Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v Marxismu-leninismu.

Zdeněk Gryc | Neděle, 15. 7. 2018 v 13:32

ZAČÁTEK 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Svatopluk Beran říká:
Neděle, 15. 7. 2018 v 0:09
Takto vidí, narozdíl od stálé kopírace pana Gryce neznámého autora, začátek 2SV americký historik Maurice Matloff ve své knize – Dějiny Americké Armády – vydané nakladatelstvím Baronet a.s. Široká 22, Praha1, v roce 1999, překladem z anglického originálu American Military History, vydaného nakladatelstvím Combined Books., Inc., Conshohocken, v roce 1996, v překladu Ivany Nuhlíčkové, v kapitole – Začátek 2. světové války -, na straně 433.
ZAČÁTEK 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Německá anexe Rakouska v březnu 1938 a česká krize v září téhož roku vyvolaly ve Spojených státech a v dalších demokratických zemích předtuchu nového celosvětového konfliktu. Nová válka vlastně už začala na Dálném východě, když v roce 1937 provedlo Japonsko invazi do a Číny, ale po té, co Německo v březnu 1939 zabralo Československo, byla válka v Evropě nevyhnutelná.
Jednoduše, až stupidně černobíle vidí začátek války neznámý autor, neustále přetiskovaný jihlavským blogařem, panem Grycem. Panu Grycovi zřejmě nejde ani tak o historické návaznosti a skutečnosti začátku 2SV, jako o svoje vlastní životní nedocenění a zapšklost ze sklamání, že sám v nelehkých chvílích kolaboroval ze socialistickým režimem, řízeným a ovládaným komunisty. Aspoň částečně ospravedlňující východisko svého selhání pak neustále ukládá do pouhých čtyř slov. Hitler-Stalin, Německo-SSSR. Složitost celého začátku a vývoje 2SV pak zdejší přispěvatelé, v závěsu vojenských historiků, vidí jako komlikované, několikaleté selhávání či zrad množiny různých evropských států. A to jak nedemokratických tak i demokratických.
———————————————————
Vážený pane Svatopluku Berane,

Žijete v asolutních bludech, když čerpáte od imperialistického amerického historia Maurice Matloff.
To víte USA. =“Zkažené ovoce západní demokracie“
Dokonce bych ani nevěřil populárním bludům:

Robert Lee Fulghum, také americký spisovatel , unitářský pastor , filosof , učitel , zpěvák , malíř atd. Popularitu si získal především svými knížečkami s drobnými úvahami. Nejznámější z jeho statí je Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce .

Přečte si prosím a to nejlépe dvakrát humanistické epištoly
Jána Lauko a pochopíte proč je nutno se od nějakého Američana distancovat, zvláště doporučuji:

Zkažené ovoce západní demokracie
Úvaha o potřebě monopolní nadvlády západu nad světem
Nová světová válka! Kdo všechno ji bude mít na svědomí?
Snaha o pochopení příčin bezbrannosti Evropy
Sexuálna výchova na školách! Áno? Nie?
————————————————–
Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v Marxismu-leninismu.
Nejsem sám, mám na to svědka, spolu-lajdáka z atelieru profesora a kriminálníka Bedřicha Rozehnala, Ing. arch. Boleslava Leinerta. Beru si ho tedy za-čerstva jako svědka.
Je to pár dní, co jsme kreslili podhorskou krajinu Hostýnských vrchů. Vzpomněli jsme našeho studia, kde ani tak nešlo o vlastní architekturu, ale jak dokumentuje náš index, na prvním máme zapsán:
Marxismus-leninismus a na druhém místě Ruský jazyk.
Pak následují ostatní podružnější předměty.¨

Marxismus-leninismus¨, je komunistická ideologie oficiálně založená na teoriích marxismu a leninismu. Jako samostatnou ideologii ji sestavil Josif Vissarionovič Stalin v knize Otázky leninismu. Marxismus-leninismus byla oficiální státní a stranickou ideologií SSSR a KSSS a ostatních spřátelených komunistických režimů a stran.

