Plody

Den 17. listopad 89 je dnem znovunavrácení svobody. Se vším všudy. S klady i zápory, s nimiž se zvláště starší lidé těžko vyrovnávají. Stejně, jako když tápají na internetu, kde si píše kdo chce co chce, bez ohledu na špetku pravdy. Už do tohoto světa nepatřím, slýcháme pak od nich. Jenže patří, to, že prožili převážnou část svého života v komunistickém režimu, je nenaučilo kritickému myšlení ani schopnosti rozlišit v přílivu fakt a názorů pravdu od nepravdy a nepravdu od lži. Teď sice spíláme prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi, protože jejich chování je mnohdy arogantní, směšné a hanebné, ale oni jsou jen důsledkem krátce nabyté svobody, která se u nás vyvíjí pouhých 29 let. Stále sklízíme plody komunistické diktatury. Kdyby jí nebylo, nebyly by produkty posametové doby, Zeman i Babiš, tam, kde jsou. Na vrcholu pomyslných elit.

41 Responses to “Plody”

 1. Svatopluk Beran napsal:

  Petře jsi si jistý, že by bez komunistů žádné finanční podvodné machinace jak ve světě tak i u nás nebyly? Ani náhodou nechráním Babiše, podnikatelé jeho rozměru nemají v řízení státu co dělat, jen jsem stoprocentně přesvědčen, že je to od tebe hodně laciný novinářský příspěvek s kontextem o rozkrádání. Za vlády jedné strany, tehdy komunistů, se uplácelo tak akorát vajíčky a kradl cement nebo cihly. Ve světě ve kterém teď žijeme rozkrádají především příslušníci vládní garnitury a na ně navázané pijavice kdekoliv na světě po miliardách, především daňovými podvody. Že by tenhle styl zlodějů a možností byl za vlády jedné strany pochybuji. Tehdy si vládní představitelé ve východním bloku postavili tak akorát lacino Šumperák. Třeba Berluskony jel komonista? Sarkozy taky? Mám ti jich tu vypsat víc? Deset, dvacet, sto? Chceš třeba něco o Rodschildech?

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Panamsk%C3%A9_dokumenty

 2. Dvořák napsal:

  Zeman,Babiš. Jiný jména neznáte? Prostě pravdu máme MY a vy,co věříte něčemu jinýmu,jste zaostalí. Modrej demokrat a hlavně novinář aneb demokracie po našem.

 3. Libor Furbacher napsal:

  Nojo pane Beran mate pravdu ,dival jsem se na vas link a ty levicaci to je opravdu sebranka.
  https://www.foxnews.com/world/panama-papers-reveal-george-soros-deep-money-ties-to-secretive-weapons-intel-investment-firm

 4. Fejinka napsal:

  Máte v podstatě pravdu, pane Berane. Tady jde jenom o to, jak dostat Babiše do autu- čímkoliv. Premiér nebyl dodnes odsouzen (kdyby šlo jenom o těch 50 melounů….), takže platí presumpce neviny. Ne? Policie a státní zastupitelství s našimi soudy pracují velmi pomalu. To, že ti napravo a jejich fandové neuznávají výsledek voleb je trapné a to si říkají demokraté. Ta akce v Praze (kdyby tam nehrály ty kapely, tak tam bude sotva polovina „vovcí“) a v porovnání s krajskými městy, to je jenom „výkřik do tmy“ na Krajích, zveličovaný našimi , téměř všemi, sdělovacími prostředky všeho druhu. Je to celé uměle vyvolané s pokusem o puč a odstranění Babiše (je momentálně jednička na tapetě, Zeman je až druhý). Pokud se to nespokojeným nelíbí – změňte Ústavu legálním způsobem . Už by dávno potřebovala inovovat, včetně hlavních zákonů jako je třeba volební (jenom co je kolem toho zmatků, stížností apod.). Jenže ono se nechce. Vyhovuje… některým.

 5. XXXXX napsal:

  To je zase blábol Péťo.

 6. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore,

  jestli dnes sklízíme nějaké plody, tak předně živelného projevu nabyté svobody po změně v roce 1989 v podobě neskutečné zlodějiny.

 7. Libor Furbacher napsal:

  No to jsou plody sametove revoluce.Ne ze by byla spatna to naopak. Ale protoze byla sametova.A ti co nas tenkrat ucily komunismus tak vas ted zase uci kapitalismus.Co ocekavate.

 8. Jan P. napsal:

  Za politiky jako Zeman a Babiš může podle autora bývalá komunistická diktatura.Žádné pádné argumenty pro svoje tvrzení nepředkládá.

  Autor blogu a šéfredaktor JL Petr Klukan má jistě právo na svůj subjektivní názor i světonázor.Chápu,že není žádný renomovaný novinář nebo politolog či sociolog.Ale od vysokoškolsky vzdělaného člověka a dlouholetého šéfredaktora regionálních zpravodajských novin se tak nějak předpokládá,že se aktivně zajímá o politické a společenské dění u nás a ve světě. A dokáže se v tom mimo jiné kvalifikovaně orientovat.Mám takový pochybnosti,že u PK tomu tak není.Nebo je to všechno jinak a nespravedlivě mu křivdím ? Co když jako šéfredaktor privátních novin(které mají blízko k ODS) nemá odvahu veřejně vyjádřit nestranný a objektivní názor na aktuálním dění ve společnosti a politické scéně.
  Kdo z nás(zaměstnanců) má odvahu se znelíbit svému zaměstnavateli či šéfovi ? Já se taky za žádného hrdinu nepovažuju.
  Vůbec nepodezírám autora ze skrytých sympatií k Babišovi ,Zemanovi,Rusku a statně socialistické diktatury.Věřím tomu,že články tzv. prokremelských dezinformačních webů rovněž nesdílí.
  Nicméně má potřebné kritické myšlení i samotný autor ?

