Máme vize, ale dejte nám čas

Asi dvacet organizací působících v sociálních službách čekalo na „svůj“ domov. Bohužel se ho nedočkají. Projekt byl zastaven. Krok, který překvapil všechny strany, které byly do projektu zapojené. Překvapení to bylo veliké, jelikož nová koalice se zaštitovala odborností a vizí pro město. O to úsměvnější je důvod. Důvodem je prý špatně připravený projekt. Vedení města své rozhodnutí obhajuje především nevhodným umístěním budoucího centra v oblasti, kde je špatná dostupnost MHD. Opravdu úsměvné, když se jedná o území, kde se bude vyskytovat i nový domov pro seniory, který bude stavět Kraj Vysočina i za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí. Již nyní je na místě nemocnice a domovy s pečovatelskou službou. Komunitní centrum sociálních služeb je potřeba. Vzhledem ke stárnutí populace a přibývání zdravotně postižených občanů je nezbytné předcházet nežádoucím situacím, ve kterých se občan může ocitnout. Díky tomuto demotivujícímu rozhodnutí pro organizace poskytující tyto služby se může stát, že nebude mít kdo nabízet pomoc lidem v nelehké životní situaci. Radní by se měli dohodnout na řešení co nejdříve a začít myslet více (PRO) sociálně a (JI)hlavou.  Nejenom kulturou je člověk živ.

17 Responses to “Máme vize, ale dejte nám čas”

 1. Jan P. napsal:

  Dobrý den,pane Urbane.Souhlasím s Vámi,ale…
  V místě svého bydliště nám Noviny jihlavské radnice prostě nechodí.Přicházíme tím o něco ?
  Jaké představy řešení problémů a vize města má vládní koalice v Jihlavě znám hlavně prostřednictvím privátních Jihlavských listů.Což nestačí.
  Aby nedocházelo k nějakým zbytečným dohadům a nedorozuměním musí vládní koalice především zapracovat na zlepšení komunikace s občany města.Vy jste oproti běžnému občanovi města v určité výhodě(člen ČSSD),protože Vás mohou blíže informovat o dění v zastupitelstvu a na magistrátě přímo vaši dva zvolení zastupitelé.Rozumím tomu,že opozice musí vládní politickou reprezentaci kritizovat …
  Já jsem tady minule v diskuzi a možná i neobjektivně se kriticky pustil do zástupců Fórum Jihlava a Žijeme Jihlavou.Vinil jsem je z toho,že zřejmě opustili svůj předvolební progresivní program a z celkové nečinnosti.
  Dnes jsem si přečetl rozhovor v JL s jihlavským radním Danielem Škarkem(FJ) a článek náměstka primátorky Víta Zemana(ŽJ),který vyšel v dubnovém vydání NJR. Rozhovor i článek na mě udělal dobrý dojem.Nabyl jsem pocitu,že s příchodem politických uskupení jako FJ a ŽJ existuje v Jihlavě určitá naděje pozitivních a potřebných změn.Prostě za mě Škarek a Zeman dobrý.
  Je jinak fajn,že jste se k aktuálnímu dění ve městě(sociální otázky) kriticky vyjádřil.Se zájmem si příště rád Váš blog přečtu.Pište víc !

 2. jihlavák napsal:

  Jen k ČSSD. když vidím soudružku Valachovou, jak v TV plamenně hovoří o obědech do školy zdarma, statisících hladovějících dětech,to stejné soudružka Venezuela Maláčová, tak se nedivím, že je to pro lidi tvořící hodnoty v podstatě nevolitelná strana. Přitom ve stejném pořadu vám oponenti sdělí, že cca 42 procent čístky vydané na dávku sežere sám systém a sociálních dávek je tolik druhů, že tam možná jsou i dávky na obědy dětí, takže některé skupiny obyvatel by dávku v podstatě dostaly 2x. To stejný sociální bydlení, po Jihlavě- v centru je bytů dotovaných ze sociálních dávek x desítek, možná už set- pravdu nám nesdělí, aby lid nenaštvali, v Komenského je nové azylové ubytování- dům vlastní radnice,teď se má vyčlenit dalších 10 bytů pro nové sociální případy- to vidíme na néměstí dtěi tam mají děti- platí především pro určité etnikum- a já se ptám kde to rozdávání bydlení zdarma skončí? A proč není pro všechny? Co je to za sociální stát, kde někteří bydlí a jí zdarma a druzí si musí vzít na bydlení hypotéku na celý život- dle nějakého výzkumu to má dopad na jejich zdraví a duševní pohodu- a na jídlo vlastních dětí plus bydlení a jídlo dětí programově nepracujících vydělat. Navíc živit luxusně placený aparát, který dávky rozděluje. To je sociální politika? Je to především bordel a nespravedlnost. Za bolševika kdo nedělal, dostal příživnictví a šel bručet.