Nejdůležitější předmět přednášela v posluchárně na Vlhké ulici v Brně lektorka Zikmundová. Zmíněný Božan je svědek, že nám jasně odpřednášela lekci:
ZAČÁTEK 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Po našem podrobném a snaživém výkladu nám to přineslo zápočet do indexu.
ZAČÁTEK 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
způsobilo nacistické Německo tím, že napadlo Polsko.
SSSR ve snaze ochránit slovanského bratra operativně obsadilo východní část Polska, aby tak obětavě zachránilo polovinu jeho území.
Lektorka Zikmundová byla výrazná osobnost. Byla krátce ostříhaná, oděná pánským kabátem v košili s kravatou.
Když stála za katedrou, tak nebyla vidět její sukně a spolužáci,
/my dva s Božanem ne/ o ní nemluvili jako o soudružce lektorce, ale byla to pro ně:“ Babachlap“.
Snad si na to ještě někdo s žijících spolužáků pamatuje.
Její přednášky na nás hluboce zapůsobily.
Ostatní studenti na tom byli později podobně:

doc. PhDr. Miroslav Grebeníček, CSc.
Po studiích působil jako učitel, vyučoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (zaměření na dějiny 19. a 20. století, dějiny dělnického hnutí a ekonomické teorie). I jeho lektorská práce nepochybně přinesla zdravé ovoce:

Vláda podpořená komunisty dostala důvěru.

Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až v noci.

S Božanem jsme se shodli na tom, že konečně jsou správní lidé na správném místě.
Božan svůj pastel pak pofixoval, můj zdaleka ne tak povedený akvarel doschl.

PS. Možná později napíši něco o dělnickém hnutí v Brně. V Argentině to z první ruky neznám.
Hezkou neděli s důvěrou vládě přeji, ale ne stojím si za každým slovem, takže raději  cituji:

Pana Oldřicha Lukáše:
„Zamyšlení nad prezidentskými volbami – veškerá legrace končí !!!
Ne, ne, milí přátelé!
Tyto prezidentské volby nejsou jen dalšími v předlouhé řadě bezvýznamných. Tentokrát jde o událost natolik významnou, že ovlivní zcela zásadně existenci každého z nás, našich rodin i naší země na dobu náramně dlouhou a možná nevratně. Pokud vám není osud vás, vašich blízkých i nás všech lhostejný, je naprosto nejvyšší čas dát stranou vše nepodstatné, vzít rozum a zkušenosti do hrsti a vyrazit k volebním urnám. To proto, že nadnárodní síly temna už nezakrytě vytáhly do boje za zničení bílé rasy české země, našeho kulturního dědictví, hodnot, rodin, domovů, zkrátka všeho čím jsme. Pokusme se proto odložit uměle vytvořené předsudky, pomluvy a nenávistné projevy „expertů“ ČT a ČR, jakož i Bakalových plátků a nahlédněme do politické kuchyně obou kandidátů!
Jiří Drahoš:
Přeskočme informace z netu o tom, že Drahošovu spolupráci (agent Bas)
Vynutila díky jeho homopedofilním sklonům, že odcizoval kolegům jejich nápady a patenty, že sepsal „vědeckou vítačskou chartu“ pražské kavárny, která odstartovala polarizaci společnosti. Pomiňme i konspirační úvahy proč používá bezdioptrické brýle (podobně vypadají špionážní zařízení, které dokáže zobrazovat nápovědu nebo fungovat jako sluchátko). Pominout však nemůžeme tvrzení nezávislých medií, že je členem Římského klubu, dokonce prý šéfem české pobočky, neboť jde o zednářské společenství ovládané západní“Černou šichtou“ a třinácti nejbohatšími iluminátskými rodinami z USA usilujícími o vyhlazení velké části světové populace – se Slovany v čele. Že tento pán činí v zájmu osobní kariéry je sice pochopitelné, nikoli však omluvitelné.
Jak se zdá nemá Drahoš jasný názor na řadu zásadních otázek života, neboť soudě dle jeho výroků v médiích mění neustále své postoje – nejspíš podle pokynů svých poradců zjišťujících, co dělný lid chce slyšet a co ne /což svědčí o nevyzrálé osobnosti chudé na životní zkušenosti). Ještě horší je spektrum těch, kteří tuto loutku pražské kavárny podporují. Jde vesměs o rádoby umělce, experty na všechno kromě morálky, zkorumpované presstituty a parazitní multikulti neziskovky plné deviantů nejrůznějšího zrna, novodobých fašistů, kteří ukazují na každého s jiným názorem a řvou“fašisti!“ V čele mrzkých charakterů podporujících Drahoše, pro které jsou slova jako vlast či národ symbolem zavilé nenávisti, stojí světově proslulý tunelář Kalousek a mj. i Muslimská obec v Praze. Náhoda?“
Oldřich Lukáš:
„to byl můj názor, který jsem poslal několika svým přátelům. A to je konec. Stojím si za každým slovem“

65 komentářů k článku “Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v Marxismu-leninismu.”