 9. Jan P. napsal:

  „… když místo do lidí investujete do zisků, když z lidí uděláte levnou pracovní sílu, z důchodců zátěž státního rozpočtu, z bezdomovců kriminálníky a z invalidů parazity, tak se nedá čekat, že demokracie bude vzkvétat.“

  Demokracie bez demokratů a pro vrchnost?
  Veronika Sušová-Salminen píše o tom, o čem svědčí letošní oslavy 17. listopadu ve stínu skandálu premiéra Babiše.
  17.11.2018/casopisargument.cz

 10. Svatopluk Beran napsal:

  Tak, a kdo dnes slyšel Trampa, tak se dozvěděl, že kvůli obchodu se vládám toleruje vraždit a rozřezávat novináře. Uvidíme jak si vezmou Trampa do svých článků, příspěvků a glos čeští novináři a veřejnoprávní nestraní redaktoři ČT24? O Putinovi a Zemanovi jsme slyšeli, po zachycení z ruchového mikrofonu, když se spolu bavili o tom jak jsou novináři nepříjemní a co s nima dělat, mnoho a dlouho. Teď, dokonce veřejně do celého světa Trump prohlásil, že likvidace novináře pro obchod není problém. Co myslíte zdejší přispěvatelé, proběhne v postkomunistické demokratické české zemi, ,,kde je stále cítit i po 25 letech od převratu násled 40 leté vlády jedné strany komunistů, ,, nekompromysní odsouzení hlavního představitele největší vojenské a hospodářské mocnosti světa, našeho dnešního morálního lídra, Spojených Států?

 11. Svatopluk Beran napsal:

  Snad neměním téma blogu, ale pokud žijeme v DEMOKRACII, měli by novináři jen ohlašovat poctivě vše, co se ve světě událo. A občané si sami podle svého vnitřního naturelu a vzdělání rozhodnou o svém pohledu na svět. Pokud však k novinařině patří po oznámení proběhlé události i dovysvětlovací komentář o tom, jak máme událost vidět i my ostatní. Pak se o DEMOKRACII ve svém pravém slova smyslu nejedná. Tento dnešní stav, JE ZCELA JISTĚ LEPŠÍ NEŽ TEN ZA KOMUNISTICKÉ VLÁDY JEDNÉ STRANY, to ale neznamená že bychom neměli chtít něco posunutějšího než je americká, ruská nebo čínská tvář demokracie. Nesmíme se smířit s tím že obchod a rádoby prosperita s tištěním peněz na dluhy nebo krize finančních elit, budou nad liskou a osobní morálkou.

 12. Petr klukan napsal:

  Sváťovi, V. Vladimírovi, Janu P. a dalším: Hned ráno jsem měl v poště anonymní e-mail, který mi spílá, jaký jsem to zaprodanec, jak jsem na jedné lodi se Slonkovou a že nadávám lidem, kteří žili poctivě v komunismu. Větší nepochopení mého textu si neumím představit. Naštěstí vy jste můj text takto myšlenkově nepřekroutili.
  Za všechno mohou komunisté, říkal v Rádiu Svobodná Evropa již zesnulý Martin Štěpánek. A snad o tom je můj sloupek. Nejde o to, jak se žilo za komunismu, ale jak by se žilo, kdyby tento režim vůbec nenastal. Země by se vyvíjela bez diktatury, se svými demokratickými chybami, ale bez StB a postupného křivení páteře lidem, změně hodnot atd. Takže kdyby tu nebyl komunistický režim nebyl by dnes Babiš premiérem. Anebo byl, ale neměl by nálepku StB, ale třeba šikovného podnikatele, a nebyly by rozkrádačky, o nichž Sváťa mluví… a dříve velmi chytrý Zeman by se třeba uchytil úplně jinde než v prognostickém ústavu… Trvám na tom, že oba tyto lidi, ale i veškerá politická garnitura a vlastně my všichni jsme stále ovlivněni tím zrůdným režimem. Protože nastolil pravidla, která josu nedemokratická, nesvobodná a vlastně zrůdná.

 13. Svatopluk Beran napsal:

  Ale protoze byla sametova.A ti co nas tenkrat ucily komunismus tak vas ted zase uci kapitalismus.Co ocekavate.

  Doufám že v tomto příspěvku pana Furbachera vidí většina z nás jeho skutečnou vnitřní náslilnou podstatu. Něco podobného prohlásil už Saša Vondra, disident který v podstatě na Národní Třídě křičel policajtům do obličeje MÁME HOLÉ RUCE, ale ukradené Kosovo Srbsku si albánci podle něj zasloužili, protože u toho byly tisíce mrtvol. Z této logiky typu lidí ,,Vondra-Furbacher – my vraždit můžem vy ne,, pak vyplývá, že Krym vlastně Rusku nesmí nikdy patřit, protože tam nebyli žádní mrtví. Podobná násilná myšlení občanů by měla podle mne být právě cílem novinářských komentářů. V podstatě se vlastně jedná o SECRETNEWSFAKE.