 3. Aleš Urban napsal:

  Jan P: Dobrý den, děkuji za přečtení a názor. Ano, informace jsou velmi důležité a je pravda, že přístup k nim není zrovna jednoduchý. Něco jiného je rozhovor a něco jiného realita. Mě tedy realita jednání nové koalice dost děsí, aspoň v sociální oblasti. Budu se snažit psát a zapojovat do dění častěji. Děkuji Vám a přeji hezký den.

  jihlavák: Dobrý den, děkuji Vám za reakci na příspěvek. ČSSD není jenom paní poslankyně Valachová. V Jihlavě dělají politiku sociální demokracie jiní a jsou tu pro lidi. Chápu Vaši frustraci ze sociálních dávek, ale když se na ně podíváme detailněji, tak to není zas takový strašák. Lidé je mají spojené s určitou skupinou lidí. Problémy města jsou v mnohém odlišné, než na celostátní úrovni. Jihlava musí vyřešit dostupné bydlení. Není možné, aby bydlení bylo cenově na úrovni Prahy. Přeji Vám hezký den.

 4. Venca napsal:

  Ne, to opravdu možné není. Asi neznáte ceny bytů v Praze 🙂

 5. Aleš Urban napsal:

  Venca: Dobrý den, Troufám si říci, že znám ceny nájmu bytů v Praze. Chápu, že rozměrově je byt v Jihlavě ještě pořád větší, ale cenově se blíží Praze. Příklad: 3+1 v Jihlavě za 12 tisíc, to je v Praze na okraji 1+1. Takže ano, znám a je to možné. Díky zastavené možnosti výstavby nových bytů, ceny rostou i v Jihlavě. Nebo v čem se mýlím? Děkuji

 6. jihlavák napsal:

  Nejsem frustrován, jsem v pohodě, ale vnímám realitu. Dostupné bydlení v Jihlavě není i proto, že sem sociální demokrat Krčál a další sestěhovali sociální případy z celého okolí, chlubil se s tím v TV a říkal tomu efektivní sociální politika a další byty jsou obsazeny i dělníky z nadnárodních montoven. A další byty bude radnice dávat bezdomovcům. — Jen se Vás zeptám, nestydíte se jako člen ČSSD za to, že lidé, kteří už většinu života odpracovali v nelítostném kapitalismu, na nočních, mají za sebou x přesčasů musí chodit do důchodu v 65 a pak tu máme slupinu obyvatel, kterým se nechce od narození, vše se jim zatáhne a nic po nich nechcete? Proč k nim nejste stejně nelítostní? Pan Sobotka se chlubil, že to domluvil jen na 65, Babiš chtěl snad 67. Samozřejmě obojí neúcta a „prasárna“. Přitom soudružka Marksová tehdy tvrdila, že cílem ČSSD, je aby pracující strávil čtvrtinu života v důstojném důchodě. Takže pokud je průměrný věk dožití 80 let, čtvrtina je 20, do důchodu bych měl jít v 60, těch 65 nějak nesedí.

 7. Venca napsal:

  Mýlíte se v tom – nebo aspoň tuto věc nezmiňujete – že uvažujete pouze o bytech jako o číslech. Bohužel ale hlavní je si říci, kde vlastně tyto problémy vznikají. Tak například nikoli malá (troufám si říci, že naopak dosti velká) část bytů v Jihlavě slouží k řekněme spekulativním účelům, čehož důsledek je samozřejmě růst nájmů a hlavně i cen samotných bytů. Je to prosté. Dnes je totiž docela problémem najít nějakou vhodnou investici. Úroky na komerčních účtech a termínovaných vkladech jsou nízké, akciový trh obvykle není pro „běžné smrtelníky“ zajímavý, ve známkách a umění se málokdo orientuje. Pokud má tedy někdo volné třeba tři miliony (a i když všichni žehrají na to, že nemají peníze, je takových lidí poměrně dost), koupí za ně byt – třeba s tím, že ho jednou nechá dětem. A zatím ho v mezičase pronajímá. Osobně znám i několik přespolních lidí (třeba z Třeště, nebo z Luk nad Jihlavou), kteří takto mají zainvestováno do bytu na Březinkách. To pak znamená, že takovéto byty jsou ve střednědobém horizontu „zabetonované“ a neúčastní se trhu s nemovitostmi. Tím pádem neustále narůstá převis poptávky a tím logicky i ceny bydlení obecně. Je to způsobeno právě relativně NÍZKOU cenou (ač to zní neskutečně blbě a nelogicky – a mě osobně se samozřejmě nízká rozhodně nezdá) ) bytů v Jihlavě oproti metropoli, která způsobuje to, že byt se stává poměrně dostupnou a lukrativní investicí.

