Blog Jihlavských listů

Eva Nováková
159- Eva Nováková je rodačka z Kladna, která se přes Londýn, Jeruzalém a Prahu dostala až do Jihlavy, z korporace do sociálních služeb. Vystudovala obor sociologie a sociální politika (Bc.) na Fakultě sociálních věd UK. Pracuje jako vedoucí terénní sociální služby, kde má na starost dva projekty a tým deseti kolegů a kolegyň. Je členkou Pirátské strany. "Jihlava mi dala zcela novou zkušenost a ukázala mi, že člověku může záležet na rozvoji města, ve kterém se nenarodil. Zdejší komunita mě přijala, dala mi možnost se zapojit do různých aktivit, ať už kulturních nebo sociálních, a já bych jí to ráda vrátila prací v zastupitelstvu."

Jihlava je boží!

Eva Nováková | Pátek, 14. 9. 2018 v 12:59

Toto jednoduché zvolání může evokovat mnoho významů a každý si v něm může najít to své. Někomu připomíná bránu Matky Boží, jiný v něm hledá duchovní rozměr našeho města. Pro mě osobně znamená to, že Jihlava je skvělým místem pro život.

Když jsem se sem před třemi lety stěhovala, znala jsem Jihlavu jen z Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu. Tak nějak jsem si představovala, že festivalový týden asi neodráží realitu všedního dne a plánovala si, jak budu po večerech vyšívat a učit se cizí jazyky. Z omylu mě vyvedlo hned prvních pár dnů a týdnů strávených v Jihlavě. Po Dni Charity, kdy náměstí zaplnily rodiny a přátelé dětí, které vystupovaly na pódiu, následovala otevíračka nového klubu Bezvědomí a Veganské hody, organizované skupinou dobrovolníků, z nichž většina ve volném čase vaří pro lidi bez domova.

Jsou to právě oni, kdo mi ukázali, že Jihlava žije. Dodnes se trochu červenám, když si vzpomenu, jak museli poslouchat dotazy mých pražských kamarádů: „A co ty v té Jihlavě vlastně děláš? Není tam mrtvo?“ Přiznám se, že jsem jim zprvu neodporovala. Pak jsem si ale uvědomila, že to jsou místa jako kino Dukla, divadlo DIOD nebo jihlavské náměstí, které by nám mohl závidět leckterý Pražák. Z Prahy jsem odjížděla s tím, že těch 10 akcí denně, které se tam konají, není ani možné stíhat. V Jihlavě už se začínám cítit podobně.

Filmové kluby, kurzy akrobacie na šálách, komunitní akce, divadelní představení na netradičních místech, městské hry, skvělé kavárny a různé skupiny aktivních lidí. To je jen zlomek toho, co Jihlava nabízí. Pestrá kultura za přijatelnou cenu a možnost realizace vlastních projektů – to byly vedle práce důvody, proč jsem si Jihlavu zamilovala. Práce v Charitě mi ukázala i problémy, se kterými se zdejší lidé potýkají. Naučila mě pokoře, porozumění a dala mi odhodlání zapojit se do jejich řešení na systémové úrovni. Jihlava mě v mnohém obohatila a cítím, že je čas jí to vrátit.

Svým dalším působením v Jihlavě bych chtěla přispět k tomu, aby se radnice otevřela lidem. Pro rozvoj města je zásadní, aby se jeho občané mohli zapojit do rozhodování, například formou participativního rozpočtu nebo účastí v komisích. Město by také mělo aktivně podporovat projekty nadšenců, které přispívají k lepšímu životu v Jihlavě, posilovat sociální soudržnost a budovat kapacity dostupného bydlení tak, aby se na dění v Jihlavě mohli podílet i ti, kdo dnes řeší spíše existenční problémy.

Jak říká jedna skvělá žena: “Jihlava je nový Berlín, jen o tom ještě neví.” Jenom společně dokážeme rozvinout potenciál Jihlavy a udělat z ní místo k životu pro každého.

