Blog Jihlavských listů

Marek Hovorka
49- Vystudoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU, je ředitelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, od listopadu 2010 jihlavským zastupitelem.

Jihlava jako sci-fi

Marek Hovorka | Čtvrtek, 4. 10. 2018 v 0:41

C1E24CF4-E92F-4B58-AA6F-D1B789E83171

Jistě jste už viděli sto let staré jihlavské pohlednice, na kterých si jejich autoři představovali, jak bude naše město vypadat v daleké budoucnosti – třeba za sto let? Jak to, že dnes vzducholodě oblohu nekřižují a lidé na kolech také nelétají vzduchem… Co je špatně?

Pamatuji se, jak jsem byl zaražen, když jsem listoval starou knihou o Jihlavě, vydanou ve třicátých letech dvacátého století. Město na mě působilo mladistvě, sebevědomě, moderně. Nebálo se dobré současné architektury, pěstovalo si klíčové instituce, mělo šmrnc a energii – a to přesto, co dnes o té době před druhou světovou válkou víme.

Je taková Jihlava i dnes? Jak bude asi působit na mé pravnuky, až se náhodou dostanou k nějaké rešerši o Jihlavě, kterou jim připraví pilní roboti (zašití kdo ví kde v jejich těle).

Nechci ale udělat stejnou chybu jako vtipní karikaturisté před více než sto lety, nechci se zaměřit na vývoj technologií, který naše představivost není schopna předvídat. Vyjdu ze své zkušenosti, osm let v zastupitelstvu, v takzvané opozici, tedy v místech, kam paprsky slunce často nedopadají. O čem sním, když procházím téměř tisíc stran připravených na každé zastupitelstvo?

Mým snem je město otevřené jako otevřená mysl, zkrátka prostor pro všechny jako příležitost pro každého. Například nepochopím, že si za těch osm let se mnou – stejně jako s žádným jiným (opozičním?) zastupitelem nedal primátor města schůzku a nechtěl znát moje plány, nápady, sny – nechápu, že mi nikdo nezadal úkoly, jak bych něco vyřešil. Ne do šuplíku, ne jen v rámci běžné agendy – ale zkrátka s výhledem do budoucna. Čekal bych takové schůzky aspoň jednou ročně.

Podobně mne trápí, když vidím, že podobná zeď je i mezi radnicí a zbytkem města, zbylými obyvateli. Proč nemá primátor jednou měsíčně na námeští stůl, židli, kafe a koláčky a nemluví s lidmi – jen tak, bez nutného problému. Každý má co říct, každý má mít možnost přijít.

Jak často chodí primátor a jeho náměstci do škol ptát se studentů, co by oni dělali na jejich místě. I já jsem se musel naučit, že každý nápad, který nenapadne mne samotného, není kritika a důkaz mé neschopnosti, ale naopak přiležitost, šance pro společený dialog. Vztah mezi městem, jeho zástupci a nastupující generací je klíčem k dobré budoucnosti.

Proč máme stále jen anketu o nejlepšího sportovce, ale už ne o nejlepší kulturní akci, nejlepšího kuchaře, sociálního pracovníka, prodavače, manažera, byznysmena, učitele, řidiče trolejbusu nebo popeláře? Nechci, aby se toho chopily soukromé firmy, ale aby město vytvářelo prostor pro pozitivní myšlení a zájem o sebe navzájem, hledalo způsoby, jak děkovat lidem, kteří chtějí svou práci dělat nejlépe – nebo zkrátka “jenom” dobře.

Chci žít ve městě, které je přirozeným centrem kraje ne proto, že ho tak před staletími někdo založil. Chci vnímat, že lidé, kteří to mají v popisu práce, každý den usínají s tím, že chtějí, aby Jihlava byla skutečným centrem. Tak jako první cesta českého prezienta bývá na Slovensko a pak do Německa, měl by jihlavský primátor jet hned po zvolení do Třebíče a Havlíčkova Brodu. A ne s rukama v kapsách, ale s kapsami plnými nápadů, jak města i jejich obyvatele vzájemně přiblížit.

