nakonec dostudoval, protože měl štěstí na slušného třídního, který to zahrál do autu ve stylu mladická nerozvážnost, kvůli kterému nadanému studentovi nezkazí život. Delikvent si ale lidově řečeno musel nasypat popel na hlavu a celá třída pak povinně šla na exkurzi o brněnského muzea dělnického hnutí, které už naštěstí bylo dávno odesláno do českých lovišť.

Jenomže agresivita protestujících byla tenkrát problémem i jinde. Například radotínská komunistická demonstrace proti nezaměstnanosti v roce 1930 se svrhla v orgie rudého násilí. Když průvodu zahradilo cestu pouhých osm četníků, tak komunističtí zbabělci, krytí ženami a dětmi, navíc provokováni poslancem Václavem Kopeckým začali po strážcích pořádku házet kameny, mezi nimi několik kilogramů těžké šutry. Nelze se divit, že jednomu z četníků ruply nervy a začal do davu střílet. Tehdejší četnictvo bohužel nebylo psychicky cvičeno na zvládání běsnících živlů a navíc nebylo chráněno „brněním“ tak dobře jako dnešní zásahové jednotky.

Příčinou zásahů prvorepublikových policie a četnictva byl tedy teror demonstrantů. Nejednalo se o střelbu do dělníků, ale do tehdejších Hooligans. Není rozdíl mezi tím, jestli hází dlažební kostky na strážce pořádku rádoby sportovní fanoušci zneužívajíc sport k násilí nebo tenkrát lůza vydávající se za dělníky. Já si vážím slušných dělníků a jejich práce, ale ti si nezaslouží být zaměňování se spodinou, která je jenom zneužila k vyvolání násilí a kterým byla nucena státní moc čelit rázně a rozhodně.

Po jednom takovém incidentu s střelbou a mrtvými demonstranty sepsal rudý kulturtrégr Zdeněk Nejedlý petici v níž odsoudil státní moc za teror vůči pracujícím. Karel Čapek mu ji odmítl podepsat s tím, že mu v ní chybí odsouzení těch, kteří podněcováním násilností provokují zákroky policistů a četníků.

Srovnávat tedy mrtvé násilníky obětí rudých provokací s oběťmi vykonstruovaných procesů padesátých let, například se slušnou a nesmírně lidsky obětavou ženou Miladou Horákovou a vůbec cíleného bolševického teroru vůči skupinám lidí, je velmi slušně řečeno nemravné. A to samé platí i v případě umrzlých bezdomovců, protože se většinou jedná o opilce, kteří nechtějí jít do azyláků, protože tam se nesmí chlastat. Srovnání jejich osudů se zavražděnými lidmi v důsledku komunistických represí proto také v žádném případě neobstojí.

————————————–

Známý Havlo-bijec, který od roku 2011 publikoval v JL desítky sprostých pomluv na Václava Havla,

se pokusil o retro na „střílení TGM“.

Průzkum,  co  podlého si může v JL dovolit,  byl rafinovaně, on nic, vložen další anonym.

Anonym se zde odvolává na anonymní starce:

Nihil novi sub sole !

Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.

čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

——————————————————-

Nyní vyvstal „Nový bojovník“,  který pokračuje v původních 4 letých anonymních aktivitách.  Sprostota zaujme.  Takže komentář k článku JL o volbách v Telči. Pěkně od plic a „do prdele“:

——————————–

odlišný názor nebo jak to vlastně bylo, odkaz:

http://svobodnenoviny.eu/jdete-s-tim-budovanim-kultu-vaclava-havla-uz-konecne-do-prdele/

km | 2018-01-31 14:47:47 | Reagovat

———————————————-

Je to podobný rafinovaně sestavený kompilát, koktejl sestavený ze zpráv, lží a ilustrací, které mají hanobit památku presidenta Havla. Prameny a autorství  je dosti podobné „starcům z Osvětové besedy“.

Nedávná „NEKAMPAŇ“ inspirovala hodně „přátel“ starých pořádků, kterým leží demokracie v žaludku.

Že by osvědčený anti-Havlovec,  změnil zase firmu ?

 

 

 

 

25 komentářů k článku “ŠTAFETA borců pomníků, nejenom TGM.”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  CHARITA + EKOLOGIE + HAVEL

  Maximálně kritický pohled na charitu, přijímání migrantů a ekologii
  Ján Lauko | Čtvrtek, 1. 2. 2018 v 19:20

  „Žijeme v době maximálního rozkvětu pokrytectví a tento fakt nebude žádnou novinkou pro nikoho, kdo je jenom trochu vnímavý. A jedním z nich je například to, že lidé, kteří svým bezohledným jednáním způsobují jiným zlo se zároveň

  často staví do role humanistů a dobrodinců.

  Nejsem sice z tohoto regionu,

  ale moje filozoficko humanistické články,

  reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. Budu se snažit, aby byly přínosné pro každého jednotlivce a to bez ohledu na to, kde žije.“
  ———————————————————————

  Hora náhod

  „Když po několika dnech přistálo v Ruzyni letadlo , které Dinu přivezlo domů, nevítal ji červený koberec, ani nikdo z tělovýchovných institucí. V letištní hale čekal:

  Hombre Štěrba,
  syn Michal, kterému bylo 17 let,

  Mirek Štětina,

  sportovní redaktor Mladé fronty Pavel Vitouš a já.

