Blog Jihlavských listů

Aleš Urban
151- Jsem třicátník, narozen v Jihlavě. Město je pro mě srdcová záležitost. Člen politické strany ČSSD, která by neměla zapomínat na slovo sociální ve svém názvu. Zajímám se o sociální dění ve městě.

Byl jednou jeden dům

Aleš Urban | Pondělí, 29. 4. 2019 v 8:44

Dostupné bydlení, zejména pro mladé lidi a seniory, by mělo být v krajském městě prioritu. Dnes není tedy nic zvláštního, že se generace mladých dvaceti a třicetiletých lidí každé ráno probouzí ještě pořád ve svých dětských ložnicích u rodičů. To by mělo být signálem a budíčkem, protože je něco špatně. Ta věta říká opravdu vše o stavu bydlení v České republice.

Bydlení v České republice trpí již téměř 30 let stejnou chorobou, Města nemají  nabídky různých forem bydlení, nemají dlouhodobé strategie a vize. Je špatná právní úprava bydlení vlastnického, družstevního i nájemního. Úsměvná je víra ve funkci trhu, ten nic nevyřeší. Místo toho, aby se města postarala i o existenci forem bydlení pro lidi v potížích, nečinností vznikly podivné ubytovny, kde za velké peníze pronajímají podivní podnikatelé hrozné byty. Města své bytové fondy rozprodaly, za pakatel, téměř 700.000 bytů, které získaly bezplatně od státu.

Například město Jihlava by mělo zrekonstruovat své nemovitosti. V minulosti jich mnoho ze svého bytového fondu prodala.  Nejenom byty, taktéž budovy a domy. Příkladem může být dům na horním Masarykově náměstí, který ještě před prodejem prošel rekonstrukcí a následně byl prodán. Zda za cenu výhodnou pro město, nechám na uvážení každého. Lze to veřejně dohledat. Ovšem to nejde na vrub stávajícímu vedení města. To byl ve vedení města jiný politický slepenec.  (*Jedna strana je ovšem u všech slepenců městských koalic, včetně prodeje domu na Masarykově náměstí.)

Přitom řešení bytové krize je vcelku jednoduché. Zrekonstruovat a následně  nabídnout městské byty potřebným. Příkladem může být budova na Brněnské ulici, kde by mohlo být na dvě desítky bytů. Vedení města nedávno schválilo její rekonstrukci. Super, tak přece jen je tu vize. Budova je od roku 2015 opuštěná a její využití přichází vhod. Konečně se myslí na nejpotřebnější.

Co ovšem na vrub nového vedení města jde, je nelogické rozhodnutí k budově na Brněnské ulici. Bohužel při drobnohledu zjistíme, že budoucím nájemcem podle uzavřené budoucí nájemní smlouvy bude ScioŠkola Jihlava. Ano, soukromá firma.  Stačí se podívat na internetu, jak k tomu došlo. Myslím si, že by nám zastupitelka za Fórum Jihlava mohla říci historii transformace sdružení Montessori, když byla členkou správní rady. V článku z 6. 6. 2017 na zpravodajském serveru iDnes je doslova uvedena tato její citace: „Jak se zvyšuje se počet dětí, prostory nám už nevyhovují. S hledáním vhodného místa nám pomáhá jihlavský magistrát. Intenzivně jednáme o možnosti přesunu do budovy v Brněnské ulici.“ Materiál finanční výbor nedoporučil zastupitelstvu města ke schválení s názorem, že se jedná o nehospodárné nakládání veřejných prostředků. Náklady na rekonstrukci až 20 miliónů korun z kasy města. Nájem? 850 tisíc za rok. Pronájem budovy je stanoven na 10 let.  Jednoduchou matematikou z toho vychází krásná investice. Školné se pohybuje okolo 4 500 Kč za měsíc pro studenta. Bohužel vize a zájem byly silnější než argumenty, tak jako u každého vedení města. (viz. dům na Masarykově náměstí)

Sociální demokracie na to ve městě poslední roky moc nedbala. Je na čase to změnit a zaměřit se na chyby, aby se neopakovaly. Přitom inspirace dostupného bydlení je všude kolem nás. Například Vídeň je proslulá nabídkou dostupného bydlení. Nemusíme ovšem za hranice kraje. V Třebíčí mají skvěle vyřešenou problematiku bydlení. Chce to jen chtít a zapracovat na sociální oblasti.

Bohužel ani předchozí vedení města v této problematice mnohé neudělalo, a tak se nabízí otázka. Přijde někdo s rázným řešením a zaměří se na tuto početnou skupinu obyvatel, která si pomoc zaslouží? 