A to nemluvím o tom, že by měla existovat propgační kampaň, jak Jihlavu v okolních okresních městech prezentovat, jak a proč lákat jejich obyvatele k nám. Až budeme přirozeným centrem pro okolních sto kilometrů, můžeme usilovat o zaujetí dalších krajů.

Krajské instituce jsou pak dalším milníkem na cestě do budoucnosti. Stačí vyměnit cedulky “okresní” za “krajské” a je hotovo, nebo potřebujeme něco víc k tomu, abychom se stali krajským městem? A chceme jím vůbec být, nebo se těšíme, až první šetřící ministr zmenší počet krajů a Jihlavu někam připojí?

Jistě, peníze jsou k tomu všemu potřeba, ale samy o sobě nestačí. Podobně jako nestačí hezky předláždit námeští, aby začalo více žít. Změna je v přístupu, v myšlení, v odvaze – a tak vás prosím, vyberte si na volební plachtě ty kandidáty, kteří nás nasměrují do budoucnosti skutečné, a nemalují jen vzducholodě a horkovzdušné balóny. Máte na to 37 křížků a určitě víc než 37 možností. Dá to chvíli práci, ale beztak se v Jihlavě všichni známe. Za sebe i za své a vaše pravnuky vám děkuji.

37 komentářů k článku “Jihlava jako sci-fi”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Milý příteli,

  jsem právě na cestě do svého 111let starého gymnásia v Brně.

  Děkuji Vám za blog.
  Doufám, že se potkáme, ne jako s autorem krásné bible,
  Jihlava na starých pohlednicích,
  Jaroslavem Okáčem, ve vodě basénu Rošického, ale nejlépe kde-koli.

  S pozdravem Zdeněk Gryc

 2. VladimírV říká:

  Dobrý den Marku,

  patříte mezi ty zastupitele, kteří mají „hlavu na krku“ a jsou za nimi vidět i výsledky jejich práce na poli kulturním. Přestože nejste velkohubým farizejem, je s podivem, že Vám někdo mohl vyčítat velikost Vaší autority a neposadil Vás na čelné místo kandidátky seskupení, které má šanci na radnici neskončit v opozici. I o tom je zkrátka život.

  Já osobně věřím, že více lidí bude vybírat podle jmen a že i Vy budete nadále hybatelem dění ve městě.

  Držím Vám palce. Vladimír Havlíček

 3. Marek Hovorka říká:

  Dobrý den, Vladimíre, děkuji za Vaši reakci. Jen chci upřesnit, že jsem o čelní místa kandidátek nestál, na to mám příliš mnoho jiné práce a realisticky jsem to svým kolegům říkal a podporoval je v tom, aby se do čela vrhli oni – že se to nakonec ubralo jiným směrem, mě překvapilo, ale zas to tak neprožívám. Obě uskupení mají silné kandidátky a oběma (i dalším) držím pěsti! Naštěstí si můžeme vybírat a je z čeho. Svým blogem se snažím upozornit na to, jak rozdílné zastupitelstvo může být – jak moc záleží ne jen na stranách či hnutích, ale na konkrétních lidech, jejich nasazení, zkušenosti a schopnostech. Ještě jednou děkuji a vše dobré!

 4. Venca říká:

  Já hlavně myslel, že politická reklama je v blogu Jihlavských listů striktně zakázaná.

  No co, časy se mění. Však od příštího týdne už zase o panu Hovorkovi, paní Novákové a dalších zas čtyři roky neuslyšíme…

 5. Jan P. říká:

  Jak mi vyšla volební kalkulačka-Jihlava 2018.

  1, ŽIJEME JIHLAVOU (Shoda: 86%)

  2,MORAVSKÉ ZEMSKÉ HNUTÍ(Shoda:84%)

  3,FORUM JIHLAVA(Shoda:71%)

  Je koaliční vláda(ŽJ+MZH+FJ) v Jihlavě po volbách 2018 sci-fi ?