19 komentářů k článku “Jihlava je boží!”

 1. Jan P. říká:

  „Jihlava je boží“
  Jak pro koho a jakým úhlem pohledu se zrovna na život v Jihlavě kdo dívá.
  Jsem mírný optimista.Někdy by slušným místem pro život snad Jihlava mohla být.

  Je fajn,že podle slov autorky blogu ji místní komunita přijala a dala ji možnost zapojit se do různých aktivit.(…)
  Věřím tomu,že má zatím v Jihlavě stále co zajímavého objevovat.Starousedlík a ten,který se v Jihlavě narodil,trvale zde žije a pracuje neobjevuje už nic.Nostalgicky vzpomíná na to,jak za jeho mladých let Jihlava vypadala a nebo kriticky hodnotí co dřív fungovalo líp nebo hůř.Historických památek na rozdíl od Prahy nebo Kutné hory či Českého Krumlova má Jihlava poskrovnu.Z masového přívalu turistů si Jihlava lámat hlavu nemusí. Masarykovo náměstí jako centrum krajského města podle mého reprezentativní rozhodně není.Náměstí si dávno revitalizaci zaslouží.Zatím se nic.neděje.Návrhy od architektů za stovky tisíc korun konči ve stole.Radnice argumentuje tím,že na revitalizaci náměstí nemá město stejně peníze.Proč takové zakázky vedení města architektům zadává ? Jaký to má smysl ? Tak je to v Jihlavě se vším…
  Jihlava se může chlubit nejčistším ovzduším a je nejlepší ve třídění odpadů v rámci ČR. Ne, že by své znečisťovatele ovzduší jinak neměla.Za prací,lékařem,zábavou,kulturou a do škol se dostaneme v porovnání s Prahou snáze a rychleji.Finanční náklady na bydlení nejsou tak drahý jako v Praze.Kulturní,společenské a sportovní akce během roku v Jihlavě taky najdeme.Autorka některé významné kulturní akce zmiňuje.Nezaměstnanost v Jihlavě se pohybuje na nějakém celorepublikovém průměru.Co se týče kriminality tak Vysočina je nejbezpečnější místo v ČR. V těchto ohledech autorčino nadšení ze života v Jihlavě rozumím.Jenže každá mince má svůj rub a líc.Život v Jihlavě nejsou jenom pozitiva.Má svoje i negativa.Jak problémy města řešit a v čem je o proti jiným městům pozadu a proč ?

  Naprostý souhlas s autorkou.Radnice se MUSÍ otevřít lidem,aby se problémy města dali ŘEŠIT.Současná vládní garnitura(přátelé starých pořádků),která s menšími obměnami vládne v Jihlavě nepřetržitě více jak dvacet let toho není schopna.Běžnými občany města pohrdá.Politická opozice a občanská společnost až na malé výjimky jako by v Jihlavě nebyla.
  Pro rozvoj města,aby se mohli občané zapojit do rozhodování je participativní rozpočet ZÁSADNÍ.O tom není sporu.Podpora projektů od nadšenců,sociální soudružnost a sociální politika bydlení místo klientelismu, byrokracie,šikany a arogance moci.Komunální politika v Jihlavě bude muset projít generační obměnou. Politicky a hodnotově se změnit.Bez toho se to neobejde..První vlaštovkou a volební alternativou je podle mého koalice Žijeme Jihlavou.Volební program (ŽJ )považuji za jeden z nejlepších(radikálně demokratický), kdy Jihlava měla.Sympaticky a kvalifikovaně na mě rovněž působí progresivní názory a argumenty autorky blogu Evy Novákové.Myslím si ale,že debata o participativním rozpočtu nebo dostupném a sociální bydlení měla ve veřejném prostoru v Jihlavě probíhat už několik měsíců před volbami.Nechci nikoho podceňovat.Spousta lidí v Jihlavě bohužel o tom moc neví .Nebo mají nepřesné a zkreslené informace.