  Pavel Vitouš nám sdělil, že článek napíše do přílohy Mladé fronty, nikoli do sportovní rubriky. To bylo docela chytré. Co dodat…

  Po dalších čtyřech letech vydalo nakladatelství Olympia knihu Čo Oju tyrkysová hora.
  Je to dobrá kniha, ale zdaleka neobsahuje vše, zejména ne peripetie, které provázely přípravu celé akce. Na to muselo uplynout několik dalších let,

  kdy mezitím studenti na Palackého univerzitě smetli na všech fakultách
  staré vedení a zvolili si vedení nové.

  Děkanem přírodovědecké fakulty se tak stal Hombre Štěrba,

  který pak ještě po několika letech byl do této funkce řádně zvolen ještě jednou.

  Navíc ho prezident Václav Havel

  jmenoval prvním profesorem
  ekologie u nás. “

  Franta Sláma, červenec 2017

  Dálší čtení je rozsáhlé, je lépe se podívat na film:

  https://www.youtube.com/watch?v=XjG6GqQzMCI

 2. Svatopluk Beran říká:

  Příčinou zásahů prvorepublikových policie a četnictva byl tedy teror demonstrantů. Nejednalo se o střelbu do dělníků, ale do tehdejších Hooligans. Není rozdíl mezi tím, jestli hází dlažební kostky na strážce pořádku rádoby sportovní fanoušci zneužívajíc sport k násilí nebo tenkrát lůza vydávající se za dělníky. Já si vážím slušných dělníků a jejich práce, ale ti si nezaslouží být zaměňování se spodinou, která je jenom zneužila k vyvolání násilí a kterým byla nucena státní moc čelit rázně a rozhodně.

  To zřejmě táhli z nějakého střetnutí Sparta proti Baníku. Doma se předtím pěkně napapali, z jistoty že mají práci a čím uživit rodinu se totálně ožrali s tím že si ještě zaházejí cestou tito PRVOREPUBLIKOVÝ HULIGENS na náhodou kolemjdoucí četnictvo.

  Pane Gryc vy teda perlíte.

 3. Zdeněk Gryc říká:

  CHARITA “ IN SITU“

  Charita (z latinského výrazu caritas = slitování, smilování) obvykle označuje dobrovolné dobročinné akce na pomoc trpícím lidem, dětem, starým lidem, sociálně slabým, nemocným a podobně. V praxi může nabývat různých forem, peněžitými i věcnými dary počínaje až po práci vykonávanou zdarma pro nějakou dobročinnou, humanitární či charitativní organizaci.

  In situ je odborný termín pocházející z latiny, který v překladu znamená „na místě“. Je tím myšleno, že se něco vyskytuje na „svém původním místě“ a i tam je to zkoumáno. Toto původní místo je pak přesněji vytyčeno dle oboru, který popisuje zkoumaný předmět výzkumu a jeho výskyt nebo danou lokalitu.
  ————————————-
  Aktualitou je Brontosaurus v Himaláji. Brontosauři v Himálaji

  Brontosauři v Himálaji[13] je projekt Hnutí Brontosaurus v Malém Tibetu.
  Ve vesnici Mulbekh pomáhají brontosauři od roku 2006 škole Spring Dales Public School.
  Staví energeticky soběstačnou školní budovu, shání peníze na její provoz a podporují studenty.
  Každé léto ve škole vyučuje skupina českých dobrovolníků.
  Aktivity Hnutí Brontosaurus v Malém Tibetu veřejně podporuje 14. dalajláma.[14]

  Rondel z výstavních panelů je nyní na náměstí Svobody v Brně,
  putovní výstava, kterou by si i Jihlava zasloužila.
  Podobně jako nemocnice Diny Štěrbové je dokladem toho,
  že pomoci potřebným se má nejlépe „in situ“.

  Soubor velkoplošných fotografií je opatřen nápisem:
  AUDIENCE S DALAJLÁMOU,
  14.Dalajláma, červenec 1914:

  „Cítím jako svou povinnost usilovat o přežití odkazu Václava Havla.
  Jsem velmi rád, že i v tom pomáháte svou nezištnou pomocí obyvatelům vesnice Mulbekh.“
  —————————————
  PS. Stavební povolení „0. Stavby“ na Březinkách obsahovalo podmínku:
  Min. kultury arch. Pavlem Korčákem
  Památkového ústavu arch. Alešem Vošahlíkem
  Zachovat ediculu sv. Jána

  „IN SITU“

 4. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Beran,

  perlí:
  a/ Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
  čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

  b/ Autor: Jan Ziegler | Publikováno: 20.5.2011 | Rubrika: Politika

  PS. Je fakt, že nejraději píší autentické příběhy, leč s Masarykem jsem se nesetkal.
  S tím se setkal můj děda Čeněk Janík.