 6. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Je vysoce nepravděpodobné, že by tato seskupení získala potřebných 19 hlasů v zastupitelstvu. S MZH nepočítejte, nemají dostatek kandidátů, což je zásadní problém. Pouze zbylé dva subjekty jako možná koaliční vláda jsou skutečně sci-fi.

 7. Jan P. říká:

  K Vladimírovi V

  A s čím počítáte vy ?

 8. fotrák říká:

  Jan P. kalkuluje na slibech, já na činech.

 9. VladimírV říká:

  Panu Janu P.

  Sorry, můj 3 dny starý příspěvek nebyl publikovaný. Volil jsem pouze jména napříč politickým spektrem. To proto, že je to realizace mého snu, přímé demokracie a navíc, že politická seskupení měla priority z větší části totožné. Sestavování radniční koalice bude probíhat podle scénáře velikosti osobní averze, což je v politice bohužel běžné.

 10. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre,snad jste můj ,,sci-fi“ komentář(Jan P. říká:
  Čtvrtek, 4. 10. 2018 v 21:31)nebral vážně ?
  Moravské zemské hnutí mělo samozřejmě minimální naději ve volbách uspět a stát se reálnou politickou silou,Fórum Jihlava+Žijeme Jihlavou+ někdo další jako vládní koalice v Jihlavě teoreticky možná dnes je.
  Uznávám ,že o vztazích mezi stranami a zastupiteli v Jihlavském zastupitelstvu jako drtivá většina běžných občanů města mám minimální informace. Věřím vám,že patříte mezi ty,co o vztazích v zastupitelstvu něco ví.V tom máte oproti jiným výhodu.Za seriózní informace nepovažuji nějaké drby ap.Je škoda,že nemáte zájem se o seriózní informace v diskuzi podělit.Respektoval bych anonymitu vašeho zdroje.

 11. Jan P. říká:

  Je tři dny po komunálních volbách.Ve všech českých,moravských a slezských městech se skládají různé vládní koalice nebo se usilovně o nich vyjednává.Jsou toho plná média(celostátní,regionální) a sociální sítě. Jako by v Jihlaě žádné volby ani nebyly.Až na lídra politického hnutí Fórum Jihlava Karolíny Koubové v rozhovoru pro idnes (prý má nárok na primátorku města) není ve veřejném prostoru jiný lídr politického subjektu,který uspěl ve volbách slyšet a vidět.Proč asi ?
  Fórum Jihlava se považuje za vítěze voleb a trvá na změně v řízení města.Argumentuje volebním výsledkem.Jaká změna to má být a kdo všechno se má na ní podílet ? Vítěze voleb ANO jako vládního koaličního partnera Fórum odmítá…

  Takové podezřelé ticho po komunálních volbách v Jihlavě od roku 1990 si nepamatuju.
  Co se to v jihlavské komunální politice aktuálně děje ? Zvítězí politikaření a přátelé starých pořádků doplněné o nové tváře jako slibovaná „pozitivní změna“a další (ne)vize města ?
  Hodně otázek,málo odpovědí.Doufejme,že tajemné povolební drama v Jihlavě brzo skončí.

 12. Dvořák říká:

  Přesně jak jsem psal. Volte si koho chcete,my se stejně domluvíme. Takovéhle volby jsou promrdané veřejné finance a ztráta času.

 13. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Některé jihlavské politiky poměrně dobře znám, a proto jsem je volil, či naopak, nevolil. Jde o můj soukromý náhled a proto ho nikde neprezentuji.

  Pokud jde o ony tajemnosti, posloužím Vám svým názorem. Ono vypořádání se se „starými pořádky“ v podání představitelů Forum Jihlava v podobě jejich představy koaličního spoluvládnutí má poněkud trhlinu. V budoucí koalici se mají objevit dvě strany, které určovaly dění v Jihlavě v minulých volebních obdobích. Nejen strany, ale i někteří jejich zvolení představitelé. Zatracované ANO spoluurčovalo jihlavskou politiku toliko 2 roky. Pokud přidám ono proklamované „nic nedělání“, tak co tedy vlastně způsobilo, že vítězná strana musí obávat výsledků povolebních jednání?