 2. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Každá doba s sebou nese větší či menší generační problém. Pokud hovoříte o eliminaci vlivu „přátel starých pořádků“, já v tom vidím záblesk populismu. Ano, jejich konzervatismus spojený leckdy s arogancí jejich moci není zrovna to, co by město potřebovalo. Nicméně Jihlava, a to mi těžko vyvrátíte, dlouhodobě hospodaří v mantinelech, které nepřinášejí městu žádná finanční rizika. Což se o některých krajských městech říci nedá. Toto je velmi důležitý moment pro život ve městě.

  Každý nový poltický subjekt se snaží předložit občanovi atraktivní sliby, které se však, a to díky rozvaze většiny konšelů prosívají, takže se město dosud nepustilo do nerozvážných projektů typu např. bourání Prioru.

  Důležitým pro rozkvět města je dosažení relativní spokojenosti v ě t š i n y jeho obyvatel. To znamená realizace projektů přívětivých pro jejich život. Participativní rozpočet je dle mého názoru zásadním stimulem pro zapojení velké části lidí do dění ve městě. Kdo jiný než lidé z dané lokality by měl stanovit pořadí důležitosti akcí, které zlepší jejich život. Zde však není vidět podporu stávající radniční garnitury. Rozhodování o penězích je totiž svěcenou vodou jejich majestátu. I to je pohodlné pro část občanů, kteří se spokojí s přesvědčením, že se s tím nedá stejně nic dělat.

  Je zároveň úsměvné, pro co, případně proti čemu horují politici v předvolebním klání. Např. pro prosazení zásadní revitalizace náměstí jsou schopni prosazovat privatizaci Dukly, když není známý ani jeden movitý mecenáš. Jednoduché, peníze se přelijí do jejich priorit. Nebo ti, kterým se nelíbí zlevnění MHD, případně její zneplatnění. Ty bych rád naučil kouzlu jízdy MHD, i když ji považují za „socku“. Přitom se doprava kromě výše daní a poplatků týká většiny obyvatel města a proto by měla zákonitě být středem zájmu o její vylepšení.

  Zajištění sociálního bydlení, resp. startovacích bytů je finančně nákladné. Přitom má město, poměrně značný bytový fond, kde je jediným strašákem výše investic do jejich rekonstrukce (to by mělo být hodno většího zájmu) a poté výše nájmu. Tady spíše vidím větší roli státu, který má stavět svoji bytovou politiku na základě predikcí vývoje hospodářství. To znamená, kromě firem i on má podporovat výstavbu bytů tam, kde je šance získat stabilní zaměstnání. Ano, zájem o práci a chuť stabilizovat svoje bydlení by mělo být základním kritériem pro přidělování bytů, a to i na úrovni města.

 3. pozorovatel říká:

  pro mne jsou piráti nevolitelná strana, sociální soudržnost pro ně je, že jeden si musí na bydlení vydělat- nikdo mu absolutně nepomůže- a ještě bude muset ze své práce vydělat na bydlení druhému, ten čučí celý den z okna, dopoledne si zajde pro koblížek, pohodička pohoda, ještě jsem nečetl programy stran, ale mne by potěšilo, kdyby se po volbách z Jihlavy udělala bezdoplatková zóna na bydlení a kdo programově dlouhodobě nepracuje ať maže do holobytu za město, uvolněné byty poskytnout mladým pracujícím rodinám, případně skutečně sociálně potřebným, povídky o vzorcích chování zavání „pražskou kavárnou“ , těmhle blábolům už snad nikdo nevěří