 14. Svatopluk Beran napsal:

  Petře chápu jak to myslíš, ale jsem přesvědčen že se nejedná po 25letech o pokřivené páteře z doby vlády komunistů. Ale jde o cílené pokřivování skutečné a kompletní historie toho, co vše se za doby vlády komunistů u nás dělo a to především o tom, jak násilně se chovali ke svým oponentům. Přičemž se zcela úmyslně podobné násilné aktivity západu zamlčovaly, nebo jak ty říkáš byly prý logickou součástí západního pokroku. Takže veškerá polistopadová naštvanost občanů a především mladé nezkušené generace je cíleně zaměřena na násilí, které komunisté používali, v protikladu že západní myšlení a chování toto neprovádí. Ať se o násilí komunistů píše, já jsem pro, ale též o násilí a vraždění kapitalismu. Co byla např. 1 a 2SV. Myšlenka komunismu nevznikla z čistého nebe, nýbrž byla součástí pokusu o rovňejší morální společnost než je kapitalismus, přičemž v režimu utajení se chovala stejně násilně. Takže můj pohled. Zveřejňujme bez ostychu každé násilí, a poukazujme na lepší úspěšnost kapitalistické ekonomiky než socialistické. Tuto kapitalistickou ekonomiku je ale potřeba stále renovovat a morálně vylepšovat.

 15. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore

  Společnost si po revoluci zcela nezbavila“výdobytku“ minulé doby, stádovitosti. Nově nabytou svobodu a budování demokracie ve státě pak část lidí zúročila v podnikání. Nic proti tomu,hospodářská soutěž je základem rozvoje. Našli se bohužel tací, kteří využili svobody a tolerance k zákonitosti k velké zlodějině. A to za podpory politiků, kteří pozapomněli, že politika je především službou lidu a s pomocí svých klientů rovněž bohatli a bohatnou. Mnohdy s chováním koroptve, která chrání své mladé, proklamacemi „za všechno můžou komunisté“.

  Pokud jde o Vámi zmiňované, Babiše a Zemana. Babiš při svých nesporných schopnostech dokázal zúročit nabyté zkušenosti ze zahraničního obchodu. Že byl v hledáčku STB, je jasné. To ostatně byli všichni, co měli co do činění se zahraničím. Do jaké míry poškozoval zájmy obyvatel země mi není známo, to lustrační zákon nerozlišuje. Pokud jde o Zemana, jde o špatný příklad. Už v předrevoluční době dokázal s odvahou sobě vlastní nemilosrdně poukazovat na problémy v tehdejší společnosti a tudíž byl poměrně neoblíbený. To, že je ješitný, mnohdy i mstivý, je mimo pochybnost. Ovšem, že by to byl exponentem minulého režimu, to ani náhodou. Není neomylný, což i sám přiznal. Mýlil se i při výběru některých svých spolupracovníků. Nicméně trvale působí jako představitel suverénního státu a tím prokazuje, že nejsme pouze stádem tupých hlav, které hledá, do které zádele by kvůli svému pohodlí či profitu vlezlo.

 16. Petr klukan napsal:

  Sváťo, jasně, zveřejňovat všechno násilí, jsem pro. Myslel jsem ale hlavně, že komunistický režim přetrhl „normální“ vývoj společnosti. Jasně, teď se můžeme bavit, co je normální…prostě diktaturu neberu. A prosím nechytej mne za slovo, že v kapitalistické společnosti je diktatura peněz…:-), víš jak to myslím.

 17. Petr klukan napsal:

  VladimíroviV: Jde o to, že by snad z žádných nynějších politiků nebyl politik, protože ty, které jsem jmenoval, Babiš a Zeman, získali své posty jen díky sametu. Ta mýlka, kterou Zeman přiznal ve svých knížkách mi připadně úsměvná. Přiznal, že se mýlil jen v lidech, kteří se ukázali jako špatní – třeba Buzková, jak píše. Takže vlastně „přiznal“, že ti druzí…ne on. Šibalské.

 18. Fejinka napsal:

  Petr Klukan:
  Ten úterní „sloupek“ Plody se opravdu vydařil, tam jste se docela pěkně „vyjádřil“. Vůbec se nedivím, že Vám někdo řekl co si myslí, třebaže anonymně. Jsem trochu starší než Vy, ale téměř ve všem s Vámi nesouhlasím. Vy nemáte rád komunisty, ale mně vadí, jak se na ně vše svádí a to není pravda. Po válce chtěli lidé něco jiného, nechtěli ani tu První republiku s „Masaryčkem“, kterou dnes tak vyzdvihují naši mnozí politici a hromadné sdělovací prostředky, to si musíme přiznat. Komunisté nabízeli změnu a tak vyhráli i volby. To, že to vzalo jiný směr, na tom už měli vliv vítězné mocnosti, které si rozdělili sféru svého vlivu, včetně území. Obdobně to dopadlo v roce 89, jenže s jiným výsledkem. Neříkejte mi, že občané na těch shromážděních chtěli současný kapitalismus. To ani náhodou. Chtěli neutralitu. Jenže Havel a spol. s tajnými službami STB a některými dalšími „přáteli“ prosadili svou. Já říkám, že jsme ve střední Evropě, tak jsme měli být neutrální stát a ne to, co jsme dnes. Jeden čas se říkalo, že západ a východ měl být oddělen neutrálními státy od severu k jihu. Bylo by to lepší.
  Celkově to úterní číslo se neslo v duchu některých článků a vyjádřeních jedinců jako to probíhalo v Praze v sobotu.
  Minorita „slavila“, majorita „mlčela“. Jak se ukazuje – kdo má sdělovací prostředky, vyhrává. Nejvíc mne mrzí, že jsme úplně vypustili to budování „socialismu“ při těch „oslavách“.
  Za 11 let budeme mít stejnou dobu budování současného kapitalismu, tak jak ho budeme hodnotit. Ještě bych se toho rád dožil. Ale co bude za tu dobu, když nám někteří věštci předpovídají brzy válku…