  Nedávno jsme viděli v televizi historickou rekonstrukci uvítání TGM v Praze.
  V prvorepublikové čítance je na jedné stránce článek Aug. Luxe: NA CESTÁCH NAŠEHO OSVOBOZENÍ, který děti seznamoval s legionáři.

  Druhý článek napsal Rud. Pernický: „Dr. TOMÁŠ MASARYK“

  Když v den sv. Tomáše 21. Prosince 1918 vjížděl slavnostně do Prahy
  první občan svobodného státu Dr. T. G. Masaryk,
  bylo mnoho uvítacích řečí, krásných proslovů
  a mezi nimi i srdečně zahovořil k panu presidentu prostý, tvrdý Valach,
  Masarykův volič z Valašska, Čeněk Janík:

  „Tatíčku náš milý, náš pan presidente!
  Došli jsme z chudobného horského kraje z Tvého volebního okresu, bychom tě přivítali.
  Jednou prý Valaši putovali o vánocích k božskému děťátku, aby uvítali vykupitele,
  my dnes o vánocích jdeme k Tobě, k druhému otci národa,
  po prvním Palackém, který se též narodil v našem kraji,
  abychom v Tobě uvítali našeho osvoboditele.
  Neměj za zlé, ale vem si první od nás v naší zlaté Praze chléb a sůl
  podle starého našeho zvyku. Tobě i nám pro štěstí!“

 5. Svatopluk Beran říká:

  Podle mne je dnešní charita žebrání.

  Jsme o DVA TISÍCE LET dál ve vývoji společenských řádů než charita (z latinského výrazu caritas = slitování, smilování) původně vznikla. Světová společnost jako taková, se za dva tisíce let posunula tak daleko, že na tvorbě bohatství společnosti, se podílí téměř většina obyvatel ve vyspělých společností. Přesto však, jak uvedla media, z loni vytvořeného celkového bohatství světa, si pouhé 1% obyvatel této planety převádí 80% vytvořeného bohatství na svá osobní konto. Význam pojmu CHARITA má podle mne stále význam, ale pouze jako morální si uvědomění každého z nás, že mezi námi žijí občané, kteří nejsou schopni se postarat z různých, převážně fyzických nebo psychických hendikepů, sami o sebe. Důvod že by ale sama dnešní postmoderní společnost musela pojem CHARITA přenášet mezi občany jako nezbytnou finanční sbírku pro takto hendikepované občany je prostě nucení občanů do žebrání, které bylo jistě nezbytné před dvěma tisíci lety a jistě ještě tak před padesáti nebo sto lety. Prostředky na tyto postižené občany jsou však již dnes, minimálně v západní společnosti, však pouze pod kontrolou 1% menšiny občanů a to nejen v daňových rájích.

 6. Svatopluk Beran říká:

  Pane Gryc naši rodiče zřejmě žili na rozdílných planetách. A Marx s Englsem, Leninem, Hayekem, Keynesem či Schumeterem, si svoje teorie vymýšleli na podkladě čeho? Že by na podkladě halucinací někde v uzavřeném prostoru psychiatrických léčeben?

 7. Zdeněk Gryc říká:

  „A Marx s Englsem, Leninem,“

  z Marx leninismu mám státnici.
  Historický aktivita Lenina na východní frontě za I. Světové války je zánámá.
  Obdobou je II. Světová válka, pakt Molotov Riebentrop.

  Jsme o DVA TISÍCE LET dál ve vývoji společenských řádů než charita
  (z latinského výrazu caritas = slitování, smilování) původně vznikla.
  ——————————–
  Jsme o více než DVA TISÍCE LET dál ve vývoji společenských řádů než demokracie
  („demokracie“, pochází z řeckého jazyka )

  Tomáš Garrigue Masaryk, hlavní český představitel demokracie. Jednou k demokracii řekl:

  „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby.

  Jaký pán, takový krám.“ (aktuální stav CZ po současné presidentské volbě)
  Často říkal, že demokracie je diskuse.

  A to je to, co zde vedeme, slušně a s otevřeným hledím.
  Za což děkuje a zdraví: Zdeněk Gryc

  PS. „Pane Gryc naši rodiče zřejmě žili na rozdílných planetách“.
  V jiném časoprostoru určitě. Hugo Vavrečka navštěvoval rodiče v Brně.
  Otec jej v bytě jeho dcery na Rašínově nábřeží.
  V publikaci PhDr. Černohorského: Moravská keramika jsou jejich jména na jedné stránce.
  Házení hnoje na jejich rodinu nemám rád.

  Jsem také, jak anonymové píší v JL kolaborant a spolupracovník STB,
  jako Štětina, přítel rodiny Štěrbových.
  Jaký je faktický rozdíl mezi charitou a humanitou ?

