Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Kronospan neuspěl.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Pondělí, 3. 6. 2019 v 7:42

A ať chceme nebo ne, je to vpravdě historická událost. Protože tohle se ještě nikdy dříve zde nestalo, tedy aby úřady v Jihlavě nešly tomuto evropskému dřevotřískovému gigantu na ruku.

Minulý týden totiž vydal krajský úřad přelomové rozhodnutí, kterým posílá další záměry této firmy do posouzení tzv. velké EIA (posouzení vlivu na životní prostředí). O co konkrétně jde?

Kronospan především chce v podstatně větší míře zpracovávat jedovatý dřevotřískový odpad z mnoha okolních zemí namísto dosavadní dřevní hmoty. A to je velmi ošemetná věc s mnoha možnými dopady a souvislostmi. Podnik to však tak rozhodně nevidí, tvrdí že pozitiva tohoto směru zcela převažují a celý problém především zlehčuje. A tak podá loni v říjnu žádost, aby se ta velká EIA v této souvislosti vůbec nekonala, že stačí všechny ty vlivy posoudit zjednodušeně, ve stavebním řízení.

A zde je vidět ten zlom, co udělaly říjnové volby. Protože až zase budou někde ty negativistické a posměšné řeči o novém mladém vedení města, tak tady je nejpádnější odpověď, co už dokázali za tu chvilku udělat pro životní prostředí a zdraví občanů. Ještě jim totiž nestačily zaschnout jmenovací dekrety a už bylo na světě jejich zcela odmítavé oficiální stanovisko k tomuto postupu a to si ještě žádná předchozí garnitura nedovolila!

Kronospan se zalekl a celou žádost okamžitě stáhl s tím, že jako ty věcné námitky vypořádá. Samozřejmě neudělal nic a v dubnu to podal znovu stejně, trochu slohově upravenější cvičení. A již rozkoukaná a pevně usazená primátorka reagovala pochopitelně také stejně, jenom obšírněji a odborněji. Respekt.

A co je také hodně důležité, teď už se procedurálně správně přidala i veřejnost. Také poprvé. Podobná řízení EIA se už v minulosti totiž odbývala tři a nikdy se tak město ani lidé oficiálně nevyjádřili. Prostě křičet na fejsbúku že to zase kouří je hrozně málo a k ničemu. Je třeba dělat něco účinného a co má smysl. A problém tohoto druhého největšího průmyslového znečišťovatele zdaleka totiž není jenom to, co vypouštějí do vzduchu. Je toho mnohem, mnohem více.

Je třeba mít se velice na pozoru. Zvláště když tímto to nekončí, naopak začíná. A oni se nevzdávají a zatím vždy vyhráli a dosáhli svého. Podaří se jim to i teď?

11 komentářů k článku “Kronospan neuspěl.”

 1. VladimírV říká:

  Je nabíledni, a proto i chvályhodné, že se nové vedení města zasadilo o analytické posouzení využití nových vstupů do výroby dřevotřísek.

  Je zároveň otázkou, zdali případný negativní vliv, což EIA může konstatovat, předčí, a to bohužel již nezvratný důsledek navážení neodkorněného kůrovcem napadeného dřeva do firmy. S důsledkem v totální devastaci smrkových lesů.

  Je vůbec zajímavé srovnání situace, kdy jsou dána přísná pravidla pro přepravu olejů nebo jiných derivátů ropy. Dobře, hrozí nebezpečí nehody. Ale, že se po silnicích a železnicích vozí napadené dřevo, které se navíc i nechráněné skládkuje, a smrkové porosty hynou. To je mimo jakoukoliv odpovědnost.

 2. jihlavák říká:

  Trochu tomu nerozumím. Radnice, ti mladí, v radničních novinách drcení odpadu vítají. Přitom tam není uvedeno, zda to bude znamenat nárůst výroby, tedy i nárůst produkce rakovinotvorných látek. Prohlášení působí, že je v Rakousku zpracovali a kopou za Kronospan.

 3. XXXXX říká:

  A jakou souvislost má rozhodnutí kraje s radnicí? mimochodem co udělalo mladé vedení s naprosto rozmrdanejma sinicema? Jo postaví stadion, tak to jo.

