Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

Když se 2 perou, 3 tí se směje.

Zdeněk Gryc | Pátek, 7. 6. 2019 v 23:10

Za první světové války se smál Lenin.

Byla to armáda USA s Pattonem, která přišla pomoci osvobodit Evropu.
Hrdinové byli naši legionáři!

Za druhé světové války se smál Stalin, dokud Hitler na západě nezahnal
demokracii do moře a dostal apetit na Stalinovy východní zdroje a suroviny.
Na západě se prala s Hitlerem demokratická západní Evropa,
kterou Hitler zahnal u Dunkerku do moře.

Na východě se smál a kroutil si fousy
Hitlerův přítel Stalin, který po širokorozchodné železnici,
k tomu účelu zbudované, mu dodával strategické suroviny a potraviny.

Byla to armáda USA s Pattonem, která přišla pomoci osvobodit Evropu.
Hrdinové byli naši letci RAF!

Tato fakta, včetně dokumentů, grafických schémat znali dobře po válce,
terciáni RG Židenice v Brně.
Znali také story války a dne D ilustrovanou na modelech vystavených v a před Domem umění. Zejména však prohlíželi a půjčovali,
tehdy v Univerzitní knihovně,
28 dílů vázané publikace plné autentických fotografií:
Hutchinson: The Second World War.
Nyní: Der Zweite Weltkrieg, englische Ausgabe (anglicky)

Směr Dunkerk
ČT 2 Dnes13:15
Bez úspěchu evakuační operace Dynamo by se možná dějiny vyvíjely jiným směrem. Britský dokument 1. září 1939 přepadlo nacistické Německo Polsko, 3. září proto jeho spojenci, Velká Británie a Francie, Třetí říši vyhlásili válku. Pro posílení pozic spojenců na kontinentu vyrazil do Francie během pár dnů Britský expediční sbor vedený generálem Gortem. Na jaře roku 1940 dosáhl počtu tři sta tisíc mužů. Tvořil jádro britské pozemní armády a ve Francii měl s sebou také podstatné množství zbraní z britských arzenálů a moderních dopravních prostředků. 10. května 1940 se takzvaná podivná válka změnila ve válku opravdovou. Během několika dnů Němci převálcovali nizozemskou armádu a po ní stejný osud stihl i armádu belgickou. V severozápadní Francii rychlý postup wehrmachtu ohrožoval pozice Britského expedičního sboru i francouzských vojsk. Jejich nevyhnutelný ústup je přivedl až k moři, do přístavu Dunkerk a jeho okolí. Shromáždilo se zde na 400 000 britských a francouzských vojáků, kterým hrozila likvidace nebo zajetí. 26. května 1940 proto ministerský předseda Churchill rozhodl o provedení Operace Dynamo, jejímž cílem byla záchrana těchto mužů. Akce se zúčastnilo na 800 nejrůznějších plavidel, kterým se podařilo převézt většinu britských a francouzských vojáků do Anglie. Ztrátu těžkých zbraní a dopravní techniky považovali Britové za nutné zlo. Dunkerkský zázrak je dodnes součástí britského národního povědomí. Velké Británii v kritické době umožnil vybudovat nové, akceschopné pozemní jednotky z mužů, jež za pomoci Královského námořnictva a velkého počtu civilních lodí v poslední chvíli unikli z pasti, kterou jim nacisté připravovali.

ALFA + OMEGA

DUNKIRK + DEN „D“…75 let DNES

10 komentářů k článku “Když se 2 perou, 3 tí se směje.”

 1. Jan P. říká:

  Zapomeňte na to, pane Gryci, že Stalin či Churchill válčili proti svým bývalym kamošům Hitlerovi a Musolinimu kvůli Vám.

  Ano i díky tomuhle člověku žijeme v dnešním svobodném světě.Ty miliony mrtvých a jejich potomci to bohužel říci nemohou.
  Winston Churchill je přímo odpovědný za hladomor v Indii, v jehož důsledku zemřelo přes tři miliony lidí – podobně jako Stalin na Ukrajině, a podstatně míň, než Koněv v Maďarsku. Ale na rozdíl od obou výše jmenovaných má v Praze dvě sochy…
  March 29, 2019/CNN:Churchill’s policies to blame for millions of Indian famine deaths, study says
  Churchill byl konec konců i u zakládání prvnich koncentraků v JAR.a po válce podporoval vyvražďováni odpů rců UK v Africe a Pacifiku.