  Dina Štěrbová a Otakar.
  Od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu (západní Himálaj).[4] Je to modelový projekt zlepšení životní situace v extrémních podmínkách vysokohorských himálajských vesnic. Vyvezli, postavili a od roku 2007 provozují horskou nemocnici ve vesnici jménem Arandu v údolí Basho pod ledovcem Chogo-lungma. Každým rokem zajišťují léky na roční provoz nemocnice. Udržují a rozšiřují vybavení nemocnice: EKG, ultrazvuk, kyslíková jednotka, defibrilátor, autokláv, diagnostické přístroje, mikroskop, chirurgické vybavení a počítač pro digitalizaci evidence zdravotních výkonů, evidence pacientů a vydaných léků. V roce 2010 vybudovali fotovoltaickou elektrárnu na střeše budovy a sluneční ohřev vody. Kromě zajišťování provozu samotné nemocnice Czech Hospital vybudovali záchrannou službu v podobě dvou terénních vozidel, které slouží k odvozu těžce nemocných pacientů do státní nemocnice ve Skardu. V Arandu rekonstruovali vodovodní řád včetně jímacího jezírka u pramene. Opravili 20km nejhorší části „jeepové“ cesty mezi vesnicemi Arandu a Doko, zrekonstruovali tři životně důležité mosty, vybudovali tři vodovody na vysokohorských pastvinách vysoko nad ledovcem Chogo-lungma, rozšířili místní základní školu na dnešní kapacitu 100 dětí. Pro zlepšení a zmírnění dřiny darovali vesnici traktor s příslušenstvím a mlátičku, která odstranila dřinu lidí a zvířat (jaků a krav). Ve vesnici Arandu vybudovali dům (tzv. staff house) sloužící pro ubytování inspekčních lékařů případně personálu. V roce 2012 po devastujícím stržení zavlažovacího kanálu sesuvem půdy, zatrubnili jeho kritickou části v délce cca 300 m.Od roku 2012 staví ve Skardu spolu s lokální neziskovkou ubytovací zařízení umožní cca 50. dětem z vysokohorských vesnic přístup ke vzdělání, který je zásadním momentem pro další rozvoj vesnice jako takové.

 8. Jan P. říká:

  Jeden popírá holocaust, další popírá dotace, jinýho musej podpírat…naše politicka scéna.
  Autor Zdeněk Gryc nechce zůstat pozadu. Chce být IN.
  Za sebe se rozhodl,že pro změnu zase bude popírat za prvorepublikového Československa dělnické hnutí a třídní boj.

  Radotínská demonstrace(1930)nebyla protestem dělníků a ostatních pracujících o propouštění a snižování mezd dělníků jako důsledek Velké hospodářské krize, která začala v roce 1929,jak popisuje autor.Ostatní stávky a protesty jako Duchcov (během tzv, ,,hladových bouří“ v únoru 1931)Frývaldovská stávka,Srážka v Dolní Lipové,Velká Mostecké stávka o řadění sportovních fanoušků nebyly.Tady do dělníků tehdejší policie a četnictvo skutečně střílelo. Mezi stávkujícími najdeme velkou část německého obyvatelstva,která spolu s českými dělníky tížil propad životní úrovně, ztráta zaměstnání, nízké platy atd..Tzv.Frývaldovská stávka z listopadu 1931, při níž zemřelo osm demonstrantů, většinou právě Němců. Spojení nespokojeností po nacionální a socio-ekonomické stránce vedlo postupně k stále větší orientaci německé menšiny na extrémně pravicové strany, což vyústilo mimo jiné ve vítězství SdP Konráda Henleina ve volbách v roce 1935.

 9. Zdeněk Gryc říká:

  Jak blog začal, tak by mohl skončit:
  ———————————————
  Doufám, že už je to poslední Masaryček v Jihlavě. On měl taky máslo na hlavě,
  když nechalstřílet do lidí.
  Selský rozum | 2011-10-21 10:14:57 | Reagovat
  ———————————————
  Také doufám,
  že v Jihlavě bude jednou socha Masaryčka, nahrazena sochou Masaryka,
  na umělecké úrovni Šlezingera.
  Třeba od syna Vincence Makovského, Zdeňka.
  Provedená s kumštem busty Václava Havla v Karlových Varech

 10. Zdeněk Gryc říká:

  Jan P. říká:
  Úterý, 6. 2. 2018 v 19:10

  Vážený pane Jane,

  Meritem blogu je: borců pomníků, nejenom TGM.

  Je celkem dobře známo, že TGM sestřelil letadlo Štefánika nad Bradlem kulometem.
  Nevíme ale, čím střílel TGM na dělníky, že ?

 11. Zdeněk Gryc říká:

  PS. třídní boj nepopírám, právě jsem vložil konkrétně a jinde:

  Přednášky památkářů připomenou osudové osmičky.
  Upozorní na rozdíly, které je možné vidět na Slovensku v porovnání s českými zeměmi, a zhodnotí význam roku 1968 pro slovenské i české dějiny.
  ——————————————————————-
  To nepotřebuje pam-átkáře, zatím stačí pam-ětníci.