 4. Tomanec říká:

  To Jihlavák : čtěte to prosím celé. Doslova je tam napsáno, v těch NJR na str. 3 :
  Zástupci města Jihlavy vnímají pozitivně zpracování dřevního recyklátu firmou Kronospan. „Jde skutečně o ekologické využití materiálu, který by jinak skončil na skládkách. Je však třeba jasně domluvit podmínky, za kterých bude recyklát zpracováván, aby se nezhoršily podmínky pro život v Jihlavě,“ uvedl Vít Zeman

  To znamená, že nic proti tomu, jestli to bude přiměřené množství, pokud to bude jako třeba v tom Salzburgu ( vše probíhá pod střechou, dokonale vyřešený odvod odpadních vod, hrubé drcení daleko za městem) , kde to je ještě blíž centra než tady a pokud se to sem nebude svážet z celé Evropy.

  A jestli přijeli zpracovaní ? To je dosti troufalé tvrzení a já si to rozhodně nemyslím, vše je v samotných počátcích a nastoupili do rozjetého vlaku za situace, kdy se tím nikdo z jejich předchůdců nezabýval. Ale myslím si, že dny příští to ukáží …..

 5. jihlavák říká:

  Kronospan ročně spotřebuje cca 650 000 t dřevní hmoty a tzv, recyklovaným dřevem chce nahradit až polovinu dřeva z lesa. Takže o žádné malé množství nepůjde.

  http://www.silvarium.cz/drevarstvi/kronospan-chce-v-jihlave-vyrabet-desky-i-z-recyklovaneho-dreva

  A jak to asi bude skladovat bylo možno vidět minulý rok na Sokolovské proti pile SML. Na místě bývalé betonárny hrubě nadrcený materiál skladoval. Nepřikrytý, při naskládání se neuvěřitelně prášilo, a raději nepřemýšlet co by se dělo, kdyby došlo k požáru.Co z toho teklo do okolí při dešti se můžeme jen domnívat. Jaká je tam situace letos nevím. Radnice by jim měla dát jasně najevo, že si rozšiřování při jejich aroganci nepřeje a pozemky neprodá.

 6. Dvořák říká:

  Co by se dělo v případě požáru? No tak to už je vyzkoušený a hasiči si na tom pěkně mákli.

 7. blade říká:

  Takhle to svinstvo za Kikiny počalo:
  https://archiv.ihned.cz/c1-869449-rakouska-firma-kronospan-gmbh-ziskala-32-7-procenta-akcii-jdz

  To raději: „Zástupci města Jihlavy vnímají pozitivně zpracování dřevního recyklátu firmou Kronospan, ale v Salzburgu…“ Tam ať si navýší výrobu z toho recyklátu a neotravují s tím svým byznysem jihlavské občany. Prý to všechno jejich svinstvo zachytí ten jejich superfiltr tvrdí jejich ekokříženec s místní radnicí. Smrad, prach z výroby a z dopravy nezachytí. Stejně tak nezachytí, dle některých jazyků, možné šíření kůrovce Jihlavskem dopravou a skladováním dřeva :o). Zkrátka recyklátbyznys si provádějte u kronomatky v Salzburgu!

 8. blade říká:

  Tak staví ten Kronospan „načerno“ nebo ne? :o)

 9. blade říká:

  KOUPENÝ DŮM MUSELI ZBOURAT, BYL PLNÝ FORMALDEHYDU
  https://www.novinky.cz/domaci/506762-koupeny-dum-museli-zbourat-byl-plny-formaldehydu.html

  Pro měření formaldehydu lze na internetu pořídit měřák (Formaldehyde Gas Meter)

  Množství formaldehydu si kontrolovat i po vymalování, především barevnými nátěry, protože ze zdí pak zvýšené množství formaldehydu ve vzduchu naměříme ještě 2-3 roky po výmalbě, než to dostatečně vyčpí a vyvětrá.

  Podobně při pořízení nového nábytku, sedačky, hraček, potahů, barevnějšího prádla, realizaci podlah, atd. Dnes je určité množství formaldehydu okolo většiny nových předmětů a věcí.

  Podobná situace je s ELEKTROSMOGEM, ale to už je jiná kapitola. Nesmažit se WIFI, mobilními daty, vše to vypínat, nebo zapnout jen při nutnosti (od sousedů to už naměříme slabé naštěstí).

  Buďme zdraví!

 10. blade říká:

  Kronospan ztrácí pověst společensky zodpovědné firmy (další odkazy na koci článku)
  https://www.obcasnik.eu/patnact-vyhrad-mesta-jihlavy-vuci-zmene-technologie-kronospanu/

  Pane Tomanče, již je čas na várku nějakého nového hořkého černého či polotmavého piva např. pod názvem RECYKLÁT ? :o)

 11. Tomanec říká:

  To Blade :
  ….ano, staví a vydatně – viz další článek.
  Pivo – skvělý nápad, zvážím.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I