 4. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V,díky za názor.Mám v tom jasno,komu svůj hlas v komunálních volbách letos na podzim odevzdám a proč. Mezi koalicí Žijeme Jihlavou a např. politickým hnutím Forum Jihlava je velký rozdíl.Volební program atd. Nebudu to tady rozvádět.Že jsou Češi občansky pasivní a vůči pozitivní politické změně skeptický(celostátní i komunální politika) je objektivní skutečnost.O tom není sporu.Na malých obcích je situace jiná.Tam si to těch pár desítek žijících občanů může vyříkat se starostou v hospodě.Ve městech do počtu obyvatel jako Jihlava to je horší.
  Velké téma a přesvědčivý lídr nebo občanský aktivista může pasivitu a letargii občanů vůči komunální politice v Jihlavě a jak ,,funguje“ samospráva změnit.Defétismus není na místě.Vzpomeňte si na to, jakými překážkami musela čelit občanská iniciativa v Jihlavě za vyvolání prvního místního referenda o spalovně.Kdyby vás tehdy aktivisty od této potřebné iniciativy skeptici referenda odrazovali stejnými argumenty jako dnes máte Vy,nemohlo se první referendum v Jihlavě nikdy uskutečnit.Jsem přesvědčen o tom,že kandidáti Žijeme Jihlavou nejsou žádní naivové politický podnikatelé a populisté.I kdyby volby v Jihlavě vyhráli je to pouze vyhraná bitva,ne válka.
  Koalice Žijeme Jihlavou se pravděpodobně inspirovalo od podobných politických uskupení v komunální politice jako Praha Sobě(městská část Praha 7) nebo Žít Brno.Praha Sobě a Žit Brno byla v posledních komunálních volbách hodně úspěšná. Ve vládních koalicích na radnici dokázala prosadit dost věcí ze svého progresivního volebního programu. Včetně zavádění participativního rozpočtu a úspěšně realizovalo projekt dostupného a sociálního bydlení.

  Opakuji. O tématech jako participativní rozpočet nebo dostupné a sociální bydlení mělo podle mého proběhnout v Jihlavě s odborníky i pro veřejnost seminář a diskuze.To mělo být v režii koalice Žít Jihlavou a aktivisty.Dále články v novinách,akce na veřejnost.Finančně a časově to je náročný.

  Participativní rozpočet fundovaně popisuje(zavádění,fungování) např. regionální expert Tomáš Tožička,nebo ekonomka Ilona Švihlíková. Není problém si to vygooglovat.

  Souhrn všech důležitých informací o dostupném a sociálním bydlení nalezneme na twitteru #bydlení.

  Kdo má vážný zájem o informace co se týče participativní demokracie a politiky sociálního bydlení není problém si to na internetu vyhledat.Nejlépe ale udělá,když se bude dotazovat samotných kandidátů koalice ŽJ a jejich autorů.

  Jinak si samozřejmě ve volbách pane Vladimíre (ne)volte koho chcete. Důvěřujte tomu,kdo si Vaší důvěru a sympatie zaslouží.Je to jen Vaše osobní věc a svobodná volba.Na nás je jakou budoucnost v Jihlavě si představujeme.

 5. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Mám to na rozdíl od Vás trochu jednodušší. V plejádě adeptů na post v jihlavském zastupitelstvu znám dostatek lidí, abych je jmenovitě křížkoval. Podle mého přesvědčení jsou to lidé, kteří mají hlavu na krku a tak nemají zapotřebí sveřepě držet lajnu strany, za kterou kandidují.

  Ano, seskupení lidí, kteří mají společný zájem, nikoliv výlučně politický, může prorazit O tom je rovněž přímá demokracie. Máme bohužel systém zastupitelské demokracie, kde je existence politického subjektu víceméně podmínkou úspěch díky počítání hlasů. Nicméně. počet preferenčních hlasů, který jednotlivci dostanou, je přinejmenším důkazem síly jejich osobnosti. Lidé by měli mít na paměti, že místní politika není ani o Babišovi, Okamurovi, zločinecké KSČ, případně jiných celostátně profláknutých stranách.