  Vysvětlení je jednoduché. Jde o osobní averzi jedinců vůči z Forum Jihlava a ANO (nebudu je jmenovat), která určuje směr vyjednávání. K tomu přidám i „národního nepřítele“ Babiše a je vymalováno. Přitom Babišův podíl pro jihlavské ANO byl, že poskytl hnutí finance a svůj obličej na plakát v předvolební kampani. Jinak ho dění na jihlavském dvorečku až tak moc nezajímá. Tedy na rozdíl od Prahy a Brna. Výsledek z Brna nehodlám komentovat. Tam se to dělo vše ve stylu „antibabiš“, podraz – nepodraz.

  Jinak připomínám neslavný osud minulé povolební koalice, která fungovala toliko 2 roky. V podobné konstelaci – dále bez komentáře.

 14. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V,díky za seriózní informace.Potvrdilo se mi,co si myslím.
  Podle všeho to vypadá,že bude nová koaliční vláda v Jihlavě složená:Fórum Jihlava+ ODS + někdo další(ŽJ,KDU-ČSL,ČSSD).S takové vládní koalice(pochybný slepenec) žádnou radost nemám.
  Máte pravdu.Tato koaliční vláda se dala před volbami jako jedna z možných variant předpokládat.
  Naprosto s vámi souhlasím v hodnocení:Babišův podíl pro jihlavské ANO byl, že poskytl hnutí finance a svůj obličej na plakát v předvolební kampani. Jinak ho dění na jihlavském dvorečku až tak moc nezajímá. Tedy na rozdíl od Prahy a Brna. Výsledek z Brna nehodlám komentovat. Tam se to dělo vše ve stylu „antibabiš“, podraz – nepodraz.Celý váš pohled,který jste popsal v komentáři sdílím.

  Poslední poznámka.Možná budete překvapen.Já osobně bych preferoval koaliční vládu:ANO,FJ,ŽJ.
  Podle mého názoru vládní složení FJ+ODS a někdo další fungovat dlouhodobě nebude.Další 4 roky nás v Jihlavě nečeká nic pěkného.Politikaření,koaliční krize a další stagnace města.Nástroje přímé demokracie nová vládní garniturou podporovat nebude a občanská společnost bude pro ní nepřítel.
  Pokud se Piráti a Zelení nějakého pochybného slepence s ODS a dalšími místními prospěchářskými politiky a kariéristy zúčastní budou po dalších volbách na dlouhou dobu mimo zastupitelstvo.S brněnských Pirátů být jimi bych si vzor nebral aneb Pusťte nás na nás.

 15. XXXXX říká:

  Nicméně Dvořák to napsal naprosto vyčerpávajícím způsobem a já jen dodávám, dobře že jsem tam nešel. Jen bych byl nasranej, že jsem se tam zbytečně plahočil. Takhle si to vy všichni co jste splnili svou občanskou povinnost a věřili v demokracii užijte.

 16. Miroslav Tomanec říká:

  Jan P. :
  Fórum Jihlava se rozhodně za žádného vítěze voleb nepovažuje, to opravdu nevím, kde jste na to přišel. Každé volby mají přece dvě kola – to první je o tom, kolik dostane kdo hlasů a pokud nemá nikdo většinově navrch, tak musí nastoupit druhé kolo, kde se rozhodne kdo s kým. A že odmítáme vítěze prvního kola jako druhý v pořadí ? Vy byste měl nějak extra chuť se vážně bavit o spolupráci s někým, kdo vás ustavičně uráží, ponižuje a vysmívá se ? Není pravdou, že se nikdo nevyjadřuje. Lídr ANO má nějaký článek nebo vyjádření každý den. A není to zrovna příjemné čtení zvláště pro mladé lidi kolem nás, kteří se o to zajímají. Proč ? Když je teprve první pátek po volbách a ještě stále nic není napevno dohodnuto. Takhle by to mělo v budoucnu fungovat ?