  Únor 1948. . .
  Únor 1958. . .
  Zatčení a žalářování spolužáka, jihlaváka, Jana Sedláka.
  Promoce spolužáků, architektů Jitky Valentové, vychované v klášteře v Olomouci
  a Aleše Sáblila syna „kulaka“ z okolí Jihlavy.
  Manželé Sáblíkovic pochopili, jaké možnosti mají v Jihlavě a odešli do Košic,
  což je, jak známo, na Slovensku, že ?
  Jak dopadli jejich učitelé Fuchs a Rozehnal najdete na internetu.
  Dcera Eva, byla po promoci začátkem roku 1961 vyhnána z Brna do Jihlavy,
  kde jako dcera kriminálníka nemohla být zaměstnána ve Státním ústavu.
  Rozehnalovou chybou mimo funkcionalismus bylo, že když přednášel o nemocnici v Dačicích,
  tak se zmiňoval o štědré podpoře „ze západu“ k realizaci.
  Také to je, nebo bylo, k nalezení na web stránkách Dačické nemocnice,
  která měla být původně, s ohledem na spádovost území realizována v Telči.

 12. Zdeněk Gryc říká:

  Je 100 leté výročí republiky.

  Nelíbí se mi osobní hanobení jejího prvního presidenta.
  Nelíbí se mi osobní hanobení prvního presidenta České republiky.

  V rámci tohoto výročí bychom měli méně koukat na fotbal, ale více na dokumenty.
  Jeden z nich před chvílí skončil.

  Také se zmiňuje o rozdílu:
  Jeho syn Milan byl uvězněn a poté, aby se vyhnul šikaně, se usadil na Slovensku v Bratislavě.
  Také můj profesor Rozehnal byl uvězněn a jeho dcera vyhnána z Brna.

  Můj otec generál
  Dnes16:25 › 17:20

  Významný představitel protinacistického odboje, Heliodor Píka, byl zavražděn před více než 60 lety. Za války byl náčelníkem československé vojenské mise v Moskvě. Byl velmi dobře informován o Stalinově Sovětském svazu. Zřejmě i proto byl ve zmanipulovaném procesu odsouzen a 21. června 1949 popraven.
  Jeho syn Milan byl uvězněn a poté, aby se vyhnul šikaně, se usadil na Slovensku v Bratislavě.
  Je dokonalým pamětníkem, očitým svědkem otcova názorového a marného střetu s komunistickým režimem a poté i bojovníkem za rehabilitaci a uznání zásluh svého otce – Heliodora Píky. Zaznamenal i to, jak se pohledy na osobnost jeho otce postupem času měnily, obracely a vyvíjely. Byl ovšem i svědkem soudního procesu, při němž stanul před soudem prokurátor Karel Vaš, který proces s Heliodorem Píkou inscenoval. Dodnes Milan Píka jen obtížně chápe, proč Karel Vaš, jehož vina je nezpochybnitelná, nebyl za své zločiny potrestán

 13. fotrák říká:

  Každý kraj má svoji výraznou osobnost.
  A já bych od té naší rád slyšel, jak se postavila proti likvidaci Fuchsova pavilonu. Nebo za Rozehnala. Nebo za Píku. Ne teď, ale v době, kdy to bylo aktuální.

 14. Staník říká:

  To je otázka na tělo mr. Fotrák. Jsem zvědavej jestli ti architekt odpoví. Spíš ale ne 🙂 Von se stal disidentem až 25 let po revoluci a má ve všem jasno 😀 😀

 15. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Fotrák,

  myslím, že se pouze cvičně opakujete
  a že jste nezapomněl na svůj komentář na ilustrovaný článek:

  Dnes je čtvrtek 24.11.2016 svátek má Emílie

  „Připomeňte si události 17. listopadu 1989“

  Jsou v něm popsány události, jak jsme se pokusili za využití akademických svobod vyjádřit v roce 1956 k „bez dušnosti režimu“ a honbě na profesora Fuchse a Rozehnala.

  Nedávno 12. 12. 2017. ve vile Tugenhat tuto dobu a naši bezmocnost vzpomně dosti obsáhle a s ukázkou publikace autor asanačního plánu Jihlavy arch, Joža Němec, který v rámci 60 let se pokusil vydat publikaci, která by zhodnotila jeho dílo.

  Najdete to v předmětném článku včetně transparentů na ilustrační fotografii, které jsme tehdy v našem atelieru na Rybářské vyrobili:

  Letošní Beánie proběhla v Brně 3.11.2016 a to v Meetfactory.

  Beánie v roce 1956, měla základnu v atelierech kreslení Profesora Doubravy, sochařství Profesora Makovského, architektury profesora Rozehnala, na Rybářské ulici, poblíže brněnského výstaviště. V atelierech byly vyrobeny transparenty, karikatury a zejména výzdoba alegorického vozu, prázdné maringotky, která stála léta naproti. Leitmotiv byl: „MUSÍME SE ZAVDĚČIT VŠEM“.

  Autorkou dvou il. fot zaslaných do JL je spolužačka arch. J. Hohausová.
  Na prvém jsou transparenty s karikaturami Fuchse a Rozehnala. /Zdařilost můžete porovnat na webu Fakulta architektury VUT v Brně , o fakultě + historie + současnost, máme je tam zase vedle sebe/.
  Na druhém fotu je vidět tympanon – průčelí antického chrámu, „které mělo vyhovět všem“.
  Alegorie na bocích maringotky-lodi, by měly být v přístavu natočeny k břehu tou správnou stranou.