  Samozřejmě že nějaké jednoduché řešení toto nemá. Ale možná by se to dalo alespoň částečně řešit nějakou poplatkovou progresí. Vím, že teď zajíždím na velmi tenký led a nejsa legislativec, nevím jestli by to nenarazilo na nějaké diskriminační mantinely, ale napadá mě třeba rozdílná taxa pro placení odpadů podle toho, jestli má člověk na dané adrese trvalý pobyt, nebo ne. Jasně, v ceně bytu taková věc představuje zanedbatelnou roční částku, takže by to patrně těžko donutilo „spekulanta“ k prodeji bytu, ale peníze takto vybrané navíc by mohly být investovány třeba právě na novou výstavbu, nebo na ty „vaše“ projekty. Ovšem už předem se obávám, že by to neklaplo a to co by se vybralo, by obratem zmizelo v nějaké zcela nesouvisející černé díře.

  Ono možná kdyby se naši ctihodní městští i krajští konšelé trochu zamysleli a vzdali se megalomanských plánů na výstavbu letišť nebo stadionů a kdyby ochotně nerozprodali co se dalo, mohli místo toho nějaký velký stávající objekt rekonstruovat právě na malometrážní bydlení s regulovaným nájmem. Jen si vezměte, co bylo v Jihlavě, jakožto posádkovém městě kasáren. Žižkárny, Jarošky, pětadvacítky. Část se prodala soukromým investorům (kteří logicky na něčem podobném nemají pražádný zájem), část obsadila rozežraná státní správa, která i teď, za panování největšího ze všech managerů zcela nesmyslně dál bují a nabírá další a další lidi.

  Myslím že místo jednoho stadionu by se dalo postavit možná i několik stovek jednoduchých 1+1 bytů. Ale proč by to kdo dělal, že. Jedině by na takovou věc musela po kamarádíčkovsku zatlačit nějaká „spřátelená“ stavební firma, jak je v našem milém městě zvykem.

  A opravdu se nepamatuju, že by příkladně sociální demokracie za dlouhé roky své jihlavské spoluvlády s něčím podobným byť jen přišla…

 8. Jan P. napsal:

  Dobrá zpráva:Housing First v Jihlavě
  Jihlava, 24. dubna – Jedna z pirátských programových priorit v Jihlavě dostává konkrétní obrysy. Členové a členky Zastupitelstva města Jihlavy schválili počtem 24 hlasů ze 37 záměr zapojit se do programu Housing First.
  Jihlava se tak přidá k dalším dvěma desítkám měst, které se budou ucházet o financování z Operačního programu Zaměstnanost. V jeho rámci Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo výzvu 108: “Podpora programu Housing First (Bydlení především)”, inspirovanou zkušenostmi z úspěšného brněnského pilotního projektu Rapid Re-Housing.
  Zdroj:vysocinapirati.cz

 9. jihlavák napsal:

  A bude to pokračovat, nějaký sluníčkařský idiot dále určitě vymyslí, že nejdříve výplata bez práce, pak slušný auto, dovolená, aby měli veškeré zázemí a cítili se dobře a v pohodě, jen práce ne, to by je mohlo opravdu ale opravdu rozhodit. V Brně se angažuje i Platforma pro sociální bydlení, mez sponzory této organizace patří Foundation Open Society Institute „dobrého“ člověka Sorose. Mě by třeba zajímalo, jestli do garančního fondu projektu přispěl byť jen malou částkou pan Škarka nebo paní primátorka.

 10. Aleš Urban napsal:

  Jan P: Úsměvné. Teď se budou koaliční partneři předhánět, kdo to vymyslel. Bohužel to dopadne špatně. Myšlenka je to hezká, bohužel v tomto pojetí je to ekonomicky velmi náročné a hraje to do karet vybraným neziskovým organizacím. Tyto organizace jsou historicky spjaté s radním. Bydlení by mělo být prioritou města a měla by se najít cesta jak jej realizovat. Toto není ta správná cesta.