  Dvořák :
  Volte si koho chcete, my se stejně domluvíme. …. Samozřejmě, vždyť nikdo nemá většinu – takže koalice musí nastat – nebo jak byste si to představoval jinak ? Jaké jsou další možná řešení, než se s někým domluvit ? Tedy s někým utvořit koalici _ Ale samozřejmě, teď nastává ta otázka, s kým. Vaše rčení možná mohlo platit po předchozích 25 let, kdy si to mezi sebou prohazovali ČSSD a ODS. Dneska je ale poměr sil už úplně jiný. Dokonce diametrálně odlišný.

  Vladimír V.
  Před dvěma léty, když jsme opouštěli vládnoucí koalici, protože jsme měli malou sílu cokoliv změnit tak jsme v lidi z ANO vkládali velké naděje – jako do nových, minulostí nezatížených tváří – že oni tu sílu mít budou. Co se však nestalo ? Odmítli měnit cokoliv, velice brzo se zajeli do vyjetých kolejí a naopak – ten všeobecný marasmus se díky tomu ještě prohloubil. Mělo to jednoduchý důvod – náměstek Výborný, který po tyto léta město řídil/neřídil získal prakticky neomezenou moc, protože lidi z ANO se bohužel ukázali pouze jako nekompetentní přikyvovači. Veškeré naděje na jakoukoliv změnu definitivně padly s odchodem jediné nadějné osoby, a to paní Mayerové, kvůli známé aféře.
  Pak je tady ještě další směr našeho uvažování a to – co vlastně voliči svými hlasy říkají, jak rozdávají karty. A tady je pro nás to hlavní, že stávající koalice, ve které BYLA naposledy „vítězná“ strana, tedy ANO, spadla z pohodlných 20 hlasů na naprosto nedostatečných 15. To znamená – nevyužili svoji šanci a je třeba změnu, a to hodně velkou. Analogicky to totiž bylo před 4 léty, kdy předchozí koalice, tedy CSSD – ODS – KDU ČSL spadla z 24 na 17 – taktéž výrazný signál, který vyslali voliči – a vládnoucí strany to nijak nevyslyšely a krutě se to vymstilo. Uplynulé 4 roky bylo v tomto smyslu nejhorší v novodobé historii Jihlavy a původní koalice padla v polovině.
  Ano, na této situaci nese Fórum Jihlava také svůj díl viny, tim že umožnilo pokračování na stávajícím půdorysu neúspěšné koalice. Mělo už tehdy dojít k zásadní změně. Víme to a chybu si uvědomujeme
  A proto nechceme udělat podobnou znovu a nic nezměnit. Prostě pokračovat ve starém duchu se nám hodně zajídá. Protože to přineslo jenom chaos, zmatek a žádné výsledky. Zoufalé vyústění dvouleté přípravy opravy střechy zimáku to přesně dokládá

 17. XXXXX říká:

  Ajéje seriál na téma zimák jede dál. Tak to si rád počkám co pan lopaťák-restauratér změní.