 

11 komentářů k článku “Byl jednou jeden dům”

 1. jihlavák říká:

  Výborný nedávno řekl, že rekonstrukce jednoho bytu vyjde město na 5 – 6 000 000,- Kč. Za tuhle cenu postaví soukromník byty 2.

 2. Dvořák říká:

  To je najednou aktivita. Chcete do Bruselu? Kdybyste náhodou potkal milovnici asociálů Novákovou z Kladna,vyřiďte jí,prosím,že už se tu dlouho neukázala. Asi tak od voleb.

 3. Aleš Urban říká:

  Dvořák: Dobrý den, do Bruselu nechci a ani se tam nechystám. Jenom mě mrzí kam směřuje sociální oblast v Jihlavě.

 4. jihlavák říká:

  Když potkávám v centru silně obézní ženy s cigárem a kupou kudrnatých dětí, bydlící v bytech dotovaných daň. poplatníkem řekl bych, že pro určitá etnika funguje sociální systém ve městě na 1. Když přijde složenka na poštu zbyde i na losy. Takže žádná nouze. A když tak čtu blog a přidám k nim názory pirátů na bytovou situaci a řešení, člověk si musí položit otázku jestli nebyl 89 zbytečný. Socialismus mohl klidně fungovat dále, vyhnuli by jsme se stamiliardovým rozkrádačkám, zašantročení státního majetku, umělému zadlužení státu, pasování země na africkou kolonii uprostřed Evropy. Si vezměte kolik bytů se za bolševika postavilo. To by nám nakonec mohl sdělit pan architekt. Březinky, Kralák, Jitřenka, Zahradní, Jarní, Prachárna…….

 5. Jan P. říká:

  S tím se nedá podle mého nesouhlasit,co píše autor.
  I primátor Prahy Zdeněk Hřib(ČPS) se před loňskými volbami inspiroval sociálně-ekologické Vídně.(…) Čím se asi inspirovala před volbami paní primátorka Jihlavy Karolína Koubová ? Snad ne,předešlým vedením města ? Možná má strach z toho,že by byla označena jako ,,Komunista(ka)“ Hřib.
  A co vyvlastnit prázdné byty v Jihlavě ? Zlevníme tak bydlení.To by byl řev.
  Podnětný komentář:Jak na volné byty. Několik příkladů ze západních zemí.
  11.04.2019/Deník Referendum/Milan Smrž
  Soukromé škole v Jihlavě se mají z veřejných financí města sypat milióny.Taky se mi to nelíbí.Tady něco nehraje, jak píše autor.Souhlas:finance klidně mohly posloužit na sociální a bytovou politiku města.
  Všechno může mít ale nakonec svou logiku.Záleží na úhlu pohledu a co za tím ve skutečnosti stojí.

  K tý demagogii a nesmyslům,které ve veřejném prostoru šíři politici jako Zeman,Babiš,Okamura o zneužívání sociálních dávek v Česku a kterou hloupě sdílí nemalá část Čechů.
  25. března 2019/Hlídací Pes/Zneužívání sociálních dávek v Česku. Zanedbatelné, navzdory tomu, co opakuje Babiš

 6. Tomanec říká:

  To Jan P. : ….Soukromé škole v Jihlavě se mají z veřejných financí města sypat milióny….
  Jak jste na to prosím přišel ?

  Město opraví svůj majetek za částku do 10 mil Kč, nyní uvolnilo pouze 400 tisíc Kč, aby se to zajistilo a zafixovalo. Na tento dlouhodobě prázdný objekt vyhlásilo výběrové řízení na nájemce, přihlásili se 3 zájemci, nájemné činí 850 tis Kč ročně.

  Je to snaha, jak využít dlohodobě prázdnou budovu

  To Aleš Urban : Neblouzněte. Kde jste prosím přišel na částku 20 milonů _ Prosím zdroj. Tato verze nakládání s tímto majetkem see rozhodla již před třemi léty, tedy za vlády vaší strany, nyní se v tom pouze pokračuje. V celé zemí je na 200 zařízení alternativního základního vzdělávání, Jihlava má tuto jedinou

 7. Tomanec říká:

  …. a byl jste někdy v tom domě, když tvrdíte, že by se tato školská budova dala rekonstrouvat na byty ? Dispozičně naprosto, ale naprosto nevhodné, náklady třkrát vyšší než u navrácení původnímu školskému účelu a dvacet bytů zde ? Na to jste přišel jak ? Než dělat něco takového , tak to to radši zbourat…

