Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

To jsou paradoxy…

Petr Klukan | Úterý, 15. 1. 2019 v 14:39

Dne 16. ledna tomu je přesně padesát let, kdy se dvacetiletý student Jan Palach v roce 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze. Na protest proti okupaci Československa. Hořící živá pochodeň zaplála i v Jihlavě. Dne 4. dubna 1969 se na náměstí zapálil čtyřicetiletý komunista Evžen Plocek.

Lidem může být známé ještě jedno jméno spojené s Jihlavou a hořícími pochodněmi. Jméno poslance a člena ÚV KSČ Viléma Nového. Narodil se v Jihlavě a v souvislosti s Palachem roznesl tezi o tzv. studeném ohni, který nepálí. Dle něho byl Palach jedním z pěti členů studentské skupiny, která chtěla destabilizovat situaci ve společnosti. Jan Palach se prý nechtěl zabít, ale členové skupiny mu přimíchali do hořlaviny málo určité chemikálie, a proto Palach utrpěl popáleniny a zemřel. Falešná a lživá zpráva. Ano, dezinformace nejsou až výdobytkem současné doby.

A protože skutečnost mnohdy předčí i fantazii spisovatelů, upozorněme ještě na jeden fakt. Vilém Nový měl dceru. Kamilu Moučkovou, známou to televizní hlasatelku, která se během obsazení republiky zapojila do protiokupačního vysílání televize. V den příchodu cizích armád dne 21. srpna vysílala až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci…

Dramatik Václav Havel by naznal: „To jsou paradoxy.“

 

4 komentářů k článku “To jsou paradoxy…”

 1. Dvořák říká:

  Psáno jemu na tělo.

 2. VladimírV říká:

  Pouze pro připomenutí.

  Dopis Jana Palacha

  Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem.

  Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň.

  Naše požadavky jsou:
  Okamžité zrušení cenzury
  Zákaz rozšiřování „Zpráv“

  Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevstoupí-li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

  Pochodeň č. 1

  PS. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

  K Evženu Plockovi:

  Jako komunista zemřel na protest proti normalizačním procesům u nás po srpnu 68, které se promítly i do jednání jeho stranické organizace. Jeho pohřeb byl dekorován účasti čestné stráže lidových milicí a československou hymnou. Jeho oběť, ke vší smůle komunisty, se posléze tehdejší politická propaganda snažila dehonestovat báchorkou o tom, že si vzal život kvůli zdefraudovaným penězům.

 3. Jan P. říká:

  Dnes se zapálíš, zítra se ti vysmějí, za padesát let tě ocení. Tomu říkám jednat v dlouhodobé perspektivě.

 4. Jan P. říká:

  Pravděpodobně se upálil ze samé radosti. To se stává.

  Na Václavském náměstí se zapálil muž. Podle prvotních informací policie nic nenasvědčuje tomu, že by měl politický motiv nebo že by šlo o společenský protest >>
  18.01.2019/ČT24

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I