  Co-by-kdyby nemá smysl. Nebýt Churchilla, možná by VB nerozdrobila své síly na začátku války, nepodnikla invazi do Dieppe či Market Garden; neustoupila by americkému prezidentovi FDR v požadavku bezpodmínečné kapitulace III.Říše či rozdělení Evropy. Ale to je leda na diskuzi u píva se sapérem Vodičkou(Literární postava postava z románu Jaroslava Haška: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války).

 2. Zdeněk Gryc říká:

  V roce 1952 mi třídní svazácké kápo,Vlastimil Burger napsal do kádrového posudku na FA větu:

  „Záměrně se nezajímá o současnou politickou situaci“.

  /Možná že v tom lze hledat „komplex“ mých blogů v JL
  a toho, co jsme museli a nesměli, počínajíc volbami a cestováním. /

  V pátek jsem šel volit Štětinu.
  V sobotu jsem jel k jeho vodáckému partnerovi Štěrbovi do Hynkova.
  Otakar zemřel před 2 lety, Dina mi dala knihy, které v posledních letech vydali.

  V neděli jsem byl se spolužákem Božanem Leinertem za paní Skřítkovou na Fričově hřbitově ve Střílkách.
  Historie ukradených barokních plastik je v jejích knihách pečlivě popsána a dokumentována.
  Je to jiná story, než barokní socha sv. Jána na Březinkách, ale také prezentuje svoji dobu.

  Se spolužákem Štěrbou jsme maturovali v roce 1952.
  Jen zběžně jsem shlédl v jeho knihách, dneska tak aktuální postřehy nejen z hlediska ekologie,
  ale i to, jak na něj zapůsobila armáda osvoboditelka v roce 1945.
  Rád bych je nějak oživil. Opisovat se mi nechce a zatím nemám tu drzost požádat Dinu
  jestli je nemá na PC. Nedávno jak jsme viděli „Na plovárně“ má jiné starosti a zájmy.

  Pohled mých spolužáků, zvláště těch, kteří se zajímali o techniku,
  tedy letadlových lodí v Tichomoří a obrovské produkce USA, která umožnila Den D,
  je i dnes u zbytku maturantů z roku 1952 stále živý.
  Jde o obrovské vzepětí západní civilizace porazit totalitu.
  Je zajímavé, že lze psát do JL že v Plzni padl 1 americký voják
  a nevzpomenout toho, čím je právě světový tisk aktuálně naplněn.

  Událostmi na plážích v Normandii, kde právě armáda USA zaplatila nejvyšší daň za vítězství,
  které jak myslím viselo přes obrovské vzepětí „na vlásku“.
  Je bohužel symptomatické, že při vzpomínkových oslavách 75 výročí dne D byl omluven Putin.

 3. Zdeněk Gryc říká:

  Ne-zapomeňte na to, pane Jane P.

  že Churchill, Hitler a Gryc kreslili akvarely.
  Papír totiž snese hodně a akvarelový papír ještě více.

 4. Jan P. říká:

  K panu Grycovi

  Zajímavý, že lidi, kterým se vštěpují tyto hodnoty, když jdou do partajní politiky končí většinou v pravicových stranách. Solidarita, multikulti, ochrana přírody, lidská práva … ale vocaď, pocaď.

  (Ale hodnoty pěkný.)

  Mezi tyto hodnoty patří mimo jiné význam a role dětí a mladých lidí ve společnosti, demokratické principy a lidská práva, ochrana přírody a planety, solidarita a pomoc druhým, mírové soužití mezi lidmi a národy a respekt mezi různými kulturami a náboženstvími. [10/10] #skaut

 5. Zdeněk Gryc říká:

  Mezi tyto hodnoty patří mimo jiné význam a role dětí a mladých lidí ve společnosti, demokratické principy a lidská práva, ochrana přírody a planety, solidarita a pomoc druhým, mírové soužití mezi lidmi a národy a respekt mezi různými kulturami a náboženstvími. [10/10] #skaut

  a také slušnost,
  když někoho oslovím,
  tak se podepsat, že ?