  Nezlobte se, Aleši, poslední dobou mně připadá, že vás u té ministryně Maláčové napadají samé fantasmagorie. K té trafice zvané Komunitní centrum jsem se ani nechtěl vyjadřovat, ale tohle je ještě mnohem větší síla

 8. Aleš Urban říká:

  p. Tomanec: Pokud mě paměť neklame tak, podle vyjádření vedoucí magistrátního odboru správy realit Dany Kratochvílové se náklady na rekonstrukci budou pohybovat v rozmezí 15 až 20 milionů korun. Uvedeno v článku na portálu iDnes. Jednoduše se vždy kritizuje z opozice. To chápu, však za Fóra v opozici to nebylo jiné. Nevím proč bych tedy měl chválit veškeré kroky nového vedení města, kritizoval jsem i ty minulé, a to byla sociální demokracie u kormidla. Bohužel, to co se vymýšlí teď je tragické a úsměvné zároveň. Vše staré bylo špatně, a proto musíme udělat vše po svém. Jenom škoda, že jste rychle zapomněl, kdo s Vámi je v koalici a koho z nich jste v minulosti taktéž kritizoval.
  O fantasmagoriích bychom mohli diskutovat dlouze. Stačí se podívat na volební program a realitu. Nebylo tržní nájemné stanovené na 1 milion korun?

  Přeji hezký den.

 9. VladimírV říká:

  Je všeobecně známé, že obecní byty, tedy byty, které jsou v majetku města, nejsou všespasitelnou záležitostí. I město musí hospodařit uvážlivě. To znamená velice zvažovat, zda se pustí do nákladných oprav starého bytového fondu nebo naopak prodá nemovitosti těm, kteří jsou schopni je nejen rekonstruovat, ale i provozovat.

  Téma sociálních bytů nemůže být rozhodně nosným programem radnice. Tak tomu nebylo nikdy. Naopak, bylo zvykem, že podniky svým zaměstnancům zajišťovaly bydlení, ať už formou pronájmu podnikových bytů. Tak si mimochodem sichrovaly jejich stabilitu ve firmě. Tím se zároveň selektovaly nároky těch, kteří byli ochotni pracovat. Skupina obyvatel, kterým není dán z různých důvodů onen dar, mít práci, což bylo v minulosti spíše výjimkou, byla je odkázána na sociální výpomoc.

  Pro ty, kteří chtějí řešit svoji situaci pořízením obecního bytu do náímu, se v Brně osvědčila možnost předplaceného nájmu, kde dotyčný složil částku se zárukou osvobození od nájmu např. na 20 let a město jeho peníze použilo na rekonstrukci svého bytového fondu. Což je jedna z reálných možností řešení bytové situace. Nicméně, ne stylem, že se rozpočtové náklady na rekonstrukci nemovitosti vyšplhají k závratným sumám – a lá výrok pana Výborného.

  Je mi často až špatně, když vidím s jakými sumami se kalkuluje při investiční činnosti v Jihlavě. Každý z těch, kteří o dané věci spolurozhodují, by si měl položit otázku, zdali by takovým způsobem jednal, kdyby se to týkalo přímo jeho kapsy, Bohužel, a to s tím i přímo souvisí, logicky se lze domnívat, že lidé, kteří rozhodují o výdeji z městské kasy, podlehli pouze svým zištným zájmům.

 10. Jan P. říká:

  Pravdou je,že volební program politického hnutí Fórum Jihlava 2018 by vágní.Jako programovou prioritu a téma sociálního a dostupného bydlení FJ NEMĚLO.Proč se má paní primátorka Karolína Koubová(FJ) ohlížet na rodiny v bytové nouzi nebo řešit nedostupné bydlení pro mladé lidi,kteří nedosáhnou na hypotéky či seniory v tíživé bytové situaci ?
  Na mě dělalo FJ vždy takový dojem,že je od začátku svého vzniku takový nesourodý(…)místní politické hnutí různých zájmů. Nevěřím tomu,že uvnitř hnutí panuje ve všem shoda.Někteří mají blízko k ODS.Jiní zase více inklinují k pirátům a zeleným.Jedno je spojuje určitě:nemají rádi jihlavské ANO.SPD a KSČM jsou pro ně taky nepřijatelní politický partneři.
  Paní primátorka KK politicky navazuje na své předchůdce a reprezentuje názorové křídlo uvnitř FJ,které je přesvědčeno,že Jihlava má především patřit bohatým a úspěšným.Ti,kteří to štěstí(v životě,práci,podnikání) neměli nebo nejsou tak úspěšní mají prostě smůlu…

 11. XXXXX říká:

  to jsem dopadl, když musím souhlasit s Tomancem v krátké době už podruhé

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I