 19. Svatopluk Beran napsal:

  Myslím si Petře že podceňuješ lidi ,,a teď nemyslím že ve zlém,, ale v jejich osobním intelektu a schopnostech přemýšlet. Já věřím tomu že lidi jsou lidi a prostě se chovají tak jací doopravdy jsou a že na to nemá bývalá vláda jedné strany takový vliv, o jakém ty se domníváš. Podle mne je hlavní zásluhou toho jak se dnes občané chovají to, jak se zachovala vláda ODS po listopadu 89, kdy lidé VVĚŘILI v nové-lepší-příští. Prostě jen dostali další ránu a proto se chovají tak jak se chovají. Pokud by ODS a KLaus neprovedli to co provedli a začali poctivě na zelené louce, lidi by se takto dnes nechovali a to STOPROCENTNĚ. Babiš pak je jen typickým velice schopným pravičákem, který si uvědomuje že musí slepicím sypat, když od nich potřebuje jako byznismen výkon. TOP 09 a ODS jsou naopak pro to, občany přiškrtit, ona to levice zase občanům, až se lidi na pravici naštvou, vrátí. Babiš se to snaží dělat MALINKO CHYTŘEJI, dělá to tak, aby nebyl klik-klak a aby na tom ještě stále dostatečně vidělal. To ale znamená že od penězovodů odřízne většinovou pravici která kradla stejně jako on a ta zase vymýšlí a vymýšlí až jde za hranu morálky a slepě následuje amorálně vybrané novináře, čímž si ale jenom ještě více a více škodí. No a co průměrný občan zvolí je jasné. Babiše. A co se stane, můžou za to komunisti a lidi jsou stále hloupý. Kdy se domníváš že tahle podle mne jednoduchá argumentace skončí? Až zemře naše generace, nebo druhá nebo třetí?

 20. Dvořák napsal:

  Vypadá to,že lidé na Vysočině si kritické myšlení zachovali,pane šéfredaktore. Věřím,že v praze by byl úspěch,tak to tam zkuste poslat. A jen na zamyšlenou,copak by asi dnes dělal projekční frýdek Topolánek,nebýt těch komunistů?

 21. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore,

  Ano, vymanili jsme se z totality. O tom není naštěstí pochyb. Měli a máme systém zastupitelské demokracie, kterou někteří politici berou stylem „dej mi svůj hlas a mlč“. Že by nová totalita? Mně osobně se příčí, když ti exponenti nového režimu, kteří mají sami máslo na hlavě poučují nás občany, co je a co není demokracie a předvádějí, jak má vypadat ta pravá svoboda.

  Porevoluční klima ve společnosti potvrdilo staré přísloví: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat“. V podání čelných politiků typu Václava Klause, který má tuto vlastnost přímo v povaze. Ony to nejsou lži, např. že velká privatizace byla zlodějina nebo že jím vyhlášená amnestie nebo abolice byla veskrze správným krokem. To je pouze projev jejich vlastního nebetyčného majestátu za hranicemi obecné morálky. Nebo Kalouskovy úderné projevy na ochranu demokracie ve stylu „vrah o morálce káže“. Oba se vyhřívali v náručí komunistické totality a díky svému nespornému intelektu a ambicím se stali hrobaři demokracie v její čisté podobě a špatným příkladem pro koncipování morálky. Těm Zeman nesahá ani po kotníky.

 22. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran ve vasem prispevku vice na hore mi vycitate nasilnou podstatu meho clanku,kdyz se zminuji o tom ze NIKDO s komunistu nebyl potrestan.Jako by zadna zverstva nebyly a komunisti byly jenom nepochopeny a obcas se unahlily.
  Vy vubec nevidite rozdil mezi zlocinem a spravedlivym potrestanim.Jak muzete tedy videt co je spravne a nespravne.Hlavne co tam v cesku vladne je zavist.
  Ono to byde jeste nejakou dobu trvat nez se dostanete z toho sametoveho chodnicku na solidni footing.

 23. Petr klukan napsal:

  Sváťovi i ostatním: myslím, že jsme odbočili od textu a obsahu mého sloupku a „řešíme“ ěnco jiného, než o čem jsem psal. Text se nezabývá polistopadovým vývojem jako takovým, ale dovolím si ocitovat jednu svou větu: „sklízíme plody komunistické diktatury. Kdyby jí nebylo, nebyly by produkty posametové doby, Zeman i Babiš, tam, kde jsou“. Což se pochopitelně dotýká i OF, které bylo produktem doby. Ale i dalších politiků včetně Havla, Kalouska, Topolánka, Grosse a mnoha podnikatelů včetně Bakaly a dalších a včetně toho rozkrádání, které nám vadí. Komunistickým režim prostě přetrhl ta pouta „normálního“ vývoje.

 24. Venca napsal:

  To je hloupost. Co třeba Itálie, kde komunisti nevládli a Berlusconi ? Je to jenom o tom, že lidé rádi poslouchají to, co chtějí slyšet. A je jim jedno od koho.