 1. Svatopluk Beran říká:

  🙂

 2. Honza54 říká:

  Jane P a p.Berane, vezměte se za ruku a zkuste žít ve „svobodné“ Kubě , rájem komunismu a svobodného světa.

 3. Honza54 říká:

  Pane Jane P. Dovolte, abych se od srdce zasmál některým vaši vyjádření v předchozím příspěvku. To snad nemyslíte vážně ! Studujte fakta a ne ideově zaměřenou literaturu a historii stejně jako p.Beran.

 4. Jan P. říká:

  Honzo 54,nevím jakou máte víru ? Chybí Vám pádné argumenty a fakta.Jaká přinášíte bez ideologického konstruktu vy ?
  Jste na omylu. Já jsem vždy režimy bývalého východního bloku v ČSSR, SSSR, ale také v Číně, na Kubě odmítal a nikdy nepropagoval.Považuje za tzv.státněkapitalistické režimy…

  „O krizi kapitalismu se diskutuje vážně i mezi renomovanými autory. Mnozí říkají, že kapitalismus přichází do svého konečného stádia,“

  Co by jste vzkázal nemalé části společnosti na západě,která sympatizuje se socialismem ?
  Podle průzkumu firmy YouGov z roku 2015 vnímalo tehdy socialismus pozitivně 36 procent mladých Američanů ve věku od 18 do 29 let a 39 procent zástupců stejné věkové skupiny preferovalo kapitalismus. Se stoupajícím věkem pak v americké populaci zároveň stoupají i tendence k upřednostňování kapitalismu. Celkově tak pozitivně vnímalo kapitalismus 52 procent americké populace, zatímco o socialismu se pozitivně vyjádřilo 26 procent Američanů.
  Zabrousíme-li ovšem do evropské reality, politické preference začínají skutečně rudnout. Průzkum z minulého roku ukazuje, že k socialismu má vstřícný postoj 45 procent Němců, zatímco 26 procent se k němu staví odmítavě. V otázce kapitalismu je tomu přesně naopak: 26 procent Němců jej kvituje a 47 procent jej vnímá negativně. V samotné kolébce kapitalismu, tedy Velké Británii, pak mají ke kapitalismu docela rozpolcený vztah: k socialismu se hlásí 36 procent populace, zatímco 32 procent jej odmítá, a naopak ke kapitalismu má kladný vztah 33 procent Britů, oproti 39 procentům těch, kteří jeho fanoušky nejsou
  Co ale pro Němce, Američany a Brity socialismus vůbec znamená? Patrně ne autoritativní politiku bývalého východního bloku, ale spíše rozšiřování a udržování sociálního státu s vysokou mírou přerozdělování a kontroly kapitálu, která umožňuje rozvíjet solidární odpovědi na nejrůznější lidské potřeby, ať už se jedná o dostupnou zdravotní péči pro všechny, dostupné vzdělání nebo zvyšování mzdové hladiny. Kritický vztah ke kapitalismu tak můžeme především interpretovat jako odmítání pracující chudoby, zadluženosti studentů nebo privatizace zdravotnictví.

 5. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane mlzeni,mlzeni.
  Myslite si ze kdyz si vymyslite nova jmena ze vse najednou je v poradku?Nic to nemeni na tom i kdyz to nazyvate “STATNEKAPITALISTICKY REZIM“ze to byly komunisticke rezimy zalozene na marxismu.
  A o tom je tady ta diskuze ,ze marxismus je svinstvo.
  Ze se urcite procento obyvatel stavy pozitivne k socialisme je v celku pochopitelne ,zalezi na tom jak je polozena otazka a ktere casti spolecnosti.Dost rozumnych lidi porovnava ,jestli dostat neco zadarmo,mit na to narok.stoji za to dostat spatne sluzby.
  Protoze cokoliv dela government ,ctvrtka penez jde na to na co ma a druha ctvrtka se prosustruje , druha pulka jde na byrokracii.A mimochodem lidi zde si jeste stale uvedomuji ze nic nejni zadarmo a ze za to stejne musi platit oni ,pouze rozdil je ze uz nemaji kontrolu svych penez.

