Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

ZATOPENÁ JESKYNĚ

Zdeněk Gryc | Úterý, 10. 7. 2018 v 21:49

Po 18 dnech úspěšně skončila záchrana mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně. Potápěčům se dnes podařilo dostat ven posledních pět uvězněných. Všichni jsou mimo ohrožení života, ale stále zůstávají v péči lékařů.
David Krkoška
dnes 19:53
————————————-
Iniciátorem průzkumu podzemí, zejména v Nové Ochozské jeskyni u Líšně byl nedávno zesnulý emeritní děkan a první profesor ekologie na Olomoucké universitě Otakar Štěrba.
V jeskyni jsme pracovali za našeho studia VŠ po maturitě v roce 1952 na RG Židenice. Zejména když v zimním období poklesla voda.
V jeskyni jsme pak obnovovali votivní pomníček 3 skautíků,
kteří po osvobození vlezli do jeskyně, jejíž mřížová vrátka byla tehdy otevřena.
V roce 1958 byla naše společná práce přerušena.
To nám nezabránilo, abychom podobně tehdy, jako svět dnes, nesledovali tragedie v podzemí:
převzato:

„Za největší českou speleologickou tragédii mohly podzemní povodně z bouřek
4. července 2018 12:01
Největší tragédii v historii české speleologie mají na svědomí podzemní povodně z bouřek. Před 48 lety, 29. srpna 1970, při zkoumání nových prostor Amatérské jeskyně v Moravském krasu zahynuli amatérští speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček.

Šlechta a Zahradníček se do jeskyně ponořili ráno 29. srpna 1970. Kolem poledne však začalo v severní části krasu intenzivně pršet. Podle odborníků byly podobné přívaly deště nevídané, hladina Bílé vody v Nové Rasovně stoupla o více než deset metrů.
Jeskyňáři se tedy rozhodli vrátit, vzápětí však s nimi jejich kolegové ztratili spojení. Nejspíš se snažili ukrýt v dvoumetrovém komínu ve stropě chodby, kde je zastihl příval vody. Po masivní záchranné akci, které se účastnily stovky lidí, nalezly 2. září jednoho ze speleologů mrtvého visícíhi za přilbu, druhý ležel na dně chodby připoutaný ke svému kolegovi lanem.
Po tragédii byl vstup do jeskyně pro amatérské jeskyňáře zakázán na 23 let.

Amatérská jeskyně je nejdelším jeskynním systémem v Česku s délkou prozkoumaných prostor téměř 35 kilometrů. Speleologové ji objevili 18. ledna 1969. Protéká jí Sloupský potok, Bílá voda a Punkva. Systém sahá až do propasti Macocha a tvoří jej netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm rozlehlé dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená.
Amatérští i profesionální speleologové se již dávno pokoušeli objevit místa, kde vzniká říčka Punkva, přičemž se vědělo, že jejími zdrojnicemi jsou Sloupský potok a říčka Bílá voda. Ta se noří do podzemí v místě nazvaném Nová Rasovna nedaleko obce Holštejn. Dodnes systém není zcela probádaný. V sousedství Amatérské jeskyně jsou i známé Sloupsko-šošůvské jeskyně s propadáním Punkvy, jeskyně Nová Rasovna, propast Macocha či Punkevní jeskyně.
V tamních jeskyních zahynulo již několik lidí
První obětí z řad jeskyňářů při objevování Moravského krasu byl v roce 1941 speleolog Jan Němec, který zahynul v závalu v Kateřinské jeskyni. Od té doby našlo v podzemí smrt sedm lidí.

Posledním speleologem, který v tamních jeskyních zahynul, byl Michal Skýba, kterého v roce 1998 zastihla povodeň při zkoumání jeskyně u Holštejna.
Na podzim 2004 zemřela v Rudickém propadání třiatřicetiletá horolezkyně. Při výstupu zkolabovala a i když ji záchranáři dostali na povrch asi za tři hodiny, oživit ji nedokázali.
Prohlídky jeskyně jsou pro veřejnost jen mimořádně
Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech, naposledy tomu bylo na podzim 2016. Zpřístupněná část je dlouhá asi 500 metrů.

V úseku nejsou žádné upravené chodníčky, zábradlí, ani schodiště a na několika místech je třeba přebrodit potok. Návštěvníci se neobejdou bez helmy, svítilny a vhodného oděvu.
Nabídnutá trasa je dostačující k tomu, aby si návštěvník udělal obrázek o Amatérské jeskyni. K vidění je bohatá krápníková výzdoba a rozměrný Absolonův dóm, což jsou prostory veliké asi jako koncertní sál.“
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/tragedie-podzemi-jeskyne-moravsky-kras-podzemni-povodne-speleolog-zachrana-1si-/domaci.aspx?c=A180704_085724_domaci_jumi

5 komentářů k článku “ZATOPENÁ JESKYNĚ”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Vyzvedněme maximálně na případu zatopených thajských dětí jak nezbytná a prospěšná je spolupráce a zkušenosti občanů různých národů, jak oddolné jsou sportující nenáročně se stravující děti a jak výjimečná schopnost jednoho člověka, který i když částečně pochybil, dokázal udržet ve všech těch drobných, životem ještě nepoškozených postavičkách, neochvějnou naději na přežití.

 2. Jan P. říká:

  14 dní se celý svět dojímá příběhem dětí uvízlých v jeskyni v Thajsku, kvůli jejichž záchraně už umřel jeden potápěč; že jenom v červnu utonulo 629 lidí ve Středozemním moři, už nezajímá nikoho…

 3. Svatopluk Beran říká:

  PRAVDA A SKUTEČNOST STOPROCENTNÍ. Přesně na těchto dvou případech je vidět jakou pokřivenou roli hrají rádoby svobodná media-rádoby svobodného světa, při manipulaci s křesťanským podvědomím občanů transatlantického demokratického valu. Stačí aby startovacím viníkem migrační krize byla sama ekonomicko-vojenská supervelmoc a svobodná media káží jak církev tisícovku let ze svých kazatelen.

 4. Zdeněk Gryc říká:

  Myslím, že se shodneme na tom,

  že v naší krajině voda ubývá.
  Nejlepší ukázkou tohoto stavu jsou jeskyně a jejich podzemní řečiště.

  Škoda, že Otakar Štěrba:

  „emeritní profesor Palackého Univerzity
  vědec, obětavý učitel, spisovatel, objevitel Bathynelly natans, spoluzakladatel horské
  nemocnice pod K2, autor pojmu říční krajina, horolezec a vodák,
  který v součtu svých říčních sjezdů objel zeměkouli.“

  Nedávno, 10. 3. 2017 umřel. Jeho poslední velké dílo,
  které by mělo být čteno nejenom všemi politiky:

  „pramen života“

  Vyšlo ještě za totáče v roce 1986. Otakar se zniňuje, jak se snažil ovlivnit politiky.
  Ti ho sice oficielně vyslechli. Pak mu soukromě řekli, že na hlouposti nemají čas.

  PS. Mezi blogy JL je také z pátku 10. 3. 2017: PŘÍBĚH,
  jeho ženy Diny, není z Thajska, ale z Afganistánu.
  Ukazuje to, co si mnozí myslíme, že pomoc lidem, pokud nejsou přímo ohroženi na místě,
  by měla být směrována „in situ“.

 5. Dvořák říká:

  Když neumíš plavat,nechoď do hloubky,mi říkali. A moře asi bude hluboký. Stačilo zůstat na souši.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I