  O čtyřiceti letech komunismu to vůbec není.

 25. Petr klukan napsal:

  Vencovi: Píšu o konkrétním Babišovi a Zemanovi, kteří jsou produktem doby po 40 let komunismu, ne o Itálii. Jinak souhlasím, že mnohdy lidé rádi poslouchají to, co chtějí slyšet.

 26. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore,

  Normální vývoj demokratické společnosti přetrhla 2. světová válka. Poválečné dění u nás bylo výsledkem posuzování role jednotlivých politických subjektů ve válce, posléze vlivu vítězné mocnosti SSSR na dění u nás. Tvrdý postup vládnoucí garnitury a jejich přisluhovačů vůči všem, kteří měli jiný pohled na poválečné uspořádání republiky, se pomalu mírnil až dostoupil do fáze snah o vybudování socialismu s lidskou tváří. Systému, který měl jen málo odpůrců. Přišla okupace v roce 1968 a společnost se vrátila zpět do totality. Což vydrželo pouhých 20 let, během kterých se zmírnila studená válka a na povrch vyplynulo i ekonomické zaostávání tzv. komunistického bloku, které už nešlo zakrýt politickou propagandou. Totalitní moc se zákonitě odebrala do propadliště dějin.

  Proč takovýto úvod? Podle Vašeho závěru, jmenoval jste další figury minulého čtvrtstoletí, kteří ne zrovna dobře ovlivnili dění v dnešní společnosti, jsme to my všichni, kteří zažili totalitu a tudíž jsme jí nakažení. Účinným lékem na její ozdravení by tedy logicky bylo, postavit do čela státu ty, kteří v dané době nežili. S předpokladem, že budou i nadále věřit tomu, že současná situace je důsledkem zvěrstev, které napáchala předrevoluční totalita. A zároveň být slepí vůči těm, co pod praporem budovatelů kapitalismu svobodně rozkrádají stát. To zřejmě nepůjde, protože i tito lidé umí posoudit klady a zápory porevoluční doby. Věřte tomu, že strkat jim neustále pod nos škůdce národa Babiše a Zemana, přestanou chtít slyšet od doby, když se nenajde někdo, kdo dá na stůl vizi rozvoje státu bez toho, že by se nezastavila pokračující chudoba části společnosti a hlavně další devastace morálky proklamacemi těch, co se v životě řádně ušpinili. Ono se ne nadarmo říká, že po čertovi ďábel. Ten má různé podoby, despotou počínaje, a tím, na koho pasuje rčení: „Kde blb vládne, tam nebezpečno“. Což je pro prostředí svobodné společnosti pravděpodobnější varianta, kterou jsme již zažívali a kterou si asi nikdo z nás nepřeje.

  I když se zákonitě projevuje generační problém, např. s projevy těch, co mají recept, aby k volbám chodili pouze študování lidé z měst, a tím de facto odsuzují všechny ostatní do role těch méněcenných, generování politických špiček státu je odrazem složení společnosti svobodných lidí. Nic víc, nic méně.

 27. Berka napsal:

  Já s šéfredaktorem souhlasím. Naprosto ukázkový případ charakteru pokřiveného čtyřiceti lety komunismu je tady mezi námi. Někdo kdo s nimi spolupracoval, nikdy proti nim nijak nevyskakoval, dělal co se mu řeklo a přispíval víc než ostatní svou tvůrčí prací k tomu, že to tak dlouho fungovalo. A dneska jim nemůže přijít na jméno, přičemž vnitřně je přesvědčen, že on je OBĚŤ.

  To je ten problém. Všichni jsme ten systém vědomky i nevědomky drželi při životě, ale vinu si za to nikdo z nás neklade.

 28. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran chapu vase rozcileni nad zmizenim novinare na soudske ambasade .Ale co by jste navrhoval aby bylo udelano.Krome odsouzeni ,coz bylo udelano.Vybombardovat?
  Ale jste velmi potichu a ani novinari moc nemluvi a zmizeni presidenta interpolu v Cine.Meng odletel 29 zari z Parize do ciny a zmizel.Od te doby ho nikdo nevidel.A co delaji zapadoevropsti lidri?
  Cinani rikaji ze poslal dopis ze rezignuje na prezidenstvi.Co vy na to.To je vam blize k srdci ,to je kolmunisticka cina.Taky vybombardovat?

 29. XXXXX napsal:

  Berko trefa

  Fírbachr – nech toho. Hodí se kšeftovat se saudama, hodí se jako spojenec proti iránu, to je ta pravda ne tyhle plky. A navíc se bojí síly jejich financí, protože kdykoli je můžou začít lejt do amerických „nepřátel“. Což jsou v regionu všichni. A já tvrdím včetně rádoby kámošů saudů.

 30. Libor Furbacher napsal:

  XXXXX,to je presne muj point ,to je presne co rekl novinarum Trump.[Tu prvni pulku]
  O te Cine to nejsou plky jenom o tom nikdo nechce mluvit,protoze je to daleko vice nakazlivy pro socialisty.

 31. Jan P. napsal:

  Dobrý den,pane Klukane.