 6. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V,já žádný dilema nemám.Volební program politického subjektu a důvěra ke kandidátům,že budou volební program maximálně v zastupitelstvu prosazovat, je pro mě rozhodující. Zastávám vyhraněné levicově liberální názory a postoje.V případě komunálních voleb v Jihlavě nevidím u sebe problém, proč koalic složenou s TOP 09,Pirátů a Zelených nevolit. Místní politika není podle mého taky jenom o Kalouskovi.Jinak máte pravdu v tom, že většina lidí nemá ráda změny a rizika, a tak chce raději zachovat to, co je, eventuálně jenom v tom zlepšit vlastní pozici. Většina lidí si chce žít svůj soukromý život a nestarat se o to, co je jim vzdálené. Často změní svůj přístup, jen když něco pořádně otřese jejich životem. Ale vždycky je tady riziko, že pak budou nenávidět to, co jimi otřáslo, popřípadě ty, co jimi otřásli,

 7. Dvořák říká:

  Ale lidi chtějí změnu. Jenže když volby dopadnou tím stylem,je jedno kdo vyhrál,my se stejně domluvíme,tak vám na tu změnu pomalu,ale jistě,z vysoka serou. Jo a jestli vám nestačí ty tlupy nikdy nepracujících cigrómů,tak hurá do pirátů. Oni určitě rádi přitáhnou další asociály. Ale ti budou nenároční. Těm bude stačit cizí barák a něco do žíly.

 8. Eva Nováková říká:

  Jan P.: Diskusi o sociálním bydlení připravujeme na 2. 10. Hlavním hostem bude poslankyně Olga Richterová.

 9. pozorovatel říká:

  sympatický program

  https://www.euro.cz/politika/lidr-mostecanu-postavime-vesnici-pro-luzu-tam-ji-nebude-nikdo-perzekuovat-1421877?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 10. Svatopluk Beran říká:

  Já za pojmem že je něco BOŽÍ vidím minimálně na tisíc let zmar lidského evropského pokolení. Zůstala tisíciletá díra, kterou si dnes málokdo uvědomuje. Demontáž řecké filozofie, matiky, fyziky astronomie, rozvoje zdraví. Docházelo k upalování evropských myslitelů k jednostrané manipulaci s lidským myšlením, neuznávání jiného názoru a následně k jeho nekompromyslému a krutému potlačení ať už smrtí, mučením nebo vyloučením ze společnosti. Pokusme se už konečně lidský pokrok chápat za jinými pojmy než za smyšlenou postavou postavou na nebesích.

 11. Venca říká:

  Bod 4 už zjevně neplatí…

  http://www.jihlavske-listy.cz/blog/podminky-pro-uzivani-blogu-jihlavskych-listu/

 12. Jan P. říká:

  K Evě Novákové

  Díky za informaci.Paní poslankyně Olga Richterová je dostatečně fundovaná k problematice dostupného a sociálního bydlení.

 13. Dvořák říká:

  Tak mostecká myšlenka je zajímavá,ale maximálně k tomu zrušení doplatků. Jinak dál by to bylo jen další mrhání penězi daňových poplatníků. A pan kandidát zas tak upřímný tak asi nebude,když není schopný pojmenovat tu lůzu. Já vím,byl by hned rasista,extremista a neonacista.

 14. Jan P. říká:

  V něčem přece můžeme Pražákům závidět…

  Panel o tom, co post-socialistická transformace vnesla do řízení českých měst, je jedním z klíčových bodů programu. Diskutovat budou Michal Lehečka (Anthropictures), Barbora Bírová (Platforma pro soc. bydlení) a Martin Skalský
  #vzpurnapraha

  Města mají sloužit k životu svých obyvatel. Komunální politici mají život svých voličů usnadňovat. Politické síly od leva doprava a od reformistů k populistům slibují před komunálními volbami v říjnu 2018 zajistit lidem bydlení a funkční dopravu. Právě střecha nad hlavou je pro obyvatele většiny velkých měst čím dál dražší, čím dál těžší je se stěhovat. Pokud jde o dopravu, Praha patří spíše autům a často také kolonám.

