Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Primátorka

Petr Klukan | Úterý, 6. 11. 2018 v 14:12

Křehká koalice s křehkou ženou ve vedení. Tak by se dala nazvat jihlavská koalice s mladou a půvabnou primátorkou v čele.

Političtí matadoři by těžko hledali důvody, proč by měla koalice vydržet celé čtyři roky. Spousta nových tváří, nezkušenost, mládí, neznalost… na druhé straně nadšení, a možná jim nahrává trochu i ta neznalost, neboť někteří skutečně neví, do čeho jdou.

Snaha něco změnit „semlela“ na radnici jinou ženu, mnohem ostřílenější, bývalou náměstkyni Mayerovou (ANO), která sama hovořila o tom, jak je těžké s něčím pohnout.

Až emoce opadnou, nastoupí práce, a tam už půvabná tvář nestačí. Až poté se projeví soudržnost koalice, vůle táhnout za jeden provaz i při rozhodnutích, jak vybrat ze špatných řešení to nejméně špatné.

Opozice již při prvním zasedání nenechala na koalici nit suchou a „peskovala“ za každou chybu při zasedání. Jak ale primátorka po volbě naznala, čekala to ještě horší.

Slušností je nechat politikům sto dní „hájení“. Třeba křehká koalice nebude tak křehká, a primátorka s vyjednávacími schopnostmi „své“ zastupitele ukočíruje… Hrne se toho na ně opravdu hodně.

10 komentářů k článku “Primátorka”

 1. pozorovatel říká:

  Semlela, ostřílenější, něčím pohnout, emoce opadnou, půvabná tvář nestačí, jak vybrat ze špatných řešení to nejméně špatné, nenechala nit suchou, čekala to ještě horší, sto dní hájení………..a pravda a láska se už 30 let válí v kupě hnoje. Demokracie!!!

 2. Venca říká:

  Mayerovou nesemlela Jihlava, ale čápovo hnízdo (kterážto kauza doufám ještě neusnula).

  V Jihlavě je to jednoduché. Buď se nováček nadechne, ponoří do zaprděné atmosféry místního bratrstva kočičí pracky a naučí se s nima dejchat ten zkažený vzduch – a nebo se na něho něco najde. Fotka z radaru rychlosti, načerno postavené patro městského domu, nebo nějaký přehmat v dotacích. V Jihlavě se na strany nehraje (však se stačí podívat na nejrůznější místní politické turisty, kteří během těch dlouhých let otočili svůj světový názor o 180 stupňů). Strana je jenom vnější obal na zkažený obsah. Důležité je se akorát udržet u krmítka. A o to už se místní šedé eminence postarají.

  Primátorka možná za dva roky zjistí, že se měla raději věnovat mateřským povinnostem, což by jí přineslo když nic jiného, tak aspoň radost. A nebo se nechá od ostatních přesvědčit, že nejlepší je nechat věci, tak jak jsou a moc nevyskakovat.

 3. Dvořák říká:

  Při tom jejím plánování osidlování Jihlavy se jí to mateřství může klidně přihodit. I několikrát.

 4. Jan P. říká:

  Souhlasím s Vencou.Vystihl to trefně.

  Pro místní politické hnutí Fórum Jihlava a málo politicky zkušenou primátorku Karolínu Koubovou to bude především test zda před svými voliči obstojí či ne.Pokud KK neobstojí a FJ zklame své voliče,kteří očekávají pozitivní změnu ve městě, tak politická kariéra KK v komunální politice pravděpodobně skončí a FJ se v příštích volbách propadne.Kam se potom přesunou voliči FJ ,je otázkou.Nějaké procento skalních voličů a příznivců si FJ jistě uchová.Na vstup do zastupitelstva už to stačit ale nebude.
  Osobně moc nevěřím tomu,že vládní monstrkoalice složená nesourodých politických subjektů vydrží až do příštích voleb.Nejstabilnější vládní koalice by byla ANO+ODS+KDU-ČSL.Ne,že bych takové vládní sestavě jinak fandil.Možná taková vládní koalice do konce volebního období v Jihlavě ještě nakonec vznikne.Za vládní koaliční angažmá se starýma strukturama obměněný o některé nové tváře(ODS,KDU-ČSL) nepříznivě odnese od svých voličů i koalice Pirátů a Zelených.
  U ODS a lidovců se nic nezmění ať monsrkoalice dopadne jakkoliv. U svých voličů se nemusí obávat ničeho zlého.