  Dopouštíte se ahistorického přístupu.
  „Za všechno mohou komunisté, říkal v Rádiu Svobodná Evropa již zesnulý Martin Štěpánek. A snad o tom je můj sloupek. Nejde o to, jak se žilo za komunismu, ale jak by se žilo, kdyby tento režim vůbec nenastal. “

  Nebýt Velké hospodářské krize ve třicátých letech nevyhrál by v Německu nacismus a Adolf Hitler.
  Možná by nebyla ani druhá světová válka.Naši předkové by nezažili druhou republiku.Protektorát Čechy a Moravy by tak nebyl.Sovětský svaz se nemusel stát v roce 1945 vojenskou mocností(pro nás osudový geopolitický faktor).Politický program KSČ ve volbách 1946 by pro velkou část Čechoslováků nemusel být alternativou či vizí spravedlivější společnosti…
  Zanechme ,,KDYBY“ a ptejme se raději na příčiny toho,co se v naší novodobé historii stalo a proč. Nezdá se Vám,že atmosféra ve společnosti a obraz současných politiků i novinářů se nebezpečně podobá třicátým letům minulého století ? To myslím i celoevropsky a globálně. A to se zatím nacházíme v konjunktuře,která má za chvíli skončit.Globální klimatickou změnu způsobenou chováním člověka,kterou většinová společnost v Česku nebere vážně raději rozebírat nebudu.

 32. Zdeněk Gryc napsal:

  Já s šéfredaktorem souhlasím. Naprosto ukázkový případ charakteru pokřiveného čtyřiceti lety komunismu je tady mezi námi.
  —————————————–
  A co nacismus, ten se nekonal ?
  Nebylo to identické ?

  ZLO PLODÍ ZLO !

 33. XXXXX napsal:

  Zdendo, u tebe to nikoho nepřekvapí.
  KOnec konců sám jsi důkazem pokřivenosti.

 34. VladimírV napsal:

  Milý pane Gryci,

  Vy abyste si nepřisadil. Každého z nás formovalo a formuje naše okolí. Pokřivení jsou především ti, kteří fanaticky věří, jedno čemu, a například ti, co jim na vojně dlouhodobě vymývali mozky. To jsou ukázkové příklady, nikoliv Babiš a Zeman.

 35. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher máte naprostou pravdu s tím ředitelem Interpolu. Tady se to vůbec neřeší a tak netuším co zatím je. Vůbec nikde nevidím ani příspěvky které by odkazovaly horentně na to, že zmizel. Nic důsledného ani u vás. To co říká Trump, jen dokazuje to, co já tu celou dobu tvrdím, obchod rozhoduje nad vším, žádná ideologie. Proto neustále poukazuji, že ochrana lidských práv, je z amerického hlediska jen vějička pro expanzi USA a nastolení vazalských povinností pro jiné země, v zájmu svých vlastních ambicí. Dále – vybombardovat do doby kamenné – je typický americký politický výraz, když někdo nesouhlasí s Amerikou, neslyšel jsem nic takového od Evropských politiků. Nemám problém s potrestáním komunistů, členů STB, KGB, kteří překračovali zákony, zrovna tak jako s americkými vyšetřovateli CIA, či představiteli CIA, kteří iniciovali války a převraty v celém světě po roce 1945 v rozporu s rezolucemi OSN. Možná by i stačilo, pokud by došlo pomocí novinářů se celoplošným trvalým světovým zveřejňování těchto akcí, tak jak se to děje u bývalého socialistického režimu, vedeného komunisty. Dále souhlasím s Vladimírem V., že o drtivém nástupu komunistického ideálu v Evropě a to i západním, byla 2SV. Tedy důsledek západních kolonizačních ambicí, kterých následně využily Spojené Státy a sovětské Rusko, kdy si rozdělili coby vítězné mocnosti svět.

  Dále přidám dva výtažky z článku Borise Cveka pod názvem – Chování českých voličů má racionální základ -, kterým se podle mne vracím k příspěvku Petra a o kterých se domnívám, že lépe vyjadřují to co jsem myslel svou první reakcí na to, že nejsou občané těžce postižení 40 lety socialismu pod řízením komunistů, tak jak já jsem pochopil, že myslí.
  JÁ TOTIŽ TVDÍM ŽE LIDI JSOU LIDI A CHOVAJÍ SE PODLE TOHO, JAK SE CHOVAJÍ MOMENTÁLNÍ ELITY.
  Žádný třídní boj v ČR samozřejmě neprobíhá. Ale probíhá tu už minimálně od roku 1998 hluboká frustrace z politické korupce, z nových a nových skandálů. A veřejnost reaguje právě na tohle. Obecně pro levicové voliče není korupce tak zásadní problém ve smyslu dbaní na čistotu politiků. Levicoví voliči v Česku mají spíše tendenci uvažovat: kradou všichni, důležité je, zda se také podělí s námi. Když se podělí, jsou v pořádku. Pro levicového voliče taky nebude zrovna Čapí hnízdo vůbec žádný problém, když nikoho vážně sociálně nepoškodilo. Oproti tomu pro něj bude zosobnění zla pan Bakala, který přinesl sociální katastrofu.
  Pokud jde o pravicové voliče, je situace mnohem obtížnější. Není mezi nimi jednotný postoj např. k Václavu Klausovi staršímu, který je bezesporu symbolem politické korupce a velkého rozkrádání veřejných peněz. Mnozí na pravici ho však zbožňují. Obávám se, že nikoli, že tento postoj je naopak spojený s nějakou formou těžení z východní podoby kapitalismu, který tu Václav Klaus zaváděl. A poslední poznámka: Klaus starší se nestal prezidentem v důsledku stockholmského syndromu českých voličů, ale díky zákulisnímu vyjednávání v parlamentu, kde naprosto selhala tehdejší vládní koalice a na prvním místě ČSSD. Další volba Klause st. byla pak tak odporným parlamentním divadlem, že převládl názor, že musí být zavedena přímá volba.