  Jihlavák: Stydím a nelíbí se mě to. Byl bych rád, aby lidé kteří toho pro tuto zemi udělali mnohé nebyli trestáni. Je potřeba, aby důchody (byl stanoven minimální důchod) na úrovni aspoň 50% průměrné mzdy. (vím, že mnoho lidí nemá rádo slovo průměr). Souhlasím s Vámi, že je to ostudné a velmi rád bych, aby město mělo bydlení pro seniory, které bude důstojné. Osobně bych viděl lepší cestu než Housing first opravit byty u autobusového nádraží, rekonstrukci domu na Brněnské ulici. Tam by mohlo vzniknout na dvě desítky bytů 1+1. Ideálních pro páry a seniory.

  Venca: Děkuji Vám za osvětlení situace. Bohužel prostředí a trh k tomuto vybízejí. Ovšem Váš nápad s regulací nezní vůbec špatně, nechám si zjistit možnosti. Již nyní vím, že MPSV ve spolupráci s MPO uvažují o zavedení živnosti z pronajímání bytů. Princip je jednoduchý. Osoba, která bude pronajímá 2 a více bytů si bude muset zřídit živnost. Taktéž se chystají další opatření, proti tzv. boji s chudobou. (stanovení cenových map, hygienické standarty atd.)

 11. Jan P. napsal:

  Vážený pane Urbane,jsem jeden z mála občanů (voličů),který čte volební program politických stran a hnutí.
  Bytovou sociální politiku města mělo jako téma v Jihlavě i ,,levicová“ ČSSD.Proč s tímto tématem přišla sociální demokracie v Jihlavě tak pozdě ? A to ještě pro potencionálního voliče ČSSD proflánutými tvářemi jako místní komunální politik Vratislav Výborný ? Jestli se nepletu,tak sociální demokraté vládli v různých koaličních vládách na radnici v Jihlavě nepřetržitě několik volebních období.ČSSD v Jihlavě pouze udržovala nějaký stav sociální politiky města v otázce bydlení,který jako v ostatním městech republiky je dále neudržitelný.Píšete,že vybrané neziskové organizace v Jihlavě,které mají agentu svojí činnosti v sociální oblasti jsou nekompetentní a nedůvěryhodné(historicky spjaté s radním).Přesvědčivé argumenty pro svá tvrzení nepředkládáte(nekompetentnost,zprofanovanost).A komunální politici v Jihlavě za ČSSD nejsou historicky spjatí s radními ? Osobně Vám nic nevyčítám.Za volební debakl pro ČSSD v Jihlavě po minulých komunálních volbách odpovědnost zrovna Vy nenesete.Chápu,že se musíte vymezovat proti politické konkurenci a to zejména novým politickým uskupením jako Fórum Jihlava a Žijeme Jihlavou.Podle všeho vám nejvíce hlasů ve volbách vzalo zrovna Fórum Jihlava.Jsem toho názoru,že oprávněně.Je otázkou,jestli si FJ své bývalé voliče sociální demokracie po příštích volbách udrží.
  Zastupitelé za FJ a ŽJ prosadili politickou vůli(volební program Pirátů) zastupitelstva města pro Program Housing First.To je nezpochybnitelný fakt.I když se jedná zatím o pilotní projekt jako levicově myslící držím Programu Housing First v Jihlavě všechny palce.

 12. Aleš Urban napsal:

  Jan P: To je velmi dobře, že čtete volební programy. Málokdo je dnes čte. Chápu proč, zklamání ze slibů je mnohdy veliké. Proč s tím tématem sociální demokracie přišla pozdě? Těžko říci, co bylo pro předchozí vedení prioritní. Velmi mě mrzí, že se nezabývalo tématy, které byly pro město palčivé. Ano, plno neziskových organizací získalo svoje postavení, díky sociální demokracii a občanské demokratické straně. Osobně jsem vstoupil do sociální demokracie, protože jsem levicově smýšlející člověk a chci lidem ve městě pomoc. Vystudoval jsem sociální práci, protože si myslím, že solidarita je to co společnost dělá společností. Debakl to na podzim byl, to bez pochyby. Jsem si jist, že dotyčné osoby to ví a dají šanci novým lidem. Důvěra, kterou sociální demokracie v Jihlavě měla se bude velmi těžko získávat, toho jsem si vědom.
  Vymezovat se z pozice opoziční strany musím, ale není to tak, že bych nedokázal vidět to dobré co nové vedení radnice dělá. Mnoho lidí ze zmíněných stran znám a jsou to odborníci, kteří by za město dali duši. Osobně jsem rád, že má možnost někdo ukázat, zda to jde jinak a že dochází ke generační obměně. Jak jsem psal výše myšlenka programu Housing first je skvělá, ovšem je to velmi náročný program a nejsem si úplně jist, jak moc bude prospěšný. Velice Vám děkuji za konstruktivní debatu.