  My,co požadujeme,aby politická reprezentace dokázala skutečně vyřešit dlouhodobé problémy města – bez korupce a zmatků a stejně proměnit i magistrát si budeme muset v Jihlavě ještě nějaký čas počkat.Výsledek letošních voleb v Jihlavě takovou skutečnou pozitivní změnu ještě nepotvrdil.

 5. VladimírV říká:

  Při prvním náhledu na složení radniční koalice se nabízí logický závěr, že tato nevydrží. Dle mého názoru je její životaschopnost, tedy zejména odolnost paní Koubové ve funkci primátorky, závislá především na razantní proměně jihlavské politiky v dělnou spolupráci všech, co myslí na veřejné blaho. Pokud se bude nadále pracovat stylem „vše, co není z naší dílny, je špatné“, koalice klekne. A to i ze zmíněného důvodu, kdy se v koalici objevily subjekty, které mají přídomek „přátelé starých pořádků“. Mnohé napoví i personální obsazení řídících orgánů městem řízených firem.

 6. Svatopluk Beran říká:

  Venca to skutečně nastínil nejtrefněji a nejvístižněji. Je šílené, co zbylo z ideálů 89 roku po odstavení komunistů a jedné strany od řízení státu. Vím že se teď budu opakovat, ale základ téhle demoralizace občanů byl naroubován stylem a způsobem vlády Václava Klause a vůbec chováním celé ODS v porevolučních letech. Pak už do takto nastavených pekel světového neoliberalismu a jeho typů svobod či demokracie, sklouzávali všichni.

 7. XXXXX říká:

  A není to jedno kdo tam sedí? Nějak nevím co to komu přinese jestli je tam Karolína, nebo svatej Petr. Dopravu včetně parkování ve městě nevyřeší, černou díru v podobě Dukly a Vysočiny taky ne a zimák 🙂 . Moc se těším na tomancovo pojednání číslo 23. Zvláštní jak odsud zmizela ta paní z Kladna. Tak zas za 4 roky.

 8. Jan P. říká:

  Co ukázal výsledek voleb do zastupitelstva v Jihlavě ?

  V porovnání s volbami v roce 2014 zhruba při stejné volební účasti nejvíce vzrostl počet hlasů pro politické hnutí Fórum Jihlava a to skoro o 9 % bodů.Kde se takový skokový nárůst pro FJ vzal,když v předchozím volebním období ve vládní koalici a v opozici nic závratného nepředvedlo ? Nějaké procento FJ mohli snad přinést prvovoliči,ale nevěřím tomu,že to bylo tak velké procento.

  ANO si polepšilo o 4% body.Tady si myslím,že je zde celorepublikový trend,kdy ANO úspěšně vysává levicové voliče.Jihlavská ANO postrádá výrazné a v komunální politice úspěšné politiky jako Petr Vokřál(Brno) nebo Tomáš Macura(Ostrava).

  ODS je na tom o 4% body lépe.Někteří pravicový voliči se vrací od ANO a TOP 09.

  Pak už přichází ti,kteří jsou na tom stejně,nebo si výrazně pohoršili.

  KSČM: -4% body

  KDU-ČSL.:necelý – 2%body

  TOP 09,Piráti a Zelení zůstali překvapivě na tom stejně.Piráti pří stoupající popularitě na celorepublikové úrovni Zelené a Topku v Jihlavě nakonec nevytáhli.Jejich velký politický konkurent ,je zřejmě Fórum Jihlava.

  SPD je na tom lépe než v předchozích volbách,ale žádná hitparáda to není(6,47 % hlasů) jak se před volbami celkově očekávalo.

  Nevoliče(více jak 60%) v porovnání s předchozích voleb v roce 2014 NEZÍSKAL v podstatě žádný politický subjekt. Co vlastně slaví FJ,které se deklaruje jako občanské hnutí ? Koryta v radě, zastupitelstvu a dozorčích radách městských společností ?