  Na závěr tohoto příspěvku bych rád podotkl, pokud si pamatujete na záznam z ruchového mikrofonu, kdy Ivan Langer říká potichu předsedovi zelených Bursíkovi při presidentské volbě v parlamentu, že když nedá hlas Klausovi – CO LIDÍ PŮJDE BRUČET -. Teď budu hodně odvážnej, ale oni už tehdy měli spočítáno, kdy a jak bude potřeba udělat amnestii.

 36. Libor Furbacher napsal:

  Pane Beran.Ta saga toho novinare ,byla a je rozmaznuta novinari ,aby embarrass presidenta Trampa.Protoze vedi ze Trump neohrozi celou svoji politiku na strednim vychode kvuly jednomu cloveku,jak to spravne rekl XXXXX.

 37. Jan P. napsal:

  K panu Grycovi

  Jako bojovník proti komunismu vypadáte nevěrohodně.Zamyslel jste se někdy proč ?
  Vám a vaší rodině minulý režim až tak strašného nic neudělal.To už by jste dávno na vašem blogu o tom rád něco napsal.Vysokou školu jste studovat za tzv. reálsocialismu. Váš kádrový profil musel být tehdy v pořádku.Jako loajálnímu občanovi předlistopadového režimu bylo umožněno vykonávat kvalifikovanou práci- architekta.V revolučním roce 1968 jste se nějak politicky nebo občansky neangažoval. Nikde se o tom nezmiňujete. Signatářem Charty 77 čí aktivistou VONS jste za normalizace rovněž nebyl.

  Nikdo vám nemůže bránit hlásat cokoliv. Třeba i to, že komunismus je stejný jako nacismus, popřípadě horší. Ale těžko na tomto tvrzení vybudujete nějaký společenský konsensus. Ideologie se objektivně srovnávají velice těžko, neboť nikdo objektivní není. Každý vychází ze svých subjektivních životních zkušeností, která se vytvářejí už od dětství, z nějaké životní víry v něco. Státy, kde byl komunismus (který samozřejmě nebyl žádným komunismem, což potvrzuji) nebyly poraženy ve válce jako Německo. Režim se prostě jenom znemožnil. Dalo by se mluvit o porážce ekonomické či jiné, ale to nebudu rozebírat. Nebyl poražen zbraněmi (a už vůbec ne jinými státy). Obyvatelstvo východu se na rozdíl od Německa hned zkraje rozpadlo na vítěze (popřípadě oběti režimu), k nimž se hlásila většina a kteří necítili žádné mravní selhání a na poražené, byť netrestané nepřátele (kteří ovšem také necítili žádnou vinu). Přičemž nebylo navenek úplně jasné, kdo kam vlastně patří. Záleželo na konkrétním člověku, jak se on sám cítil a jak navenek politicky vystupoval. Fašismus a nacismus byly zvrhlými ideologiemi v rámci kapitalismu, kdežto stalinismus byl zvrhlou ideologií komunistickou.To jen tak pro srovnání, protože všechno by se mělo rozebrat bez emocí a pocitů urážky.
  Je jistě správné ve vhodné míře připomínat křivdy, utrpení a zločiny minulosti. Nesmí to však vést k tomu, abychom přehlíželi, bagatelizovali či omlouvali křivdy, utrpení a zločiny současnosti. Já „bolševicko-normalizační“ myšlení rozhodně nezlehčuji Je to skutečně problém, s nímž je třeba bojovat. Otázkou samozřejmě je, jak si ho kdo vykládá. Pro mě je to pozůstatek občanské pasivity 70 – 80. let spojený s konzumní kulturou, stádností a absencí elementárního vkusu. Když budeme srovnávat „nacismus u nás“ (okupaci!) a komunismus u nás – fakta jsou jasná a svědčí ve prospěch druhého režimu, ale celé to srovnávání je samozřejmě zvrhlé, každého lidského života je škoda.Antikomunismus nevnímá komunistické režimy v jejich změnách a vývoji, neuznává, že měly své liberálnější a tvrdší fáze. Konečně antikomunismus jednostranně líčí společnost jako oběť znásilněnou totalitními komunisty, což neodpovídá historickým ani sociologickým poznatkům.Rozumím tomu, že hodně lidí má stále v živé paměti perzekuce minulého režimu, které dopadaly na celé rodiny a celé generace a respektuji jejich paměť – i proto, že nám může mnohé pomoct rozklíčovat. Rozumím ale i tomu, že jiná skupina lidí si do té stejné doby projektuje (bohužel) to lepší ze svého života a je to i jejich zklamání z polistopadového vývoje, které stojí v pozadí toho, co dnes zažíváme. Od těchto lidí se můžeme naučit taky dost.
  ——————————————————————————————————————–

  K panu Klukanovi

  Pochopil jsem správně váš blog a vaše komentáře pod článkem v diskuzi:voliči Babiše a Zemana jsou morálně zkažení 40 let komunismu.
  Jak jste k takovému závěru došel ?