 6. Svatopluk Beran říká:

  Honza54 říká:
  Pondělí, 23. 7. 2018 v 10:18

  Jane P a p.Berane, vezměte se za ruku a zkuste žít ve „svobodné“ Kubě , rájem komunismu a svobodného světa.

  Honzo znáš historii Kuby? Znáš historii o tom jak byla Kuba hospodářsky odříztnuta okupací USA rokem 1898 od celého světa, v momentě kdy se téměř celá Kuba osvbodila sama od Španělského imperia? To nebyl žádný nástup komunistů a přesto byla Kuba tvrdě decimována Spojenými Státy coby její budoucí hospodářská kolonie. Podle Pattova dodatku americké ústavy nesměla Kuba obchodovat z nikým z celého světa kromě Spojených Států, takže veškeré technologie se po pár letech už nedaly kupovat nové a lacinější od jinud než z USA. Spojené státy si tam postavuily pět uhelných vojenských základen, protože na začátku devatenáctého století pluly v Karibiku americké válečné lodě pouze na uhlí. Dodnes je Guantanámo, jako poslední americká uhelná základna na Kubě z původních pěti uhelných základen, zneužívána nejen jako vojenská základna, ale i na mučení a držení unesených občanů z jiných zemí bez soudu. Prostě bezpráví jaké jinde ve světě otevřeně nemá mezí. Jak se daří ostatním kapitalistickým zemím okolo Kuby, pod vlivem USA? Umíš si představit že by Spojené Státy byly tak bohaté jak jsou, pokud by žili v obchodním embarku celého světa? Socialismus není určitě ekonomicky schopnější než kapitalismus. Jsi přesvědčen že by na Kubě bylo líp než třeba v kapitalistickém Haiti, nebo v Portoriku a dalších? Přitom je Portoriko nezačleněnou součástí USA? Castro nebyl původně komunista, byl to syn nejbohatšího latifundisty na Kubě. Nikdy by se komunistou nestal, pokud by američtí presidenti a obchodníci měli zájem s ním férově jednat. Na Kubě by nikdy nebyly umístěny sovětské rakety, pokud by před tím američané jako první nerozmístili stejné rakety v Turecku, na Turecko sovětské hranici.

  Portoriko (španělsky Puerto Rico – bohatý přístav) je nezačleněné území Spojených států amerických, ležící v Karibském moři mezi ostrovy Hispaniola a souostrovím Malých Antil. Má rozlohu 9 104 km² a asi 4 miliony obyvatel?Obyvatelé jsou Portorikánci, na ostrově se nenacházejí téměř žádné národnostní menšiny, vyjma kontinentálních Američanů. Portoriko je jediným územím USA, kde se mluví výhradně španělsky. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo ji zde nepoužívá. Na Portorikánce vždy v USA hleděli jako na občany nižší kategorie, proto se úřady ve Washingtonu pokusily povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní ale odmítli, protože by museli platit daně. Dodnes tam nesmí přistávat jiné obchodní lodě než loďe Spojených Států.Občané Portorika jsou zároveň občany USA. Protože však Portoriko není státem USA, žádný občan Spojených států, který je rezidentem na jeho území, nemá právo volit ani do jedné z komor federálního parlamentu a ani volit prezidenta Spojených států (toto omezení platí pro všechny občany USA, kteří jsou v době voleb rezidenty Portorika, i když pocházejí z jiné části země). Pokud se ale občan Portorika přestěhuje jinam na planetě (například na území jednoho z 50 států USA, nebo třeba do Evropy), tak právo volit prezidenta USA a federální parlament automaticky nabývá. Tato situace je analogická k dalším územím Spojených států, která nejsou jedním ze členských států, nebo federálním distriktem (v současné době pouze Washington D.C., který byl ve stejné situaci od roku 1801 až do roku 1961, kdy byla jeho obyvatelům přiznána volební práva 23. dodatkem k federální ústavě).Po objevení Ameriky Evropany se Portoriko stalo španělskou kolonií a v 16. století Španělé na ostrově zřídili generální kapitanát Portoriko. V roce 1898 proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko prohrálo. Portoriko se spolu s Kubou, Filipínami a Guamem stalo kolonií USA. V roce 1937 došlo ve městě Ponce k poklidné demonstraci, která vyústila v masakr spáchaný americkými policisty, kteří zastřelili 17 lidí včetně sedmileté holčičky.