 18. Jan P. říká:

  Pane Tomanče, s rozhovoru lídra Fórum Jihlava Karolíny Koubové pro idnes jsem ten pocit nabyl,že FJ se považuje za vítěze voleb v Jihlavě. Proč nakonec ne,ale…
  Po každých volbách jsme svědky toho,že po sečtení hlasů se zabouchnou dveře o podobě budoucí vládě bez jakékoliv účasti veřejnost.Po letošních volbách v Jihlavě- to platí obzvlášť.
  Podle vás tedy zastupitelská demokracie končí a začíná hozením hlasovacího lístku do urny ? Pak už volič(občan) nemá do toho,co kecat.Kam se najednou vytratilo slovo fórum,které máte v názvu vašeho politického hnutí (místo v starověkém Římě kde se scházeli lidé a diskutovali) ?
  Jasně.Můžete argumentovat tím,že na fejsbůku FJ se tak děje.
  Koaliční vláda sestavená na půdorysu ANO+ FJ + ŽJ by podle mého představovala menší zlo.Můžu se klidně mýlit.Třeba by nakonec taky nefungovala.
  Nemůžu soudit,co se týče nevhodných urážek a vysmívání.Žádný iluze si o místních politicích za ANO v Jihlavě nedělám.Politici a příznivci FJ na adresu politiků,členů a voličů ANO v Jihlavě si zrovna servítky taky neberou. Kdo začal první ? Myslím si,že to nakonec není ani relevantní.Ve hře jsou jiné důvody.
  Nemůžu radit FJ s kým má skládat koaliční vládu v Jihlavě. Nevěřím tomu,že široká koalice složené z místního sdružení Fórum Jihlava, kandidátky Žijeme Jihlavou (Piráti, Zelení, TOP 09), ODS a KDU-ČSL bude fungovat.Odlišnost politických programů a mocenských zájmů atd.Vzpomeňte si na koaliční vládní angažmá FJ zhruba před dvěma lety s ODS,KDU-ČSL a ČSSD.Být na místě kandidátky Žijeme Jihlavou,tak se takové monstrkoalici koalici raději vyhnu,pokud nechtějí být za užitečný idioty.Staronová vládní koalice s novými tvářemi,ale starými strukturami v pozadí…
  Vůbec si nedovedu si představit,jak např. ŽJ v takové koalici s ODS prosazuje svůj volební program.

  ŽJ a FJ svým volebním programem mimo jiné nejvíce zastupují zájmy občanské společnosti v Jihlavě. Na rozdíl od zbývajících politických uskupení,které zasednou v zastupitelstvu převažuje vliv stranických šíbrů a starých struktur přisátých na penězovody.
  S důvěrou veřejnosti a občanské společnosti v Jihlavě být představiteli a tvůrci volebních projektů jako Fórum Jihlava a Žijeme Jihlavou bych nehazardoval.Pokud myslí svá slovo o progresivní ZMĚNĚ v Jihlavě vážně.

 19. pozorovatel říká:

  Nevím jestli je v zájmu občanské společnosti nakoupit z veřejných peněz 100 bytů a rozdat je dlužníkům, nepřizpůsobivým a narkomanům. Pokud k tomuto zhovadilému nápadu dojde, budou občané mající to štěstí, že budou moci jako sousedé s touto elitou tvořit jak se nyní moderně říká komunitu- mně to připomíná komunismus- jistě neskonale šťastni a pak si jistě vzpomenou na Okamurův návrh na odvolání politiků. Ten není, takže mám strach co se v Jihlavě bude 4 roky dít, pokud bude vládnout Koubová, Blažena Nováková a další zfanatizpovaní levičáci.

 20. Dvořák říká:

  Moje rčení platí pořád. Pokud by vám šlo o město a zájmy obyvatel,tak se spojíte uż před volbami a nabídnete společný silný program a když dostanete většinu ok. Jenže vy nemáte společný program,tak tyhle slepence po,nejsou nic jinýho než cesta ke korytu a prosazování osobních zájmů a podvod na voliče. A to co tu hodlá předvést ta kladenská knedle a spol mi dává zapravdu. Ale ono je to bohhžel stejné i výše. Socani na hranici volitelnosti ve vládě. A to není první případ. Snad jen při tý volbě prezidenta si můžou bejt voliči jistí,že jejich hlas něco znamená. Ale mám takový neblahý tušení,že Kalousek s demoblokem do příště něco vymyslí 😀

 21. XXXXX říká:

  Jo to je přesný. Nevíte někdo kam se ztratil prudič Zdenda? Co dostal na Hradě ten metál, tak se po něm slehla zem.

 22. pozorovatel říká:

  Jsme údajně otevřená demokratická společnost. Kařdý den jsou ve zprávách informace, kde a kdo vytvořil, vytváří koalici na radnici, jen v Jihlavě se mlčí a mlčí. V Jihlavě se tradičně na voliče hned po volbách s…e, nemají ani trošku slušnosti, aby třeba řekli jednáme s tím a s tím, shodujeme se v tom a tom neshodujeme se v tom a tom. A pak se diví, že lidi nechodí k volbám. Osobně jsem názoru, že tenhle tzv. demokratickej syytém je stejná arogantní prasárna směrem k lidem jako bolševismus, navíc se na radnici dostalo několik neomarxistů, takže jaká změna?