 6. Jan P. říká:

  Pane Gryci,já Vám žádný nepodepsaný dopis neposlal ! Diskutujeme v rámci anonymní internetové diskuze,kterou vy stále nechápete. Je to zřejmě nadlidský úkol Vám to vysvětlit. Už několikrát jsme to zde řešili. Stále tomu nerozumíte a píšete bláboly.
  Znovu a naposledy:Na internetu jsou více-méně anonymní všichni. Jako blogerovi Vám ovšem věříme, že existujete, protože zárukou Vaší fyzické existence je administrátor Vašeho blogu a server, který Vám poskytl prostor k sebevyjádření.Jiné je ovšem postavení účastníka internetových diskusí. Nic nezaručuje, že panem „Mojmírem Vopičkou“ je skutečně fyzická osoba s tímto občanským jménem, nebo jde o značku. Nemůžeme si to nijak ověřit. Internetová identita diskutéra Vopičky je stejně věrohodná, jako identita nicka „SkokanaPéráka“. Proto rozumný člověk doby internetové něco takového jako „anonymitu“ neřeší, protože to nemá valný význam. Rozumný člověk doby internetové se zaměřuje na kvalitu textu a informaci, kterou sděluje a sdílí. A na potvrzení věrohodnosti zdroje pomocí odkazů.
  Nikoli na jméno autora,pokud si zde někdo zvolí nick „Pepa Novák“, tak podle vás přestane být anonymní a ,,neslušný“?
  Mám rád přezdívky, lépe se pamatují, jména se pletou a mohou zavádět.
  Čochtana si snadněji zapamatujete než různé Nováky atd. Novákům stejně tváře nedáte, pořád to budou anonymové a vy budete mít v těchto anonymech ještě zmatek.

 7. Svatopluk Beran říká:

  Na východě se smál a kroutil si fousy
  Hitlerův přítel Stalin, který po širokorozchodné železnici,
  k tomu účelu zbudované, mu dodával strategické suroviny a potraviny.

  Americká pomoc činila 4 procenta celkových finančních nákladů tehdejšího SSSR na celo 2SV. Nehledě na to, že vše finanční a surovinovou pomoc vrátit a dodnes splácí. Stoprocentně si Stalin nekroutil knír radostí, když nacisti znásilňovali, upalovali, mučili, stříleli děti, ženy, židy vyvražďovali během několika dní po desetitisících. To spíš si kroutil kníry americký byznis, nebo banky když absorvovaly židovské zlato ukládané si němci přes neutrální Španělsko do amerických bank, či když americká pobočka IB Farben dostávala finanční injekce za podíl použitého cyklonu B na každém zplynovaném příslušníku židovského etnika. To se to kroutily v USA kníry a narůstali zlaté rezervy.

 8. Svatopluk Beran říká:

  Nehledě na Brettonwoodskou dohodu, kdy i na podkladě nakradeného zlata Němci v Evropě, nebo zlata získaného za dodávky surovin za pomoci spojencům, mohly Spojené Státy udělat z dolaru světovou měnu, kterou když v sedmdesátých letech prosrali, tak přesměrovaly na petrodolary, které jim ale opět začali některé státy narušovat. Že nevíte pane Gryc které státy to jsou. Ale vy je určitě znáte. Jsou to přesně ty které Spojené Státy už napadly, když si na ně vymysleli KAUZU BELI, nebo ty, na které to teprve přes zrádce v daných zemích a embarga šijou.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Brettonwoodsk%C3%BD_syst%C3%A9m

  Brettonwoodskou dohodou se z dolaru stala rezervní měna a všechny ostatní měny od ní byly odvozeny. Měnový systém, který byl v Bretton Woods ustanovený a který byl variantou zlatého standardu, trval do srpna 1971. Poté, co přestal platit princip krytí dolaru zlatem, zaznamenala tato měna skokový pokles zájmu (který se časově kryl s prvním celosvětovým ropným šokem). Nixonova administrativa hledala cestu, jak žádanost a zájem o svoji národní měnu upevnit.

  Proč to odsral Irák od USAa nyní proč tlačí Spojené Státy naIrán a Venezuelu v následujícím odstavci.

  Úpadek významu amerického dolaru

  Význam amerického dolaru a petrodolarový cyklus byl narušen až na přelomu 20. století. O platbě za ropu v jiné měně než americkém dolaru poprvé začal hovořit Írán (v roce 1999) a Venezuela (2000); a prvním, kdo začal za ropu přijímat jinou měnu než dolary (euro, za program Food for Oil), byl Saddám Hussain, 6. listopadu 2000. Dva měsíce po invazi do Iráku byl prodej irácké ropy „přepnut“ zpět na americký dolar, ale než se tak stalo, jak Irák, tak Venezuela, v největší míře Írán započaly trend diverzifikace rezervní měny v podobě amerických dolarů, inicializovaly a podporovaly úvahy o nahrazení dolaru něčím jiným (nejčastěji: jinou měnou, krytou komoditním košem), a začaly bilaterálně jednat s jinými zeměmi (typicky těmi, které nejsou v OPEC) i významnými soukromými subjekty o nákupu ropy za jejich lokální měnu. Írán patrně zašel nejdále – (byť se zpožděním oproti původnímu plánu) otevřel mezinárodní ropnou burzu obchodující s ropou a deriváty s vyloučením amerického dolaru, který explicitně nepřijímá při platbách, zbavil se více než 85 % dolarů coby rezervní měny, zbavil se bezprostředních transakcí s americkými bankami a vyjednal mnoho kontraktů na dodávky íránské ropy v jiných měnách.