  Haiti je jedinou zemí na západní polokouli vytvořenou po vítězné revoluci otroků, avšak s dlouhou historii vlády diktátorů. Ve své dvěstěleté historii prodělala Haitská politika 32 převratů a také intervence mocnosti ať už Francie nebo Spojených států. Podle Indexu vnímání korupce z roku 2006, existuje silná korelace mezi korupcí a chudobou a v tomto měření mělo Haiti nejvyšší úroveň vnímané korupce ze zkoumaných zemí. Podle Mezinárodního červeného kříže sedm z deseti Haiťanů žije za méně než 2 dolary za den. V roce 1844 východní část ostrova vyhlásila samostatnou Dominikánskou republiku. V letech 1915–1934 bylo Haiti okupováno USA.V roce 1957 se po zmanipulovaných volbách dostal k moci François Duvalier známý také jako Papa Doc a nastolil diktaturu pod záštitou USA. Výsledkem byla jedna z nejkrvavějších diktatur na západní polokouli, totální rozpad hospodářství a absolutní nedodržování lidských práv. Během jeho vlády bylo zabito až 60 tisíc lidí Po smrti Duvaliera v roce 1971 přešla prezidentská funkce na jeho devatenáctiletého syna Jean-Claude Duvaliera, zvaného Baby Doc, který provedl jisté reformy, ale nezabránil dalšímu růstu korupce. V roce 1986 byl donucen prchnout do exilu a s sebou odnesl i velkou část haitského státního pokladu. V roce 1994 vyvrcholila nestabilita v zemi další intervencí Spojených států, která opět nastolila vládu Jean-Bertranda Aristidea zvoleného v prvních demokratických volbách v 1991. Další nepokoje v zemi proběhly v roce 2004. Od roku 2004 na Haiti působí stabilizační mise OSN.

 7. Jan P. říká:

  Nelamte si s tím hlavu pane Furbacher,jaký je rozdíl mezi marxismem-leninismem a autentickým marxismem. Když se to tak vezme, tak ani vy nejste autentický anarchokapitalista a byznysmem,jak se zde deklarujete-)
  —————————————————————————————————————–

  Šťastná to pětina, pravila kněžna a zamávala z okna směrem k čeledníku.

  Pětina Čechů neví, že v roce 1918 vzniklo Československo. Znalosti o roce 1938 jsou ještě mnohem horší :ČT 24/věda

 8. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane,
  Tak ted ten slibeny navrat ke zdravotni peci.Zaplat panbu ji nemusim moc pouzivat.Zaklepat na drevo.Zde v Canade je to univerzalni a pracuje to normalne jako vsade“zadarmo“.Na emergency cekate tak sest hodin nez vas uvidi doctor.Pak si lide stezuji na dlouhe cekaci lhuty ,jako je vymena kloubu[sest mesicu],specialni vysetreni,nedostatek luzek v nemocnicich,nedostatek doctoru kteri si stezuji na male platy a odchazeji do USA.Nejnovejsi metody a leky ktere jsou velmi ucinne ,ale drahe nejsou predepisovany a nebo jsou dany na listinu jako ze jsou jeste testovany.V USA pojistovny to uz musi platit ,ale zde stat si najde cestu jak to obejit.

  Zde si nemuzeme platit soukrome zdravotni pojisteni a jit do soukromych nemocnic.Liberalove se tomu brani zuby nehty,na platformne rovnostarstvi.