 23. Venca říká:

  že můžem veřejně nadávat 🙂

 24. Dvořák říká:

  Cože Zdenda dostal? To byl nějaký zapomenutý po Husákovi,ne?! On by si od Miloše nic nevzal.

 25. XXXXX říká:

  to asi nebylo od Miloše, to by ho kleplo, ale někde jsem četl nějaká cena architekta Gončára či co já vím, hele kecal bych ale něco dostal.

  Jo a jinak k těm zprávám o koalicích. Tak že si evangelíci pozvali tu pizdu Dusilovou, to tu je, to je hodnotná zpráva, ale jak probíhá vyjednávání o tom modrej pták šéfredaktor ani nehlesne. Tak na co kurva takovýhle noviny.

 26. Berka říká:

  Tomu nevěřím. To bude nějakej fejk. Ten by určitě na hrad pro žádnou cenu od kanceláře NYNĚJŠÍHO prezidenta nešel. To by mu jeho morální profil a masarykovsko-havlovské hodnoty, které celý život vyznává, nedovolily. To by ho musela hanba fackovat.

  I když je pravda, že teď se komunistické hvězdy a hvězdičky hodně vyznamenávají. Na „Krásný úděl“ Michaila Davida tancoval rozjásaný Strahov na spartakiádě, v Grycově „Bílém domě“ rozjásaní komunisté plánovali budování šťastných zítřků – a tak jsme si tady spokojeně a radostně žili.

 27. Svatopluk Beran říká:

  Gončár určitě na začátku 20 století architekt byl. V lázních Bohdaneč je od něj jeden starší pěknej pavilon.

 28. Venca říká:

  Nebyl to spíš Gočár ?

 29. XXXXX říká:

  No dyť řikám, že o tom vím hovno, prostě info +- autobus

 30. Honza54 říká:

  Pane Berane, asi se mýlíte : Lázeňský dům Pavilon „Gočárův“ – Lázně Bohdaneč

 31. Berka říká:

  Takže Miloš fakt poslal pro Zdeňka prezidentskej gočár…

 32. pozorovatel říká:

  https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/v-jihlave-se-zrejme-jiz-rysuje-budouci-koalice-20181016.html

 33. Dvořák říká:

  A je zpět. Zatím to odnesl jen Nepomucký s Madonou (taky nechtějí sdělit jméno),ale teď to teprve začne.

 34. Fejinka říká:

  A nyní z jiného ranku: Co říkáte na ten paradox, že v Krajském zastupitelstvu Vysočiny zastupují SPD dva bývalí vysocí členové tohoto hnutí – bývalý místopředseda, který byl vyloučen Prahou a odstoupivší předseda hnutí na protest, jak udal, vyloučení svého místopředsedy. To jsou věci. Hezký pořádek v zákonech.

 35. Svatopluk Beran říká:

  Honzo děkuji za upozornění. I přes měsíční pobyt v těchto lázních si nedokážu zapamatovat a přesně napsat název jednoho z pavilonů, kam jsem chodil na procedury. To je velmi,velmi smutné. 🙂 Ale jistě se zhodneme na tom, že na tehdejší dobu to pan architekt Gočár vymyslel hezky, mimo jiné, i se zimním kluzištěm, jak bylo možné vysledovat na dobových fotkách.

 36. fotrák říká:

  Snad jihlava (to malé „j“ je schválně) i tyhle Pokustóny přežije.

 37. Jan P. říká:

  pozorovatel říká:
  Úterý, 16. 10. 2018 v 7:09
  …navíc se na radnici dostalo několik neomarxistů, takže jaká změna?
  ——————————————————————————————————————–
  „K době, kdy násilně měníme obsah slov, je stále běžnější strašení neomarxismem. Kdyby si tito vypravěči o historii a obsahu humanistických teoretických konceptů aspoň něco přečetli“
  zprávy.idnes.cz /Českem obchází strašidlo neomarxismu, děsí Duku i Pohlreicha

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I