  Jo to se to teď špatně kroutí kníry

 9. blade říká:

  1941 – 1945 – Zatímco sovětská vojska bojovala s nacistickou armádou, Američané a Britové dělali to, co dělají obvykle – teror. Systematicky ničili civilní obyvatelstvo Německa, čímž ukázali, že nejsou o nic lepší než nacisté. Toto bylo děláno ze vzduchu pomocí kobercového bombardování měst, která neměla nic společného s válkou a válečnou výrobou: Drážďany, Hamburk. V Drážďanech bylo během jedné noci zabito přibližně 120 000 – 250 000 civilistů, většina z nich byli uprchlíci. Stručně řečeno: 1) Pomáhat SSSR začali až v roce 1943, předtím byla podpora jen symbolická, 2) výše podpory byla malá a za obrovské ceny (stále se to splácí), zároveň je přitom špehovali, 3) současně Amerika tajně pomáhala nacistům, i když se o tom teď přímo nemluví. Obchod je obchod. Mimochodem, Bushův dědeček Prescott Bush se na tomto přímo podílel. Obecně zločiny Spojených států během druhé světové války jsou nevyčíslitelné. Například podporovali extrémně násilnické chorvatské fašisty, kteří se pak aktivně zapojili do protisovětského boje. Jakoby náhodně útočili na sovětské vojáky v naději zastrašit je svou palebnou silou. Dohodli se s Hitlerem, že maximální počet vojáků byl hozen do boje proti Sovětům a Američané pochodovali vítězně od města k městu, aniž by se setkali s jakýmkoliv odporem. Až pak nasnímali hrdinské filmy, kde si připisovali hrdinské činy sovětských vojáků. Jedním z nejstrašnějších zločinů je samozřejmě tajné sponzorování nelidských experimentů na lidech americkými fondy v nacistických koncentračních táborech. Kvůli finanční pomoci měla Amerika neomezený přístup k výsledkům výzkumu. Po válce byly všechny němečtí a japonští odborníci převezeni do Spojených států, kde pokračovali ve svém výzkumu na vězních, obyvatelích domovů pro seniory, přistěhovalcích, lidech v Latinské Americe atd.

  1945 – Dvě atomové bomby svržené na vyčerpané Japonsko, což mělo za následek smrt asi 200 tisíc (podle jiných zdrojů 0,5 milionu) lidí, většinou žen a dětí. Široce rozšířená domněnka o tom, že bomby byly shozeny pro záchranu životů Američanů není pravdivá. Bomby byly shozeny za účelem zastrašení nového nepřítele, Stalina, když Japonsko se již snažilo vyjednat kapitulaci. Vedoucí velitelé druhé světové války, včetně Dwighta D. Eisenhowera, Chestera Nimitze a Curtise Lemaye, všichni neschvalovali použití atomových bomb proti poraženému nepříteli. Kromě toho byly bomby shozeny navzdory zákazu Haagské úmluvy z roku 1907 – „neexistuje žádná omluva pro neomezené ničení nebo útoky na civilisty a civilní objekty jako takové“. Nagasaki byl námořní základnou … Po okupaci Japonska americkými vojsky zemřelo hladem 10 milionů lidí. Také, jako obvykle, Američané plně prokázali svou „civilizovanost“: dobrou tradicí bylo nošení „suvenýrů“, vytvořených z kostí a jiných částí těla mrtvých Japonců.