  Na pravé straně byla alegorie funkcionalistické architektury se sochou svobody. Na levé soc. real architektura ve stylu Lomonosovy university. Redakci JL jsou poslány další dok. fotografie.
  Přepadení a spoutání viníka, katovými pacholky.

  Dále foto, kdy Rozehnal sedí venku na kalfasu – rakvi a je mu čten rozsudek.
  Nakonec je mu udělena možnost obhajoby.
  Rozehnal podle spoutáních reakcí asi o přepadení nevěděl.
  Dokázal se jich ale zhostit s jemu vlastní noblesou.
  Pak jak vidno na fotu 2. pátrés v prostěradlech, zdobených antickým ornamentem s maskami,
  tlačili maringotku k nemocnici U svaté Anny.
  A pak dosti těžce strmou ulicí Pekařskou na křižovatku s Husovou.

  Připojený zástup lidí a lehce zpožděné tramvaje, zde a pak i jinde řešila policie.
  Byly uděleny tresty a Beánie zakázány.
  Rozehnal a Fuchs byli zatčeni v roce 1959, kdy také proběhl soudní proces.
  Rozehnal nastoupil do vězení v lednu 1960.
  Autor: Zdeněk Gryc
  Sdílet tento článek:
  Čtenáři píší : 18.11.2016 Nový komentář Komentáře (3)
  Komentáře
  Protože zde nelze vkládat kopírované texty, doporučuji k tématu text Lea K. „nové paradigma“ na vlkovobloguje.wordpess.com
  fotrák | 2016-11-18 20:57:57 | Reagovat
  Že by to nešlo, pane fotráku?
  Jistý diskutující tady kopírováním cizích textů a příspěvků opruzuje celá léta.
  čtenář | 2016-11-19 11:00:45 | Reagovat
  DÍK – zajímavé
  Zdeněk | 2016-11-24 11:02:59 | Reagovat
  —————————————————————-
  Docela mne udivuje, že předmětný článek v JL vyšel. Ještě více jak dobře vyšlo ilustrační foto s vysokým čelem pana Profesora Fuchse a jeho charakteristickou lysinou, kterou funkcionalisticko-esteticky-zdravotně zakrýval radionkou. V atelieru u něj jsem nebyl, takže jenom od spoluřáků. Když ho přišlo STB zatknout, v atelieru u rejsovacího stolo, tak situaci nezvládl a nechal na něm radionku ležet. Venku ho to studilo a tak se chtěl pro ni vrátit, nebylo mu vyhověno.
  Na horách beru nejraději vodu od pramene, obdobně je tomu s psaním. V atelieru jsem byl u Rozehnala. Nenosil radionku, ale tento prvorepublikový elegán, na tu dobu asi dost provokativní „halalák“ a motýlka. Leč to jenom tak, když koukám na jejich obličeje na transparentech, saframentsky dobře vystižené

  Letošní 17. Listopad je pozoruhodný nejenom kulatým výročím od zmíněných Beánií ale zejména rokem 1939 a 1989. Aby toho nebylo málo, tak také 90 nami študáky milovaného děkana – Profesora Rullera, asistenta profesora Rozehnala.
  Jeho článek: Devadesátník Ruller: Vytratily se morální hodnoty, které spojují,
  vyšel v sobotu v Rovnosti. Je to autentická vzpomínka, člověka, který si pamatuje a umí se koukat, encyklopedicky zahrnuje dějiny Brna. Udivující je jeho paměť a systematičnost se kterou hovořil v podělí ve vile Thugendhat o svých realizovaných a nerealizovaných stavbách u nás a ve světě. Peripetiích osudu architekta za totáče.
  V prostoru, kde byly panely s některými jeho pracemi byla jeho bronzová busta. Bylo zajímavé koukat při výkladu na něj a bustu. Dost jsem dumal Makovský, někdo z asáků. Teprve později jsem se dozvěděl, že autorem je jeho syn.
  Takže stále platí a bude platit, umělec prostřednictvím svého díla neumírá.
  Dneska dopoledne v galerii na Husové Čestmír Kafka
  Dneska odpoledne v 17 hod. v galerii na Masarykově náměstí Václav Rabas.

  PS. Autorem busty Václava Havla v Karlových varech je syn Makovského, Zdeněk.

  Dceři Rozehnala, po vyhnání z Brna jsme poskytli po dobu 3 let přátelské prostředí ve snaze kompenzovat
  postihy rodiny zločince a kriminálníka jejího otce,našeho milého profesora. Následně pak byl rehabilitován a stal se předsedou SA V Brně. Po vstupu bratří v roce 1968 byl SA zrušen.
  Z Jihlavy pak byl naopak vyhnán PhDr.Hoffmann, kterého se ujala Pražská kavárna.