 38. Svatopluk Beran napsal:

  Saudská Arábie vlastní minimálně 6 procent amerického hospodářství, klidně mohou zavraždit a rozřezat jednoho novináře nebo způsobit hladomor v Jemenu, či rozbombardovat Mosul i s civilisty do základu. Stále je to ve prospěch transatlantické demokracie.- Hnus, hnus, hnus -. Předpokládm že se Putin nenechá zahambit a že se jako člen světového kapitalistického systému brzy projeví v zájmu prosperity své země, z důvodu potřeb obchodu, podobně. Tak kterého novináře a kde zase rozřežou rusové, která země bude pod ochranou Ruska bojovat s hladomorem?

  Tedˇjsem měl možnost sledovat na ČT24 pravičáka, neoliberála Kalouska jak bojoval pro pravičákovi Babišovi. Bylo to pro mne jako levicově smýšlejícího občana VELICE ZÁBAVNÉ. Pravičáci se mezi sebou nazívali PRASATY, přesněji neoliberál, silně věříc pan Kalousek bývalý vlivný člen lidovců, nejlepší ministr financí východní Evropy dle Goldmen Sachs a nyní guru TOP09, tak nazval Babiše. Rozepři mezi pravičáky, KDO JE VĚTŠÍ PRASE, soudcoval ve finále komunista Kováčik. No, asi ti dám Petře za pravdu. Mnozí naši občané, pro mne například pan Kalusek, je skutečně těmi 40 lety postiženej.

 39. Libor Furbacher napsal:

  Podle vas pane Berane jsou USA vlastneny asi vsemi , a nepatri jim asi nic,kdysi jste psal ze Cina vlastni vsechny jejich dollars.Na to ze toho tak malo vlastnej Still doing all right,don’t they?
  Nerozumim co myslite s tim hladomorem ,ale v kazdem pripade Rusko ma zkusenosti.Na ukrajine ho tricatejch letech udellaly moc pekne.
  Co se tyce politiky v cesku je to poznamenano temi lety komunistu hrozne.Byl to hrozhe spatnej precedent Proste starsi volic si pamatuje nostalgicky ze vsechno bylo“ZADARMO“ a to si chce udrzet.Ze delal taky skoro zadarmo to uz mu neprijde.Protoze kdyz mel hodinovku tak se vykon rovnal platu ,tak o co slo.No a tech vyhod nejsou ochotni se zrici.A plat musi byt kapitalistickej.
  No a s timhle se musi seriozni strany potykat ,kdyz delaji program.Bud udelat program kterej dava smysl a prohrat volby .A nebo musi lhat ,udelat program libivej a pak to nedodrzet.Cimz nastvou volice a ti pomalu dospeji k nazoru ze nema cenu ani chodit volit. Takze hodne stesti,jeste par generaci.

 40. Svatopluk Beran napsal:

  Pane Furbacher nepsal jsem že je Amerika vlastněná všemi, napsal jsem, že šest procent americké ekonomiky vlastní Saudská Arábie a to je hodně na to, aby se Spojené Státy ukázaly veřejně, jak to s těmi lidskými právy myslí a to se ani nezmiňuji o tom, že již po dobu 70 let dělají, že nevědí nic o pošlapávání lidských práv v této zemi. Obchod je obchod, to za vlád bývalého východního bloku byl tady oproti Saudské Arábii ráj. Dále jsem nepsal že Čína vlastní všechny jejich dolary, nýbrž jsem psal, že Čína vlastní největší procento dluhů Spojených Států ze všech zemí, které vlastní dluhy Spojených Států. Hladomor jsem myslel ten dnešní v Jemenu, kde koalice pod vedením Saudské Arábie za tolerance USA a dodávek zbraní, vybombardovává Jemen do doby kamenné. Je nezbytné tvrdě poukázat i na naši českou vládu a zbrojaře, kteří se připojili k této variantě, přičemž naše novináře to opět z vazalského důvodu vůbec nezajímá. Nepamatuji si že by tu bylo něco zadarmo, kromě škol a zdravotnictví. To však byly právě řešeno právě z těch nízkých a srovnaných platů. To samozřejmě není dobré řešení, aby měli všichni stejně, když mají různé úroveně schopností, vzdělání a nasazení v práci. Ovšem mít právo na stejné zdravotní zajištění všech, je podle mne základní morální úroveň společnosti, ve které byznis nemá co dělat. Vzdělání a zdraví společnosti by podle mne mělo být nezadatelné právo každého občana. Problém určitě je, jak se vypořádat racionálně se zneužívateli tohoto lidského práva a je podle mne otázkou pro vysokoškolské katedry. Na závěr. U nás už změna ze socialismu, který měl vést ke komunismu proběhla. Teď to čeká váš americký neoliberální kapitalismus, který si bude muset navrátit k reálnému a pro občany prospěšnému kapitalismu, bez vraždění a hospodářského vysávání slabších zemí. O hrůzách hladomorů způsobených jak socialismem tak i kapitalismem, či genocidách provedenými Němci, Američany nebo Turky jsme se tu bavili už mnohokrát. Avšak o nynějším v Jemenu zde zatím nepadlo ani slovo.

 41. Jan P. napsal:

  Sociolog Daniel Prokop:Jaký je průběh podpory stran dle věku? Tady přibližně přes plovoucí desetiletky. ANO má asi dva peaky – ml. střední věk (nižší vzdělání, menší obce) a masivně 55-70. V nejstarších skupinách mu pořád bere hlasy levice. Piráti, ODS a ANO vyrovnané u třicátníků.
  @MEDIANCZ 06-11/2018

Leave a Reply