  Jak mají města zajistit svým obyvatelům dostupné bydlení? Je cestou výstavba obecních bytů a nakupování bytů obcemi? Jak zkrotit fenomén krátkodobých pronájmů bytů turistům známý pod jménem Airbnb?

  Spolu s Friedrich-Ebert-Stiftung vás před volbami zveme do Galerie kavárny Louvre (Národní 22, Praha 1) 26. září od 10.00 na expertní debatu se zástupci samosprávy a komunální politiky z Mnichova, Lipska a Drážďan. Na akci bude zajištěno tlumočení.

  Pozvání k diskusi přijali:

  Dr. Martin Klamt, manažer výstavby bydlení plánovací komise, Mnichov
  Henrik Fischer, člen klubu SPD v zastupitelstvu města Lipska
  Hendrik Stalmann-Fischer, radní SPD v Drážďanech

  #Masarykova demokratická akademie

 15. fotrák říká:

  Paní/slečno Evo Nováková, já na ni koukám 65 roků a ještě jsem se neodvážil ji hodnotit. Na to mám málo informací.

 16. pozorovatel říká:

  Pan Vít Zeman lídr uskupení Žijeme Jihlavou má zajímavý postřeh: Třeba já každé ráno jezdím s dítětem do školy. V Jihlavě se budují obrovská záchytná parkoviště a já si říkám proč? Třeba u hřbitova by stačilo 40, 50 míst. Proč jich tam je 150 nebo 200? Proč není radši před každou školou 20 parkovacích míst pro maminky a tatínky? Mám zkrátka na mysli maličkosti, kdy si říkáte, proč o tom či onom někdo nepřemýšlí víc do hloubky

  Zdroj: https://jihlava.idnes.cz/vysocina-jihlava-komunalni-volby-2018-serial-primator-zeman-zijeme-jihlavou-1uo-/jihlava-zpravy.aspx?c=A180920_428106_jihlava-zpravy_epsal

  Nevolitelné uskupení, podpora bydlení pro nepracující a individuálního automobilismu, mluví za vše. Dříve děti do školy chodily pěšky nebo použivaly hromadnou dopravu a taky jsme vyrostli. Měl ještě uvést, kolik je dítěti let, jestli nechodí už na druhý stupeň, 8.9. třídy.

 17. Zdeněk Gryc říká:

  1. Venca říká:
  Úterý, 18. 9. 2018 v 14:15
  Bod 4 už zjevně neplatí…

  http://www.jihlavske-listy.cz/blog/podminky-pro-uzivani-blogu-jihlavskych-listu/
  Podmínky pro užívání blogu Jihlavských listů

  Obsah blogů
  1. Blog Jihlavský listů slouží ke svobodnému zveřejňování názorů.
  2. Nesmí zde ale být zveřejněny informace nepravdivé nebo takové, které by mohli někoho poškodit, porušovat občanská práva jiných lidí, poškozovat jejich dobré jméno nebo zasahovat do jejich soukromí.
  3. Zakázán je jakýkoliv obsah, který porušuje platné zákony ČR, šíří nesnášenlivost, rasismus či podněcuje ke zločinnosti. Zakázán je i erotický, hrubě urážlivý či nemorální obsah:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.

 18. pozorovatel říká:

  Dnes přišel do schránky program ŽIJ, jedním z bodů je budování záchytných parkovišť. Na jedné straně se pan Zeman na IDNES diví, proč se buduje velké parkoviště na Pelhřimovské, na druhé straně je mají jako bod programu. Si dělají z lidí leda p….l. Jedině, že by měli v programu na mysli záchytné parkoviště u každé školy.

 19. Berka říká:

  Nemyslíjou třeba záchytné parkoviště pro opilce ?

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I