  Voliči se od voleb v roce 2014 pouze přeskupují.Podle výsledků voleb(2014,2018) jsem došel k závěru,že ČSSD nejvíce voličů zřejmě odlákalo Fórum Jihlava.Nějaké menší procento získalo ANO a SPD.
  U KSČM bych tipoval,že přišla o starší voliče úmrtí.Mladší procento voličů volilo SPD.

  Vítěz voleb v Jihlavě není.Zůstala poražená a politikařením některých místních ,,progresivních“ politiků na další čtyři roky opuštěná občanská společnost v Jihlavě.

  Jihlavská sociální demokracie se má po volbách vážně nad čím zamyslet.A ne jenom ona !

  Volby do zastupitelstva v Jihlavě
  2014
  volební účast 35,16 %

  ANO 2011 (18,3 % hlasů)
  Česká strana sociálně demokratická (16,55 % hlasů)
  Komunistická strana Čech a Moravy (12,89 % hlasů)
  Občanská demokratická strana (11,02 % hlasů)
  Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (9,85 % hlasů)
  Forum Jihlava (9,47 % hlasů)
  TOP 09 (5,8 % hlasů)
  Zelení a Piráti Jihlava (4,91 % hlasů)
  —————————————————————————————————————————————–

  37,48 %
  ANO 2011 (22,61 % hlasů)
  FÓRUM JIHLAVA (18 % hlasů)
  Občanská demokratická strana (15,17 % hlasů)
  ŽIJEME JIHLAVOU! (10,09 % hlasů)
  Česká strana sociálně demokratická (6,78 % hlasů)
  Komunistická strana Čech a Moravy (8,46 % hlasů)
  Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (8,08 % hlasů)
  Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (6,47 % hlasů)

 9. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Na příkladu volebního úspěchu Fórum Jihlava se potvrdilo, jak působí dobře dělaná propagace. Tu mělo hnutí suverénně nejlepší. Mimo jiné, na rozdíl od hnutí Žijeme Jihlavou, neodmítlo nabídku kandidatury Marka Hovorky

 10. Jan P. říká:

  Máte pravdu pane Vladimíre,že dobře dělaná PR je pro úspěch politického subjektu dnes důležitá.To se týká i komunálních voleb.Marek Hovorka jistě patří v Jihlavě k populárním osobnostem,ale politické straně či hnuti volby nevyhrává. V předminulých komunálních volbách MH kandidoval za TOP 09 a výsledek nic moc.TOP dostala pouze 5,8 % hlasů.Samozřejmě se můžeme bavit o tom,jak mu ublížila či neublížila v očích určitě části veřejnosti kandidatura zrovna za Topku…

  Musím se čtenáři diskuzního blogu omluvit.Já ten svůj komentář(8.11.2018)zde pod článkem neměl dokončen a zkontrolován.Omylem jsem ho předčasně odeslal.Tam vypadlo zejména moje nejdůležitější sdělení komentáře: Nejhůře dopadla v letošních volbách do zastupitelstva v Jihlavě ČSSD.Oproti minulým volbám v Jihlavě propadla skoro o 10% hlasů.Volič soc,dem v Jihlavě někam nezmizel.Podle mého ho nevyluxovalo ANO či SPD nebo piráti,jak jsme zvyklí v celostátní politice.Výsledky voleb a volební účast v roce 2014 a 2018 mluví jasně.(…)Těch 10% propadlých hlasů(zhrzených voličů jihlavské ČSSD a jejími místními politiky)pro ČSSD totiž volilo Fórum Jihlava.Volební účast se nijak nezměnila. Nevoliče(60%) žádný politický subjekt a žádná veřejně známá osobnost neoslovila.Fórum Jihlava se stalo pro některé bývalé voliče soc.dem a levicově liberálně myslící v komunální politice Jihlavy ,alternativou“.Nabízí se otázka,jak dlouho tomu tak bude.
  Za úspěšný politický subjekt budu považovat jednou ten,který v komunálních volbách Jihlavě mimo jiné dokáže oslovit i nemalou část nevoličů. Za tím se to žádnému politickému uskupení a populární osobnosti v Jihlavě nepovedlo.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I