  Hodne lidi,vcetne politiku, to proste dela tak ,ze ozely ty penize a zajede si do USA,a plateji to hotove a sami a maj to bez cekaci lhuty.Tez lidi jezdi na “zajezdy“ do indie a podobne do soukromich nemocnic .

  Nejsem proti tomu aby kazdy mel zdravotni osetreni.Ale nechte to at lidi maji lidi vyber.Tez to ulehci statnimu systeme ,ktery to uz ted nezvlada a bude to horsi,jak se lidi dozivaji vice let.

  Tak to je k vasi otazce o zdravotnni peci.

  Zadluzenost studentu je dalsi vas problem, ze si musi platit vysoke skoly.

  Ja si naopak myslim ze jim to da vcasny realisticky pohled na zivot ktery je ceka.Nuti je vybirat profese nejenom podle idealisticke casti jejich osoby ale i prakticke,tedy co je take uzivi az skonceji studium.Studovani brontosauru a nebo mumii muze byt zajimave ,ale sehnat praci je uz tezsi.Tez se eliminuje problem vecnech studentu,protoze to nikomu nevadi kdyz si nekdo studuje za svoje.Vetsina studentu to resi tim ze po lekcich ,vecer nebo na weekend, maji praci.[moje dcera delala servirku.].Syn jeste ted ve 29 studuje,dodelava PhD a privydelava si jako asistent profesora.Dluhy maji ,ale take vedi ze nic nejni zadarmo a ani nic zadarmo neocekavaji.
  Jsem si vedom toho ze mame diametralne rozdilny pohled na veci.Ale pokud se budete drzet faktu a logiky,a ne doktriny nejakych utopistickych’lidomilu“ktera uz nescetnektrat selhala,tak si myslim ze i vam to bude srozumitelne.

 9. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,akorát mě na Vás zaráží jedna věc.Proč vy se zuby nechty držíte Kanady,pokud tam ve skutečnosti ještě žijete a podnikáte či pracujete než v nejlepších možných světů jako USA ?
  Já taky vím,že USA už není ekonomický hegemon na světě jak za prezidenta Ronalda Regana.
  Vy tomu věříte,že současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi se podaří vrátit v čase do osmdesátých let dvacátého století a znovu udělá Spojené státy ekonomickou supervelmocí na světě ?

 10. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,pan Trump nechce vratit cas nazpet.Byl zvoleny na platforme ,ze proste vrati normalni rozum do politiky,kdyz vam to musim rici tak po lopate.Proste ze se nebude delat socialni inzenyrstvi na vsechno a vsechno kontrolovat.Proste na university podle toho jak jste dobrej,ne jakou mate barvu pleti,aby se vylnil plan ,kolik bilech,cernejch atd muze byt prijmuto.
  Ale je toho tisice a aby jste si udelal predstavu tak vam posilam link kde jsou vsechny jeho sliby a tez jak je plni a ktere si muzete overit.Proste je to neco o cem vam v socialisticke Evrope ani nemuze zdat.Ze by si politik udelal takouhle webside a byl zodpovednej svym volicim.
  Muzete na to komentovat.Toto jsou fakta ,ne zkomolene zpravy z CNN.
  Tady je ten link.
  https://www.promiseskept.com/

 11. Svatopluk Beran říká:

  Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů

  Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě

  Joseph Stiglitz je jedním z nejlepších světových ekonomů. V roce 2001 dostal Nobelovou cenu za ekonomii, byl šéfem ekonomických poradců bývalého prezidenta Billa Clintona, je profesorem na Kolumbijské univerzitě a bývalým hlavním ekonomem Světové banky. Občas se také ukáže v Praze v institutu CERGE-EI.

  Stiglitz je znám jako kritik mezinárodních institucí, kuponové privatizace v České republice a transformace ekonomiky v postkomunistických zemích vůbec.

  Už dlouhodobě varuje Stiglitz před nerovností ve společnosti. Pouhé jedno procento Američanů ovládá 40% amerického bohatství. Na globalizaci měla podle některých původních názorů participovat většina společnosti, ale stal se pravý opak a současná krize ještě více prohlubuje nerovnost ve společnosti.

  Podobná nerovnost v americké společnosti zde už byla ve 20. letech minulého století a USA se z problémů dokázaly postupně vylízat. Je ovšem otázkou, zda tentokrát nekráčí cestu, ze které už bude návrat více než problematický.