  1945 – 1991 – SSSR. Samozřejmě, že všechny protisovětské sabotáže, teroristické činy, provokace není možné uvést. Měli bychom zvláště zmínit angloamerický plán „Nemyslitelné“, který byl odtajněn před několika lety, a nezpůsobil žádný zájem v „demokratických“ médiích. Toto není překvapující, jelikož plánem bylo zaútočit společnými fašistickými, britskými a americkými vojsky na Sovětský svaz už v létě 1945. Jaký demokrat se tohle odváží říct? Zajatí Němci se neodzbrojovali sovětskými „spojenci“, nikdo tu armádu nerozpouštěl, váleční zločinci nebyli ihned potrestáni. Naopak, nacisté byli shromážděni do stotisícové armády, která jen čekala na rozkaz zopakovat svůj blitzkrieg. Naštěstí, Stalinovi se podařilo přesunout sovětské vojáky a tím neutralizovat američano-fašisty a ti se neodvážili na „demokratizaci“. Nicméně, přátelství Američanů s nacisty pokračovalo. Prakticky žádný válečný zločinec v západním Německu nebyl potrestán, mnozí sloužili v NATO a na nejvyšších pozicích ve vládě. V té době Spojené státy, které měly monopol na jaderné zbraně, se začaly připravovat na preventivní válku, která měla být zahájena v roce 1948. Za prvních 30 dnů bylo naplánováno shození 133 atomových bomb na 70 sovětských měst, z nichž 8 na Moskvu a 7 na Leningrad a později se plánovalo shození dalších 200 atomových bomb. Nicméně, kontrolní výpočty ukázaly, že americké strategické letectví v letech 1949 – 1950 stále nemohlo zasadit smrtelný úder Sovětskému svazu, tak aby nebyl schopen odporu (plán „Dropshot“), takže „demokratizace“ byla odložena. Amerika se snažila všemi prostředky podnítit etnické konflikty, prodat vadné zařízení (které, mimochodem, kdysi vedlo k největšímu výbuchu v Sovětském svazu vůbec – v roce 1982 vybouchl plynovod s americkým zařízením na Sibiři). Pokud to bylo možné, tak proti Sovětskému svazu byly použity i biologické zbraně. Například shazování z letadel Mandelinky bramborové, čímž způsobili obrovské škody na úrodě brambor. Na Ukrajině je stále v některých oblastech rozšířen vědě neznámý kříženec mezi kobylkou a cvrčkem. Je zřejmé, že byl původně určen k rozšíření nějaké infekce. (Američané zajali během druhé světové války všechny japonské odborníky na biologické zbraně a aktivně využívali jejich odborné znalosti ve všech víceméně větších válkách, i na Kubě, rozšíření epidemie pomocí hmyzu bylo vyvinuto právě Japonci). V celé historii Sovětského svazu žádný bojový letoun nezasáhl do vzdušného prostoru Spojených států, nedělal přelety nad touto zemí a neprováděl v něm letecké bitvy. Za padesát let konfrontace se Sovětským svazem bylo sestřeleno kolem třiceti bojových a průzkumných letadel USA. Ve vzdušném boji nad Sovětským svazem sověti ztratili pět bojových letadel, Američany byli sestřeleno několik sovětských transportních civilních letadel. Celkem bylo zaznamenáno pět tisíc porušení sovětských hranic americkými letadly. Za stejné období v Sovětském svazu bylo identifikováno a zatčeno více než sto čtyřicet parašutistů – sabotérů s konkrétní úlohou o vedení sabotáže na sovětském území. CIA aktivně tisklo sovětské peníze a dodávalo je všemi možnými způsoby do SSSR kvůli způsobení inflace. Západní vědci urychleně rozvíjeli některé vědecké teorie o přírodním ruském sklonu k násilí a otroctví, o podvědomě předprogramované chuti obsadit celou Zemi. Dnes je již veřejně známo mnoho plánů na rozpoutání jaderné války se Sovětským svazem a ostatními socialistickými zeměmi, „Chariotir“, „Trójan“, „Bravo“, „Offtekl“. Američané byli dokonce ochotni zaházet atomovými bombami své evropské spojence, aby poslední Rusové neměli kam běžet od jadernými zbraněmi zničeného Sovětského svazu. Nejvážnější obavy ze strany tehdejšího Sovětského svazu byly, jak se ukázalo později, zcela rozumné. V 70. letech byl odtajněn plán, který byl navržen rozvědkou už 3. listopadu 1945, podle kterého byl schválen atomový útok zároveň na 20 měst v SSSR. Byl naplánován „nejen v případě nadcházejícího útoku SSSR, ale i když úroveň vědeckého a průmyslového rozvoje země dá soupeři příležitost k útoku na Spojené státy nebo na obranu proti našemu útoku“… Ale hrdinské úsilí sovětského lidu, neuvěřitelné totální úsilí pracovníků a intelektuálů dovolilo ekonomický zázrak a zcela nečekaný vývoj jaderné zbraně pro USA. Američané, kteří promarnili správný okamžik k útoku ještě mnohokrát chtěli zasadit preventivní úder později v 50. letech, ale byli po celou dobu zastaveni strachem z odpovědí. Podle CIA Amerika utratila na zničení SSSR celkem 13 bilionů dolarů.

 10. blade říká:

  G-blogere místo zdejších plků daruj radnici své ponožky 🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I