 13. jihlavák napsal:

  https://www.cssdbrno.cz/inpage/odvracena-strana-projektu-rapid-re-housing/

  Odvrácená strana projektu Rapid Re-Housing

  “Žádáme řešení problémů způsobených nepřizpůsobivými sousedy.” Touto větou je nadepsaná petice 69 nájemců domů Jabloňová 22, 24 a 26, kteří by Rapid Re-Housingu cenu za nejlepší projekt pravděpodobně neudělili. Kvalita jejich vlastního bydlení se od začátku tohoto sociálního experimentu diametrálně zhoršila a Jabloňová rozhodně není žádnou výjimkou. K petici se přidávají i autoři několika desítek stížností z dalších lokalit, situaci v domě na Václavské 1 pak lze rovnou nazvat kritickou.

  Sousedské vztahy a chování ale zdaleka nejsou jediným problémem tohoto projektu. Více než polovina z umístěných rodin neplatí nájemné, někteří dokonce už více než půl roku. K poslednímu září jejich celkový dluh vůči městu dělal 327 tisíc korun.

  “Tomuto projektu jsme od počátku nedůvěřovali, ukazuje se, že právem,” říká předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil. “Naplňují se naše obavy z problémů v soužití s ostatními nájemníky, z dluhů vznikajících z neplacení nájemného, kritizovali jsme také nesystémové přidělování bytů, kdy tito lidé přeskočili stovky rodin roky čekajících v oficiálních pořadnících.”

  Autoři projektu z brněnské koalice na tyto skutečnosti reagují velmi podivným způsobem. Informace o skutečném stavu důsledně tají, případně je prezentují nepravdivě. Projektu dokonce na základě velmi nepřesvědčivého odůvodnění sami udělili hodnocení 94 %.

  “Zajímalo by mě, jaký bude další postup. Například jak se město zachová k rodinám, které nebyly schopny využít takto velkorysý sociální program a nebude jim prodloužena nájemní smlouva?” ptá se Pospíšil a ve svých úvahách jde ještě dál. “Obávám se, že podobný přístup zaujmou autoři i v případě dalšího projektu Housing First, který je v současnosti na začátku své realizační fáze.”

  Ing. Oliver Pospíšil
  předseda
  MěVV ČSSD Brno-měs

 14. Jan P. napsal:

  Pane Urbane,děkuji za názor a odpověď.
  V realizaci programu Housing First v Jihlavě jako zatím pilotního projektu jsem optimista.Na tom se úplně neshodneme.Možná jste v určitých věcech líp informován než já.A Vaše obavy můžou být na místě.To vůbec nevylučuju. V Brně program Housing First úspěšný byl,i když Váš stranický kolega Oliver Pospíšil to popírá…
  Patříte mezi novou generaci členů v ČSSD,která si dobře uvědomuje,že autentická a pro veřejnost důvěryhodná sociálně demokratická politika na komunální i centrální úrovni, tak jak ji dělali Vaši předchůdci včetně Olivera Pospíšila(předseda MěVV ČSSD Brno-město) se dál dělat nedá ! Pokud nechce ČSSD přežívat na hraně vstupu do zastupitelstev,národního a evropského parlamentu.
  Jako potencionální volič levice jsem ČSSD neodepsal.Souhlasím s Vámi,že obnova ČSSD a získáni ztracené důvěry u voličů,kteří dnes ve volbách raději volí ANO nebo Piráty či místní politická hnutí jako Fórum Jihlava bude pro ČSSD dlouhodobý proces.

 15. jihlavák napsal:

  Já to vidím černě, pokud je to co píše pan Oliver pravda, tak se o úspěchu nedá mluvit. Další dluhy, další otrávení starousedlíci, další kupení problémů. V podstatě s programem HF přišli už komunisté v Chánově a výsledek známe. V první řadě by se mělo začít s pracovním návykem.

 16. Jan P. napsal:

  Hollanův bolševismus zhatí Piráti odesáčtí…

  Brno končí se zabydlováním lidí v nouzi. Projekt pomohl padesáti rodinám
  9. 4. 2019/ČT 24/Regiony

 17. Jan P. napsal:

  Začnou u nás mladí sociální demokraté hulit demokratický socialismus jako v sousedním Německu ?
  „Populární předseda německých Mladých sociálních demokratů není se svými názory, tematizujícími alternativy ke kapitalismu, jediný. „Skandální“ rozhovor je navíc umírněnější, než se z českých médií může zdát.“
  04.05.2019/A2larm/Sociální demokrat hulil demokratický socialismus

Leave a Reply