  Dlouhodobým vzorem byla také Francie, tam se ovšem situace naopak zhoršuje. Ostrovy stability a rovnosti jsou pak tradičně severské státy. V nich má člověk, který se narodí na dně společnosti šanci dostat se ve společenském žebříčku nahoru. V USA takovou šanci obvykle nemá. Americká sen? Ano, ale už jedině v hollywoodském romantickém filmu.

  Stiglitz se zamýšlí nad zajímavým paradoxem. Ve světě je obecně přijímáno rovnítko mezi církví (duchovním životem) a pomoci druhým. Například v Latinské Americe je to velmi dobře patrné, právě církev zajišťuje zejména mezi chudými vzdělání, pomoc apod. USA se považují za velmi duchovní zemi, ale výše popsané rovnítko v ní poněkud nefunguje. Proč?

  Držitel Nobelovy ceny vidí v současných Spojených státech tři velké problémy. Tím prvním je přístup ke zdravotní péči a k základním věcem, které jsou pro život člověka nepostradatelné. Když chudý Ind nemá na lékaře, vnímá to západní svět jako něco tragického, politováníhodného až barbarského. Když ovšem nemá na lékaře Američan, nikoho to vlastně nezajímá. Někde se můžete dočíst, že Obama zavedl v USA povinné zdravotní pojištění, ale není to tak přesné. Zatímco u nás má zdravotní pojištění každý díky odvodům ze mzdy, z příjmu nebo ho za něj platí stát, v USA nic takového není. Právě absence pojištění podle nedávného názoru německých médií může za masakry na amerických školách. Zatímco u nás jsou lidé s psychickými problémy léčení (byť ne vždy), v USA o nich nikdo neví, nikdo je neléčí a oni běhají po ulicích. Připočtěte k tomu dostupnost zbraní a máte problém.

  Ekonom Joseph Stiglitz patří mezi odborníky, kteří nazývají věci pravým jménem a velmi často kritizuje současný stav nejen americké ekonomiky. Podle Stiglitze jsou časovanou bombou studentské půjčky.

  Průměrný absolvent univerzity si do života odnáší dluh 26 000 dolarů (520 tisíc korun). Existují však velké rozdíly mezi studenty. Plných 13% má dluhy ve výší 50 000 dolarů, 4% dokonce kolem 100 tisíc dolarů (2 miliony korun).

  Průměrné roční náklady na studium se pohybují kolem 22 000 dolarů, přitom v roce 1980 to bylo jen 9000 dolarů (očištěno o inflaci). Průměrný roční příjem americké rodiny je dnes 50 000 dolarů, v roce 1980 to bylo 46 000 dolarů.

  Celkový objem studentských půjčku je dnes přes bilion dolarů, což je více než dluhy na kreditních kartách, které jsou v USA tak populární.

  V USA je vysokoškolské vzdělání velmi důležité. Průměrný roční plat člověka s univerzitním titulem je o 12 tisíc dolarů větší. Díky obrovskému zadlužení však paradoxně někteří lidé padají díky dluhům ze studií ještě na hlubší dno, než ze kterého se snažili odpíchnout. Stále více absolventů není schopna své dluhy splácet a opožďuje se ve splátkách o 3 měsíce a déle.

  Škrty ve veřejných financích se v posledních letech projevily na výši školného, která za pět let vzrostla o 27%.

  Dluhy studentů pak podkopávají americkou ekonomiku. Mladí lidé si nemohou dovolit hypotéky. Tím trpí realitní trh, jehož kolaps před pár lety odstartoval světovou finanční a hospodářskou krizi a ještě více se prohlubuje nerovnost ve společnosti.

  Je tedy na místě úvaha, zda neinvestovat více do lidského kapitálu a neuzdravit tak „nemocnou“ společnost, která své bacily přenáší i do ekonomiky.