  Nevím jaké hrdinské činy se dělaly v Jihlavě či z Jihlavy mimo:

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/demonstranti-vynadali-madeleine-albrightove-pri-autogramiade-pbn-/zpravy-domov.aspx?c=A121023_192859_ln_domov_kim

 16. Zdeněk Gryc říká:

  1. Staník říká:
  Úterý, 6. 2. 2018 v 23:27
  To je otázka na tělo mr. Fotrák. Jsem zvědavej jestli ti architekt odpoví. Spíš ale ne Von se stal disidentem až 25 let po revoluci a má ve všem jasno
  ——————————————
  ODPO VÍ mu, aby dodržoval co napsal:
  PSAL, NEBO NEPSAl TATÍK ?.. . CHARAKTERNÍ GENTLEMANI DRŽÍ SLOVO:
  „S VÁMI JIŽ NEHODLÁM DISKUTOVAT ANI ANONYMNĚ“
  —————————————————————–
  1. Staník říká:
  Sobota, 21. 1. 2017 v 16:49

  Navíc ten jeho neustále omílaný článek z Jiskry je všeobecný a vůbec nepíše konkrétně o Zdeňku Grycovi. Ten se ho akorát chytl za všechny ublížený architekty bejvalýho socialistickýho bloku
  Nakonec ty bys o tom měl vědít víc Venco bo to psal tvůj tatík

  (prosím pana architekta nereagovat anobrž reaguji na Vencu, s vámi již nehodlám diskutovat ani anonymně). Děkuji
  ———————————————————————
  Uvidíme jak dlouho bude platiti slovo „ŠTAFETY borců pomníků, nejenom TGM.“
  Za dodržení shora uvedeného, písemného stanoviska,

  předem děkuje: Ing. arch. Zdeněk Gryc

 17. Zdeněk Gryc říká:

  STORY FAKULTA ARCHITEKTURA POKRAČOVALA ZA POMOCÍ RUDÝCH PRACOVNÍCH KNÍŽEK

  Po odstranění Fuchse t. č. předsedy Evropské rady urbanistů a kriminálníka Rozehnala.

  Profesuru po nich dostali zasloužilí svazáci = rodina Bártkova, zejména Růženka, už pak s legitimací KSČ.
  Meduna a Putna také. Renomé, věhlas a úroveň FA prudce poklesl.

  Víte proč jezdí na Polytechniku Jihlava přednášet
  šéfka katedry pediatrie university Brno profesorka Hanka Hrstková?

  Čtete někdy vážení anonymové evropské a světové žebříčky vysokých škol?

  Včetně té londýnské, na které studuje západní demokracii, Zemanova Kate ?

  Profesor Chybík měl dosti práce, aby FA nabyla úrovně.
  —————————-
  Architekti nikdy nezapomenou zájem a slušnost presidenta Václava Havla!
  Který přijal arch. Martina Laštovičku a jeho dva kolegy,
  kteří kritizovali metody komunisty arch. Snášela.
  Soudní story se táhla málem 25 let. Znáte ne?
  —————————
  „To je otázka na tělo mr. Fotrák. Jsem zvědavej jestli ti odpoví“,
  k věci sice nic, ale opět ŠMAJLÍKY ?

 18. Staník říká:

  Pro natvrdlý architekty : cituji – “ To je otázka na tělo mr. Fotrák. Jsem zvědavej jestli ti architekt odpoví. Spíš ale ne 🙂 Von se stal disidentem až 25 let po revoluci a má ve všem jasno 😀 :-D“
  = odpověď byla jednoznačně pro fotráka a ne reakcí na architekta 🙂 🙂
  Přesto si dovolím milej architekte ještě zareagovat a požádat, zdali byste stručně, bez obvyklejch keců mimo téma odpověděl na slušně položenou otázku pana fotráka lze -li to? I mně by strašně zajímalo vaše ryzí disidentství a pomoc panu Rozehnalovi a dalším.
  Zkopíruji vám ji níže:
  „Každý kraj má svoji výraznou osobnost.
  A já bych od té naší rád slyšel, jak se postavila proti likvidaci Fuchsova pavilonu. Nebo za Rozehnala. Nebo za Píku. Ne teď, ale v době, kdy to bylo aktuální.“ Za odpověď předem děkuje Staník nehodný anonym.

 19. Svatopluk Beran říká:

  Někdo tady napsal, že prý každá doba má své mrtvé, Za I. republiky to prý byly oběti po střílení do dělníků, v padesátých letech politických procesů nyní údajně umrzlí bezdomovci na ulici.

  Nezlobte se, ale je to jen jeden z dalších studpidních pokusů o bagatelizaci komunistických zločinů.

  Moje otázka zní pane Gryc. Kdo byl viníkem vzniku první světové války a zločinů v nich? Co to bylo za řád, který následně inicioval vznik nacistických a komunistických ideí a zločinů v nich? Co to je za řád který opět iniciuje nepřátelství mezi velmocemi? Co za řád nyní destabilizuje arabské země a plodí zločiny v nich?

  Nezlobte se na mne, ale doufám že nepoužijete další ze svých studpidních pokusů o bagatelizaci dvousetleté fyzické zločinnosti kapitalismu.

  Kdy asi vznikne světový ústav pro studium ZLOČINŮ KAPITALISMU? Teď nemyslím ekonomických teorií jak točit prostředky směny, nýbrž s fyzickými zločiny a destabilizacemi státních útvarů.

  nyní ,,ÚDAJNĚ,, umrzlí bezdomovci na ulici.

  Vy jste hluchý a slepý k těm umrzlým? Podle vás žádní neexistují? Měl jste někdy za vlády jedné strany chvilky že jste pomalu umrzal, nebo k tomu v teplíčku u malování nemohlo nikdy dojít? Pište o klidně jednostranně o komunistech co byli zač, to je v pořádku, arogance k těm zmrzlým na našich ulicích v dnešní době, však dostatečně naznačuje o tom, co se v pravdě ve vás skrývá.

 20. Zdeněk Gryc říká:

  Nezlobte se na mne, ale doufám že nepoužijete další ze svých studpidních pokusů o bagatelizaci dvousetleté fyzické zločinnosti kapitalismu.

  Kapitalismus prognostiků a Oposmluvníků máme 25 let zde !

  Nebo myslíte, že nikoli?

  Zločin na objednáku, podle Babiše je také realitou ?

 21. Zdeněk Gryc říká:

  Milý Staníku,

  Platí co jste napsal?

  (prosím pana architekta nereagovat anobrž reaguji na Vencu, s vámi již nehodlám diskutovat ani anonymně). Děkuji

  1. Staník říká:
  Sobota, 21. 1. 2017 v 16:49
  Navíc ten jeho neustále omílaný článek z Jiskry je všeobecný a vůbec nepíše konkrétně o Zdeňku Grycovi. Ten se ho akorát chytl za všechny ublížený architekty bejvalýho socialistickýho bloku
  Nakonec ty bys o tom měl vědít víc Venco bo to psal tvůj tatík

  (prosím pana architekta nereagovat anobrž reaguji na Vencu, s vámi již nehodlám diskutovat ani anonymně). Děkuji
  —————————————————-
  Jak se jmenuje Vencův tatík ?

  Je to Milan Dvořák redaktor Jiskry ?
  —————————————————
  „To je otázka na tělo mr. Fotrák. Jsem zvědavej jestli odpoví“

 22. Zdeněk Gryc říká:

  aktualita:

  Zemřel novinář Karel Slezák, který v Zemanově štábu napadl reportéry
  Ve věku 73 let zemřel ve středu podnikatel Karel Slezák, který byl ústřední postavou incidentu z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana. Deníku Blesk to řekl jeho přítel Rostislav Osička. Slezák měl podle něj slabé srdce.

  „Zemřel dnes. Jeho žena mi psala, že Karel zemřel, víc mi k tomu říci nemohla,” sdělil Blesku Osička.
  Slezák v Zemanově volebním štábu v pražském Top Hotelu 27. ledna udeřil pěstí kameramana serveru iDNES.cz. Sám byl na akci akreditován jako novinář.

  Po incidentu ho Syndikát novinářů vyloučil ze svých řad. Slezák podle řídicího výboru organizace svým jednáním poškodil prestiž a zájmy Syndikátu novinářů.

 23. Jan P. říká:

  Vážený pane architekte,já jsem nepsal o tom,že prezident T.G. Masaryk byl odpovědný za střelení do dělníků.Sám Masaryk zásah policie a četnictva proti stávkujícímu dělníkům odsoudil a v parlamentu se dožadoval odvolání tehdejšího ministra vnitra.

  Prosím nezaměňujte dělnické hnutí a třídní boj v českých zemích před druhou světovou válkou za poměry po únoru 1948 v bývalém Československu. Zejména státní teror mezi lety 48-56.
  Pokud bychom měli nějakým způsobem charakterizovat přetrvávající Masarykův odkaz, pak především jako nezpochybnitelné autority mravní. Jeho připravenost postavit se kdykoli třeba celému zdivočelému davu v boji za pravdu – to je vlastnost natolik vzácná, že už jenom tím si bohatě zasloužil všechny ty pomníky, které mu kdy byly postaveny.
  Masaryk říká, že demokracie je diskuze, kdybychom měli na věci zglajchšatované názory (jako nacisté a komunisté), bylo by to moc špatné.
  Já si nesmírně vážím Masarykovy osoby, jeho života a jeho statečnosti – ať už v době hilsneriády nebo po vánocích 1914 … i pak v Rusku …
  Když si přečtu výroční zprávu BIS o levicovém extremismu, mohu nabýt dojmu, že například Masaryk byl extremistou, poněvadž si dovolil volat po socialismu a stavět se proti kapitalismu, bezpráví, feudalismu, chudobě a velkostatkářské oligarchii.

 24. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Jane,

  Myslím, že jste svůj komentář pěkně formuloval.
  Nemám rád vytrvalé, asi 4 leté pomluvy na
  Na Václava Havla a TGM,
  o kterých je v ústavě uvedeno, že se zasloužili o stát.

  V pracovně mého dědy visela krásně secesně zarámovaná:
  „Valašská legenda“ od M. Jahna.
  Je v ní postoj poslance za Valaško TGM, k pánbíčkovi.

 25. XXXXX říká:

  jen se toč stará korouhvičko

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I