  Zdroj:
  http://opinionator.blogs.nytimes.com/2013/05/12/student-debt-and-the-crushing-of-the-american-dream/?smid=fb-nytimes&WT.z_sma=OP_SDA_20130514

 12. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,vy si fakt myslíte,že na rozpadu EU zrovna vy vyděláte ?
  Myslím,že dodnes ani nemáte to Kanadské občanství,jak jste jednou v diskuzi zde uvedl.
  Stále nejste schopný či ochotný odpověď na otázku:proč nepodnikáte a nežijete z nejlepších možných světů(USA).Co prezident Donald Trump konkrétně může pozitivního přinést vám ? Že vám některá renomovaná světová média,která se staví k Trumpovi kriticky lezou na nervy u vás chápu…
  „Socialistická“ Evropa,sociální inženýrství atd. slyšíme často od tzv. nové pravice všude v Evropě i v USA…
  Evropská unie je především neoliberální byrokratický moloch kapitálu. Kritika EU je často oprávněná. Je ji však třeba provádět věcně a s dobrou argumentací.Stále se počítám za sympatizanta panevropského hnutí DiEM 25: „Evropa se buď demokratizuje, nebo se rozpadne!“

 13. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane.
  Nikde jsem nenapsal nic o rozpadu EU.A nevim proc si myslite ze bych v tom mel nejaky interest.
  Jako kazdy socialista kteremu dochazeji argumenty zacinate s osobnimi otazkami a napadanim
  Nemam problem vam na to odpovedet,ale nevidim zadny duvod jak je to releventni k nasi diskuzi.
  Muzu vas ujistit,ze Canadske obcanstvi mam,to jsem si udelal presne ten den kdy jsem byl eligible.
  Co se tyce toho ze jsem v Canade a ne v USA .Emigrace pane Jane nejni zajezd s Cedokem ze si vyberete vse do detailu vcetne hotylku na plazi.A pokud staty naplnily svoje quotas,tak take muzete cekat roky na ten “svuj“ stat.A je tezko vam vysvetlovat ze pobyt v uteceneckem tabore nejni zas tak prijemny,jakkoliv jsem jim byl vdecen.
  Co pan Trump muze prinest pro Canadu?Hlavne to ze pomuze otevrit hranice pro svobodny trh.A to nemyslim jenom mezi USA a Canadou.Ale mezi provinciemi u nas.Rozbije kartely ,jako supply and management,kde farmari musi prodavat pouze do techto statnich karelu,ktery si urcuje ceny.Cela tato byrokracie nas stoji to ze syry jsou tu petkrat drasi nez v USA.Pivo se bude moci prevazet z jedne provincie do druhe atd.je toho tisice ,nez se ten canadskej sesnerovanej trh trochu uvolni.
  Ted se o tom prave jedna k NAFTA smlouve.Ale nas Trudeau je rudej az za usima jako jeho tata a nechce ty “socialisticke vyhody“pustit.

 14. Jan P. říká:

  Pro pana Furbachera

  Dlužím Vám vysvětlení a odpověď.Dva dny se neúspěšně pokouším Vám ji odeslat. Zatím bez výsledně.
  Až to bude možné tak se v diskuzi objeví. Snad to nebude dlouho trvat.

 15. Jan P. říká:

  Pro pana Furbachera

  Emigrace politická nebo ekonomická(což je Váš případ) nebyla pro Čechoslováky před rokem 1989 žádný zájezd s Čedokem.O tom vůbec nepochybuju a nezlehčuju to. Není to předmětem našeho sporu.
  Pokud je pro Vás život v socialistické Kanadě konformnější,proč ne. Je to od Vás takový paradox.
  Co se týče hospodářské a obchodní dohody CETA,kterou zde zmiňujete(komplexní hospodářské a obchodní dohodě mezi členskými státy EU a Kanadou).Evropský parlament schválil obchodní dohodu CETA mezi EU a Kanadou na začátku roku 2017.Sněmovna ČR ratifikovala obchodní dohodu koncem roku 2017. CETA,není pro státy EU výhodná.Posiluje moc nadnárodního kapitálu nad státy. Zastávám názor její odpůrců.(…)Pokud patříte mezi ty,kteří na obchodní smlouvě CETA mají možnost vydělat nebo zní nějak participovat,budiž vám to přáno.
  Přesto,že se explicitně hlásíte k politice amerického prezidenta Donalda Trumpa,nic o ní zřejmě nevíte.Trump se nijak netají s tím, že touží půlmiliardového konkurenta(EU) buď zničit, anebo alespoň poškodit a rozeštve…

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I